Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   24-10-14 18:05

Май не четете, какво е написъл serjy - става въпрос за машина за любителско копиране , а там в голям процент проблема е от кописта, химията и хартията, а не от монитора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 18:15

Gospodin-e, няма да спорим. Проблемът е, винаги, в другите! Вервайте си.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   24-10-14 18:35

MarinY , колко години и на каква машина си работил, та се изказваш неподготвен. Моя скромен трудов стаж е 15 години на 5 различни машини включително цифрова. Окото на кописта при настройките на машината, различни емулсии на хартията, не винаги доброто регенериране на чорбите, запрашаване на дихроичните филтри са фактори, които винаги дават разлика между копирането на една и съща снимка през период от даже няколко дни, месец или повече.
Това не е прехвърляне на отговорност , а факт.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 18:49

0 години. [smile]
Но недоброто поддържане на техниката или непрофесионалзма на копиращия, не са извинение за мърляво подготвения за копиране файл. Защото настройка на монитора "на око" с личните предпочитания и възприятия на собственика, са просто, емоционално удовлетворение от картинка, гледана на конкретен монитор с конкретна видео карта и моментното осветление в стаята.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   24-10-14 18:58

Понеже си много отворен подготви си една снимка на перфектно калибриран монитор и в разстояние на месец я дай да ти я изкопират в едно и също фотоателие. Може да опиташ така и всички ателиета, както и голямоформатни профи принтери или Хромира-та по RA-4 - винаги ще има разлика между копията, па макар и минимална.
И изобщо не съм за мърлящини, но когат имаш например измислен монитор или лаптоп на 5 години с резолюция 1200х800 почти никаква калибрация няма да помогне, разчиташ на опит и око.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: J0R0   
Дата:   24-10-14 19:36

пробвай се

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 19:38

Всеки си говори за нещо си.
Нещата, които обясняваш са така и не ги оспорвам. Темата е за стандартна калибровка на МОНИТОРИ и какво можеш да очакваш, като я нямаш. Ами ... нищо! А когато се включи и разнообразието резултат от печатните машини, не разбирам какви могат да са изискванията и претенциите на автора на темата.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 21:39

значи стигаме до една обща теза, че добре настроен монитор, неминал задължително през калибрация е напълно достатъчен да имаш точен цвят. проблемите в самата печатница са повече и се виждат, ако печатиш едно и също нещо през различен интервал от време, затова е най-добре да си пуснете мялко пробни снимки, за да си настроите снимките точно преди да ги отпечатите.

ето какво ползвам да си настройвам мониторите:
http://dox.bg/files/dw?a=9ef5f2c1d4


основно ползвам сивите преливки, които трябва да изглеждат като сиви и плавни преливки, естествено [smilie18]
там дето имам една картинка с една стрелкичка показва, че следващите две трябва да са на границата на различаването в тъмното и също така трябва да е с последните две пък в светлите участъци. шарените снимки с картите ги пращам да ми ги отпечатат там където съм решил да печатам и ако трябва правя малки донастройки на снимките точно преди да ги пратя. това е.


Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   24-10-14 21:51

Жоро,
на моя евтин лаптоски монитор дето не е и чувал за калибровка 3-те реда ги наредих 100% вярно а единия с 4-5 грешки. Това го отдавам на зрителното си възприятие. Имам хубав монитор ама го ползвам рядко и е на компютър дето няма интернет. Трябва да го пробвам.

Що се отнася до копирните машини - на тях има денситометри. Целта на тея денситометри е да се линиеризира изображението според текущите параметри като технология, хартия, химия, темепература и експонационна част. Лазерните копирни машини са относително стабилни във времето. Те са термостатирани от към лаери, модулатори, драйвери, химия и ако не променяш емулсията на хартията - ще имаш повтаряемост. При мастилено-струйните принтери много зависиш от темературата, атмосферното налягане, влажността на въздуха, колко е старо мастилото и т.н. Там калибровките стават трудно и рядко се правят. Разчита се на заводските настроки за криви на мастилата.
В печатниците процеса по калибровка е постоянен. Там нещата са от сложни по-сложни. Има много дюзи за подаване на мастило и в зависимост от наситеността на съотвения цвят на съответнта област - се променя количеството подавно мастило и т.н. Там манджата с грозде е пълна. Но стабилни цветове се постигат. Затова има денситометри и спектрометри.

Що се отнася до мониторите - всеки монитор си има - контраст, спектър на всеки от цветовете, отражение на околна светлина, температурна стабилност и компенсация на лампата. Освен това погледнат под раличен ъгъл изглежда различно. В завода едни глави са направили една матрица и са и свалили характеристиките. Измерили са я и са написали в процесора на монитора как да се компенсира всеки от цветовете за да е максимално линеен според входния сигнал. Да, обаче спектралната чувствителност на всяко око е ралична. Много е важно за какво ще се ползва тоя монитор както и каква е осветеността в съответното помещение и какви са стените на помещението. Ако искаш да направиш максимално линейна система - то се започва от цвета на стените и силата и цвета на лампата в стаята. Монитора не може да покаже всички цветове на света. Както не може и фотографската машина. Тъй като най-тънкото място е печата на хартия - има най много ограничения - то монитора се калибрира към печатащата машина за да знаеш какво ще получиш като резултат. В тоя случай орязваш възможностите на монитора на половина - ама дреме ти. Ти имаш предвидим резултат както каза Асахи.
За мен самоцелното калиброване на монитор (без връзка към печатаща машина) е бемислено защото окото е достатъчно адаптивно и имането на перфектно линиеризиран монитор няма да ти даде кой- знае колко по-точен и верен цвят особенно ако спектъра на цветовете на монитора не съвпадат с твоето цветоусещане.
Темата е дълга и няма нищо общо с "омагьосаните цветове". Тука си говорим за магия и за душевното спокойствие на лиричния герой в произведението на автора и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 21:53

Вярно ли, това са ти изводите?!
Значи ... печатът е тъмен и със син воал, ти на мониторът изсветляваш кадъра до почти прегаряне, добавяш малко червено по усет и оранжев фотофилтър и в ателието получаваш прекрасен отпечатък с трети вид (истински) цветове, каквито, наистина си си ги представял!!!

А, на слука!
[smilie2]

P.P. Това е за serjy.



Публикацията е редактирана (24-10-14 21:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 22:01

абе ти четеш ли кво пишат другите или просто държиш да се изакаш на метеното? [smilie18]

пипам си снимките преди печат, НЕ монитора умнико! и да, правя ги така, че накрая да излязат добре на печат, нищо, че в момента на монитора не изглеждат брилянтно.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 22:08

Ами това де! Нагласяш снимките да изглеждат добре на печата, как ще са на монитора няма значение. Аз какво казвам?

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nqkojsitam   
Дата:   24-10-14 22:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 22:33

MarinY, никъде тяма такива драми при печат каквито описваш. има съвсем леки отклонения дори и повечето пъти разликите са в рамките на допустимото и не дразнят. много пъти за малко снимки ги пращам директно и каквото излезе това е! но дори и да заложиш на реномирана печатарница винаги има разлики. печатам където ми е най-евтино, ако пускам няколко стотин снимки, но тогава им пращам и пробна серия за да си пипна моите снимки преди да ги пратя? какво не ти е ясно?

по отношение на гледането на кадри в нета, просто си настройте нормално мониторите по някакви сиви преливки и това е! в последно време дори и евтините монитори се настройват много лесно и дават доста приличен резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 22:53

Всичко е ясно. Аз въпроси нямам. [smile]
[beer]
Имаше тема. Четох авторитетни исказвания и си казах мнението.
Настройвайте си мониторите на вкус и се радвайте на резултата.

П.П. Четете без предубеждение и след това реагирайте.
П.П.П. Благодаря за оценката "умник".

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   24-10-14 22:54

Сержи, с тези любителски методи можеш да си правиш само любителските снимки. В професионалния свят това не върви.

Шарени картинки си събрал, ама за какво се ползват идея си нямаш. И аз имам една такава директория - да не си помислиш, че си открил топлата вода. Само че не си калибрирам монитори и принтери по нея. Тези изображения са за демонстрация и проверка на възможностите на дадено устройство. Калибрирането и сверяването на цветовете е съвсем друг процес - линеаризация, профилиране, вкарване на резултата в CMS.

Ето ти още една за колекцията. Печата се в sRGB. В нея има една заложена грешка. Ако я откриеш на твоя "калибриран" монитор - евала.

Едни умници от фотото до Операта бяха кръстили тази картинка "профил" и по нея си настройваха цветовете. Няма смисъл - не пробвайте. Не е за това създадена, не е това начина.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 23:17

ама защо се измества темата все към професионалния печат? то е от ясно по-ясно, че това са емпирични, леки любителски похвати за постигане на предвидим и точен резултат задоволителни за повечето любители. все едно да ми обясняваш, че като тръгна на път трябва да си наема екип и техника като във формула едно щото иначе нищо не правя?!?

много точно беше отбелязано, че: ...то монитора се калибрира към печатащата машина за да знаеш какво ще получиш като резултат... и За мен самоцелното калиброване на монитор (без връзка към печатаща машина) е бемислено защото окото е достатъчно адаптивно и имането на перфектно линиеризиран монитор няма да ти даде кой- знае колко по-точен и верен цвят особенно ако спектъра на цветовете на монитора не съвпадат с твоето цветоусещане. с което трябва да се обасни на обикновения човек, че няма никаква нужда и смисъл да налива пари в прескъпи монитори и да ги калибрира след това, ако няма и постоянно работеща печатарница!

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nqkojsitam   
Дата:   24-10-14 23:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 23:33

аа и Асахи, на твоята карта централния кръг не е сив, вижда се лесно на обикновен монитор за 200лв. настроен с моите нищо не струващи методи [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   24-10-14 23:46

Сержи, за последно и няма значение дали текстът ти е почернен, той няма да стане по-верен.
Всичко се калибрира към един стандарт, а не едно устройство към друго. Не случайно 10-15 години хората работят и са създали тези стандарти. За да е предвидим и еднакъв резултатът на всички устройства и при всички хора.
Нищо лошо, ако някой реши да си изгради затворен свят, с неговите си машинки и усещания. Проблемът е, че излезеш ли "навън" кашата е задължителна и не е виновен светът за нея. Някой може и да докара "предвидими" резултати с "леки"!!! отклонения, но това по-скоро е късмет, отколкото препоръчителен метод на работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   24-10-14 23:50

хубаво! кажи ми ти, печатал ли си една и съща снимка няколко пъти през няколко месеца и тя еднаква ли ти излиза, че аз така и не можах да получа две еднакви снимки с един и същ файл който пращах? айде кажи къде бъркам?

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: MarinY   
Дата:   25-10-14 00:08

Ако печаташ един и същи файл (без да е променян) на една и съща машина (и тя е поддържана по изискванията), би трябвало резултатът да е повтаряем. Ако не е:
- фирмата ползва различни машини, различна хартия, различни мастила и основно лоша калибрация на отделните копирки. Което май в България е най-често случващото се.

Аз много, много рядко печатам навън. За всяка хартия си имам файла с настройките за нея и изненади няма. Поръчвайки копия в професионални студия (в Щатите), на по-специални хартии, резултатът е същия.

П.П. В същост, проблемите са различни. Ти не можеш да докараш еднакви резултати при един и същи файл. Аз говоря за предвидими резултати, където и да пратя файла - видяното на монитора = видяното на хартията. Сега не се хващайте за думата. Всеки знае, че 100% покритие между монитор и хартия няма, ама това е друга тема.
[beer]

П.П.П. И това е с пълното съзнание, че 90% от гледащите в интернет виждат друго. Номерът е, че на 99.9% от тях не им прави впечатление, че имало някаква разлика в цвета, контраста, нещо си ...
На тях, като не им прави впечатление, защо аз трябва да се тревожа за снимката. Тя пак си носи нужното. Това не е каталог на музей или фирма за платове.



Публикацията е редактирана (25-10-14 00:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   25-10-14 00:22

еми това е проблема! печатам един и същи файл, но ми се налага да вадя ново копие и го вадя естествено на същото място дето съм вадил и преди. разлики има и то не малки. пробвал съм и с по-реномирани фотоапелиета, все същото е. накрая се убедих, че с една пробна серия пратена към набелязаното фото и последващ печат нещата са в голяма степен предвидими и съвпадат с очакванията. така, че вече печатам където ми е най-евтино.

за гледане в нета и компютърна обработка, не виждам пък въобще смисъл от калибрация, от настройка-да! горе съм пуснал няколко прости сиви преливки, но всеки може да си направи подобни според собствените разбирания, пак ще става. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: asahi   
Дата:   25-10-14 01:34

Работиш с мърлячи и получаваш мърляви резултати. Проблемът ти е, че не можеш да им търсиш сметка, защото и файлът ти е мърляв. А сега ни обясняваш как си се справил някак в мърлявата ситуация. Ако у ваше село някак минава номера у наше не е така.

Помогнал съм на стотици клиенти (без преувеличение) да заработят правилно и да нямат тези проблеми. Било ми е част от работата. Нещо повече - има още, които искат това.

Да, печатал съм и съм получавал еднакви резултати. Не е невъзможно стига това да ти е целта.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   25-10-14 11:19

не съм чул някой твой клиент да е останал доволен и да те е препоръчал и на други, което обяснява изцяло хейтърското ти поведение в тази тема. явно нещо пак си се изнервил, че не кълве шарана. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »