Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: stef7   
Дата:   13-08-18 23:32

@hotsnail - Послушай Hsathv. Тук е много е прав. Дънната платка, процесора и паметта се купуват от едно място и то желателно от България. Ако има несъвместимост фирмата ще ти подмени паметта (най-честата причина). Ако си купил дъното от едно място, паметта от друго се създава проблем и възможност едните да прехвърлят топката на другите. Пък ако е от чужбина и не дай се боже има проблем просто не ми се мисли колко нерви а пари може да потрошиш.

И разликата в цените въобще не е толкова голяма, ако въобще я има.



Публикацията е редактирана (14-08-18 07:01)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   13-08-18 23:36


Според мен тук е даже малко по-евтино, ако намериш начин да се пребориш с ДДСто...

Не се мятайте на свръхбързите памети - обикновено те са проблемни, а разликата в скоростта не е толкова осезателна.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   13-08-18 23:50

stef7: супер съмнителен сайт, тарикатски рекламиращ цена БЕЗ ДДС в противовес с европейските закони. Като сложиш картата в количката, цената набъбва и става повечко от много други, изпитани сайтове :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: bam-bam   
Дата:   14-08-18 00:05

stef7, това за дъното ,рамта и цпуто сериозно ли е ?
Имаш ли наблюдение, колко от новите части не си пасват или просто някой ти го е казал ?

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   14-08-18 00:30

Супер скорстните рамове правят проблеми, нормалните много рядко...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: uri64   
Дата:   14-08-18 01:32

Определено има тънкости и неща, дето трабва да се съобразят при купуването и сглобяването, ама не е чак rocket science.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: stef7   
Дата:   14-08-18 07:49

@lamerko - извинявам се не погледнах магазина. Кофти номерца, изтрих линковете. Все пак читави GTX 1070 карти от читави магазини, могат да се намерят за около 930-960лв. Но е допустимо графичната карта специално да се купи от чужбина. За CPU и дънно според мен не си струва.

@bam-bam
За новите имаше редица писания за Ryzen първа генерация и несъвместимости с някои памети. Това само съм го чел. Имам негативен личен опит в това отношение но той е от преди 15 години. Мисля че оттогава досега нещата са се подобрили драстично и подобни несъвместимости са вероятно много рядко срещани.

Но все пак поради предишния си негативен опит предпочитам да купувам дъно памет и CPU от едно място. Като превенция и пестене на време и нерви за много редкия случай когато нещо може да се обърка или да не е както трябва.

Два примера:

Беше преди доста години както казах. Приятели искаха компютър но да е по-тънко ама много тънко. И в желанието си да им спестя едни 70-80лв купих паметта от една фирма, дъно и процесор от втора. Асемблирах, инсталирах Windows, всичко тръгна. Занесох го на хората. И след два дена ми се обадиха - не върви. Изгубих сума ти време да диагностицирам че паметта е проблем и да убедя и фирмата доставчик че това е така. Няколко дена и над 15 часа ходене нагоре надолу, тестове, смяна, пак тестове па да работи и известно време и да съм сигурен че всичко е ОК. И добре че в къщи ми се намират от личния компютър памет и други чарколяци, та мога да сменям и така на принципа на елиминирането да стигна бързо и сигурно до проблема.

От тогава този случай ми е обеца на ухото.

Пресен случай - приятел ме помоли да му събера компютър за определена цена, която малко надвишихме. Но вече си знам урока - давам му списък с частите и фирма от която да ги купи и там във фирмата срещу 50лв му събират компютъра. Желателно е и да му инсталират Windows. След известно време примерно година и половина компютъра му спира да работи. Той го носи във фирмата и там му казват че е изгоряла видео картата и трябва да се смени. И му я сменят. Той си взема компютъра обратно и всичко това при 0 мое участие.

Та. Освен пари има и време и нерви. Не съм готов да губя маса време и нерви за едни спестени 100-200 лева. Ако искам да спестя купувам ASRock, малко по-нисък клас платка. Не се занимавам с overclock и по тези причини. На приятели компютри не събирам макар че мога, все още асемблирам своите собствени но гледам да е по-простично. Живота е кратък има по-смислени и приятни неща за правене.


Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   14-08-18 10:27

Да горе долу сте прави.

Значи една цяла конфигурация, от типа дето заглеждам, е между 2600 и 3800. Както и да го въртя толкова е. Ръжен ли ще е, интел ли ще е....има някакви ралзики, но не са големи.

Тия 1200 лева са разликите между минимума 500ГБ ССД, 1060 карта и 8600к срещу 1ТБ, 1070 и 2700х или 8700К. Малката измама е да спестя 300 лева от графичната карта. Това не е голямо спестяване, а по-скоро мога да взема по-висок клас карта от Германия и ще е като по-нисък клас от БГ....при ниския клас карти спесятването от Германия ще е никакво, щото ще платя транспорт на 500 лева карта и ще стане поне 550 ако не и малко отгоре.....

Памета е 650 до 750 лева за 32ГБ,
Процесора евтиния 1700 или и5 е 500 лева, скъпия е 750 т.е. и7 или 2700х.
ССД-то е 250 лева за 512 или 500 за 1ТБ,
Картата е 600 лева за 1060, 1000 за 1070
Дъната са около 250-300 лева - 200 ако е много евтино 400 ако се изхвърля
Кутията, захранването и охлаждането са по 150-200 лева т.е. 450 до 600.

Демек минимума 650 + 500 + 250 + 600 + 250 + 450 = 2600

Може по 50-тина кинта да сеопилят с по-евтина кутия или захранване ако е примерно стария модел, дето сега го разчистват.....



Публикацията е редактирана (14-08-18 10:29)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   14-08-18 11:00

А вчера гледахме с един съфорумец кое как се натоварва от програмите.

Основно си трябва процесор за сметките. Графичната карта се ползва, но 1060-ката над 30% не качва Май програмите ползват много нишки и много ядра добре. Демек 6 или или повече ядра са си от полза. Процесора си прави към 100%

Диска обаче дори бърз ССД се товари на 100% при експорт и импорт. Демек за момента това е ограничаващия фактор. Зачудих се дали може ссд-та на райд да дадат по-бърз достъп.

Интересното е, че моя дъртанян не може да се натовари толкова добре. Явно се задръства на различни места и дори скромните си изчислителни способности не ползва оптимално.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: bam-bam   
Дата:   14-08-18 11:26

stef7, мерси за отговора, но преди време мисля, че не го интересува питащия и най-много да обърка и някой друг чудещ се.
Прав си за райзена , но това се оправи след 1-2 биоса на дъното, вече такива драми няма.
Хубаво е да даваме примери с нещо ново, той все пак пита за новите неща.
За това се учудих като написа, че хубаво било да са от една фирма .. просто не виждам никакъв смисъл в тези думи .. това е.
Има един хубав бг форум в който всеки може да си свери инфото за да не стават такива обърквания, но си иска четене или питане поне на хора в час с новите неща иначе най-много да объркаш някой с такива заключения базирани на инфо от преди години[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   14-08-18 12:16

hotsnail: какво е това евтиното ССД? Препоръчвам ти м2-ка нова генерация...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   14-08-18 12:47

Самсунг 860 ево серията гледам.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: compur   
Дата:   14-08-18 15:15

Ми кажи на Шопа къде да суапва!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   14-08-18 22:45

Новите дъна имат по два слота за м.2. Слагат се две еднакви м.2 ссд и се конфигурират в райд 0. По този начин единиците се записват на единия а нулите на другия. Съответно запис и четене е двойно по-бързо отколкото само с едно ссд.
Иначе тия врътки като спиране суап файла, дефрагментирането, индексирането и само четене от ссд-то са отживелица. Един самсунг про с пет или десет годишна гаранция спокойно си изкарват гаранцията и след пет години ще струва жълти стотинки.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   14-08-18 23:50

Най-доброто ssd е работещото...

Всички марки могат да ви издънят още на 1вия месец.

На ssd само OS с редовни бекъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: hotsnail   
Дата:   15-08-18 00:03

Малко прекалявате за ССД. Да може да се прецака. Ама и нормалния хард може и напоследък май доста по-вероятно с нареастване на капацитета.....т.е. Вероятността да прочетете без грешка един цял хард диск 6тб е опасно малка.

Все пак имайте предвид, че доста от лаптопите са със ссд - всички макове от 6-7 години насам например. Аз имам един на 5-6 години без ядове. Служебния е на две без ядове. Имам сега и едно дребно таблетоподобно и то е с ссд. Компа дето ще сменям и той е със ссд на 4-5 години

Спокойно можеш всичко да си държиш на ссд и както и при нормалния хард трябва да има резервни копия.



Публикацията е редактирана (15-08-18 00:06)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   15-08-18 00:17

Проблема не е средно колко им е живота на ССД-тата, а факта, че умират внезапно и на 100 процента. Докато класическите твърди дискове обикновенно дават предварителни индекации, че нещо се случва и загубата на данни е малка, често във физическа област на плочата, където има високо натоварване (голяма вероятност да се окажат системни файлове, което не е такава трагедия). При проблем с електрониката - смяната на платката е за 2 мин и информацията се спасява...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: uri64   
Дата:   15-08-18 01:27

> Зачудих се
> дали може ссд-та на райд да дадат
> по-бърз достъп.

Може.

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   15-08-18 07:52

Lamerko - не е толкова лесно това със смяната на платката...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   15-08-18 10:53

Самата процедура е около 2 мин - имаш 3 болчета, като е възможено да са с малко по-изчанчени звезди на главата, но като цяло няма проблем. Връзката на платката е с конектор - дори за човек без познания няма никакви пречки. Естествено преди процедурата трябва да се намери читава платка. Ако модела на изгорелия диск е актуален - просто се купува нов от магазина. В противен случай - почва се едно търсене по номер в големите тръжни сайтове, където често колекторските фирми надуват цените за дърти компоненти с пределно ясното осъзнаване за какво биха се продали. Но когато информацията ти е важна... :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: localhost   
Дата:   15-08-18 11:02

написа:

> Новите дъна имат по два слота за
> м.2. Слагат се две еднакви м.2 ссд и
> се конфигурират в райд 0. По този
> начин единиците се записват на
> единия а нулите на другия.

> Съответно запис и четене е двойно
> по-бързо отколкото само с едно ссд.
>


Това го цитирам, да не се загуби [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: uri64   
Дата:   15-08-18 11:07

Добре, че нямат по 4 слота та да се слагат 4 диска...щото хайде единиците можем да ги разцепим да се записват на два диска по 0.5 всяка ама нулите какво ще ги правим?????? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: imitev   
Дата:   15-08-18 11:19


Аз се отказах преди години да коментирам нелепи изказвания, както и последващите компетентни мнения.

Lamerko - на платката на епром има записани разни параметри на диска, уточнени при калибрацията в завода. Шансът да тръгне с платка от донор е по-малък от 50%.

За целта, ако не тръгне, се разпоява паметта и се прехвърля на новата платка. Занимавка си е с неясен изход...

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: lamerko   
Дата:   15-08-18 11:27

Е, РАЙД масивите не бачкат така, а за скоростта - нещата пак няма да доведат до очакваните резултати. На първо място новите ССД-та изпреварват платформата като скорост - вече не са фантастика м2 дискове със скорост 2-3ГБ/с. А това налага да се използват всичките четери писти на PCIe шината (ако въобще са налични). Въпроса е ако свържиш два такива стика в RAID0 на PCIe x4 (и двата работещи в режим x4) на дъно с модерен чипсет като Z370 - дали може да получиш по-висока скорост от 32Gbps или всъщност тя ще падне поради излишното натоварване на чипсета за разпределяне на трафика :)

Отговори на това съобщение
 Re: компютър за фотошоп и кепчър 1 с 4К възможности
Автор: vrobler   
Дата:   15-08-18 12:40

"Лисицата казала гроздето е кисело"!
от официалния сайт на асус:
DUAL PCIE 3.0 M.2
LET YOUR SSD SCREAM AT SPEEDS OF UP TO 32GBPS
Dual PCIe 3.0 x4 M.2 slots provide NVMe SSD RAID support for an incredible performance boost. Create a RAID configuration with up to three PCIe 3.0 storage devices via two M.2 slots and a PCIe x16 slot to enjoy the world's fastest data-transfer speeds.

https://www.asus.com/us/Motherboards/ROG-STRIX-Z370-E-GAMING/

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »