Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: doktora   
Дата:   17-01-22 20:19

Привет!
Изпадна ми един стар Осрам прожектор с 1000 вата халогенна крушка.Искам да го пробвам с подобно захващане лед,която да дава приблизително 300 до 500 вата.
Знам,че там са лумени(лумпени!),ама нещо не откривам с какво мога да заменя и пробвам.
Моделът е този :Osram 64576 P2/17 1000W 230V GX6.35 FS1
А и аз не отбирам от осветление и сега ще се пробвам.
Благодаря предварително на далите мнения по темата!

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: GenaDP   
Дата:   17-01-22 20:37

Ахам, искаш да сложиш на мястото на халогенната крушка светодиодна такава. Еми няма да стане, забрави. Най-евтината алтернатива е светодиоден градински фенер, само дето CRI-то им не е твърде голямо...





Публикацията е редактирана (17-01-22 20:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: ZENON   
Дата:   17-01-22 21:04

Има разни лампи с по 20 000 лумена (толкова мисля са 1кW ел. крушка)
https://www.feit.com/product/20000-lumen-5000k-non-dimmable-led-yard-light/
Или поне насока какво да търсиш.
/Захващането е различно в горния случай./

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: doktora   
Дата:   17-01-22 21:10

GenaDP,да,знам за фенерите ,но са слаба и далечна ракия.Аз си имам лед тяло на 10000 лумена и си свети прилично.Просто искам да се заиграя и направя за насочваща светлина това тяло.

ZENON,този Осрам е 28000 лумена.Има доста варианти,но с такова захващане не видях прилични.
Идеята е да го плозвам при нужда като директен лъч.1квт свети адски,а сега и с тока...
Утре ще мина и напазарувам 2 крушки х 250 вата и ще видя как е.

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: lamerko   
Дата:   17-01-22 21:32

Как ще ги охлаждате тези фенферчета?

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: doktora   
Дата:   17-01-22 22:35

lamerko,има си вентилаторче,а и затова намалявам мощността на 1/4.

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: asahi   
Дата:   17-01-22 23:05

Забрави за ватовете. Имат значение лумените, характеристиката на излъчване и CRI. За съжаление лошото CRI няма как да се компенсира.

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: petervassilev   
Дата:   18-01-22 00:30

Не разбирам от фотографско осветление, но тъй като задачата е от вида "Направи сам" със сравнително евтини компоненти, бих пробвал с LED за фарове за автомобил. Фасунгите са различни от тези на Osram 64576 (GX6.35), но струват стотинки и се адаптират лесно. Крушките си имат радиаторчета и вероятно ще функционират и без вентилатор.
Например:
LED1
LED2
LED3

Според спецификациите, този Osram 64576 P2/17 1000W 230V GX6.35 FS1 е 28000lm при 3200K и топли като печка (1000W), докато крушките за фарове са 20000lm 120W, но най-топлите (като светлина) са 4300K (ако може да се вярва на производителите). Възможно е CRI на тези светодиодни фарове да е над 80 (при практически CRI=100 при Osram 64576) и също да стават за фотографски цели.

Има и евтини по-мощни трафове на 12VDC за тези автомобилни фарове, напр. този траф

Ако се окаже, че CRI на тези LED за фарове и 4300K не са подходящи за фотографски цели, за 60-70 лева ще си имаш един хубав мощен и икономичен 100-ватов фар 20000lm (за осветление в градина [smile] ), който няма да грее като халогена.



Публикацията е редактирана (18-01-22 00:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: doktora   
Дата:   18-01-22 09:22

petervassilev ,благодаря!Такава идея не ми беше минала през акъла.Но не мисля,че си заслужава играта.
Считайте,че съм решил задачата.
Благодаря на включилите се!

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: philip   
Дата:   18-01-22 10:14

doktora: "Идеята е да го плозвам при нужда като директен лъч."

Ако не те притесняват цветни температури, едно такова фенерче ще ти свърши работа, вместо да си играеш.


Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: fototo   
Дата:   18-01-22 10:36

Специфики Прожектор
Марка – V-TAC
Светодиодна Мощност- 100W
Тип Светлина – 4000к ( Неутрална) или 6400к ( Студено бяла)
Отдава светлина – 12000lm
Цвят на корпус – Сив
Степен на защита – IP65
Гаранция – 5 години
Работа на напрежение – 220v
Опция за димиране – Не

това е 12000лум няма ли да свърши работа[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: asahi   
Дата:   18-01-22 10:46

Става да си осветяваш паркинга или фасадата на къщата.

Фотографията е рисуване със светлина. Като ти е калпава светлината и рисунката ще ти е калпава.

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: Konstantinov   
Дата:   18-01-22 12:05

На такова осветление в зала 200 квадрата има лед тави на тавана тънки млечно бели 60х60 см. по 48 вата- много са. Миналата година фотографа снима без светкавица с 5д3 с снимките му са с идеални цветове.Така че пробвай.

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: asahi   
Дата:   18-01-22 12:19

От LED до LED има разлика. Между идеални цветове за теб и за него също има разлика. Единственото сигурно е, че друг ще плаща експеримента.

Мат'риалец за който не е чел.


Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: ruil4o   
Дата:   18-01-22 12:56

Потвърждавам, че от ЛЕД до ЛЕД има значение, заради CRI индекса. Наскоро смених не евтини лед прожектори (с незнайно CRI) с такива, който са с 95+ CRI. Цвета на лицето се промени все едно си с фон дьо тен. Преди едни пръжълтели бяха - мъртавци.
Ясно, че може да се коригира в постобработката, ама...

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: asahi   
Дата:   18-01-22 13:25

Можеш да коригираш общия тонален баланс. Ако в някой тонален преход се появи прекъсване (banding) не можеш да го отстраниш. Трябва да го дорисуваш с четките. Много по-лесно и професионално е да се ползва светоизточник с подходящи за целта на снимката параметри.

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: petervassilev   
Дата:   18-01-22 13:33

"На такова осветление в зала 200 квадрата има лед тави на тавана тънки млечно бели 60х60 см. по 48 вата ..."

Възможно е отразената от стените на конкретната зала светлина да е подобрила условията за фотографа, дори и при "нефотографски" характеристики на самите LED тела.

Аз не вярвам на обявената от производителя температура, напр. пише 4000К, а свети като лампа на друг производител, на която пише 5000К. CRI не ме е интересувало, но е възможно и там да има несъответствия.

А и тези пикове в спектъра на светодиодите (подобно на луминесцентните лампи) най-вероятно не могат да се коригират на 100 процента с останалата оптика на лампите.

Извън темата, но във връзка с LED: за домашни цели понякога е по-практично да се използват няколко по-малко мощни крушки с подходяща температура, вместо една много мощна крушка. Вградените трафове с по-малка мощност издържат по-дълго, а LED не греят като жичковите крушки и където е възможно използвам раздвоена фасунга за 2 крушки.


Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: asahi   
Дата:   18-01-22 13:54

От лампите, срещащи се в бита, най-висок CRI имат металхалогенните лунички и тръбички. Типичните мощности са от 25 до 100 W. Всичките загряват доста и ако не се пускат през устройство за плавен пуск имат ограничен живот. Не трябва да се пипат с пръсти.

Със същото наименование се срещат живачно-луминисцентни лампи, които се ползват с пусково-баластно устройство и се ползват за индустриално и улично осветление. Те са с голям балон и луминофор. Да не се бъркат.

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: Synthy   
Дата:   18-01-22 13:57

asahi, изследвал ли си водородна лампа какъв спектър възпроизвежда? По спомени, би трябвало CRI да клони към 100%.

Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: petervassilev   
Дата:   18-01-22 15:11

"Със същото наименование се срещат живачно-луминисцентни лампи, които се ползват с пусково-баластно устройство и се ползват за индустриално и улично осветление. "

Ползвам една такава (125W, полска) без балон като мощна УВ лампа. Озонира силно и може да убие всичко - микроби, плесен, ..., обезмирисява много добре големи стари помещения. Много е опасно, не препоръчвам да се използва без предпазни мерки!


Отговори на това съобщение
 Re: Замяна на халоген 1000W с LED?
Автор: asahi   
Дата:   18-01-22 17:26

И аз съм ползвал когато нямаше по-удобни източници на УВ. За неподготвени хора това са опасни занимания.

"Автор: Synthy
Дата: 18-01-22 13:57

asahi, изследвал ли си водородна лампа какъв спектър възпроизвежда? По спомени, би трябвало CRI да клони към 100%."

Не съм изследвал. Не намирам причина тази лампа да има висок CRI. За сметка на това излъчва в опасни диапазони. В последно време търговците доста спекулират с наименованието "водородна лампа".

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »