Автор: e-mil
Дата: 17-03-10 10:37
"„Турско робство" е навсякъде по документи... Аз го приемам, само и само да не се казва османско присъствие..."
Позицията на Марков е: може да ползваме неточен термин, само и само за да не ползваме грешен термин.
Ама то било така по документи? Е, да де, ама той говори за документи отпреди Освобождението, тоест текстове, които имат за цел да подбудят недоволство и съответно въстание. Естествено, че в такива документи се използват по-силни метафори. Това не са исторически мнения, а политически възвания.
А относно това, как аджеба се появи терминът "османско присъствие" ни припомня историкът Михаил Груев, който е и преподавател по история в СУ.
"От научна гледна точка най-точно е определението “османско владичество” или по-разговорното “иго”. “Турско робство” е не само неточно, доколкото самият термин “турци” е много нов, а до ХIХ век е и пейоративен в рамките на империята, но и невярно, тъй като робът има друг имуществено-правен статут. Що се отнася до термина “османско присъствие”, неговото лансиране в обществото е плод на една манипулация, която беше лансирана през 1991 г., когато в училищата бяха отменени старите комунистически учебници по история и заменени с временни записки, по които децата трябваше да учат до появата на нови учебници. Описвайки положението на подвластните народи в многонационалната Османска империя, в “записките” беше вмъкнат текст, в който властта є в арабските провин-
ции Сирия, Египет и пр. беше вярно квалифицирана като “присъствие”. Това обаче даде повод на определени националистически и патриотарски среди да извадят написаното от контекста и да започнат да тръбят, че става дума за “посегателство” и “злонамерено изкривяване” на националната история. Тезата беше подета от влиятелните гласове на Николай Хайтов, Георги Марков и др. Целият този шум беше част от националистическата мобилизация на значими слоеве от българското общество, като идеята беше те да се почувстват заплашени, ограбени и унизени. От кого? От Запада, разбира се, който подло се опитва да подмени не само историята на комунистическата партия, която нямаше как да бъде бранена, но и светая светих на българския национален разказ."
|
|