Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   04-05-20 16:49

Здравейте!
Ползвах около 3г. Canon EOS M. Това е първият фотоапарат, който ползвах и затова ми е нужна вашата помощ.
Разделих се с него понеже искам да си взема по-добро тяло, както и поради причината, че ако ще купувам обективи, то ме наляга мисълта, че е добре да направя това, когато искам да остана дълго време с една марка.

Сега се замислям за Sony A6000 и имам няколко въпроса, на които бих желал да ми отговорите:
1. Струва ли си взимам точно това тяло (спрямо цената и възможностите на останалите тела на вторичния пазар)?

2. Колко според вас трябва да струва пълен комплект + китов обектив, като знаем, че моделът е от 2014 и повечето апарати нямат гаранция?(аз си имам някакво мнение, не знам дали съвпада с вашето)

3. Дали е неприятен екрана и визьора?
(правя уточнение, че не съм гледал през никакви визьори до сега. Екранът, от който идвам е ярък и с тъч скрийн, та не знам дали много би ли ме подразнило липсата на тъч). Да предположим, че тъча го ползвам за ръчно фокусиране и разглеждане на снимките. Предполагам, че с бързия автофокус, който дават, не би ме спънал екранът.

4. Тъй като искам да снимам пейзажи и портрети (любителско), китовият обектив би ми свършил работа при пейзажите. За портрети какво бихте ме посъветвали?
Гледам в интернет има някакви prime lens на meike, yongnuo, auto revuenon, които са бюджетни (вероятно още множество видове марки..). Такива обективи дали биха си стрували при по-непретенциозни и хора, които не се занимават професионално?

Идеята ми е за начало да почна с нещо евтино и да не наливам пари в неща, които не разбирам напълно. Затова да започна с такива евтини prime lens и по-късно да си взема примерно Sony FE 50mm f/1.8. (а той пък за колко пари би могъл да се намери втора ръка?). Въобще не съм запознат с цената и пазарът на обективите втора ръка както на известните, така и на не толкова известните обективи.

5. Какви болки има моделът? Какви са му недостатъците?
Вероятно ще трябва да имам 2 батерии. С канона ползвах две, те ми стигаха.

Спрях се на този модел заради бюджетът, с който разполагам и размерите на фотоапарата. Най-добрата камера е тази, която носиш в теб.
Бих се радвал всички четящи да се включат в темата и да споделят своите виждания.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: revenger3107   
Дата:   04-05-20 17:20

Какви обективи ползваше с Канона и защо се раздели с него? Какво не ти достигаше?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   04-05-20 18:01

Единствено китовия. Бях се замислил за Canon EF 50mm f/1.8 STM, но реших, че по-добре да сменя тялото преди да купувам обективи.
На моменти ми се струваше муден - автофокус, записване на снимки.
Като цяло ми липсваше по-лесно прехвърляне на снимки с приятели. Едни флашки носих, или пък търсихме игла за да си изкарат картите памет. Все някакви такива. От към качество, бях доволен.



Публикацията е редактирана (04-05-20 18:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: wlad   
Дата:   04-05-20 20:13

Здравей!
И аз имах EOS-M едно време, сега Сони, та мога да сравня нещата що-годе.
ЕОС-М имаше ужасно тегав автофокус, дори и с новия фирмуеър. С преходника към ЕФ беше още по-зле! Като цяло беше доста "лаг-ав" във всяко отношение. Изкарването на превюто на снимката на екрана също ме влудяваше. Общо взето работата с него беше все едно ходиш в лепкава кал!
Тъчскрийна не го имах за предимство, защото постоянно ми местеше фокуса, само да го докоснеш без да искаш и отива на майната си!
Сега имам А5000 - скоростта е несравнима с Канона.
По въпросите ти:
- струва си, ако цената не те притеснява;
- и тук, и в чужбина е горе-долу 500лв тялото, 16-50 е около 200лв. Дори тук се намира по на далавера в последно време.
- за визьора не знам, моето сони няма, не ми и липсва да ти призная. Снимам повече с ръчни обективи, нямам проблеми.
- за пейзажи 16-50 е супер. За портрети - по-добре си вземи някой ръчен роккор 50 1.7, по 30-40лв се намират, далеч по-доволен ще останеш от китайските боклуци. За Йонгнуо мога много да говоря, по-боклучав обектив не съм държал в ръцете си никога! Колкото са им добри светкавиците, обратно пропорционално отвратителни са обективите им!
- по последната точка за проблемите на а6000 - не знам, не съм чувал да има. Относно батериите - да, две не е зле, особено ако снимаш видео. Аз съм с една и ме устройва напълно. Камерата се зарежда от усб-то, съответно в колата го зареждам ако се наложи.
В последно време аз се замислям за А7, дори си пуснах малкото сони за продажба по този повод, ама хич не съм убеден в това си решение. [smile]
Можеш да огледаш и А7-ците, щом ще наливаш пари с нова система, и те вече са доста достъпни ...
Това е което се сещам за сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   04-05-20 20:27

Много благодаря за отговора, който ми даваш.
Мислил съм за A7, но... 1000лв+ за тяло не ми се дават.
Тези ръчни обективи не знам как да ги намеря в интернет, вероятно те биха ми свършили доста добра работа.
И заради проблеми с фокуса (не само автото) съм изтървал важни моменти, за които ме е яд. Ако си извадя телефона би нащракало в същата ситуация серия от снимки.
Затова търся нещо по-гъвкаво. Има повече focus points, по-бърз фокус и по-голям сензор.

Този екран на слънце как е изобщо? Това е едно от притесненията ми. Не знам и тази пластмаса дали ще ме откаже.
Ще видя на живо новите модели някъде изложени, преди да купя този.

И аз смятам, че китовия е добър за пейзажи.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: wlad   
Дата:   04-05-20 20:56

На слънце не е добре. Моят се екран върти насам-натам, та що-годе компенсирам този недостатък.
Ръчни обективи купувам само от чужбина.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   04-05-20 21:03

600 пари е А6000 с 16-50, това като най-ниска цена. Става донякъде като комбинация. Втора батерия е задължителна, с трета- още по-добре.
Екраните на Сони безогледалките "страдат" от излющване, от първия излязъл до последния, "феноменът" е необясним дори за най-скъпите им камери, но се "лекува" с един протектор, имаше ги преди време едни точно определени китайски евтини, или Сони оригиналния е 39лв. Слага се в сервиз, за да не останат балони. Не е толкова проблем това. Даже доста се намаляват цените на камерите точно заради това. Повърхностен слой, не влияе на видимостта, само при изключена камера изглежда зле екрана.
Имах Еос-М, после М100, с няколко обектива, там нещата не са до автофокус, колкото до точните обективи. За Сонита кроп ползвам само А3000, но съм бил с А6000, А5100 известно време, но минах на А7 серията. Имам повече обективи за ФФ, затова.
Иначе при Сонито бих заложил на 18-55 като основен зуум и някакъв твърд с адаптор, примерно ползвам няколко 50мм, един от фаворитите ми е Юпитер-8 50/2 с адаптора точно 45лв в отлично състояние, компактен и лек за тела като а6ххх. Има и други, които са под 100лв за обектив и 20-30лв адаптора. Тия ръчните нови обективи не са стока определено, с някои изключения, но те са над 200лв като цена, даже над 300, което обезмисля нещата.
Свикването с ръчно фокусиране определено е улеснено и подпомогнато при Сони и според мен (и каквото съм минал, снимам 90% ръчно с всякакви обективи към Сони) човек може доста бързо да свикне и да прави добри и точни кадри бързо.
Вариант на А6ххх е с трите евтини и все пак светли Сигми-19-30-60мм, на 2.8, достатъчно добър е автофокуса и стават почти за всичко и не са скъпи на втора ръка. Примерно първо с 19 и 30мм, после с 60 за допълнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: D.S   
Дата:   05-05-20 16:53

Аз подкрепям за Сигмите. Ръчен фокус да се занимаваш хич не си е работа. Да е широко - ОК. Ама 50мм всеки път да се дзвериш има ли няма ли, еле пък да фокусираш с това малко апаратче ? Иначе визиора не е нищо особено, но този клас камери, на всички това им е минуса.



Публикацията е редактирана (05-05-20 16:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   05-05-20 16:59

Днес ходих в Зора и Технополис. Видях на живо A6000, но видях и Nikon D5600. Бях го умувал и него. Не ми се стори голям, за съжаление не можах да хвана нито един.
Nikon-а има тъч скрийн и въртящ се екран. Това ще ми е много от полза като се замисля. Имам навик да нагласям апарата от екрана, защото предишния Eos M нямаше почти никакви копчета.
Чета лоши коментари по отношение на jpeg файловете на Сони.
От друга страна пък виждам доста добро качество от Никона.
Липсата на anti aliasing filter плюс или минус е?
Май се ориентирам към Nikon.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: wlad   
Дата:   05-05-20 18:02

това за лош jpg от сони го чувам за пръв път, откакто се занимавам с фототехника.
Имам Никон д90, д600, сони а5000 и няколко филмови.
Мога да ти снимам с кропката и а5000 по един jpg, да видиш има ли разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   05-05-20 18:13

И аз го виждам за първи път за картината от Сони.
5600 става, но донякъде.
А6000 си остава точният апарат след първи безогледален Канон.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-20 18:18

Bossbgm написа:

> Днес ходих в Зора и Технополис.
> Видях на живо A6000, но видях и Nikon D5600.
> Бях го умувал и него. Не ми се стори
> голям, за съжаление не можах да
> хвана нито един.
> Nikon-а има тъч скрийн и въртящ се
> екран. Това ще ми е много от полза
> като се замисля. Имам навик да
> нагласям апарата от екрана, защото
> предишния Eos M нямаше почти никакви
> копчета.
> Чета лоши коментари по отношение
> на jpeg файловете на Сони.
> От друга страна пък виждам доста
> добро качество от Никона.
> Липсата на anti aliasing filter плюс или
> минус е?
> Май се ориентирам към Nikon.

Имай предвид, че в момента, в който се свържеш по любоФ с Никон, забравяш за каквито и да било стари, ръчнофокусни обективи от друга марка. Е, може евентуално да ползваш някоя 50-ка за макро или за снимки от 70-80 сантиметра, но не и с фокус до безкрайност.

П.П. И да, липсата на филтър е предимство по отношение на резкостта и кошмар за цветопредаването, но за Инстаграм е шест, нали това е зора[smilie18]



Публикацията е редактирана (05-05-20 19:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Бармалей   
Дата:   05-05-20 19:14

"Имай предвид, че в момента, в който се свържеш по любоФ с Никон, забравяш за каквито и да било стари, ръчнофокусни обективи от друга марка."
А бе, нийе баш тъй. Ползвам доста... Зависи от идеята и случая...
Например Хелиос - Слав ги преправя отлично...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   05-05-20 20:51

Ще обобщя информацията, че според мен се налага.
Това за jpeg файлове е от мнения, може би от първият софтуер на апарата или нещо друго. Просто го срещнах в мнения. Явно е оправено или няма изобщо такова нещо.

Защо се насочих към A6000? Фокусът, фокусните точки и fps. Имаше случай, който беше важен за мен. Изкарах Canon-a и се почна - неуспешно фокусиране, размазани снимки заради движението на човека и докато запише всяка една снимка, моментът замина. Накрая нищо не излезе, а дори светкавица бях включил (отделна, апаратът няма изкачаща такава). Е, много ме хвана яд. Вярно, че зависи от много неща - условия, от задапаратното устрийство, техника, но искам сигурност, както като извадя телефона си, който има dual pixel, супер много fps (Samsung S8+) и знам, че няма да ме изостави.

Това, което ме спира е тъч екранът поради няколко причини:
1. Канонът се управляваше основно от тъч-а. Телефонът ми също е с тъч. Разбирайте, че съм свикнал.
2. Разглеждане на снимки и дали са правилно фокусирани - толкова бързо става. Някак си за 2020 липса на тъч ми се вижда праисторическо. Не знам дали да се хвърля заради това, както и че моделът е от 2014г.(отделно не знам как стоят нещата при фотоапаратите, но процесорът при смартфоните има значение. Софтуерът е без значение при raw пак спрямо смартфоните).

Ако фокусът е толкова добър, че дори приятелката ми (която не е наясно от настройки)да може да снима без проблем (примерно на авто), то тоя тъч бих го пренебрегнал на 100% (искам и тя да ползва камерата).

От друга страна пък Nikon-а е по-нов модел. Както по сайтовете пишат "по-новото е по-добро". Плюсове - екран (тъч и въртящ се, супер за селфита и фокусиране), батерия, вероятно по-малко износен ще бъде. А и сякаш доста контрастни и остри снимки с китов. Bits per pixel 14 спрямо 12 на Сони.

Някак ми се иска да видя сравнение за тези битове, както за Anti-alaising filter.

Какво ви е мнението за eye auto focus при Сонито с този модел?

Цел ми е да си взема обектив със широка бленда. Вече тук, моето незнание ми пречи, от къде да ги разбера, от къде да си ги набавя и дали си струват.
Сигмите с бленда 2.8 едва ли ще ми свършат работа. Не ги мисля изобщо.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-20 22:01

Бармалей написа:

> "Имай предвид, че в момента, в който
> се свържеш по любоФ с Никон,
> забравяш за каквито и да било
> стари, ръчнофокусни обективи от
> друга марка."
> А бе, нийе баш тъй. Ползвам доста...
> Зависи от идеята и случая...
> Например Хелиос - Слав ги преправя
> отлично...

Mи добре, ще повторя за екипажа на танка - може да ползваш всичко, за което има адаптер, но без безкрайност, до 2-3 метра според фокусното разстояние. А Хелиос може да преработи всеки, който умее да държи дремел, но файдата не е голяма, особено за кропките от ниско ниво. [smilie18][beer]

П.П. И сега един тесар е завит на цветно никонче, но за да се снимат цветенцата пред блока от 50-60 сантиметра:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-05/1588704969_p5050802-1.jpg



Никончето пък е щракнато с Хелиос, но завит на Олито[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Yog   
Дата:   05-05-20 22:42

Ако имаш пари да си купиш Сони а6000, ти препоръчвам да дадеш тези пари за а6100 и да изплатиш разликата. Случаят, който описваш, с изпуснатата снимка, би бил много по-малко вероятен с последното поколение автофокус на Сони, което е налично в 6100 и не е налично в 6000.

Вече ако твоето управление на камерата е пропуснало момента, а не самата камера, това ще продължи да ти се случва и с 6100, но поне ще е сигурно, че не е от нея [smilie3] Предлагам ти списък с причините и коментар от личната ми гледна точка:

Сони а6100 има следващото поколение процесор, което ще означава малко по-бърза работа на камерата като цяло. (сравнително маловажно, макар че без да съм правил сравнения съм напълно убеден, че Сони-то от 2019 генерира по-хубав jpg от това от 2014, донякъде и заради повечето изчислителна мощ)

а6100 снима 14-битови RAW файлове, не зная дали ще усетиш разликата от 12-битовите, но самият ти го спомена като чуденка (сравнително маловажно).

а6100 снима 4к видео с много добър автофокус. Както и в резолюция 1080 с 120 кадъра в секунда. Като се научиш как да си правиш забавени каданси, ще видиш че 25% скорост може да е доста забавна (много готино, веднъж като го "откриеш". не само slow-motion-а, но и използваемото 4к видео0.

а6100 има напълно функционален електронен затвор (някои камери като Канон RP имат зле изпълнена имитация). а6000 въобще не предлага.(супер важно, според мен. единият модел позволява да се направи снимка в пълна тишина, като GSM с изключен звук, другият си щрака всеки път)

а6100 има тъчскрийн, който не само дава да фокусираш, но дава да стартираш проследяването на движещ се обект. Което камерата прави много успешно.(супер важно, според мен, защото прави употребата на камерата много по-приятно и улучването на правилния момент много по-лесно)

а6100 има вградена функция да снимаш time-lapse, а6000 няма(важно само ако се запалиш да го правиш).

а6100 има блутут, а6000 няма. (сравнително маловажно, но все пак дава по-добър контрол върху апарата, ако решиш да си ползваш GSM-а като "дистанционно", както и позволява по-лесно прехвърляне на снимка от апарата в GSM-a ти, ако искаш да я качиш веднага във фейса или друго подобно)

Аз смятам, че избореното не само струва разликата, която ще изплатиш, а отатък. И всъщнот най-важното (според мен), което ще получиш, е последно поколение модерна камерка, която е по-приятна за употреба, по-вероятно е да те подканя да я ползваш и дори да не си много опитен, по-лесно ще ти даде добър резултат в някои области.

Сега има опасност ([smilie5] [smilie5] [smilie5] ) да бъдеш/бъда налазен от големи специалисти, които да ти/ми обяснят, че а6000 ще ти даде същите снимки, защото фотографът прави снимката, а не камерата. Това е абсолютно вярно. Скромно ще посоча себе си - в момента ползвам фотографска техника за 5000 лева и съм точно толкова (не)фотограф, колкото бях и като имах такава за 1000 лева.[smilie25]

Но вярно е също така, че същият този фотограф (тва не съм аз, а специалистът, който прави шедьоври със старите камери), ще ползва по-новото и по-способно моделче с много по-голям кеф, а в някои отношения и с много по-качествен резултат. Разликата е само, че ще знае как да се оправи и със старото. Ама тук говорим за теб, за какво ти е да си го причиняваш?

Дължиш ми 10 лева за обстойния анализ [smilie3] Бъзикам се, разбира се.... 20 ми дължиш[smilie5]

Спирам, за да не стане прекалено забавно. Дано четящите са усетили изцяло позитивното ми отношение. [beer]



Публикацията е редактирана (05-05-20 22:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Satsan   
Дата:   06-05-20 00:51

За какъв бюджет говорим?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Yog   
Дата:   06-05-20 02:21

Най-хубавият бюджет. Чуждият!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Simbon4o   
Дата:   06-05-20 03:45

Аз бих ти препоръчал канон М50 [smilie5] и то от гледната точка на сони ползвател. За парите си предлага повече от А6000 и не страда от нещата, които си изброил. И ще си имаш тъч екран с който си свикнал.

На Сони еквивалента е А6300, струва си ако искаш да влизаш в сони системата с ясна идея защо. В твоя случай не виждам идея защо и препоръчвам по-лесна камера за любител.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: quazimodo   
Дата:   06-05-20 07:52

Simbon4o написа...

Е сега те убиха с камъни[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   06-05-20 09:12

Както се свиква с тъч, така и се отвиква.
М50 не е лоша идея, има обективи някои.
Никонът бих го отписал.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: victory13   
Дата:   06-05-20 11:54

Дай 20 лева на уог-ата, и забрави за сонитата... това ще са най-смислено похарчените пари за техника в живота [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: wlad   
Дата:   06-05-20 11:55

Мисля, че отделяш твърде голямо внимание на несъществени неща.
Не знам какво изобщо правиш с тоя екран, та чак да е тъч.
Аз на него гледам единствено превюто на снимките. Всичко останало е на врътки и бутони.
Ако ще търсиш битовете и пикселите, ще се наложи и да поогледаш цените на сони обективите със синьото квадратче. Малко стресиращи са.
Относно d5600, този модел не може да използва 70% от никонските обективи, аз лично такова тяло никога не бих купил.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   06-05-20 13:34

Вие май не сте ползвали това канонче.
Всъщност има едно копче за смяна на следните режими - Авто, Видео и режим за други режими. После се борави само с тъч.
И с този тъч съм правил абсолютно всичко. Единствените две копчета , които съм натискал са за отворя снимките, да изтрия снимки. Та това е апарата в общи линии.
Всякакви настройки съм пипал само през тъч-а (бленди, исота, скорост на затвора и т.н). Просто обяснявам, ако се чудете, защо е нещо, което следва да се отчете.

Спрял съм се вече на A6000. Продавачите нещо много искат за този модел. Гледам една обява 900 лв. без гаранция [smilie25]
Ще си останат с апаратите. Аз не бързам. Има криза, има инфлация, има хора, на които им трябват пари (не само на продавачите, ами и на купувачите). През това време ще си събирам отзивите.
Идеята ми на темата е да разбера от първа ръка за плюсове и минуси както и някои специфични неща. Иначе мога да си ги прочета в нета нещата.[smile]
Nikon-а заради детайлите ме грабва. По-малко ще ми се налага да обработвам (хаха, само предполагам).
Всъщност се опитвам да се занимавам и със сток фотография. Опитвам се да съчетая хобито, запазването на моментите от живота си с допълнителен доход. Малко по малко се уча.

А6100 няма как да си го взема на този етап. Но бих сменил тялото и запазил обективите, които взема на А6000. Това ми е виждането в общи линии още като пусках темата. А като ми е хоби фотографията, по-големият сензор ми е в плюс спрямо този на Канон-а. На EOS-M максималното ISO, след което се появява шумът, е 800.
А ми харесва на тези камери (безогледалните), че мога да си ги нося в джоба на якето, в чантата на лаптопа, в раницата и други. Супер удобно и леко.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   06-05-20 13:45

Има и за 500лв в базара без обектив. Гаранционните са малко.
А6000 е ок, добро развитие над Еос-М. С подходящите обективи е отлична техника за не много пари. 18-55 е за 100лв обектив, който е отличен за началото.
Снимането е комплексна работа, обработката на кадрите все повече се налага. Директно Jpeg не е толкова лесно.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »