Образоватeлна секция


  • Неутрални градиентни филтри

    От Иван Миладинов


    Роля на градиентите в пейзажната фотография. Марки, размери и типове филтри. Избор на филтри спрямо бюджета и конкретния стил на снимане.
  • Кои са най-важните параметри на електронната студийна светкавица? (според кратко проучване сред фотографи)
    От Енчо Найденов


    В последните години забелязваме тенденция някои фотографи да снимат с постоянно осветление, но все пак основния светлинен източник за изпълняването на повечето фотографски задачи си остава електронната студийна светкавица. Причината за това се крие в основното й предимство пред постоянното осветление – възможността за кратко време да получим голяма изходна мощност, което ни дава по-затворена бленда и кратка експозиция. Но дали мощността е най-важният параметър на електронната светкавица? Лично аз бих заложил, че цената е най-важният, защото всеобщо е мнението, че в момента пазара в България е ценово ориентиран и се влияе най-много е от ценовото равнище. Реших да направя кратко проучване сред фотографи, за това кои са най-важните параметри на студийната светкавица според тях.
  • КАЧЕСТВОТО НА ФОТОГРАФСКОТО ИЗОБРАЖЕНИЕ И ВЛИЯНИЕТО НА СВЕТЛИНАТА ВЪРХУ НЕГО
    От Енчо Найденов


    Когато се обсъжда фотографска техника, думата качество сигурно е най-често употребяваната. Донякъде причината е, че технически доброто изображение е отличителен белег на по-висок професионализъм и на повече умения и знания. Начинаещите фотографи рядко постигат наистина добро качество, и за повечето хора това е първоначалната цел във фотографията. И наистина, трудно човек може да пресъздаде дадена своя идея, без да е наясно с техническите средства за постигането й. За някои от авторите развитието като фотографи спира до овлад
  • Как да изберем цифров фотоапарат
    От Бони Бонев


    Знаем много добре, че първото нещо, с което се сблъсква всеки нов любител на фотографията, е трудната задача за избор на необходимата му техника. Никак не е лесно човек да се ориентира в морето от видове марки и модели цифрови камери, което ни е заляло през последните няколко години. Може би най-големият проблем идва от факта, че самите потребители не знаят какво точно им е необходимо. Има ли идеален фотоапарат? Едва ли може да се отговори еднозначно на този въпрос...
  • Стабилизация
    От Бони Бонев


    С напредването на електронните технологии в края на 20 век, се появяват и първите системи за оптична стабилизация, които в много отношения решават проблемите с нестабилността на камерата при заснемане с ниски скорости или телеобективи. В основата на системата за оптична стабилизация стои плаващ оптичен елемент, контролиран от сложна система от датчици, регистриращи вибрациите и микромотори, отклоняващи оптичния елемент в зависимост от подадените от датчиците сигнали, така че да бъде компенсирано трептенето на ръката на снимащия. Пионери във въвеждането на тази система са Панасоник при видеокамерите и Никон при фотоапаратите. През 1993г Никон представят на пазара първият модел компактен фотоапарат с означение VR(vibration reduction), a 2 години по-късно японският гигант Canon създава подобна система с означение IS(image stabilizer) за варио обектив 75-300мм, предназначен за огледално-рефлексните камери Canon EOS.
  • Нощна фотография
    От Бони Бонев


    Много от начинаещите любители на фотографията се справят лесно с ежедневните семейни снимки, благодарение на автоматиката на компактните си фотоапарати. Често обаче те се впечатляват от ефектно заснети нощни фотографии, които могат да се видят по различни рекламни материали, билборди и списания, но бързо се разочароват опитвайки се сами да направят подобни снимки, обвинявайки най-често за неуспеха несъвършенството на собствената си камера.