Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: baldhead   
Дата:   20-05-12 09:38

http://www.papakotchev.com/?p=3618

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Nightwind   
Дата:   07-05-17 15:07

Да не пускам нова тема.Че и аз за снимане на обществено място...и от цялото нещо разбрах че закона си е както се тълкува.Не говорим да следниш и да снимаш.Говорим да си снимаш по улицата и да има хора в кадър.Хора в парка и тн.Някой скоро да се е интересувал от въпроса? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: OIM   
Дата:   07-05-17 19:07

Снимаш и ако някой има претенции го питаш да се позове на закона който забранява снимането на обществено място

Наскоро в един магазин на Техномаркет исках управителя да ми покаже документа с който се забранява снимането вътре и той казва че нямат , но от централата са им казали устно да не се снима вътре
Казах му че този стикер на входа може да е само молба към клиентите , не могат да забранят на хората да снимат на обществено място, каквото е магазина
Той казва - Да , това е молба
Аз му казвам че молбите не са задължителни и отклонявам молбата им
И той казва - Да разбира се , може да снимате


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: nyamago   
Дата:   07-05-17 21:11

Юристите да кажат по-компетененто, но магазин на Техномаркет (или който и да е друг магазин) май НЕ Е обществено място, а частна собственост?[smilie11]

Това, че в определени часове е достъпен за широка публика не дава на въпросната публика неограничени права, нито отнема на собствениците неприкосновеното право да определят правилата - кой какво може да прави в ТЯХНАТА частна собственост...

Това, че неук и непрофесионален управител нито има документ, нито знае правилата (вината не е негова, а на работодателя му) НЕ ПРАВИ случката 'закон' - а само щастливо (за фотографа) изключение.

Много е възможно да греша - НЕ СЪМ юрист. Но по същата причина НЕ ПРИЕМАМ поправки на мнеието ми от други не-юристи [smilie6]

Някой правоспособен да ме поправи? [smilie11]



Публикацията е редактирана (07-05-17 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Nightwind   
Дата:   07-05-17 21:17

За магазини и тн(частна собственост) право за снимане нямаш/нямаме.Тук управителя просто не си е знаел правата.За обществените места прочетох нещо от сорта'' Ако по време на снимката лицето което се снима не възрази...премълчаването се счита за негласно съгласие''...нещо от сорта. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: CatandGoddess   
Дата:   08-05-17 00:54

Какво снимате по парковете и улиците се чудя от началото на темата [smilie7]

Чак и в магазини [smilie5] [smilie21]



Публикацията е редактирана (08-05-17 00:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: val2007   
Дата:   08-05-17 01:59

Абе,когато искате да направите Именно тази Върховна Street Снимка на Живия момент - просто се постарайте да измъдрите най-хитрото Скриване на камерата си...
Друг въпрос е, ако я ПУБЛИКУВАТЕ някъде в Мрежата - дали някой "ЗАСЕГНАТ" няма да ви издири и да ви Осъди за Неуговорено Заснемане...
(Ама какво ви пречи да се скриете зад динамичен IP и да им покажете Средния си пръст... Важен е Уловът... Па, макар и да го наричат ПАПАРАШКИ...)


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   08-05-17 09:42

Да криеш нещо в охраняван обект е равносилно на натискане на паник бутон, най-много да събереш всички охранители около себе си. Най-добрата тактика според мен е да караш, като японски турист, вървиш нахилен и си снимаш, ако някой изнедоволства се извиняваш, обясняваш все така усмихнат, че си турист, много харесваш обстановката и искаш личен спомен именно от това място и ако няма резултат триеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: OIM   
Дата:   08-05-17 12:04

Номерът е да снимаш явно и да отстояваш правата си
Не да се криеш като мишка


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: nyamago   
Дата:   08-05-17 13:24

Гражданин пита един адвокат:

- Колко пари взимате за услугите си?
- Ами, 500 долара за 3 въпроса.
- 500 долара?! Това не е ли твърде много?
- Не е много. Кой е третият Ви въпрос?

[smilie5] [smilie6]

Сетих се за тоя стар виц защото в темата продължава да пише всеки, само не и компетентните по въпроса. Не се съмнявам, че във форума има юристи - хиените ни гледат сеира какви глупости пишем, но не се обаждат. Няма как да ни вземат парички за мнението си. Чакат ни да закъсаме с някой иск на някой фотографиран без разрешение, или пък с претърпян побой и чупене на техника... Нали и те трябва да си изкарват някак си хляба [smilie8] (И маслото, и черния хайвер отгоре [smilie6] )

Останалите - пишете си, пишете си. Той форумът е за това!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Bumerang   
Дата:   08-05-17 14:00

Вече шпионската техника е толкова напреднала,че мога да си снимам каквото и колкото и където си искам без да знае никой[smile]. А когато те видят че снимаш тия две мухли от сергията и те имат за кино звезди от Холивуд ,и виждаш ли- "снимай ме" ,но срещу заплащане":-)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   08-05-17 14:11

Не е баш така, все пак тук част от нас са любители фотографи, учим се от другата част-професионалистите, но едва ли има много шпиони, та да използваме шпионска техника. Колкото до усещането за звездна значимост, сигурно има и такива, но според мен повечето непонасящи обективите са малко или много параноици.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: victory13   
Дата:   08-05-17 19:04

Не е баш тъй... не са само те параноици...

http://fstoppers.com/legal/photographer-takes-photos-town-
hall-arrested-under-anti-terror-laws-175690

Да вметна, че от известно време и ние си имаме подобен закон...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   08-05-17 21:12

Връщаме се към глупотевините от годините на „студената война“. Терористите, както се спомена има с какво да снимат и без някой да е разбрал, че са снимали. В този ред на мисли, всички подобни разпоредби, без значение чии са, са меко казано нелогични. Е логични или не, законите са си закони, трябва да се спазват. Аз също ще изчакам разясненията към зададената хипотетична ситуация от юрист, става ми все по интересно.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Jk.freeman   
Дата:   08-05-17 21:27

mmjm
Аз също ще изчакам разясненията към зададената хипотетична ситуация от юрист, става ми все по интересно.

Голямо чакане та чака...[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bg2014   
Дата:   08-05-17 21:40

Какво не ти е ясно?
Публично място - снимаш. За своя употреба няма проблем, но за търговски цели НЕ СТАВА. За публикации също не става. Ако някой ти каже "Не искам да ме снимате" - казваш извинявайте с усмивка. Ше изтрия снимката и толкова. Ти война ли очакваш, побой ли?
Един фотограф (макар и любител) се очаква да е с интелект, с възпитание и с отношение към околните. Да не е конфликтен и да е незабележим.
За много от нас е ежедневие да снимаме на улицата и няма проблеми.
Защо за теб е проблем?


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: НощенВятър   
Дата:   08-05-17 21:52

Както всеки знае има закони и закони (писани и неписани). И аз се занимавам със т.нар улична фотография и ВСЕКИ ПЪТ, когато снимам някого отивам при него и му казвам "Абе глей ся' снимах те и много ми харесва снимката... Може ли да я публикувам на www.*****.com, ако ви хареса мога да ви я изпратя" И в 99% от случаите се съгласяват. Но онзи 1%, които остава казват, че не може. И ето ти "проблема" - аз реално имам снимката, както и мога да я кача по нашето законодателство. Не съм я изтрил, но не съм я и качил никъде заради онези т.нар неписани закони. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   08-05-17 22:21

bg2014, летището също е публично място, там снимането не е разрешено. Останалото излияние говори само, че не си прочел какво съм писал в един от предишните ми постове.
Какво не ми е ясно, не ми е ясно имали текст в антитерористичния закон, засягащ снимането на обществени места, не ми е ясно, как стои въпросът за големите магазини, които са частна собственост. Ако си компетентен по тези въпроси дай мнение, иначе се спри. В много теми говориш за самоконтрол, тогава покажи, че все още имаш такъв.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bg2014   
Дата:   08-05-17 23:34

Между другото - снимането с телефон снимане ли е? Защото е разрешено навсякъде.
[beer]



Публикацията е редактирана (09-05-17 07:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: nyamago   
Дата:   09-05-17 00:30

^ Много благодаря, господин юристконсулт! Колко е хонорарът Ви за консултацията? [smilie3]

Много текстове си намерил (ние, неуките, няма начин да ги изнамерим, камо ли да ги разчетем). И интересен личен опит имаш (ничий личен опит НЕ Е закон). Изобщо - убедителен си.

Обаче НЕ СИ юрист. Не вАжиш [smilie25]
[beer]

Update: Някой си трие много дълги постове - от неудобство и срам, или от разкаяние??[smilie5]



Публикацията е редактирана (10-05-17 00:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   09-05-17 22:45

бг2014, един от най-често цитираните текстове, когато се дискутира тема, като тази е чл.32 ал.2 от конституцията
„Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.“
Не намирам, къде е написано с каква техника никой не може да бъде фотографиран, филмиран...
Изключенията са негово съгласие и предвидените от закона случаи, в този текст не виждам упоменаване на средства за заснемане, виждам упоменато самото действие. Та ко беши за тилифоня?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bg2014   
Дата:   09-05-17 23:13

mmjm написа:
bg2014, летището също е публично място, там снимането не е разрешено.


Ами, ти визираш летище. Там се снима спокойно с телефон.



Публикацията е редактирана (10-05-17 08:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   10-05-17 00:22

Ще ти го обясня, както бих обяснил на човек с начална фаза на деменция. Никой не пита ти какво и как правиш, също така никой не те е молил да му решаваш проблемите. Въпросът е ясен - какво гласи законът (писаният) за снимане на описани от колегите в предишни постове места и ситуации. Фактът, че непрекъснато нарушаваме някакви правила и намираме много хитри оправдания за това, не значи, че правила няма. Не питам законът логичен ли е и кой как и кога го заобикаля, а какво гласи.
Явно не разбираш за какво е дискусията. Много усмихнато те моля, спри да ръсиш глупости във всяка тема! Сигурно има област, в която си компетентен, изявявай се там!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: roburt48   
Дата:   10-05-17 11:24

Темата е деликатна [smile] ... И аз си мисля, че нещата не опират до никакви закони, нормативни уредби и всякакви други измишльотини, които могат да се тълкуват по хиляди начини (ако изобщо се стигне до там) ... Има си и перфектен Закон за движение по пътищата, например. Това не пречи на някой малоумник да те удари (нарушавайки закона), след което да те извади от колата и да те пребие [smilie5]... Истината е, че хората са различни - някои приемат с усмивка факта, че ги снимат, други се дразнят, трети се плашат или притесняват... Чувал съм реплики от "ти к'во снимаш БЕ' до "ей пич, ела да ме снимаш" ! Аз съм вчерашен във фотографията, но тъй като снимам само по улиците (и работя там), та вече имам известен опит. Поне за мен всичко е въпрос на усещане дали съм "желан" или не. Изключвам кадрите, при които никой не е разбрал, че снимам [smilie5]... Много често, и когато имам тази възможност - питам дали мога да снимам. Тук, във ФФ има доста кадри на много популярни бездомници и улични търговци в София. Познавам повечето от тях, включително и лично (с тях работим на едно и също място [smilie5] ).. Та.. някои от тях нямат нищо против да бъдат снимани, а други отказват категорично, като включително съм отнасял и клетви, и псувни :). Накратичко казано - усетя ли, че в радиус 5-10 метра около мен има недоброжелателни физиономии, просто прекратявам ...Законите са си закони, но докато се стигне до тяхното прилагане и тълкуване би могло да се премине и през доста неприятни премеждия...И те така

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: e-mil   
Дата:   10-05-17 13:23

В Закона за авторските права има глава "Авторско право върху портрети". Що не вземете да я прочетете? Само 10-15 реда са.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »