Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор на "сапунерка"
Автор: DanailGeorgiev   
Дата:   25-09-18 21:24

Здравейте, искам да купя някаква "сапунерка" за родителите ми(нямат и неискат смартфони).Спрял съм се на няколко модела и искам Вашето мнение какво да избера:
1. това
2. това
3. това
4. това

Ако трябва да обобщя:
-Сапунерка втора употреба до 150лв.;
-Лесен за употреба (стискаш го и щрака);
-Оптичен зуум над 10х;
-Апертура от 3,3(и надолу естествено).

ПП:Приемам и други предложения освен тези които съм посочил. текст


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "сапунерка"
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   25-09-18 21:36

Така по спецификации Канонът или Панасоникът. От това, което съм тествал и гледал за такъв тип апарати - Каноните правят най-приятни снимки, като се има предвид, че тук вече няма RAW и вашите най-вероятно няма да обработват, какви цветове изкарва камерата в JPEG е от значение. От моя личен опит - новите сапунерки имат някои хубави авто функции, особено за нощно снимане, за които обаче е хубаво да се ползва статив, даже по-скоро бих обърнал внимание да си взема статив, ако ще и такъв за 20 лв, от колкото коя камера ще взема. Особено когато се прибегне до зуума, там вече няма как да държиш неподвижно това малко пластмасово нещо, каквото и стабилизация да има то.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "сапунерка"
Автор: DanailGeorgiev   
Дата:   25-09-18 21:44

Значи ще си имат и статив,благодаря не се бях сетил за тази глезотийка.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "сапунерка"
Автор: Антивик   
Дата:   26-09-18 07:43

[smilie2] А сигурен ли с, че вашите веднага ще се юрнат нощни снимки да пукат...Не ги знам колко годишни са, но така както пишеш, че не тачат новите фони, значи са си хора на възраст.
Според мен по-добре ги заведи в магазина и те сами да си харесат апарата, те ще щракат с него. Инак така и да ти рекламирам каноня/що него тача/ после може да излязат сума си кусури, а и многото врътки и настройки де ги има на сапунерата....дали възрастен човек ще може се оправи с тях след като и от разните фоньове бяга.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "сапунерка"
Автор: DanailGeorgiev   
Дата:   26-09-18 08:31

Точно това искам и аз,като се нагласи сапунерката на някой зададен режим само да натиснат копчето.
На мен ми е ясно, че няма как да очаквам чудеса от този тип техника, но и неискам да взема най-елементарното и после да гадаем този на снимката кой е а това зад него дърво ли е или кола?!
Никъде не съм писал, че искам апаратчето за нощни снимки или да се занимават хората с ръчни настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "сапунерка"
Автор: mmjm   
Дата:   26-09-18 11:29

Няма съвременен фотоапарат с чиито снимки да не можеш да се познаеш или да не разбереш това зад теб маймуна ли е дърво ли е дори при най-евтините модели. Проблемите идват при снимане в лоши светлинни условия. Затова търсиш камера с максимално светъл обектив в съответната ценова категория.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "сапунерка"
Автор: tako   
Дата:   26-09-18 12:00

Парите са доста малко. Имам опит с Canon sx110 и Sony HX50. И двете се справят добре за всекидневна употреба. Сонито е една идея по-малко, по-бързо, с по-голям зум и съответно по-скъпо. И двете се появяват в базара. За големия зум си трябва твърда ръка или опора някъде иначе размазва въпреки стабилизацията. Жена ми снима без проблеми и с двата, на пълния автомат. Като цяло бих предпочел Sony, но при сапунерките всъщност разликите са минимални.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "сапунерка"
Автор: tako   
Дата:   26-09-18 12:02

Светъл обектив и голям зум в сапунерка трудно ще намериш. Има сравнително светли обективи със зум напр. 3x


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "сапунерка"
Автор: mmjm   
Дата:   26-09-18 12:55

Това за големия зум и светлата оптика в бюджетна сапунерка е вярно. Съветът на Антивик в случая е много добър, родителите подръка до магазина и избират това, с което ще им е най-приятно да снимат вмествайки се в определения бюджет.
Успех. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "сапунерка"
Автор: ombre   
Дата:   26-09-18 14:04

Нещо от рх серията на сони,ама са малко над бюджета.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "сапунерка"
Автор: DanailGeorgiev   
Дата:   26-09-18 14:22

Благодаря, на всички за съветите!
Имам две последни питънки :
1Апертурата ли е светлочувстителния показател (f=?) и под какво число е приемливо да гледам?
2С кое бихте направили компромис зуум-а или светлото(примерно f=2,8 и зуум 5х или f=3,5 и зуум 10х)?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на
Автор: chrisnoch   
Дата:   26-09-18 14:33

Предвид факта, че купуваш втора ръка, аз бих се замислил за надежден сервиз в България. Това автоматично свежда избора до Сони, защото Стемарк е единственият читав сервиз за фототехника. Друг е въпросът дали изобщо си струва да се поправя сапунерка, която струва 150 лева.

Светлосилна оптика и зум над 10х са взаимно изключващи се изисквания. Ако държиш на компактност, ще трябва да избереш едно от двете.

Много от евтините сапунерки са със CCD сензори. В това няма нищо лошо, стига да не очакваш добри снимки при ниска осветеност, бърз автофокус и HD видео. Неслучайно сапунерките със CMOS сензори са доста по-скъпи.

Опитът ми с този род сапунерки е свързан изключително с фотоапаратчета, притежавани от роднини и приятели. Покрай тях често съм се "заигравал" с най-различни модели, та мога с чисто сърце да препоръчам следните:
- Panasonic - серия TZ - за предпочитане от TZ10 нагоре;
- Sony - серия WX - за предпочитане от WX150 нагоре;
- Canon - серия SXxxxHS - за предпочитане от SX420HS нагоре;
Samsung вече не произвеждат фотоапарати, та бих избягвал предложения от тази марка.

За съжаление в секция "Базар" на този форум се предлагат твърде малко сапунерки от този род. В други сайтове изборът е по-голям, но рискът да попаднеш на некоректни продавачи също е съществено по-голям.



Публикацията е редактирана (26-09-18 15:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "сапунерка"
Автор: chrisnoch   
Дата:   26-09-18 15:21

Автор: DanailGeorgiev
Дата: 26-09-18 14:22
...
1Апертурата ли е светлочувстителния показател (f=?) и под какво число е приемливо да гледам?


Апертурата (блендата) показва светлосилата на обектива. По-малките числа означават по-голяма светлосила.
Светлочувствителността е характеристика НЕ на обектива, а на сензора и/или филмовият материал.

http://prikachi.com/images/663/9408663K.jpg


На горната снимка:
А - показва, че обективът има различна свелосила в късия край на вариото (бленда 3.1) и в дългия край на вариото (бленда 6.3). Това е обичайният случай при сапунерките, пък и при китовите обективи за системни фотоапарати. Обективите с постоянна свелосила са доста по-обемисти и по-скъпи. При зум от 5х нагоре на сапунерка не можеш да очакваш по-голяма максимална светлосила от 2.8 - 3.1 в широкия край.
В - показва фокусното разстояние на обектива в двата края на вариото (4.3 - 51.6 мм). Кратността на вариото е 12х (51.6 : 4.3 = 12).
С - показва, че зрителният ъгъл в широкият край на вариото приблизително отговаря на 24 мм обектив за фул фрейм.

2С кое бихте направили компромис зуум-а или светлото(примерно f=2,8 и зуум 5х или f=3,5 и зуум 10х)?

Този компромис зависи от много неща. Ако твоите родители са в напреднала възраст, вероятно биха си правили предимно снимки за спомен, в които се виждат те + голяма част от пейзажа. Следователно би им трябвало варио с по-голям зрителен ъгъл в широкия край, а не чак толкова дълъг зум. И без това дългият зум, ако ще и оптично стабилизиран да е, изисква стабилна ръка. Така разсъждавах, когато купих на моите родители (78-80-годишни) сапунерка с 5х зум и съзнателно ограничих възможностите за разочарования от размазани изображения при обектив с дълго варио. Досега не съм чул оплаквания. На практика те почти не изполват вариото - снимат все в широкия му край.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "сапунерка"
Автор: DanailGeorgiev   
Дата:   26-09-18 15:35

[beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »