Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  30 ..  40 ..  50 ..  60 ..  70 ..  80 ..  90 ..  100 ..  110 ..  119  120  121 ..  130 ..  140 ..  142  143     всички  напред  последна
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: petervassilev   
Дата:   28-12-21 00:21

Има ли вече автоматично “растерно сканиращи” телефонни обективи?
По някаква подобна на панормния режим схема (движение по X и Y):

- - - >
< - - -
- - - >

Напр. със завъртане на блока “обектив – сензор”, подобно на панорамния режим, но автоматично. Би трябвало това да е възможно при телефоните заради много малките и леки пластмасови обективи/сензори и мощните процесори, докато при големите камери системата е тежка и ние правим ръчно “панорамно” движение или правим няколко снимки и след това ги съшиваме софтуерно, за да получим широкоъгълен ефект.

Чрез такова автоматично “растерно сканиране” може да се снимат с телефона напр. пейзажи със зрителен ъгъл 90 градуса (като с около 22 мм обектив), използвайки нормален (40-50мм) обектив, който по принцип е с по-проста конструкция от широкоъгълните обективи и би трябвало да даде по-добър резултат.

 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: hotsnail   
Дата:   28-12-21 00:30

не няма подобен телефон. ВСе пак тия системи изискват внимание от потребителя.

Целта на телефона е кадрираш, натискаш бутона и споделяш.

По принцип могат със стативи, могат на ръчен режим, могат роу да снимат, но дори тия функции са малко като допълнение на основния сценарии.

Имат широки камери. Някои като S21 Ultra на Самсунг дори слагат качествени ширки камери.

Сега новото Шаоми, дето Сашо ни представя, ще има интересна широка камера ако слуховете са верни.

Всъщност аз съм доста доволен от моята широка камерка без АФ. Тоя модул го монтират в повечето Самсунги.
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: Sassho   
Дата:   28-12-21 00:55

petervassilev..."...може да се снимат с телефона напр. пейзажи със зрителен ъгъл 90 градуса..."

Какво ти пречи да заснемеш Панорама от колкото е нужно кадъра, като държиш телефона Вертикално, а после стакнеш снимките във Фотошопа или друг редактор. Снимките стават с перфектно качестео, понеже ако се получи Панорамна снимка с резолюция 200mp ще я ресайзнеш до приемливите 50mp или по-малко.
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: petervassilev   
Дата:   28-12-21 01:10

Нищо не пречи [smile].

Телефонът прави много неща автоматично, за да улесни телефонния фотограф, затова предполагах, че има подобен автоматичен сканиращ режим. Без да си играем след това да комбинираме с фотошоп или друг редактор.

Напр., широкоъгълната камера помага при кадрирането на пейзажа, но самото снимане се извършва автоматично (чрез "растерно сканиране") от нормалната камера с по-добро качество. А телефонистът-фотограф изобщо не подозира какво се е случило и как е направена снимката, за него е важен резултатът [smile]

 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: hotsnail   
Дата:   28-12-21 01:16

Самсунг прави прекрасни панорами автоматично. Мисля, че всички Самсунзи го правят. Просто пускаш на панорама и въртиш телефона. Добре се справят.

Има май и сферична панорама.

Мисля, че и с китайските телефони ще се намери приложение, което го прави.


Сашо и Стъклопласт страдат от хроничен остър мазохизъм за туй искат във фотошоп. Безумно е за мен, но хората на това се радват.



Публикацията е редактирана (28-12-21 01:17)
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: Sassho   
Дата:   28-12-21 06:37

Добро Утро всички и Честита Коледа [beer]

Трудното е да си дигнеш от масата и да тръгнеш дс сниммаш, инак да оставиш Шопа автоматично да ти стакне снимките е елементарно. Хубаво че телефоните сами сглобяват Панорама, но намекнах за Вертикални кадри, което дава Широкоъгълност на Панорамата във Вертикала и повече свобода ако трябва нещо да се кропне. Още един плюс че замазания край на фоно-"оптиката" остава горе в небето и не си личи.
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: stukloplast   
Дата:   28-12-21 08:14

Мазохизъм е да очакваш апарата(било то телефон или камера) да ти сготви качествен джипег с детайл и всичко. А в лайтруум, ако просто се правят стандартни настройки и експорт, процеса отнема по-малко от минута. Пък на всичкото отгоре, имаш шанса и да се заиграеш и да направиш "шедьовър" от кадър, който и с камера да е сниман, ако е в директен джипег, можеш само да го изтриеш със сълзи в очите...
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: hotsnail   
Дата:   28-12-21 09:48

Весели празници.

Да, Самсунга снима панорами във всички ориентации. Няма проблем да снимаш панорама с вертикални кадри. Ще щракна някоя, че явно разликата от работещ телефон до китайска тутурутка е толкоз голяма, че не можете дори да си представите какво правят нормалните телефони.

Това не е чудно след новината от преди малко. Шаоми сурвака яко потребителите на 2 годишни флагмани и им пожелава да закупят нов апарат. Китайска грижа за клиента му викат. Е**ш и фъргаш, ово е стандарт - така казват комшиите.



Публикацията е редактирана (28-12-21 09:59)
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: stukloplast   
Дата:   28-12-21 11:33

"Самсунга снима панорами във всички ориентации. Няма проблем да снимаш панорама с вертикални кадри. Ще щракна някоя, че явно разликата от работещ телефон до китайска тутурутка е толкоз голяма, че не можете дори да си представите какво правят нормалните телефони."

Ти май друг телефон, освен гнусмас, не си хващал, ама то и смартфони има от скоро и сигурно си още с първия им модел щото видиш ли го обновяват [smilie21]
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: Sassho   
Дата:   28-12-21 12:03

Представянето на Xiaomi 12 серия може да гледате тук - разбира се на най-чист Китайски [smilie5]


...ексклузивно за читателите на ФФ показаха....кутишките.
Ти да Видиш - Xiaomi 12Х ще е най-компактното Чаййоми [smilie10]





Публикацията е редактирана (28-12-21 12:10)
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: hotsnail   
Дата:   28-12-21 13:37

Ето една панорама директно от телефона. Както се вижда има и движение, което телефона прилично хвана предвид нулевото време за обработка. По желание на публиката е с по-тясната камера (24мм а не 12мм) и в портретна ориентация. Както е модерно в 21ви век - кадрираш, снимаш и споделяш. Няма да проявяваш плаки в тъмни или светли стаи, да редиш и режеш негативи, да ползваш ротатор от нодлана точка. Всичко е лесно и бързо.

Да щеше да е хубаво ако има 8 бита лог запис. Щото от 10 битов сензор да се хвалим с РОУ е някъде между смешно и жалко. Новите Сони и Самсунг сензори в телефоните за 2000+ лева вече са с 12 бита де .... това в Леново още не са го разбрали. За сега Оппо и Самсунг имат такива камери.



https://live.staticflickr.com/65535/51782994575_362e895b9c_c.jpg


Quick Panorama with S20 ultra



Публикацията е редактирана (28-12-21 13:55)
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: petervassilev   
Дата:   28-12-21 14:02

[smilie24]

Точно затова над 99% от хората снимат с телефон.

Винаги в джоба, натискаш бутона, завърташ и получаваш панорама, която ще се хареса почти на всеки.

А тези под 1%, които ще намерят кусури в подобна снимка - да си носят чанти и тежки истински стъклени обективи.

Най-важното е, че така (с телефони или със стъклени обективи) се постига 100% фотографска удовлетвореност сред хората.[smile]

 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: lamerko   
Дата:   28-12-21 14:55

Sassho: к'во е т'ва ZTE на кутията на Xiaomi-то?
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: nyamago   
Дата:   28-12-21 15:45

Като ще си мерим п..анорамите - можеха го още тъпите телефони ('feature phone' флагмани) отпреди 15 години, като к850 и С905 - но не винаги съшиваха перфектно и понякога оставяха следи. Перфектно взеха да го правят около 3-4 поколения назад - това не помня от S6 ли е или от S8, тая ваканция е някъде 2 години преди пандемията:


https://live.staticflickr.com/4850/32803444738_977e799e0f_k.jpg
All sorts

(Оригиналът е 7600 х 3200 пиксела)



Публикацията е редактирана (28-12-21 15:49)
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: hotsnail   
Дата:   28-12-21 18:17

nyanago за Самсунг е ясно панорама има.

Кажи как е ултра Сонито. Сони още на NEX-5 имаха дори 3D панорама, а обикновени панорами за норматив лепяха в която искаш посока и ориентация. Интересно е, дали са ползвали тоновете си патенти и опит в тая област в телефоните. Струва ми се, че добрия стар некс-5 още задминава Самсунгите.
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: Sassho   
Дата:   28-12-21 18:19

Владо , това си е Белоградчик ))

lamerko:..."...к'во е т'ва ZTE на кутията на Xiaomi-то?..."

Мяза на "Водния" знак на ZTE-то с което е снимано.

Xiaomi 12 серия представена на БГ
Споменатите цени са Китай, за Европа +30% отгоре, минимум.







Публикацията е редактирана (28-12-21 18:34)
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: hotsnail   
Дата:   28-12-21 18:33

Широкото и телефотото на про модела са Samsung isocell jn1 50МП, 1/2.76, 0.64μm, 10 бита роу (т.е. както на повечето телефони смисъл от роу няма), 4К 60


А модела без про е меко казано излагация в епични пропорции. Подобна тъпия дори в А53 за 600 лева няма.



Публикацията е редактирана (28-12-21 18:34)
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: Sassho   
Дата:   28-12-21 18:46

Доста стандартно е всичко, Про версията е интересна единствено с IMX707 сензора. Бих заложил на OnePlus 10 Pro с 1/1.2" IMX899 50mp сензор.
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: stukloplast   
Дата:   28-12-21 20:08

"Струва ми се, че добрия стар некс-5 още задминава Самсунгите."

С тая глупост съвсем ме отказа от "разговори" с тебе на тема технологии. Направо си в мета вселената на сони/самсунг. Поне се разходи до някой магазин и пробвай непредубедено да разцъкаш някоя друга марка, вместо да лееш небивалици, базирани на лековерни четива като библията...
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: nyamago   
Дата:   28-12-21 22:08

^ "...Направо си в мета вселената на сони/самсунг..."

Бошо, това са си 2 съвсем отделни мета-вселени,няма лошо [smilie6] Кофти е ако човек се заключи само в една (като например тези с айФони, айПади и Макове), тогава губи представа, че съществува и останал свят и там може да е по-интересно.

Не че аз не бях такъв - с 8 поредни Сони телефона (Сони Ериксън, отначало) от 2003-а докато не смених на Самсунг когато S6 биеше пордената еКСперия. И това успоредно с поредни Некс-ове и А6ХХХ откак пуснаха безогледалки (спомеатия Некс-5 хич не беше лош).

Но аз и през онези години не съм бил сляпо верен на една марка ('мета-вселена'), а сменям щом някой ми предложи нещо по-добро. Просто доста време обективно нямаше по-добро. Поради което се върнах на телефон Сони: не от носталгия към марката, а защото ми дава неща, които Самсунг не можеше да ми рпедложи.

И понеже за него ме питаха -
"..Кажи как е ултра Сонито..." - добре е И откъм панорами, мисля че вече споделях мякои:

https://live.staticflickr.com/65535/51612997350_89d842d056_k.jpg

Guildhall Yard pano
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: hotsnail   
Дата:   28-12-21 22:08

-



Публикацията е редактирана (28-12-21 23:14)
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: Sassho   
Дата:   29-12-21 01:08

Без съмнение OPPO успя да се наложи като ТОП китайски производител на смартфони.

Ексклузивно за ФФ изтече дизайна на безспорния хит OPPO X5 PRO

Стилно и Мощно


http://images.vfl.ru/ii/1640732775/54420e33/37317883_m.jpg




http://images.vfl.ru/ii/1640732775/583520f6/37317884_m.jpg

 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: hotsnail   
Дата:   29-12-21 02:23

Заслужават похвала, че са сложили само 2 камери.

Шаоми и преди това 1+ откровено се изложиха с тия тапички по няколко МП.
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: Sassho   
Дата:   29-12-21 06:39

JN1 тапичките са взети директно от бюджетната Redmi серия.

Сравнение Mi11 Pro с огромния GN2 сензор с Xiaomi 12 Pro
Ключовата дума е Под Дърво и Камък [smilie5]






Публикацията е редактирана (29-12-21 06:41)
 Re: Камерафони - новини и дискусии
Автор: hotsnail   
Дата:   29-12-21 10:04

Тия JN1 са супер, нямах предвид тях с тапички.

На обикновения 12 има някакви други

50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS
13 MP, f/2.4, 12mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm
5 MP, 50mm (telephoto macro), AF

5mp телефото? 13мп широка с 1/3" сензор?

Основната с тоя IMX766 се ядва.

1+ бяха сложили 2МП камера все едно сме 2004....
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  30 ..  40 ..  50 ..  60 ..  70 ..  80 ..  90 ..  100 ..  110 ..  119  120  121 ..  130 ..  140 ..  142  143     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.