Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   27-07-18 17:54

Много теми тука се изписаха за монитори и компютри и ги §ета така с любопитство.

Моя компютър е на преклона възраст и макар с 16ГБ памет е въоръжен с проста nVidia 460 или 470, легендарен i5 (от тия дето се клокват) не може да изкара 4К. А ми се ще нов 4К монитор хем да си видя как излгеждат 4К клипчета, хем ще ми е по-голям кеф да мацам снимки.

Та с основна цел Кепчър и фотошоп за мачкане на 100МП снимки какво е разумно да се гледа за да не трябва да го сменям след само три години.

Аз съм си набелязал нещо, но май може ид а ска§ам мнго напред и се §удя дали да не зазакам новите интели (Трябва да са много нови тая година, предната бяха само с малки подобрения)

ASRock Z270 Pro4, Z270
i7-8700K
2x 16GB 2666 Mhz DDR4
Samsung 500GB 850 EVO M.2 (дисковете ще са доста повече. Този ще за нещата дето трябва да се пишат и четат бързо)
nVidia GTX 1070 8GB palit или нещо подобно
BeQuiet! Pure Rock BK009 вентилатор
BeQuiet! System Power 8 600W захранване
FractalDesign Define R5 кутия

Не е много евтино да го сглобя и отделно отгоре е 4К монитора, който пък искам да е фотографски а не за геймене или КАД, и заради това отлагам вече 2 години и отгоре.....

Много ли залитам? Пропускам ли нещо? Малко Optane много ли ще промени нещата?

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lord_kik   
Дата:   27-07-18 18:46

Какво е фотографски монитор? И каква е разликата?!!!

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: Hsathv   
Дата:   27-07-18 18:53

Първо се започва от сокета и той не трябва да е 1151. За твойта цел ти отива 2066. Цените вече са доста атрактивни. И разкарай Асрок и палит от фирмите с оферти.



Публикацията е редактирана (27-07-18 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   27-07-18 20:07

8700K си е на LGA1151, но изисква чипсет за 8-мо поколение. Въпросния Z270 няма да ти свърши работа. За ASRock - въпреки, че се разви доста последите години, тази компания беше създадена от Асус като отделен бранд, през който да си продават продуктите, които НЕ са успели да дадат убедителни резултати в стрес тестовете...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   27-07-18 22:26

lord_kik виж тук


Процесора подходящ ли е? Поне така чета, че е добра идея този и7 вместо подобния и5. Дали АМД си струват за готови софтуери като фотошоп и кепчър, който вероятно са компилирани с оптимизации за интел?

2066 не е ли за още по-скъпи машини? Аз се чудя дали да не взема 1060 и и5 процесор, а не дали да взема 6 кора. В смисъл конфигурацията и сега е малко отвъд това, което мисля, че е разумна цена за домашна машина

Асус значи да взема дъно и видео а?

ПП Нещо и монитора дето харесвам го няма в момента....дали са го спрели и ще пуснат нов и по-скъп...



Публикацията е редактирана (27-07-18 22:50)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   28-07-18 00:14

Да, процесора е "класика". Но си струва "К" версията най-вече ако имаш намерения да го клокваш, а това значи хубаво и стабилно дъно, захранване, охлаждане и кутия. И да се внимава със охлажданията, че някои комбинации от дъно-охлаждане са несъвместими от неочаквана гледна точка - габарити. Почват да опират в капаци или памет и става весело :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: Hsathv   
Дата:   28-07-18 00:26

2066 е новата платформа на интел за работни станции. Наследник на познатата ти 2011. Де факто имаш реално 200 лева отгоре за дъно. Цената на процесора е същата примерно i7-7800X 2400/4.3Ghz само, че този е къде по добър. Получаваш един куп благинки като например 4 канална памет, но най важното което търсиш- стабилност, качествено изработено дъно и дълга поддръжка на платформата. Колко мислиш че е живота на 1151 при условие, че не е първа младост? Това е платформа за десктоп компютри. 3 години макс и финито. Старата 2011 е от 2011 година и е още актуална. При условие, че скачаш на скъп процесор и голям обем памет е смешно да ги забодеш на платформа реално за офис приложения. 200 лева няма да те съборят, а ползите са много.



Публикацията е редактирана (28-07-18 00:29)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: MarinY   
Дата:   28-07-18 02:24

Да вмъкна един въпрос: 2066 има десет модела- от 200 до 450 долара. За кой става дума?

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: stef7   
Дата:   28-07-18 09:48

Моите две стотинки:

ASRock Z370 Pro4,
i5-8600 или i7-8700
16GB 2666 Mhz DDR4
Samsung 500GB 850 EVO M.2
nVidia GTX 1060 6GB palit или нещо подобно
BeQuiet! Pure Rock BK009 вентилатор
BeQuiet! System Power 8 600W захранване
FractalDesign Define R5 кутия

А по-надолу на който му се четат тестове.
i5-8600 отстъпва с по няколко процента на i7-8700, не знам дали си струва по-скъпия процесор. Реално в работа разлика няма да се усети, но хората обикновено купуват върховия процесор по ред причини.

Препоръки за компютър за Photoshop

Препоръки за компютър за Lightroom

Тестове на процесори за Photoshop

Тестове на процесори за Lightroom

За Capture One уви няма тестове, ей тук е писано малко отдолу
http://www.photocomputerguide.com/processor/


Според мен:

Сървърни/workstation платформи и дънни платки за тях като 2066/2011. Абсолютно излишни разходи за твоите цели.
200-400 и лева повече за дънна платка, поне още толкова за процесор и 100-200 повече за памет (защотото трябва да е с ECC). И всичкото това дава по-лош резултат във Photoshop от един най-обикновен i7 7700. Същата работа и за Lightroom като изключим както се вижда ескпорта или импорта на голямо количество файлове.

Горе долу същата работа с графичната карта за продуктите на Адобе. Всичко над GTX 1060 са ти излишни разходи без никакъв реален прираст в производителността. Само някои от операциите на Photosphop/Lightroom се възползват от графичната карта и за тях между 1060 и 1080 няма почти никаква разлика. 4К монитора няма общо с производителността на системата, достатъчно е видео картата да го поддържа. За Capture One пише че ползва Open CL но в изискванията за hardware не уточняват коя карта препоръчват.

Хардуерни препоръки за Capture One


По отношение на дънната платка. Това дето lamerko написа е вярно но само до някъде. ASRock е всъщност търговска марка на Asus която те създадоха преди 15-20 години за да елиминарат конкуренцията от нискобюджетни производители. Което успешно направиха. С годините запазиха леко по-ниски цени но има платки на ASRock които струват по-скъпо от такива на ASUS за същия сокет. Зависи какъв клас е платката какви компоненти използва какви опции и джиджи биджи има. Това е като колите. Infinity и Nissan са две различни търговски марки на една компания. Прави се да се покрие по-добре пазара от нискобюджетни до скъпи и премиум, прави се за да се атакуват по-ефективно определени пазарни сегменти и различни пазари и т.н.

Ама това :
тази компания беше създадена от Асус като отделен бранд, през който да си продават продуктите, които НЕ са успели да дадат убедителни резултати в стрес тестовете

е меко казано несериозно, да не кажа по силна дума. Не знам как си го прествя това lamerko. Някое Инфинити като не мине тестовете и го пребоядисват като Нисан ? Някоя платка като не мине тестовете и я пребоядисват като ASRock ?

Ако не смяташ да правиш overclock на процесора (а според мен въобще не ти трябва), която е основната причина поради която се купуват по-скъпите ASUS или не ти трябват повече портове, PCI Express слотове, други по-специални опции, тогава ASRock която си си избрал е напълно достатъчна. Не бих се замислил и за момент да я купя за себе си. Само че във варианта ASRock Z370 Pro4, ако ще ползваш i7 8700 или i5 8600. Тук виж lamerko е напълно прав.

В момента на пазара има останали 4 марки дънни платки, MSI, GYGABYTE, ASUS и ASRock (всъщост друга търговска марка на ASUS) и 3 производителя. Другите не издържаха на конкуренцията и отидоха в историята. И всичките които останаха може да си сигурен са достатъчно добри. Отдавна мина времето когато някои дънни платки на някои производители даваха дефекти. Имам ASRock от среден клас и ми служи вярно повече от 6 години. И не помня кога за последно съм видял дънна платка която е сдала багажа по някаква причина.

И ако не ми вярваш може да отидеш в newaegg и да видиш какво пишат хора купили тази платка като ревюта:

ASRock Z370 Pro4


И каква изненада аналогична като клас и възможности ASUS платка за същия сокет и със същия чипсет има по-ниски оценки:

ASUS Prime Z370-A


Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: compur   
Дата:   28-07-18 10:16

(към амтора на темата) И ти ли, Бруте! [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   28-07-18 15:55

Благодаря за препоръките

Гледах тия 2066 дъна. Хубаво е, че има по 8 слота за памет и приемат 128гб, че сигурно и нагоре. Аз освен памет и дискове надали друго ще сменям. Те за видеото ще измислят сигурно нов интерфейс и каквото и дъно да взема....


Ще видя и тестовете. Фотошоп ме интересува повече. Лайтрум в сегашния си вид няма да съществува дълго - или ще го оправят да е като Фотошоп/кепчър 1 или ще го спрат. Май с тия облаци на спиране отива. Много алчни станах адоби - не стига абонамент за лиценз, сега задължително ще искат и облак да плащаме за новия лайтрум

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   28-07-18 16:08

Не виждам нищо да се е променило в абонамента на Адоби. Ако сравняваме - Кепчър 1 излиза по-скъпо.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   28-07-18 16:51

Адоби пуснаха нов лайтрум с облак. Ама за да го ползваш е добре да имаш малко място при тях. А сега са се засилили да си оправят Мобилните приложения също и в общи линии нещата така ще ги завъртят, че без абонамент за облак поне 100-200гб да е зор. Епъл и те бутат натам. Не че е задължително втория абонамент ама без него няма да работи баш като света.

Кеопъра за сок е 60-70 евро на година и можеш да плащаш през година т.е. 70 лева на година.....адоби фотошопа е повечко, но и повече предлага. Драсни ме, че ще гледат да те омотат в облака

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: milenandonov   
Дата:   30-07-18 20:52

Струва си да се изчакат новите интелски предложения - ай 9-ката ще е 8/16 ярда/нишки, с 5гхц турбо за 2 ядра и 4.7гхц на всички - това ще смазва всякаква конкуренция. HEDT (т.е. сокет 2011 на интел) не предлага повече производителност за посочените задачи, а напротив. Ако се търсят бързи и много ядра, много канали памет, безброй PCIE линии и т.н. уоркстейшънски глезотии вече се ходи на тредрипър 2, който трябва да е по магазините съвсем скоро [beer]

ПП Добре си се насочил за конфигурацията, но ще трябва Z370 дъно за 8-мо поколение процесор. Видеото е "овъркил" ако не си геймър, 1060 е предостатъчна за ускоренията при шопене и рендер.
ПП2 след прочитане не по диагонал виждам че са засегнати и дъното и видеото, съжалявам за недоглеждането.
Съгласен със Стеф, че Асрок като бранд/подразделение на Асус, отдавна надскочиха първоначалната си задача/замисъл и не от вчера предлагат съвсем конкурентни продукти във всеки клас (почти).



Публикацията е редактирана (30-07-18 21:10)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   30-07-18 21:33

Благодаря! Явно ще изчакам малко. Това компютъра се оказва по-скъпа играчка от апарата.

Чета, че се чакат и значително по-силни платки от nVidia в следващите няколко седмици.

Явно отива на към писмо до дядо Коледа. Започвам, да слушам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: didesignbg   
Дата:   30-07-18 23:15

Интел няма какво да ти предложат лев за лев срещу Райзън, а спрямо Тредрипъра съвсем.
9900К на интел ще е опит да се спре фиаското, но е крайно невероятно да е нещо повече от ограничаване на щетите. А и реално ще трябва да мине още време докато го видим от плът и кръв.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   30-07-18 23:55

Благодаря didesign!

Чуденката с АМД ми е, дали софтуера е оптимизиран за техните процесори. Така де дали реално нещата от синтетичните тестове се превеждат до плавна работа с огромни файлове.



Публикацията е редактирана (30-07-18 23:56)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: D.S   
Дата:   31-07-18 01:55

Аз не виждам смисъл от това нещо. Реално фотошоп никога не е била програма, която да позлва пълноценно процесора - и 12 ядра се си тая. Там важното е рамта И диска. Сложи 2ссд в рейд за четене и писане да видиш скорост :) Видео картата също. Там ако ти се наливат пари си има специални карти за векторни програми, оптимизирани. Тези геймърски тухли А4 са правени за игри. В твоя случай ще ти помогне само за да си гледаш 4К-то. Затова аз по-скоро бих си взел някоя работна станция на Dell или HP. Слагаш й дискове и рам и си готов. И ще ти излезне по-евтино. Ако ще играеш игрички вече си сглобявай, клоквай, и тн



Публикацията е редактирана (31-07-18 01:56)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   31-07-18 22:14

Гледах ги 2-ра ръка работните станции. Иначе говорим за много хиляди левове за нова.

За фотошоп тия 6 до 10 годишни зеони със странните си про видео карти ги дават да са производителност близка с моя i5 и nvidia 460......логичное, щото и моя компютър е на тая възраст. Аналогично на моя повечето не могат да извадят 4К. А тия бингии да ги upgrade-вам май е по-трудно от сегашния ми компютър.

Ако чета правилно новите видео карти би трябвало да са съвместими с древното ми дъно т.е. има някакви провизии за съвместимост на новите карти със стари дъна или поне в на първите карти с новата шина PCIe 3.0 е имало вариант да бачкат на PCIe 2.0 дъна....

Не ми се правят подобни щуротии. Кой знае какво няма да е наред. По-добре е след като ми служил вярно 7-8 годинки сегашния да мина на нова машинка. Мисля си, че ако правилно я сглобя, ще пусна подобна тема някъде през 2025-а...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: bam-bam   
Дата:   31-07-18 22:23

Понеже обичаш да четеш, ще ти дам един линк да четеш какво се чака и хората споделят доста интересни неща


текст

Много внимателно чети за Интелите=Райзъните като цена-оправдан разход.

Иначе ти трябва бързо цпу ( тук интела печели малко заради по-високите си честоти, но пък ти няма по цял ден да цъкаш фотонеща), хубаво ссд и повечко рам.
Видеото както някой ти написа , какво и да сложиш се тая.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: marves   
Дата:   31-07-18 22:48

А голямата истина е, че Photoshop/Lightroom като ги напълниш с RAW кадри 40MP+ си чакаш през масовките дори с машина за 5хил. лева. А обработката на единичен кадър се усеща еднакво с процесор за 400лв (6 ядрен Ryzen или 4 ядрен i5) и с такъв за 1400лв, понеже процесите са бързи и се обработват с 2-3 от ядрата за части от секундата и е важен кеша и честотата на процесора (а най-вече поколението на архитектурата, затова винаги се взима последна, а не 5+ годишни "зиони").
Бързото SSD също е преувеличаване. Преди 2-3 години ме тресеше мания по компютрите и си бях взел едно сървърно PCI-E SSD със скорости 3 пъти по-бързи дори от сегашните топ модели за десктоп (по спомени около 3500MB/s трансфери правеше). На синтетичните тестове гот, на Windows и десктоп софтуер практически никаква разлика с най-евтино SSD с трансфер 500MB/s. Ако пуснех секундомера от натискане на старт бутона на компютъра до напълно зареден десктоп (да, и такава "дисциплина" има при компютърните гийкове) разликата е нещо от сорта на 8 секунди срещу 12 секунди. А такива натоварвания има само при масивен файлов обмен. Да не задълбавам, че повечето "бързи" SSD–та прегряват бързо и "тротват", което води до по-ниски скорости от евтините "бавни" модели при нормална употреба.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: didesignbg   
Дата:   31-07-18 22:57

Аз лично нямам опит как се държи кепчър уан на АМД, не е невъзможно да има определена разлика. Ако програмата се справя добре с много нишки, както би трябвало да са всички съвременни програми, няма да имаш проблем. Ако обаче се натоварват ограничен брой нишки/ядра, тогава честотата става важна. АМД и Интел имат разлика около 5% като производителност за такт в последните си серии, все още в полза на Интел. Но АМД могат да съберат повече ядра благодарение на модулният си дизайн и ще са за първи път от много време в позицията да ползват по-добър технологичен процес. Също така са се обвързали сокетите им да са съвместими, а не да ги сменят на половин поколение. Т.е. един ТР със 16/32 след година и половина може да стане 32/64.
Иначе ако трябва да съм честен мисля че малко се насочваш към овъркил система за целите ти, ако искаш да си максимално ефективен потърси къде е тясното място, нищо не пречи да тръгнеш от картата. И да видиш колко живот можеш да изстискаш от сандито, ако още не си го клокнал имаш 30% производителност които те чакат.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   11-08-18 01:25

Здравейте, да повдигна темата и при мен отведнъж се появи подобна дилема и нужда от нова конфигурация.
Та значи бях на почивка една седмица и връщам се и пущам настолния и ... запуши, замириса на изгоряло и край не работи. Слота на видеокартата и дъното нещо е укъсило . Видеокартата е все още в гаранция GTX 1060-196 битова e и утре ще я пращам предполагам ще признаят гаранцията, въпреки че по ней има два нагоряли пина .
Захранването е добре, но дъното тръгва, но не изписква и не минава теста - нищо със старата ати видеокарта , поставена в другия слот. На първия слот има прегорели пинове. Вероятно и контролер е заминал.
Та, въпросът ми е дайте съвет за нова конфигурация, като ще ползвам доста компоненти от стария - хардове и охлаждането за тях и видеокарта . Със стария обработвах видео 4К и всички програми на адобе , корел и давинчи, вървяха перфектно.
Нови ще са дъно, процесор , рам , кутия и водно охлаждане.
Изискванията за кутията са да прибира поне 5-6 хардиска, 2 ссд , дискрекордер и usb3.1 , на старата нямах тази усб екстра. Вентилаторите да са големи и тихи може и без вентилатори.
Дайте съвет за модел на i7 и съответно дъно за предпочитане е на асус и за клокване също.
Захранването ми е фортрон епсилон 80+ 700 вата.
Старият имаше яко водно охлаждане, не мога да намеря кутията и да си спомня името, а и едва ли ще пасни на новия слот, а е и на повече от три години служба.
Рам мисля за 32 с по-хубави тайминги четириканална.
Ориентировачнo дано ми излезе към 1500-2000 лв. Ще съм благодарен и да ми постните линкове от къде да видя и поръчам.



Публикацията е редактирана (11-08-18 01:42)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   11-08-18 02:36

Ами... тя само паметта ти гони 1000-ка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   11-08-18 10:16

lamerko не е проблем да се добави към сумата за рамта. Това последно.
Другият ми компютър е с кутия кулермастер-haf иначе е просторна, но има много вентилатори някои не съм ги включил и пак си е шумяща.
i7-7700K Quad-Core 4.2GHz LGA1151
i7-7800X Hexa-Core 3.5GHz LGA2066 това "Х" ме смущава?
i7-8700K Hexa-Core 3.7GHz LGA1151
кой процесор като кеша е приоритет
замислям се и за ryzen

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »