Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   13-10-14 11:35

Дълго се чудих как да кръстя темата, но мисля, че думата "омагьосани" ще е точно на място. Размишлявам над въпроса , дали в тези нови времена на бурни технологии, реалните, вярни и истински цветове все повече се омагьосват и превръщат в нещо фалшиво. Какво имам в предвид ли ?
Всичко тръгна от една моя снимка която обработвах късно една вечер вкъщи. Монитора, който ползвам е EIZO FlexScan, с калибрирани цветове и с доста вярност на предаване на цветове и т.н . С една дума горе-долу както си трябва. Качвам снимката в няколко сайта и си лягам. На другия ден на работата от служебния компютър преглеждам снимката и, о УЖАС ! Изобщо идеята на светлината, тонове , сенки и т.н се е изпарила. Нищо общо с това, което съм имал в предвид и което съм виждал на моя Flexscan. Отварям я на лаптоп. Пак ужас , но с друга форма ! А лаптопа прехвален, скъп, хубав с джинтири-минтири прехвалени рекламни технологии на дисплея. Всичко рекламни трикове разбира се. Отварям на друг настолен с някакво LCD масовка..пак не е това, което трябва да е ! Просто на масовите дисплей , който притежават 80% от хората, които ще видят снимките в социалните (така да ги наречем) сайтове, ще видят нещо, което не бих искал.
И какъв е смисъла тогава обработката да се прави на high end монитор , когато после масата от хора ще виждат нещо различно на техните "масовки" купени и прехвалени от търговеца в Технополис ?!

Мислил съм си да започна да обработвам снимките на лаптоп среден клас така, че горе-долу да знам какво ще виждат тези 80% от разглеждащите, но пък тогава снимката видяна на хубав монитор пак е друга ..... Като омагьосан кръг нали ? Къде са истниските-верните цветове ? Само за нас и нашия правилно избран монитор ?

А компресията която прилагат различните сайтове ?
Правил съм си експеримент снимка с резолюция 4000Xxxxx, качена във Flickr, 500px, Facebook. С Flickr ,няма проблеми. Не прилагат компресия на снимки над 2048 пиксела по хоризонтала и снимката си изглежда както, ако си я разглеждаш от локалния диск. Но при 500px, ако снимката е над 2048 ги мачкат макар и трудно забележимо, но мен ме дразни.
Може да видите пример от експеримента който си направих преди време със снимка над 2048px. Аз лично забелязвам разликата и ме дразни


https://farm6.staticflickr.com/5569/14807290969_6dbd689fd5_o.jpg



За facebook да не говорим. Там е ужас.

А най-новите телефони струващи XXXX лв, през които все повече хора разглеждат снимки ?!. Рекламирани с ултра ярки дисплей и висока резолюция + тинтири-минтири пак рекламни трикове. Контрасти 1000000:1 - Пълен шит ! Когато гледаш снимка на тях и ги завъртиш 5 градуса встрани и става мазало. Старото ми HTC без 100 нови шит технологии има 3 пъти по-добър зрителен ъгъл и вярност на цветовете. Но сякаш всичко ново което излиза само тръби за , яркост и шарения , а вярност на изображението къде остава ?

Добре ще кажете , като искаш вярност на цветове разпечатвай. Колко хора ще видят разпечатката ми окачена на стената вкъщи ? Аз ! Ето го пак омагьосания кръг. Колкото технологично по-достъпна е една снимка за широката публика толкова по-омагьосани ще са цветовете и и то различно за всеки. Това което виждаш и искаш да покажеш ще си остане само за теб, закачено на твоята си стена.

Може би едно време цветовете не са били така омагьосани. Когато е нямало съвременни технологии. Знаеш , че твоите творение ще бъдат видени от всички по онзи начин-твоя, както си ги видял ти. Но пък новите технологии дават достъпност и повече хора могат да се докоснат до това което искаш да покажеш.
С една дума - Омагьосания кръг на цветовете :)

Та така ! Просто си размишлявам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: lorddemonic   
Дата:   13-10-14 11:49

А мислиш ли ги фирмите дето се занимават с дигитализиране ... там какви снимкови архиви се получават ...

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: J0R0   
Дата:   13-10-14 12:20

По тоя повод Ансел Адамс е казал, черно-бялата фотография е по-истинска и въздействаща, защото на всички монитори изглежда еднакво.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: JoeSatriani   
Дата:   13-10-14 12:27

Мда... Абсолютно споделям размишленията ти. Пропуснал си и този форум в класацията.
Моето виждане е, че снимка трябва да се разпечата за да се оцени. Ако искаш аудитория която да оцени качеството - това е начина. Направи си изложба. Друга тема е при печат какво се получава...
Ако ти пука за интернет пространството тогава, правиш си ги както трябва на твоя монитор и после не обръщаш внимание на глупавите коментари, защото си наясно, че си направил нещата както трябва.
За съжаление 90% от потребителите, които гледат снимките ти, най-вероятно не разполагат с калибриран качествен монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: golded   
Дата:   13-10-14 12:34


Stoi2 всеки от нас се е сблъсквал с този проблем.
Каквото и да направиш, както и да го направиш, няма двама души,
които да виждат едно и също нещо еднакво, в буквалния и в преносния
смисъл! Затова прави нещата както на теб ти харесват, пък другите как
ги виждат си е тяхна работа! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nyamago   
Дата:   13-10-14 12:38

Отдавна съм се примирил с непобедимия факт, че всеки сървър ще си направи свои промени (не само в цвят, често в контраст, острота и детайл) - после всеки браузър също. И накрая всеки монитор ще покаже получената супа различно, защото <1% са калибрирани, но дори и те са различно (!) калибрирани и няма как да покажат същото, което аз съм виждал на моя.

Животът е твърде кратък да се ядосваме за неща, които не можем да променим!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MikeDimit   
Дата:   13-10-14 13:25

Един приятел в HP ми разправяше, че в 99.99% от случаите мониторите се използват с дефолт настройки и с дефолта на операционата с-ма. Ако искате 99.99 % да ви видят идеята пълноценно, настройте си хардуера по дефолт. Ако ще принирате е друга бира. Там печатаря рулс :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nyamago   
Дата:   13-10-14 14:31

MikeDimit написа:

> ... в 99.99% от случаите мониторите се използват с дефолт настройки и с
> дефолта на операционата с-ма. Ако искате 99.99 % да ви видят идеята
> пълноценно, настройте си хардуера по дефолт.

Колкото и да ни звучи нежелателно, в този съвет има смисъл: ако изобщо ни интересува как хората ни виждат нещата.

В звукозаписа, например, е утвърдена практика в студиото наред с прескъпите свръх-качествени монитори ('тонколони') да има и чифт малки, евтини - за да сверява миксиращия (и мастериращия) специалист как ще се чува продукта от огромната маса слушатели, през телевизор, портативно радио и слушалки от един лев.

Може би има смисъл (който сериозно се занимава с фотография и е отделил доста хиляди за апарати и обективи), да се инвестират едни 50 лева в някой смотан стар монитор - като втори за сверяване. Да се настрои по 'дефолт' и с подразбиращите настройки на ОС (не е лошо, ако фотографът работи с друго - да си вземе и Windows, за да вижда скапано като цял свят).

Така ще имаме ясна представа как изглеждат снимките ни пред 99% от очите по света - и може дори да обрабоваме съответно, за най-приемлива визия именно през такъв екран?
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   13-10-14 14:34

Принципно един файл представляващ снимка, какво съдържа в себе си ? Нули и единици, и винаги пристига при "ползвателя" в един и същ вид. Проблема идва, когато трябва да се преобразува в аналогов сигнал подходящ за нашето зрително възприятие. Защото очите ни са едни аналогови датчици в крайна сметка. Те не могат да борявят с нули и единици. Ето къде е проблема. Ако скочим във фризера при зеленчуците за едни 500 години и после се размразим мисля, че ще се събудим в един по-различен свят в който дадена фотография директно ще се проектира в самото съзнание, прескачайки това аналогово преобразуване. Струва ни се невъзможно ? Колкото невъзможно е било на хората живяли преди 500 години да си представят нашия днешен живот и технологиите , който всеки ден ползваме. Така, че търпение :D Тогава разбира се, че ще се появят нови недостатъци, но ..... [beer]

Относно звука там също е една дълбока вода. Една и съща песен записана в правилния формат и просвирена с правилните устройства просто звучи и носи настроение сякаш на нещо съвсем различно , в положителна посока разбира се !

А това за втори скапан монитор мисля да започна да го правя , колкото и отвращаващо да е. И номера е да не е стар, защото те в някой случай са доста по-добри от новите. Трябва да е някой нов , на промоция от голям магазин !



Публикацията е редактирана (13-10-14 14:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MikeDimit   
Дата:   13-10-14 14:42

Истинската трагедия настава когато са ви наели за проект/поръчка, пънали сте се часове за да са перфектни кадрите и когато поръчителя види резултата на дефолтния си монитор и се изпусне - че то мойто сапунерче прави по-добри снимки. Най-лошо е когато не ви го каже, а в незнанието си какво е получил, заразправя на приятелите си как сте го одрусали и трябвало всичко сам да преснима [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: CDman   
Дата:   13-10-14 18:42

Stoi2 написа:

>
> Мислил съм си да започна да
> обработвам снимките на лаптоп
> среден клас така, че горе-долу да
> знам какво ще виждат тези 80% от
> разглеждащите, но пък тогава
> снимката видяна на хубав монитор
> пак е друга ..... Като омагьосан кръг
> нали ? Къде са истниските-верните
> цветове ? Само за нас и нашия
> правилно избран монитор ?

>

Погледнете го от хубавата страна:

Вие сте вложили време и труд за да докарате истиснките цветове, а някой просто отваря въпросния сайт и ги получава наготово.

Така по-добре ли ще е ? [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: M_D   
Дата:   13-10-14 19:05

Добрата новина е, че нараства броя на устройствата, които отговарят повече или по-малко на стандарта още с фабричните си настройки.

Смисълът на стандарта, когато се работи за уеб/демонстрация върху непознат монитор, е в равномерното (повече или по-малко) разпределение на отклоненията спрямо него. Демек, чат-пат минимизираш грешката при гледането. Ако работиш на калпав монитор, не знаеш дали резултатът няма да се гледа върху също толкова калпав монитор, но с отклонения в обратната посока, което на практика ти удвоява грешката между какво си мислил и какво вижда потребителят.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   13-10-14 19:12

Проблемът е решен отдавна. Има системи за управление на цвета, има профилиране на устройства. Ако ще откривате топлата вода - успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MikeDimit   
Дата:   13-10-14 21:42

asahi
Има разбира се, И от тях се интересуват профеионалистите, които в случая не се дискутират. А топлата вода е нещо добро. И да се присетиш , че не всеки е в час, е като да ти светне крушката оти ти казват, че тяхния базар е по-добър от твоя базар :-)[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   13-10-14 22:55

asahi, ти изобщо направи ли си труда да прочетеш, какво изписах в началото на темата и да разбереш посланието но заглавието и ?


Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   13-10-14 23:25

Не държа да се съгласяваш с мен.
Както казах - успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   14-10-14 00:06

Стой2 - ти си лицемер.
Не можеш да говориш за "верни" и "правилни" цветове след като нямаш механизъм за сравнение с оригинала. Твоето субективно усещане за даден цвят прекарано през субективното ти усещане за друг цвят видян на "калибриран" монитор не е верният или правилен цвят. Първо системата ти не е вярна от научна гледна точка. Второ щом твоя метод не работи - значи не е правилен. Трето - щом имаш проблем с цветовете от различните монитори и проблем с цветовете видяни от клиентите - явно имаш и сериозен проблем със зрението. За лекуване не може да се говори но като начало можеш да потърсиш друг метод на работа който не ти разваля точното цветопредаване заради твоето лично цветово възприятие.

В тая връзка познавам един глух тонрежисьор който прави много добри концерти и студийни записи, макар да е 60-70% глух със здравото си ухо а с глухото - още по-глух.

И не забравяй, че окото е адаптивно и времето на адаптация е секунди. Следователно калибрирането на монитора има други функции различни от това което си мислиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: metodiev_martin   
Дата:   14-10-14 00:39

nyamago
Дата: 13-10-14 14:31

.... Да се настрои по 'дефолт' и с подразбиращите настройки на ОС (не е лошо, ако фотографът работи с друго - да си вземе и Windows, за да вижда скапано като цял свят).


Я светни с какво да виждам узряло и презряло, а не скапано? Че и аз съм от тоя свят и явно досега съм живял в заблуда.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nyamago   
Дата:   14-10-14 01:17

Ти да не се обиди на операциона система? Най-обикновена ирония, г-н Методиев - дори самоирония. Казано е от дългогодшен и настоящ ползувател на Windows, който упорито отказва (да опита дори!) онези с ябълката.

(Друг е въпроса, че отчасти е вярно - но няма да се впускам в научни аргументи за това, защото виждам как се вземаш твърде сериозно.)

[beer]



Публикацията е редактирана (14-10-14 01:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: localhost   
Дата:   14-10-14 02:16

А пробва ли да качиш малки по размер файлове - до 1024 пиксела. Все пак за социалните мрежи и т.н. няма смисъл от 5000х4000 пиксела снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   14-10-14 08:41

Pif, аз със сигурност не съм лицемер , но ти 100% страдаш от хроничен хейт, вземайки в предвид това което написа тук и над 80% от коментарите ти в този форум, които са в хейт стил [smilie23] Как те търпят вкъщи ?

И ти не си чел с главата си какво написах. Какви клиенти ? Какви смокини бе човек ?
Не виждам смисъл, а и отдавна съм се отказал да обяснявам нещо на хора като теб със заложен хейт софтуер в главицата. Смисъла е нулев !



Публикацията е редактирана (14-10-14 09:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: IDA   
Дата:   14-10-14 08:52

Конвертирайте в sRGB пространнство (8 бита) преди да качвате в мрежата или да гледате на друг компютър. Тогава разликите ще са най-малки.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   14-10-14 09:55

и за СуратТефтера - 800х600!

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   14-10-14 10:18

Точно така - ресайзваш си ги ти в ФШ до около 900х600 и после "Save for Web" до около 400-500КБ и тогава ги качваш. Никакъв смисъл няма да се качват по-големи файлове за форуми и фейсбук, защтото ги мачкат зловещо.
За печат в голям размер (от 40х60 нагоре) е друго и там е според много неща и трябват проби.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   14-10-14 11:18

относно фейса, това казват от там официално:

We automatically take care of resizing and formatting your photos for you when you add them to Facebook. If you'd like to use more advanced techniques to make your photos look better, try these tips:

Resize your photo before you post it. These are the sizes (width) we support:
Regular photos 720 px, 960 px, 2048 px

If you use a 2048 px photo, make sure to select the High Quality option when you upload it.


Save your image as a JPEG with an sRGB color profile.

т.е ако се качва на 800х600 ще го смачкат на 720



Публикацията е редактирана (14-10-14 11:20)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »