Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 22:49

Добре де, в кой закон пише, че може да бъде сниман човек, който изрично отказва да бъде фотографиран?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   15-06-10 22:57

Местата със забранителен режим са указани със табели, знаци или в закон.

На всички останали е разрешено да се снима , а относно публикации на снимки- има и други описани законови забрани и условия.

: Skyrider
научи разликата между забранителен и разрешителен режим в законите - въобще не я знаеш

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 22:59

Canon, но в основния закон пише, че е забранено. Значи в друг закон трябва да е разрешено. Аз това питам - кой е законът?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 22:59

Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия

Това са умишлени действия имащи определена цел.

От линка по-горе:

Широко разпространена заблуда

Широко разпространена заблуда е, че към фотографията с комерсиална или некомерсиална цел има отношение чл. 32 ал. (2) КРБ - Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи. Чл. 32 ал. (2) КРБ е норма, която се отнася пряко до наказателният процес и по-точно до веществените доказателствени средства (ВДС), изготвяни по реда на НПК и ЗСРС.

Преведено на човешки език, от тази норма следва, че такива изображения не могат да бъдат използвани като доказателства за вина за извършено престъпление, но акцента е върху „извън случаите предвидени в закона” – НПК и ЗСРС. Теоретично е възможно, в конкретни случаи, лице, което е фотографирано, по реда на ГПК да предяви иск за нанесени материални щети и/или пропуснати ползи в случаите, когато фотографа се е облагодетелствал (получил е пари) за снимка и не е платил на модела за моделстването, но в такъв случай трябва да съществува договор между двамата и това не се отнася за случаите, в които кадърът е заснет на публично място или за целите на СМИ – т.нар. „Редакционни цели”. Възможно е и предявяването на иск за нанесени нематериални щети, когато публикувани или разпространявани кадри накърняват достойнството и честа на лице или са унизителни за него, по реда на ГПК, а в някои конкретни случаи и по реда на НПК – да се образува наказателно производство, ако правните последици от деянието представляват обществена опасност и са престъпление по смисъла на НК, когато случая не е маловажен.

Резултати от фотографиране и филмиране (заснети от любител или професионалист фотограф, оператор за целите на СМИ или чрез охранителни камери), могат да бъдат изискани и иззети от органите на досъдебното производство, в качеството им на УЛИКА с цел да образуват наказателно производство, в хода на което, обаче, трябва да се намерят ДОКАЗАТЕЛСТВА за вината на дееца. Когато за целите на изготвянето на ВДС се използват методи на фотографиране и филмиране, то фотографирането/филмирането се извършва от ДЪРЖАВЕН ОРГАН, а не от любител или професионалист фотограф!

Абстрахирайте се от тази норма когато снимате! Тя няма отношение към фотографията като занятие или хоби!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: next_time   
Дата:   15-06-10 23:04

Skyrider


Значи ако решиш да снимаш Александър Невски си изгорял, защото клошаря който проси пред централния вход не е съгласен и така се оказва че най-посещавания туристически обект в БГ е забранен за снимане.Ако искаш може да се видим пред НДК да те снимам пред количката с царевица и после с лелката може да ме осъдите.[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Винаги е по-добре да не се влиза в конфликти с хора нежелаещи да ги снимат.Някои нямат сериозни основания други обаче може да имат.Ако ме снимаш на обществено място с приятели ОК, но ако съм с любовница която целувам,дори и да имаш право да ме снимаш ще се пробвам да те лиша от снимката, най-вероятно заедно с апарата.

Аз лично ако много искам да снимам по пазари и подобни кочини си взимам малкия син (7г) и си снимам спокойно.Всички си мислят че снимам него.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   15-06-10 23:06

Всъщност правилния ми израз трябва да е

На всички останали не е забранено да се снима , а относно публикации на снимки - има и други описани законови забрани и условия.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   15-06-10 23:08

Skyrider, държиш тон , който е хамалски.
Съвсем случайно съм журналист и знам много добре правата и задълженията си. Подобен недоучил всезнайко , като теб трябва да бъде скъсан веднага на изпитите, заради тъпоумно тълкуване на основния закон. Да не бях го написал в поста си разбирам, но да си студент по право, да си го прочел и да говориш глупости е смешно. Моите искрени съжаления.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 23:11

boni, това го четох, но просто няма логика в конституцията да е забранено в прав текст, после някой да го превежда на човешки език и да доказва точно противоположното. Конституцията не следва ли да защитава правата на гражданите, а не да дава право на друг да ги нарушава? [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: LAVA   
Дата:   15-06-10 23:21

[smilie5] тези ги знам. Те винаги така реагират. Сигурно се страхуват да не им изкопират 'промишлените образци'[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: navy   
Дата:   15-06-10 23:23

НАПРАВИ СИ един фалшив бадж, скандално червен - АСОШЕЙТЕД ПРЕСС, после, закачи си още един ГОЛЯМ бадж на врата - CNN, вземи някой яко гадже с теб и снимай... колкото ти е кеф [smilie5]

П.П.
Гаджето е добре да е полицай, те лесно калват [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 23:25

Значи ако решиш да снимаш Александър Невски си изгорял, защото клошаря който проси пред централния вход не е съгласен и така се оказва че най-посещавания туристически обект в БГ е забранен за снимане.

Според мен ако просякът дойде и каже, че не иска да го снимаш, би трябвало правото да е на негова страна, т.е. да си задължен да не го снимаш. Това е за мен здравата логика, ама кой знае - всеки си тълкува законите различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 23:37

И защо да не го снимаш? Ще му откраднеш образа и душата ли?
Какво всъщност е снимането? Какво означава "да го снимаш" ?
Проектираш някакво изображение в дъното на една кутия.
Ти нямаш никакво въздействие върху обекта.
Както казах, снимането не е по-различно от гледането. Същата работа е физически - проекция на изображение.
Ако не искаш да те снимат или виждат как се целуваш с любовницата, не го прави на обществени места.
Дали ще те види някой и ще изпее на жена ти или ще те снима е все тая. И в двата случая манипулациите са еднакво възможни. Особено в света на дигиталната фотография:)



Публикацията е редактирана (15-06-10 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 23:42

Аз пак ви питам. Какво правим с бионичните очи. Вече са реалност. До няколко години ще бъдат доста съвършени.
Какво правим тогава? Върви си човек с бионично око, гледа си и си снима ако иска.
Е? Няма да има право ли[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: milenmarinov   
Дата:   15-06-10 23:43

Смятам че трябва да се подходи малко по-сериозно по въпроса....Все пак това е най-големия фотографски форум в България....
Пуснете една подписка или нещо подобно. Сметнете ако 80 % от регистрираните тук се подпишат за или против нещо свързано с фотографията...

Крайно време е.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 23:46

Какво подписка, ситуацията е пределно ясна.
На публични места никой не може да ме спре да гледам, а щом мога да гледам, мога и да снимам.
Все тая.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: milenmarinov   
Дата:   15-06-10 23:47

Така е!
Но е законно нелигитимно....

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Stas   
Дата:   15-06-10 23:47

В нормалните държави важат приетите закони. У нас законите не са закони, а най-много важи Законът на джунглата. Така че е добре да сме готови за всякакви агресии при снимане на хора. Това е горчивата истина.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bojkof   
Дата:   15-06-10 23:51

Общо взето разбрах следното - имам право да правя снимки на обществено място, но нямам право да ги използвам [smilie11]

В т. 4. Позволени снимки на хора пише - "Като правило важи: щом лицето може да се разпознае на снимката, не е позволена продажба и публикация без писмено съгласие/договор от модела." ...

Аз не вярвам някой да ми даде съгласие, още повече писмено, и на всичкото отгоре да си сложи подписа. Не говоря за продажба на снимката, но така излиза, че не мога да я ползвам и при изложба...

Май единственото спасение е да се използва "с редакционни цели":
5.1. Снимки от митинги, демонстрации и други подобни: снимки от публично организирани събирания (демонстрации, карнавали, митинги, събития), при които участниците (значи са множество лица!) се разпознават на снимката, могат да се публикуват без писмено съгласие, но само с редакционни цели.
Но това не означава ли, че използването на тази снимка е ограничено единствено до публикуване в някой вестник или списние (примерно)?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 23:53

boni, нужно ли е човек да има причина да не иска да бъде сниман? Не знае ти с каква цел снимаш, не те познава, нормално е да бъде притеснен. За мен това е нарушаване на личното пространство, нищо че е на обществено място.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 23:54

Аха, искаш да кажеш, че му нарушавам личното пространство на обществно място така ли?
А мога ли да го гледам?
За трети път питам, но премълчавате - мога ли да го гледам?
И пак питам, като станат по-масови бионичните очи какво правим тогава?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 23:55

То в някои страни е забранено и да гледаш някого ако не иска, даааа.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: sstoyan   
Дата:   15-06-10 23:55

Първо снимаш, после питаш:) Може и с разговор да предразположиш народонаселението, но няма да си най добрата. Мигът е един единствен. Има много начини околните да не забележат какво точно снимаш. Към целта има винаги повече от един път. Можеш да си сложиш пред обектива ъглово огледало и тогава си прави каквото искаш:) Има и други начини.
Не снимай военни, стратегически обекти, не влизай в частна собственост и няма да имаш проблеми пред закона.
Може и да не съобразяваш с законите, ако го правиш за добро. Но трябва да си много добър войник.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 23:57

Искам да ви кажа едно нещо... Ако някой иска да ви снима с нечисти намерения и цели, ще ви снима и никога няма да разберете. Има достатъчно много играчки за тая цел на пазара.
За мен от морална гледна точка ситуацията е следната - мога да снимам всичко, което мога да видя. Няма особена разлика .
Ако някой не иска да го виждат или снимат, да не излиза на показ.



Публикацията е редактирана (15-06-10 23:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 23:57

Един друг въпрос имам - снимането под полата на жена в трамвай например - според вас нормално ли е да е законно да правиш подобни снимки? Жената е на обществено място, не й крадеш душата, не й въздействаш, не я докосваш. По закон може да имаш право, но ви питам - нормално ли е да имаш това право? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 23:58

Гледането е различно от снимането!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »