Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   20-06-09 00:17

Преди няколко месеца в този форум се обсъждаше едновременното използване на два апарата - един сапунер и един dslr. Аз помолих за мнение относно евентуално използване на два dslr-а. Отговорите в общи линии бяха, че, ами ... няма такова нещо. Даже един колега каза, че съм щял да бъда първият.
Не мога да повярвам, че използването на два dslr-а не е характерно за професионалните фотографи, но реших да внедря идеята в моята фотография - чисто любителска, главно туристическа. До този момент суперзумът Pana fz5 ми вършеше работа (и досега върши) заедно с Olympus-а E-520. Но някакси не ме задоволяваше комбинацията.
Първо купих за Олито Zuiko 70-300 (140-600). Останах много доволен. След това идеята за второ тяло се затвърди още повече. Терсене е да сменяш обективи тогава, когато хем нямаш време, хем ти трябва едновременно широк обхват и дълъг зум.
Преди месец купих още едно тяло Е-520, а току-що осъществих едноседмично пребиваване с тази система в Италия (Милано и наоколо). На едното тяло - китовият 14-42, на другото 70-300.
Впечатленията за много добра комбинация възникнаха още в началото и окончателно се затвърдиха в края на периода.
Синтезирано:
- двете тела с конкретните два обектива не са непосилно тежки, би могла дори жена да се справи (стига да не е съвсем дребничка и физически слаба);
- има вариант при който и двете тела висят на врата (малко е неудобно), налага се тогава, когато има непрекъснато обекти за снимане и на късо, и на дълго, типични примери - разходка с корабче по езеро, обекти от типа Arena di Verona ...;
- по-добрият вариант е тялото с дългия обектив да стои в чантата и да се изважда при необходимост - свиква се лесно да се работи така;
- кеф е работата с тази система - стига да не си притеснен от обема и тежестта - хващащ в кадър всичко, което пожелаеш, без забавяне.
Като цяло: доволен съм много! Не се затрудних особено - въпреки че не съм спортист или особено силен физически.
Направих около 5000 снимки, повечето са прекрасни. Има малко брак при снимането от движещото се корабче на езерото Комо, но в тези ситуации стабилизацията в тялото помага. Вътре в катедралите (в този район са много) действа добре китовият обектив (бих искал да имам по-светлосилен). Навън, за хващане детайли от външната архитектура - дългият влиза в употреба.
Накрая да попитам нещо. Има един особен елемент от фотографията, която осъществявам (дигитална) от около 5 години насам - първоначално със сапунерки. Стана така, че развих страст за правене на страшно много снимки. Може би е някаква реакция от миналото, когато снимането беше много скъпо. Интересното е, че приятели и познати, които бяха по-запалени фотографи от мен, сега не снимат толкова много и ми се чудят: "Ама защо правиш толкова много снимки?" Кеф ми е да видя къде съм бил и да си припомня в подробности.
Абе, кажете ми, моля, съвсем откровено: напълно луд ли съм в това отношение, или не е чак толкова страшно?

[smilie5] [smilie5] [smilie5]

И има ли други като мен - да правят много снимки?
Благодаря предварително.

П.П. Ще пусна снимки - не съм го направил досега, защото още не сколасвам да ги сортирам и огледам хубаво. От какво изпитах най-голям кеф? От статуите и другите елементи по Duomo di Milano (може би най-красивата катедрала в света) - които приближаваш така, че все едно си на няколко метра пред тях (а си на десетки или стотици).
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: bordon   
Дата:   20-06-09 00:24

Ти ще заприличаш скоро на японки турист с тази мания за многото снимки [smilie18]

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: bordon   
Дата:   20-06-09 00:26

Подобна на твоята комбинация от два апарата и аз ще направя след време - и пак с Олимпус ща е, и пак с тези обективи ще е...

[smilie24]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: tantris   
Дата:   20-06-09 00:26

Бе ти поне си с 2 олимпуса. Аз като се помъкна с канон и никон на врата се чувствам като двуполово същество[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: bordon   
Дата:   20-06-09 00:32

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   20-06-09 00:39

Благодаря за първите реакции.
Отговарям на tantris.
Ами аз от самото начало избрах Олимпус именно с тази цел: да имам суперзум, който да не тежи 2-3 кила - както е при останалите марки.
А се запалих по суперзума от Пана fz5.
Не разбирам тия, които имат зум 3х - и не търсят повече. Все едно да си ужасно късоглед и изобщо да не искаш да погледнеш по-надалеч.
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: tantris   
Дата:   20-06-09 01:06

Бива ли с 2 ДСЛР-а и да говориш за зуумове х3[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: ilcoin   
Дата:   20-06-09 01:27

... Направих около 5000 снимки ...
Сега се сещам за оня виц за японския турист, дето ходил на екскурзия в Италия. И негови приятели го питат:
- Та, какво интересно има в Италия?
- Ами, не знам още - не ми е останало време да си разгледам снимките на компютъра!

[shtrak]



Публикацията е редактирана (20-06-09 01:27)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: kirilius   
Дата:   20-06-09 01:59

Аз снимам основно "туристически" снимки и за мен лекотата и удобството са много важни. С оглед на това обаче, не виждам как 2 ДСЛРа, пък били те и E-520, се вместват в категориятя леко и удобно.

За мен има два начина да заснемеш едно място (където пътуваш и си турист):

1) Отиваш там с цел снимане. Прекарваш много дни и часове, разучаваш, набелязваш добрите места за снимане, избираш подходящо време, дебнеш светлината и т.н. Най-важното НЕ БЪРЗАШ. Тогава се получават най-добрите снимки. При това положение лекотата и малките размери нямат чааак толкова голямо значение. Т.е. дали ще носиш 2 ДСЛРа или един апарат с 2-3 обектива е все тая.

2) Отиваш там заради самото пътуване. Пътуваш и снимаш в движение, каквото ти хване окото. Нямаш време за проучване и дебнене. Тъй като си в движение и не се знае на каква ситуация ще попаднеш, е много важно да имаш лек апарат и по възможност да не се налага да сменяш стъкла. И при това положение ми се струва, че 2 ДСЛРа са неудобни.

99% от туристическите снимки попадат във втората категория. И аз съм там ;-) Супер дълги зумове рядко се налагат според мен, освен ако не снимаш животни в природата. Инак някой Никон с 18-200 или новия Panasonic GH1 с 14-140 (28-280) покриват повечето нужди на обикновения пътуващ.

Всъщност много се надявах новият Oly E-P1 с един-два обектива, покриващи диапазона 24-300мм (приравнено) да ми стане основният апарат, но не знам дали такава комбинация няма да излезе повече $$$ от Oly E-620 с два зума.



Публикацията е редактирана (20-06-09 03:06)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   20-06-09 10:05

Отговор на tantris - "Бива ли с 2 ДСЛР-а и да говориш за зуумове х3".
Не съм бил разбран очевидно. Точно това казвам, че аз с горната система имам зум 22х и не мога по никакъв начин да си представя, че трябва да се огранича в 3х - както всъщност са много от притежателите и на dslr, и на сапунерки. Много познати, колеги и пр. ме молят за консултация за сапунерки, харесват си нещо с 3х зум. Казвам им - дай още 60-80 лв. и си вземи с 6х зум или 10х зум и т.н. Реакцията е "Оооо, ама за какво ми е?"

Отговор на ilcoin за вица за японския турист. Ама това не е виц! Това се случва с мен непрекъснато вече пет години! Ето, 3-4 дни откакто съм се върнал - и още не мога да сортирам снимките. За подробно разглеждане изобщо не става дума. Обаче има друго. Кефът е огромен, когато след 2-3 месеца или след година разгледаш снимките! И си казваш: "Аууу, колко хубаво, колко интересно, а аз бях почнал да го забравям!" Паметта така е устроена, та да забравя бързо и ефективно - за да може да се запомнят "важните неща", "животозначимите". Ама ние отдавна не мислим единствено за оцеляване - да не те изядат околните животни [smilie5] , а мислим за красиво и пр.

Отговор на kirilius. Това е друг възможен подход и начин на разсъждение. Моите са обратните. Не мога да си представя, че ще се кача на върха на La Sagrada Familia в Барселона и няма да мога оттам да приближа забележителностите, крайбрежните сгради, пристанището, корабите и пр. Не мога да си представя, че съм пред Duomo di Milano и не мога да хвана прилично Madonnina (статуята от злато на върха). Тя с просто око изобщо не се вижда, със зум 300-400 (35 мм екв.) ще заема една шеста от кадъра по височина, с моите 600 мм заема една трета (ще видите сами, като пусна снимки), а на практика за цялостното й обхващане сигурно е нужен зум 2000 мм (т.е. пари като за нов автомобил).

Edit. Да добавя, че като огледах току-що Madonnina, хваната с моите 600 мм зум, се вижда, че е една трета от кадъра, но заедно с жезъла (копието), който държи, и с постамента. Всъщост тялото й е една пета от кадъра, а главата й - най-важното, е абсолютно миниатюрна - и на практика зле видима. На всичкото отгоре гледа нагоре [smilie5], което означава, че лицето й може да бъде видяно само при заснимане със суперпрофесионална техника от вертолет. Ето снимка (не моя) на лицето й, направена от земята:
http://duomodimilano.fotoblog.it/photos/00/00/306067036.jpg
Снимката не ми харесва, моите са по-хубави - може би е направена в период, когато Madonnina не е била чистена дълго време. В момента тя блести - точно както трябва, с истинското си злато! (Доколкото знам, е от истинско злато, то иначе и не биха се опитвали веднъж - неуспешно - да я откраднат с хеликоптер. [smilie9] )



Публикацията е редактирана (20-06-09 10:28)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: loveforever   
Дата:   20-06-09 10:58

Чудесен зум-диапазон!

И аз така преди време си мечтаех за две тела, но на практика се оказа, че повече ми пречат отколкото помагат, а и от самата тежест на цялата техника след като цял ден я нося получавам схващане в кръста и болки в ставите. Освен това понеже често пътуваме туристически и много често се придвижваме с велосипеди снимането с две теле не ми е никак удобно. Дори да ходим само пеша обема и теглото на всичко идва твърде много. Затова минах на варианта тяло с обектив 18-250 (14х) плюс още един обектив 12-24 (за по-широк поглед на неща, които не бягат). Така сумарният зум е ~ 21х. В случея с двете тела самото изваждане на второто тяло е доста неудобно поне за мен и пак коства време. По-бързо и лесно е от това да сменяш обектив, но не може да се сравни само със завъртането на една гривна.

Друг случей в който супер зума се оказа много по-добър за мен е при карането на ски. Там също има нужда както от широк така и от телеобектив, но това да се вади апарат или пък да се сменя обектив на пистата си е направо предизвикателство. Така веднъж за малко да ми напълнят едното тяло със сняг. Та затова слагам тялото със големия зум на врата, прихващам го с колана за да не се мандахерца и готово.

И понеже винаги става въпрос за качеството на хупер-зум обективите веднага пояснявам че нямам такъв проблем. Може 18-250 да не може да се мери с обективите от по няколко хиляди (лв, $, €), но идеално покрива 12-те МРх на тялото и става за печат на А3.
Ето и един пример на 250мм без никаква обработка:


http://media.snimka.bg/3384/013022936-big.jpg



а ето и 100% кроп от нея

http://media.snimka.bg/3384/013022938-big.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: cicomanco   
Дата:   20-06-09 11:59

Дааа... и с 50-200 е голям кеф![smilie5]

https://photo-forum.net/i/1131072
Нещо линка не излезе....



Публикацията е редактирана (20-06-09 12:01)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Magnifico   
Дата:   20-06-09 12:14

Янков, тва с 3х и 10х зуума е чист търговски трик, целящ естествено това, за което всеки търговски трик е измислен - привличане на клиенти. Та това което tantris мисля, че искаше да ти каже е, че един човек, притежаващ ДСЛР и снимащ активно, би трябвало да има познания за фокусни разстояния и да осъзнава тоя горния трик, за който писах.
И нека онагледя с пример. Да си хванем 10х зуума примерно. Апарат абектив 10-100мм ще го продават като апарат с 10х зуумл Апарат с 20-200мм обектив, също ще го продават като такъв[smilie3]
За това, нека си говорим само в милиметри, въпреки че и там възниква едно недоразумение, но то е на по-високо ниво на техническо познание...

А иначе по основната тема - мен никога не са ми били нужни две тела като ходя на почивка примерно. Пък дори и като снимам стрийт фотография. Предполагам е въпрос на това дали имаш представа какво искаш да снимаш и на какво би могло да снимаш.
Виж за репортаж и по-динамичен спорт е нужно... останалото причинява визуално замърсяване, дето се вика [smilie25]



Публикацията е редактирана (20-06-09 12:19)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: BotsRevenge   
Дата:   20-06-09 14:23

Аз като отида на екскурзия някъде, правя интерактивни 360х180* панорами.
По този начин не се съдирам да правя повтарящи се кадри, от които после да трябва да подбирам кои да запазя, за да не станат излишно много.

А и виртуалната реалност (панорамите) създава много по-добро усещане за пространството и мястото, от което е снимано. Можеш да се почувстваш сякаш си (почти) там.

Често искам от приятели да ми дават снимки, които са направили по екскурзии и постоянно ме гложди това, че виждам само един елемент от цялата обстановка и не мога реално да се ориентирам как изглежда мястото.

Е, ако приятелите ми бяха като теб, Jankoff, то надали щеше да ме гложди този проблем [smile]

ПС
Понякога вадя и 85ца, с която снимам не твърде отдалечени обекти или си правя панорами сът супер висока резолюция.

ПС2
Забравих да отговоря на главния въпрос - определено искам да имам второ тяло, но не толкова за туризъм, колкото за динамични събития. На единия апарат бочвам един широк обектив, на второто един дълъг и ме забравете някъде. [smile]



Публикацията е редактирана (20-06-09 14:25)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Jankoff   
Дата:   20-06-09 14:41

Не съм съгласен принципно с постановката на Magnifico. Вярно, че не направих уговорка какво точно разбирам под зум, но все пак нормалното разбиране за 3х зум е да се започне от около 28 до 36 мм и да се умножи по три. Ако почнем да говорим, че при обектив 7-21 (не знам дали има точно такъв обектив) е налице 3х зум, това е вярно технически и математически, но иначе е смешно, защото зум за окото тук няма. В психологията има понятие "прототип" / "прототипично", съгласно с което прототипично куче е немската овчарка. Докато Chihuahua също e куче, ама всъщност е по-скоро ... коала.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chihuahua_(dog)
Прототипичният 3х зум е този на китовите обективи - под зум имам предвид именно това.
Иначе за street фотографията Magnifico си има своето разбиране, аз си имам моето. Нормално. Познавам трима-четирима фотографи, които могат да нарекат себе си художествени фотографи. От нищо правят нещо, дори с по-елементарна техника. Аз наричам себе си екскурзионен фотограф и ме кефи да снимам едновременно с къс и дълъг зум, като при дългия зум особено ме привличат случаите на изкривяване на перспективата, при което, например, множество отдалечени един от друг балкони изглеждат като прилепени един до друг. Аз не ставам за художествен фотограф. Всеки си има някакво поле на изява - и трябва да си го следва ...
Не мога обаче тук да не прибавя още нещо, особено важно, в полза на моята система. Zuiko 70-300, освен всичко друго, прави прекрасни портрети! Нали се досещате ... Веднъж една колежка в Истанбул ме помоли да й снимам млади жени със забрадки. Проблем - никакъв (особено със супер-зум сапунерка) - изпрасках й набързо двадесетина. Та, докато си снимаш катедралата, от време на време вземе, та се закачи на обектива и нещо живо италианско ... Нали сте чат ... Случайно, бе, да не си помислихте нещо ...
[smilie5]
Хубавото си е хубаво - и хубавата техника също!
[beer]



Публикацията е редактирана (20-06-09 21:53)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: harvester_vn   
Дата:   20-06-09 15:06

Jankoff написа:
> зум за окото тук няма

Jankoff, оправи си терминологията. Зум не означава зрително уголемяване на обекта.



Публикацията е редактирана (20-06-09 15:08)

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: pefoto01   
Дата:   20-06-09 16:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: Magnifico   
Дата:   20-06-09 16:40

Янков,
не оспорвам, че от математическа и лингвистическа гледна точка може да кажеш, че обектив 10-100мм има 10х зуум. Става въпрос за това, че фотографите сме малко по-така с тия разбирания... 10х, 12х и т.н не се ползва тъй като тия цифрички не носят никаква конкретна техническа информация. Те представляват един маркетингов трик, с който фотографските фирми продават техниката си на хора, които нямат разбирането за фокусно разстояние. Естествено, това нещо го описах в предишния пост само като вметка, тъй като от контекста на това което ти си писал се подразбира за приблизително какви милиметри става въпрос като кажеш 3х зуум примерно.
Малко глупаво нещо дискутираме всъщност, защото не се съмнявам, че ти знаеш за какво ства въпрос, но ми се ще някой друг който не разбира, като прочете темата даму светне малко как седят нещата, а не утре да се хвели "ей братле, моят апарат има 12х зуум, а твоят само 8"

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: BotsRevenge   
Дата:   20-06-09 16:44

В допълнение на Magnifico: или пък "Ъ, твоят пък обектив няма зуум, а пък струва колкото моя апарат. Минал си се, да знаеш" [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: pacolon   
Дата:   20-06-09 16:47

Не е ли по-добре да публикуваш някоя от тези 5000 сники и тогава да питаш хората луд ли си или не? Според мен поведението ти е съвсем нормално, за консуматорското обществор в което живеем....

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: didesignbg   
Дата:   20-06-09 16:48

две тела с две вариота е перфектния начин за отразяване на събитие от типа на сватба. Не малко професионални фотографи го правят.
Има ли смисъл обаче да си проваляш почивката мъкнейки два сандъка с тела и обективи със теб? Ако толкова държиш на хващане на всеки момент един панасоник лх3 ще ти осигури перфектно покритие на диапазона 24-60, пък като искаш влачи и е520 с дългия обектив.
Аз бих ти предложил точно противоположния подход, туризъм с един твърд обектив, примерно 35/3,5. Ще видиш колко по-освобождаващо ти действа[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: cicomanco   
Дата:   20-06-09 16:56

За сватби ша ма прощаваш , ама двамина фотографове с по един вариообектив са далеч по- за предпочитане от един с два!

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: didesignbg   
Дата:   20-06-09 16:59

един фотограф с две тела, струва точно наполвина, от два фотографа с по едно тяло, ако ме разбираш[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: cicomanco   
Дата:   20-06-09 17:02

Ми да , ама не!Може наполовина по-малко!Къфто ще да е!Аз вече почти винаги ходя с колега , който да хваща нещата , оставащи невидими за мен по една или друга причина.

Отговори на това съобщение
 Re: 2 x Olympus E-520 = 28-600
Автор: harvester_vn   
Дата:   20-06-09 17:10

A някой да ходи с половин тяло?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »