Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  30 ..  40 ..  49  50  51 ..  54  55     всички  напред  последна
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stukloplast   
Дата:   02-10-23 18:57

Аз и философа говорим за снимки. При пиксел роуа със сигурност е продукт на множество кадри и софтуерна намеса, на 90% съм сигурен и при чайника, има намеса в роу файла, отделна от стакването на пиксели, в която няма нищо лошо, въпреки недоразуменията, произлизащи от клавиатурата на философа. Но той не е наясно, че снимам в роу с телефон от 5 години насам, и преди 5 години излизаше истински суров файл, който с добра обработка изкарваше доста добро качество за размерите на сензорите тогава. Първите снимки от профила са ми с такива телефони.
А ако за другаря философ(явно е от онези времена) стакването на пиксели и разни минимални геометрични корекции отнемат креативността и способностите, он толкова си и може и разбира и спора с него е чисто губене на време. Мечтае за мотика, при положение че всички ползват трактори с най-най различни приставки....

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: rimohit   
Дата:   02-10-23 18:57

Със stef7 сме писали по едно и също време а аз отговарях на Murtagon , че не забелязвам суровия файл на пиксела да е предобрен и няма никакви индикации да е стакван от няколко файла , даже напротив.Но нямам претенции за точност. Само споделям впечатления . За видео не смея хич да коментирам.



Публикацията е редактирана (02-10-23 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stukloplast   
Дата:   02-10-23 19:08

Повечето флагмани мажат в роу с много кадри и т.н. Пиксела се справя удивително и най-добре. Ако 8цата не е печка, може пак на него да мина. Май утре се пада да го видим.
Тишо, ако видиш истински суров файл от телефон, ще се оцъклиш брат. Но за 20мин играчка му се хваща калая и обработката да заприлича на снимка става 20секундна рутина, ама е безсмислено, в повечето случаи.

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: nyamago   
Дата:   02-10-23 20:18

> "ако видиш истински суров файл от телефон, ще се оцъклиш брат. Но за 20мин играчка му се хваща калая..."

Трудно можем да видим _истински_ суров файл, защото редакторите (Лайтрум, в твоя и моя случай) НЯМАТ профил за истински сурови файлове. Имат за това, което производителят е нарекъл 'суров' и което се съгласихме, че най-често е обработено до нежелателни нива.

Истинският суров файл по дефиниция не може да се 'види' и му трябва нагаждане към екрана и окото, което става с т. нар. 'профили' за всяка камера и матрица.

Не помня вече как беше при Сони, а преди това и при Самсунг - но май именно това 'конвертиране' от 'суров' във 'видим' образ ме беше отказало да снимам в DNG. Сега с айФоня е същото, само дето официално си знаем че това не е 'RAW', a 'Apple ProRAW' и вече е претърпяло храносмилане. Adobe си получава профили за всеки нов модел и ги добавя, и ние живеем с илюзията, че гледаме суров кадър...

Докато не дойде някой като Halide (за друг не съм чул засега) и извади _истински) суров кадър. Обаче - няма профил за Halide и като го отвориш те обзема ужас че ти се е счупил телефона (или компютъра), защото се появява грозно и почти неузнаваемо изображение. Прилагането на какъвто и да е профил от колекцията на Adobe (или от независими източници за 'грейдинг') води до още по-грозни и непредсказуеми резултати [smilie10]

И тогава (с надежда кадъра да не е пълен брак) почваш ръчни корекции, обикновено драстични - за няколко минути (или няколко десетки [smilie8]) му намираш цаката. Дава най-добър резултат, но е мазохизъм, само за маняци и търсачи на 'идеалното'.

Не съм мазохист, затова (въпреки че го платих) съм зарязал Halide и мързеливо съм се примирил с казионната камера на айФоня и техния 'уж суров' формат. Животът е твърде кратък за търсене на Истината [smilie6]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stukloplast   
Дата:   02-10-23 20:48

Владе, и ти говориш наизуст.
Асуса, примерно, вади чист, 50мп роу, без никакви особени интервенции.
Само да се науча как да оправя "цветовото разливане", което се случва при т.нар. demosaiking, ми отне време в ЛР... резултатите при ниска осветеност, бяха като от лента и беше яко. Но досадно. Предпочитам да ми комбинира 4пиксела и няколко кадъра и да получа кадър с прилично количество инфо за обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stef7   
Дата:   03-10-23 00:07

Говоря само за видео, извинявам не разбрах че водите филисофските спорове на тема фото.
И да както nyamago отбеляза, ние суров RAW кадър не може да гледаме.
RAW видеото на Android са DNG кадри, със сигурност няма наслагване, останалото не ме интересува. Съдя за картинката след проявяването, както и колко усилия и време ми трябват да я постигна. Резултата е отличен, и го постигам с няколко клика в Resolve. DNG файловете нямат добавен sharpening, ако има noise reduction той ще да е минимален. При по-високи ИСО шума е добре видим. Ето един пример: Само в една от сцените съм използвал шумоподтискане при обработката.

https://drive.google.com/drive/folders/15blxv9w_8nsOdTWgZbLKsCwTkVi9f1Bm?usp=sharing

Както и няколко илюстративни стоп кадри от видеото

https://postimg.cc/gallery/MW4c3f5



Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: nyamago   
Дата:   03-10-23 02:35

> Асуса, примерно, вади чист, 50мп роу, без никакви особени интервенции.

Не съм имал Асус, може и да е способен да вади "чист RAW (DNG) без никакви интервенции." Дори да е вярно, това не би станало причина да изтърча веднага да си взема Асус...

Говорех за 3 конкретни марки, с които съм си служил. И казах, че от DNG 'без интервенции' (както в моя случай е с камера-приложение от друга фирма), за обработката се налагат интервенции в редактиращия софтуер (точно което и ти правиш).

BTW - имаш ли в Лайтрум профил за твоя модел Асус (и за всяка негова камера, разбира се)? Ако Adobe предлага такива профили в дългото меню от модели - не би трябвало да ти се налагат ръчни корекции? [smilie11] [smilie8] (Не и за 'нормален' образ годен за последваща творческа обработка или поне за директно гледане без отвращение).
- - -

Повтарям- не познавам Асус, но огромното болшинство производители си признават, че 'баят' на суровите си кадри и те са толкова сурови, колкото пържени (и бъркани) яйца. Важно е да си го знаем и да не се тормозим от факта.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   03-10-23 08:45

Как разбирате кой RAW какъв е?

Е със стъклопласт преди обсъждахме Самсунг постиженията. Има един роу в основното приложение на "професионален " режим. Той е горе долу отражение, какво може сензора. Има и едно друго приложение ли как да го нарека Expert RAW, дето прави от новите роу файлове с голям динамичен обхват, множество експозиции и разни други трикове. Там си има цъкалки, кои трикове искаш да приложи. Да тоя професионалния raw като цяло е по-готин за редактиране. Ама експертния понякога дава повече и си трябва. Пък и множество експозиции в роу е интересно.


Важно е да отбележим, че един 200мп или дори 50мп сензор се ползва последните 2-3 години със staggered RAW. Демек прави снимки с две или три експозиции на едно сканиране на сензора. Та пак е един момент от време, не е серия снимки, но са много експозиции. Кога ползват staggered експозиции не знам. Може би за видео? Може би когато е достатъчно светло и дори бавната по-светла експозиция е достатъчно бърза. Може би само за jpeg кадрите?



Публикацията е редактирана (03-10-23 08:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: Didolinio   
Дата:   03-10-23 19:13





Публикацията е редактирана (05-10-23 08:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: Penman   
Дата:   03-10-23 19:31

Никога не ми е пречило, дори след 8-10 часа "ровене" в смартфона, така че го смятам за измишльотина.


Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: nyamago   
Дата:   03-10-23 22:55

Телефонните екрани не трептят! [smilie6] [smilie25]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: Didolinio   
Дата:   04-10-23 15:11





Публикацията е редактирана (05-10-23 08:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: Didolinio   
Дата:   04-10-23 15:31





Публикацията е редактирана (05-10-23 08:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: Didolinio   
Дата:   04-10-23 15:56





Публикацията е редактирана (05-10-23 08:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: Penman   
Дата:   04-10-23 16:48

Тези теоретизирания (линковете, които си дал) са за такива като теб, аз никога (сменил съм няколко марки смартфони) ни съм имал никакъв проблем с PWM. За това за мен това са измишльотини! Ако продължаваш да четеш такива статии, може и други проблеми да "видиш" и затова най-добре не си купувай телефон, таблет, лаптоп. Така зрението ти ще бъде 100% съхранено.


Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: Didolinio   
Дата:   04-10-23 17:56





Публикацията е редактирана (05-10-23 08:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: Didolinio   
Дата:   04-10-23 18:09





Публикацията е редактирана (05-10-23 08:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stukloplast   
Дата:   04-10-23 18:19

Мене ме боли главата от горните постове, ама едва ли е защото ги чета от телефона.
Подозирам, че догодина ще тествам пак Жужи про, ако не му измислят цена-бъбрек у нашева района... само дано може тоя път есима да се избира дали да е първата или втората карта(въпрос на удобство и мнооого години навик)

Пиксел 8 и Про

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: Didolinio   
Дата:   04-10-23 18:53





Публикацията е редактирана (05-10-23 08:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: Penman   
Дата:   04-10-23 18:56

Форума не е за откачалки, които се хващат на всичко написано в мрежата!



Публикацията е редактирана (04-10-23 18:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: Didolinio   
Дата:   04-10-23 18:58





Публикацията е редактирана (05-10-23 08:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   04-10-23 19:01

Pro Pixel-а изглежда интересно


петапиксел

Тия от гуглето турнаха ли две карти или само те останаха с поддръжка за само един сим?



Публикацията е редактирана (04-10-23 19:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - нов ини и дискусии (Продължение)
Автор: Didolinio   
Дата:   04-10-23 19:35





Публикацията е редактирана (05-10-23 08:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stukloplast   
Дата:   04-10-23 19:49

Бате оди с другия философ да си правите хороскопи...

"Тия от гуглето турнаха ли две карти или само те останаха с поддръжка за само един сим?"

От известно време, Кире, го играят като епъл - сим и есим. Шаомито ми е 2 сим + есим. Назад са, ама гугълската камера си заслужава, най-вече в тъмницата. Днеска погледнах епълските семпли от 15 про, като оня ден на един колега от про макса му гледах опитите за макро - ми имаше доволно дълбок фокус за.макро, ама детайл - ньо. А семплите от "новия" - ми стават, ама и самсунг А серията могат толкова.
Скоро ще видим гугълските снимки, ама след всичко, през което минах, техния софтуер, защото те снимат софтуерно основно, няма алтернатива...

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   04-10-23 20:00

iPhone 15 уеко са се издънили със селфи камерата, вместо да разкрасяват момите, ги правят на чудовища....

Може би, се грижат за психическото здраве на масите. Струва ми се, че наздравословните, не-етични азиатци и пикселите ще им краднат леба ако се усетят на време.

ПП това с eSIM е горе долу ок. Аз съм така точно в момента. Май е неприятно ако телефона с eSIM го застигне внезапна смърт. Щото трябва се разправяш с оператора....(Самсуняка май може и два есима да преглътне ама не знам дали могат и двата да са активни или единия го държи изключен....до колкото схващам Гугъл са си оставили мазните пръсти никак не чевръсти на eSIM поддръжката)



Публикацията е редактирана (04-10-23 20:32)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  30 ..  40 ..  49  50  51 ..  54  55     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »