Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: tnt   
Дата:   17-06-10 07:43

Хората са наплашени. Една съседка много се нахъса като ме видя да снимам в квартала. Преди седмица разни мутри идвали да им оглеждат къщите, за да ги бутат, че искали да правят мол или била, или не знам какво си!

Та обясних и най-спокойно какво и зашо снимам и че не я заплашвам с нищо....разприказвахме се и разбрах историята и.

От една друга тема попаднах на следното :

Етичен кодекс
2.3 Неприкосновеност на личния живот

2.3.1 Уважаваме неприкосновеността на личния живот на всеки.

2.3.2 Ще избягваме публикуването на снимки и записи, направени извън обществените места, ако засегнатите лица не са съгласни.

2.3.3 Няма да засилваме мъката на хората, попаднали в беда или пострадали от престъпление, и ще съобщаваме такива информации със съчувствие и сдържаност.

2.3.4 Ще уважаваме желанието на хората да не бъдат безпокоени в скръбта си.

2.3.5 Само особено важен обществен интерес може да оправдае намесата на медиите в личния и семейния живот.

2.3.6 Съгласно практиката на Европейския съд за правата на човека публичните лица се ползват с по-ниска степен на защита на личния живот и затова информация за техния личен живот може да бъде разкривана, но само когато се налага от обществения интерес.

http://www.bgpressphoto.com/


В заключение само мога да кажа, че в София изобщо не ми е комфортно да снимам стрийт, макар, че обичам да го правя. Толкова негативи отнасям, че предпочитам да се лиша от снимките. Разбира се, казвам го като любител.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: next_time   
Дата:   17-06-10 08:28

Личният ми опит показва че ако не бързаш да направиш снимка, а огледаш "из по-далеко" ситуацията и внимателно станеш част от средата проблеми със снимането обикновенно няма.Проблемите идват ако изведнъж се появиш и започнеш да щракаш.В подобна ситуация и аз се дразня.
За пример - преди няколко дни минавам покрай женския пазар и щракам минаваики един от старите маистори на колела.Грандиозна олелия се заформи.Няколко дена по-късно пак минавам , но не бързах да снимам и се заговорих с продавачката в съседния магазин, излязахме да изпушим по цигара, помолих я да ме снима, тя никога не беше снимала с Лайка и докато и обяснявах как да го направи щракнахме няколко кадъра "уж напосоки" в които влизаше и скандалджията от предишния ден, после черпих по кафе и спокоино си направих още няколко кадъра които не ми представляват интерес защото вече ми позираха.
Закона не ми забранява да снимам , но предпочитам да го правя с одобрението на сниманите или поне несъгласието им да е мълчаливо.Скандалите не ми носят положителни емоции, а аз снимам за да си създавам положителни емоции.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: kateaustin   
Дата:   19-07-10 13:18

Доколкото не е забранено, то е позволено. Законите налагат правила чрез забрани и условия за изпълнението на действие - там не се описват позволенията.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: navy   
Дата:   19-07-10 13:26

Я някой да дойде на един плаж дето аз ще го заведа, дето мутрите си водят любовниците по цици... и да извади един 70-200... да видим после от де ще си го вади [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: kateaustin   
Дата:   19-07-10 13:26

Много точно казано [smilie24] Тук може да си спорим до припадък къде е забранено и къде не да се снима, може да го пише в 10 закона, но системата в страната е такава, че дори закона да е на твоя страна той няма да спре никого да наруши правата ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: navy   
Дата:   19-07-10 13:31

Аз съм на мнение, че е добре да се снима там, където ти е кеф и не пречиш, ДОРИ и да е незаконно... а там дето мое си изядеш боя по добре да не се пробваш, дори и да имаш право [smilie7]
Хората са се надървили напоследък, изнервени, стресирани...

Иначе сме снимали с приятел в началото на полосата за кацане на летището, яко е, дойде полиция да ни гони [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   19-07-10 13:37

Точно снощи се сетих за тази тема покрай снимките на Гугъл Земя. Имаше някакви скандали с лицата и номерата на колите на снимките, та ги принудиха да ги заличават. Нищо, че хората са на улицата.

Аз мисля, че най-правилно е да важи мълчаливо съгласие. Ако знам, че ме снимат, но нямам против и не кажа нищо - ок. Но ако имам против и не желая да ме снимат, и изразя несъгласието си, законът трябва да е на моя страна.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: georgi969   
Дата:   19-07-10 13:41

Селска църква.Строена 20 те години на миналия век.Нищо особенно и нищо ценно. Снимам я отвън, но съм в двора.
В един момент от църквата изскача няква лелка и някво момче и се нахвърлят върху мен-що съм снимал,питал ли съм попа,къде съм кръстен,изповадвам ли се редовно и такива простотии.Обяснявам , че снимките са си за мене, няма да ги продавам и т-н.Не можело да снимам в двора на църквата.Питам ако снимам зад оградата?Пак не можело.Излязох от двора и ги оставих да ме кълнът и анатемосват.

При това положение как стоят нещата?
Между дтругото-преди 20 дена снимах в двора на Рилския манастир-никакъв проблем.Стенописите отвън на църквата-също никакъв проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: d256h   
Дата:   19-07-10 13:51

Забраната за снимане на публични места с множество хора не желаещи да бъдат фотографирание е нещо подобно на това дето се появи преди години в автобусите, че говоренето с GSM вътре е забранено, защото смущавало правилната работа на системите на автобуса....

Като се напълни населеното място с камери (като в Лондон да речем), въобще няма да ви пука кой колко пъти на ден ви снима....


То и на плажа е така. Като сте само две семейства на цялата ивица от 3 километра и едното си пусне кучето да се приближи на 800м, веднага другото му вдига скандал, че ги тормози...

Ама като сте на плажа в Китен (Август) и постоянно разни деца и кучета ви тъпчат по кърпите хич, не ви пука ми гледате да оцелеете живи...


Та така със снимането на обществени места..

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Lalinda   
Дата:   19-07-10 22:13

"Заснемането на хора е деликатна тема, затова снимки трябва да отговарят на следните условия:
Ако на една снимка е заснето едно или повече лица (броят им няма значение), които могат да се разпознаят, се нуждаете от писмено съгласие/договор за отстъпване правото на изображение. Това важи за всяко лице, което може да бъде разпознато на снимката. Ако лицето е малолетно, съгласието трябва да бъде представено от законният му настойник."

"Като правило важи: щом лицето може да се разпознае на снимката, не е позволена продажба и публикация без писмено съгласие/договор от модела."

Ot syshtiia iztochnik.

Dyrja da utochnia, che ne sym davala syglasieto si da byda fotografirana, nito snimkite mi ot nepoznati mi fotografi da bydat publikuvani bez moe razreshenie v saita na Photo-Forum.

Ta, v tazi vryzka, bih iskala pravata mi na chastno lice da bydat uvajeni.

Mda, problemyt ne e v samoto zasnemane na niakoi si - MOJE DA ME GLEDATE KOLKOTO SI ISKATE NA PUBLICHNI MESTA - I DORI DA RAZKAZVATE MANIPULATIVNO ILI NE ZA MEN, no prosto ne sym dala syglasieto si snimkite mi da bydat izpolzvani s cel PODIGRAVKA.

Taka de, tvyrde mnogo se obsyjda vyprosyt tuk - obsyjdaite go, imaiki predvid moia sluchai, za da stane po-konkretno.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: canonio   
Дата:   19-07-10 23:03

да осъдим фр. нюз[smilie24]



https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ndau0768.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/athq3079.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/polw6688.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2010-07/iloe2773.JPG





Публикацията е редактирана (19-07-10 23:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: exo99   
Дата:   19-07-10 23:57

Фотографите са вредни екземпляри - да се забранят.

И снимане на обществени места без разрешение да се наказва с бой с камшици.

......................................

Но наистина не е добре да снимате хора, които не желаят това.
Едва ли ще се чувствувате добре като провокирате скандал.

Некс-тайм го е казал много добре - снимайте за удоволствие, не си създавайте насила неприятности.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: exo99   
Дата:   19-07-10 23:58

Бони, категорично не си прав да публикуваш тук във форума онази снимка на целуващите се .

Постави се на тяхно място.
Предполагам, че не си ги питал.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   19-05-12 16:53

Изчетох тук цялата ви дискусия и нищо не разбрах.
В крайна сметка кой закон важи и има ли забрана за заснемането на лица на обществени места или не... защото аз съм останал с впечатлението, че на обществени места мога да снимам каквото желая, без да искам позволението на когото и да е. Правят го туристите по цял свят... защо законите да важат по един начин за едни и по друг - за други?
Ако няма пречки да се снима на обществени места... тогава въпроса ми е - кои са обществените места? Какво значи обществено място?
Питам това, защото преди няколко дни ми се случи следното - снимах с камера из един новооткрит мол в моя град. В един момент изскочи един пич от охраната и ме заразпитва - от коя телевизия съм бил [smilie11] Поискал ли съм разрешение, за да снимам в мола... обясних му, че не съм от телевизия и си правя клипове за себе си... но онзи ми обясни, че имало изискване от управата на мола да не се допуска снимането в мола с нещо, различно от.... GSM-и [smilie11] Истината е, че из мола имаше много хора, които си се снимаха и със сапунерки ... а аз далеч не бях с някаква професионална камера... може би се набивах мааалко повече на очи заради това, че ползвах малък стедикам стабилизатор и широкоъгълен обектив... но не съм се завирал в лицата на хората, нито съм снимал из магазините. Дори на моменти просто снимах един приятел, които беше с мен.
Както и да е - не съм конфликтна личност и се подчиних на охраната. Все пак след това пуснах запитване до мола какво е наложило това отношение към мен - обясниха ми, че било забранено да се снима, и това било упоменато в правилника за вътрешния ред, което било световна практика [smilie11]
В ютуб има хиляди клипове на хора, снимали из молове по различни точки на света - явно всички те нарушават вътрешния ред.
Почувстваш се засегнат и дискриминиран, заради явното избирателно прилагане на тоя им правилник - значи, може да се снима в всичко друго, но само не и с това, което по принцип е предназначено за снимане. Да не говорим, че имаше и изложби с фигури и костюми, за които беше обявено, че хората ще могат да се снимат... явно открито подканват хората към нарушаване на собствения им правилник .. за да има после работа охраната им, понеже явно им е скучно.

Ясно ми е, че мола е частна собственост.... но... вижте примерно как е в Америка:

"Anyone in a public place can take pictures of anything they want. Public places include parks, sidewalks, malls, etc. Malls? Yeah. Even though it’s technically private property, being open to the public makes it public space.

А тия ми разправят за световни практики... развалиха ми хубавия клип!



Публикацията е редактирана (19-05-12 16:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: pefoto01   
Дата:   19-05-12 17:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   19-05-12 17:58

ОК, сигурно е така и в другите ни молове, но имат ли право на подобно нещо?
На всички е ясно, че мола Е частна собственост.... въпроса беше Е ли обществено място или не е?
Какво значи обществено място? Мола е място, до което хората имат свободен достъп, без да преминават през някакъв специален пропусквателен режим? Всъщност, какъв им е точно проблема със снимането? Тук дори не става въпрос за снимане вътре в самите магазини.
И друго не мога да си обясня - как може някакъв правилник да се прилага така избирателно и дискриминационно - с gsm-и и сапунерки можело, с DSLR и камери не. И тук изобщо не говоря за някакво "пречене" на посетителите по някакъв начин. Камерата ми всъщност си е доста компактна... нито съм тръгнал да взимам интервюта от посетителите нито нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   19-05-12 18:49

Като имаш предвид, умствения капацитет на индивидите работещи като "охрана", сам си прави изводите.
[smilie5]
случайно имах време и изчетох цялата тема. Изводът, който направих за себе си е, че никой не е наясно със законодателството. Всеки, по собствено усмотрение си тълкува закона. От там идват и проблемите. Едни си мислят, че могат да снимат всичко, други че никой не може да ги снима, трети правят милиони от папарашки снимки и никой не ги закача. В подобни случаи (снимане на сергии, в парка, на улицата)печели този, който вика по-силно и вземе страха на другия. Полицаите и охранителите са напълно НЕАДЕКВАТНИ социални паразити, които нямат никакво отношение към засегнатата материя, поради простата причина, че не я познават. Слагам аз една униформа от театъра, фуражката на главЪта и раздавам правосъдие по улици, подлези, молове, стадиони, гари, гробища и където се сетите още.
Проблемите свързани със снимането на обществени места, са често срещани. Аз лично съм участвал в много такива ситуации, но когато и ТИ - снимащия, и ТОЙ - "снимания" не си знаете правата, викате докато не съберете тълпата, и накрая обявявате другия в тероризъм, нихилизъм и заплаха за националната сигурност [smilie18] В един от случаите снимах 3 препълнени контейнера на Позитано, от които кучета вадеха пликове с боклуци. На 3 метра от тях стоеше някакъв изпаднал акордеонист, който се замери с парче от половин плочка по мен. След дълга разправия, реши да ми вкара шут в раницата с обективите, при което просто му разбих акордеончето от земята. Интересно защо не реши да вика полиция и да си търси правата?
В крайна сметка всичко зависи от адвоката, който си наел [smilie18]
Имал съм разговор със специалисти по авторско право и интелектуална собственост, в който разговор разисквахме проблемите свързани със снимането, правата върху снимката и прочие. Изводът беше, че въпреки "законите" всеки случай може да се разгледа от поне 3 позиции, но в крайна сметка съдът решава кой крив, кой прав.
Това, че в закона пише "Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи", нищо не значи.
Кое е този "никой"? Какво значи да го следя - аз мога да минавам пред него, зад него, на 5,50 или 500 метра разстояние? Как точно не трябва да го фотографирам - близо, далече, от километър или от космоса? Някакви половинчати понятия, събрани в изречение. Друг е въпросът че текстът по горе е норма от КРБ, която се отнася пряко до наказателният процес и по-точно до веществените доказателствени средства (ВДС), изготвяни по реда на НПК и ЗСРС.
По презумпция е забранено е снимането на сергиите на женския пазар, но ако на раницата си закача една GoPro HD камера (примерно), да видим кой ще разбере че го снимам. След това от раницата да извадя един DLSR с грип и 300мм обектив, ще ме изядат с дрехите, дори и да е дървена имитация.
Как на трети март влизам и снимам в Ал. Невски, снимам цялата литургия, поповете и прочие, на другия ден заставам да снимам кованото желязо на оградата на централния вход и някакъв служител тръгва да ми залива апарата с шише с вода?
Утре ще отида да снимам с GSM, същия кадър и никой няма дори и да ме забележи.
Явно че някои хора смятат, че DSLR-ите им изпиват душите . Жалко, че това не е така.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: chill   
Дата:   19-05-12 19:02

metodiev_martin написа:

> Друг е въпросът че
> текстът по горе
> е норма
> от КРБ, която се отнася пряко до
> наказателният процес и по-точно до
> веществените доказателствени
> средства (ВДС), изготвяни по реда
> на НПК и ЗСРС.

И защо мислите така?

Въпросния текст се намира в

"Глава втора. ОСНОВНИ ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ГРАЖДАНИТЕ"

Също така се намира в Чл.32:

Чл. 32. (1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.


Бих казал, че въпросния текст има пряко отношение към правата на гражданите и по-специално към правото на неприкосновен личен живот. Не виждам нищо в този параграф от КРБ, което да реферира наказателния процес или веществените доказателства.

ПП. Също така, в случая има отношение Закона за авторското право и сродните му права

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г. , в сила от 25.03.2011 г.) (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.

(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:

1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;


Моето разбиране, е че на обществено и публично място, можеш да снимаш свободно без съгласието (Чл.13 ал.2, т.1, ЗАПСП), но със знанието (Чл.32 ал.2 КРБ). на заснеманото лице.



Публикацията е редактирана (19-05-12 19:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: peter_m   
Дата:   19-05-12 19:05

А всички улични камери в каква графа попадат. Аз ако не съм съгласен да ме снимат ??? Или те попадат в "предвидените от закона случаи" ???

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: chill   
Дата:   19-05-12 19:12

Съдейки по надписите "Постоянно видеонаблюдение", бих казал, че свеждат до твоето знание, че си сниман, като по такъв начин се съобразяват с Конституцията.

ПП. Освен това може да има специален закон за тези камери, коево също не противоречи на Конституцията.



Публикацията е редактирана (19-05-12 19:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   19-05-12 19:33

Добре де... какво значи това, че може да си снимаш на обществено място, ама със знанието на този който снимаш.... как примерно ако снимам някоя сграда да кажем и в кадъра някъде назаде е попаднал някой, той ще знае, че съм го снимал? Трябва да ходя по улицата и да казвам на всеки, който може да попадне в кадър, че ще го снимам ли.... или да се разхождам с някаква табелка?
Пък и аз ако снимам хора по улицата, обичам да е от дистанция.. точно, щото не искам да им се вра в лицата и да се чувстват некомфортно, а да ги снимам в естествена ситуация и обстановка.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: peter_m   
Дата:   19-05-12 19:51

Значи ако си лепна на фотоапарата една лепенка с надпис "внимание, снимам Ви" всичко ще е наред [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   19-05-12 20:01

Аз пък не се зная за случай в който, мутрата на някой обикновен гражданин лъсва в нета или в някое печатно издание. Трябва да си някакъв извратен психопат, който да обикаля и да снима портрети по улицата.
Най-актуалния пример е свързан с абитуриентите - селските фотографи отиват и снимат лица, коли, рокли - после идва при теб, носи ти снимката на хартия и ти искат 5лв. След това всеки може да отиде в селското фото, да ти намери снимката в близък план и да си я купи за съответната сума. [smilie21] [smilie5] [smilie21]

Къде е авторското право в случая?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: tziko   
Дата:   19-05-12 20:17

metodiev_martin [smilie24]
Напълно съгласен съм с написаното от теб!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Varog   
Дата:   20-05-12 08:04

Попрочетох темата... Интересно, на мен ми се е случвало обратното, и то неведнъж. Примерно, на някакъв уличен протест се оглеждах за някой хубав кадър, а някои хора (непознати) се опитваха да се вмъкнат в кадъра. Или при един пожар ми даваха съвети откъде по-добре да снимам. В смисъл, че с недоброжелателност по улиците не съм се срещал, да чукам на дърво.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »