Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Снимки около езерото Сребърна
Автор: avo   
Дата:   31-12-21 15:57

От скоро се уча да снимам птици и животни, доста по-различно е като техника на снимане, на откриване на кадрите и т.н. Дали някой може да сподели струва ли си разходката до Сребърна / от София /, като целата е да се снимат птици преди всичко, покрай тях и някой пейзаж, ако е красиво. Зимата има ли резон да се ходи или трябва да изчакам пролетта, и реално има ли наистина живот там, като се води резерват, или шансът да се уцели някое фотогенично пиле е колкото на много други места? И може ли свободно да се обикаля около езерото, или има ограничения?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: Entropia   
Дата:   31-12-21 16:51

Нямам идея как е там през зимата, но на Розов кладенец при студено време има пеликани, лебеди и корморани, защото водата е топла от тецовете покрай Гълъбово, така че ще има какво да снимате. Предполагам ще са по-лесни за снимане, защото са свикнали с движението от пътя обикалящ язовира, а и ще е лесно позиционирането.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: СЛАВОВ   
Дата:   31-12-21 17:33

Да, скоро минавах от там, сутрин рано доста пеликани имаше събрани до плочата на бившия ресторант "Република". Близките 2 теца също ставаха за снимане, сутрин са в контражур и беше някак неземно.....жалко, че за Сребърна спомените ми са от преди 30 години и сега не знам как е....

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: avo   
Дата:   31-12-21 17:39

Entropia, Благодаря за инфото, предполагам от личен опит го казваш. Честно казано за пръв път разбрах за наличието на този язовир, и като го гледам на Google earth изглежда доста малък и с почти прави, необрасли брегове, няма заливчета, дървета край водата,тръстики и т.н., затова казвам, че разчитам на информацията ти, иначе на сляпо никога не бих отишъл. Весело посрещане на Новата година!



Публикацията е редактирана (31-12-21 17:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: deerstalker   
Дата:   31-12-21 17:41

avo, решиш да идваш към Сребърна - пиши ми на лично.
За Музея - зелен сертификат

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: hotsnail   
Дата:   03-01-22 11:44

най-близо е будковското езеро познато и като Керкини в Северна Гърция близо до границата. Там има много пеликани, фламинго, десетки видове патици, корморани. Има биволи има елени и сърни....


Декември до Март е сезона.



Публикацията е редактирана (03-01-22 11:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: avo   
Дата:   03-01-22 17:49

hotsnail, имах го на идея, чувал съм само, че ходят там, без детайли. Проблемът ми за там, не че не е непреодолим, е в глупостта при пътуване в момента - тестове, карантини, глупости, опашки, дори в момента не зная точно каква е процедурата, гърците правят всичко да напълнят страната си лятото, а през останалия сезон цари някаква псхопатия пълна / лично мнение /. Декември-март, имаш предвид, че тогава е подходящо за снимки, или след март до декември, т.е. тплия сезон?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: landstar   
Дата:   03-01-22 19:22

Avo, може да започнеш от София - пълно е със странни птици и всякакви животни. особено по Витошка. Иначе съм чувал за един чиляк някъде в Странджа - Сакар, правел хранилки и укрития.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: Grimjaur   
Дата:   03-01-22 21:36

А някой знае ли как е положението с Драгоманското блато след пожара? Доколко е достъпно?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: avo   
Дата:   03-01-22 21:41

За пръв път чувам, къде се намира и заслужава ли фотографско внимание?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: Grimjaur   
Дата:   03-01-22 22:53

Заслужава си, но за фотография на птици не мога да кажа доколко - повечето посещаващи го птици са малки и го ползват за гнездене, откритите водни площи не предлагат такива възможности като Сребърна, Пода, Атанасовското и прочие. Алдомировското като че ли предлага повече възможности, поне от тези около София. Евентуално и Чокльовото блато, но там изобщо нямам представа как стоят нещата...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: hotsnail   
Дата:   04-01-22 09:53

Птици има в Драгоманското и не само малки. ама имаше много растителност и трудно се виждат. Има една самолетна писта и там е готино. Обаче има един човек дето си е реституирал пистата и се кара ....


Иначе около София има езера много и има птици и там. Например в дясно от подбалканския път веднага след отклонението от магистралата има няколко езера. Има птици там дори интересни видове.

Проблема е, че в България по птиците се стреля, гонят ги и са супер плашливи. Не можеш се приближи на 100 метра от тях. В Гърция можеш почти да пипнеш пеликаните..... просто хората там са много години напред в еволюцията от българите. Не гонят птиците, не стрелят по тях и птиците не ги е толкова страх и са в огромни количества.

Иначе може да пробваш с укритие да застанеш до някой канал в тия езера около София през ноща и като се развидели да направиш кадри... но е много тегаво. Много много ги е страх останалите живи. В България всеки е ловец и рибар. Всеки има пушка, води ловен пес.... идиоти сме.

А да не говорим за изхвърляне на боклуци и химикали. Има такива покъртително тъжни гледки .....е това е бунище, което е езеро по-принцип, но е покрито с боклук от бряг до бряг....... направо може да те срам, че си се родил на тая територия.



Публикацията е редактирана (04-01-22 10:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: sts1969   
Дата:   04-01-22 10:47

Миналата година прекарах няколко дена покрай Дунав от Силистра до Тутракан. Сребърна беше голямо разочарование, запуснат и занемарен резерват, поне аз така го видях, пеликани видях 2-3 от голямо разстояние (500м), за снимки и дума не ставаше. Хареса ми блатото с лилиите в Малък преславец, препоръчвам го за хубави кадри когато цъфнат (средата на Юни).



Публикацията е редактирана (04-01-22 10:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: hotsnail   
Дата:   04-01-22 11:30

може би най-добре е да намериш хора, дето снимат птици тук или във фейсбук групите и да научиш от тях как стават нещата с езера с укрития.

Ето линкове към фейса

Bulgarian Wildlife Photographers / BulWildPhoto

Дивите птици на България / Wild birds of Bulgaria

Птиците в България

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: СЛАВОВ   
Дата:   04-01-22 11:51

Преди години и аз бях залитнал към снимането на птици, но бързо разбрах каква техника е необходима за това начинание и се отказах....[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: kes   
Дата:   04-01-22 15:25

Същия съвет за форумите като хотснейл и аз бях дал на колегата, когато питаше за грабливите птици. Иначе за водолюбивите птици, според мен не си струва да ходиш до резервата „Сребърна“. Не знам какъв му е статута, но ако е резерват би трябвало всяка човешка дейност да е забранена включително заставане на брега за снимки.
Ключовото при снимки във водоеми е наблюдението и съответно избиране на подходяща позиция, а това изисква няколко посещения. Затова моят съвет е да си избереш място близо до теб за да може да го посещаваш по-често.
Да си призная още не съм снимал водолюбиви птици през зимата, но мисля тази зима да опитам, но чакам да стегне студ да има сняг и евентуално заледяване за по-интересно :)
Има два начина за снимане: от брега като колегата Радослав Ранков https://photo-forum.net/bg/photographer/rador111 или като мен от водата със специално плаващо укритие.
Това лято ходих до Малък Преславец заради лилиите (след размножителния период и малко преди да изгорят от слънцето), но те са доста навътре и не е подходящо за снимки от брега.
https://photo-forum.net/i/2371748
Та моя съвет е търси водоеми в гугъл мапс близо до теб (за предпочитане малки). Грабвай един бинокъл и върви на разузнаване.



Публикацията е редактирана (04-01-22 15:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: krassi04   
Дата:   04-01-22 17:08

Около София посещавам езерото преди Челопечене,също и рибарниците Долни Богоров,но сега има основно зимуващи корморани.И наистина птиците са много плашливи,може да се снимат отдалече.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: asahi   
Дата:   04-01-22 21:13

Ами не ги плашете. Направете си укритие, отделете повече време и ще имате резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: avo   
Дата:   04-01-22 21:28

Благодаря на всички за идеите и помощта, ще пробвам някои от предложенията, имам и много да уча, важното е да сме на природа и хобито да ни радва!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: Ivodam   
Дата:   06-01-22 16:56

Автор: avo
Дата: 31-12-21 15:57

От скоро се уча да снимам птици и животни, доста по-различно е като техника на снимане, на откриване на кадрите и т.н. Дали някой може да сподели струва ли си разходката до Сребърна / от София /, като целата е да се снимат птици преди всичко, покрай тях и някой пейзаж, ако е красиво. Зимата има ли резон да се ходи или трябва да изчакам пролетта, и реално има ли наистина живот там, като се води резерват, или шансът да се уцели някое фотогенично пиле е колкото на много други места? И може ли свободно да се обикаля около езерото, или има ограничения?


Здравей аво,

Аз се занимавах с такова хоби активно допреди десетина години - снимане на птици. Може да видиш снимки в профила ми. Наистина много интересно занимание, но и много взискателно. Изисква и време и средства. Техниката, с която снимах, се движеше около 20 - 25 хил лв., отделно разходите за пътуване, хотели и т.н. Разбира се, могат да станат прекрасни кадри и с много по-евтина техника, само дадените пари нищо не гарантират. Когато аз реших да се занимавам с това нещо, 2006-2007 година посещавах в продължение на една учебна година един курс по орнитология в Биологическия факултет. Отделно непрекъснато търсех информация за интересни местообитания, почти всяка събота и неделя обикалях страната и Северна Гърция. За да станат нещата е добре да имаш на разположение поне два дена, първия ден да направиш разузнаване - да огледаш на избраното място къде какво се случва и къде е добре да се укриеш. На втория ден ставаш рано, по тъмно - през лятото около 4 ч., през зимата - около 6 ч., за да отидеш и да се укриеш добре на мястото, откъдето искаш да снимаш. Добре е да имаш камуфлажно наметало за целта. Има ги по ловно-рибарските магазини. Специално за Сребърна моят опит е негативен - ходих там веднъж, разгледах музея, имаше помня една пътечка, която малко нещо обикаля около езерото, но от нея не се вижда нищо интересно. Може би нямах успех, защото не познавах никого там, може да има някаква организация от местни хора, които да те заведат, включително с лодка, до добро място. Някой беше писал по-горе да му се обадиш - виж за какво става въпрос. Около Керкини винаги има нещо за гледане и снимане, ма не знам сега как е с минаването на границата. Наистина е прекрасно хоби иначе, прекарал съм покрай него повече време сред природата отколкото иначе за целия ми живот събрано на едно. Виждал съм любопитни неща, например как една малка бяла чапла хвана едно огромно водно конче, колкото мъжка педя голямо - има го в профила ми. Може би най-трудната снимка - скален орел, много капризно нещо. И т.н.
Ако имаш на разположение свободно време, дерзай, желая ти успех! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: imartin   
Дата:   06-01-22 17:47

Привет!
От опит ще споделя, че много са важни правилните контакти с хора, които снимат и вече имат някакъв натрупан опит. Тук, във форума, не останаха много такива снимащи по една или друга причина, а които са още в него не са много активни. Контактите са важни както за научаване на технически тънкости, така и за научаване къде и какво интересно има за снимане. Има групи във фейсбук: на Българските уайлдлайф фотографи, Птиците в България, и съответните групи за земноводни и влечуги и бозайници. Единствената причина да съм в тая несимпатична за мен платформа - фейсбук, са именно тези групи. Активно снимащите животни са основно в тях и винаги можеш да им пишеш, както в групата, така и на лични. Повечето от тях са много отзивчиви.
Конкретно по въпроса за Сребърна - не съм снимал там, но и не съм чувал да е добра дестинация за снимане. Богато е на птици, но не знам дали има подходящи условия за укриване. Например, ако брегът е плътно обрасъл с тръстики, няма да има достъп до брега,където да се укриеш и да снимаш.Преди да тръгнеш на такова пътешествие, непременно събери достатъчно информация за там.
Това, което е писал Ivodam за разузнаване един ден преди деня за снимане е напълно вярно. Когато обаче ходиш повторно, вече знаеш повече - къде е удобно за лягане и къде има повече птици и разузнаването може да се сведе до час-два преди мръкване. Това е достатъчно да набележиш къде има струпване на птици и да си набележиш къде ще легнеш (защото като лягаш ще е още тъмно).
Другата опция са укритията. Те са най-добрият метод, тъй като животните свикват с тях и ги приемат за част от околната среда, без да подозират, че някой ги "застрелва" тайно. У нас има няколко платени укрития. Другите си ги изготвяме сами. Укритието може да бъде някаква по-постоянна конструкция от плоскости, но има и по-лесни и бързи варианти - например свързване на скелет от пръчки (със свински опашки, тел и др.под.) и после покриването му с клони, тръстика и др. Това са тъй наречените "пръчкарници", както сполучливо ги назова един местен жител от Софийското поле. Такова укритие може да бъде и палатка, но тя не може да бъде оставяна безпризорна, за да свикнат по-плашливите с нея. Някои видове нямат проблем с палатките, поставени същия ден (доста от дребните пойни, пчелояди и др.) Предимството на пръчкарника е, че можеш да го оставиш да свикват с него. И да го развали някой, ще направиш друг за час-два. Всичко това си има тънкости, които не е възможно да се опишат тук. Една такава е, че за укритията, които седят повече от 2-3 дни е добре да се закачи ламинирана табелка с информация какво е това и телефон за връзка. Това не винаги, но често ги спасява от разрушаване, защото иначе някои хора предполагат, че са за лов и ги унищожават.

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: asahi   
Дата:   06-01-22 20:47

Вчера на Кисимови дупки видях някакви водоплаващи. Преди имаше и укритие.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки около езерото Сребърна
Автор: asahi   
Дата:   18-01-22 10:50

Топлата зима доведе по Северното Черноморие редки видове птици


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »