Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: abnorm   
Дата:   03-02-22 21:40

Здравейте!
Първо искам да подчертая, че съм любител фотограф, снимам от 1975г,
изснимал съм към 300 орво/смена ч/б филма, после към 50 диапозитивни,
после минахме на дигитално - от 2000г досега, щракам до 10-20000 кадъра годишно...
И в един момент ме налегнаха тежки деструктивни мисли...
Какъв е смисълът да снимаме, след като след 30г всичко, което сме
нащракали, ще се е разпаднало и нищо няма да остане след нас...
Обикновено от аналоговите негативи правех снимки, които гледам - след
45г са започнали да пожълтяват и да се разпадат, негативите също.
Четох, че CD-DVD дисковете, на които качвам всичко снимано в
последните 2 десетилетия, са с ограничен живот и ще траят около 25г,
флашките също имат подобен живот... Преди 7-8г в пресата изтече
информация от японците, че са разработили кристален куб 2х2х2см,
няколко терабайта - теоретично запазващ информация вечно в себе си,
но тоя куб все още го няма...
Та искам да попитам: Вие, които обичате да запазвате настоящето, как
смятате да остане резултата от работата/хобито Ви след Вас?
Как архивирате това, което сте снимали? Триете ли "излишното",
"лошото", щото на мен не ми дава сърце?
Как да направим така, че сниманото да остане поне 100 г, след като си
отидем?
Ще е интересно, какво мислят всички докоснали се до чудото да
запазваш/запечатваш, а в същото време това да не е дълготрайно.
Пишете!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: stukloplast   
Дата:   03-02-22 22:04

Нека да съм първи, като човек гонещ 40така, за който изкуствата през които е минал са му донесли мимолетен "успех" и кеф и винаги са му останали хоби...
Ми не ме еня архивиране и спомени. Пазя всичко на външен хард и на лаптоп, който вече ползвам само за претакане на инфото. И аз не знам защо - след 10 години, ако има смисъл, ще трябва на друг носител да се прехвърлят. А и сантименталната стойност е преувеличена - важен е моментът сега, важно е бъдещето. В днешно време миналото е лукс за хора, които могат да си купят бъдеще. Останалите се борим за своето бъдеще и се наслаждаваме на "сега"!



Публикацията е редактирана (03-02-22 22:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: abnorm   
Дата:   03-02-22 22:28

Добре, така е за миналото, сега и бъдещето... Но! Аз искам поне правнуците ми някой ден да разглеждат фамилните снимки, а не те да се загубят. Вече губих снимки поради изгаряне на харда преди 20г, това ми беше за урок. Днес само хартиените носители са с някакво гаранция до 100 години, но да печатам 5000 кадъра, нещо не ми е по джоба.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: kvakioh   
Дата:   03-02-22 22:39

На лента повече от дигитално, после на хартия по-важните, има варианти и до 100 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: geobg   
Дата:   03-02-22 23:17

или ще чакаме това кристално кубче, или освен изброените варианти да се използва Google Photos, къщето при резолюция от 16МР можете да съхранявате неограничено количество снимки. Ако резолюцията е по-висока има опция гугъл да я редуцира до 16МР

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: mtvachev   
Дата:   04-02-22 00:01

Тези снимки и информация е важна за теб, твойте наследници надали ще проявяват такъв интерес и привързаност към този материал. От личен пример изхождам.
Моята информация ми е важна да я имам докато мога аз да я ползвам. Да си гледам снимките и да се връщам назад чрез спомени, а човек колкото по остарява, толко по-често го прави!
Едно време записвах всичко на CD-дискове, после излязоха DVD-та. До този момент, според мен, най-сигурно е на два харда да се пази една и съща информация.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: abnorm   
Дата:   04-02-22 00:04

В https://photos.google.com, възможността да се съхраняват снимки сега е до 15GB свободно, това са грубо 3 DVD диска (3x4.7GB).
Ако искаме повече пространство е платено - 100GB за 4лв/месец.
Това добре, но ако интернетът някога изчезне (както изчезна Picasa преди време)? Какво правим тогава?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: asahi   
Дата:   04-02-22 00:18

Съхраняването не информация не е еднократно действие по записване днес и прочитане след 100 години. Изисква по-редовни усилия. Затова днес твоите 10 GB могат да са на Google drive, вчера да са били на 15 CD-та, а за утре можем само да гадаем.

През последните 10 и малко повече години аз разчитам на NAS.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: Lokosf   
Дата:   04-02-22 00:51

да корекгирам автора

двд живот около 3 години после започва да не се чете ако е писано на компютър , щампованите може и да са вечни но домашните 3 годинки

флашка, тия безименните живот на записа до месец, после ми дава грешка
марковите не съм пробвал колко им е живота

хдд живота му е странен, ако не го ползваш над година време и вече дава грешка

но тия мисля са за към 1000 години ползване, но не съм живял толкова много да кажа така ли е
малко цената може да не ти хареса, но като се сметне инфлацията за 1000години може и да са евтини
текст

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: lamerko   
Дата:   04-02-22 01:27

Има специални оптични дискове M-DISC (DVD, BD), които нямат химия и отразяващ слой. Според производитела, дават им до 1000 години гаранция на данните при "нормални" условия.

Примерена обява

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: CDman   
Дата:   04-02-22 08:14

Тествано [smilie5]

https://www.obekti.bg/sites/default/files/styles/article_gallery/public/images/cave_art_shutterstock


По темата- наскоро купихме апартамент. На тавана намерихме грижливо пазени писма от собственика, който беше починал.

Изгорих ги.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: landstar   
Дата:   04-02-22 10:06

СД, Вачев - авторът на темата вероятно е младеж, не му отнемайте отсега вярата, че някой ще му гледа снимките. Той самия едва ли ще има интерес да си ги гледа ама за вярата бронебойни СД-та няма открити! Преди години си купих от тия М-дискове, ДВД, внасяше ги една фирма в бившия Обувен завод в София.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: petronix   
Дата:   04-02-22 10:15

Вътрешни дискове висок клас, сървърни. Има един параметър MTBF (Midle Time Before Failure). Търси такива 2000000 - 2500000 ч. При работа 24/7, 365 дни в годината, можеш да изчислиш колко години ще те изкарат. Вярно е не са евтини, ама си струва. Някой беше споменал NAS. OK. Да се вземе под внимание горното, като се избират HDD и се окомплектова NAS.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: Julius   
Дата:   04-02-22 13:01

Качвай в облака.

След 100 год. (че и по-малко) и ние самите ще сме там...

... снимките и те...

така че драми няма! [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: petervassilev   
Дата:   04-02-22 14:25

Крионика заедно с "ценните" снимки за 100-200 хиляди долара (има и руски варианти, в рубли). Един познат вече е резервирал [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: pdimitrov   
Дата:   04-02-22 19:31

Едно относително старо видео, което може да помогне: цък .

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: hose   
Дата:   05-02-22 11:02

ако ги съхраняваш правилно филмите ще ни надживеят... както и копираните снимки

ако държиш да оставиш родова памет на фамилията - копирай важни според теб снимки на хартия или принт, но с добри мастила и хартия
но не забравяй и да ги надпишеш, иначе ще се случи това което още Зонтаг е написила за старите снимки...

дигитално - в края на CD/DVD ерата се появиха "вечни" носители, вече не им помня точното име, може да потърсиш в нета, нещо беше stone (камък) името, иначе за сега най-сигурни са НАС-четата, на които периодично да сменяш дисковете (5-10 г.)

и професионалните архиви дебатират върху темата за съхраняване на дигиталните файлове, освен "физическото" им запаззване, много вероятно е бъдните поколения да имат проблем и с отварянето на сегашните формати - има изписани вече томове научни статии по темата

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: asahi   
Дата:   05-02-22 12:58

Форматите ще се четат, но дали ще има устройства, които да го правят? Да не се окажем в ситуация, еквивалентна на днешната да прехвърляме super 8 на DVD.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: MikeDimit   
Дата:   05-02-22 21:12

От личен опит. Всяка цифрова форма на архив съм пробвал... не е работа. Дискове дефектират, губят се, устройствата за четене дефектират, стареят елементи и няма кой и с какво да се подменят на практика. Дето се вика един кабел за връзка с матричен принтер да ви потрябва и не можете да си намерите. Не зная за облачна услуга за съхранение с бекграунд по-дълъг от 10 години без да има изменение. Филма е дълговечен. На практика дори и лошо съхраняван може да се извлече изображението и да се корегира. В момента си гледам фамилни негативи на 55години съхранявани така както са били проявени в градското фото-на ролка и в плик.Откривам кадри на баща ми от събрания и митинги в работата и се изумявам на безупречната кадровка.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: asahi   
Дата:   05-02-22 21:52

Мда. Фотографите бяха по-малко и снимаха по-умно.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: PieroBG   
Дата:   05-02-22 23:28

asahi[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: fragranse   
Дата:   06-02-22 00:19

Имаше бесплатни кръжоци по фотогарафия. Фотографи имаще много и техникума бълваше на година достатъчно. а дали по-умно или по-разумно снимаха ,не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: mihalo   
Дата:   06-02-22 02:57

След 100 години??? Ами тогава ще има такъв масив от информация, че на никого няма да му пука за преди 100 години:)))

...освен ако не падне метеорит като този заличил динозаврите... или на някоя от великите ядрени сили не и издържат нервите [smilie5]


Има и други опции - избухва хипервулкана под Йелоустон (щото учените казват, че му е време:)) [smilie5] )

Тогава няма да има вече проблем с бройната система на годините. Така е то!


Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: hose   
Дата:   06-02-22 11:22

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

asahi - супер 8 надживя DVD-тата... ;)
и реално да - отдавна сме в тази ситуация - аз "спасявам" CD-та отдавна, по-преди това дискетите... и така мигрират важните файлове на вече 3-4 носителя...

а никак не е сигурно, че ще се отварят старите формати - от 2 седмици съм на новата макОС - Монтерей и какви неща казвам за майките и бащите им... просто не е реално колко неща са ос******, като учудващо за мен са разкарали точно DVD player-а, който им беше прекрасен... и именно защото съм "спасявал" DVD-та като image файлове, те се отваряха директно в плеъра - а сега к*р...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да запазим фотоархива си 100г (поне)
Автор: Prakticar   
Дата:   10-02-22 18:19

При правилно съхранение и ако са правилно обработени филмите могат да изкарат много години, особено черно-белите.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »