Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: shagy   
Дата:   10-09-18 12:59

Здравейте. Мой познат, сватбен фотограф го е закъсал доста със сроковете за обработка и предаване на снимки на клиентите си (поради лични причини е назад с около 2 месеца).
Предложи ми, да ми даде RAW файловете от няколко негови сватби, на които аз да направя основна обработка - контраст, експозиция, подтискане на шум, изостряне, баланс на цветната температура, кроп, изтриване на снимките, които не стават (размазани, без фокус, без идея) и ме попита за цена. Сподели, че ако моята обработка и условия го устройват, може да работим за в бъдеще заедно по тази схема през следващия сезон. Но какво да отговоря на въпроса му, колко пари искам за тази работа? Не съм наясно, как вървят цените за подобни услуги, още повече, когато се обработват много на брой снимки (предполагам, че цента е по-ниска, когато има повече сватби за обработка, един вид "цена на едро"). Идеята е, че онлайн аз ще получа неговите RAW фйлове - между 3 и 4000 кадър, след което правя селекция до към 1500-2000 кадъра, обработвам ги и му ги изпращам отново онлайн. След което, той си прави избрана селекця от кадри, които сам си обработва допълнително на фотошоп.
Не зная, дали има значение, че живея в Благоевград, а тук цените на всички услуги са по-ниски, докато моят човек снима и живее в София, където е по-скъпо.
Може би ще ми предложи за обработка около 5-6 сватби, всяка средно по 3-4 000 файла.
Някакви мнения как да постъпя?

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: localhost   
Дата:   10-09-18 13:03

Сметни ди колко време ще ти отнеме за обработка, включи амортизация и т.н. а не гледай какви са цените в София спрямо Благоевград.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: iasen2   
Дата:   10-09-18 13:17

Да ти даде снимките, виж колко време ще ти отнемат в часове, сметни базова цена за час, примерно 10лв/ч и тогава се пазарете за цени.
Много зависи как е снимано и какви машини ще ти трябват за обработка, щото това си е бая голяма инвестиция.
Щото даже елементарни неща като прехвърлянето на 4000 снимки по 70мб си е тегава работа :)

Опитът ми показва, че това е правилния начин за определяне на такива цени.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: shagy   
Дата:   10-09-18 13:36

Машината ще се справи, с нея проблеми няма, да чукна на дърво.
Да сметна, колко време ще ми отнеме 1 сватба, като часове и всеки час ад го сметна по 10лв? Лошото, че той ми иска цена до ден-два, пък аз и представа си нямам, колко време ще ми отнеме за обработка на една сватба. По принцип се договорихме за около 40 дни на сватба да бъде срока. Чудя се на цена от около 200, 250, 300лв на сватба, ама ще се намери някой да му предложи 190 за сватба, само и само да вземе 1000лв за всички събития и аз увисвам. Един колега ме посъветва, да взимам по 10 стотинки на снимка, че да не се прецаквам, ако някоя сватба дойде с 5 000 кадъра и аз да трябва да обработя 2 000, а на друга по-малка 1 500

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: lotos1   
Дата:   10-09-18 14:07

Ами изчакай още малко колегата да влезе във форума ,след като е фотогграф и той ще ти предложи цена

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: Synthy   
Дата:   10-09-18 14:08

40 дни на сватба, и ще поискаш само 300лв. за 40 дни работа??

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   10-09-18 14:16

Зависи и фотографа в кой ценови клас работи, ако взима 600/700 лева за сватба как да ти даде на теб 300. Най-добре си говорете с него, той какво може да ти предложи. Вземи една сватба на предложената от него цена, обработи я, хем ще видиш дали ще се сработите, хем колко време ти отнема и дали цената ще те устрои.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: shagy   
Дата:   10-09-18 14:16

lotos1, убеден съм че дори и да има профил тук, не е близал от години, най-малкото защото е от "старата школа".
Synthy, затова питам, наистина не съм наясно, как вървят цените. Много ли е, малко ли е, надявам се вие да ми кажете, ако имате поглед върху този бранш. Аз така или иначе, през седмицата до 18 часа съм на работа, ще обработвам вечер и през почивните дни, надявам, се че за 20-тина дни, ще мога да оправя една сватба, защото крайният срок е 40 дни. Да кажем, че ще обработвам 20 дни по 4-5 часа, така си го представям.
DidiAndreeva, вече съм му обработвал 3 кръщенета, за които взех 80лв, като кадри общо бяха около 600-700 броя и беше доволен. Обработих ги за около 4 дни. Не зная колко взима за кръщене, за сватба за 10 часа взима 1 000лв, затова помислих, че 250-300 е ок



Публикацията е редактирана (10-09-18 14:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: Synthy   
Дата:   10-09-18 14:22

Ако за 100 часа (20 дни по 5 часа) ще свършиш работа по една сватба, това прави грубо две седмици и малко на пълен работен ден. Тук вече сам си прецени, дали 300лв. за половин месец са ОК (аз не зная).
Най-добре искай да ти прати някакви демо файлове, и си прецени колко работа ще имаш. Може да оправиш всичко за 8-10 часа, може и един месец да не ти стигне.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: iasen2   
Дата:   10-09-18 14:26

Synthy [smilie24]

На снимките ще правиш ли кроп ? Времето за обработка зависи много и от начина на снимане, правилна експозиция и кадриране. Тези неща могат страшно много да те забавят и затова сега да даваш цена не е в твоя полза. Успех!

Е една предна тема цитираха моя снимка - тя снимката вадена от една пълна тъмница с грешна експозиция и 20 градиента по нея, ако такива снимки ти дава в ресторантите и църквите - няма как да ти се върже сметката :)



Публикацията е редактирана (10-09-18 14:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: shagy   
Дата:   10-09-18 14:40

Synthy, да тук си напълно прав.
iasen2, както написах, обработвал съм 3 кръщенета на същия човек, беше доволен. Снимките - средна работа. Тук таме недоекспонирани по половин-един стоп, кроп почти на всяка снимка, за да има правилна композиция, защото явно не прекаадрира и винаги фокусира с централната точка и обектът во 90% от случаите е в средата на кадъра. Досега съм му обработвал снимки само снимани в църквата, където биват, но изравняването на цветната температура, като чели ме притесни и забави повече от кропенето.
Мисля, да му кажа пакетна цена от 2000лв за 6-те сватби, като до нова година ще му кажа, че всички ще са готови (пък ако го закъсам, ще пускам платен отпуск от службата за да наваксвам с обработката).
То за смяна на дискове и накладки на стария ми ситроен за 2 часа работа ми взеха 100лв, така че за 3 месеца работа, мисля че не са много 2 000лв за обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: CDman   
Дата:   10-09-18 14:48

Ако вече сте работили снимки на фотографа значи той има базова представа на каква цена работите. Снимките са си снимки - кръщене, сватба все си е файл.

Иначе казано странно ми е да ви пита освен ако не е задал същия въпрос и на няколко други негови познати и да търси най-ниска оферта /в което няма нищо лошо/ [smilie24] .

Но, това са мои разсъждения [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: Synthy   
Дата:   10-09-18 14:49

Само малко офтопик, от чисто любопитство: с какво точно са запълнени 2000 кадъра за една сватба (че даже имаш съмнения и за 5000)??? Моята сватба преди години като я снимаха, получих около 600 снимки (половината са плява). Аз като се опитвах да снимам сватби още по-преди, правех по 600-700 кадъра преко сили, като половината поне бяха за кофата и нямах изпуснат момент. А ти говориш за хиляди за една сватба.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: shagy   
Дата:   10-09-18 14:56

Да си призная, щяла сватба от край до край не съм му гледал и не зная дали снима в някои моменти на серия за да не пропусне нещо и да е сигурен във фокуса, може би големият брой снимки е заради повече изснимани часове на сватбата, 12, 14, 15 часа.
CDman, такава е идеята, той сам ми каза, че ще се допита до още няколко човека, какво могат да му предложат като цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: iasen2   
Дата:   10-09-18 14:56

Synthy [smilie24]
И аз се чудя, ама не смея да попитам, понеже не съм в час с новите тенденции :)
Лично мое мнение е че реално не повече от 300-500 снимки имат смисъл за такова събитие. останалото е плява. Затова и за да стане както трябва се наемат двама фотографа за да мислят повече отколкото да натискат спусъка.

На въпроса - щом ще правиш композиция на снимката - това ще е много трудоемка работа на няколко хиляди снимки, направо кошмарна - по добре се откажи, докато е време. Да се научи да снима и тогава пак :) След време ще ми бъдеш благодарен :) Един мъж винаги трябва да знае кога да си бие шута.....



Публикацията е редактирана (10-09-18 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: deerstalker   
Дата:   10-09-18 15:19

В дълбоката провинция има един тарикат дето снима сватбите за по 350 лева и всичките младоженци все при него, после търси балъци да му обработват снимките, ама повече от 50 лева на сватба не дава. Затоваи прави сметката, но примерно 1500 обработени файла от raw формат за 300 лева - това са малко пари за положения труд.



Публикацията е редактирана (10-09-18 15:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: uri64   
Дата:   10-09-18 15:34

Ми след като си му обработвал няколко кръщенета, трябва приблизително да знаеш по колко минути ти отиват на снимка (със всичките автоматизации,които си способен да изстискаш). Умножаваш ги по средния брой снимки от сватба, делиш на 60 и виждаш колко часа ще санужни, след което делиш часовете на 6.5 и виждаш колко дена ще ти отидат. След като си имаш редовна работа сравнението колко би получил от нея за същия брой дни е лесно. И вече можеш да си направиш сравнително точна сметка дали си залужава да се захващаш или не.



Публикацията е редактирана (10-09-18 15:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: imitev   
Дата:   10-09-18 17:58

Как може да не знаеш за колко пари да свършиш някаква работа?

Аз правя следното - смятам на око и правя първата поръчка, ако се окаже че не съм щастлив - коригирам цената.

Не става дума за снимане, но принипът е един и същ...

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: marves   
Дата:   10-09-18 18:09

Мерак ми е да пробвам да обработя няколко кадъра за без пари, някой ако има за пробата - да мята RAW на ЛС (но не хиляда [smile] )

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: Fifata   
Дата:   10-09-18 18:26

Мога да ти пратя 2-3 сватби :)

Иначе аз наскоро коментирах с една приятелка, която е майка и не ходи на работа, но има доста свободно време и попринцип се занимава с обработка и т.н. и си коментирахме да и давам сватбите през сезона да ги обработва, като с това да си докарва допълнителен доход.
Коментирахме нещо от типа 100 до 150лв на цяла сватба за обработка и примерно 200лв ако сватбата е снимана от двама фотографи. Говориме за базови кореции, без нужда да отваря фотошоп, а само в lightroom да направи селекция и корекции.

Според мен е без значение колко пари взима фотографа от 1 сватба. Всичко зависи до това какво се очаква от обработващия.

Аз примерно ако съм. Бих си искал и пари за софтуер и примерно наем на компютър или фотографа да подсигури всичко. + хардове за бекъп докато се обработва.

Аз лично с това момиче което говорих сме се разбрали аз да плащам лиценза на софтуера + пари, пък тя щяла да си обработва на нейния компютър, като ще дам и хардове за бекъп.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: compur   
Дата:   10-09-18 18:30

За мен е странно как обработващия ще подбира колко и кои снимки да предаде.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: shagy   
Дата:   10-09-18 19:14

Проведохме един разговор по телефона и стигнахме до сделка. Оказа, се че всички останали обработващи фотографи са казали цени над 500лв за обработена сватба и срокове до 6 месеца. Разбрахме се, ако успея до Коледа да оправя 6-те сватби, един вид леко експресна поръчка - 2 500лв.
Смятам, че е ок.
А каквато и да е базова обработка на сватба от порядъка на 100-150лв ми се струва малко

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: burningice   
Дата:   10-09-18 19:21

В провинцията за обработка: 100-250лв, сурови снимки 1500-4000 бр., време 3-7 дни за сватба.



Публикацията е редактирана (10-09-18 21:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: Fifata   
Дата:   10-09-18 20:18

Ами то защото е такъв фотографа. Аз от цяла сватба (10 часа) правя 1200-1400 кадъра от който предавам 1000 на клиента.
Селекцията е да се изберат 1 от 3 кадъра от снимките с гостите и ако има някой кадър без Фокус или нещо такова.
Кръщенка 800 кадъра трябва да съм снимал 8-10 часа че да направя толкова кадъра.
Снимам 250-300 кадъра от който предавам 150-200 и я обработвам базово сам за 30 минути.
2500лв за 6 сватби за базова обработка да ОК при положение че ще ти даде едни 25000 кадъра.
Като ти дам от 6 сватби 7000 кадъра за обработка е друго. Снимаш най важното, а не просто да хабиш затвора и да се правиш че снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за базова обработка на сватбени снимки?
Автор: imitev   
Дата:   10-09-18 21:04


Къде снимат сватба за 250 лв. ?!?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »