Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   16-05-20 13:15

Има и по-важни неща!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: abozhilov   
Дата:   19-05-20 09:22

Е от китайчетата има и такива, които никак не са лоши. 7artisans 55mm f1.4 и Kamlan 28mm f1.4 са доста готини и остри обективчета. Мисля, че и kamlan 50f1.1 II е доста добър, само дето е и доста тежък. Първите два ги имах и ме кефеха страшно много, но не можах да свикна с ръчния фокус при снимането на деца :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   19-05-20 10:42

Точно тия китайчетата, особено 50мм ги бият обективите за 30-100лв от лентови апарати с адаптор. Няма смисъл, оптиката им е недотам добра. Като за експерименти и проби стават.
Има един минимум, под който не е добре да се пада. Вече го и казах (това не е мое мнение, а проверени факти), че заради по-голямата гъстота на пикселите е нужно по-добра оптика.
Бих заложил на ръчни следната начална комбинация, като се има впредвид, че има вече 16-50:
Юпитер 8 50мм f2.0 с адаптор-50-60лв.
Vivitar(има всякакви марки) 24 или 28мм f2.8- 100лв с М42/МD адаптор. Има и по-светли варианти на бленда 2.0 и 1.9
Както вече казахме, Сигмите 19-30-60/2.8 са достатъчни, под 200лв излиза бройката. Имат автофокус, достатъчно светли са.



Публикацията е редактирана (19-05-20 18:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   07-06-20 21:27

Здравейте!
Попаднах на един обектив XR Rikenon на RIcoh (или обратното). Правилно ли мисля, че обективът е с "Pentax K" резба?
Ще е за портрети (50мм, 1.7 бленда), какво мислите за модела?



Публикацията е редактирана (07-06-20 22:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   08-06-20 06:34

Става. Евтин и има адаптори, ще пасне. 50мм има десетки.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   09-06-20 20:22

Мерси!
Честно казано се отказах. Обективът върви 30лв. в базар.
А ако се чудите защо се отказах:
1) Искам приятелката ми също да ме снима. Според мен няма желание да се учи на фотоапарата, да не говорим за ръчен обектив.
2)Такива възможности с автофокус има тялото, че май е по-добре да си спестя времето да се уча на ръчен. И най-вероятно ще взема на Sony 50mm 1.8, освен ако не размисля за такъв с 30/35mm 1.8.

Та.. май това ще е от мен с форума в близкото бъдеще. Беше ми приятно и всичко хубаво :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   09-06-20 20:38

С автофокус е по-добре определено. Лесно е за всеки.
Успехи.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   10-07-20 16:43

Реших просто ей така да мина и да напиша, какво се случи.
Бях отишъл да видя баба и дядо. Заговорихме се с дядо, знаех че е имал фотоапарат и го попитах какъв точно е.
Никога не съм го виждал да снима, но си спомни името му - Зоркий 4. Оказа се, че е с обектив Юпитер с бленда 2.
Една неочаквана и приятна случка за мен [smile]

Отговори на това съобщение
 Безогледалка ~700-800
Автор: hakama   
Дата:   25-07-20 10:56


Привет, Да не пускам поредната тема за безогледалка ще пиша тук :)
Реших да се захвана с хоби и фотографията е първото за което се сетих, което от доста време отлагам.
Оглеждам се компактен апарат с възможно на-широки възможности, от вторичния пазар.
Имам идея да го ползвам и за телескоп (може би и микроскоп), за макро снимки... continuing shooting/ time-lapse,, т.е. да документирам бавен процес (дистанционно снимане).

На първо време бюджета за системата ще около 700- 800лв (за тяло и обектив ) - ще търся нещо максимално запазено.

Обичам да хващам момент, движение, жест...
Нещо средно търся (нито много тежко, нито прекалено малко, като А5100), понеже и по чукарите ще се носи - гледам и от тази точка. Аз гледам теглата на телата, а всъщност нямат голяма разлика - а трябва обективите?

Засега А6000 е на фокус (чета че има бърз автофокус) а и като тяло ми харесва - грипа е доста ергономичен за ръката.
-------------
Fujifilm X-T100
Olympus OM-D E-M10/ Olympus E-M10 II

Olympus OM-D E-M5 MARK II - по-тежък, без вгр. светк-ца; може би над бюджета, но ме заинтригува!

Fujifilm X-T20 (10);

Panasonic GX9, освен че е над бюджета ми се струва и... стандартен.
Честно казано ми се ще нещо от класическите японски марки (Fuji, Olympus...) но не знам с обективите как ще е после. Sony засега е най-разумното като цена/опции ми се струва),

Някакви по-съществени разлики (предимства/недостатъци), които да споменете?
Може би трябва да се спра от сега на една от системите:
(Micro) 4/3 (17.3 x 13 mm) или APS-C ((23.5 x 15.6 mm) Sony)

При М 4/3 - също има избор от обективи. Вярно ли е че са по-леки?
За някакви благинки се споменава...
По-скоро ще се спра на практичността, теглото, (нещо което да не се чудя дали да го вземам всеки път ) - не търся идеала, но сензора на APC-то е 65% по-голямо като площ - това голямо предимство ли е и на сметка за какво?
Честно казано, съм фен на детайлността, но не на всяка цена - примерно не бих си взел DSLR. Може би за първа камера 3/4 ще е по-добрия вариант - понеже има доста леки обективи за тях.

Мисля основно от тукашния базар да следя, но някои модели липсват. Може би и ибей ще включа.

Като брой кадри - колко е нормалната употреба за запазен апарат?
Гледам има обяви с 2200... и на 32 000...

Опционално:
Отварям една скоба: Ще мога ли с някой от тези системи да се пробвам някой ден в конкурс (и какви принтове могат да се извадят) - с MTF - ще стават ли за непретенциозен конкурс?

Ако липсва тъч-а, то държа да е с тилт-екран, като екстра, заради слънцето и кривенето.



Публикацията е редактирана (29-07-20 12:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: wlad   
Дата:   26-07-20 00:20

изграждане на система се започва от обективи към тяло.
Преценяш какви дължини и бленди са ти необходими и започваш да ровиш какво се предлага.
Което ти дойде "на чалъм" спрямо цена и качество - там си.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: bobyn   
Дата:   26-07-20 23:45

@hakama не знам за тези пари телескоп-микроскоп дали ще можеш да докараш. От моя личен опит мога да ти кажа, че с Панасоник микро 4/3 ми беше по-приятно и лесно да снимам, отколкото със Сони А6000. Но това съм си аз.
Между двете системи няма голяма разлика в тегло и размери, макар М4/3 да има някои много приятни палачинки (на мен любим ми е 20мм f1.7).
Но пак да кажа, с този бюджет и разнообразни интереси ще ти е доста трудно.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: wlad   
Дата:   27-07-20 08:19

той може би има предвид да връзва телескоп. Това не е проблем, и аз закачам целестрон на сони с китайски преходник.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка ~700-800
Автор: kasad   
Дата:   29-07-20 15:06

Въпрос на вкус. Сони никога за мен не са критерии за цветове. Така и не се научиха един свестен алгоритъм да сложат на превъзходните си матрички. С тези матрички другите правят къде, къде по- добри резултати. Аз като видя онова червено сонешко цветопредаване направо ми ....[smilie10] Другото, е упоритостта им да не слагат добри сензорни екрани, само на висшите си модели, а и те майко мила. Сега сони бой ще налазят, но истината е, че сони и сензорен екран....се разминават като влак край гара в руската тундра. Не можаха без лаг да си направят сензорен екран както си трябва. Но иначе в шурикатети и разни глезотийки ги бива. Имам и фул и апс и 4/3. Реално най-ползвам 4/3 в моите ходения по планините. И има защо!

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка ~700-800
Автор: hakama   
Дата:   27-09-20 20:00

Реших да се задействам предвид напредването на времето и появата на някои оферти в базара. ebay.co.uk рисковано ли е?
Засега олимпусите ме грабнаха с МFТ системата (по-компактни, еле с някоя палачинка) и оптичната Stabilization, както и ергономията и врътките [smilie5]
OM-D E-M5 II (III) ми беше първия избор, с 1/8000s, влагозащитата (но е цели 469 g) и мисля че ще ми уморява ръката, (съдя по 5г по-лекия ми Самсунг спрямо стария ми Al-Хуавей...), та ако ще е ОЛи ще е от OM-D E-M10-ките , но дали са много орязани от към функции?
ПП> Само малката матрица ме разколебава. Не знам при колко тъмно вече ще "издиша".[smilie8]

Fujifilm X-T20 (10) също ми харесва, но не съм ги пипал - голям сензор, хубаво тяло, но с обективите ще е трудно сигурно - от към тегло и финанси. [smilie11] (говорим за втора ръка)
Fujifilm X-T200 вече е извън бюджета, който е 600-900 /с китак/ Дори се замислям за нещо по-старо и евтино за старт, но едва ли ще намеря в запазен вид.

1000+лв (за втора ръка) ми се струват много за първа камера - максимално универсалнa, но с превес към компактността. Но под коя година модел да не падам (морално остаряло, износване)?
* тяло+обектив ~700-1000 (втора ръка)
-----------
Timelapse Recording и други благинки за заснемане на процеси и явления ще са ми добре дошли. (remote shot)

PS: A6000 все още стои като опция, заради матрицата и аповете и може би избора на обективи, но няма стабилизация и тъч.
За кадрите разбрах че до 5000-15000 бр. е нормално за втора ръка. [shtrak]
Други модели ако се сещате или към кои от горните генерации да се насоча. Canon M50...



Публикацията е редактирана (09-10-20 11:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка ~700-800
Автор: vess.co   
Дата:   09-10-20 14:30

Здравей,

Дано съм те разбрал правилно :) карам поред...

1. Оlimpus (5-ца или 10-ка) с 2 обектива е добра комбинация. Щом не ти е приоритет портретната фотография, то един м.zuiko 17/1.8 или отличният и рязък Sigma 19/2.8 ти вършат работа за 34-38 мм (кропфактор 2х) диапазона (стрийт/пейзаж/интериор). Вторият ти обектив би могъл да е варио на Оlimpus или друг производител. В момента има един Pro варио 12-40/2,8 на Оlimpus в базара за 870 лв (нов е 1800 лв), на мене ми е скъп, но това е най-доброто варио за м4/3 системата. Аз ползвам и хубави стари аналогови обективи с преходници, което е пъти по-евтино, но само с ръчен фокус. М/у другото, 5-цата на Оlimpus (вероятно и 10-ката) има безупречно работеща функция за силно "live" увеличение при ръчен фокус.

2. Кропфакторът 2х при добре заснети снимки и ниско ISO, според мене, не отстъпва по качество на среден клас ДСЛР с кропфактор 1,5х. Olympus са усъвършенствали почти до перфектност по-малката матрица. И едно качество, което много ценя при Olympus – имат много естествено цветопредаване, което е видимо предимство пред средния клас ДСЛРи с по-големи матрици на други производители.

3. Относно предела на светлочувствителността – за себе си съм приел, че няма да получа очакваното качество при ISO по-високо от 640 или 800 в условия на ниска осветеност. От там нагоре матрицата вкарва шум.

И накрая ... има 2-3 5-ци в базара на ниски цени, добави 1-2 обектива и можеш да събереш компактана и качествена система под 1000 лв.

ПС: Ако бюджета ти позволява, Fuji е може би по-добрата система – отлично цветопредаване, голяма матрица, по-добро поведение при слаба светлина. Fuji XT20 втора ръка е чудесен избор, но 2 светли и стабилизирани обектива ще повишат значително цената, (..и ще заемат повече място в раницата).

Успех в избора :)


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: abozhilov   
Дата:   09-10-20 15:47

За Fuji вече има прилични предложения от трети производители, които на супер прилични цени предоставят страхотно качество и на изработката и на изображението. Новите Viltrox 23/1.4, 35/1.4, 56/1.4 и 85/1.8II са чудесен пример за това. Солидно направени, достатъчно остри, приятни цветове и смея да твърдя безобразно бърз автофокус сравнен с Fuji 35/1.4 и 56/1.2.



Публикацията е редактирана (09-10-20 15:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   10-10-20 17:29

В темата на fiffi писах , но тук ще кажа и друго .
Виждам ,че както при всеки се случва увеличавате бюджета . Пъро 700-800 , сега стигнахте до 1000. Това не е лошо , защото както се каза по-горе с интересите които сте посочили се изисква малко по-голям бюджет. Накрая сигурно ще ви убедят или ще се убедите ,че ще спрете на около 1000-1200.
Още повече ,че няма да ги дадете наведнъж , а постепенно. Освен това ,ако си купите нещо и не ви допада ,можете пак да го пуснете в базара./ Аз лично не мога !!! [smile]
Ако гледате към Fuji,но само ако гледате , а не че му правя реклама , щото поне съм чул и чел че сони а6000 си е доста добра камера за който си я харесва и в това няма лошо, системата си е добра за мен. Има качествени , но скъпи обективи , има и по ,,народни ,, ,а сега и на други фирми , защото когато аз започнах да изграждам системата си имаше само фуджи неща и си бяха скъпи дори и втора употреба пък и ги нямаше много в базара.
Питате за матриците - за мен при ISO 3200 и дори 6400 имат добри резултати . / Това е едно от предимствата на APC-то пред 3/4 /
Ако искате минимален разход за начало и ако това хоби ви завладее после да изхарчите повече , може да погледнете Х-А1 200-250 лв с матрица на Байер. Няма визьор , но има накланящ се екран. Х-Е1 горе долу на същите пари с X-Trans матрица няма накланящ се екран , но има визьор.И едното и другото си има предимство. Екрана помага за по-трудни ситуации и стрийт/снимаш без да вдигаш апарата и хората са по-спокойни/,визьора освен при слънце помага за по-добра опора на апарата ,особено когато зумваш с обектива.
Има обективи ХС 16-50 /3,5-5,6 и се намира за 200-250-300 лв или 15-45/3,5-5,6 250-300 и ХС 55-230/ 4,5-6,7 и и той се намира за 250-350 лв . Тъмни са но са евтини ,леки ,имат стабилизация и работят в повечето светлинни условия. За по малко светлина има ХС 35мм/2 389 лв НОВ!
Но всичко това е ако искаш да минеш с малко средства за начало ![smile]
Аз също така направих и после ги продадох пак в базара / това са единствените неща които с мъка продадох , но ми се виждаха много пластмасови , не че не работеха добре /

Х-Т10 или 20 са хубави ,но по-скъпи. Визьора вече е централен /ако ти харесва такъв / .Също са и малко по-големи като размери.

Има и нещо друго което никога не се казва. То е дребно и се разбира после . Светкавиците тип Х-Е тела или а6000 могат да се накланят нагоре и да получиш разсеяна или отразена светлина , а на Х-Т.... или олимпус не могат и светиш в лицата на хората.
Питаш и за Х-Т100.Има доста неща - филти,симулации , пост фокус, 4К снимки и е приятен за снимане , но е много бавен/поне такова усещане имам/. Като го включиш , докато е готов минава осезаемо време или пък когато сменяш някои настройки ,а ти каза ,че искаш да улавяш моменти !
Е ако е постоянно включен и настроен и не следиш движещи се бързо обекти си е супер. Даже един приятел ,който дори го разубеждавах да не е Х-Т100 си го купи и е много доволен.
Ако искаш да снимаш процеси в развитие Х-Е2 или Х-Е2s, Х-Т100 , Х-Т10 или 20 . Всички те обаче са от 450 лв нагоре.

И най-накрая чисто пазарно ![smile]
Скоро излиза Fujifilm X-S10,както и 18мм/1,4; 70-300/4-5.6;27mm/2.8 втора версия и 10-24/4 втора версия . Предполагам , само предполагам, че в базара,а и в други сайтове ще се появят тела и обективи на по-изгодни цени.

Ако е едно тяло и два обектива/твърди / за минимален бюджет :
Х-А1,Х-Е1,Х-Т10 и 18мм/2 или 27мм/2,8 и 35мм различните версии / аз лично препоръчвам 35мм/1,4 /

Успех !
P.S. В профила си имам кадри с тези тела и обективи , но виж профила на Nick_the_quick , той има доста кадри с E1 и мисля и с 16-50 мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: ombre   
Дата:   10-10-20 18:53

До автора на темата,всяка марка и сензор стават за конкурси,защото там е важно съдържанието на снимката,а не размера на сензора. Всяка камера има + и -. Много хора не харесват 4/3 заради по малкия сензор и не признават нищо различно от фф камера. Панасоник и Олимпус са двете марки с най-добрата стабилизация в телата,като при Пана има обективи които имат стабилизация и комбинирана с тази в тялото става двойна и т позволява да снимаш на по ниска скорост ,от там и по ниско исо. 4/3 няма да ти даде толкова плитък доф,колкото ще ти даде една фф камера,както и кропката е м/у тях (нарочно ти давам за пример най малката матрица и на голямата,изкл среден формат и тези камери с 1 инч. Така,че тук от към доф 4/3 ще остъпи пред фф камера,но пък там кропа е х 2,демек ако имаш 50 мм джам на 4/3 става 100 мм. Канон се умножава х 1.6 ,никон и останалите по 1.5, Панасонк и Олимпус са х2. Както виждаш каквото и да вземеш,няма да бъде перфектно. Фуджи са страхотни камери,но трябва да се внимава с обработката,понеже хтранс сензора е по различен от байер и така. Олимпус имат в определени модели хай-рес режим,които е прекрасен за пейзажи (стга да не мърда нещо в кадъра,като река например). Има в нета клипчета (не зная до колко са достоверни),където се печата и се прави разлика м/у фф и 4/3,уж не ги различават,но дали е вярно,нямам идея. Много са важни обективите,които дефакто ще ти дадат разликата в картинката. Ако нещо повече те интересува,ако искаш драсни на лични.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: ombre   
Дата:   10-10-20 19:05

Ето,ако му е интересно на автора :

https://www.youtube.com/watch?v=OGn3yPl59ZM

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   20-11-20 10:20

Дали на Сони 50мм с бленда 1.8 си струва повече втора ръка от Сигма 60мм с бленда 2.8?
На последния автофокуса само в центъра ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: bobyn   
Дата:   20-11-20 15:31

Сонито определено.
На Сигмата при определени режими фокуса къса нерви. (поне моите късаше)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   05-02-21 08:12

Здравейте! Навих се за Сигма 2.8, 60мм.заради качеството на изображението. Изправен съм пред две неща:
1) пазарът за втора употреба - не намирам такава сигма, явно ще си чакам да изкочи.
2) Автофокусът с нея - кой режим на автофокус би бил най-добрият вариант с въпросния обектив? Гледах клипове, че фокусните точки са в средата на кадъра и се чудя, за какво трябва да внимавам с това.
Явно single eye autofocus няма да има голяма възможност да се прилага.
Желая Ви ползотворен ден!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: bobyn   
Дата:   05-02-21 11:15

@Bossbgm само заради цената ли си предпочел Сигма-та пред Сони-то 50 1.8 (кроп варианта) или имаш и други съображения?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   05-02-21 11:21

Здравей!
Заради цената, качество и острота на снимките.
Иначе блендата и стабилизацията са за предпочитане при Сонито, но.. мисля, че не би имало проблем с това при Сигмата при висока скорост и добра светлина.
Вероятно, ако парите не бяха един от основните фактори, то бих взел Sony 50mm



Публикацията е редактирана (05-02-21 16:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   07-06-22 10:40

Здравейте, колеги!
Много съм доволен от насоките, които ми дадохте през годините.
Ползвам Сонито с удоволствие, а Sony 50mm 1.8 oss е много приятно обективче. Последното, за жалост, е трудно използваемо вкъщи. Налага се да ползвам китовия.
Сякаш изпитвам нужда за остър, твърд обектив, може би нещо от рода на 30 мм. Не знам дали някой от Вас е изпадал в подобна ситуация дали да задържи 50 мм и да си вземе 30 мм (евтин) или да ползва само 30 мм като доплати при продажба на 50 мм.
Спрял съм се на две сигми с бленда 2.8 и бленда 1.4.
Много ме блазни Сигма 1.4 56мм, но за снимки в затворени пространства е невъзможно.



Публикацията е редактирана (07-06-22 10:42)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »