Автор: bgprinter
Дата: 07-10-09 11:08
"Един мой учител по математика казваше, че математиката в един момент свършва. Учиш, учиш и край. В един момент се оказва, че всичко е свършило"
На този учител му пожелавам по-малко ученици, че пишман от такива учители.
Аз макар и с математическо образование се смятам за лаик в тази област, а като лаик четейки литература в областта трябва да ти кажа, че се сещам за поне две значими събития в математиката, които не са могли да бъдат решени от много големи имена, но се смятат за приключени днес >>>>> (последните 10-тина години)
Голямата теорема на Ферма и предположението на Поанкаре - смятано за един от 7-те най-значими математични проблеми. За последното се дава награда от един милион долара (отказана).
За повече информация потърси имената в гугъл.
Andrew Wiles, Grigori Jakowlewitsch Perelman.
За първият - Андрю, има написана много интересна книга от Simon Singh. Една от най-интеерсните книги на тема математика която съм чел.
А проблеми от други науки, като физика, електроника няма да оставят математиците без работа, даже напротив, наблюдава се тенденцията все по-малко да завършват тази специалност и може да се окаже един ден, западна Европа да внася математици от Китай и Индия.
Апропо Индия >>>> сещам се за още един проблем някой от формулите за изчисляването на числото "Пи" използвани и до днес в компютърните алгоритми (говоря за сериозни машини в изчислителните институти на Япония и Щатите), изфабрикувани от гения Srinivasa Ramanujan (1887-1920) са все още без доказателства. Та ако този твой учител стои случайно без работа, може да се позанимае с тях, току виж спечелил малко пари.
|
|