Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  30 ..  40 ..  48  49  50 ..  53  54     всички  напред  последна
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: nyamago   
Дата:   31-05-23 13:36

Прехвърлям от другата телефонна тема, че там е за снимки, а се отплеснахме в приказки (еле аз - виноват [smilie8]). Там в отговор на мое мнение, че телефоните са още слаби в теле- диапазона,

@hotsnail написа:

> "Не разбрах пак за дългия край? 240мм са си добре на дългия край….. "

Ами не са си добре. Очевидно имаш предвид твоя Самсунг, но от 22 и 23 моделите не съм видял убедителни дългофокусни снимки (като да ги сбъркаш с 'голям черен' апарат). Това имах предвид че още не са готови за пълна замяна на големите апарати: защото в по-късите дължини вече са готови.


Като вземем (както производителите вече са се наговорили) широката главна леща за 'нормална' (до неотдавна нормална наричахме дължината 50мм, а сега е 24 [smilie2]) тези кратности са спрямо нея. 10х по старому щеше да е само 4х...

Но тръгвайки от 24мм, всичко каквото съм гледал по сайтовете става прилично докъм 3-5х (оптически). Не случайно много добри и опитни фирми с блестящи технологии и познания не се хакат като Самсунг да гонят 10х - защото просто не става.

При това слагат такива лещи на малко сензорче, а не на главния с многото пиксели - още по-несравнимо става срещу 'големите черни' апарати.

Да не говорим че НЯМА оптически зум! Има само твърдак (фиксирана леща), а всички междинни увеличения от по-ниското до нея са чисто ДИГИТАЛНИ (и си личи). Затова с еКСперията със скромните ѝ 4-5х снимах само с макс дължината, БЕЗ варио-композиране, защото скапва качеството.

Казвам го като лаик, който НЕ БРОИ пикселите с лупа и НЕ СНИМА за такава брояща публика, но все пак качеството (видяно с просто око) не му е безразлично:

Телефоните все още са крачка назад в телефотото спрямо другите дължини.

[shtrak][beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stukloplast   
Дата:   31-05-23 14:13

В подкрепа на това, което казваш, можем да дадем и прословутата снимка на Киро на едно пиле, която човек ако я зуумне малко и изтръпва...

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: nyamago   
Дата:   31-05-23 17:40

Е, друго си е като рекламата казва "10х телефото, 240мм във Вашия джоб" - и изстрадани левчета изтичат от нашия джоб. Продажбите вървят, продавачът доволен, а купувачът трябва да се прави на доволен (че е срамно да се е излъгал, а някои даже си вярват и наистина са доволни). Това е важното: всички да са доволни [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stukloplast   
Дата:   31-05-23 19:26

Аз затова похвалих маркетинговия отдел на гнусмас. Като се има предвид какво продават, бройките и печалбите са впечатляващ успех за тях...

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   31-05-23 20:15

на мен ми върши работа. Публикувал съм снимки. За мен са повече от добри да ги гледам на 65" 4К телевизор.

ако имате желание за повече... супер....

Ако ще говорим дали телефоните са стигнали големите сензори - не са и никога няма да ги стигнат. То е все едно да кажа, че на лека кола съм натоварил 40 тона палети и ги карам към Германия.

За снимане на кадри за модно списание или дори за сватби професионално всеки ден не стават телефоните.

Толкова е просто.

Ама в 90% от случаите за любител щракащ на улицата тая разлика няма значение за консумиране на продукта му....както и аз като ходя на работа с колата не возя 40 тона палети...

та и телефотото на Самсунга е поне толкова добро колкото широката му камера т.е. малък сензор е, но снима добре. Телефотото за разлика от другите камери няма ядове с меки ъгли или подобни неща.

Цветния баланс на Самсунг им бяга на телефото. Ама като снимам роу все е тая..... бледната е 5.6 или нещо подобно.. ама като снимам по обед все е тая..... дори привечер се ядва....



... ид а за това Самсунг е номер едно а другите л..но



Публикацията е редактирана (31-05-23 20:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stukloplast   
Дата:   31-05-23 21:42

По-голямо лайно не беше изтропвал скоро...

И сравнението ти е грешно. Разликата е дали ще заведеш хабитурентката на бала с мазерати или с дачия. И в двата случая ще стигне, но и в двата случая изживяването и спомена зависят от шофьора, а не толкова от колата. Дупките по пътя са едни и същи... [smilie21]
Поздрави на маркетинговия отдел и да не забравиш да си платиш ддсто от хонорара им.

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   31-05-23 22:16

твоя телефон и на нямаго не могат да снимат. Аз оплаквания нямам.

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: nyamago   
Дата:   01-06-23 00:04

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stukloplast   
Дата:   01-06-23 07:29

Е какви оплаквания от слушалка за 500 доларес и маркетинг за 1500 доларес [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: ipolit   
Дата:   21-08-23 13:13

От доста време се назландисвам да си купя малък телефон и миналата седмица взех Samsung S22. Ами пак е голям, но да кажем, че е приличен компромис. Проблемът е, че батерията му е много зле. Аз не съм от пристрастените и общо взето имам на ден максимум 1 час. screen on time. Из разните ревюта, които четох и гледах, всички се оплакват от батерията, но защото им издържала максимум 4 часа. Ами няма такъв филм или има ако го хванеш за 4 часа и не го пускаш. В моя случай обаче до обяд съм цъкал примерно половин час и батерията е на 25%. Явно телефонът си се разрежда и без да го бараш.
Започнах да го ползвам в Power save mode и така бива. Вечер преди да си легна е на 20-25%. Въпросът е, че в тоя режим екранчето се пуска на 60 Hz и ме дразни като превъртам. Няма always on display - не че ми е притрябвал, ама ме кефи да чукна и да ми светне колко е часа или дали имам SMS. 5-жито го няма, ама нали мисля за лястовичките, да са живи и здрави да ми цвъкат по терасата.
В тоя контекст, дайте акъл как да го наглася, че поне да му работят 120 Hz в power save модето.

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: hotsnail   
Дата:   21-08-23 18:54

хммм чудя се дали може примерно на приложенията да им стиснеш гушата пък екрана да е на 120 херца. Ти явно не го гледаш много.

S22 май имаше адаптивния режим или греша? "Плавност на движението -> Адаптивно". Иначе е "Стандартно" на 60 кадъра? или това е само за ултрите? Тя ултрат аи батерията и е голяма. Не съм имал ядове а дори ай я зареждах на 85% и артисваха по 15-20%

Аз съм средно по 2 часа с включен телефон, но това включва и навигацията в колата... та реално сигурно около час и нещо го съкам на ден.....

Някъде пише ли какво има точно в тия пресети за пестене на ток, да минеш и по другите менюта да си настройваш едно по-едно - WiFi, Bluetooh...



Публикацията е редактирана (21-08-23 18:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: ipolit   
Дата:   22-08-23 07:52

Последно снощи спрях нотификациите от всичко, което не ми трябва, т.е. оставих си само от мейла, SMS-ите, Google и една програма дето си плащам сметките като излязат - epay.bg. Един беше написал, че widget-ите горят батерия, тъй че си махнах at a glance и стъпките. Локейшъна го държа изключен като не ползвам навигация. Иначе имам чесовник, че не чувам като ми звънят и получавам SMS-и и блутута няма как да го спра. Ще видим днес как ще е, но нямам кой знае какви очаквания, защото в момента е на 92% батерия от 6 и половина т.е. час и половина, а съм цъкал 9 минути.

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stukloplast   
Дата:   22-08-23 12:17

Просто си объркал марката. Асус са малки и батерията им държи дни. Пък и снимат прилично.

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: ipolit   
Дата:   22-08-23 14:06

Мтел не ги продават, пък аз вземам с бюджет. Обаче моя май се стабилизира.
Screen time - 1 час
Батерия 69%
Часът е 14:00, т.е. 7 часа и 40 минути откак съм го откачил от зареждачката.
Не е в power saving, не е и в dark mode, изключен е локейшъна (това не знам само GPS-а ли е или и позициониране по клетка).
Дисплеят е в адаптив режим.
Днес даже ръчкам повече, че търсих някакви работи на интернет по обяд.
Ако до 5 часа ме изкара на 50% ще съм доволен.

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: nyamago   
Дата:   30-09-23 23:36

Позаглъхна тая тема...[smilie8] А беше по-активна от другата. Пикселоманите май се умориха да следят горещите новини и да спорят за техника и... почнаха да снимат?

Намерих нещо, което подкрепя (донякъде) решението ми да мина за всичко на телефон, но да запазя 'истинския' апарат само за най-големи фокусни дължини:
Колко дълги обективи е смислено да се слагат в телефоните?

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: fallenfbsd   
Дата:   30-09-23 23:53

На жена ми взехме S23 ultra. Супер телефон, прехвалени камери.

Отиваме в парка,отварям и без цел щракам по дефолт снимка - дървета, листа, съчки. Гледам на компа и съм ужасен. На 12МП Самсунг са сложили толкова изостряне, че ми се дорева...все едно гледахме старият й А71.

Бях чел, че на 50 е добре...и верно - много по-хубави цветове, повече нюанси, далеч по-малко "шарпене".

Ясно, че най-добре RAW, но не ми е ясно как може да искат 2к лв, с топ хардуер и снимката да е същата като с нисък клас отпреди 5г.

Иначе всичко друго му е топ. И който има време за RAW сигурно е ок камерата. А да на тъмно си личи по-големия сензор, справи се добре за телефон. Тук претенции нет.

Някой да потвърди или да ме коригира дали не е настройка тип Scene Optimizer?



Публикацията е редактирана (01-10-23 00:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stef7   
Дата:   02-10-23 06:49

Малко новини за по-напредналите видеографи използващи понякога и смартфони:

Apple iPhone 15 Pro и Pro Max идват с една съществена екстра във видео частта - Apple Log профил. Един от главните недостатъци на предишните версии на Apple iPhone беше че при снимане на видео Apple налагат някои обработки в смартфона и те не могат да се изключат. Това бяха:
- tone mapping използвано за разширяване на динамичния диапазон
- sharpening
- доста агресивен noise reduction при високи ИСО, водещ до замазване и плоски лица

Снимащите професионално видео или по-сериозно аматьорски предпочитат тези допълнителни обработки да са изключени и те самите да решат колко и какво да приложат при редактиране на видеото. Естетиката и качествата на изходния видео материал за обработка които се търсят за професионални цели се различават съществено от тези за широката публика. Е сега най-накрая това е възможно но забележете само при версиите Pro и Pro Max. Apple са ги спестили на обикновените версии.

Появява се и възможността да се записва на външен носител SSD или SD карта през USB порта. За 4К 60fps ProRes Apple разрешават запис само на външен носител. На супер дюпер Айфоня не му стигат силиците да записва на вътрешната си флаш памет / диск. По скоро са го направили за да си спестят обаждания от граждани, които са препълнили паметта на смартфона без да забележат и се чудят защо той не работи или дава някакви съобщения. Т.е. безполезно е да снимаш 5-10 мин. клип и до там.

Видеото снимано на iPhone 15 Pro и Pro Max излежда още по-добре от това на предищните версии. Разликите не са големи но за напредналите видеографи съществени. Пример:

https://www.youtube.com/watch?v=AYOPYX-ZwP8

Apple са пооправили и бликовете които съпътстваха почти всяко видео снимано при ниска осветеност и с множество източните на светлина. Не на 100% но са се постарали. Пример - предпоследната сцена да това добро демо видео на възможностие на новия iPhone

https://www.youtube.com/watch?v=DHT2TEwJJz4

За съжаление има доста съобщения за прегряване на iPhone 15 Pro при това без да прави нищо особено.

Докато тествах предишната версия iPhone 14 Pro забелязах и при него подобни тенденции. Поставен близко до предното стъкло на автомобила на зареждане и използван за навигация при слънчев но не много горещ пролетен ден прегря и изключи екрана. Такова нещо не ми се е случвало никога с моя стар и вехт Samsung Galaxy 10 Plus !


Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stef7   
Дата:   02-10-23 06:49

Има добри новини по отношение на видеото и за любителите на Андроид, бих казал повече от добри. В предишните си постинги доста нахвалих iPhone за снимане на видео. И с основание. Но последна генерация флагмани на Андроид + някои по-стари модели вече не отстъпват а и донякъде превъзхождат iPhone. Благодарение на ето тази програмка: MotionCam

Тя позволява снимането на RAW video на някои модели Андроид. Някои модели са ключовия елемент тук. Но ако попаднете на добър такъв като Vivo X90 Pro, X90 Pro Plus, Xiaomi 13 Ultra Xiaomi 13 Pro, Samsung 22,23 Ultra то резултатите и качеството впечатляват. Това предполага да може да работите и да знаете как да работите с RAW video да имате повечко място на телефона и диска, повече време за обработката и т.н. Т.е. това не върви на повечето Андроид телефони или върви проблематично и далеч не е за всеки. Но пък там където върви и за тези които знаят как да работят с RAW резултатите се струват от всякъде. Ще дам примери малко по-късно.


Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: MURTAGON   
Дата:   02-10-23 10:30

Как китайците ни баламосват с тяхното Xiaomi и ни предлагат стари телефони в нова опаковка и как заблудените им фенове драскат по форумите възторжено? Сравнявате нещо без дори да разбирате технологията. В света на патентите , не всеки е готов да плаща за лицензи и за това са тези люти битки по съдилищата за права между големите корпорации. Какво ми сравнявате големини на сензорите на смартфоните,след като технологията която използват е далеч от дигиталната фотография. Всичко е програмно обезпечаване от програмистите.Вмъкване на изкуствен интелект.За целта колкото е по мощен в изчисленията си ,толкова по хубаво ще снима един смартфон. Смартфоните надхитриха всички с най обикновен трик.СТАКВАНЕ на множествени снимки. Стакване с различна експозиция=HDR Стакване с различна дълбочина на снимките=Боке От две до три камери различни фокусни разстояния. Стакване на снимки нощно време докато ви треперят ръцете,осъществявате местенето на матрицата, а от там пиксел шифт технологията, която намаля цветният шум.Същата пикселшифт технология се използва и денем за увеличаване на мегапикселите.В момента в който включите камерата тя започва да снима и да пълни буфера,а когато сте я насочили към обекта и натискате дисплея за снимка за база се взема точно тази снимка и всичко от буфера се използва за изчисление на готовата снимка.Следващото което ще се случи е изкуственият интелект да ретушира в реално време и всъщност да не се познаете на снимката.Хайде наздраве и да живее изкуственият интелект и продължавайте да драскате.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stukloplast   
Дата:   02-10-23 12:33

Много философско, но без особена стойност и смисъл.
Сега проверих - и шаоми 13 про има лог видео в про режима.
И пак към философа - много ми е интересно като си снимам в роу на телефона, колко АИ ми прави снимката? Не казвам че.няма намеса, но до скоро си снимах в чист, непокътнат роу...

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: MURTAGON   
Дата:   02-10-23 16:48

[smile] [smile] [smile] Какъв RAW? Смешни ставате. Хабер нямаш как се прави този RAW файл. Прави се файл с цялата изходна информация от стакнати снимки и ти го подават да си го обработваш с илюзията ,че си голям фотограф.[smile]



Публикацията е редактирана (02-10-23 16:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stef7   
Дата:   02-10-23 17:09

@stukloplast
Xiaomi 13 Pro и Ultra имат нещо по-добро от Log профил и това е RAW video при това до 60fps а до 30fps е т.нар. open gate, т.е. 4000х3000 през MotionCam. 1 инчовия сенсор на главната камера е впечатляващ. Като за смартфон разбира се.

Откъм видео смартфоните го докараха вече до положение да снимам с кеф и резултата да ми харесва също. Като за камера, която наистина се събира в джоба ти и може да я извадиш и да снимаш по всяко време е повече от добре.


Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: rimohit   
Дата:   02-10-23 17:11

На Пиксел 7 про мисля , че не е така. Роу файла е доста посен от към цветове и динамика и трябва усилие за да докараш изходния джипег, като цвят и динамика . Понякога дори не се получава така успешно ... Още повече се води 50 мп основната камера а реално файла е 12

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: stef7   
Дата:   02-10-23 17:31

Според мен особена разлика няма между 1'' и 1/1.3'' сенсори. Да едно инчовия е малко по-добре, но и Pixel 7 Про никак не е зле. Ето тук има сравнение с BMPCC 4K пак RAW (DNG файлове) от Pixel 7. Mоже да сe свалят изходните файлове и всеки да ги пробва като как са.

https://www.youtube.com/watch?v=4u_Zg23EoOA


В Davinci Resolve с DNG файловете от Пиксела докарвам малко по-добър динамичен диапазон от това което е качил автора на youtube. И чудесни цветове също. Искат се известни знания и умения при обработката. Работата с RAW video или даже Log профил иска известна бих казал по-сериозна подготовка.

Бих казал, че откъм видео, където не се търси някаква супер дюпер резолюция и детайл резултата за мен e впечатляващ за един нищо и никакъв смартфон с малък сенсор и миниатюрен обектив. Говоря като цяло за последните 1-2 генерации с по-големички сенсори, не точно за Pixel 7 или някой конкретен смартфон.



Публикацията е редактирана (02-10-23 18:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Камерафони - новини и дискусии (Продължение)
Автор: nyamago   
Дата:   02-10-23 18:31

Сигурни ли сте, че говорите за едно и също нещо? [smilie8] [smilie11]

Някои по-горе явно говорят главно (и единствено) за видео, а пък други - за фото (статични единични кадри). Има нещо общо, но едно и също ли е?
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  30 ..  40 ..  48  49  50 ..  53  54     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »