Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   20-06-09 00:17

Преди няколко месеца в този форум се обсъждаше едновременното използване на два апарата - един сапунер и един dslr. Аз помолих за мнение относно евентуално използване на два dslr-а. Отговорите в общи линии бяха, че, ами ... няма такова нещо. Даже един колега каза, че съм щял да бъда първият.
Не мога да повярвам, че използването на два dslr-а не е характерно за професионалните фотографи, но реших да внедря идеята в моята фотография - чисто любителска, главно туристическа. До този момент суперзумът Pana fz5 ми вършеше работа (и досега върши) заедно с Olympus-а E-520. Но някакси не ме задоволяваше комбинацията.
Първо купих за Олито Zuiko 70-300 (140-600). Останах много доволен. След това идеята за второ тяло се затвърди още повече. Терсене е да сменяш обективи тогава, когато хем нямаш време, хем ти трябва едновременно широк обхват и дълъг зум.
Преди месец купих още едно тяло Е-520, а току-що осъществих едноседмично пребиваване с тази система в Италия (Милано и наоколо). На едното тяло - китовият 14-42, на другото 70-300.
Впечатленията за много добра комбинация възникнаха още в началото и окончателно се затвърдиха в края на периода.
Синтезирано:
- двете тела с конкретните два обектива не са непосилно тежки, би могла дори жена да се справи (стига да не е съвсем дребничка и физически слаба);
- има вариант при който и двете тела висят на врата (малко е неудобно), налага се тогава, когато има непрекъснато обекти за снимане и на късо, и на дълго, типични примери - разходка с корабче по езеро, обекти от типа Arena di Verona ...;
- по-добрият вариант е тялото с дългия обектив да стои в чантата и да се изважда при необходимост - свиква се лесно да се работи така;
- кеф е работата с тази система - стига да не си притеснен от обема и тежестта - хващащ в кадър всичко, което пожелаеш, без забавяне.
Като цяло: доволен съм много! Не се затрудних особено - въпреки че не съм спортист или особено силен физически.
Направих около 5000 снимки, повечето са прекрасни. Има малко брак при снимането от движещото се корабче на езерото Комо, но в тези ситуации стабилизацията в тялото помага. Вътре в катедралите (в този район са много) действа добре китовият обектив (бих искал да имам по-светлосилен). Навън, за хващане детайли от външната архитектура - дългият влиза в употреба.
Накрая да попитам нещо. Има един особен елемент от фотографията, която осъществявам (дигитална) от около 5 години насам - първоначално със сапунерки. Стана така, че развих страст за правене на страшно много снимки. Може би е някаква реакция от миналото, когато снимането беше много скъпо. Интересното е, че приятели и познати, които бяха по-запалени фотографи от мен, сега не снимат толкова много и ми се чудят: "Ама защо правиш толкова много снимки?" Кеф ми е да видя къде съм бил и да си припомня в подробности.
Абе, кажете ми, моля, съвсем откровено: напълно луд ли съм в това отношение, или не е чак толкова страшно?

[smilie5] [smilie5] [smilie5]

И има ли други като мен - да правят много снимки?
Благодаря предварително.

П.П. Ще пусна снимки - не съм го направил досега, защото още не сколасвам да ги сортирам и огледам хубаво. От какво изпитах най-голям кеф? От статуите и другите елементи по Duomo di Milano (може би най-красивата катедрала в света) - които приближаваш така, че все едно си на няколко метра пред тях (а си на десетки или стотици).
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: bordon   
Дата:   20-06-09 00:24

Ти ще заприличаш скоро на японки турист с тази мания за многото снимки [smilie18]

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: bordon   
Дата:   20-06-09 00:26

Подобна на твоята комбинация от два апарата и аз ще направя след време - и пак с Олимпус ща е, и пак с тези обективи ще е...

[smilie24]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: tantris   
Дата:   20-06-09 00:26

Бе ти поне си с 2 олимпуса. Аз като се помъкна с канон и никон на врата се чувствам като двуполово същество[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: bordon   
Дата:   20-06-09 00:32

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   20-06-09 00:39

Благодаря за първите реакции.
Отговарям на tantris.
Ами аз от самото начало избрах Олимпус именно с тази цел: да имам суперзум, който да не тежи 2-3 кила - както е при останалите марки.
А се запалих по суперзума от Пана fz5.
Не разбирам тия, които имат зум 3х - и не търсят повече. Все едно да си ужасно късоглед и изобщо да не искаш да погледнеш по-надалеч.
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: tantris   
Дата:   20-06-09 01:06

Бива ли с 2 ДСЛР-а и да говориш за зуумове х3[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: ilcoin   
Дата:   20-06-09 01:27

... Направих около 5000 снимки ...
Сега се сещам за оня виц за японския турист, дето ходил на екскурзия в Италия. И негови приятели го питат:
- Та, какво интересно има в Италия?
- Ами, не знам още - не ми е останало време да си разгледам снимките на компютъра!

[shtrak]



Публикацията е редактирана (20-06-09 01:27)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: kirilius   
Дата:   20-06-09 01:59

Аз снимам основно "туристически" снимки и за мен лекотата и удобството са много важни. С оглед на това обаче, не виждам как 2 ДСЛРа, пък били те и E-520, се вместват в категориятя леко и удобно.

За мен има два начина да заснемеш едно място (където пътуваш и си турист):

1) Отиваш там с цел снимане. Прекарваш много дни и часове, разучаваш, набелязваш добрите места за снимане, избираш подходящо време, дебнеш светлината и т.н. Най-важното НЕ БЪРЗАШ. Тогава се получават най-добрите снимки. При това положение лекотата и малките размери нямат чааак толкова голямо значение. Т.е. дали ще носиш 2 ДСЛРа или един апарат с 2-3 обектива е все тая.

2) Отиваш там заради самото пътуване. Пътуваш и снимаш в движение, каквото ти хване окото. Нямаш време за проучване и дебнене. Тъй като си в движение и не се знае на каква ситуация ще попаднеш, е много важно да имаш лек апарат и по възможност да не се налага да сменяш стъкла. И при това положение ми се струва, че 2 ДСЛРа са неудобни.

99% от туристическите снимки попадат във втората категория. И аз съм там ;-) Супер дълги зумове рядко се налагат според мен, освен ако не снимаш животни в природата. Инак някой Никон с 18-200 или новия Panasonic GH1 с 14-140 (28-280) покриват повечето нужди на обикновения пътуващ.

Всъщност много се надявах новият Oly E-P1 с един-два обектива, покриващи диапазона 24-300мм (приравнено) да ми стане основният апарат, но не знам дали такава комбинация няма да излезе повече $$$ от Oly E-620 с два зума.



Публикацията е редактирана (20-06-09 03:06)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   20-06-09 10:05

Отговор на tantris - "Бива ли с 2 ДСЛР-а и да говориш за зуумове х3".
Не съм бил разбран очевидно. Точно това казвам, че аз с горната система имам зум 22х и не мога по никакъв начин да си представя, че трябва да се огранича в 3х - както всъщност са много от притежателите и на dslr, и на сапунерки. Много познати, колеги и пр. ме молят за консултация за сапунерки, харесват си нещо с 3х зум. Казвам им - дай още 60-80 лв. и си вземи с 6х зум или 10х зум и т.н. Реакцията е "Оооо, ама за какво ми е?"

Отговор на ilcoin за вица за японския турист. Ама това не е виц! Това се случва с мен непрекъснато вече пет години! Ето, 3-4 дни откакто съм се върнал - и още не мога да сортирам снимките. За подробно разглеждане изобщо не става дума. Обаче има друго. Кефът е огромен, когато след 2-3 месеца или след година разгледаш снимките! И си казваш: "Аууу, колко хубаво, колко интересно, а аз бях почнал да го забравям!" Паметта така е устроена, та да забравя бързо и ефективно - за да може да се запомнят "важните неща", "животозначимите". Ама ние отдавна не мислим единствено за оцеляване - да не те изядат околните животни [smilie5] , а мислим за красиво и пр.

Отговор на kirilius. Това е друг възможен подход и начин на разсъждение. Моите са обратните. Не мога да си представя, че ще се кача на върха на La Sagrada Familia в Барселона и няма да мога оттам да приближа забележителностите, крайбрежните сгради, пристанището, корабите и пр. Не мога да си представя, че съм пред Duomo di Milano и не мога да хвана прилично Madonnina (статуята от злато на върха). Тя с просто око изобщо не се вижда, със зум 300-400 (35 мм екв.) ще заема една шеста от кадъра по височина, с моите 600 мм заема една трета (ще видите сами, като пусна снимки), а на практика за цялостното й обхващане сигурно е нужен зум 2000 мм (т.е. пари като за нов автомобил).

Edit. Да добавя, че като огледах току-що Madonnina, хваната с моите 600 мм зум, се вижда, че е една трета от кадъра, но заедно с жезъла (копието), който държи, и с постамента. Всъщост тялото й е една пета от кадъра, а главата й - най-важното, е абсолютно миниатюрна - и на практика зле видима. На всичкото отгоре гледа нагоре [smilie5], което означава, че лицето й може да бъде видяно само при заснимане със суперпрофесионална техника от вертолет. Ето снимка (не моя) на лицето й, направена от земята:
http://duomodimilano.fotoblog.it/photos/00/00/306067036.jpg
Снимката не ми харесва, моите са по-хубави - може би е направена в период, когато Madonnina не е била чистена дълго време. В момента тя блести - точно както трябва, с истинското си злато! (Доколкото знам, е от истинско злато, то иначе и не биха се опитвали веднъж - неуспешно - да я откраднат с хеликоптер. [smilie9] )



Публикацията е редактирана (20-06-09 10:28)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: loveforever   
Дата:   20-06-09 10:58

Чудесен зум-диапазон!

И аз така преди време си мечтаех за две тела, но на практика се оказа, че повече ми пречат отколкото помагат, а и от самата тежест на цялата техника след като цял ден я нося получавам схващане в кръста и болки в ставите. Освен това понеже често пътуваме туристически и много често се придвижваме с велосипеди снимането с две теле не ми е никак удобно. Дори да ходим само пеша обема и теглото на всичко идва твърде много. Затова минах на варианта тяло с обектив 18-250 (14х) плюс още един обектив 12-24 (за по-широк поглед на неща, които не бягат). Така сумарният зум е ~ 21х. В случея с двете тела самото изваждане на второто тяло е доста неудобно поне за мен и пак коства време. По-бързо и лесно е от това да сменяш обектив, но не може да се сравни само със завъртането на една гривна.

Друг случей в който супер зума се оказа много по-добър за мен е при карането на ски. Там също има нужда както от широк така и от телеобектив, но това да се вади апарат или пък да се сменя обектив на пистата си е направо предизвикателство. Така веднъж за малко да ми напълнят едното тяло със сняг. Та затова слагам тялото със големия зум на врата, прихващам го с колана за да не се мандахерца и готово.

И понеже винаги става въпрос за качеството на хупер-зум обективите веднага пояснявам че нямам такъв проблем. Може 18-250 да не може да се мери с обективите от по няколко хиляди (лв, $, €), но идеално покрива 12-те МРх на тялото и става за печат на А3.
Ето и един пример на 250мм без никаква обработка:


http://media.snimka.bg/3384/013022936-big.jpg



а ето и 100% кроп от нея

http://media.snimka.bg/3384/013022938-big.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: cicomanco   
Дата:   20-06-09 11:59

Дааа... и с 50-200 е голям кеф![smilie5]

https://photo-forum.net/i/1131072
Нещо линка не излезе....



Публикацията е редактирана (20-06-09 12:01)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Magnifico   
Дата:   20-06-09 12:14

Янков, тва с 3х и 10х зуума е чист търговски трик, целящ естествено това, за което всеки търговски трик е измислен - привличане на клиенти. Та това което tantris мисля, че искаше да ти каже е, че един човек, притежаващ ДСЛР и снимащ активно, би трябвало да има познания за фокусни разстояния и да осъзнава тоя горния трик, за който писах.
И нека онагледя с пример. Да си хванем 10х зуума примерно. Апарат абектив 10-100мм ще го продават като апарат с 10х зуумл Апарат с 20-200мм обектив, също ще го продават като такъв[smilie3]
За това, нека си говорим само в милиметри, въпреки че и там възниква едно недоразумение, но то е на по-високо ниво на техническо познание...

А иначе по основната тема - мен никога не са ми били нужни две тела като ходя на почивка примерно. Пък дори и като снимам стрийт фотография. Предполагам е въпрос на това дали имаш представа какво искаш да снимаш и на какво би могло да снимаш.
Виж за репортаж и по-динамичен спорт е нужно... останалото причинява визуално замърсяване, дето се вика [smilie25]



Публикацията е редактирана (20-06-09 12:19)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: BotsRevenge   
Дата:   20-06-09 14:23

Аз като отида на екскурзия някъде, правя интерактивни 360х180* панорами.
По този начин не се съдирам да правя повтарящи се кадри, от които после да трябва да подбирам кои да запазя, за да не станат излишно много.

А и виртуалната реалност (панорамите) създава много по-добро усещане за пространството и мястото, от което е снимано. Можеш да се почувстваш сякаш си (почти) там.

Често искам от приятели да ми дават снимки, които са направили по екскурзии и постоянно ме гложди това, че виждам само един елемент от цялата обстановка и не мога реално да се ориентирам как изглежда мястото.

Е, ако приятелите ми бяха като теб, Jankoff, то надали щеше да ме гложди този проблем [smile]

ПС
Понякога вадя и 85ца, с която снимам не твърде отдалечени обекти или си правя панорами сът супер висока резолюция.

ПС2
Забравих да отговоря на главния въпрос - определено искам да имам второ тяло, но не толкова за туризъм, колкото за динамични събития. На единия апарат бочвам един широк обектив, на второто един дълъг и ме забравете някъде. [smile]



Публикацията е редактирана (20-06-09 14:25)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   20-06-09 14:41

Не съм съгласен принципно с постановката на Magnifico. Вярно, че не направих уговорка какво точно разбирам под зум, но все пак нормалното разбиране за 3х зум е да се започне от около 28 до 36 мм и да се умножи по три. Ако почнем да говорим, че при обектив 7-21 (не знам дали има точно такъв обектив) е налице 3х зум, това е вярно технически и математически, но иначе е смешно, защото зум за окото тук няма. В психологията има понятие "прототип" / "прототипично", съгласно с което прототипично куче е немската овчарка. Докато Chihuahua също e куче, ама всъщност е по-скоро ... коала.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chihuahua_(dog)
Прототипичният 3х зум е този на китовите обективи - под зум имам предвид именно това.
Иначе за street фотографията Magnifico си има своето разбиране, аз си имам моето. Нормално. Познавам трима-четирима фотографи, които могат да нарекат себе си художествени фотографи. От нищо правят нещо, дори с по-елементарна техника. Аз наричам себе си екскурзионен фотограф и ме кефи да снимам едновременно с къс и дълъг зум, като при дългия зум особено ме привличат случаите на изкривяване на перспективата, при което, например, множество отдалечени един от друг балкони изглеждат като прилепени един до друг. Аз не ставам за художествен фотограф. Всеки си има някакво поле на изява - и трябва да си го следва ...
Не мога обаче тук да не прибавя още нещо, особено важно, в полза на моята система. Zuiko 70-300, освен всичко друго, прави прекрасни портрети! Нали се досещате ... Веднъж една колежка в Истанбул ме помоли да й снимам млади жени със забрадки. Проблем - никакъв (особено със супер-зум сапунерка) - изпрасках й набързо двадесетина. Та, докато си снимаш катедралата, от време на време вземе, та се закачи на обектива и нещо живо италианско ... Нали сте чат ... Случайно, бе, да не си помислихте нещо ...
[smilie5]
Хубавото си е хубаво - и хубавата техника също!
[beer]



Публикацията е редактирана (20-06-09 21:53)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: harvester_vn   
Дата:   20-06-09 15:06

Jankoff написа:
> зум за окото тук няма

Jankoff, оправи си терминологията. Зум не означава зрително уголемяване на обекта.



Публикацията е редактирана (20-06-09 15:08)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: pefoto01   
Дата:   20-06-09 16:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Magnifico   
Дата:   20-06-09 16:40

Янков,
не оспорвам, че от математическа и лингвистическа гледна точка може да кажеш, че обектив 10-100мм има 10х зуум. Става въпрос за това, че фотографите сме малко по-така с тия разбирания... 10х, 12х и т.н не се ползва тъй като тия цифрички не носят никаква конкретна техническа информация. Те представляват един маркетингов трик, с който фотографските фирми продават техниката си на хора, които нямат разбирането за фокусно разстояние. Естествено, това нещо го описах в предишния пост само като вметка, тъй като от контекста на това което ти си писал се подразбира за приблизително какви милиметри става въпрос като кажеш 3х зуум примерно.
Малко глупаво нещо дискутираме всъщност, защото не се съмнявам, че ти знаеш за какво ства въпрос, но ми се ще някой друг който не разбира, като прочете темата даму светне малко как седят нещата, а не утре да се хвели "ей братле, моят апарат има 12х зуум, а твоят само 8"

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: BotsRevenge   
Дата:   20-06-09 16:44

В допълнение на Magnifico: или пък "Ъ, твоят пък обектив няма зуум, а пък струва колкото моя апарат. Минал си се, да знаеш" [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: pacolon   
Дата:   20-06-09 16:47

Не е ли по-добре да публикуваш някоя от тези 5000 сники и тогава да питаш хората луд ли си или не? Според мен поведението ти е съвсем нормално, за консуматорското обществор в което живеем....

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: didesignbg   
Дата:   20-06-09 16:48

две тела с две вариота е перфектния начин за отразяване на събитие от типа на сватба. Не малко професионални фотографи го правят.
Има ли смисъл обаче да си проваляш почивката мъкнейки два сандъка с тела и обективи със теб? Ако толкова държиш на хващане на всеки момент един панасоник лх3 ще ти осигури перфектно покритие на диапазона 24-60, пък като искаш влачи и е520 с дългия обектив.
Аз бих ти предложил точно противоположния подход, туризъм с един твърд обектив, примерно 35/3,5. Ще видиш колко по-освобождаващо ти действа[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: cicomanco   
Дата:   20-06-09 16:56

За сватби ша ма прощаваш , ама двамина фотографове с по един вариообектив са далеч по- за предпочитане от един с два!

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: didesignbg   
Дата:   20-06-09 16:59

един фотограф с две тела, струва точно наполвина, от два фотографа с по едно тяло, ако ме разбираш[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: cicomanco   
Дата:   20-06-09 17:02

Ми да , ама не!Може наполовина по-малко!Къфто ще да е!Аз вече почти винаги ходя с колега , който да хваща нещата , оставащи невидими за мен по една или друга причина.

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: harvester_vn   
Дата:   20-06-09 17:10

A някой да ходи с половин тяло?

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   20-06-09 17:24

harvester_vn пише за терминологията. Зум не означавало "зрително уголемяване на обекта". Така е, защото фактически имаме два термина: zoom in и zoom out. При Google справка с define:zoom на практика не излизат дефиниции, свързани с фотографията. Google справка define:zoom lens дава доста дефиниции, тази ми допадна "A lens which can be adjusted to a wide range of focal lengths". Разбира се, че зумът трябва да се разглежда по стандарт - например по 35 мм еквивалент. Но все пак съгласете се, че има такова нещо стандартен зум обектив (прототипичен), обикновено китов, което е около 28-84 (35мм екв.).
Magnifico правилно отбелязва, че ние тук разбираме за какво става дума, обаче много хора не разбират и се заблуждават (и BotsRevenge говори за същото). Добре де, и ние тук повечето не разбираме от медицина, ама като се разболеем, питаме, нъл тъй. Искам да кажа - като не разбират някои нещо, да бъдат така добри да попрочетат и/или да питат! А не ние предварително да мислим, че има такива хора, та да се съобразяваме с тях.
[smilie5]
Радвам се, че темата предизвиква интерес, благодаря за реакциите.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: harvester_vn   
Дата:   20-06-09 17:45

Янков, понякога не е лошо да приемеш и нечие чуждо мнение вместо да се правиш на професор.
Zoom in във фотографията означава че увеличаваме изображението ВЪВ ВИЗЬОРА ИЛИ НА ДИСПЛЕЯ. Изобщо не е задължително да е изображение по-голямо от това което виждаме без оптика. 10-22 например също е зум обектив, но намалява изображението. Zoom е звукосъчетание определящо самото променяне на машаба, нещо като "бръм-бръм" за движение на кола или "тряс" за счупване на нещо.
Честно казано разсъжденията ти са доста забавни.

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   20-06-09 18:05

Ама аз досега почти само забавно разсъждавах, и не съм отхвърлял ничие мнение. И не съм се правил на професор по фотография, щото не съм професор по фотография.
Съгласен само донякъде с твоите разсъждения за "зум". Не съм съгласен - по аргумент на обратното на казаното от теб - че zoom-in НЕ може да означава, че се увеличава изображението на обикновената снимка (защото важи САМО за визьора или дисплея). Ако направим снимка с 3х zoom-in на обектива, за това също ще може да се каже, че е zoom-in - спрямо образа на окото (без фотоапарат).

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: pacolon   
Дата:   20-06-09 18:07

Ако се закичиш и с едно Е-3 , със 7-14, цена няма да имаш!(буквално)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: pacolon   
Дата:   20-06-09 18:18

Като си вземеш и четвърто тяло, с китака 70-300 и телеконвертор 2х, направи тема 4 х Olympus - 14 - 1200!

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: harvester_vn   
Дата:   20-06-09 18:20

https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonWall.gif



Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: kapitancho   
Дата:   20-06-09 19:16

Цялостната ти идея е много готина. Единствено това, че и двата апарата са еднакви ми се струва малко скучно.

Може би по-скоро Е520+70-300, която е комбинация без алтернатива като цена и размери + нещо друго за под 140мм. Под друго може да се разбира както сапунерка, така и някое ДСЛР-че с АПС-Ц матричка поне. При първото печелиш известна доза компактност, а при второто - възможност за по-добри снимки и при ниска осветеност - например Никон Д90+16-85.

Иначе аз лично преди съм използвал Д80+18-55 (50/1.8 за по-тъмно) + Панасоник TZ3 (заради 28-280мм) за целите на туризма.

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: kote   
Дата:   20-06-09 19:43

kapitancho
нали се сещаш че трябва да носиш допълнително зарядно стандарти за карти батерии различни
и пак ти идва на тегло като второ тяло барабар с обектива

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   20-06-09 20:05

Първо harvester_vn.
Ходих да пия една биричка и се върнах. Докато си я пиех, се запитах всъщност какво спореше с мен harvester_vn. Изпих си бирата, пак съм във форума. Проверих, ето какво казва първо harvester_vn: "Jankoff, оправи си терминологията. Зум не означава зрително уголемяване на обекта." После казва: "Янков, понякога не е лошо да приемеш и нечие чуждо мнение. [...] Zoom in във фотографията означава че увеличаваме изображението ВЪВ ВИЗЬОРА ИЛИ НА ДИСПЛЕЯ. Изобщо не е задължително да е изображение по-голямо от това което виждаме без оптика. 10-22 например също е зум обектив, но намалява изображението. Zoom е звукосъчетание определящо самото променяне на машаба, нещо като "бръм-бръм" за движение на кола или "тряс" за счупване на нещо." И накрая гледам harvester_vn да си бие главата в една стена. Що си биеш главата, бе, harvester_vn?

Отговарям на казаното от него. Съгласен съм, че zoom е "променяне на мащаба". Промяна в две посоки: съответно in - за увеличаване на обектите в образа и стесняване на полето на зрение, и out за намаляването им и увеличаване на полето на зрение (говоря грубо). Какво тогава не съм приел в неговото мнение? И изобщо какъв е проблемът? Аз съм дотук. harvester_vn, ако желае, да обясни какво съм казал, което е невярно - и кое е това, с което не съм бил съгласен. Имаше само едно, с което не се съгласих - то е, че zoom-in е термин не само за увеличаване на образа в дисплея или визьора, а изобщо. Но това е страничен детайл.

pefoto01 говори за това, че системата му е тежка, дори и без да има второ тяло. Съвсем ясно е, че при Никанон, а и при другите система, включваща дълъг зум, дори само с едно тяло, е ТЕЖКА! При Олимпус не е така! Аз затова я избрах! Компромисът с по-малката матрица е нищожен (според мен), а намаляването на размерите и теглото е чувствително.

didesignbg поставя въпроса за комбинация Панасоник lx3 и dslr с дълъг зум. Да! Това е интересна възможност (и тя е уникална), аз мислих по нея цели месеци, но се отказах, по следните причини. Първо, аз вече имах Оли Е-520 с три обектива, от които щях да ползвам само 70-300, щям да дам около 800 лв. за Панасоник lx3, и същите пари за второ Оли Е-520. Ясно, че още оттук изборът натежа към Оли Е-520. Второ, имаме сапунерка (макар и най-добрата) с 24-60 - и насреща dslr с 28-84. Отново изборът натежава към Оли Е-520. Трето, огледах добре в онзи компаратор снимките с Панасоник lx3 и с Оли Е-520. Е, dslr си и dslr! Вижте сами! Няма начин - разликата в матриците е огромна. Остава в минус по-голямото тегло на Оли Е-520 с 14-42 спрямо малката Пана, но разликата не е толкова голяма! Това са моите съображения. Друг може да разсъждава различно. Подчертавам отново, че не съм затруднен с тежестта и размерите на системата - така, както съм я описал в първото съобщение.

pacolon пише, че остава да се закича и с Е-3 със 7-14, да взема и четвърто тяло и да направя тема 4 х Olympus - 14 - 1200! Не виждам смисъл при моята фотография (туристическа) от обективи тип fish-eye. Това е за художествена фотография и разни други специфични цели. Ако искам да хвана голям обект отблизо, се отдръпвам назад (отивам на задния тротоар и т.н.). Ако не може - правя няколко снимки и после ги зашивам софтуерно. Що се отнася до още по-голям зум, това е идея, но обективът просто ще заеме мястото на 70-300. Приемам критиката на pacolon, че още не съм публикувал снимки. Отправям я и към себе си.
[smilie5]
Няма време! Задачи, задачи - лични, служебни. Едвам време за биричка намерих!
Ще пусна снимки. Търпение малко!
Благодаря на останалите, ако някого съм пропуснал!

Еdit. Сега виждам kapitancho и kote. И двамата са прави едновременно! [smilie5] Първо, мислих много точно за варианта Никон Д90 + 16-85. Спря ме цената. Но иначе това е много добър вариант! Спря ме и това, че Д90 вече е старичък. Ако е рекъл отговорникът за тия работи да даде живот, здраве и пари, може пък и натам да се отиде един ден, кво? Нъл тъй. [smilie5] Но и kote-то е напълно право, че стават различни зарядните и батериите! Еднаквостта на двете тела помага много при смяна и зареждане на батериите!
Абе, ще оцените вие постепенно мнооооого високо моята система! И ще се помъкнете всичките по света с по две Олита! Ама само глейте да не се обадите и да не почерпите поне по нещо пенливо тогава! [smilie19] [smilie5] [beer]



Публикацията е редактирана (20-06-09 20:13)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: kapitancho   
Дата:   20-06-09 20:39

Да, прав си, че идва малко скъпо Д90+16-85. Иначе Д90 чак да е стар - не е.
Също така това със зарядните е добър довод!

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: seith   
Дата:   21-06-09 02:31

Тази тема е от добрите.
Zoom-in, zoom-out [smilie18] 3х zoom. [smilie24] [smilie18] много zoom стана... по-добре мини на твърди обективи zoom x1[smilie18] [smilie18]
Обаче Янков е голям пич!

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   21-06-09 08:58

didesignbg предлага "туризъм с един твърд обектив, примерно 35/3,5". Същото прави сега и seith.

Опитът ми досега с Oly E-520 (една година) при екскурзионна фотография навежда на мисълта, че работа с твърд обектив би била малко трудна. Например искаш непременно да хванеш цяла сграда - не може, защото твърдият обектив не е широк, отрязва ти важни части от обекта. От друга страна обаче, както непрекъснато влизам и щракам в катедрали, музеи, галерии и под., там е много важна светлосилата на обектива, и когато тя е голяма като при праймовете, снимките излизат. Сега около една четвърт от продукцията ми на затворено е поне леко размазана, особено при зум. Да, мога да предположа, че специално вътре в сгради твърдият обектив би вършил добра работа. Дали пък тук не трябва да влезе в съображение още едно тяло - трето? [smilie5] [smilie5] [smilie5] Аз преди време пуснах тук друга тема - за стари обективи. Извадих от шкафа (от стария си Зенит) един Zeiss Flektogon 20/2.8 и един Helios 44M-4 58mm F/2. Бяха престоявали 10-12 години неизползвани. Сложих адаптер на Олито - и се получи. Оказа се, че не само, че не са неизползваеми, ами даже вършат работа в отделни специфични ситуации. За тях по света има нелоши отзиви, та даже и хвалби:
http://www.northlight-images.co.uk/reviews/lenses/zeiss_flektogon_20.html
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1036&message=30145063
Интересното е, че хвалбите за Helios 44M-4 58mm F/2 са даже по-големи - вж. линка към форума на dpreview горе. (Но поне докато Хелиос върви евтино, този Цайс - запазен - в ebay и пр. се продава обикновено за около 250 евро.) Трябва да подчертая, че тези две стъкла имат доста ограничения - можете да видите моите впечатления и отзивите в темата ми:
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1012587&t=1012587
Тоест - не са с универсално приложение като китовия обектив на Оли Е-520, но за определени цели като портрети (Хелиос) и макро (Цайс) са много добри. Май ми се спести с тях около хилядарка и половина за твърди обективи! [smilie21] Остава да ги пробвам в реални условия, досега съм направил с тях само по двадесетина снимки.
Благодаря на didesignbg и seith за вкарването в темата на твърдите обективи като алтернатива на китовия обектив! Бих чул с удоволствие и други мнения в това направление.


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: mitku   
Дата:   21-06-09 10:07

Моето "алтернативно мнение" е, че аз си карам голямата чанта с техниката на екскурзията, но тя си остава в хотела и излизам с малка чантичка по "разходките". Просто премислям какво ще снимам, избирам си един обектив (най-често - 16-85 ВР за общо приложение... страаааашен обектиффф [cool] ) и това е... в 90% излизам с един обектив - леко, прибрано, удобно. Е, понякога вземам и втори обектив (най-често 50/1.4 за портрети и интериор, пък и е сравнително лек... по-рядко за втори избирам 70-300 ВР ако ще има нещо по-дълго или за първи - Сигма 24-70/2.8, ако ще са повече вътрешните снимки, че вече си става тежичко). За какво ми е второ тяло - катедралата ще избяга ли - нямам никакъв проблем да сменям обективи (даже ми е кеф [smilie5] ), само теглото се увеличава и не ми е удобно цял ден да ги мъкна? [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: didesignbg   
Дата:   21-06-09 11:24

тоз цайс не е като оня цайс[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Canon   
Дата:   21-06-09 11:54

Jankoff
На един приятел с повишена туристическа активност/потребност му препоръчах следната конфигурация: Olympus E-520 + Лайковия 14-150мм (еквивалент 28-300мм).
Скъпа е заради обектива (който издирвахме по целия свят), но качеството на картинките е брилянтно в целия фокусен интервал. Спрямо твоята конфигурация губи еквивалента на 300-600мм, които обаче обикновено дават много висок процент фира и си искат статив.
Пестиш носене на второ тяло, раздвояване на вниманието към различни настройки.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   21-06-09 13:20

За didesignbg. Вярно, че тоя Цайс не е оня Цайс, ама, нали, без пари получено нещо ... Извадено от шкафа ... И, трябва да кажа, може да прави определени неща много добре. Например макро. Като ми потрябва - готово. Стандартните три обектива 14-42, 40-150 и 70-300 не ги търси за такова нещо!

За Canon. Аз съм се замислял за Панасоник DMC-GH1, който е с обектив, подобен на Лайка 14-150 мм, а предшестникът му, Панасоник GH1, много е хвален като фотоапарат. DMC-GH1 би трябвало да е същият плюс Full HD видео. Е, вероятно Лайка обективът е убиец, но и парите му са убийствени, доколкото ми е известно. (Проверих - 1150 евро.) Оооо, ама той и DMC-GH1 бил над 1500 евро. Ааааа, засега няма да стане! Ами той Zuiko 12-60 на цена под 900 евро сигурно ще свърши по-добра работа! С по-голяма светлосила и специално разработен за Олимпус!

Въпрос към всички. Не съм качвал досега тук снимки изобщо - искам да пусна от екскурзията, за която пиша. Видях, че има ограничение 250 K, направих няколко снимки под тази стойност, опитах една - не ще да се качи. Какво може да е?


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: zhbuts   
Дата:   21-06-09 14:34

Зум-зум, бръм бръм. Егати дискусията![smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Скоро имаше една тема някъде тук за това що е то зуум и има ли почва у нас. А и че на български все пак е варио-обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: kalabrieza   
Дата:   21-06-09 14:47

Canon я остави зумовете и пусни един жокер от къде докопахте тоя 14-150 и за кви пари ,че имам силен интерес?

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: cicomanco   
Дата:   21-06-09 15:01

Aй дай някоя снимка накрая....му се не видат и дзумовете......[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: pacolon   
Дата:   21-06-09 15:02

zhbuts, ти, като не си специалист по екскурзионна фотография, по-добре не се ври между шамарите. Тая тема, не е просто тема, а доктурантурата на Джанкофф. Ти, докато спиш, той снима. Докато си миеш зъбите, той снима. Докато си режеш ноктите, той пак снима. Матрицата прегрява, Джанков я ръси с вода студена и снима ли, снима...
Две телааа в еднооооо! И двата зума, дето имат тежката дума.........

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: zhbuts   
Дата:   21-06-09 15:41

Прав си, Паколон, прибирам в дисагите задръстените трикилограмови твърди стъкла и оставям терена на кандидат-доктУрантите с бръм-бръм-ба-зумовете.
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   21-06-09 16:46

kalabrieza, ето кой казва, че го има нещото - тук . Дано да е търсеното. Това е Panasonic Leica 14-150 mm D Vario-Elmar 3,5-5,6, за скромната сума 1.178,00€ плюс пощенски разноски. [smilie5]

Хора, оценявам хумора ви и комплиментите ви (зер докторант ме направихте, а докторант съм бил мнооого отдавна), ама кажете как да си кача снимките. Свих ги на топченца, софтуерът пак ми вика широка е, дълга е, нам-кво! Аман! Ще си открия галерия другаде!

Edit. Ей-сега ще видите пет снимки! И майтап голям ще е, ви казвам! Даже аз нямам търпения да видя! [smilie5] [smilie5] [smilie5]



Публикацията е редактирана (21-06-09 17:11)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: pacolon   
Дата:   21-06-09 17:23

Докторе, не се прави на дръж ми шапката, ами ги качвай тез твойте пусти творби!
П.С. Да не си доктоктор по Дървена Философия?

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   21-06-09 18:00

Слушам и изпълнявам незабавно!

Ето ги снимките , първите. Серията е озаглавена "Върху Duomo di Milano".

Надявам се да ви харесат!
[shtrak] [thankyou] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   23-06-09 14:06

Давай снимките, давай снимките, а, след като ги дам, няма никой да каже нещо. Ето го линкът по-горе. Това са снимки само с дългия обектив. Благодаря предварително, ако решите да се произнесете по тях (и имайте предвид, че съм само любител)!
Искам да кажа още нещо. Снощи с жена ми разгледахме снимките от каналите на Леонардо в Милано. Смесено - ту от единия апарат с китовия обектив, ту от другия, със Zuiko 70-300.
Стигнахме до извода, че работата с двата апарата е просто без алтернатива. Да ме извиняват всички, които говорят, че можели да си сменят обективи.
Как ще сменям обективи, бе, хора? В момента имам да снема от моста отсрещния мост, който е далеч, с дългия обектив. Но също така искам да снема и в широк план. Добре, снемам в широк план, махам късия, слагам дългия обектив. Снемам моста отсреща. След десет секунди съм долу, на брега. Искам отново да снема в широк план, обаче на апарата е дългият обектив. Сменям, правя снимка с късия обектив. Добре, ама след 10 секунди вече искам да хвана елемент на една далечна сграда. Хайде пак - сменям ...
https://photo-forum.net/joro/emoticons/1087.gif

Така ли се прави - смяна на обективи на всеки двадесетина секунди? Според мен - не! Поне аз не правя така!

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: t.marev   
Дата:   23-06-09 15:22

написа:

> Така ли се прави - смяна на обективи на всеки двадесетина
> секунди? Според мен - не! Поне аз не правя така!

Приятел, хич да не ти пука! Ти си се сблъскал с проблема, обмислил си го, преценил си и си намерил решение, което ЗА ТЕБ е най-доброто! При това си описал много точно всички съображения, ЗА и ПРОТИВ....Какво се впечатляваш, че друг предпочита друго решение?! Според мен избора ти е много добър, аз бих предпочел един апарат с "по-еластичен"обектив, но ти явно повече държиш на качеството. Друг пък би избрал трети вариант, друг четвърти...
Ценно е че споделяш опит, от това може да има само полза![smile] [smilie24]

П.П. От линка който си дал, при мене излиза само една снимка....



Публикацията е редактирана (23-06-09 15:23)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   23-06-09 15:45

Благодаря на t.marev за реакцията. Това с двата апарата изглежда много разумно решение и не знам защо някои му се противят. Особено, ако двата апарата са малки (или единият).

Няма проблем да излязат и другите четири снимки. Във flickr имат странен начин на показване на снимките. Там, където пише 5 items (вдясно) трябва при излизане на първата снимка (голямата) да се натисне тази, която се показва (в малкото прозорче) - тя е следващата. След това започват да излизат по две. Трябва да се натиска дясната, която вече е следваща, лявата е предишната, а дадената в момента като голяма не излиза като малка.
[smilie5]
Доста объркващо е, но се свиква.


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: 798099   
Дата:   23-06-09 22:06

Поздравявам те за умно написаното изложение. НАИСТИНА!!! Писна ми да чета скудоумни излияния на лаици, които, натъпкани с информация, се правят на хипер-професионалисти. В края на краищата, този форум е за любители, които да споделят мнения, породени от опит, а не за псевдопрофсионалисти, които, като не могат да се "вредят" сред истинските художник-фотографи, досаждат на околните.
А, да не забравя, снимките ти са чудесни! Браво!!!

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   24-06-09 01:14

Мерси много, 798099, стараем се!
[smilie5]
Аз лично не съм чак толкова ядосан на досаждащите. Има такива безспорно, но ми се струва, че като цяло този форум - в сравнение с някои други - предлага толерантна дискусия.


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: didesignbg   
Дата:   24-06-09 08:24

ти да не идваш от дата.бг?

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   24-06-09 09:15

Ако въпросът на didesignbg е към мен във връзка с нетолерантните дискусии в доста форуми - не идвам от дата.бг, не знам какво има там и какво става. Имам предвид други форуми в съвсем различни области.

Но какво странно? Знаем си, че българското общество като цяло не е с особено висока култура на общуването! В този смисъл не намирам фото-форума за характерен с нетолерантността на участниците, напротив. Тук има някои не съвсем етични спорове, но има и много чувство за хумор. Изобщо досега участвам тук с кеф, вече доста месеци (или може би година).

Ама кажете за снимките ми, де! Не е нужно да ги хвалите. И за системата с две Оли-та.


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Canon   
Дата:   24-06-09 23:13

написа:

> Canon я остави зумовете и пусни един жокер от къде докопахте
> тоя 14-150 и за кви пари ,че имам силен интерес?

По ebay търг на "купи сега", бяха само 3 налични бройки в хонконг, но изтичаше, та запазихме единия, докато направим Пейпал-а на приятеля ми. Някъде 150$ над БНфото цената, ама оттам ни отказаха че могат да го доставят,
След 1 1/2 месеца от започване на търсенето се получи успешно

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: kote   
Дата:   24-06-09 23:44

всеки си има стил
моят е да нося 2 до 6 апарата от общо 12 като ходя някъде
всичките са филмови и с твърди обективи
най-често снимам с диапазона 30-80 мм
за пейзажи предимно с 35 мм
дори само с него да съм не се чувствам ограничен обичам да ходя и с крачното варио стават чудеса
е това което си снимал покрива на катедралата аз няма да го постигна но за мен не е загуба защото си имам други приоритети за снимане и това което нося ми върши работа на 101%

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   25-06-09 08:19

Искам да кажа, че за мен лично е малко неразбираемо използването на лентови апарати днес. Същевременно подчертавам, че уважавам избора на хората, които ги използват! Казвам това, защото в тази държава преобладава нетолерантността към чуждо мнение, към особено поведение (да видим какво ще се случи на предстоящия гей-парад) и т.н.
Аз не мога да разбера какъв е чарът на използване на лента, но вероятно има такъв. Мога да разбера използването на грамофони вместо CD днес - аналоговият звук е мек и по-приятен. Ако е нещо подобно при лентата, разбирам, но пък това струва много пари. Както и грамофоните. За хубав грамофон трябват хиляди левове.

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   21-07-09 13:56

Това е лек update на публикацията. Вместо да пускам нова тема, това съобщение може да се нарече вариация на старата, а именно (обновена тема)

2 x Olympus E-520 = 24-600

Става дума за това, че направих екскурзия три дни в Югозападна България и позаснех доста снимки с двете тела Olympus E-520 - но този път вместо китовия обектив използвах Zuiko 12-60.

Малка част от снимките можете да видите (с коментари) тук .

Надявам се да ви харесат! (Моля за разбиране и снизхождение, ако нещо не е съвсем точно - не съм професионален фотограф, а просто туристически!)
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: GM   
Дата:   21-07-09 14:21

Бил си в Бл-д!!![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Пешо   
Дата:   21-07-09 14:44

много кадри = много висене пред копа

Добре... показал си 12 кадъра, не виждам къде са предимствата да си с 2 тела. От тия 12 кадъра 11 са пълен бълвоч

Или казано на прост език 2 тела = два пъти повече бълвоч

Викаш майнта му на качеството(като форография) важно е количеството.

Не ме разбирай грешно. Ако ми се наложи и аз позвам второ тяло, но за туристически снимки е просто пълна безмислица и хабене на ресурс и време. Аз съм на принципа или отивам на разходка или да снимам. Когато съм на разходка апрата не го вадя от раницата освен ако не си харесам някое готино място да снимам нйкой от компанията. Иначе оставям да стимат останалите със сапунерите или тия с 2 тела около мен. Ако отивам да снимам, отивам сам с точни и ясни цели какво търся като кадри. С 1 тяло.

Няй-големите травел фотографи редко снимат с 2 тела дори рядко с дслр освен за пейзажи. Да се мандахерцаш с 2 тела на врата сред непознати хора и да искаш да уловиш неподправеността и атмосферата на мястото? ... забрави. Реалната причина да си вземеш второ тяло е, че си мислиш че техниката и малкото зум са ти пичината за кофти снимките, ама не го осъзнаваш още......

Ако седнеш и помислиш какво търсиш и искаш да покажеш ще го постигнеш и с 1 тяло с 1 обектив. А другите ще си седят в раницата или хотела, ако не ти трябват за конкретните снимки.



Публикацията е редактирана (21-07-09 14:47)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: jivkojj   
Дата:   21-07-09 14:52

В началото и аз правех подобна грешка, само че не с 2 апарата, ами с апарат и камера. След 1-2 екскурзии осъзнах, че от снимане не мога да се насладя на преживяването.

Сега преценявам кое от 2-те ми трябва и само него взимам, като гледам да балансирам, щото осъзнах, че 2-те медии са твърде различни после когато искам да гледам.

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: dau   
Дата:   21-07-09 15:03

Това си е било някакво извращение и то със сапунерки [smilie10] [smilie18]

Иначе не е вярно, че прота не снимат с 2 апарата на тях има и с 3 и повече... типичен пример са спортните журналисти... и аз съм ходил с 3SLR-а на врата, макар и 2-та филмови...

само се чудя Оли нямат ли 10 кратен зуум или нещо такова, на качестовото на 2-та обектива, който можеше да ползваш щом те гони сапунерската мания? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   21-07-09 15:10

Благодаря за последните две реакции, но несъгласието ми е тотално (особено с Пешо).
Първо, изобщо не гоня фотографско, в т.ч. художествено, качество! Искам просто да знам къде съм бил и какво съм видял!
Второ, тези кадри са по изключение, и то по много голямо изключение, от България. Ходя изключително в интересни градове в Европа. България я познавам като тип пейзажи, градска среда и пр. - и тя не ме интересува особено много. Европа в повечето случаи е съвсем различна. Не съм национален нихилист, но в никакъв случай и не съм патриотар!
Трето, най-най-важно за мен! Нито окото може да хване това, което хваща апаратът - особено дългият зум, нито паметта е способна да хване, обработи и запази ОГРОМНАТА ИНФОРМАЦИЯ, съхранена в дигиталните снимки! Изпитвам огромно удоволствие да седна и да гледам в големи подробности къде съм бил и какво съм видял там - в повечето случаи за секунди, а най-често виждаш неща, които окото ти изобщо не е могло да види (и не би могло - без огромния зум).
Така че - подходът ни е различен. Моите уважения към тези, които се интересуват, да кажем, единствено от цветчета - и ги съзерцават и правят от това вълнуваща художествена фотография. Но не следва различните хора - с различни разбирания и интереси, да бъдат наричани глупаци или мислени за такива, защото не са като нас.

Edit. Междувременно се е появил и dau със следната мисъл: "Това си е било някакво извращение и то със сапунерки."
Моля dau, преди да пише, да чете! Темата е "2 x Olympus E-520", т.е. два дигитални огледално-рефлексни апарата.



Публикацията е редактирана (21-07-09 15:56)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »