Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: metodiev_martin   
Дата:   13-03-17 21:59

като цяло гледам да пропускам анонимните ботове с по 2-3 регистрации, но останалите, които наистина снимат за такива пари, рано или късно ще разберат, че през цялото време сами са си правили мръсно, "възпитавайки" клиентите на едни нереални цени - само и само да спечелят бройки клиенти и събития (да не говорим в какъв манталитет се възпитават), далеч под адекватните в бранша, които дори да искат след време да си вдигнат цената, няма как да стане, защото клиентите ще търсят и наемат следващата партида щракачи/самураи, които този път ще пукат за по 10лв с безогледалката и ще се мислят за голямата работа. Така че е хубаво да не серете, там където ядете.. че като огладнеете пак до вашето си ще стигнете.... Ама знае ли човек, може пък да си се кефите (той кефа цена и срам нали няма...)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: vkk1   
Дата:   13-03-17 22:00

не се избиват много

Напротив, хората търсят качество и са готови да платят като за такова. По-скоро за мен е странно как се намират хора да платят за аматьор или щракач на средно ниво, но пък затова е свят шарен.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   13-03-17 22:07

[smilie5] [smilie5] [smilie5]
темата пак се разводни - има работа за всички и за 20 и за 2000 - лека вечер на всички [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: horrible   
Дата:   13-03-17 22:09

metodiev_martin

Това се опитвам да обясня... гавра с хората, на които им се отдава, хората, които се хранят от това...

Като снима за кеф, да снима без пари, но не да учи хората на тия смешни суми. Тук и ние си имаме 2-3 сладурани, които обикалят паритата за по 10 лева на час...
- резултат - УЖАС!
- цена - ГАВРА!
- резултат - СМЕШЕН!
- мнение за професията - ПОДИГРАВАТЕЛНО!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   13-03-17 22:19

Проблема в темата е че всеки обобщава през своята си призма.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: mmjm   
Дата:   13-03-17 22:37

Както и във всички останали.
По темата, снимките от детски рожден ден(изключвайки първия) в повечето случаи са ценни единствено за фотографа, тъй като показват уменията му за работа в екстремални светлинни условия с непрекъснато и бързодвижещи се обекти и могат да послужат за едно прекрасно портфолио. Рожденникът и роднините му до седмица-две са забравили снимките и партито. В този ред на мисли, наистина е добра идея да платите на родителите или собственика на клуба за възможността да се изявите и реклаамирате.
Не е тайна, че цените на копърките се саморегулираха. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: metodiev_martin   
Дата:   13-03-17 22:42

colorphoto, каква е призмата за цените на хонорара, каквато е темата?
Че народа е беден и трябва да му се предлагат евтини услуги, понеже стоките са скъпи?
Ами днеска гледам краставиците станали 4.90лв килото (не био), не видях на бедните пенсионери да им ги продават за лев или два.
Ако искаш да се развиваш, освен в развитие на уменията, искаш, не искаш трябва да инвестираш и в апарат, светкавица, обективи... С "хонорар" от 15-20лв за 1-2 часа (без благословията на мама и тате), си оставаш с четирицифрената кропка, китака и вградената светкавица... и по-лошото е че след години се оплакваш на висок глас - ама то работа няма, хората не искат да плащат. Ами няма как... Пак ще напиша - не сери там където ще ядеш.
А ако си некадърен (и го виждаш) и смяташ, че работата ти струва 20лв на час, поне си го напиши в офертата, да знаят хората от къде идва ниската цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: camelasign   
Дата:   13-03-17 22:56

така е...ама и на висока цена пак се правят глупости и се дават боклуци като краен резултат...не е и само до техниката, трябва клиентите да се ръчкат да се снимат,ако не ги подканяш само седят, фиркат и си бъркат в носа...трябва и фотографът да е като струна, да скочи във всеки момент когато има действие



Публикацията е редактирана (13-03-17 23:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   14-03-17 00:05

И днес благодаря на всички, включили се в темата, с което помогнаха да се формира ценова политика. Благодарности към всички, включително и на двамата фотографи на английската кралица и нейната Камила.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Pif   
Дата:   14-03-17 00:28

Имам едни приятели. Малко по-възрастни си родиха детето. Преди 2-3 години детето беше 5-6 клас. Те двамата взимаха общо към 5-5500 заплати. Той караше 20 годишен форд а тя се возеше в градския транспорт. Детето с последен модел айдон, айсиктир, дрешки само от маркови магазини, обувки от 1600 лева, 10 чифта различни цветове "супри" за да има за различните тоалетчета. А в същото време стария форд без акумулатор и през ден съседите дават ток щото цяла нощ зареждане не му стига.
Това беше лирично отклонение за мамините дечица.

На тема парти център. Ако се направи добре осветено с хубав и шарен декор, готини ярки мебели, цветни стени и хубави снимки и рисунки по снимките - това е достатъчно. Снимките са за спомен а не за билборд или списание с 5000 дпи печат. Ще се гледат 10х15 или най-много на 2к монитор. Както и да го мислиш са си 1-2-3 мегапиксела. Тук идва и момента с оптиката и светкавиците. Да, може да снимаш някоя групова снимка със светкавица в тавана но не може да блестиш постоянно на децата в очите само щото си много "про" и трябва да си заслужиш хонорара. Новите телефони снимат повече от перфектно. Там където ДСЛР-а се затруднява - пускам телефона да снима на 4к и на всеки 2-3 секунди вадя страхотен кадър от видеото. 8 мегапиксела, на фокус, добри цветове, добър цветен баланс. Перфектно за снимка до 20х30 и то без обработка. И това на тъмно. Ако има и хубаво осветление и бял таван с цветни стени - приказка. Тея с китаците за по 2-3000 лева - може ряпа да ядът.
Ако новото го-про 5 може да снима като телефона ми - направо взимам едно такова и забравям за огледалото. Освен ако не ми трябва някой по-читав обектив. Но за масовки и ежедневни неща - вече е безмислено.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: colorphoto   
Дата:   14-03-17 01:09

metodiev_martin: О,и аз не съм във възторг от дъмпинга на заплащането,но какво можем да променим спорейки тук,или където и да е - нищо не можем да променим.

Излишно драматизиране ми се струва.

Как ще забраниш на практика на колегите Х и Y,снимайки по техни разценки да подбиват цените на други колеги?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: vkk1   
Дата:   14-03-17 08:44

Pif, когато имаш дете, вече глупости от рода на лачена таратайка просто не те вълнуват особено. И моята трошка не е първа младост, но детето ми дрехи от пазара няма. В даден момент приоритетите се преподреждат.
Не виждам нищо странно или мамино в историята ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Synthy   
Дата:   14-03-17 09:49

Аз пък, да кажа от другата страна как е (като татко на дете и потребител на детски клубове). Не бих се съгласил да ми щрака някой детето в детски клуб. Именно поради по-горе изброените причини - щракачи колкото искаш с китаци - после сапунерски снимки. За мен е голямо удоволствие да снимам децата, и поради тази причина си снимам сам в клубовете. Ако резултата е лош - сърдя се на себе си. Но поне не давам грешни пари за некадърен фотограф да бие със светкавицата като полудял. Виждал съм резултат от рожденни дни с нает фотограф и с чиста съвест мога да кажа, че снимам по-добре от този, който се пише "про". Без да обиждам никого от професионалистите тук, но масово такива събития снимат някакви самозванци, които дори не знаят как да си настроят правилно апарата. Затова аз не бих се съгласил да платя за фотограф в такъв детски клуб. Или поне ще искам да видя с какво ще снима. Светкавицата съм я изключил като опция - никой няма да бляска в очите на децата. Като не може без нея - да бега.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   14-03-17 10:00

Синти, по правилно е "като не може С нея" - да бяга [smilie5]

Любопитно ми е как успяваш да уловиш динамичните моменти на децата в тези не добри светлинни условия без флаш [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   14-03-17 10:10

Krassy [smilie24]
особено ако са 2-3 годишни [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: imitev   
Дата:   14-03-17 10:20


Самурай - особено ако са 4-5 годишни НУРС (НеУправляем реактивен снаряд)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: samurai2   
Дата:   14-03-17 10:29

imitev[smilie24]
всичко зависи от аниматорките как ще подходят към децата независимо на колко са.Но определено много трудно се снимат дечицата - [beer] ама се свиква.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Synthy   
Дата:   14-03-17 10:32

Krassy - избирам си светли клубчета, с много прозорци, и Исо 1600-3200 + светъл или стабилизиран обектив (според случая, зависи от много неща) :) Верно, че не е лесно и много от снимките ми са брак, но за 15х10 са ОК условията и от 15 ако имам 4 за хартия от момента - ОК съм с това и се чувствам добре. Най-вече от факта, че не съм святкал на децата в очите.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Krassy   
Дата:   14-03-17 10:39

Има много фактора, поради които не мога да се съглася със Synthy...
Осъзнах го на един от концертите, на които пееше дъщеря ми. Снимах, а после траен спомен от изпълнението нямах...
Когато твореца снима, той се потапя в това, което прави и не е много в час с реалността [smilie5]
Малко крайно го казах, но аз ще се забавлявам с децата си, или ще снимам? Ще си приказвам с другите родители или постоянно ще дебна да не изтърва някой добър момент?

Факт е, че некадърният щатен фотограф няма гаранция, че ще успее, но така е и с лекарите, с шофьорите, с архитектите и всички други професии...

Другият фактор е недостатъчната светлина. Очите ни свикват, но на техниката и е необходима скорост 1/200+ и тогава исото става 6400 [smilie5] Петнисти лечица, тъмно, потънали очи...
След това идва и другият момент, цветното осветления, неправилният бял баланс, изобщо не ми се коментира...
Това все пак не е Арт, а репортаж в над 90% от случаите...
Ти пак можеш да си направиш няколко художествени кадъра, но при контролирани обстоятелства.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Synthy   
Дата:   14-03-17 10:53

Съгласен с Краси, но аз лично не държа изобщо да си говоря с родителите :) Ходя от време на време при децата да ги снимам, после при родителите (от уважение, все пак са доши на празника ми), но повече съм при децата да ги щракам. Не държа и да си играя с тях. Те също изобщо не държат да играят с мен [smilie5] Знам, че съм частен случай, да не обръщам внимание на гостите, но така правя и затова мога да си позволя да бъде повече при децата за да ги документирам какви лудории правят [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: landstar   
Дата:   14-03-17 15:26

Синти, да те успокоя - ще каня само фотографи с хубави стъкла, целта ми не е да пробутвам услуга за печалба, това са стотинки. Въпросът е да дам пълноценен и достъпен пакет, да не карам хората да избират между подаръка за детето и хубавия документиран спомен за събитието.
Няма ли някой форумец от 4 до 14 години тука да ни ориентира по-точно?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: JXT   
Дата:   14-03-17 15:32

Автор: Synthy
Дата: 14-03-17 09:49

Аз пък, да кажа от другата страна как е (като татко на дете и потребител на детски клубове). Не бих се съгласил да ми щрака някой детето в детски клуб. Именно поради по-горе изброените причини - щракачи колкото искаш с китаци - после сапунерски снимки. За мен е голямо удоволствие да снимам децата, и поради тази причина си снимам сам в клубовете. Ако резултата е лош - сърдя се на себе си. Но поне не давам грешни пари за некадърен фотограф да бие със светкавицата като полудял. Виждал съм резултат от рожденни дни с нает фотограф и с чиста съвест мога да кажа, че снимам по-добре от този, който се пише "про". Без да обиждам никого от професионалистите тук, но масово такива събития снимат някакви самозванци, които дори не знаят как да си настроят правилно апарата. Затова аз не бих се съгласил да платя за фотограф в такъв детски клуб. Или поне ще искам да видя с какво ще снима. Светкавицата съм я изключил като опция - никой няма да бляска в очите на децата. Като не може без нея - да бега.



Мдаааа, не можеш да разчиташ на щракачите по такива клубове, точно защото както автора на темата - все гонят ниска цена и добри фотографи не се хващат да си губят времето... [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Synthy   
Дата:   14-03-17 15:42

Еми по-горе пише, че това ще е различно. Пък да видим :) Аз лично не спирам да се надявам, че положението ще се подобри.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: imitev   
Дата:   14-03-17 16:17

Добрият самарянин :)

Няма такъв бизнес-модел...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф на хонорар
Автор: Synthy   
Дата:   14-03-17 17:32

И последно колко би струвало кадърен фотограф (с минимум светкавица, ако може БЕЗ) да снима един детски рожден ден за два часа? Аз, като баща, бих платил между 100 и 150лв за това време за да не се занимавам аз да снимам, като ще очаквам да получа диск/флашка със снимки, като в тях има селектирани и обработени за принт (плюс всичко заснето в друга папка). Не държа да ми ги дават на хартия, аз ще си ги отпечатам, но държа на дигиталното копие.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »