Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: parasol   
Дата:   15-06-10 19:10

Както си вървях днес по Витошка с фотоапарат на рамо си харесах да щракна една голяма сергия за фиби и шноли на ъгъла на Витошка и и Гладстон (мисля. Каква бе изненадата ми, когато над мен се спуснаха два орела - продавачката и явно собственика на сергията, които изискаха обяснение, много гневни, и настояха да изтрия снимката. Не я изтрих, защото фотоапаратът не беше цифров. Щяха да викат и полиция защото съм нямала право да ги снимам.

Доколкото знам, улицата е обществено място и снимането на каквито и обекти да се намират там не е забранено. Но те ми обясниха, че точно преди няколко дни са имали такъв случай на фотографиране на ценната им високосекретна сергия, дошла полиция и нещастният фотограф е изтрил снимката. В Наказателния кодекс пишело, че е забранено да се снима. Какво точно пише и къде - не казаха.

При моето опъване и заявление, че ще викна аз полиция те омекнаха. Но остава въпроса: какъв е законът в България? Знаете ли какво точно пише в него за снимките на публични места? Искам да го намеря и разпечатам, включително за да избегна подобни бъдещи ситуации. Щото като си тръгвах оттам те отново се настървиха и почнаха да овикват махалата.

Бих искала да се върна и да връча на господина и госпожата въпросния закон. Честно казано, бяха ужасно много агресивни (меко казано).

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   15-06-10 19:25

На публични места можеш свободно да снимаш без да е нужно да даваш обяснение на никого.
Този прословут член от конституцията важи само за специалните разузнавателни средства (скрити камери и микрофони).
Тълкуването на законите от малоумници води до такива глупости.
Само преди някоко дни осъдиха за хулиганство голям актьор (в Америка[smilie5] )налетял на папарак на улицата, която е публично място.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 19:34

А тях хвана ли ги в кадър? Може да са си помислили, че тях си снимала.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: TonevJr   
Дата:   15-06-10 19:34

По немското законодателство,ако някой се опита да ти изтрие снимка от апарата(дори полицай!) можеш да го съдиш за опита![smilie5] Естествено ако не си снимал военни съоражения,тогава само полицай може.Иначе само съдия може да нареди,снимката да бъде изтрита!
На публични места можеш да снимаш всичко и всеки,на частни места собственика решава,но докато си на улицата,си в правото си да щракаш!За да предеви даден човек претенции към твоя снимка,трябва той да е главният мотив,самото разпознаване не е достатъчно.Ако си го снимал с други хора,на фона на сграда или подобни-не важи.
Имаш право да притежаваш снимка на всекиго(дори той да е главният мотив),дори без неговото съгласие,но не можеш да я публикуваш без него.


Пак казвам,това е закона в Германия...съмнявам се този в Б-я да се различава с много.



Публикацията е редактирана (15-06-10 19:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Skyrider   
Дата:   15-06-10 19:36

Пф, никой човек не може да бъде снимам без неговото изрично съгласие от който и да било! Не можеш да снимаш частна собственост, без значение дали е сегрия или дори кофа, ако ще да се намира не знам си къде. Улицата може да е общинска но парцела в/у който се намира сергията е отблезян с докумен и за него се плаща наем, който е сключен на базата на договор, който договор дава право собственици на сергията да се разпореждат както намерят за добре с нея. Това означва, че щом ти кажат, че не може да ги снимамаш значи не може и това е.! Спорът след това е напълно безмислен!

"Тълкуването на законите от малоумници води до такива глупости. "
Да, така е, категорично го подвърждаваш! [smilie24]



Публикацията е редактирана (15-06-10 19:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: tvk75   
Дата:   15-06-10 19:41

а някой да подкрепи думите си с подходяща извадка от закона,ей така,случайно?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: sir_sky   
Дата:   15-06-10 19:42

Добре де, ми ку зема големия.... зум и отида у отдрещната сергия и щракам, к'о прайм тогаз, а?
[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: S.Paskalev   
Дата:   15-06-10 19:53

С големия нема да те усетят, което значи- отиваш, снимаш и си тръгваш без проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   15-06-10 19:53

Тази извадка от Конституцията няма никаква, повтарям, никаква, потретвам, никаква връзка с фотографията като професия или хоби. Всичко що е на улицата или на обществено място можеш да снимаш БЕЗ ОГРАНИЧЕНИЯ. Трябва да внимаваш обаче, някой хора си мислят, че МОЛ-а е обществено място, но уви не е така. Ако дойдат да те закачат, кажи им да си преместят сергийката, пък ако щат и торпили за подводници да продават.

Скайрайдър, опитай да не даваш съвети, без ти сам да си наясно с нещата. Написал си един куп глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ALBIREO   
Дата:   15-06-10 19:53

Skyrider - далечко си от истината.

Ето мат'рял да четете (давано е около 10^10 пъти в други милион теми):
http://photo-cult.com/articles/law/p1.php

Казусът е засегнат на втора страница.

Тия хора се нервят когато ги снимат, защото бизнесът им не винаги е легален и го правят от страх да не се използват снимките срещу тях (сподели ми го една лелка, която и аз така преди време опитах да снимам, но се разбрахме човешки). Другата причина е, че средният българин е комплексирано същество, което не дава да го снимат, щото е голямата работа и не пропуска възможност да се заяде, ако някой "случайно му отнеме някакво право". Започва да се чувства прецакан, а българинът не може да допусне да е прецакан! ;)

Така че процедираш според ситуацията. Ако насреща са големи и силни - не спориш с тях, защото ще ти приложат правото на силата. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 19:54

На мен в Италия ми се е случвало да искам да снимам сергия и не ми дадоха. Но ако бях купил нещо и ги бях помолил за разрешение сигурно щяха да позволят. Надали тук е по-различно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: shsphoto   
Дата:   15-06-10 19:55

Не мисля, че може да има претенции ако на улицата си снимала само сергията, без някой човек.Ако вземат да се пенят първо му поискай да ти покаже бележка за наема който е платил, много от тези сергийки са незаконни и веднага ще омекне.Ако не омекне от това кажи, че викаш полицай да каже той и тогава може даже да избяга да не го глобят.(ако не ти е показал бележка че плаща.)Ако има бележка/фактура, че си е платил за мястото тогава полицая няма да го притеснява.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: parasol   
Дата:   15-06-10 19:58

Централно на кадъра бяха две клиентки, които си пробваха шапки в гръб, на фона на хиляда и двеста фиби наредени на връв. Но понеже снимката бе на филм, аз не можех да им покажа кадъра и да ги убедя, че те не са главното действащо лице. Казах, че не ме е интересувало да снимам тях, а сергията, което ги разгневи още повече. И нея не можело.

Аз не познавам българския закон. Живея в САЩ и много удобен ми идва един документ, където са синтезирани правата на фотографа според закона. Може човек да си го носи в джоба и при нужда и претенции да го показва. Та според закона в САЩ ако ти самият си застанал на обществено място - примерно улица или тротоар - може да снимаш каквото искаш и можеш от това място. Можеш да снимаш и вътре в някоя къща, ако самият ти си на тротоара. Предполага се, че щом има видимост през прозореца, жителите на къщата нямат против да се виждат отвън. Златното правило е да си на обществено място. Ако си вътре в частна собственост, било то и мол или каквато и да е сграда, зависиш от волята на бодигардовете.

Преди години мъжът ми снимал кучето в парка и внезапно дошла полиция, извикана от родители на дребните дечица наоколо. Те мислели, че той е подозрителен опасен педофил, който им е снимал децата и това е престъпление. Но пристигналата полиция казала на мъж ми (който е бил готов да покаже снимките с кучето и да ги изтрие) да продължава да си снима каквото c иска на обществено място, защото има право.
Въпреки благоприятния край на историята оттогава той има страх и никога не снима улична фотография.

Та, понеже законът в САЩ е такъв, искам да знам как е в България... да не се хващам за косите със собственици на сергии, а полицаи най-добре да не срещам. Пък ако срещна, да има какъв закон да им цитирам. Забранена ли е уличната фотография в България в такъв случай?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: parasol   
Дата:   15-06-10 20:01

ALBIREO,
благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Skyrider   
Дата:   15-06-10 21:31

ksuhorukov
Не ми казвай ако обичай къде съм и къде не съм. Ще ти дам един пример само, че с движимо имущество, надявам се по аналогия да схванеш нещата.

Ако си спра колата пред блока или на паркинг, личния, частен автомобил, той ще е спрян в/у обществена публична собственост, каквата е улицата, тя не е частна, не е моя. Ако ти дойдеш и два часа се навърташ около автомобила ми го щракаш без да си ме питал за това, мога спокойно да си викна ченгетата и да се оплача за посегателство в/у частна собтвеност. Ей както колата си стои в публичното пространство!

P.S. Снимай съм военни конвои, спрени на публични места и се проверявали. За снимки на посолства и подобни също правят проверки. На улицата, когато седнеш и снимаш някой и той ти каже че не желае, по добре се вслушай, защото ако някой ти кажа че не иска, не си в правото си да спориш с него. По същат логича, докато те няма у вас, да дойда да ти наснимам къщата, двора, жената, колата, децата и после да си качвам, където си искам

Винаги, когато се снимат неща по улиците особено хора и то отблизо е желателно да се иска тяхното съгласие. В много страни по света се иска разрешение дори когато се снимат и обекти от национално значение за културата на една страна, не винаги, но на някои особени места, също така снимане на униформени, гвардейци, военнослужещи и т.н.

Не ми се занимава повече с глупави изказвания по тая тема, отивам да си уча по административно право, че в края на седмицата съм на изпит! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ALBIREO   
Дата:   15-06-10 21:41

Skydriver: "мога спокойно да си викна ченгетата и да се оплача за посегателство в/у частна собтвеност".

А те ще ти се посмеят, ще ти благодарят, че си им разведрил деня и ще отидат да си вършат работата. [smile]

Примерите които даваш не са адекватни. До един.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   15-06-10 21:44

Ти ше викнеш ченгетата, пък аз ще им покажа какви готини снимки съм направил на колата ти и ще се кефим заедно. За особен тип обекти, като военни сгради, стратегически обекти и т.н. си има специални правила, едва ли някой би допуснал, че може да си прави снимки на военно летище примерно. Избягвай аналогии, не ти се отдава [smilie21]. Казвам ти го с най-добро чувство...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 21:45

Абе в Конституцията си е написано черно на бяло
Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   15-06-10 22:03

То е написано, ама вложеният смисъл е съвсем друг. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 22:08

Ок, възможно е. А в кой закон пише, че е позволено да бъде фотографиран човек на обществено място въпреки неговото несъгласие?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: dimitar_p   
Дата:   15-06-10 22:10

кои са предвидените от закона случаи?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: deathzone   
Дата:   15-06-10 22:19

Тоес какво излезна, че на публично място нямаш право да снимаш нищо, без тяхното съгласие.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: minolta9   
Дата:   15-06-10 22:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 22:42

A дали не е забранено и да ги гледам а?
Защото разликата между гледането и снимането не е много голяма по принцип.
А какво правим с тези дето взеха да им имплантират матрици в окото и така да лекуват слепота? Колко му е да имат и записващо устройство към чипа в окото?
Щом е на обществено място мога да си гледам колкото си искам и да си снимам колкото си искам.
Дали ще разкажа какво съм видял или ще покажа снимка е все тая - и в двата случая достоверността зависи от честността на виделия/снималия. И разказа и снимката могат да се манипулират.
Ако някой не иска да бъде видян или сниман на улицата, да си стои у дома.

А онези в моловете, които треперят да не изнесе някой търговска информация, са смешни. Ако някой иска злонамерено да заснеме нещо в един МОЛ, няма никакъв проблем да го направи, има стотици видове незабележими устройства, направени точно с тази цел.



Публикацията е редактирана (15-06-10 22:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Bumerang   
Дата:   15-06-10 22:48

Абе Маргените как ги снимат в съда[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 22:49

Добре де, в кой закон пише, че може да бъде сниман човек, който изрично отказва да бъде фотографиран?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   15-06-10 22:57

Местата със забранителен режим са указани със табели, знаци или в закон.

На всички останали е разрешено да се снима , а относно публикации на снимки- има и други описани законови забрани и условия.

: Skyrider
научи разликата между забранителен и разрешителен режим в законите - въобще не я знаеш

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 22:59

Canon, но в основния закон пише, че е забранено. Значи в друг закон трябва да е разрешено. Аз това питам - кой е законът?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 22:59

Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия

Това са умишлени действия имащи определена цел.

От линка по-горе:

Широко разпространена заблуда

Широко разпространена заблуда е, че към фотографията с комерсиална или некомерсиална цел има отношение чл. 32 ал. (2) КРБ - Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи. Чл. 32 ал. (2) КРБ е норма, която се отнася пряко до наказателният процес и по-точно до веществените доказателствени средства (ВДС), изготвяни по реда на НПК и ЗСРС.

Преведено на човешки език, от тази норма следва, че такива изображения не могат да бъдат използвани като доказателства за вина за извършено престъпление, но акцента е върху „извън случаите предвидени в закона” – НПК и ЗСРС. Теоретично е възможно, в конкретни случаи, лице, което е фотографирано, по реда на ГПК да предяви иск за нанесени материални щети и/или пропуснати ползи в случаите, когато фотографа се е облагодетелствал (получил е пари) за снимка и не е платил на модела за моделстването, но в такъв случай трябва да съществува договор между двамата и това не се отнася за случаите, в които кадърът е заснет на публично място или за целите на СМИ – т.нар. „Редакционни цели”. Възможно е и предявяването на иск за нанесени нематериални щети, когато публикувани или разпространявани кадри накърняват достойнството и честа на лице или са унизителни за него, по реда на ГПК, а в някои конкретни случаи и по реда на НПК – да се образува наказателно производство, ако правните последици от деянието представляват обществена опасност и са престъпление по смисъла на НК, когато случая не е маловажен.

Резултати от фотографиране и филмиране (заснети от любител или професионалист фотограф, оператор за целите на СМИ или чрез охранителни камери), могат да бъдат изискани и иззети от органите на досъдебното производство, в качеството им на УЛИКА с цел да образуват наказателно производство, в хода на което, обаче, трябва да се намерят ДОКАЗАТЕЛСТВА за вината на дееца. Когато за целите на изготвянето на ВДС се използват методи на фотографиране и филмиране, то фотографирането/филмирането се извършва от ДЪРЖАВЕН ОРГАН, а не от любител или професионалист фотограф!

Абстрахирайте се от тази норма когато снимате! Тя няма отношение към фотографията като занятие или хоби!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: next_time   
Дата:   15-06-10 23:04

Skyrider


Значи ако решиш да снимаш Александър Невски си изгорял, защото клошаря който проси пред централния вход не е съгласен и така се оказва че най-посещавания туристически обект в БГ е забранен за снимане.Ако искаш може да се видим пред НДК да те снимам пред количката с царевица и после с лелката може да ме осъдите.[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Винаги е по-добре да не се влиза в конфликти с хора нежелаещи да ги снимат.Някои нямат сериозни основания други обаче може да имат.Ако ме снимаш на обществено място с приятели ОК, но ако съм с любовница която целувам,дори и да имаш право да ме снимаш ще се пробвам да те лиша от снимката, най-вероятно заедно с апарата.

Аз лично ако много искам да снимам по пазари и подобни кочини си взимам малкия син (7г) и си снимам спокойно.Всички си мислят че снимам него.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   15-06-10 23:06

Всъщност правилния ми израз трябва да е

На всички останали не е забранено да се снима , а относно публикации на снимки - има и други описани законови забрани и условия.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   15-06-10 23:08

Skyrider, държиш тон , който е хамалски.
Съвсем случайно съм журналист и знам много добре правата и задълженията си. Подобен недоучил всезнайко , като теб трябва да бъде скъсан веднага на изпитите, заради тъпоумно тълкуване на основния закон. Да не бях го написал в поста си разбирам, но да си студент по право, да си го прочел и да говориш глупости е смешно. Моите искрени съжаления.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 23:11

boni, това го четох, но просто няма логика в конституцията да е забранено в прав текст, после някой да го превежда на човешки език и да доказва точно противоположното. Конституцията не следва ли да защитава правата на гражданите, а не да дава право на друг да ги нарушава? [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: LAVA   
Дата:   15-06-10 23:21

[smilie5] тези ги знам. Те винаги така реагират. Сигурно се страхуват да не им изкопират 'промишлените образци'[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: navy   
Дата:   15-06-10 23:23

НАПРАВИ СИ един фалшив бадж, скандално червен - АСОШЕЙТЕД ПРЕСС, после, закачи си още един ГОЛЯМ бадж на врата - CNN, вземи някой яко гадже с теб и снимай... колкото ти е кеф [smilie5]

П.П.
Гаджето е добре да е полицай, те лесно калват [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 23:25

Значи ако решиш да снимаш Александър Невски си изгорял, защото клошаря който проси пред централния вход не е съгласен и така се оказва че най-посещавания туристически обект в БГ е забранен за снимане.

Според мен ако просякът дойде и каже, че не иска да го снимаш, би трябвало правото да е на негова страна, т.е. да си задължен да не го снимаш. Това е за мен здравата логика, ама кой знае - всеки си тълкува законите различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 23:37

И защо да не го снимаш? Ще му откраднеш образа и душата ли?
Какво всъщност е снимането? Какво означава "да го снимаш" ?
Проектираш някакво изображение в дъното на една кутия.
Ти нямаш никакво въздействие върху обекта.
Както казах, снимането не е по-различно от гледането. Същата работа е физически - проекция на изображение.
Ако не искаш да те снимат или виждат как се целуваш с любовницата, не го прави на обществени места.
Дали ще те види някой и ще изпее на жена ти или ще те снима е все тая. И в двата случая манипулациите са еднакво възможни. Особено в света на дигиталната фотография:)



Публикацията е редактирана (15-06-10 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 23:42

Аз пак ви питам. Какво правим с бионичните очи. Вече са реалност. До няколко години ще бъдат доста съвършени.
Какво правим тогава? Върви си човек с бионично око, гледа си и си снима ако иска.
Е? Няма да има право ли[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: milenmarinov   
Дата:   15-06-10 23:43

Смятам че трябва да се подходи малко по-сериозно по въпроса....Все пак това е най-големия фотографски форум в България....
Пуснете една подписка или нещо подобно. Сметнете ако 80 % от регистрираните тук се подпишат за или против нещо свързано с фотографията...

Крайно време е.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 23:46

Какво подписка, ситуацията е пределно ясна.
На публични места никой не може да ме спре да гледам, а щом мога да гледам, мога и да снимам.
Все тая.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: milenmarinov   
Дата:   15-06-10 23:47

Така е!
Но е законно нелигитимно....

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Stas   
Дата:   15-06-10 23:47

В нормалните държави важат приетите закони. У нас законите не са закони, а най-много важи Законът на джунглата. Така че е добре да сме готови за всякакви агресии при снимане на хора. Това е горчивата истина.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bojkof   
Дата:   15-06-10 23:51

Общо взето разбрах следното - имам право да правя снимки на обществено място, но нямам право да ги използвам [smilie11]

В т. 4. Позволени снимки на хора пише - "Като правило важи: щом лицето може да се разпознае на снимката, не е позволена продажба и публикация без писмено съгласие/договор от модела." ...

Аз не вярвам някой да ми даде съгласие, още повече писмено, и на всичкото отгоре да си сложи подписа. Не говоря за продажба на снимката, но така излиза, че не мога да я ползвам и при изложба...

Май единственото спасение е да се използва "с редакционни цели":
5.1. Снимки от митинги, демонстрации и други подобни: снимки от публично организирани събирания (демонстрации, карнавали, митинги, събития), при които участниците (значи са множество лица!) се разпознават на снимката, могат да се публикуват без писмено съгласие, но само с редакционни цели.
Но това не означава ли, че използването на тази снимка е ограничено единствено до публикуване в някой вестник или списние (примерно)?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 23:53

boni, нужно ли е човек да има причина да не иска да бъде сниман? Не знае ти с каква цел снимаш, не те познава, нормално е да бъде притеснен. За мен това е нарушаване на личното пространство, нищо че е на обществено място.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 23:54

Аха, искаш да кажеш, че му нарушавам личното пространство на обществно място така ли?
А мога ли да го гледам?
За трети път питам, но премълчавате - мога ли да го гледам?
И пак питам, като станат по-масови бионичните очи какво правим тогава?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 23:55

То в някои страни е забранено и да гледаш някого ако не иска, даааа.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: sstoyan   
Дата:   15-06-10 23:55

Първо снимаш, после питаш:) Може и с разговор да предразположиш народонаселението, но няма да си най добрата. Мигът е един единствен. Има много начини околните да не забележат какво точно снимаш. Към целта има винаги повече от един път. Можеш да си сложиш пред обектива ъглово огледало и тогава си прави каквото искаш:) Има и други начини.
Не снимай военни, стратегически обекти, не влизай в частна собственост и няма да имаш проблеми пред закона.
Може и да не съобразяваш с законите, ако го правиш за добро. Но трябва да си много добър войник.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 23:57

Искам да ви кажа едно нещо... Ако някой иска да ви снима с нечисти намерения и цели, ще ви снима и никога няма да разберете. Има достатъчно много играчки за тая цел на пазара.
За мен от морална гледна точка ситуацията е следната - мога да снимам всичко, което мога да видя. Няма особена разлика .
Ако някой не иска да го виждат или снимат, да не излиза на показ.



Публикацията е редактирана (15-06-10 23:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 23:57

Един друг въпрос имам - снимането под полата на жена в трамвай например - според вас нормално ли е да е законно да правиш подобни снимки? Жената е на обществено място, не й крадеш душата, не й въздействаш, не я докосваш. По закон може да имаш право, но ви питам - нормално ли е да имаш това право? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 23:58

Гледането е различно от снимането!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   16-06-10 00:00

Не, гледането не е различно от снимането. Принципа е един и същ.
Да те питам за 10 -ти път, какво правим като плъзнат достатъчно много хора с бионични очи (с вградена в очното дъно матрица).
Ще им забраниш да гледат ли[smilie18]
Снимането под полата е като гледането под полата - неморално е.



Публикацията е редактирана (16-06-10 00:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bojkof   
Дата:   16-06-10 00:00

Бони, аз съм на същото мнение - имаме право да снимаме на обществено място, но какво може да правим с тези снимки... мисля че не е достатъчно просто да сме ги заснели и в крайна сметка да стоят в компютъра [smilie8]

В предишното ми съощение написах от какви съображения казвам това, но то май остана далеч назад [smile]



Публикацията е редактирана (16-06-10 00:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:02

Абе какви бионични очи бре [smilie18]

Иначе принципът не е един и същ, защото при снимането получаваш материален образ, а при гледането - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: milenmarinov   
Дата:   16-06-10 00:04

Бони прав си....но няма законова обосновка на това което казваш.
Пример:
Купувам миналата седмица един 70-200 и съответно го тествам в куриерската служба.....20-30 кадъра на бърза ръка, плащам и бягам....
Една минута по-късно влиза някакъв и разпитва какъв съм аз, какво съм снимал, от къде съм и т.н.
Оказа се в последствие че точно там е едно от "гъзарските" кафенета, където по-едрите момчета си пият кафето не с жените си.....и какво правим ако се бяхме срещнали на вратата, въпреки че не съм снимал никого от кафето ....да му се обяснявам ли...да му показвам снимки ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-06-10 00:06

bojkof, това важи САМО за комерсиална фотография (например продажба в микросток агенции),а за некомерсиални цели е позволено да снимаш както и каквото си искаш на улицата, в парка и на всички други обществени места.
Представяш ли си туриста снимащ на "Витошка" да пита 20-30 разпознаваеми образи, дали са съгласни...
Умолявам коментиращите да прочетат внимателно законите и разпоредбите , преди да правят тотално погрешни заключения.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   16-06-10 00:08

"Абе какви бионични очи бе"
Абе информирай се бе...

Това, че някоя мутра може да те бие, не означава, че има законово право да има претенции.

Айде пак:

Широко разпространена заблуда

Широко разпространена заблуда е, че към фотографията с комерсиална или некомерсиална цел има отношение чл. 32 ал. (2) КРБ - Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи. Чл. 32 ал. (2) КРБ е норма, която се отнася пряко до наказателният процес и по-точно до веществените доказателствени средства (ВДС), изготвяни по реда на НПК и ЗСРС.

Преведено на човешки език, от тази норма следва, че такива изображения не могат да бъдат използвани като доказателства за вина за извършено престъпление, но акцента е върху „извън случаите предвидени в закона” – НПК и ЗСРС. Теоретично е възможно, в конкретни случаи, лице, което е фотографирано, по реда на ГПК да предяви иск за нанесени материални щети и/или пропуснати ползи в случаите, когато фотографа се е облагодетелствал (получил е пари) за снимка и не е платил на модела за моделстването, но в такъв случай трябва да съществува договор между двамата и това не се отнася за случаите, в които кадърът е заснет на публично място или за целите на СМИ – т.нар. „Редакционни цели”. Възможно е и предявяването на иск за нанесени нематериални щети, когато публикувани или разпространявани кадри накърняват достойнството и честа на лице или са унизителни за него, по реда на ГПК, а в някои конкретни случаи и по реда на НПК – да се образува наказателно производство, ако правните последици от деянието представляват обществена опасност и са престъпление по смисъла на НК, когато случая не е маловажен.

Резултати от фотографиране и филмиране (заснети от любител или професионалист фотограф, оператор за целите на СМИ или чрез охранителни камери), могат да бъдат изискани и иззети от органите на досъдебното производство, в качеството им на УЛИКА с цел да образуват наказателно производство, в хода на което, обаче, трябва да се намерят ДОКАЗАТЕЛСТВА за вината на дееца. Когато за целите на изготвянето на ВДС се използват методи на фотографиране и филмиране, то фотографирането/филмирането се извършва от ДЪРЖАВЕН ОРГАН, а не от любител или професионалист фотограф!

Абстрахирайте се от тази норма когато снимате! Тя няма отношение към фотографията като занятие или хоби!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:10

GOSPODIN, а аз три пъти питах в кой закон пише, че е разрешено да снимаш някой против волята му, но никой не каза. Явно никъде не го пише, а разчитате на "превод на човешки език" от някой си. Защо чл.32 не е валиден?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   16-06-10 00:11

Последно от мене
Нямам никакви морални задръжки да снимам колкото си искам да обществени места и ще продължавам да го правя с кеф.

Лека ви нощ и поздрави:


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ampw7828.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/fblr8610.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/yyvc0260.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2010-06/zejg3176.JPG


http://87.121.7.213/site_pics/110/n_1120136852_sony.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:12

Има нещо много сбъркано тук [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: milenmarinov   
Дата:   16-06-10 00:13

Именно........!
По закон, нямаме никакви права.

Иначе снимката е супер уловен момент[smilie24]



Публикацията е редактирана (16-06-10 00:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: hebros   
Дата:   16-06-10 00:16

Сбърканото е в главите ви[smilie24] В чл.32 става въпрос за следене с различни средства.

следен, фотографиран, филмиран, записван са в случая свързани думи, както и последващата фраза и други подобни дейстивия
Става въпрос за наказателния процес и веществени доказателствени средства.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:17

hebros, потвърждаваш думите ми [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bojkof   
Дата:   16-06-10 00:24

GOSPODIN, нямах предвид продажба, повече ме интересува използване за изложба. В момента в който бъде продадена една изложена фотография не се ли превръща в комерсиален продукт... или греша? И в такъв случай ще важи условието за писмено разрешение...
Иска ми се да разбера как стоят нещата, поправете ме и ми обяснете.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-06-10 00:25

Съвсем изперкаха някои- и аз още във втория пост съм написал, че става дума за СПЕЦИАЛНИ РАЗУЗНАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА, а не за обикновенно снимане на обществени публични места. За това се иска разрешение от съда , когато трябва да се приложат СРС.
Да се влиза в тази спирала на абсурдни твърдения, че не може да те снимат, гледат, питат колко е часа,поздравяват на публични места ми прилича на истински преживян от мен случай: Един доста почерпен господин ми се развика приближавайки се заплашително - " Ти защо ме псуваш на ум, бе?!"....[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:30

Е, моят въпрос беше и си остава - къде пише, че не става дума за обикновено снимане на обществени публични места? Нали все някъде трябва да е написано, или бъркам? Ако бъркам приемете извиненията ми! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ivodam   
Дата:   16-06-10 00:31

Не знам как е законово, но определено мисля, че някои хора прекалявате с тоя стрийт и желанието всъщност да се завирате в душите на хората. Вероятно не си давате сметка, че това граничи с един вид извратеност, а именно воайорството. Втренченото гледане на някой човек на улицата също е неприятно, досадно за него и му носи отрицателни емоции и дискомфорт, за много хора ще е и източник на заплаха и причина за тревога. Ама какво ни пука на великите творци, ние газим през човешките чувства като през праз лук в името на изкувстфото. [smilie2]

Не си давате стрийтаджийте сметка и за друго нещо, и друг път съм ви казвал. Всеки човек има право на анонимност, в Щатите дори е напълно законно представянето под измислено име и фамилия, стига фалшивата самоличност да не се използва за престъпни цели. С вашия стрийт, снимането наляво и надясно и после публикуването на великите ви шедьоври в средства за масова информация можете да причините сериозни проблеми и нещастия на куп хора по най-различни причини: ще снимате неволно жената на некой тъп рогач с любовника й, или някой човек, излязъл от работа да свърши нещо и хоп рогачът или шефът на служителя вижда великата ви снимка, и т.н. Мислете малко, когато снимате случайни хора, какви всъщност ги вършите...

[smilie2] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: StoyanAtanasov   
Дата:   16-06-10 00:32

Да органзираме ли фотопленер пред въпросната сергия?


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   16-06-10 00:34

ще снимате неволно жената на некой тъп рогач с любовника й

Аха, ама иначе тя се разхожда на публично място и не и пука, че могат да я видят 20 приятеля на "тъпия рогач" и да му докладват.

Ок, желязна ти е логиката[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   16-06-10 00:35

Автор: promis
Дата: 16-06-10 00:10

GOSPODIN, а аз три пъти питах в кой закон пише, че е разрешено да снимаш някой против волята му, но никой не каза. Явно никъде не го пише, а разчитате на "превод на човешки език" от някой си. Защо чл.32 не е валиден?


В случая личностната забрана за снимане от единично физическо лице нарушава волята и правата на снимащия като друго законово защитено лице.
На какво основание снимания си присвоява повече правомощия (да ограничава чужди права) от законоустановените. Той е в правото си да се закрие и подобни действия, но без нарушаване правата на снимащия, защитено му е правото да не бъде публикувана снимка с него при законоустановените норми.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: next_time   
Дата:   16-06-10 00:36

В закона е записано че ако си пъхнеш оная работа в чужд гъз без собсвеника му да е навит те съдят за блудство, а два пръста по-напред ако извършиш същото за изнасилване.Никъде обаче не е упоменато че ти се разрешава да извършиш същите неща ако собственика на дупките е съгласен.Явно по твоята логика следва че след като закона не ми е разрешил със специален текст да правя секс, значи нямам право.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   16-06-10 00:38

А да се завирате в душите на животните и да ги снимате как правят секс в личните си гнезда, може така ли?
Що може? Защото животните не могат да говорят и не могат да се оплачат ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:41

Canon [smilie24]
Мерси за отговора. Въпреки че това пак е едно тълкуване, като има друга гледна точка - На какво основание снимащият си присвоява повече правомощия (да ограничава чужди права) от законоустановените. Той е в правото си да насочи апарата в друга посока или да изчака човекът да се излезе от кадър и подобни действия, но без нарушаване правата на нежелаещия да бъде сниман.

Да разбирам ли, че този въпрос просто не е описан в закон, а подлежи единствено на тълкуване?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ivodam   
Дата:   16-06-10 00:43

Бони, кое място е "публично" всъщност, има ли някъде определение, щото публично може да се тълкува всичко отвъд прага на дома ти. За публични личности, в смисъл политици, разни звезди и т.н. наистина е прието, че имат по-нисък праг на защитеност не само от снимане, но и от характеристики и квалификации, но да ходиш и да снимаш наред обикновени хора, не ми се струва редно.
Всъщност, не вярвам че ще ти е все едно ако забележиш, че някой ти снима децата на улицата. Няма как да знаеш дали не е замисляне на отвличане, или пък не е некой педофил, събиращ "материал". Просто няма как да го знаеш в момента...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   16-06-10 00:43

е бони - това с личните гнезда ми хареса. Ама дали са началните *бачи или са гостуваши сексманиаци не се знае, трябва да питаме иво

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:45

next_time, законът ти е забранил да правиш секс с човек, който изрично не иска да прави секс и това е изнасилване. Но ако човек изрично не иска да го снимаш, тогава законът не ти забранява да го снимаш, според логиката на повечето тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: next_time   
Дата:   16-06-10 00:45

Промис

Не ти е лесно, ама никак даже.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:47

Моля?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ivodam   
Дата:   16-06-10 00:52

Бони, много добре знаеш, че точно птичарите взимаме един куп мерки да останем незабелязани и да не притесняваме по никакъв начин животните, докато ги снимаме. И на едно животно нищо няма да му стане от това, че някой някъде му публикувал снимката. Да не задълбаваме пък сега по това, дали имат животните душа...

Ама хората все пак затова не са животни, че живеят, оплетени в доста, доста по-сложни отношения помежду си... за които трябва да си даваме сметка, като вършим едно или друго, не само и снимане, разбира се...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:54

Животните нямат права бе [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ntonev   
Дата:   16-06-10 00:56

промис - преиграваш, малко вповече ми идва искането ти да видиш изрично упоменато в закон точно това..., а дали има закон според който аз мога да излизам от дома си? ...а дали ми е рзрешено да се разминават с други хора на тротоара - особено ако те не искат да се разминат с мен? ... ами тогава има конфликт - трябва ли да има закон за разминаването по тротоара с хора които не искат да го правят?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: e-mil   
Дата:   16-06-10 00:56

Добре, де! Нещо не ми е ясно.
Цитирате страница втора от статията в Култ-а, а не цитирате останалите страници. На които пише:
Стр. 4
"Ако на една снимка е заснето едно или повече лица (броят им няма значение), които могат да се разпознаят, се нуждаете от писмено съгласие/договор за отстъпване правото на изображение. Това важи за всяко лице, което може да бъде разпознато на снимката. Ако лицето е малолетно, съгласието трябва да бъде представено от законният му настойник."

Стр. 5
"Продажба на снимка без разрешение/договор за отстъпени права на изображението от лицето/а на снимката и публикуването са наказуеми действия."
"Като правило важи: щом лицето може да се разпознае на снимката, не е позволена продажба и публикация без писмено съгласие/договор от модела."


Стр. 6
"Снимки от всекидневието (например в парка, на улицата) не са публични мероприятия и затова има нужда от писмено съгласие/договор (Model release), освен в случаите с редакционни цели."

"снимки от публично организирани събирания (демонстрации, карнавали, митинги, събития), при които участниците (значи са множество лица!) се разпознават на снимката, могат да се публикуват без писмено съгласие, но само с редакционни цели."

Стр. 7
"...в Наказателният кодекс не е определено като престъпление снимането на хора без тяхното съгласие. Няма санкция за такова действие и в никой от останалите закони. Това деяние е морално укоримо, но не е незаконно."

Значи веднъж авторът казва, че публикуването на снимка с разпознаваемо лице е наказуемо, ако нямаш писмено разрешение. А после казва, че в никой закон няма забрана за снимане. Очевидно разделя снимането от публикуването и в темата доста хора не го разбират, включително Бони.
А заснетият човек как да ти повярва, че няма да публикуваш образа му? В тази тема има точно такава снимка.

А по повод снимането с дългия обектив от другия край на улицата е написал ясно:
"„Папараци фотографията” използва похвати като проследяване, скрито заснемане и заснемане с помощта на специална фотографска техника (което в юридически смисъл представлява незаконно прилагане на Специални Разузнавателни Средства)...
... поради тази причина „Папараци фотографията” е инкриминирана като няколко вида престъпление в чл. 145, чл. 145а, чл. 146, чл. 147 и чл. 287а от Наказателния Кодекс."



Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ivodam   
Дата:   16-06-10 01:00

Малиии, досега не бях се замислял, че кюнецът ми може да се разглежда като СРС...

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 01:01

tonev, аз искам да го видя, защото видях точно противоположното в конституцията, но всички твърдят, че там не ставало дума за това, а за друго (СРС-та?), ама не казват защо и къде пише, че не се отнасяло за обикновена фотография. Единствено ми цитират някакво съчинение от някакъв сайт (фото-култа). А за разминаването и за излизането от дома не пише никъде нищо. Както и да е...
Айде лека [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bojkof   
Дата:   16-06-10 01:17

e-mil, и аз зададох така въпроса, дори още на 2 стр. в темата:
"Общо взето разбрах следното - имам право да правя снимки на обществено място, но нямам право да ги използвам [smilie11]", освен ако нямам писмено разрешение от снимания.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: filadendron   
Дата:   16-06-10 02:03

Преди един месец ходих до новият мол сердика извадих апарата и почнах да си снимам като пич :) катерих се по разни стълби залягах и тн... след 10 мин дойдоха секюритито и ми казаха че е забранено снимането в мола и казаха да изтрия снимките и да спра да снимам. Аз обаче ги попитах съвсем вежливо къде е опоменато че е забранено снимането отделно им казах че нямат никакво право да ми казват какво да правя с фотоапарата си освен ако не са полицаи.
Те казаха че е било написано в правилника на Мола че снимането е забранено. Аз обаче им поисках правилника разписан от оправителя на мола. След което почнаха да говорят по радиостанцията и единият пич замина да взима правилника. 10 мин чакане дойде и сподели че в момента не може да намерят такъв който да ми го покажат и ме пуснаха с думите днес може ама утре ще разлепиме лепенки по вратите :) .

Друг случай....на жълтите павета. Снимам си колите мажа там нещо си. И няква муфта почна да крещи "не ме снимай беее" супер тъпо парче незнам защо си помисли че я снимам. Аз и отговорих "усмихни се на камерата над тебе тя няма да те снима" балъци колкото щеш като ходят по центъра камерите ги снимат пък на мене ми се дървят.

С fogost като ходиме малко за стрийт ако някой се дърви го биеме после го снимаме :)
че като съм сам може някой да излезе някоя ninja :)

Общо взето българите са психясали точно по тази тема за снимането. по ТВ то им се промива мозъка с глупости и по улиците се мислят за богове.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: matataupa   
Дата:   16-06-10 02:10

С fogost като ходиме малко за стрийт ако някой се дърви го биеме после го снимаме :)

Най- накрая и верния отговор.

[smilie24]
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   16-06-10 03:33

e-mil
Хипотезата за модел релийз и авторско право върху лицето на снимания не са законови положения в България.


Повтарям: не са законови положения в България.

В стария ЗАПСП имаше такова положение за авторство при портрет - Че правата на творбата (снимката) са снимащия (автора) а на носителя на образа са на снимания (тълкувателно казано) В новия закон НЯМА ТАКОВА положение.

Чл. 13. Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За използването на такова произведение между автора и изобразеното лице могат да се уговарят условия.

Не се споменават права на снимания върху образа си


И запомнете!
Законите в България отдавна не са разрешителни по режим - т.е. може да се прави само и единствено разрешеното.


Сега може да се прави ВСИЧКО, което не е забранено - т.е., ако няма пряка, ясна и конкретна законова забрана.

Или, ако снимам някого на публично място, негов си е проблема да доказва, че моите действия са по чл. 32 ал. (2) КРБ и апарата ми е СРС

Или, той си издухва супата с пълна сила, защото достъпа до заснетия от мен кадър си зависи от мен.
Той си е моя собственост (творческа или не) и си има ясен режим, по който да бъде достигнат, но само от правовата система

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   16-06-10 03:48

Сега един начин да се изпозва закона и в частност чл. 32 ал. (2) КРБ

Заставаш видимо в обхвата на охранителна камера (примерно банкова)
Снимаш си стрийт (не банката [smilie5]), докато се намери идиот, да ти строши камерата в главата, защото си го снимал ...
И - ти можеш да се позовеш на чл. 32 ал. (2) КРБ и да използваш банковия запис срещу бияча, а той не може - въпреки, че и ти и камерата на банката го е снимала
Просто защото и ти и банковата камера сте извършили едно и също - заснемане на лицето му. Ама не е строшил банковата камера, която е видял....

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: e-mil   
Дата:   16-06-10 08:17

"Хипотезата за модел релийз и авторско право върху лицето на снимания не са законови положения в България."

Е, като не са законови положения, значи авторът на статията е написал неверни неща. И спор в който половината цитират неподходящ текст от Конституцията, а другата половина цитират невярна статия е меко казано объркващ.

При всяко положение е редно фотографите, които не снимат за СМИ, да се съобразяват с протестите на обекта и да не публикуват снимките, които са направили. Малко уважение към желанията на околните не е навредило никому.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ivodam   
Дата:   16-06-10 08:56

Подкрепям емил за последните му думи. Освен мъгляви закони има елемантарни човешки отношения, има лично пространство и собствено достойнство. Това, което за един е нормално (например за някоя нимфоманка-ексхибиционистка), не е задължително да е нормално и приемливо за друг. За него може да е притеснително и дискомфортно. Което не значи, че този човек не трябва да излиза на улицата, а да се крие вкъщи зад дебели завеси.

Уважение, казва емил, знае ли българинът всъщност какво е това нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: d_ave   
Дата:   16-06-10 09:08

Малко странично, но по темата - някой да се е опитвал да снима в зоопарка?:) в неделя се оказа, че ако снимаш със сапунерка - може, ако снимаш с DSLR - пак може, стига да си с някой малък черен обектив, който не бие на очи. извадиш ли обаче нещо по-голямо - става страшно - за малко да ме изгонят:))) в тоя ред на мисли - хората със сапунерки са много привилигировани - можеш да си обикаляш цял ден и да щракаш по улиците - минаваш за поредния малоумен турист. извадиш ли обаче нещо по-голямо става страшно - даже да си в парка...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Mario007   
Дата:   16-06-10 09:22

Преди няколко месеца имах подобен случай.
И забележете, не снимах хора.
А къщи, в един стар квартал.
Но докато щраках поредната олющена и гъбясала къща, от единия прозорец се показа дърт, миризлив, комплексиран и дебел мъж, на възрастта на Бармалей, и като се разкрещя, ей ти що снимаш бе, ами снимам си, лошо ли е, няма да снимаш.
Та хора идиоти има всякакви.
Някои се страхуват да им се вижда лицето, а други се притесняват да не им снимаш скапаната къща.
България.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-06-10 09:28

d_ave, за зоопарка е така, но таксата за "професионален апарат" е 5лв. и можеш да снимаш на воля цял ден.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: d_ave   
Дата:   16-06-10 09:32

GOSPODIN, вярно ли бе?!?!?! еее, мене ми казаха, че трябвало подписано разрешение от директора им и т.н. и т.н.! даже охраната специално остана докато го прибрах в чантата, нищо, че на следващата алея пак го извадих. ще знам за другия път. преди бях ходил с една сигма 70-300 и никой нищо не ми каза, ама още бях в началото и повечето бяха мазало. то не че през тия решетки нещо може да се снима както трябва, ама има някое и друго (проскубано) животно в по-голяма клетка. абе в общи линии да ти стане жал за животните в тия условия...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: deathzone   
Дата:   16-06-10 09:56

В крайна сметка, човек не може да бъде сниман без неговото излишно съгласие.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 09:57

моите действия са по чл. 32 ал. (2) КРБ и апарата ми е СРС

Така го повтаряте това "СРС", сякаш сте го прочели някъде...

Отговори на това съобщение
 Много кефите
Автор: erotila   
Дата:   16-06-10 10:28

Винаги ми е интересно като знаещи и можещи се нарекат ФОТОГРАФИ.

Доколкото знам сайта е един от първите които преди време събраха хората които рисуваха със светлина. Толкова ли е трудно да наемете един адвокат и да ви направи разяснения по проявения казус за може или не може, и да публикувате нещата на сайта.
Като поне малко се замислите преди това че сте "ФОТОГРАФИ".

http://photo-cult.com/articles/law/p1.php

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: hebros   
Дата:   16-06-10 10:34

Добре тогава искам да знам откъде накъде ще ме снимат от всеки ъгъл охранителните камери на банки, магазини, частни къщи и заведения. Както и камерите по кръстовищата.
Къде са ми правата в тоя случай?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: SLR   
Дата:   16-06-10 10:55

Skyrider-a сигурно още чете по административно право[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: n1x0n   
Дата:   16-06-10 10:56

да наемете един адвокат и да ви направи разяснения по проявения казус за може или не може

Той съдията не знае - ти адвокат ще питаш! [smilie18]

Новите закони на България са такъв двусмислен, недоклатен и зле формулиран амбалаж, че вече дори и не вярвам, че са такива само поради некадърността на пищещите ги.

Колкото до стрийт фотографията - не предполагах, че американската и британската параноя ще се пренесе толкова бързо и в България. Още по-малко предполагах, че фотографи ще заемат позиция в защита на тази параноя - все педофили и нимфоманки-ексхибиционистки им се привиждат.

Може би е вярна старата приказка, че човек най-много го е страх от неща, които самият той би причинил на другите.

Фактът е, че с тия тъпотии утрепахме стрийт фотографията. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mujimasa   
Дата:   16-06-10 11:03

100

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 11:05

Автор: hebros
Дата: 16-06-10 10:34

Добре тогава искам да знам откъде накъде ще ме снимат от всеки ъгъл охранителните камери на банки, магазини, частни къщи и заведения. Както и камерите по кръстовищата.
Къде са ми правата в тоя случай?



От Закона за МВР, Чл. 66. За предотвратяване на престъпления или нарушения на обществения ред полицейските органи могат да използват и технически средства за явно наблюдение, което предварително се обявява по подходящ начин.

Това представлява "в предвидените от закона случаи". И наистина е спорно къде са ти правата, но поне го има написано черно на бяло в закон.

Аз точно това питах - не казвам, че написаното във фото-култ не е вярно, но не става ясно на каква база са изкарани заключенията там - на база на закон ли, на база на тълкуване на чл. 32 от КС ли, или др. Чл. 32 се отнасял за СРС-та, ама кой го е казал/написал това?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   16-06-10 11:31

Честно казано не виждам защо е необходимо толкова да се задълбавате в нещо, което по същество е доста простичко и обяснимо в няколко кратки изречения. Статията от Култа е достатъчно добра и дава ясна представа за какво иде реч.

Снимането в МОЛ е не е позволено до толкова, до колкото това е частна собственост. Има ли вътрешен правилник, няма ли, това нас не ни интересува. Вътрешния правилник е за служителите, не за посетителите. Никой не е длъжен да се запознава с този правилник, преди да посети мола.

Canon, това което казваш за банковата камера не е съвсем вярно. Когато и само когато видеозаписът се събере като доказалтество от компетентно да извърши тази дейност лице, може да се използва. В чия полза вече ще се установи в последствие. Пак казвам, този текст от Конституцията няма връзка с поставения въпрос.

Скайрайдъра има да чете още доста, докато започне да усеща нещата.

Снимането и използването на заснетото са две съвсем различни неща и е важно да не бъдат смесвани.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: hebros   
Дата:   16-06-10 11:34

Полицейските органи ли?
Какво общо имат полицейските органи с камерите на бензиностанции, банки и офиси, които в повечето случаи са монтирани там от частни охранителни фирми?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 11:46

hebros, цитирах само този закон, защото мислех, че ще стане ясно. Има и Закон за частната охранителна дейност, където са разписани нещата. Идеята е, че заснемането на човек въпреки изричното му несъгласие е възможно само "в предвидените от закона случаи". Има закон за СРС-тата, има закон за МВР, има ЗЧОД, но май няма закон, където да пише, че фотограф може да фотографира човек на улицата въпреки изричното му несъгласие.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: n1x0n   
Дата:   16-06-10 11:52

promis, не знам от глупост ли упорстваш или за забавление... Този член е бил обект на тълкуване нееднократно и това, което е написано в култ-а е вярно.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: posledenzalez   
Дата:   16-06-10 12:08

Не, че не удобрявам творческата свобода но я си представете казус: Целувате се с някое гадже в парка (поне това) и ви щракнат ..... Вие не искате да ви снимат и ги молите да изтрият снимката. Ама .... папараците не.... Казват ти: "Дъ си гле'ш раутътъ, щот нещу им разришавъ според идин форум!". Ти свиеш рамене, само да не те ступат, и си награбваш мадамата. Мине време..... И ко' пра'м като те изтипосат с някое старо гадже от преди години у форума.... Майката на годеницата ти ти земе ги види[smilie10]. И тя какво да види, бърещият зет награбил някоя си[smilie9] ...... (КО' ПРА'М ТОГАЗ???)Иди обясневай че са стари снимки.... след обработката станало така, че няма инфо за снимката [smilie19] Ко' пра'м???? [shtrak] :-))))


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   16-06-10 12:10

promis
Продължаваш да тълкуваш законите, като прилагани с разрешителен режим.

След като няма законова забрана да бъде сниман човек на улицата, въпреки изричното му несъгласие, значи може да бъде сниман.

За да бъде "изрично" и законово съобразено то (нежеланието) трябва да е нотариално заверено, а се съмнявам някой да си носи такъв документ в джоба [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   16-06-10 12:10

Интересна хипотеза. Ми виж.. всеки си носи отговорност за действията. Ако смяташ, че вършиш нещо нередно, ще ходиш да се криеш по дупките и няма да се натискаш по центъро.. сещ'ли се :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: posledenzalez   
Дата:   16-06-10 12:17

ksuhorukov - Е да.... ! Аз за това като ходя по полята да щракам снимки все сецвам разни по потайни двойки. Няма място на тоя свят което да е скришно.... Просто някои неща не трябва да ги снимаме.... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: n1x0n   
Дата:   16-06-10 12:24

я си представете казус

От представяне на "казуси" - целият свят стана един затвор - за да предпази всеки олигофрен от всяка евентуалност.
Как живеете с тия евентуални драми в главите си - дори не искам да знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 12:41

nixon, тълкуван ли е от съдия или от Конституционния съд този член? Щото и аз мога да си го тълкувам нееднократно, да напиша в един сайт нещо, и да твърдя, че е така. Мога да те уверя, че не упорствам за забавление или от глупост. Може би споря от незнание, но това не е укоримо.

Автор: Canon
Дата: 16-06-10 12:10

След като няма законова забрана да бъде сниман човек на улицата, въпреки изричното му несъгласие, значи може да бъде сниман.


Законовата забрана е Чл. 32. Явно е спорен член и докато не бъде изтълкуван от КС няма как да се знае кой е прав и кой - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   16-06-10 12:42

posledenzalez
Проблема на целуващите се из парка, си е техен. Никой не им е длъжен, че да се съобразява с тях.

Една мома като не иска ша я щипят, да не се хваща на хорото.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: hebros   
Дата:   16-06-10 12:51

posledenzalez, ко праим?
Даваме обяснения на тъщата ли бе, хаха, хубуу.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: parasol   
Дата:   16-06-10 12:57

Аз съм навита за флаш пленер пред сергията :) Стига да сме поне 5 човека и един от тях да има мускули :) Днес в 5 или 6 часа следобед?

Съгласна съм, че достойнството на човека е по-важно дори ако снимането е разрешено от закона и се съобразявам с него. Но в повечето случаи искането на предварително разрешение убива снимката. Аз лично сметнах, че снимката в този момент не уронва достойнството на никого и шракнах. Както казах, в Щатите никога не съм имала проблеми с това, дори и снимането в църкви (което в български църкви е немислимо).

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: posledenzalez   
Дата:   16-06-10 13:02

Пффффф.... Такива въпроси са сеиозни и засягат всички които снимат, както и които са снимани. Ние можем да инициираме запитване към компетентните органи в тази държава, но не можем да решим проблема като се дърлим един на друг във Форума.
Задявам се с вас с един на пръв поглед глупав казус, но съм срещал подобни.... Явно чувството ми за хумор не е добро, или ежедневието и житейските несгоди са ви вскотили.... Забравили ли сте да се смеете ??? Както и да е ....

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   16-06-10 13:06

promis

Явно не четеш, какво съм ти написал.

За да стигнеш до члена от закона, ТРЯБВА ДА СИ МИ ДАЛ нотариално заверено твоето нежелание да те снимам.
Ако не си декларирал нежеланието си в законова и писмена форма, снимащия не е шаман да знае какво искаш/не искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: parasol   
Дата:   16-06-10 13:18

И още нещо.

Явно е, че това е въпрос, който засяга всички от нас или поне потенциално може да засегне всеки един в бъдеще. На всеки може да се случи да снима нещо, на чийто фон има някой недоволен и мускулест.

Защо не предприемем някаква официална стъпка, която да изясни подобни казуси и закони. Дори и конституцията да е ясна и да ни дава такова разрешение като фотографи, за да сме сигурни всички (дори и по-предпазливите от нас :) защо не направим едно запитване до Конституционния съд? Някаква гилдийна организация на фотографите за защита на професионални интереси и телесна неприкосновеност?

Все пак и журналистите са в този кюп. А те имат право да снимат всичко без да искат разрешение (по закона за достъпа до информация, предполагам). Ако те имат право, защо фотографите любители нямат? Трябва да са на заплата в някой вестник ли за да получат този статут?

GOSPODIN, благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 13:24

Canon, заеби, така до края на месеца можем да спорим и всеки да си тълкува нещата както иска и му е изгодно. Въпросът е нещата да са ясни, а това, което аз разбрах от цялата тази дискусия е, че правно не е изяснен въпросът за снимане на хора на публични места.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: LTG   
Дата:   16-06-10 14:00

Мисля, че става дума в случая повече за морал, отколкото до спазване на някакви закони. Когато снимаш някой и разбереш, че той не е съгласен би трябвало да изтриеш снимката. Имал съм доста случаи в които съм снимал хора по селата, където се радват на това, че съм ги снимал и съм си поговорил с тях. Изпращал съм им после и снимките на хартия.
Повечето пъти нямат нищо против, но трябва да се зачита тяхното желание и да се мисли какво би могъл да им сториш със своята снимка.

Почти аналогичен е случая със гей дискриминацията
Значи ти може да се целуваш с хетерогаджето си в парка, а гейовете не могат защото пречели на някой си? Не че е написано някъде, че е забранено ама било неморално...[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: gnedkov   
Дата:   16-06-10 14:03

Положението е тежко - за тая снимка стигнах до сбиване в квартала:


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/hspk5952.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ejfn4639.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ezew0343.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2010-06/beva5103.JPG


http://lh3.ggpht.com/_PwWDQaK4MTY/S56M7BtEsGI/AAAAAAAADOA/c_Nas2wVmh8/R001-035.JPG



Забележете съсед на собственика на фиестата (не собственика лично) реши че снимам тоз безценен болид с крадлива цел.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   16-06-10 14:52

Що не викна ченгетата, ми ще се биеш. Нищо нередно и непозволено не си направил.

Нещата са достатъчно ясни и не виждам какво повече искате да се направи. Не може всяка конкретна ситуация да бъде описана.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: deathzone   
Дата:   16-06-10 15:01

В крайна сметка е забранено и край на Stree photography.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: gnedkov   
Дата:   16-06-10 15:09

Викай ти ченгета в 8 без 10 в неделя сутринта ...
Човека си дойде и се опита да ме удари директно, като не успя почна да крещи "кво снимаш беее" и т. н. репертоар. Беше дивотия защото разни хора вече почваха да се показват навън, кой за вестник, кой до магазина. Оня се спъна и падна в яда си, аз не му позволих да се опита пак да ме удари та пак падна... Бе много тъпа история като цяло аз живея един вход понадолу гледам го тоя дебил всеки ден.
Когато се събраха хора и му стана ясно, че няма да стане бой като бой пък и че няма да може да ме набие, почна да вика, че не ме знаел с кво се занимавам разбираш ли и какво толкова снимам и че сигурно търся кво да крада щото той знаел как стават тия неща. Дебилно много, но като слушам не е изолиран случай. Парадоксално е, че точно такива като тоя ако видят, че нещо наистина се краде се свиват като мишоци...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: nenov   
Дата:   16-06-10 23:51

В наказателния кодекс не е предвидено наказание за снимане без съгласие.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: tnt   
Дата:   17-06-10 07:43

Хората са наплашени. Една съседка много се нахъса като ме видя да снимам в квартала. Преди седмица разни мутри идвали да им оглеждат къщите, за да ги бутат, че искали да правят мол или била, или не знам какво си!

Та обясних и най-спокойно какво и зашо снимам и че не я заплашвам с нищо....разприказвахме се и разбрах историята и.

От една друга тема попаднах на следното :

Етичен кодекс
2.3 Неприкосновеност на личния живот

2.3.1 Уважаваме неприкосновеността на личния живот на всеки.

2.3.2 Ще избягваме публикуването на снимки и записи, направени извън обществените места, ако засегнатите лица не са съгласни.

2.3.3 Няма да засилваме мъката на хората, попаднали в беда или пострадали от престъпление, и ще съобщаваме такива информации със съчувствие и сдържаност.

2.3.4 Ще уважаваме желанието на хората да не бъдат безпокоени в скръбта си.

2.3.5 Само особено важен обществен интерес може да оправдае намесата на медиите в личния и семейния живот.

2.3.6 Съгласно практиката на Европейския съд за правата на човека публичните лица се ползват с по-ниска степен на защита на личния живот и затова информация за техния личен живот може да бъде разкривана, но само когато се налага от обществения интерес.

http://www.bgpressphoto.com/


В заключение само мога да кажа, че в София изобщо не ми е комфортно да снимам стрийт, макар, че обичам да го правя. Толкова негативи отнасям, че предпочитам да се лиша от снимките. Разбира се, казвам го като любител.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: next_time   
Дата:   17-06-10 08:28

Личният ми опит показва че ако не бързаш да направиш снимка, а огледаш "из по-далеко" ситуацията и внимателно станеш част от средата проблеми със снимането обикновенно няма.Проблемите идват ако изведнъж се появиш и започнеш да щракаш.В подобна ситуация и аз се дразня.
За пример - преди няколко дни минавам покрай женския пазар и щракам минаваики един от старите маистори на колела.Грандиозна олелия се заформи.Няколко дена по-късно пак минавам , но не бързах да снимам и се заговорих с продавачката в съседния магазин, излязахме да изпушим по цигара, помолих я да ме снима, тя никога не беше снимала с Лайка и докато и обяснявах как да го направи щракнахме няколко кадъра "уж напосоки" в които влизаше и скандалджията от предишния ден, после черпих по кафе и спокоино си направих още няколко кадъра които не ми представляват интерес защото вече ми позираха.
Закона не ми забранява да снимам , но предпочитам да го правя с одобрението на сниманите или поне несъгласието им да е мълчаливо.Скандалите не ми носят положителни емоции, а аз снимам за да си създавам положителни емоции.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: kateaustin   
Дата:   19-07-10 13:18

Доколкото не е забранено, то е позволено. Законите налагат правила чрез забрани и условия за изпълнението на действие - там не се описват позволенията.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: navy   
Дата:   19-07-10 13:26

Я някой да дойде на един плаж дето аз ще го заведа, дето мутрите си водят любовниците по цици... и да извади един 70-200... да видим после от де ще си го вади [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: kateaustin   
Дата:   19-07-10 13:26

Много точно казано [smilie24] Тук може да си спорим до припадък къде е забранено и къде не да се снима, може да го пише в 10 закона, но системата в страната е такава, че дори закона да е на твоя страна той няма да спре никого да наруши правата ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: navy   
Дата:   19-07-10 13:31

Аз съм на мнение, че е добре да се снима там, където ти е кеф и не пречиш, ДОРИ и да е незаконно... а там дето мое си изядеш боя по добре да не се пробваш, дори и да имаш право [smilie7]
Хората са се надървили напоследък, изнервени, стресирани...

Иначе сме снимали с приятел в началото на полосата за кацане на летището, яко е, дойде полиция да ни гони [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   19-07-10 13:37

Точно снощи се сетих за тази тема покрай снимките на Гугъл Земя. Имаше някакви скандали с лицата и номерата на колите на снимките, та ги принудиха да ги заличават. Нищо, че хората са на улицата.

Аз мисля, че най-правилно е да важи мълчаливо съгласие. Ако знам, че ме снимат, но нямам против и не кажа нищо - ок. Но ако имам против и не желая да ме снимат, и изразя несъгласието си, законът трябва да е на моя страна.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: georgi969   
Дата:   19-07-10 13:41

Селска църква.Строена 20 те години на миналия век.Нищо особенно и нищо ценно. Снимам я отвън, но съм в двора.
В един момент от църквата изскача няква лелка и някво момче и се нахвърлят върху мен-що съм снимал,питал ли съм попа,къде съм кръстен,изповадвам ли се редовно и такива простотии.Обяснявам , че снимките са си за мене, няма да ги продавам и т-н.Не можело да снимам в двора на църквата.Питам ако снимам зад оградата?Пак не можело.Излязох от двора и ги оставих да ме кълнът и анатемосват.

При това положение как стоят нещата?
Между дтругото-преди 20 дена снимах в двора на Рилския манастир-никакъв проблем.Стенописите отвън на църквата-също никакъв проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: d256h   
Дата:   19-07-10 13:51

Забраната за снимане на публични места с множество хора не желаещи да бъдат фотографирание е нещо подобно на това дето се появи преди години в автобусите, че говоренето с GSM вътре е забранено, защото смущавало правилната работа на системите на автобуса....

Като се напълни населеното място с камери (като в Лондон да речем), въобще няма да ви пука кой колко пъти на ден ви снима....


То и на плажа е така. Като сте само две семейства на цялата ивица от 3 километра и едното си пусне кучето да се приближи на 800м, веднага другото му вдига скандал, че ги тормози...

Ама като сте на плажа в Китен (Август) и постоянно разни деца и кучета ви тъпчат по кърпите хич, не ви пука ми гледате да оцелеете живи...


Та така със снимането на обществени места..

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Lalinda   
Дата:   19-07-10 22:13

"Заснемането на хора е деликатна тема, затова снимки трябва да отговарят на следните условия:
Ако на една снимка е заснето едно или повече лица (броят им няма значение), които могат да се разпознаят, се нуждаете от писмено съгласие/договор за отстъпване правото на изображение. Това важи за всяко лице, което може да бъде разпознато на снимката. Ако лицето е малолетно, съгласието трябва да бъде представено от законният му настойник."

"Като правило важи: щом лицето може да се разпознае на снимката, не е позволена продажба и публикация без писмено съгласие/договор от модела."

Ot syshtiia iztochnik.

Dyrja da utochnia, che ne sym davala syglasieto si da byda fotografirana, nito snimkite mi ot nepoznati mi fotografi da bydat publikuvani bez moe razreshenie v saita na Photo-Forum.

Ta, v tazi vryzka, bih iskala pravata mi na chastno lice da bydat uvajeni.

Mda, problemyt ne e v samoto zasnemane na niakoi si - MOJE DA ME GLEDATE KOLKOTO SI ISKATE NA PUBLICHNI MESTA - I DORI DA RAZKAZVATE MANIPULATIVNO ILI NE ZA MEN, no prosto ne sym dala syglasieto si snimkite mi da bydat izpolzvani s cel PODIGRAVKA.

Taka de, tvyrde mnogo se obsyjda vyprosyt tuk - obsyjdaite go, imaiki predvid moia sluchai, za da stane po-konkretno.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: canonio   
Дата:   19-07-10 23:03

да осъдим фр. нюз[smilie24]



https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ndau0768.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/athq3079.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/polw6688.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2010-07/iloe2773.JPG





Публикацията е редактирана (19-07-10 23:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: exo99   
Дата:   19-07-10 23:57

Фотографите са вредни екземпляри - да се забранят.

И снимане на обществени места без разрешение да се наказва с бой с камшици.

......................................

Но наистина не е добре да снимате хора, които не желаят това.
Едва ли ще се чувствувате добре като провокирате скандал.

Некс-тайм го е казал много добре - снимайте за удоволствие, не си създавайте насила неприятности.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: exo99   
Дата:   19-07-10 23:58

Бони, категорично не си прав да публикуваш тук във форума онази снимка на целуващите се .

Постави се на тяхно място.
Предполагам, че не си ги питал.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   19-05-12 16:53

Изчетох тук цялата ви дискусия и нищо не разбрах.
В крайна сметка кой закон важи и има ли забрана за заснемането на лица на обществени места или не... защото аз съм останал с впечатлението, че на обществени места мога да снимам каквото желая, без да искам позволението на когото и да е. Правят го туристите по цял свят... защо законите да важат по един начин за едни и по друг - за други?
Ако няма пречки да се снима на обществени места... тогава въпроса ми е - кои са обществените места? Какво значи обществено място?
Питам това, защото преди няколко дни ми се случи следното - снимах с камера из един новооткрит мол в моя град. В един момент изскочи един пич от охраната и ме заразпитва - от коя телевизия съм бил [smilie11] Поискал ли съм разрешение, за да снимам в мола... обясних му, че не съм от телевизия и си правя клипове за себе си... но онзи ми обясни, че имало изискване от управата на мола да не се допуска снимането в мола с нещо, различно от.... GSM-и [smilie11] Истината е, че из мола имаше много хора, които си се снимаха и със сапунерки ... а аз далеч не бях с някаква професионална камера... може би се набивах мааалко повече на очи заради това, че ползвах малък стедикам стабилизатор и широкоъгълен обектив... но не съм се завирал в лицата на хората, нито съм снимал из магазините. Дори на моменти просто снимах един приятел, които беше с мен.
Както и да е - не съм конфликтна личност и се подчиних на охраната. Все пак след това пуснах запитване до мола какво е наложило това отношение към мен - обясниха ми, че било забранено да се снима, и това било упоменато в правилника за вътрешния ред, което било световна практика [smilie11]
В ютуб има хиляди клипове на хора, снимали из молове по различни точки на света - явно всички те нарушават вътрешния ред.
Почувстваш се засегнат и дискриминиран, заради явното избирателно прилагане на тоя им правилник - значи, може да се снима в всичко друго, но само не и с това, което по принцип е предназначено за снимане. Да не говорим, че имаше и изложби с фигури и костюми, за които беше обявено, че хората ще могат да се снимат... явно открито подканват хората към нарушаване на собствения им правилник .. за да има после работа охраната им, понеже явно им е скучно.

Ясно ми е, че мола е частна собственост.... но... вижте примерно как е в Америка:

"Anyone in a public place can take pictures of anything they want. Public places include parks, sidewalks, malls, etc. Malls? Yeah. Even though it’s technically private property, being open to the public makes it public space.

А тия ми разправят за световни практики... развалиха ми хубавия клип!



Публикацията е редактирана (19-05-12 16:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: pefoto01   
Дата:   19-05-12 17:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   19-05-12 17:58

ОК, сигурно е така и в другите ни молове, но имат ли право на подобно нещо?
На всички е ясно, че мола Е частна собственост.... въпроса беше Е ли обществено място или не е?
Какво значи обществено място? Мола е място, до което хората имат свободен достъп, без да преминават през някакъв специален пропусквателен режим? Всъщност, какъв им е точно проблема със снимането? Тук дори не става въпрос за снимане вътре в самите магазини.
И друго не мога да си обясня - как може някакъв правилник да се прилага така избирателно и дискриминационно - с gsm-и и сапунерки можело, с DSLR и камери не. И тук изобщо не говоря за някакво "пречене" на посетителите по някакъв начин. Камерата ми всъщност си е доста компактна... нито съм тръгнал да взимам интервюта от посетителите нито нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   19-05-12 18:49

Като имаш предвид, умствения капацитет на индивидите работещи като "охрана", сам си прави изводите.
[smilie5]
случайно имах време и изчетох цялата тема. Изводът, който направих за себе си е, че никой не е наясно със законодателството. Всеки, по собствено усмотрение си тълкува закона. От там идват и проблемите. Едни си мислят, че могат да снимат всичко, други че никой не може да ги снима, трети правят милиони от папарашки снимки и никой не ги закача. В подобни случаи (снимане на сергии, в парка, на улицата)печели този, който вика по-силно и вземе страха на другия. Полицаите и охранителите са напълно НЕАДЕКВАТНИ социални паразити, които нямат никакво отношение към засегнатата материя, поради простата причина, че не я познават. Слагам аз една униформа от театъра, фуражката на главЪта и раздавам правосъдие по улици, подлези, молове, стадиони, гари, гробища и където се сетите още.
Проблемите свързани със снимането на обществени места, са често срещани. Аз лично съм участвал в много такива ситуации, но когато и ТИ - снимащия, и ТОЙ - "снимания" не си знаете правата, викате докато не съберете тълпата, и накрая обявявате другия в тероризъм, нихилизъм и заплаха за националната сигурност [smilie18] В един от случаите снимах 3 препълнени контейнера на Позитано, от които кучета вадеха пликове с боклуци. На 3 метра от тях стоеше някакъв изпаднал акордеонист, който се замери с парче от половин плочка по мен. След дълга разправия, реши да ми вкара шут в раницата с обективите, при което просто му разбих акордеончето от земята. Интересно защо не реши да вика полиция и да си търси правата?
В крайна сметка всичко зависи от адвоката, който си наел [smilie18]
Имал съм разговор със специалисти по авторско право и интелектуална собственост, в който разговор разисквахме проблемите свързани със снимането, правата върху снимката и прочие. Изводът беше, че въпреки "законите" всеки случай може да се разгледа от поне 3 позиции, но в крайна сметка съдът решава кой крив, кой прав.
Това, че в закона пише "Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи", нищо не значи.
Кое е този "никой"? Какво значи да го следя - аз мога да минавам пред него, зад него, на 5,50 или 500 метра разстояние? Как точно не трябва да го фотографирам - близо, далече, от километър или от космоса? Някакви половинчати понятия, събрани в изречение. Друг е въпросът че текстът по горе е норма от КРБ, която се отнася пряко до наказателният процес и по-точно до веществените доказателствени средства (ВДС), изготвяни по реда на НПК и ЗСРС.
По презумпция е забранено е снимането на сергиите на женския пазар, но ако на раницата си закача една GoPro HD камера (примерно), да видим кой ще разбере че го снимам. След това от раницата да извадя един DLSR с грип и 300мм обектив, ще ме изядат с дрехите, дори и да е дървена имитация.
Как на трети март влизам и снимам в Ал. Невски, снимам цялата литургия, поповете и прочие, на другия ден заставам да снимам кованото желязо на оградата на централния вход и някакъв служител тръгва да ми залива апарата с шише с вода?
Утре ще отида да снимам с GSM, същия кадър и никой няма дори и да ме забележи.
Явно че някои хора смятат, че DSLR-ите им изпиват душите . Жалко, че това не е така.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: chill   
Дата:   19-05-12 19:02

metodiev_martin написа:

> Друг е въпросът че
> текстът по горе
> е норма
> от КРБ, която се отнася пряко до
> наказателният процес и по-точно до
> веществените доказателствени
> средства (ВДС), изготвяни по реда
> на НПК и ЗСРС.

И защо мислите така?

Въпросния текст се намира в

"Глава втора. ОСНОВНИ ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ГРАЖДАНИТЕ"

Също така се намира в Чл.32:

Чл. 32. (1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.


Бих казал, че въпросния текст има пряко отношение към правата на гражданите и по-специално към правото на неприкосновен личен живот. Не виждам нищо в този параграф от КРБ, което да реферира наказателния процес или веществените доказателства.

ПП. Също така, в случая има отношение Закона за авторското право и сродните му права

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г. , в сила от 25.03.2011 г.) (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.

(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:

1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;


Моето разбиране, е че на обществено и публично място, можеш да снимаш свободно без съгласието (Чл.13 ал.2, т.1, ЗАПСП), но със знанието (Чл.32 ал.2 КРБ). на заснеманото лице.



Публикацията е редактирана (19-05-12 19:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: peter_m   
Дата:   19-05-12 19:05

А всички улични камери в каква графа попадат. Аз ако не съм съгласен да ме снимат ??? Или те попадат в "предвидените от закона случаи" ???

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: chill   
Дата:   19-05-12 19:12

Съдейки по надписите "Постоянно видеонаблюдение", бих казал, че свеждат до твоето знание, че си сниман, като по такъв начин се съобразяват с Конституцията.

ПП. Освен това може да има специален закон за тези камери, коево също не противоречи на Конституцията.



Публикацията е редактирана (19-05-12 19:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   19-05-12 19:33

Добре де... какво значи това, че може да си снимаш на обществено място, ама със знанието на този който снимаш.... как примерно ако снимам някоя сграда да кажем и в кадъра някъде назаде е попаднал някой, той ще знае, че съм го снимал? Трябва да ходя по улицата и да казвам на всеки, който може да попадне в кадър, че ще го снимам ли.... или да се разхождам с някаква табелка?
Пък и аз ако снимам хора по улицата, обичам да е от дистанция.. точно, щото не искам да им се вра в лицата и да се чувстват некомфортно, а да ги снимам в естествена ситуация и обстановка.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: peter_m   
Дата:   19-05-12 19:51

Значи ако си лепна на фотоапарата една лепенка с надпис "внимание, снимам Ви" всичко ще е наред [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   19-05-12 20:01

Аз пък не се зная за случай в който, мутрата на някой обикновен гражданин лъсва в нета или в някое печатно издание. Трябва да си някакъв извратен психопат, който да обикаля и да снима портрети по улицата.
Най-актуалния пример е свързан с абитуриентите - селските фотографи отиват и снимат лица, коли, рокли - после идва при теб, носи ти снимката на хартия и ти искат 5лв. След това всеки може да отиде в селското фото, да ти намери снимката в близък план и да си я купи за съответната сума. [smilie21] [smilie5] [smilie21]

Къде е авторското право в случая?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: tziko   
Дата:   19-05-12 20:17

metodiev_martin [smilie24]
Напълно съгласен съм с написаното от теб!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Varog   
Дата:   20-05-12 08:04

Попрочетох темата... Интересно, на мен ми се е случвало обратното, и то неведнъж. Примерно, на някакъв уличен протест се оглеждах за някой хубав кадър, а някои хора (непознати) се опитваха да се вмъкнат в кадъра. Или при един пожар ми даваха съвети откъде по-добре да снимам. В смисъл, че с недоброжелателност по улиците не съм се срещал, да чукам на дърво.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: baldhead   
Дата:   20-05-12 09:38

http://www.papakotchev.com/?p=3618

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Nightwind   
Дата:   07-05-17 15:07

Да не пускам нова тема.Че и аз за снимане на обществено място...и от цялото нещо разбрах че закона си е както се тълкува.Не говорим да следниш и да снимаш.Говорим да си снимаш по улицата и да има хора в кадър.Хора в парка и тн.Някой скоро да се е интересувал от въпроса? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: OIM   
Дата:   07-05-17 19:07

Снимаш и ако някой има претенции го питаш да се позове на закона който забранява снимането на обществено място

Наскоро в един магазин на Техномаркет исках управителя да ми покаже документа с който се забранява снимането вътре и той казва че нямат , но от централата са им казали устно да не се снима вътре
Казах му че този стикер на входа може да е само молба към клиентите , не могат да забранят на хората да снимат на обществено място, каквото е магазина
Той казва - Да , това е молба
Аз му казвам че молбите не са задължителни и отклонявам молбата им
И той казва - Да разбира се , може да снимате


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: nyamago   
Дата:   07-05-17 21:11

Юристите да кажат по-компетененто, но магазин на Техномаркет (или който и да е друг магазин) май НЕ Е обществено място, а частна собственост?[smilie11]

Това, че в определени часове е достъпен за широка публика не дава на въпросната публика неограничени права, нито отнема на собствениците неприкосновеното право да определят правилата - кой какво може да прави в ТЯХНАТА частна собственост...

Това, че неук и непрофесионален управител нито има документ, нито знае правилата (вината не е негова, а на работодателя му) НЕ ПРАВИ случката 'закон' - а само щастливо (за фотографа) изключение.

Много е възможно да греша - НЕ СЪМ юрист. Но по същата причина НЕ ПРИЕМАМ поправки на мнеието ми от други не-юристи [smilie6]

Някой правоспособен да ме поправи? [smilie11]



Публикацията е редактирана (07-05-17 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Nightwind   
Дата:   07-05-17 21:17

За магазини и тн(частна собственост) право за снимане нямаш/нямаме.Тук управителя просто не си е знаел правата.За обществените места прочетох нещо от сорта'' Ако по време на снимката лицето което се снима не възрази...премълчаването се счита за негласно съгласие''...нещо от сорта. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: CatandGoddess   
Дата:   08-05-17 00:54

Какво снимате по парковете и улиците се чудя от началото на темата [smilie7]

Чак и в магазини [smilie5] [smilie21]



Публикацията е редактирана (08-05-17 00:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: val2007   
Дата:   08-05-17 01:59

Абе,когато искате да направите Именно тази Върховна Street Снимка на Живия момент - просто се постарайте да измъдрите най-хитрото Скриване на камерата си...
Друг въпрос е, ако я ПУБЛИКУВАТЕ някъде в Мрежата - дали някой "ЗАСЕГНАТ" няма да ви издири и да ви Осъди за Неуговорено Заснемане...
(Ама какво ви пречи да се скриете зад динамичен IP и да им покажете Средния си пръст... Важен е Уловът... Па, макар и да го наричат ПАПАРАШКИ...)


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   08-05-17 09:42

Да криеш нещо в охраняван обект е равносилно на натискане на паник бутон, най-много да събереш всички охранители около себе си. Най-добрата тактика според мен е да караш, като японски турист, вървиш нахилен и си снимаш, ако някой изнедоволства се извиняваш, обясняваш все така усмихнат, че си турист, много харесваш обстановката и искаш личен спомен именно от това място и ако няма резултат триеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: OIM   
Дата:   08-05-17 12:04

Номерът е да снимаш явно и да отстояваш правата си
Не да се криеш като мишка


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: nyamago   
Дата:   08-05-17 13:24

Гражданин пита един адвокат:

- Колко пари взимате за услугите си?
- Ами, 500 долара за 3 въпроса.
- 500 долара?! Това не е ли твърде много?
- Не е много. Кой е третият Ви въпрос?

[smilie5] [smilie6]

Сетих се за тоя стар виц защото в темата продължава да пише всеки, само не и компетентните по въпроса. Не се съмнявам, че във форума има юристи - хиените ни гледат сеира какви глупости пишем, но не се обаждат. Няма как да ни вземат парички за мнението си. Чакат ни да закъсаме с някой иск на някой фотографиран без разрешение, или пък с претърпян побой и чупене на техника... Нали и те трябва да си изкарват някак си хляба [smilie8] (И маслото, и черния хайвер отгоре [smilie6] )

Останалите - пишете си, пишете си. Той форумът е за това!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Bumerang   
Дата:   08-05-17 14:00

Вече шпионската техника е толкова напреднала,че мога да си снимам каквото и колкото и където си искам без да знае никой[smile]. А когато те видят че снимаш тия две мухли от сергията и те имат за кино звезди от Холивуд ,и виждаш ли- "снимай ме" ,но срещу заплащане":-)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   08-05-17 14:11

Не е баш така, все пак тук част от нас са любители фотографи, учим се от другата част-професионалистите, но едва ли има много шпиони, та да използваме шпионска техника. Колкото до усещането за звездна значимост, сигурно има и такива, но според мен повечето непонасящи обективите са малко или много параноици.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: victory13   
Дата:   08-05-17 19:04

Не е баш тъй... не са само те параноици...

http://fstoppers.com/legal/photographer-takes-photos-town-
hall-arrested-under-anti-terror-laws-175690

Да вметна, че от известно време и ние си имаме подобен закон...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   08-05-17 21:12

Връщаме се към глупотевините от годините на „студената война“. Терористите, както се спомена има с какво да снимат и без някой да е разбрал, че са снимали. В този ред на мисли, всички подобни разпоредби, без значение чии са, са меко казано нелогични. Е логични или не, законите са си закони, трябва да се спазват. Аз също ще изчакам разясненията към зададената хипотетична ситуация от юрист, става ми все по интересно.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Jk.freeman   
Дата:   08-05-17 21:27

mmjm
Аз също ще изчакам разясненията към зададената хипотетична ситуация от юрист, става ми все по интересно.

Голямо чакане та чака...[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bg2014   
Дата:   08-05-17 21:40

Какво не ти е ясно?
Публично място - снимаш. За своя употреба няма проблем, но за търговски цели НЕ СТАВА. За публикации също не става. Ако някой ти каже "Не искам да ме снимате" - казваш извинявайте с усмивка. Ше изтрия снимката и толкова. Ти война ли очакваш, побой ли?
Един фотограф (макар и любител) се очаква да е с интелект, с възпитание и с отношение към околните. Да не е конфликтен и да е незабележим.
За много от нас е ежедневие да снимаме на улицата и няма проблеми.
Защо за теб е проблем?


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: НощенВятър   
Дата:   08-05-17 21:52

Както всеки знае има закони и закони (писани и неписани). И аз се занимавам със т.нар улична фотография и ВСЕКИ ПЪТ, когато снимам някого отивам при него и му казвам "Абе глей ся' снимах те и много ми харесва снимката... Може ли да я публикувам на www.*****.com, ако ви хареса мога да ви я изпратя" И в 99% от случаите се съгласяват. Но онзи 1%, които остава казват, че не може. И ето ти "проблема" - аз реално имам снимката, както и мога да я кача по нашето законодателство. Не съм я изтрил, но не съм я и качил никъде заради онези т.нар неписани закони. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   08-05-17 22:21

bg2014, летището също е публично място, там снимането не е разрешено. Останалото излияние говори само, че не си прочел какво съм писал в един от предишните ми постове.
Какво не ми е ясно, не ми е ясно имали текст в антитерористичния закон, засягащ снимането на обществени места, не ми е ясно, как стои въпросът за големите магазини, които са частна собственост. Ако си компетентен по тези въпроси дай мнение, иначе се спри. В много теми говориш за самоконтрол, тогава покажи, че все още имаш такъв.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bg2014   
Дата:   08-05-17 23:34

Между другото - снимането с телефон снимане ли е? Защото е разрешено навсякъде.
[beer]



Публикацията е редактирана (09-05-17 07:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: nyamago   
Дата:   09-05-17 00:30

^ Много благодаря, господин юристконсулт! Колко е хонорарът Ви за консултацията? [smilie3]

Много текстове си намерил (ние, неуките, няма начин да ги изнамерим, камо ли да ги разчетем). И интересен личен опит имаш (ничий личен опит НЕ Е закон). Изобщо - убедителен си.

Обаче НЕ СИ юрист. Не вАжиш [smilie25]
[beer]

Update: Някой си трие много дълги постове - от неудобство и срам, или от разкаяние??[smilie5]



Публикацията е редактирана (10-05-17 00:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   09-05-17 22:45

бг2014, един от най-често цитираните текстове, когато се дискутира тема, като тази е чл.32 ал.2 от конституцията
„Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.“
Не намирам, къде е написано с каква техника никой не може да бъде фотографиран, филмиран...
Изключенията са негово съгласие и предвидените от закона случаи, в този текст не виждам упоменаване на средства за заснемане, виждам упоменато самото действие. Та ко беши за тилифоня?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bg2014   
Дата:   09-05-17 23:13

mmjm написа:
bg2014, летището също е публично място, там снимането не е разрешено.


Ами, ти визираш летище. Там се снима спокойно с телефон.



Публикацията е редактирана (10-05-17 08:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   10-05-17 00:22

Ще ти го обясня, както бих обяснил на човек с начална фаза на деменция. Никой не пита ти какво и как правиш, също така никой не те е молил да му решаваш проблемите. Въпросът е ясен - какво гласи законът (писаният) за снимане на описани от колегите в предишни постове места и ситуации. Фактът, че непрекъснато нарушаваме някакви правила и намираме много хитри оправдания за това, не значи, че правила няма. Не питам законът логичен ли е и кой как и кога го заобикаля, а какво гласи.
Явно не разбираш за какво е дискусията. Много усмихнато те моля, спри да ръсиш глупости във всяка тема! Сигурно има област, в която си компетентен, изявявай се там!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: roburt48   
Дата:   10-05-17 11:24

Темата е деликатна [smile] ... И аз си мисля, че нещата не опират до никакви закони, нормативни уредби и всякакви други измишльотини, които могат да се тълкуват по хиляди начини (ако изобщо се стигне до там) ... Има си и перфектен Закон за движение по пътищата, например. Това не пречи на някой малоумник да те удари (нарушавайки закона), след което да те извади от колата и да те пребие [smilie5]... Истината е, че хората са различни - някои приемат с усмивка факта, че ги снимат, други се дразнят, трети се плашат или притесняват... Чувал съм реплики от "ти к'во снимаш БЕ' до "ей пич, ела да ме снимаш" ! Аз съм вчерашен във фотографията, но тъй като снимам само по улиците (и работя там), та вече имам известен опит. Поне за мен всичко е въпрос на усещане дали съм "желан" или не. Изключвам кадрите, при които никой не е разбрал, че снимам [smilie5]... Много често, и когато имам тази възможност - питам дали мога да снимам. Тук, във ФФ има доста кадри на много популярни бездомници и улични търговци в София. Познавам повечето от тях, включително и лично (с тях работим на едно и също място [smilie5] ).. Та.. някои от тях нямат нищо против да бъдат снимани, а други отказват категорично, като включително съм отнасял и клетви, и псувни :). Накратичко казано - усетя ли, че в радиус 5-10 метра около мен има недоброжелателни физиономии, просто прекратявам ...Законите са си закони, но докато се стигне до тяхното прилагане и тълкуване би могло да се премине и през доста неприятни премеждия...И те така

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: e-mil   
Дата:   10-05-17 13:23

В Закона за авторските права има глава "Авторско право върху портрети". Що не вземете да я прочетете? Само 10-15 реда са.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bg2014   
Дата:   10-05-17 21:10

На някой не му се чете.



Публикацията е редактирана (11-05-17 07:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   10-05-17 23:56

Когато към чл.13 от закона за авторското право прибавиш чл.32(2) от конституцията на РБ, към тях прибавиш и чл.41(1) от същата конституция, разджуркаш ги хубаво и получаваш чудесна боза(вероятно могат да се намерят и други разпоредби сгъстяващи още повече бозата), за избистрянето и поискахме мнението на юрист. Бг, ти юрист ли си? Още по темата , но човекът също не е юрист.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Антивик   
Дата:   11-05-17 07:57

mmjm,
ма много обичаш да даваш за пример и да цитираш конституцията, но нея никой не я спазва и май я имаме проформа, да се каже, че я има.
В конституцията също се казва, че всеки има право да се самозащитава, да се пази, демек от пердах. Ма коги отидеш да искаш да си извадиш разрешително за пищов и им цитираш конституцията, ти показват среден и те пращат по дяволите.
Така че закони, право и конституция/де даже противоречи на исканията на хората/ са коджа разтегливи понятия.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   11-05-17 19:53

Именно затова питам.
А сега се появи още един въпрос, конституцията не е ли основен закон? Прочетох следните определения и пояснения по въпроса:

Конституцията (или основен закон) е върховен закон и другите закони не могат да ѝ противоречат.


Систематизирано и обобщено може да се каже, че конституцията:

-е систематизирана съвкупност от правни норми, имащи най-висок ранг;
-регулира основния правов ред в държавата относно нейната форма, структура и организация;
-установява и урежда отношението „държава-гражданин“.
-е създадена на основата на общественото съгласие и по особен ред.

Конституцията е правно нормативно произнасяне с най-висока сила по основните ценности и по основните принципи за упражняването на властта в държавата.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: OIM   
Дата:   11-05-17 20:40

Гледам на 30 май ще има лекция организирана от Фотофорум за авторските права
Надявам се там да се изясни най после и въпроса за снимането на обществено място


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: nyamago   
Дата:   11-05-17 21:46

> "... конституцията не е ли основен закон?..

Да, такъв е. Но НЕ МОЖЕ да отговори на въпросите в темата, защото:

> "... другите закони не могат да ѝ противоречат..."

НЯМА КАК да ѝ противоречат, те са в пълно съгласие, когато в нея е пълно с формулировки като "освен ако друго не е предписано от закона" [smilie6]

Само ЮРИСТИ (измежду другите законодатели) могат да измислят такъв гениален дяволски кръг, така че всеки да е прав и същевременно ВСЕКИ ДА Е КРИВ - според както е угодно на силните на деня. [smilie5]

Айде стига, че (пак) дойде Петък!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   11-05-17 21:53

Ще опитам да отида на лекцията, въпреки че според мен, този въпрос винаги ще е отворен, поради изброените от теб причини.
Р.Р. Не е лошо всеки ден да е петък [smilie18]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Антивик   
Дата:   12-05-17 06:49

mmjm написа:

> Именно затова питам.
> А сега се появи още един въпрос,
> конституцията не е ли основен
> закон?

Ами то зависи[smilie2] .... за нормалните държави определенията са точни и до колко съм гледал по ТВ-то се спазват и зачитат в съда. Самоче при нас нещо не е баш така, уж се цитират тези определения, обаче кога се стигне до практиката конституцията остава на последно място, че и се пренебрегва.
Даже се оказва, че исканията на хората противоречат на същата тази конституция, де е съставена в тяхно име и де легитимира властта на същия този народ....[smilie3]
Изобщо абсурди и парадокси при нас - дал Господ.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: MauMyHa   
Дата:   12-05-17 10:01

Тя, полицията работа си няма. ще трият снимки на случани със ДРСЛ иначе с е трудно да ограничаваш всеки със СмартФон!
Та да дойде полиция за една сергийка смятай кви потекции има!(предположение)
Аз хора из града не снимам. В конституцията пише: ако не е, публична личност трябва разрешение. Но, има и морална и етична гледна точка. Ако нарушаваш обществените порядки и закони? Кой ще те спре!?
Само трябва да оцелееш, ти и фотоапарата. Че, светът да резбере какво се е случило!

Предпочитам, сгради, превозни средства и всякви неудошевени предмети от ежедневието ни. Цалостни инфраструктори: паркове, улици, държавни учреждения и т.н.
Хора, така или иначе влизат в кадър. Гледам да не се разпознават на снимките или с гръб или толкова далече че, да няма разпознаваеми черти от лицето!

Снимайте си на Воля к`во се вталявате!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: mmjm   
Дата:   12-05-17 19:15

С развитието и популяризирането на технологиите, е ясно че все по- трудно може да се наложи контрол върху снимането, ясно е и че всеки подхожда и според възпитанието и етичните си възгледи към снимането на непознати, с добра дума и усмивка ще срещнеш и по-малко съпротива дори и при снимане на хора от кисела и параноична нация, като нашата. Любопитно ми е да разбера, какво гласят законите касаещи този въпрос най вече у нас, но защо не и в различни други д-ви, като се дадат примери за страни с по-либерални и съответно с по-рестриктивни закони. Интересно ми е съществуват ли още обекти забранени за снимане и как се осъществява контролът, ако има такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: OIM   
Дата:   12-05-17 20:45

Както се казва - Само в Северна Корея е забранено да се снима на обществено място


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: deusex   
Дата:   12-11-22 01:46

Здравейте, аз имам един малко по завъртян въпрос по темата в 3 точки:

1. Каква е разликата в правата при снимане на публични места между един репортер и един нормален гражданин с фотоапарат?

2. Кога един човек може да каже по закон, че е "репортер" ?

3. Мога ли аз да си регистрирам "някаква медия" и да се само-наема в нея, след което вече ще се водя "репортер" по документи и ще мога да снимам по улиците с правата на репортер, които вероятно ще са по-големи?



Публикацията е редактирана (12-11-22 01:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: asahi   
Дата:   12-11-22 09:32

1. Властите могат да съдействат на репортера и да не съдействат на гражданина с фотоапарат.
2. Когато има трудо договор с медия и документ, който го доказва. Ако всеки ден те дават по телевизията може и без документ.
3. Можеш. Редно е да спазваш журналистическата етика.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »