Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: lifelover   
Дата:   14-12-08 23:52

Здравейте, съфорумци!

Преди известно време се колебаех м/у няколко модела при избора ми за СЛР. Сега придобивайки повече опит и познания избора ми се сведе до точно тези два модела. Ходих и в сладкарницата :) за да ги вкуся и двата. Опитвах, пипах и щраках, гледах снимки сръвнявах ... абе цяло приключение си беше [smilie5]
Никонското тяло ми допадна повече, някак си ми пасна по-добре в ръката, по-малкия му размер и тегло си оказаха влияние, що се отнася до ергономичност в ръцете на любителя фотограф, като мен. Канонското пък ми изглежда по-стабилно и масивно някак си, но това са си само мои наблюдения и въпроса за избор на модел няма да е свързан предимно с тези им параметри.
Спрях се на двата модела, защото се препокриват в ценовия си клас и отписах вариянта за 50Д, тъй като смятам че разликата в цената с 40Д не правопропорционална на екстрите в повече, които предлага.
И така от информацията, която имам не мога да отбележа няколко факта и за двете страни, преди да взема правилното решение, за което имам нужда от помоща Ви!

Тъй като ще пазарувам телата с китаците в съответните вариянти за Никон 18-105mm AF-S DX f/3.5-5.6G ED VR , а за Канонски кит съм се спрял на 17-85 mm f/4-5.6 USM IS AF(не знам дали ще ми е достатъчно светъл), та в този диапазон Никонския кит май излиза по управдана инвестиция.
От мнения по различни теми на съфорумци съм стигнал и до извода, че Никонските обективи са по-рентабилни от тези на Канон, що се отнася до средния любителски клас, т.е. предлагат повече за парите си.
Друго твърдение за системите от двата произвоителя е (отново в същата потребителска ниша), че Никонските са по-ползутворни "на широко", докато Канонските - "на дълго", което е несъмнено свързано и със самия им кроп фактор. Срещам доста теми за неработещ АФ на Канонското тяло, за Д90 май само ведъж видях такава, т.е. май и това трябва да се вземе в предвид при евентуалната покупка. Мисля от финансова гледна точка да се задоволя до китовия + едно 50/1.8 и до там да са разходите ми за система. Ще снимам предимно пейзажи, макро (може и да се откажа) и портрети.
Знам, че каквото и да взема няма да сгреша, и не е от огромно значение то, а по скоро обективите, но искам да чуя повече мнения относно двата модела и да се изкажат повече техни притежатели, като се има и предвид обективите, на които съм се спрял.
Благодаря Ви предварително, като се надявам това да не е поредната спамерска тема придизвикваща война м/у двата враждуващи лагера, имам просто нужда от компетентните Ви мнения за да взема правилното решение! 10х [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-12-08 00:10

Винаги съм искал да го съпоставя.
С 40д съм снимал.Страхотно тяло.
д90 само съм пробва.

Ако сега избираш система може би 40д е по добрия избор.

Като цяло 2-те тела са различни и няма да има ясен победител.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   15-12-08 01:01

И с двата ще правиш еднакви снимки и ще изпитваш еднакво удоволствие.

Този 17-85ИС просто го забрави.
18-55ИС + 55-250ИС е значително по-добра комбинация.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-12-08 01:03

и аз се чудя за д90-кит..ама 16-85 вр.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: lifelover   
Дата:   15-12-08 01:54

asahi написа:

> И с двата ще правиш еднакви снимки и ще изпитваш еднакво
> удоволствие.
>
> Този 17-85ИС просто го забрави.
> 18-55ИС + 55-250ИС е значително по-добра комбинация.

ОК,явно е голяма тъмница и само ще се нахакам с него :)
40Д-то го има и с кит EF 28-135 mm f/3.5-5.6 IS USM , да забравя ли и него?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: otvorenia   
Дата:   15-12-08 02:15

28-135 IS не е приемлив заради недостатъчния широк край.

Никонската комбинация е по удачна с китовия си обектив, а и тялото е добро,

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: lifelover   
Дата:   15-12-08 03:09

Мда, прочетох и доста положителни отзиви именно за китака на Никон-а и наистина се явява по-добре окомплектован в слуяая.
Не знам само защо pd ми препоръчва канонската система, при условие че и той самия си е заклет Никонец [smilie11] Да не би да имаме смяна на позициите или му писна да го увикват заради пристрастията си [smilie5]
Сега сериозно, последно Никона ли да взимам [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: kolcho   
Дата:   15-12-08 03:19

lifelover написа:

Не знам само защо pd ми препоръчва канонската система, при условие че и той самия си е заклет Никонец [smilie11]
...................
Споко - момчето ПД е фотоонанист. Просто е сменило ръката с резервната,поради умора на титулярната, нищо повече[smilie3]
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: Георги   
Дата:   15-12-08 08:25

което ти допадне повече субективно на пипане - него вземи

ще правиш еднаква фотография и с двата.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: popov   
Дата:   15-12-08 21:34

Имай предвид и какви обективи ще купуваш после. Общо взето за широко - Никон, за дълго - Канон.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: neptun61   
Дата:   15-12-08 21:39

Ако нямаш,кой знае какви претенции към дългото 70-300 ВР е идеално допълнение към китака.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-12-08 22:35

kolcho зле си баце :)

Днес си взех д90...пощтраках малко.
Първите ми впечатляния са ,че като ергономия е 1:1 с д80 + лаив вю бутон,видео и прекрасната нова матричка.

Шуми изключително малко ,дори и на 3200исо.
Аф е подобрен спрямо д80.+3д тракинга/актив д-лаитинга и тнт.

Заклет никонец не съм бил никога.
Само като се шехувам естествено.

40д е по висок клас тяло за мен.
Може би по добър аф,к/сек,по стабилно и масивно тяло,14 бит рав.
А в случая май и е по евтино.


д90 си има свойте предимства разбирасе.Поради факта ,че е НОВ модел.


Аз мисля така:
40д е по доброто тяло(като се има в предвид и парите си) ,но за мен обективите в низкия и среден клас на никкор са по добри.

Това е лично мое мнение и не карам никой да вярва в него :)
Сондираи си мненията.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-12-08 22:43

Ако искаш леко тяло с големи възможности д90.
Ако искаш по про усещане ,кадри в секунда и 14 бит рав 40д.

От там.
Задължително светли обективи.

Ако ще слагаш китаци и разни такива акота...по добре си вземи 450д или д80 и инвестирай в хубави обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: lifelover   
Дата:   15-12-08 22:46

Видях и ИСО теста на Д90 от ПД. Колкото и непрофесионален да е той, прави ми впечатление ниското ниво на шум на високо исо, а при малко исо дори такъв няма, а и аз самия не съм професионалист :) За сега вариянта с Д90+кит+50/1.8 май ще ме задоволи. Както каза Нептун, след време ще доокомплектовам и край на мъките :)
Много ми хареса изказването и на asahi и Георги, които всъщност са прави. Който и да избера от двата все ще остана доволен и тъй като Никона както казах в началото ми пасна по-добре в ръката май той ще да е :)



Публикацията е редактирана (15-12-08 23:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-12-08 22:48

Най добрата оферта е моята.
д90 + 16-85вр

така 16-85вр-а ти излиза много тънко.А и е най добрия зуум в този клас на никкор.(Според мн хора не само мен)

Имам и 50 1.8д (исо теста е с него)
Страхотен обектив за цената си.Остър е още от ф/2 а на ф/4-5.6 цепи....
на 1.8 също е използваем за портрети с леко шарп след това.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-12-08 22:54

Е ся ще ти щтракна едно 6400 исо. Да се почудиш малко [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-12-08 23:06

d90

Рав 6400 исо
100% [smilie24]

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/eaum1793.JPG


http://www2.imgshare.eu/i/VWH75107.jpg


като я гледаш на 20% едва се вижда шума :)
Ако махна цветния става медец [beer]



Публикацията е редактирана (15-12-08 23:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: lifelover   
Дата:   15-12-08 23:27

мда,
като я погледнах 100% си има шум, но все пак това 6400 исо...
За мен поне резултатът е задоволителен [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-12-08 23:28

има...но като за 6400 на две крушки вкъщи.
Направо е 6

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: batzeto   
Дата:   15-12-08 23:34

ей прехвалихте го тоя Д90, то и аз клоня за него де, ама сега без канонски препоръки вече взех да се питам какво му е на 40Д [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-12-08 23:46

Аз говорих за 40д горе...за мен е по добро тяло ,но зависи какво ти трябва и какво ще снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   16-12-08 00:34

batzeto написа:

> ей прехвалихте го тоя Д90, то и аз клоня за него де, ама сега
> без канонски препоръки вече взех да се питам какво му е на 40Д
> [smilie18]

Ми нищо не му е. И аз, и много си снимат с него без никакви проблеми и препоръки.
Той, за разлика от Д90, няма нужда да бъде хвален.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: lifelover   
Дата:   16-12-08 19:45

a Canon и специялно 40Д нямат ли доста повече проблеми с АФ, поне аз попаднах на доста теми от сорта, срещу почти никакви да Никон?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   16-12-08 20:11

lifelover,

Аз снимам с 40Д и не съм забелязъл сериозни проблеми с фокусирането. Ти какви точно проблеми с фокусирането на 40Д си наблюдавал?

А между другото къде точно си попаднал на тези доста теми? В този форум? [smile] Или в dpreview например? [smile]

Що не престанете вече с глупостите? Който иска да си купува Д90. Прекрасен апарат [smilie24] , доколкото зная и съм чел, макар и да не съм го държал в ръка. Пробвал съм малко Д80 и мисля че и с него бих снимал с удоволствие, та мисля че и Д90 би ми харесал [smilie24] . Но снимам с удоволствие с 40Д [smilie24] . Не зная и аз защо точно се дразня от демонстративната снобарщина тук и безотговорното отношение към останалите. Някой някъде чел, че на някой на сестра му братовчед и чул, че точно еди-коя-си-камера имала проблеми с еди-какво си...



Тъкмо в тази тема гледам, че и PD дори съвсем обективно и даже аргументирано ги представя нещата [smilie24] . И сега ако го обърнете пак на тази страна - "Канон не струва, щото е Канон" или пък "Никон не струва щото е Никон" ... [smilie23]

А пък за картинките на PD от Д90 на ISO 6400 [smilie24] Хубава CMOS матричка явно и нещата са наистина доста различни от Д80 с неговата CCD, макар че и той не е лоша камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: lifelover   
Дата:   16-12-08 22:00

HSGeorgiev, извинявай, че те издразних с прималоумните си питания. Моето не е снобарщина,а просто незнание. Причината е, че това ще е първия ми ДСЛР и ми се иска да направя правилния избор. Знам, че на повечето съфорумци им е писнало от подобни тъпи теми, но нали за това е форума да се учим и да си помагаме, а в моя случай да се доверя на опита на по-опитните и запознатите. Не си правя е*авка, наистина попаднах на доста теми в един друг форум, който не искам да споменавам,заради респекта към точно този най-любим за мен photo-forum, именно за това попитах и тук. Тук винаги мога да срещна компетентни мнения и разбиране от страна на потребителите му. Благодаря все пак за отговора ти, оценявам го!
Имам още едно дребно питане за Никон обективи, защото взех да се замислям сериозно...

Значи, кои вариянт е най-сполучлив според вас:

1. 18-105mm AF-S DX f/3.5-5.6G ED VR + AF 50 mm f/1.8D

2. само 18-200 mm f/3.5-5.6G ED-IF AF-S DX VR

3. 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX + 70-300 mm f/4-5.6G (без VR)

4. (3 в 1) 18-55 mm f/3.5-5.6G VR + 55-200 mm f/4-5.6G ED AF-S VR + AF 50 mm f/1.8D



Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   16-12-08 22:06

Упсссссс

грешката е моя! Определено!

Аз ти се извинявам lifelover.
Просто не погледнах ника над постинга. Помислих, че коментара е на някой, който се заяжда и се пише "компетентен" съветник.
Малко прибързана реакция, но наистина напоследък тук е лавина от спам и глупости и човек почти не може да получи помощ, защото наистина ценните съвети се губят сред останалите постинги.

Още веднъж се извинявам [smilie2]
Просто не погледнах ника и не видях че е на автора на темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: neptun61   
Дата:   17-12-08 02:00

70-300 без ВР не! Мазни са и двата варианта с бавен автофокус. 70-300 ВР е обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-12-08 04:52

Nikon


https://photo-forum.net/joro/emoticons/intheclub.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: lifelover   
Дата:   17-12-08 06:04

neptun61 добре си ме посъветвал, ама няма пара за толкова. Да отписвам ли вариянтa обаче, в които фигурира нестабилизиран обектив... или да се придържам към него, просто да се откажа от въпросния?

pd, абе ясно е, аз тялото вече го избрах :)
ти кажи за обективите от тия вариянти дето ги предлагам как ти се струват. Принципно знам,че ще ми препоръчаш 16-85, но от другите комбинации, нещо да ти се струва така също разумно ... или на някой?

Иска ми се да изкажат мнения притажатели на някой от изброените и да направя своя избор.
18-200 много ме надъхва за сега,само не знам как е, иска ми се да е достатъчно остър.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: anastas   
Дата:   17-12-08 08:34

Помисли над комбинацията:
D 90 + 18-70 + 70-300 vr
Според мен по-добре нормалния зум да е без vr за сметка на дългия,но от друга срана може да се окаже че дългия зум ще използваш по-рядко.Много зависи какво ще снимаш.
Успех


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: artmika   
Дата:   17-12-08 09:19

анастас [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: Canon   
Дата:   17-12-08 09:38

Ами винаги е така, като тръгнеш от тялото, изпадаш в цайтнот с обективите.
Алтернативата е:
Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS

http://www.photozone.de/canon-eos/194-canon-ef-s-55-250mm-f4-56-is-test-report--review

Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS
http://www.photozone.de/canon-eos/181-canon-ef-s-18-55mm-f35-56-is-test-report--review


Canon 40Д



Перфектна и удобна комбинация, стабилизирана по цялата дължина, само с два обектива, относително евтина.

Но всеки сам си избира кръста, който да носи

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: neptun61   
Дата:   17-12-08 13:55

neptun61 добре си ме посъветвал, ама няма пара за толкова. Да отписвам ли вариянтa обаче, в които фигурира нестабилизиран обектив... или да се придържам към него, просто да се откажа от въпросния?

Не разбрах въпроса. Ако става въпрос за нестабилизиран 70-300 G или ED бягай далече от тях. Ако пък питаш за 18-70-имал съм го. Нищо особенно не е. По-добре стбилизираният 18-105 ВР. Дори е по-евтин(нов).

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-12-08 16:28

За начало 16-85вр + 50мм 1.8д
След време 70-300 ВР

Евтина и относително хубава светлосинка оптика.
Сигма 18-55 2.8
Сигма 50-150 хсм 2.8
Суюигма 70-200 2.8 Хсм 2.8
Тамрон 17-50 2.8


Ако кажеш какво ти се снима ще е добре :)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: nikton1954   
Дата:   17-12-08 18:29

отписах вариянта за 50Д.

Пише се ВАРИАНТА!


май излиза по управдана инвестиция.


Пише се ОПРАВДАНА!


Баси, станахме неграмотни като Американците!?!


Извинявай за спама, ама не можах да се въздържа.Това са елементарни думи в ежедневна употреба!


[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: lifelover   
Дата:   17-12-08 23:37

nikton1954 написа:

> отписах вариянта за 50Д.
> Пише се ВАРИАНТА!
> май излиза по управдана инвестиция.
> Пише се ОПРАВДАНА!


> Извинявай за спама, ама не можах да се въздържа.Това са
> елементарни думи в ежедневна употреба!


Принципно се водя грамотен човек, дори претендирам за добър правопис, но уви и аз имам пропуски, особено когато бързам и не проверявам за правописни грешки. И аз самия се дразня на подобни елементарни грешки, за това се извинявам! Уместна забележка, благодаря! [smilie24]


pd, казал съм какво ще снимам още в началото на поста де :) - "Ще снимам предимно пейзажи, макро (може и да се откажа) и портрети." Заради така се точа на твоя вариант с 50/1.8 и 16-85мм добре ще ми дойдат за пейзажите.

Canon е много прав, като ми каза, че правя грешка, като тръгнах от тялото да избирам система :( Сега за да не ме разбере погрешно, бтв уважавам неговите мнения винаги във форума, но винаги съм харесвал марката, да се разбира фен съм. Самия аз имам два Канона, но този път просто повече ме впечатли и ми пасна на лапата Д90-то. Това, че ще избера Никонска система, не ме прави враг нали? Прищявка го наречете, просто лично предпочитание в случая.

neptun61, аз те разбрах, благодаря за съветите, без ВР няма да взимам. Иначе както каза Атанас, наистина трябва да се вземе в предвид кое от двете трябва да е без ВР, ако все пак липсата на достатъчно средства не позволява това.

Сега обаче ми се иска да коментираме този сладур: 18-200 mm f/3.5-5.6G ED-IF AF-S DX VR
Много ми харесва идеята, да съм с един обектив навсякъде :) Съдейки по цената му ми се струва приличен от този клас и доста по-добра опция от китовия 18-105 ВР. Иска ми се да разбера мнението на хората притежаващи го или поне снимали с него. Достатъчно остър ли е, къде са силните и слабите му страни. За сега, той най-много ме изкушава и като му добавя едно 50/1.8 песен ми се вижда за любител като мен :) Все пак малко съвети от познавачите няма да са ми излишни! Благодаря на всички, които изказаха супер полезни съвети за да взема моето решение! Благодаря! [beer] [thankyou] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: asahi   
Дата:   18-12-08 00:45

С този сладур много си тича един Д60. С Д90 ще му виждаш кусурите и ще се дразниш.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: lifelover   
Дата:   18-12-08 00:55

asahi написа:

> С този сладур много си тича един Д60. С Д90 ще му виждаш
> кусурите и ще се дразниш.

Асахи, да разбирам ли, че китак 18-105мм ще ми покаже по-малко такива кусури?

Или както по-горе ме посъветва "18-55ИС + 55-250ИС е значително по-добра комбинация" но да кажем Никкор ВР,че това беше за случая с Канон ?



Публикацията е редактирана (18-12-08 00:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-12-08 00:55

[smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: asahi   
Дата:   18-12-08 01:00

Ей ПД-то да каже. Той го има Д90.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-12-08 01:04

Аз каквото имам съм казъл :)
16-85 вр е добре [smilie24]
Задължително 1-2 твърди след това.
За неговите цели ще му стига.

д90 може би ще ти е в множко :)
д80 си земи...ще спестиш пари за обективи.

За пеизажи и портрети нито ти трябва голяма светло чуствителост нито добър аф.
Пр не се нахвърляйте на скъпи тела после да няма пари за обективи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: lifelover   
Дата:   18-12-08 01:04

е да ама той само ме натиска за това 160-85 :) [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-12-08 01:10

Еми ако нямаш кинти ти си си виновен.
Купи си по евтино тяло...

Няма смисал да снимаш с д90 или 40д с разни китаци...не печелиш качество..напротив.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D90 vs. Canon 40D - помогнете в избора на тяло, моля!
Автор: lifelover   
Дата:   18-12-08 01:29

Ох и ти си прав...
Сега да не ме разбереш погрешно, но 18-200 е малко по-скъп от 16-85, просто ми се стори добра алтернатива с един обектив да покрия нуждите си на любител, но като гледам няма да стане ... То това и ме интересува просто дали си заслужава парите 18-200 или просто да се облегна на по-евтината опция с 18-105. Исках някой снимал с 18-200 да изкаже мнение, но Асахи нали каза, че ще му се мръщя само :) Объркан съм яко... :(

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: pasha   
Дата:   18-12-08 03:46

Lifelover виж сега: първо да уточня, че не съм специалист по въпроса но изразявам мнение. Аз си купих Д90 преди 2 месеца за да заменя Д40 с двойния зум /18-55 и 55-200 VR/ Взех само тяло защото смятах, че няма смисъл да си купувам китов обектив а и за момента тялото ми беше предостатъчна инвестиция! От тогава постоянно гледам обективи /по-скоро само чета/ и се чудя какво да си взема. Тялото според мен е супер, обаче НЕ ИСКА ДА СНИМА С КАЛПАВИ ОБЕКТИВИ!!!! Не иска и това е. С 55-200 VR се ядва ама това 18-55 въобще не го харесва!!! Пробвал съм го и със стабилизирания варинт - пак същата работа! Имам 50мм 1.8D - като го сложа и апарата "запява"! В момента съм без 18-55 защото го подарих заедно с Д40 на сестра си и нямам нищо за долния край та и аз търся! Моя конкретен съвет към теб е: Ако имаш парите послушай pd и вземи тялото с 16-85 VR и евентуално ако имаш и за 50мм 1.8D работата заспива. Ако не то тогава китовия 18-105 VR + 50мм 1.8D! Китовия си пасва с този апарат а и двата варианта ти решават проблема на първо време като същевременно не те набутват с оптика която ще се чудиш как да пробуташ на някого. След време когато имаш парите можеш да инвестираш в обектива по който адски много съм се прехласнал в момента и направо ми е мечта: Tamron 70-200 f/2.8. За 1100 лв това е направо песен!!! Тамрон 17-50 2.8 аз също много го мислих но единственото което ме спира е липсата на стабилизация а Д90 има страхотен видео режим но един от недостатъците е липсата на каквато и да е стабилизация в камерата и когато снимам с нестабилизиран обектив картината много бяга и ме дразни. Стабилизацията доста помага в случая. Иначе като качество ме кефи повече от скъпите видеокамери на пазара. За справка http://www.vimeo.com/2519226 Така, че се насочи към стабилизирана оптика!



Публикацията е редактирана (18-12-08 03:56)

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: lifelover   
Дата:   18-12-08 08:02

Привет, pasha!
Нямаш си на представа колко ми помагаш с толкова изчерпателния ти отговор, всичко си обяснил перфект, а и имаш опит с част от изброените от мен оптики. Вече бях започнал да се плаша, че освен pd, никой друг не си е купил въпросното D90 или просто на притежателите на Nikon не им се занимава с постоянното ми хленчене. Разбира се получих много полезни съвети по-горе, но все още с големи въпросителни си стояха някой от питанията ми.
Сега на кратко - няма да крия, че не съм на Буров син (май така беше лафа..),но не е като да не мога да си позволя въпросните обективи към Д90-то. При мен е друго - просто не съм сигурен, че съм на нивото на многото професионалисти или дори любители фотографи, че да заслужавам повече глезотии, за моето хоби фотографията. Т.е. хем ме сърби, хем не ми стиска :) Искам просто да направя някакъв оптимален избор, в който хем да не взема някакви измислени обективи, хем пък не искам да се надценявам и да се изхвърля, че дори да не разбера за какво съм си дал парите :) Амтньор съм от всякъде, но ще си призная - водя си дори статистика за коментираните обективи във форума на листове хартия, понякога се вманиачавам, знам! Разгледах всичките ти снимки, забелязах, че всички правени с D90 са с 50мм и са много сполучливи. HD видеото наистина е страхотно, модела ти също ;)

Сега на кратко по въпроса:
1-во и със сигурност ще взема 50/1.8D - евтин е,а и до сега само комплименти за него, а като разгледах снимки на съфорумци правени с него, направо ах-нах. Толкова са прецизни, голяма острота, това е моя портретен обектив - на 100% ще го взема!
2-ро със сигурност каквото и да взема от тук нататък ще е стабилизирано! Вече и други хора ми казаха, че за този апарат си трябва VR, ще се вслушам.

Сега остава да избера само между 16-85 и китовия 18-105.
18-200 явно не го харесвате, а така му се бях наточил точно на него :)

Благодаря още веднъж на ВСИЧКИ взели участие по малоумната ми тема! Стррахотни сте момчета, адски много ми помагате!




Публикацията е редактирана (18-12-08 08:11)

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: Canon   
Дата:   18-12-08 08:19

lifelover
Проблема ти е ниското финансово ниво и високата летва с допълнителни утежнения като "само един обектив".

Единствения суперзум (28-300мм екв)
с достатъчно високо и равномерно качество по цялата дължина е на Лайка, но е за 4/3 - Панасоник или Олимпус, и струва над 1000$, виж:

http://www.bhphotovideo.com/c/product/550046-REG/Panasonic_L_RS014150_LEICA_D_VARIO_14_150mm.html

Там се разчита на стабилизация в тялото.

След това е бюджетната, леко компромисна (без фтм) двуобективна конфигурация на Цанон, която съм ти написал.


Избора на Д90 е добър - що се отнася до тялото. Но еквивалентните (където има) обективи на Никон са обикновено 20-30% по- скъпи или с по-ниски параметри при сродни цени, просто такава им е фирмената стратегия.
Вероятно Никона ще трябва да го окомплектоваш с бюджетни обективи от трети страни - тамрон, сигма ..., някои от тях са великолепни като параметри.
Или да минеш на по-високи ценови нива на оптиката.

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: mga1981   
Дата:   18-12-08 09:42

Здравей и от мен.Чета темата ти от самото начало, не че ще промени мнението ми по някакъв начин, но ми е интересно да видия до къде ще се стигне[smilie18]. Аз също като теб преди време стоях пред същата дилема, за себе си бях направил избора че ще е Д90 при всички случай, но започна да стой въпроса с какъв обектив и тъй като и аз като теб "хем ме сърби, хем не ми стиска" реших на първо време да си го взема със стабилизирания китак от които мога да кажа че съм адски доволен, както обичат да казват тук "получаваш това за което си платил"[smile] .Само за уточнение до преди това бях с Канон 400Д няма и да ги сравнявам защото ще стане мацаница[smilie18].Значи след като поснимах малко с въпросния китак вече се замислям какво още ми трябва.По всичко личи че него след време ще го сменя с 16-85 стабилизиран, но не знам кога.На първо време със сигурност ще си взема твърд обектив един от двата AF Nikkor 50mm f/1.8 D или AF Nikkor 50mm f/1.4 D защото повече като твърдо за сега не ми е нужно.След това както каза някой по нагоре и аз съм се много мераклисал на Tamron 70-200mm f/2.8 единственото което ми притеснява в него е липсата на стабилизация, защото преди това на Канона съм снимал само с нестабилизирани обективи и сега виждам ясно разликата.Другият вариант е Nikkor VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED много четох и гледах приемри от този обектив дори и boni има негово ревю.Та мисълта ми беше такава, след като няма да си изкарваме хляба с тази техника която и в най-евтиния вариант си е скъпа за някой,не виждам смисъл от повече.Така че аз за себе си знам какаво ще взема по-натам.Така е и аз гледам снимки правени с хубави обективи и си викам "ееее и аз да го имах и мойте снимки щяха да изглеждат така", но уви не печеля от това и мисля че е безсмислено да хвърлям космически суми за обективи.Та това е щракам си за сега с китака живот и здраве след време го сменям него задължително с 16-85, един твърд от двата които казах и един зуум.Много ме влече този Тамрон заради тази пуста бленда 2.8, но преди време тествах 70-300 на Никона и не беше зле.Това е което имах да ти кажа "The choice is yours" и си щракай за кеф и да не ти пука, не може всички да имаме скъпи стъкла.Поздрави от мен.[beer] [beer] [beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (18-12-08 09:43)

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: pasha   
Дата:   18-12-08 14:22

Абе и аз не си вадя хляба с фотография ама въпреки това ме сърби постоянно да си взема хубави обективи!!! именно поради тази причина и казах че няма смисъл от обективи,които след няколкомесеца ще се опитваш да продаваш! По-добре да покриеш долния край с нещо качествено и след време да гониш вече и дългия пак с нещо качествено от колкото да развиваш търговска дейност с обективи. Аз за себе си се уверих по трудния начин. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: teodor29   
Дата:   18-12-08 14:46

Е-е-е, толкова хора вече имат Никона (Д90) и никой не ще да каже как е на шум в малките иса - 200 и 400! Любопитно ми е как се справя спрямо Д40 или 400Д? Чета, че някои сте минали именно от тези модели на Д90. Споделете впечатления! В ревютата малко предъвкват тази част и хвалят високите му чувствителности. "pd" даже направи един тест и обеща да качи снимки в пълен формат, ама мина време и НИЩО.[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: teodor29   
Дата:   18-12-08 19:10

Егати, 5 часа по-късно и ... пак нищо! Явно остават само разните ревюта и превюта. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: pasha   
Дата:   18-12-08 19:29

Зависи, ако изключа шумоподтискането и на двата апарата Д40 шуми осезаемо по-малко на ниско исо. Разбираемо според мен. При включено шумоподтискане вече нещата са по-иначе. Но така или иначе е нормално Д40 да шуми доста по-малко предвид 2 пъти по-малката резолюция. Изобщо Д40 според мен е един от най-безшумните апарати според мен. На този адрес се опитвах да правя тестове между двата апарата преди време обаче поради някаква причина не ми се качиха снимките в оригинален размер: http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=ALBUM_EDIT&ALBUM_ID=15744

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-12-08 19:34

teodor29 на 200 и на 400 аса няма шум.
[smilie7]
Странени въпроси задаваш....
Виж в профила ми последната снимка е с 1600 аса.

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: neptun61   
Дата:   19-12-08 01:55

Ако имаш парите твърдо 16-85 ВР. Ако не и 18-105 ВР не е лош избор.

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: stemer   
Дата:   19-12-08 10:33

Д90 и 16-85 ВР вече и в кит:

http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&base=1&cat=47&product=4427&show=additional#slid...

аз лично съм много доволен от комбинацията
успех![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: batzeto   
Дата:   20-12-08 05:39

Не знам за lifelover, но аз определено направих своя избор. След толкова положителни мнения за 16-85 VR просто трябва да съм нещо мръднал, за да не се вслушам в съветите. Прочетох и доста ревюта, ще си позволя като заключение да спомена едно от тях, в което се казва:
Despite some shortcomings the Nikkor AF-S 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR DX is probably still the best DX standard zoom lens in Nikon mount to date.
Разликата в цената с кит 18-105 не е огромна, а и явно си заслужава.
Това + 50/1.8 май ще покрие 80% от нуждите ми,а дори при евентуална липса на средства след време, може да си остане така окомплектован D90-то. Благодаря на всички изразили мнение по въпроса, определено има полза от темата! [smilie24]

Весел уикend [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (20-12-08 05:56)

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: danbi   
Дата:   20-12-08 14:21

По отношение на 18-200. [smilie5]

Когато си купих D300 преди година, го взех направо с 18-200 VR въпреки прилежните инструкции на всички продавачи, консултатни че и писатели във форуми като този че ще направя голяма грешка.

Година по-късно и 30,000 кадъра повече съм убеден, че не съм направил никаква грешка по отношение на този обектив. Разбира се, редно е да се направи уговорка с нуждата. Моята нужда не включва печатане на билборди, 'арт' произведения и снимане на неща по поръчка.
Междувременно се сдобих с още разни обективи, дори вероятно ще се прежаля да мъкна някое прасе като 70-200/2.8 VR или 80-200/2.8 а кой знае, може и 14-24/2.8 (друго прасе). Но не ми изглежда вероятно да се отърва от 18-200, тъй като над 2/3 от кадрите ми са правени с него.

Разбира се, 18-200 си е компромис. Но от всички налични на пазара подобни компромиси, определено най-добрия. Обектива е доста солидно изработен, за разлика от 18-105 примерно (също не лош оптически обектив). Може да се каже, че 16-85 VR е по-нова версия на същия обектив с намален диапазон на фокусните растояния и съответно по-малки изкривявания и аберации.

18-200 има хроматични аберации, които D90 ще коригира автоматично за теб в JPEG, а Capture NX в NEF. Софтуера на Никон прави това по правилния начин.
Обектива също така има видимо изкривяване, особено в широкия край. Ако снимаш архитектура и искаш правите линии да са прави, отва е от значение. Разбира се, ако те интересува, има софтуер от рода на DxO Optics Pro който автоматично коригира оптичните изкривявания (както и доста други дефекти на оптиката).

Сравнявал съм го директно с 16-85 и той наистина има по-малко изкривявания и аберации. Но няма 200мм. Също така, на 85мм 18-200 е по-светлосилен.

Основния недостатък на 18-200 е, че е скъп. Хората които гледат предимно цена-производителност и са склонни да носят торба обективи вероятно са прави. Но за мен D90 + 18-200 би било единственото от което имам нужда на път (+ вероятно 50/1.8 или 35/2 за снимки на свещи).

Това, че ми е харесал на мен не значи, че ще хареса на теб или на някой друг. Ако те влече дългото, 70-300 VR е по-добра инвестиция + 18-105 VR примерно.

Аз съм само един лаик. Най-добре е да послушаш инстинкта си, или безбройните професионалисти и гурута тук.

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-12-08 15:20

[beer]
Бях скептичен към тъмните обективи.
16-85вр също се оказа страхотен обектив.
16-те мм вършат страхотна работа за пеизажи.

Просто за нашите потребности не ни трябват невероятни острилки.
90% от кадрите ми са само за уеб.
Останалите 10% по изложби и за лично удоволствие си ги разпечатвам.

[beer] Подкрепям данби с 2-те ръце.

Нуждата от 1-2 светлосилни твърди си остава.
Както каза данби: "за снимки на свещи"
И аз събирам за 70-200 вр [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: teodor29   
Дата:   20-12-08 18:18

Автор: pd
Дата: 18-12-08 19:34

teodor29 на 200 и на 400 аса няма шум.

Странени въпроси задаваш....

Задавам, защото нямам Д90, а ти имаш. И освен това чета в разни ревюта, че има шум още на исо200 (макар и едва доловим). Исках да науча "от първа ръка", а не от ревютата. Извинявай, ако съм ти обидил апарата![smilie11]

http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D90/noise.shtml
Pixel peepers will notice the D90's crops below exhibit visible noise textures at all but the lowest sensitivity - to be fair it's subtle at 200 ISO, but it's there if you're looking for it.


http://www.dcresource.com/reviews/nikon/d90-review/index.shtml
The camera took in plenty of light, as you'd expect from a camera with manual exposure controls. The buildings are sharp, from one side of the frame to the other. If you look hard enough you can spot a little bit of noise, but it's really quite minor. Purple fringing was well controlled. The "low" ISO 100 shot has less noise than the one taken at ISO 200, and it's a bit softer, as well. At ISO 400 and 800, noise becomes more obvious, though a midsize or perhaps even large print is still very much a possibility.

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: pasha   
Дата:   20-12-08 19:36

Абе има си! Тя всяка камера има на каквото и исо да я сложиш. Вече въпроса е на какви стойност в какви нива. Предполагам, че вече зависи и от оптиката, която е закачена! Ама си има ако изключиш шумоподтискане особенно - иначе е доста добре контролиран за резолюцията си. Аз лично съм адски доволен от камерата. Не сметам, че шума е решаващия фактор за качеството на една камера, но всеки сам си решава! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: anastas   
Дата:   20-12-08 21:20

Хубава е идеята за светлосилни твърди за снимки на свещи но мисля, че заради цената си педесятката е много препоръчвана и не толкова използваема на кропка.Това е обсъждано няколко пъти тук във форума.Аз лично се заглеждам по светли обективи с приравнени 50мм, а там цените са други и като, че избора по-сложен.

Успех


Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: teodor29   
Дата:   20-12-08 22:29

pasha, аз се интересувам "принципно"! Иначе са си го казали - "едва забележим при взиране в 100% кроп". И ревюто завършва с Excellent photo quality; superb high ISO performance ! [smilie24]
Имам желание да си го купя след НГ![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-12-08 02:04

На добра светлина счупва ...
Вчера снимах чайки на 800 аса при почти залез.
Има шум но е в мн приемливи нива и се забелязва особено само на 100%.

Последнитв врабци в профила са на 1600аса [smilie10] и няма видим шум при този кроп.
При 100% ест ще е забележим но в ниски граници.

Шуми доста приятно...точно филмово.
До 3200 почти няма цветен шум.

АБе пушка е.
На добра светлина до 2000аса е напълно използваем.Дори с компромис и на 3200.

На тъмно или на лоша светлина е използваем до 1600.

[beer] Естествено варира от иеята и съдържанието на кадъра :)

Не моцеш да очакваш да има фин детайл на аса над 800-1000 аса.[beer]

Не си ми обидил тялото.Хахах тва е скапана машина.Пр аз бях впечатлен от исо преформа...сигурен съм че и вие ще останте ако досега сте снимали с тела с ццд матрици и тела от поколенията преди 2г.

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: batzeto   
Дата:   21-12-08 04:25

danbi написа:

> По отношение на 18-200. [smilie5]
>
> Когато си купих D300 преди година, го взех направо с 18-200 VR
> въпреки прилежните инструкции на всички продавачи, консултатни
> че и писатели във форуми като този че ще направя голяма грешка.
>
> Година по-късно и 30,000 кадъра повече съм убеден, че не съм
> направил никаква грешка по отношение на този обектив. Разбира
> се, редно е да се направи уговорка с нуждата. Моята нужда не
> включва печатане на билборди, 'арт' произведения и снимане на
> неща по поръчка.
> Междувременно се сдобих с още разни обективи, дори вероятно ще
> се прежаля да мъкна някое прасе като 70-200/2.8 VR или
> 80-200/2.8 а кой знае, може и 14-24/2.8 (друго прасе). Но не ми
> изглежда вероятно да се отърва от 18-200, тъй като над 2/3 от
> кадрите ми са правени с него.
>
> Разбира се, 18-200 си е компромис. Но от всички налични на
> пазара подобни компромиси, определено най-добрия. Обектива е
> доста солидно изработен, за разлика от 18-105 примерно (също не
> лош оптически обектив). Може да се каже, че 16-85 VR е по-нова
> версия на същия обектив с намален диапазон на фокусните
> растояния и съответно по-малки изкривявания и аберации.
>
> 18-200 има хроматични аберации, които D90 ще коригира
> автоматично за теб в JPEG, а Capture NX в NEF. Софтуера на
> Никон прави това по правилния начин.
> Обектива също така има видимо изкривяване, особено в широкия
> край. Ако снимаш архитектура и искаш правите линии да са прави,
> отва е от значение. Разбира се, ако те интересува, има софтуер
> от рода на DxO Optics Pro който
> автоматично коригира оптичните изкривявания (както и доста
> други дефекти на оптиката).
>
> Сравнявал съм го директно с 16-85 и той наистина има по-малко
> изкривявания и аберации. Но няма 200мм. Също така, на 85мм
> 18-200 е по-светлосилен.
>
> Основния недостатък на 18-200 е, че е скъп. Хората които гледат
> предимно цена-производителност и са склонни да носят торба
> обективи вероятно са прави. Но за мен D90 + 18-200 би било
> единственото от което имам нужда на път (+ вероятно 50/1.8 или
> 35/2 за снимки на свещи).
>
> Това, че ми е харесал на мен не значи, че ще хареса на теб или
> на някой друг. Ако те влече дългото, 70-300 VR е по-добра
> инвестиция + 18-105 VR примерно.
>
> Аз съм само един лаик. Най-добре е да послушаш инстинкта си,
> или безбройните професионалисти и гурута тук.

danbi, сега вече внесе смут в досега свормираното мнение за правилния избор [smilie2]
Леко съм ти сърдит даже [smilie6] , защото и аз съм малко податлив на хорски мнения, но най-лошото е, че самия аз първоначално си бях харесал точно този 18-200 (сравнявах 18-105 и този, а за 16-85 не бях и помислял). Много ми допадна идеята, че с един обектив (хайде и с един твърд 50мм) покривам целия си диапазон и няма да се налага да мъкна стъкларии, да сменям и да се занимавам, да не говорим, че понякога нямаш време за сменяне на обективи и е въпрос на секунди, за да уловиш момента... Макар и по-високата си цена, бях готов да я заплатя и да си спестя вече споменатото. Малко взе да ми се променя мнението, когато порчетох подробно ревюто му във фотозона.де, където в заключение се казваше: The build quality is a little soso for a lens in this price class and probably the biggest disappointment. All in all the Nikkor is a highly interesting lens but not without flaws. и започнах да се чудя наистина заслужава ли си цената свързана с оправданото разочарование. Ти казваш, че D90 ще коригира недостатъците му и евентуалното използване на софт след това, но asahi ме стресна като каза следното: "С този сладур много си тича един Д60. С Д90 ще му виждаш кусурите и ще се дразниш."

Принципно разликата в цената м/у 16-85 и 18-200 не е определяща за мен (18-200 е с точно 100$ по-скъп в BH), разликата ще дойде като трябва да доокомплектовам след 85-те мм, ако се придържаме към вариант за който си мисля за сега.[smilie2]
Ей го на пак съм шаш, а тъкмо се бях нагласил някак си [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: danbi   
Дата:   21-12-08 10:41

Ааа.. затрих го! [smilie5]
Хакерска му работа... [beer]

ПП: тук бях скапал темата :(



Публикацията е редактирана (21-12-08 10:59)

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: danbi   
Дата:   21-12-08 10:55

Това явно си ми е карма, да смущавам хората. [smilie5]

Главното и неоспоримо достойнство на 18-200 е, че с него "просто си правиш кадъра". Всичко, което ти е нужно за това си го има -- много добра стабилизация, отлично цветопредаване, много добра защита от отражения (хубави покрития на лещите), бърз и точен автофокус и т.н. А да, разбира се и достатъчен зум диапазон за повечето ситуации.

Разбира се, това се заплаща с някои оптически дефекти. Не че обектива е зле оптически -- ако го ползваш правилно може да бъде убийствено остър. Но примерно не е особено светлосилен (това на дългото си личи), нито е супер рязък при на-отворена диафрагма, както биха били професионалните зумове.

Аз не случайно направих уговорката "за любителски цели". Тоест, такива които не включват печатане на огромни плакати с презицни детайли и т.н. Макар че съм виждал доста професионалисти по света които го ползват без да се замислят.

asahi съвсем правилно ти казва: когато имаш повече пиксели на матрицата, 'дефектите' на обективите започват да се виждат. Разбира се, когато ги гледаш 100% на монитора. Ако си печаташ снимките на хартия или ги гледаш на монитор на нормални размери, едва ли изобщо може да познаеш, че е снимано с този 'кофти' обектив.

Качеството на изработка е последното, за което бих се притеснявал. Обектива си е изцяло метален и пластмасови покрития (това е явно днешната "мода") и практически не се различава от 16-85 VR освен по размера. Единствения му кусур е, че тъй като има доста стъкло в него, обектива се саморазтяга като го насочиш надолу (и не е на 18мм) или се сгъва като го насочиш нагоре. Това може да ти е проблем ако го ползваш за снимане в подобни позиции от статив.

За коригирането на недостатъците.. тук става въпрос за хроматичните аберации. Когато обектива ти има малко хроматични аберации (а всички имат, повече или по-малко) изображението е по-остро. Има различни алгоритми за корекция на хроматичните аберации -- на-разпространения просто маха маджентата и синьото. Софтуера на Никон прави това, което трябва -- "връща" цветовете на мястото им. Разбира се, в някакви граници все пак, не е перфектно винаги (но пък работи с всякакви обективи) -- и така резултата е по-остра снимка с по 'калпав' обектив.

Аз бих ти препоръчал да поснимаш с такъв обектив, за да добиеш представа. Ако по-рязкото изображение ти е голям приоритет, по-добре да заложиш на комбинация като 16-85 + 30-700 (и двата VR) или евентуално да замениш 16-85 с препоръчвания от мнозина тук 18-70 (без VR) -- не съм снимал достатъчно много за да имам конкретно мнение, но не ме впечатли.

Удобството да не сменяш обективи наистина е много голямо. Такива неща, като прах по матрицата или автофокусния сензор, често се подценяват от любителите. Най-редовното им чистене си е допълнителен разход (и риск) а има ситуации, в които смяната на обектив е просто невъзможна.

ПП: Ето два кадъра (ГОЛЕМИ) които показват специфичен дефект на 18-200 -- осветените отзад клончета на дърветата горе. Сравнението е с 35/2D. Сравнението с друг зум може да не прави такава разлика (или да е дори по-добре за 18-200). Конвертирани са с DxO Optics Pro -- Capture NX се справя осезаемо по-добре с аберациите (не помня, дали корекцията не беше изключена тук).

http://news.digsys.bg/~admin/DSC_4801_raw.jpg


http://news.digsys.bg/~admin/DSC_4802_raw.jpg




Публикацията е редактирана (21-12-08 10:59)

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: neptun61   
Дата:   21-12-08 12:55

С който и да е Никкор,ако снимаш в RAW и конвертираш с Кепчър НХ няма да видиш цветови аберации. Телата нямат значение. Кепчър НХ поддържа всички произведени Никон ДСЛР тела.
Що се отнася до 16-85 ВР той просто е най-добрият кроп любителски обектив на Никон. Ако не искаш компромиси го взимаш него и по-късно го допълваш със 70-300 ВР.

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: djogata   
Дата:   21-12-08 13:04

нептун61, има един никор, с който можеш да видиш аберации НЕЗАВИСИМО от това, че конвертираш с Кепчър НХ, и това е Никор 70-300ВР при снимки на 300мм - просто няма софтуер, който да може да изчисти тези аберации [smilie5] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: neptun61   
Дата:   21-12-08 13:10

Имам обектива и не ги виждам. Цветови аберации остават при мен само от 10.5 фишая,но няма фишай,който да няма голями аберации.

Ето това е на 300 мм. със 70-300 ВР:

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/bgme3483.JPG


http://photo-zona.net/images/user37674/album6777/large/1210801842_zicf5748_DSC_1848.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/bgme3483.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/khzn8414.JPG


http://photo-zona.net/images/user37674/album6777/large/1210801843_dgge0716_1848.jpg




Публикацията е редактирана (21-12-08 13:14)

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: djogata   
Дата:   21-12-08 13:14

Е, сега, ако не искаш да ги видиш, няма да ги видиш [smilie5]

Те на този обектив аберациите са синьо-жълти, не червено-цианови, и до 200-220м са доста малки - абе обектива си е муцка, но на 300мм положението е просто трагедия и нищо не може да махне аберациите напълно. Друг е въпроса, че не се виждат на всеки кадър

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: neptun61   
Дата:   21-12-08 13:20

Че са синьо-жълти и не са осбенно дразнещи съм съгласен. И това,че не се виждат на всеки кадър е така. Но при мен Кепчъра си ги премахва без остатък. Защо ти имаш проблем не зная и не се наемам да коментирам.

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: djogata   
Дата:   21-12-08 13:39

Е сега, ти дай снимки в по-мърляво време и с по-малък контраст, и чакай аберации [smilie5]

Аз виждам аберации най-вече при по-силно осветление и контраст

Освен това ти говоря за аберации видими при леко увеличение, не при 1000 пиксела като за разглеждане на монитора

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   21-12-08 14:28

neptun61, не съм убеден че Capture NX ще премахне аберациите в NEF от всякакви тела. Тъй като не съм пробвал, може и да греша.

Доколкото знам и Active D-Lighting и тази функция за коригиране на аберациите използват данни които се записват от фотоапарата в NEF при снимането. Другия софтуер не разпознава тези данни, затова си прилага 'универсални' методи за корекция. Capture NX коригира аберациите не само на никонски обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: neptun61   
Дата:   21-12-08 15:54

Така е-не само на Никонски обективи,но най-добре на тях. А за телата можеш да си сигурен-поддържат се всички ДСЛР-и на Никон. Това е ценното. Притежаваш дърт Никон,снимаш в Роу и от фирмата ти дават най-новият енджин съобразен с особенностите на това тяло.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: danbi   
Дата:   21-12-08 22:21

Не ги разбирам тия, дето не обичат Никон.... [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: edit:Nikon D90 vs. Canon 40D и избор на обективи за тях!
Автор: lifelover   
Дата:   24-12-08 02:50

Избора е вече взет! Реших да се вслушам в почти единодушното мнение и да заложа на по-сигурното, за да не мрънкам след време. На този етап ще се задоволя със следното:

Nikon D90 + 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX

след време, като събера кинтаро и заслужа ще си самоподаря Nikkor 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED AF-S

Искам обаче преди това да си взема твърд обектив. Първоначално се спрях на 50/1.8, но сега не съм сигурен, че с него ще мога да задоволя освен потребността си за снимане на портрети и едновременно с това и макрото. Разгледах и специалните макро обективи, много ми хареса Никонския 105/2.8G който ще се впише и в двата случая, за които ми трябва, само че не ми е по джоба. За това намерих неговия заместител на Сигма 105/2.8 EX DG, който вече се ядва повече като цена, но не знам как е като качества...[smilie11] Тук е момента, в който искам да помоля отново за съвет, т.е. да се придържам ли към първоначално избрания светъл Nikon-ски 50/1.8 или повече за целите ще ми пасне Сигма-та 105/2.8 или има и друга алтернатива в този ценови клас?
Благодаря предварително на хората, които ще се отзоват със съвети![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: darksorrow   
Дата:   24-12-08 02:58

(тайно се чуди какво не ти харесва във варианта 40д + 100/2.8 макро канонско в твоя случай... хем по-евтино, хем много добро, хем фирмено...)

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: tycoon   
Дата:   24-12-08 08:52

Явно дилемата ти е много голяма щом си заформил такава тема:)
Дълго време бях с 18-200/ВР2. Според мен трябва да си купиш точно този обектив и ще ти кажа защо;)
До момента не си снимал с качествена оптика и няма да намериш разлика между 18-200/ВР, 17-80, 16-85, 18-105, 24-120 и т.н.
Това за зумове с подобни характеристики като разликата в качеството е +/- съвсем малко. С 50/1.8 малко ще ти се отворят очите и ще направиш разлика, препоръчвам го, макар че по-добрият избор е 35/2 (но и цената му е друга) тъй като апаратът ти е с кроп фактор.

Да се върна на 18-200.
Ако си го купиш ще можеш да отстреляш всяка една ситуация, ще имаш и яка стабилизация. Правил съм кадри на 200мм 0.5 сек без да се размаже.

Снимките ти ще стават за семейния албум както и за публикуване в списания без проблем стига да са добри. Размер 40х60 см е ок. Булбордове няма да правиш със сигурност пък и да правиш там момента е някой да те наеме да му заснемеш и хич няма да те пита с какъв обектив си снимал:))
===

The conclusion:

Първо си купи 18-200/ВР2 и 50/1.8 защото е евтин. Като се наситиш на големия зум го продай и си купи нещо като Никор 80-200/2.8 или Никор 70-200/ВР2 (по-скъпия вариант, но еднакъв като оптика с другия) за дългото и/или Тамрон 17-50/2.8 за по-широкото.
Между другото някоя Токина 12-24/4 ще ти пасне идеално;)

Дилемите можеш да ги преодолееш ако подкараш обективите подред.
И още нещо!!!

Повечето от нас тук са със синдрома
"Купих си първо евтин обектив за да продължавам да се изръсвам за все по-скъпи обективи"
Та.. имай и това предвид.



Публикацията е редактирана (24-12-08 08:57)

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: tycoon   
Дата:   24-12-08 08:59

Може да подходим и по друг начин.
Покажи малко кадри, които ти харесват, че да ти изберем обектив:)

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: mitku   
Дата:   24-12-08 09:58

1. 16-85VR е, The ОбективЪТ за всекидневно ползване. [smilie24]
Тук като друг вариант бих сложил комплектче от Sigma 12-24 + Sigma 24-70/f2.8.

2. 50mm f/1.x. Аз например много голяма част от снимките си ги правя с 50мм "палачинката". Туй е много ценен обектив. А вече дали да си вземеш по-евтиния f1.8 или по-скъпия f1.4, трябва сам да решиш. Абе като поснимаш "на свещи" ще разбереш каква им е далаверата на тези обективи и после другите ще ги виждаш в друга светлина - "a must have", както се казва. [smilie5]
Само да спомена - за макро, НЕ става... трябва ти друг обектив или поне макроекстендери за този.

3. За дълго - 3 варианта: Nikkor 70-300VR (аз съм супер доволен от него); Sigma 70-200/f2.8 или Nikkor 70-200VR2/f2.8. Всеки от тях си има своите предимства и в крайна сметка получаваш туй, което плащаш... въпрос на кинти, който пак сам трябва да решиш.

4. Ако държиш на макрото - има доста варианти... Най-смислени според мен са: Sigma 50/f2.8 Macro или Nikkor 105VR/f2.8 Micro. Отново - въпрос на цена, който сам да си решаваш.

5. Помисли си все пак дали да купиш всичко туй на старо, от базара... спестява се доста, но за някои от тези неща ще ти трябва доста чакане и дебнене. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: danbi   
Дата:   24-12-08 11:37

От макро до макро има много разлика. Различните макро снимки си искат обективи с различно фокусно растояние. Ако снимаш гадинки примерно, 105мм или дори 200мм макро си е нужно.

Аз примерно съм много доволен от Никор 60/2.8D (стария вариант) обаче.. примерно за ето тоя хубостник, се наложи да лежа по корем и практически да му завра обектива. А гадинката вероятно реши да се огледа в стъклото.. та ми позираше [smilie5]

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/aazl3497.JPG


http://212.36.3.59/site_pics/112/a_1216807385_pic_10004472_0335148.jpg



хубавото му е, че става и за къс телеобектив.

Колкото за 50-иците. Туй вече беше казано, но всяка 50-ца ще ти отвори очите, какво може като разделителна способност, детайл и цветопредаване камерата ти. Лично аз предпочитам 35/2D защото на кроп фактора е общо взето еквивалентен на нормален обектив. Един също много хубав избор е 30/1.4 нс Сигма - малко по-скъп е, но в бонус получаваш още един стоп.

Дали 50/1.4 или 50/1.8 както много е писано във форума, разликата между тях е прекалено малка, за да я усетиш веднага. Не че няма разлика. По-добре да си вземеш по-евтиния, който дори да продадеш после "със загуба" тя (загубата) ще е малка в абсолютна стойност.

А като си се размислил за твърди обективи.. замисли се и за 85/1.8 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: mitku   
Дата:   24-12-08 12:03

Аз не бих взел Sigma 30/f1.4 пред Nikkor AF-D 50/f1.4. Не съм снимал със Сигмата, но съм гледал доста снимки и тестове из мрежата (за да НЕ я взема). Единственото предимство на Сигма-та е, че е по-широка... после почват недостатъците: повече винетира (нормално - тя не става за ФФ, а само на кропка, което само по себе си, също е як недостатък); (доста) повече аберира; по-мека е (с доста и особено по краищата); повече изкривява (макар, че не е съществено и за двата)... и за капак е и по-скъпа, че и от новият Nikkor AF-S 50/f1.4 е по-скъпа.
Но всеки си решава сам кое му е по-важно.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: danbi   
Дата:   24-12-08 12:35

mitku, 30мм и 50мм са различни неща. Ако ще сравняваш тази Сигма с обектив на Никон, то 35/2D е по-подходящ (много хубав обектив).

50-ците по дизайн са едни от 'най-лесните' обективи -- затова са толкова евтини за качеството което предлагат.
Ако не за друго, един 50/1.8 е полезен като референтен обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: anastas   
Дата:   24-12-08 14:04

Супер темата още не се е изродила и е доста констуктивна.[beer] [beer] [beer]
На мен ми е интересно сравнението между сигма 30/1.4 и Никон 35/2.Никона е споменат няколко пъти по-нагоре, а преди време Бони направи добра реклама на Сигмата.Според мен също 30мм е по-често приложим обектив за снимки на свещи с кроп тяло.Мнението на тези които са снимали и с двата обектива ще е много интересно предполагам не само за мен.Споделете +++ и ---на Сигмата и Никона.


Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: mitku   
Дата:   24-12-08 14:17

Ако трябва да избирам между Sigma 30/f1.4 и Nikkor AF 35/f2.0... бих взел никора при всички положения. (Пак според снимки и тестове в мрежата, че не съм снимал с тях, но и да бях снимал - аз не бих могъл да дам толкоз качествени тестови резултати, в сравнение с профи-тестовете в нета) разликата в ширина вече става минимална, а Никора е по-добър по всичко (става за ФФ и съответно има доста по-малко винетиране, по-малко CA, по-малко изкривявания, по-остър и т.н... и по-евтин)... единственото предимство на Сигмата е, че е с един стоп по-светла.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: danny_falin   
Дата:   24-12-08 14:23

при близки цени определено бих си взел никонския

от една страна постоянно се говори за проблемите на производителите на обективи различни от тялото, проблемите са много и всякакви,
от друга страна пък, има хора закупили си сигма за никон и си ги ползват с кеф и не срещат проблеми

сам трябва да си предцениш
а колкото до 1.4 2.0 мисля ако скоростта на затвора на бленда 1.4 е 1/100 то на 2.0 ще е 1/50

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: shampoanta   
Дата:   24-12-08 14:56

lifelover: D 90 + 18-70 + 50/1.8 + 70-300 vr[smilie24]
снимам с д300 и съм стигнал /на практика/до извода ,че за ограничен бюджет това е най добрата комбинация ...но ако бюджетът ти позволява ще ти дам друг акъл [smilie3]

този сладур 18-200 като му видиш характеристиките по детайлно ще разбереш ,че не е онази дългозуместа фотопанацея дето ти се иска ,изобщо обектив с повече от трикратен зуум обикновено е добър в определена зона от дължината си /за 18-200 това е 18-24-30мм/ а в останалите дължини не задоволява като показатели [smilie23]
пропуснах да отбележа ,че ако ти се иска нещо по късичко - Токина 12-24 е добър нискобюджетен избор [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: neptun61   
Дата:   24-12-08 15:10

Стига вече с този 18-70. Добре,евтин е,но изобщо не е на нивото на 16-85 ВР.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: shampoanta   
Дата:   24-12-08 17:04

neptun61
ами по твойта логика ,както сравняваме 18-70 с два ПЪТИ по скъпия 16-85 , ще трябва да сравним НИВО-то 16-85 с два пъти по скъпия 17-55/2.8 [smilie5]
сравнявайки показателите на 18-70 с 16-65 разликата макар и с малко е в полза 16-85 ,но претегляйки малките плюсове с двойно по високата цена ,бих предпочел обектив като 18-70 ,който спокойно мога да му взема след време 400лв ,докато при 16-85 при евентуална продажба ,макс. да му взема 500-600лв [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: mitku   
Дата:   24-12-08 17:42

Само за сведение - в момента 18-70 струва нов 570 лв. (с отстъпка), а на старо, в базара, трудно се продава за 280-300 лв. (над 300 е практически непродаваем - разгледай сделките в последните 2-3 месеца [smilie3] ), което е кажи-речи около 50% от цената му, когато решиш да се "отървеш" от него (муаааахахаха - щял да му вземе 400 [smilie18] )... дори и 18-55VR се продава на по-добра цена (около 65% от цената му като нов). Също в момента - 16-85VR, струва 1000 лв. (без отстъпка), на старо си върви спокойно и си се продава (и даже питат за още) за 800-850 лв., което са около 80-85% от цената му. Няма друг обектив, който да се продава на старо за 80-85% от цената му като нов. [smilie24]
А да посочваме ли колко хора (само тук във форума и в базара) са си продали 18-70 за последните 2-3 месеца и са си купили 16-85VR... и колко са направили обратното (нито един)? [smile]
18-70 е добър обектив, но... да не прекаляваме... базарът най-добре показва кой колко е добър - цената на старо е най-верният показател. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-12-08 18:13

д90 с обективи под 1000лв се обезмисля.
Да беше си взел д80 [smilie23]

А за тия дето снимат с д300 и 18-70 [smilie25] могат да се застрелят. [beer]

Пълно безхаберие.... [smilie23]
Накупихте телата за по 2к лева...и сега им слагате евтини пластмаси отпред...и очаквате резултат...[smilie23]

Ваша си работа :) Важното е да се кефиш...[smilie18]

Предлагам поне 16-85вр + 70-300вр
Както тези на подобни цени.
Тамрон 18-50 2.8 ди
Сигма 24-70 2.8 ех
Сигма 50-150 2.8 хсм ех
Никкор 50мм 1.8д

[beer] Като сигмите е добре да минат през калибрация.Безплатна е когато обектива е в гаранция [beer]

Аз имам 16-85вр мн довоелн съм...за пейзажи и всекидневно е супер.
Имам и 50мм 1.8д пак е супер за 200-те му лева.
Ест събирам за никкор 70-200 2.8 вр [smilie24]

Файда от китаци и 17-80-та няма [beer]
Особено на д90 [smilie8]

А тия с д300 и 17-80 та ИМ СЕ ЧУДЯ ?? за какво им е това д300...да го показват??
хахаха...[smilie23]
[smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]



Публикацията е редактирана (24-12-08 18:15)

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: danbi   
Дата:   24-12-08 18:26

pd, тялото обикновено се ползва за да се снима с него, след като му завинтиш подходящ за кадъра обектив. дали е D1, D10, D100, D1000 или D2312563 все тая.

Един и същи обектив на D80 и на D90 ще даде практически един и същи резултат (дори, ако не е перфектен, с D90 резултата ще е по-добър).

Ако токова харесваш 16-85, то би трябвало също така да харесаш и 18-200 (нямат особена разлика нито по оптическата схема, нито по конструкцията).

Идеята да си купиш 16-85 е най-вече в това, че ако ти трябва по-дългофокусен обектив, ще го смениш с 70-300 или нещо подобно. Така, ползвайки два обектива с по-малък диапазон на зум-а ще имаш по-малки оптически дефекти в целия диапазон.

Разбира се, тез инеща са критични тогава, когато имаш нужда да ползваш максимума на системата си, за печатане на някой билборд примерно, ще продаваш снимките на сток сайт или ще се взираш в 100% изображението им на компютърния екран.

За нормално снимане, всеки от обективите на пазара върши перфектна работа. Ако си от хората които си купуват фотоапарат за да снимат -- по-скоро ще избираш обективите според удобството им (и цената, разбира се).

ПП: Сравнението между 18-70 и 16-85 VR е малко безсмислено от практическа гледна точка -- единия е стабилизиран, другия не.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: anastas   
Дата:   24-12-08 18:42

danbi [smilie24]
Много са малко хората в нашия форум които по оптическата схема на обектива да имат правилни очаквания.Всеки обектив си има косури и снимащия трябва да ги знае за да ги минимализира.


Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: lifelover   
Дата:   24-12-08 19:08

момчета, не се карайте! shampoanta изхожда от гледната точка що се отнася до финанси и ограничен бюджет/сравнително добра система.
Аз самия не съм готов на този вариант 17-80, защото не искам да взимам обектив без ВР, като се знам и каква съм трепетлика, а това ще бъде основното ми стъкло за всеки ден... то по-добре пак от тази гледна точка да си взема китака 18-105 ВР нали?
До колкото 18-200 ВР наистина много му се бях накефил и без малко да го грабна, но като чели не ми се иска да съм на метода "проба-грешка" , т.е. да взема сега едно, после да продавам, да търся друго... Искам просто да направя правилния избор от сега.
макрото на danbi е страхотно по моите критерии и труда си е заслужавал! [beer]
Никой нищо не каза за Сигма-та 105/2.8 EX DG (или просто нямате наблюдения за нея). Вижда ми се на приемлива цена, въпроса е наистина доближава ли се до Никонския 105/2.8G и ще мога ли да я използвам както за макро нуждите си от буби и цветленца, така и за портретна фотография? Да не дойде малко остра, точно за нея? Всички харесвате 50/1.* но не мога да си взема и макро и 50-те мм. Едно от двете ще е, но какво?
Иначе отново прочетох толкова полезни коментари, че чак започнах да си мисля, че това е една от най-стойностните теми като цяло тук...напоследък [smilie24]
Благдодаря!



Публикацията е редактирана (24-12-08 19:15)

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-12-08 19:11

danbi весели празници пич[beer]

Прав си както винаги.
Но тук...гледната ти точка варира.

Както и всеки обектив "върши" работа ,така и всяко тяло.
Пледирам по голяма час от бюджета да се похарчи за обективи.


Не е редно да купуваш тяло като д300 (3к лева близо) и да му слагаш оптика за 500лв.

Не можеш да използваш качествата му.И се обезнисмя покупката му.

Ако един обектив не може да напълни 10мпих за какво ти е тяло с 12?
И не само...образно казвам. [smilie24]

Пр ако ще снимаш с китаци и тнт...и ако данби е прав за това ,че никой няма да принтва на големи пана то за какво ти е д90 или още по мако д300.

Една светлосилна оптика на д80 ще ти дава доста възможности който с д90 и тъмнилки няма да предоставят.

[beer] Става въпрос за целесъобразно похарчване на парите а не за качество.
Да не говорим че оптиката се обезценява много по бавно и си заслужава точно за нея да инвестираш повече [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: compur   
Дата:   24-12-08 20:45

да-а-а-а! интересна тема!
ето едно бинкче от любимия ми форум за никон, където хора от различни страни са пуснали снимки, направени с различни обективи. всеки може да провери галериите на съответния обектив и да си направи изводите!
http://www.nikoncafe.com/vforums/showthread.php?t=187691

има снимки с почти всички обективи на никон, сигми и бигми, тамрони и семпрони...
успех с покупката!

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: neptun61   
Дата:   25-12-08 15:55

18-70 го имах. Смених го с 16-85 ВР. Огромна разлика. Новият още на f3.5 и 16 мм е остър,което не може да се каже за 18-70. Фокуса му е прецизен,докато 18-70 между 18 и 35 мм и бленди под f5 често дава бек фокус. Не става въпрос за една бройка. И по форумите по света хората се оплакват от променливо качество при този обектив. Всичко ново ги няма тези проблеми дори и 18-55-ците. Сега купих на сина си 18-105 ВР(за Д 40-то)-и той е по-добър от 18-70. По отношение на цените на старо-18-105 ВР е по-евтин като нов от 18-70, но се продава на по-висока цена втора употреба. Разликата е около 80 лева в негова полза.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: neptun61   
Дата:   25-12-08 15:59

Пд

Не сравнявай Д 80 и Д 90. Макар и да са от един клас разликата в поколенията е огромна. Що се отнася до обективите-една "светла" Сигма с проблемен фокус е по-лошият вариант от "тъмен",но отличен Никкор.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: djogata   
Дата:   25-12-08 16:03

Нептун61, във всички теми се държиш като дилър на Никон (предполагам си и такъв) - давай малко по-неутрално [smilie7]

И Честита Коледа [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: djogata   
Дата:   25-12-08 16:07

Хоп, като сме почнали.... Аре.. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: djogata   
Дата:   25-12-08 16:08

100























.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-12-08 16:15

neptun61 така е но ако калибрираш по принцип няма проблем ...с малки изключения [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: neptun61   
Дата:   25-12-08 16:18

djogata
Не съм нито дилър,нито адвокат на Никон. Говоря само за неща с които имам опит. И го правя за да помогна на тези,които още не са си строшили главите да не го направят. Защото този опит аз съм го платил от собственият си джоб.

Честита Коледа и от Мен![beer]



Публикацията е редактирана (25-12-08 16:19)

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: mitku   
Дата:   25-12-08 17:21

Аз само мога да кажа, че мисля същото като neptun61. Неслучайно в една тема от преди няколко седмици направих една подредба на никонските обективи в този клас, за която някои хора ме обявиха за смешник, но на мен не ми пука:
1) 16-85VR;
2) 18-105VR;
3) 18-55VR;
4) 18-135;
5) 18-70;
6) 18-55.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: shampoanta   
Дата:   25-12-08 17:34

щото се разрази спор относно явното превъзходство на никор 16-85 ВР спрямо 18-70 ,ще си позволя една извадка от тестове на двата :
при най отворенко/3.5/ в късия край
------------16-85 ВР ---------- 18-70
център - 2200 LW/PН ------2000 LW/PН
в края - 1800 LW/PН ------1900 LW/PН

не бих казал ,че "Огромна разлика" е подходящото сравнение [smilie7]
ако се замислим относно начина на използване ,мисля че в диапазона 16-18 мм по скоро се снимат пейзажи ,крупни планове и т.н. все ситуации ,в които е препоръчително блендата да се позатвори до 8 например ,тази бленда /8/ поне при мен бе преобладаваща ,когато ползвах 18-70 в диапазана около 20 мм , и така да видим как стоят нещата при бленда 8 в късия край /16-18мм/ :
-------------16-85 ВР --------- 18-70
център - 2100 LW/PН ----- 2110 LW/PН
в края - 1980 LW/PН ----- 1920 LW/PН
екстр. - 1800 LW/PН ----- 1850 LW/PН

тука вече може да се поспори ,кой е попонай [smilie3]
данните са взети от http://www.photozone.de
[smilie24]
така ,че намирам възторга на Нептун от смяната на 18-70 с 16-85 за ... прибързан [beer]


Честита Коледа и от Мен!https://photo-forum.net/joro/emoticons/fest21.gif




Публикацията е редактирана (25-12-08 17:39)

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: neptun61   
Дата:   25-12-08 23:24

Таблиците са едно,реалните кадри в динамични условия нещо друго. Доскоро се носеха едни легенди за това,че 18-70 бил по-светлосилен и се показваше една графика. Е вече никой не им се връзва и който има парите купува 16-85 ВР.

Стига съм писал вече по тази тема. Коледа е. Весели празници!

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: Canon   
Дата:   25-12-08 23:33

neptun61
В реални условия разликите са още по-малки, разни микровибрации и размазвания ги изяждат.
Честита Коледа и от мен
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: danbi   
Дата:   25-12-08 23:49

Честита Коледа [smilie5] [beer]

Тези тестове, както повече хора пропускат да забележат се правят при много контролирани условия. Стативи, вдигнато огледано, ръчен фокус...

За съжаление, това няма нищо общо с реалността. В конкретния 'спор' (пак ще се повторя) е напълно безсмислено да сравнявате инак подобни, стабилизирани и нестабилизирани обективи. Най-незначителното трепване ще направи огромна разлика между инак перфектен нестабилизран обектив и един не чак толкова перфектен стабилизиран обектив -- стабилизирания ще има очевадно по-остро изображение.

Оптичната стабилизация не е панацея -- някой път сработва, някой не. Но в общия случай работи и спасява кадъра. Затова няма нов обектив в този клас без стабилизация.

По-горе се питаше за макрото 105/2.8G. Това е един много интересен обектив, защото хем е макро, хем е дълъг и хем е стабилизиран!!! Перфектен обектив за снимане на макро... от ръка.
Кадъра който показах по-горе, може и да е "постижение" от леженето по корем (а аз всъщност го правех за да забавлявам децата) но е далеч от перфектен макро кадър -- щеше да е доста по-добър с 105/2.8G micro. [smilie24]

Моя съвет е ако ще избираш между 50-ката и макрото, да си купиш макрото първо. Ако е 60-ца, то ще имаш "почти" 50-ката (с по-малко светлосила, което е по-сериозния фактор). 50/1.8 винаги може да си купиш "между другото" ако ти се наложи.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: lifelover   
Дата:   26-12-08 02:48

danbi написа:

По-горе се питаше за макрото 105/2.8G. Това е един много интересен обектив, защото хем е макро, хем е дълъг и хем е стабилизиран!!! Перфектен обектив за снимане на макро... от ръка.

Моя съвет е ако ще избираш между 50-ката и макрото, да си купиш макрото първо.
=================================================================

Принципно и аз така го намислих, само не разбрах ти за Сигма-та 105/2.8 ли говориш, защото ако взимам макро обектив мисля да е нея, заради по-приемливата цена, в сравнение с Никкор-а. И пак не разбрах няма ли да дойде прекалено остра за портретна фф? И въобще някой ползвал ли я е тая Сигма???


Да разбирам ли, че най-добрия избор съобразен с цената и целите ми, би бил:

Никкор 16-85 ВР
Сигма 105/2.8
Никкор 70-300 ВР /след време/

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: Plamen11   
Дата:   26-12-08 08:20

lifelover,пратих ти съобщение с малко информация включително и за сигмата.Прегледай линковете.Има писано за този обектив във форума.Успех!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   26-12-08 10:15

Аз всъщност говорех за Никор 105/2.8G micro. Със сигмата съм снимал малко, само портрети и не мога да твърдя дали е добър или лош.. За портрети е ок [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: lifelover   
Дата:   30-12-08 22:13

Пичове,
Вчерах ходих в едно магазинче и имаха D90 само с китака 18-105мм. Въпреки това се бях запасил с карта памет в мен и пощраках от ръка на P и Aperture priority modes, без да претендирам за компетентност. Резултатите не ми харесаха, когато ги разгледах на компа си. Вижте и вие. Кажете ми какво е това? Липса на фокус, снимането от ръка с VR on или просто този обектив толкова си може? Не виждам острота, детайл... wtf?
https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/axsw3523.JPG


http://img148.imageshack.us/img148/9752/dsc0003io0.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/axsw3523.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/yvvr0582.JPG


http://img504.imageshack.us/img504/5173/dsc0007xf1.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/axsw3523.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/yvvr0582.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/laoe5329.JPG


http://img504.imageshack.us/img504/8393/dsc0014zx8.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/axsw3523.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/yvvr0582.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/laoe5329.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/jksq0337.JPG


http://img243.imageshack.us/img243/7938/dsc0016mk4.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/axsw3523.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/yvvr0582.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/laoe5329.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/jksq0337.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/ywsm1653.JPG


http://img82.imageshack.us/img82/6395/dsc0032sv2.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/axsw3523.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/yvvr0582.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/laoe5329.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/jksq0337.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/ywsm1653.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/zcip5140.JPG


http://img504.imageshack.us/img504/7539/dsc0071ek3.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-12-08 23:00

lifelover с какво са конвертирани кадрите?
цс3?

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: mitku   
Дата:   30-12-08 23:13

С нищо... jpg от апарата директно. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: makiaveli   
Дата:   30-12-08 23:15

pd бе много акъл разливаш тука, мног нешо! Тва че си прочел няколко статии в нет- и си си купил никонче не те прави фотограф и не ти дава правото да раздаваш акъл на хората, които не разбират! Дано да не ти вярват! И във всеки пшост тия книжци пускаш, дай нещо по така ! Ей за тва ни е сбъркана цялата държава щото се управлява от дървени философи, прочел някъде едно, две неща и вече раздава акъл и си мисли че знае всичко! Айде със здраве ![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-12-08 23:37

makiaveli адни някой кадър за да те преценя.
[beer] Празнярче си за сега.
Дървения филосов без нищо зад него в момента си ти.

mitku има такава работа.
Нещо ми е софт и на мен в доста от кадрите.
(За рав от ацр говоря)
Четах ,че проблема бил в версията на ацр.
Трябва да видя с НХ как е...

В нета има доста изписано по въпроса.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: makiaveli   
Дата:   30-12-08 23:52

Аз като гледам твойте ми стига[smile]
то едното няма нищо общо с другото! Те тука няколко човека ти го казаха ама айде разливай още съвети, те заблудени хора колкото щеш[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-12-08 23:54

Нека да ти стига :)
Аз като не виждам твоите автоматично спираш да ми правиш впечатление [smilie7]
До колкото до next_time и пешо ми беше ясно от самото начало ,че са добри фотографи.
Как да ти кажа..дори стила на писане те издава ,че си празнярче [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: autosvet   
Дата:   30-12-08 23:58

ПД ами ти като си аднал една торба кадри и те гледам от тон време какви ги ръсиш умности. Намали малко оборотите, снимай повече наблегни на фотографията повече от колкото да четеш за техниката. На доста хора техниката им е самоцел, а други си снимат макар и не с най-острият обектив и не с най-модерното тяло на ниво, което за хора като теб е космическо.
[beer]



Публикацията е редактирана (31-12-08 00:02)

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: makiaveli   
Дата:   31-12-08 00:01

Бе много модерни думи изплзваш празнярче, тва в българския език го няма младежо[smile] [smile] Научи се да говориш, да снимаш и тогава да раздаваш акъл! Това че си прочел няколко статии в интернет не те прави разбирач или фотограф! Хубаво е да си живееш в заблуда и да си мислиш, че си много голям, но съм убеден, че аз не съм единствения , на който му е писнал от твойте словоблудства!

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: vgramatikov   
Дата:   31-12-08 00:07

autosvet снимам често.
Техниката не ми е самоцел.
Бях с д80 тва модерно ли е?
Сега съм с д90 просто по новичко това е.
А и си го взех съв течение на странни обстоятества които не искам да обяснявам.
С една дума това ,че имам д90 е случайност а не самоцел.
Обективите ме блазнят повече и в момента събитам кинтаж за такива.

makiaveli "думи изплзваш празнярче" незнам кой неможе да пише.
Уча се да снимам всеки ден :)
Снимам често както се и вижда и без да го споменавам (за разлика от теб)
Не живея в заблуда и си знам способностите и те за сега са скромни.

А тва за акълите...съм без коментар.
Навсякъде в нета пише ,че д90 има софт дефаулт джипег но няма кой да го прочете.
Обектива също е от значение и не можеш да очакваш от 18-105 да е острилка.

[beer]



Публикацията е редактирана (31-12-08 00:10)

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: autosvet   
Дата:   31-12-08 00:13

ПД целият форум знае какво имаш! Прочети ми пак поста и го осмисли добре, за твое добро ти го пиша. И еднин трезор "кинтаж" няма да те научи да снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: vgramatikov   
Дата:   31-12-08 00:16

Естествено ,че няма това е средство.
Не виждам какъв ти е проблема след като ти обясних как седят нещата ;)
А това ,че целия форум знае какво имам произтече от факта ,че много хора се интересуваха от д90 и ми задаваха въпроси и искаха кадри.

Снимайте вие...Аз пр обясних на човека що са му софт кадрите.
Разводнихте един куп теми за да се занимавате смен.
Няма смисъл...объркали сте човека.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: makiaveli   
Дата:   31-12-08 00:17

Нека да си вярва! Има една приказка- На всяка манджа мерудия! Та така и за пиди:)

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: vgramatikov   
Дата:   31-12-08 00:21

какво да си вярвам.

Имаш ли д90?
Интересуваш ли се от д90?
Можеш ли да обясниш защо са софт тези кадри?
Земи направи един кадър да те видим какъв полуидиот си.
Селянче кухо [smilie22]

[smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: makiaveli   
Дата:   31-12-08 00:24

Опа, нешо се ядосахме! Ми ако имам Д300, Д700 или някои канон какво правим? Айде лягай да спиш и със здраве, пък за мойте снимки не се грижи[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: vgramatikov   
Дата:   31-12-08 00:25

Нищо не става защото тук става сума за д90
Но си прекалено кух за да схванеш идеята ми нещо [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: makiaveli   
Дата:   31-12-08 00:28

Аз съм ти схванал идеята ама ти тоя Д90 навсякъде го пробутваш! Чета статия за Фуджи и оп ти и твоя Д90, чета за сони и оп ти и твоя Д90! Почвам да се замислям какво става тука, няква мистерия ли има...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: vgramatikov   
Дата:   31-12-08 00:29

Темата беше С5 или д90.
Но нищо [smilie18]
Куха лейка си.
Аиде лека нощ.

А и си личи каде се шегувам и каде не.
Дълга история...жив и здрав да си и вземи качи 3-4 кадъра...че си ми липсва сухото.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: makiaveli   
Дата:   31-12-08 00:31

Абе ти недей да обиждаш сега , че не е възпитано! Знам ги аз кои са темите! Айде лягай си с никнчето и утре може да повтори за н-ти път за пустата динамика на Ц5 дето не си го и помирисвал тоя апарат[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: mitku   
Дата:   31-12-08 00:50

Абе, нека си си е "динамичен" S5Pro... те да доставят в Павилиона D90 за същите под 1.3К лв. (крайна цена, колкото си е по "белите държави", където дори D90 е US$50 по-евтин от S5), пък аз нямам проблем да съм тъп аматьор-щракач и да си взема "нединамичен" D90 [smilie25] (но 1.9К лв., няма да дам [smilie19] ).

Само за сведение, ако някой е пропуснал да забележи - темата БЕШЕ за избор между D90 или 40D... и премина в тема за Никонски обективи за този D90. Темата за S5 е през две преки, в ляво. [smilie3]

А иначе - наздраве на всички и без лични "квалификации". [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: lifelover   
Дата:   31-12-08 00:52

малии да не бях питал по-добре, то какво стана :(

на кратко,с риск да си оспамя темата :)

Както каза mitku, кадрите са директно от апарата, т.е. не са конвертирани от роу, jpeg са си. Значи конкретно причинте за меките кадри се крие основно в това, че са в jpeg? ако бяха конвертирани от роу, щеше да е нещо много по-рязко? Обектива 18-105 маже? Трепетлика съм, макар и с ВР? ...мммм, че гадно :(

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: makiaveli   
Дата:   31-12-08 00:53

Ако ще е за избор на обективи аз лично бих заложил на твърди- 24, 50 , 85, 105 или на някой от варио об ективите по висок клас! Живи и здрави!

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: danny_falin   
Дата:   31-12-08 01:07

много изпростяхте ей
някои така са си родени де [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: mitku   
Дата:   31-12-08 01:09

lifelover, 18-105 не е лош обектив - добър си е и не "маже", НО все пак не е и "връх на сладоледа", пък и не е най-доброто за интериорни снимки [smilie3] .
Проблема с JPG-а на D90 обаче е, че по дефолт е настроен да е доста "мек", което може коренно да се промени в RAW (може и в настройките на JPG-а в апарата да се промени донякъде).
А иначе дали си "трепетлика" можеш само ти да кажеш - в интерес на истината доколкото гледах, например едната снимка изобщо не беше на фокус, а и при тези размери на снимките (като за пощенска марка), не могат много изводи да се вадят. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: lifelover   
Дата:   31-12-08 01:18

да да, аз сега се сетих,че някъде из настойките можеше да се коректва именно шарпа, но аз нищо не пипах...исках просто да видя по дефаут как ще дойде образа. За съжаление нямаха 16-85 за да тествам и с него, принципно него съм си го заплюл ;)
За фокуса - снимах на АФ, дори на няколко пъти фокусирах да съм сигурен, че е на фокус,сменях и точките за фокусиране,връцках..абе поиграх си...плачевен е само резултата :)
Иначе сори за размера на снимките, ауто са ресайзнати от имиджшак-а, ако трябва пак да ки кача някъде, за да са фулл. Само да кажа, че дата.бг нямам!

Забравих да спомена,че от това, което видях определено не мисля да използвам лайфвюто...така ми го прехвалиха, а то пълен таш** с извиненние.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: lifelover   
Дата:   31-12-08 01:24

аааа и още нещо забравих да кажа: цветовете ме изпълниха. да не се силя,но 1:1 са ми от това в действителност. няма пресилване, няма бъгийка... не така обаче стои въпроса с вградената светкавица :( направо не е истина как сменя и контраст и всичко, ако трябва да се използва и тя.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: autosvet   
Дата:   31-12-08 10:33

Само да те открехна, че каквато и стабилизация да имаш на ДСЛР на 1/10 ще ти е трудно да докараш кадър на 105мм. което приравнено е 158 за Д90 и трябва да имаш поне 1/100, а при стабилизиран обектив 1/40. И друго да те светна вграданета светкавица служи за любителски снимки като те мързи да вадиш външната и за управление на същата външна + запълване.

П.П. ПД ще те пратят в БАН с този начин на изразяване.

Весело посрещане на новата година от мен.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   31-12-08 11:21

lifelover,

Не съм компетентен конкретно по проблема за този Никор 18-105, тъй като снимам с 40Д и при това общо взето с нестабилизирани обективи.

Единствено искам да те предпазя от прибързани заключения от пробните снимки, които си пуснал по-горе.

Виждаме, че първите, за които се притесняваш че обективът "маже" са на 1/20. Дължината при която си снимал и в двата случая е 105 мм. Нормално е при 100 мм дължина да търсим първата стандартна надолу скорост, нали - нещо от рода (по принцип) на 1/80, още по-добре 1/100, 1/125... Стабилизацията да сваля, да сваля колко стопа - един, два, повече? Просто 1/20 за тези условия според мен дори за стабилизиран обектив си е ниска скорост. При това си снимал на бленда 4,5 и ISO200, а в кадъра няма много тъмни чак области. Според мен с всеки ДСЛР, особено пък с CMOS матрица, особено пък Д90 доколкото съм чел за него няма да покаже почти никакъв значим шум поне на ISO800, а защо не и на 1000-1600.
Мисля, че ако повториш тези кадри, като затвориш още малко блендата, вдигнеш чувствителността (ако не 800, то поне 400-500 - съвсем нормално) и постигнеш скорост от поне 1/100 (което мисля че няма да е проблем) ще имаш много по-добри резултати. Освен това, ако снимаш в RAW и после имаш възможност да чистиш само цветния шум без изобщо да пипаш монохроматичния ще имаш не само по-остри кадри, но и с по-силно оптично усещане за острота.
Пак повтарям - не разбирам от никори, още по-малко от този, но по принцип не би трябвало да си правиш никакви заключения точно от тези кадри. Това дори без да включваме послеващо шарпене в сметките.
А 1/20 на над 100 мм според мен е вариант не за стабилизация, а за качествен статив [smile] Да не говорим, че по принцип скорост 1/20 в тази ситуация може да ти е проблем независимо от стабилизацията/статива, защото както и да застопориш оптиката - снимаш движещи се хора, а това няма как да избегнеш.

А, и приятно посрещане на Новата 2009 и успех при избора и покупката [beer] [smile] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: vgramatikov   
Дата:   31-12-08 15:40

Еее дойдахме си на думата. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: neptun61   
Дата:   01-01-09 21:38

HSGeorgiev браво! Един обективен и ползотворен пост![smilie24] Без пристрастия,без глупости. Аз само ще допълня,че ВР-а на 18-105 е от старото поколение и е по-неефективен от ВР2: 16-85,18-200,70-300 и 105 Микро са с новата 4 стопова версия(ВР2).

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: danny_falin   
Дата:   01-01-09 22:08

този обектив, обективно погледнато :) може много повече, или поне моя може [smilie5]

на 18мм не очаквай чудеса от зуум за 500лв
но определено си личи че кадрите ти са на ниска скорост, то и от статив да беше снимал, като снимаш хора на 1/20 няма как да очакваш остри резултати

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: neptun61   
Дата:   01-01-09 23:19

danny_falin
Значи си купил 18-105 ВР?! Честито и много хубави кадри с новата техника!

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: pasha   
Дата:   02-01-09 04:08

Аз досега съм нямал случай да тествам апарат в магазин и да не ми се размажат снимките. А съм пробвал практически всички марки ДСЛР по няколко пъти за 2 години преди да си взема собствен. Явно осветлението което ползват не е подходящо - не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: emoxide   
Дата:   02-01-09 07:56

lifelover нека и аз ти кажа нещо, макар и може би със закъснение. Аз имах абосолютно същото раздвоение като теб, преди още дори да излезе на пазара D90. Впоследствие той се пръкна и ме шокира с високата си цена, което някак ме накара да поразмисля. Въпреки това, отидох до магазина и взех в ръка първо един турбо сапунер (Fuji S100fs), а след това грабнах D90. Усещането от двата апарата в ръката ми беше мноого сходно - пласмасови и малки за да ми бъдат удобни, дори като че ли D90 по-зле ми пасна ергономически. Впоследствие по стечение на обстоятелсва се докопах да Fuji S5. Преди да го получа, пак ме измъчваше избор на оптимален като качества и цена Nikkor или Tamron. Четох насам натам допитвах се, въртях-суках. Няма братче - Nikkor 16-85VR беше единственото! Като острота, ниски хрома аберации, слабо винетиране. За до 1000лв. а дори и повече пари, това е най-доброто. Разбира се дадох шанс на Tamron 17-50/2.8 но уви бройката не биваше.
Аз лично имам стабилна ръка и си правя на 6МП снимки на стайно осветление с вкл.стабилизация, дори и при 1/25 без размазване. А казват, че Фуджито искало много остър обектив, поради прекалено меките изображения. Е за сега нямам грижи ;) Така, че според мен, не се стискай за нещо подобно. Ако искаш да не ти е прекалено ударно, помисли си за покупка на изплащане. [shtrak] Успех в избора!

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: ogorogo   
Дата:   02-01-09 15:07

И аз съм с Д90 от сравнително скоро и искам да попитам "колегите по техника" дали увеличават шарпнес от менюто или снимате с фабричната настройка и чак след това човъркате РОУ-а???

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: neptun61   
Дата:   02-01-09 15:16

Снимам на профил стандарт с настройка на шарпнес 3-дефолтната. За портрети я свялям на 2.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: vgramatikov   
Дата:   02-01-09 20:22

Всичко на 0 и на ОFF. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: danny_falin   
Дата:   02-01-09 21:16

neptun61 написа:

> danny_falin
> Значи си купил 18-105 ВР?! Честито и много хубави кадри с
> новата техника!

мерси :)

евала на фото павильон, че ми го смениха
поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: algaivel   
Дата:   02-01-09 21:26

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

Ето тук можеш да сравняваш снимки от два модела апарати направени при едни и същи условия. Това може би ще помогне в избора ти. Успех[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: lifelover   
Дата:   05-01-09 11:03

а къде мога да сравня (става въпрос за сайт) снимки направени с различни обективи, но с едно и също тяло и еднакви други условия?


Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: lifelover   
Дата:   16-01-09 00:10

Пичове,тая тема я дъвкахме и преговаряхме бая. Мислех да изчакам до пролетта и да съм го измислил до тогава, но май няма време за чакане имайки предвид скачането на цените на Никон (от февруари). Някой всъщност скочиха!!! По данни от една друга тема трябва да скочат обективите тогава. Сега обаче самото тяло (Д90) и някой от китовете скочиха...т.е. явно няма да скочат само стъклата. Все още има атрактивни цени на обективите, които представляват интерес за мен... трябва обаче да действам... B&H не спи, а вдига [smilie2]

Дайте последни насоки и стига съм се ослушвал. Последни данни:

D90 Kit with 18-200mm VR II Lens - 1510$ - има повишение на цената на тоя кит вече. Преди беше 1450$
D90 body only - 900$ - повишение с 60$ + 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX Nikkor Lens - 630$ - няма покачване на цената(за сега)!!! общо=1430$

D90 Kit with Nikon 70-300 VR Lens - 1289$
- тоя кит не е мръднал, възможен вариант е,но много по-скоро ще трябва да взема нещо за основен обектив,защото този няма да е..

Какво да правя хора, дайте колко се може повече мнениа, ориентирайте ме, моля Ви!!!

Ако избера втория вариант след време следва 70-300 VR, но ще е след февруари. Мога и само обектив да поръчам сега...просто се шашнах, какво мислите???



Публикацията е редактирана (16-01-09 00:39)

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: pmartinov   
Дата:   16-01-09 00:13

D90 body only - 900$ - повишение с 60$ + 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX Nikkor Lens - 630$ - няма покачване на цената(за сега)!!! общо=1430$

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   16-01-09 12:09

Това, което ти е казал и pmartinov + 70-300 VR. Не забравяй, че парите с времето девалвират -- това, което след няколко месеца ще купиш за +$50 всъщност няма да ти струва по-скъпо, отколкото да го купиш сега (освен ако не ти е нужно веднага).

Каквото и да купиш, в момента в който напуснеш магазина има вече по-ниска стойност. Втората употреба също не е за пренебрегване ако парите са фактор.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 vs.40D ||| edit:избор на обективи за Nikon D90!?
Автор: lifelover   
Дата:   17-01-09 00:38

Ами то,че винаги е въпрос на пари,така е:) Ако бях някоя яка кинта щях да скоча на про система, но не съм и благодарение на многото мнения на всички Ви, мисля че направих оптимално възможния избор, що се отнася до параметрите цена/качество. Поръчах снощи (признавам си отново след 6 часово четене,ровене,ревюта и сравнения) следните артикули:
Nikon D90 от RitzCamera 899$ (няма такси,ддс,доставката е безплатна), както и
16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX Nikkor Lens от B&H на цена 530$ (отново крайна цена+безплатна доставка)

и някакъв Polyrized Circual Filiter за 35$ за проба, пък и да пазя лещата.
Сега чакам идната седмица да пристигнат едно по едно нещата [thankyou]

След това предстои веднага една 50/1.8 палачинка или макро 60/2.8 (Сигма 100/2.8) и чак след време ще допълня с 70-300 ВР.

Благодаря на абсолютно всички изказали мнение по темата! БЕЗ ВАС нямаше да се оправя! [thankyou] [shtrak]



Публикацията е редактирана (17-01-09 00:39)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »