Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: Jankoff   
Дата:   27-04-09 09:48

Вероятно ще имам възможност да използвам обектив Zeiss Flektogon 2.8/20 на Олимпус Е-520. Нужен е адаптер, който ще ми дадат. Въпрос към колегите тук за плюсовете и минусите на този обектив и ограниченията му при свързване с дигитален апарат. Ще стане ли изобщо (все пак е правен за лента)? Разбира се, с ръчните настройки ще се примиря.
И един конкретен въпрос: фокусното разстояние 40mm ли ще бъде (при кроп фактора 2х на Оли)?
Извинявам се, ако звуча наивно, но аз съм екскурзионен фотограф - аматьор. Снимах навремето с този обектив със Зенит, правех ръчни настройки. Днес карам главно на авто. Както се казва, други са времената и друга техниката. Но ако този Цайс пасне на Олито, защо пък да не го пусна в експлоатация и да се върна назад във времето с чисто ръчни настройки?
Благодаря предварително за реакциите ви!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: cicomanco   
Дата:   27-04-09 09:54

Не е кой знае какво с него , но може да опиташ.Снимай на приоритет бленда и нямаш грижи!Голям плюс на обектива е , че имаш в случая широкоъгълно макро един вид!

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: hotsnail   
Дата:   27-04-09 09:56

ами май дори няма да са ти толкоз ръчни настройките. Обикновенно апаратите могат да мерят на режим приоритет на бленда т.е. ти определяш блендата на обектива, а апарата смята времето.

е-520 доколкото знам може и фоксуа, да ти потвърди т.е. мига нещо във визьора, като уцелиш фокуса. Освен това май има и пиниз да си настроиш фокусното разстояние 20мм в апараат тъй, че да работи и стабилизитора.

Абе Олимпус май са най-добри за ръчни обективи. Можеш и минолта ръчни или Канон ФД да си слагаш т.е. много качествени стъкла. Това е! [beer]

От моя скромен опит обктивите дето са много стари имат покрития неподходящи за цветна фотография - интересен и приятен ефект се получава от тях, ама не винаги търсен. [beer]



Публикацията е редактирана (27-04-09 09:58)

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: Jankoff   
Дата:   27-04-09 09:57

Мерси! Знам, че Вие сте голям спец и фен на Олимпус, нали може да Ви питам и други неща от време на време?
[beer]
Нещо много съм се запалил по фотографията. Е, любителски.
Edit: това беше за cicomanco. Благодаря и на hotsnail!



Публикацията е редактирана (27-04-09 09:59)

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: d256h   
Дата:   27-04-09 09:59

Спокойно може да се използва този обектив с Е-серията камери на Оли. Пробвал съм го и останах доволен. Все пак ще останеш изненадан, защото ако си очаквал 20мм-во изображение (по навик) няма да го получиш.... в крайна сметка, като сравниш този с китовия обектив, ще стигнеш до извода, че е най-добре да си ползваш 14-42мм защото разликите спрямо флектогона са много малки, а ползването на автофокус и т.н. си е за предпочитане...

Аз бих си качнал флектогона на някое филмово тяло и бих си снимал така..с лента, филм...

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: Ivan_A   
Дата:   27-04-09 10:03

Олимпус телата не потвърждават фокуса - има адаптери с платки, с които е възможно.
На Е520 визьорът е малък и не е лесно да се фокусира. С LV - проблеми с фокуса нямаш, но си иска статив.
Пробвах веднаж - не бях очарован от комбинацията - приравнен 2.8/40мм, а е доста обемен.
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: Jankoff   
Дата:   27-04-09 10:04

За d256h.
Добре, а по-голямата светлосила няма ли да даде възможности в снимане на по-тъмно, в затворени помещения и т.н.?
И не разбрах (никой не каза досега) дали ще бъде 20mm или 40mm фокусното разстояние.
Казват, че 14-42 е много добър китов обектив, но, откакто сложих 70-300, 14-42 не ме кефи много. Ясно, нужни са още доста пари за 14-54 или 12-60. Но ако тоя Цайс даде предимство на тъмно и пр., защо пък не?
Edit: аха, Ivan_A казва, че ще е 40mm фокусното разстояние. Мерси! Ако е така, това е като палачинката. Ако върши работа като нея (а е малко по-широк), много ще е добре, какво! Представям си в катедрали, където често влизам, или на партита на полутъмно ...



Публикацията е редактирана (27-04-09 10:11)

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: d256h   
Дата:   27-04-09 10:10

Предимство няма да имаш, защото прецизното фокусиране ще бъде трудно заради сумрака и тъмнината в малкия визьор. Ако снимаш на безкрайност, вероятно ще има предимство.
При флектогона, поне на мен, изображението на кадъра ми изглежда по-меко, а на 14-42 по- остро. Предполагам това се дължи на ED лещите в 14-42. Рефракцията там е доста намалена.. но това са мои размишления и не знам дали са вярни.
А приравнено наистина го смятай за 2х20=40мм, като естествено изображението ще бъде приближено...

Абе всеки обектив си върши работа за дадена задача, въпроса е да се избере правилния измежду наличните [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: Jankoff   
Дата:   27-04-09 10:16

То пък май точно на безкрайност не можело при обикновените адаптери. Макар и да не е много ясно. Тези адаптери, които имат чипове и потвърждават фокуса, можели на безкрайност. Предстои да се види. Но определено 14-42 не ме кефи ИМЕННО при лоши светлинни условия. Ако тоя преодолее това, няма да е зле. Иначе като цяло 14-42 не е зле.
Абе, знаем какво е всичко това, нали. Нарича се краста. Отклонение, психологическо. Повече или по-малко сериозно ...
[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: d256h   
Дата:   27-04-09 10:24

До сега, в снимането което е зад мен, много, ама много рядко съм усещал нужда от по-светлосилен обектив. Вярно, че хубавия обектив дава повечко възможности, но в моя случай не ме притеснява липсата му. Ако трябва да подредя по важност изискванията си към обективите, бих сложил на първо място остротата и разделителната способност, а не светлосилата.

Ако кадъра ми има проблеми заради недостиг на светлина, до известна степен това може да се компенсира чрез ФШ.Азснимам основно в jpg, което ми носи и други проблеми...

Но за удоволствие, това ми стига!

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: Jankoff   
Дата:   09-05-09 11:48

Вече 2 дни снимам с Zeiss Flektogon 2.8/20 на Олимпус Е-520. Адаптерът е този - синът ми (спец по материалознание) го одобри, фирмата изглежда чисто германска, правят и адаптери с чипове за потвърждаване на фокуса, но са по-скъпи (70-ина евро).

Отначало бях със смесени чувства, но постепенно започнах да схващам, че всъщност това нещо (комбинацията) го бива. Правят ми впечатление следните неща (+ или -):

(1) Малко трудничко се работи - трябва да улучиш фокуса, връщаш се към старите времена със задължителни ръчни настройки, но пък сега при дигиталната техника резултатът е налице веднага - ако не е на фокус, триеш снимката и пробваш пак.
(2) Трябва да настройваш блендата (пак като в старите времена) - тук става ясно, че резултатите са добри при бленди от 4 до 8. На 2.8 или над 8 резултатите не са убедителни, поне при моите експерименти - но пък съвсем същото го казват (и показват със снимки) много хора в Нета. Явно има значение, че обективът е правен за аналогова техника, а и кроп-факторът 2 се намесва.
(3) Оказа се, че това е един добър макро обектив. Снима малки или съвсем дребни предмети от много отблизо и голямата светлосила помага, ако не е на открито. Разбира се, отново фокусът е от значение, и ако не си с перфектно зрение (аз не съм) малко се затрудняваш.
(4) Прави добри портрети. За качеството на бокето не мога да съдя (знам какви полемики се водят тук ...), но хората добре се открояват - светлосилата отново помага. Цветовете са ми приятни, има детайл. Като казвам това, да се има предвид, че не съм професионалист. Всички сравнения дотук са с китовия обектив Zuiko 14-42.
(5) Към недостатъците спада мекостта извън централната част. За пейзажи мога да кажа, че, с определени уговорки, става - разбира се, без да може безрезервно и в повечето ситуации да се състезава сериозно със Zuiko 14-42. Зависи и какво и как снимаш. За особени пейзажи с търсене на разни ефекти и пр. вероятно ще може да се използва, и дори би могъл да има някакъв превес над китовия Zuiko - но това може да се установи при по-дълга практика.

След двата дни снимане мога да направя заключението, че 30-ината евро за адаптер не са хвърлени на вятъра и, въпреки затрудненията при ръчната работа с тоя обектив, той явно има своята ниша на приложение. Както изглежда, така си спестявам 450-500 лв. за обектива-палачинка (Zuiko 25 mm 1:2.8 Pancake), а и, ако на човек му е нужен малко по-къс, този е такъв - 40 мм срещу 50 мм при палачинката. Но е два пъти по-голям и по-тежък.
Ще подчертая, че по света в ebay и прочие този обектив в добро състояние (моят се оказа в добро) върви за не по-малко от 250 евро. Води се за един от "легендарните цайси".
Така че - който има този или подобен обектив, може да пробва с един адаптер да го пригоди към своя модерен дигитален апарат (доколкото мога да преценя, към всяко или почти към всяко тяло - адаптери се предлагат най-различни).


Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: pc_genius   
Дата:   09-05-09 12:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: exile   
Дата:   09-05-09 12:05

"След двата дни снимане мога да направя заключението, че 30-ината евро за адаптер не са хвърлени на вятъра и, въпреки затрудненията при ръчната работа с тоя обектив, той явно има своята ниша на приложение. Както изглежда, така си спестявам 450-500 лв. за обектива-палачинка (Zuiko 25 mm 1:2.8 Pancake), а и, ако на човек му е нужен малко по-къс, този е такъв - 40 мм срещу 50 мм при палачинката. Но е два пъти по-голям и по-тежък."

Няма абсолютно никакво място за сравнение между метален, голям, тежък, ръчнофокусен обектив и палачинката.

Поне според мен закачането на нещо старо и ръчнофокусно със светлосила над 2 и по-късо от 35мм на олимпус няма смисъл.

Причината е много проста - късия кит ти сваля една бленда светлосила, но вероятността на бленда 4 да е по-остър от въпросния цайс на бленда 4, с по-малко ХА, да се държи по-добре при контра и прочее е към 80-90%.

Разбира се може да греша, но най-добре пусни един-два семпъла.

един обектив на филм се представя по коренно различен начин, отколкото на 4/3 матрица... В и-бей може да струва и 1000 кинта, но доколко има смисъл да го закачиш на оли е друг въпрос.

Половината от времето на моето оли седи закачен минолта МД 50 1.7 и резултатите доста добри. Оли е-410 и този обектив са много компактна системка, която прави прилични портрети. На бленда 1.7 е мекичко, но идеално за портрети. И със зловещи ХА, които на филм не присъстват.


http://photo-zona.net/images/user5606/album16049/large/1239264940_szvd0422_anc_snimkiMD_4ai.jpg



Но за портрети си е съвсем приличен.


http://photo-zona.net/images/user5606/album16049/large/1239955302_zxyc8566_andrei.jpg



Следващото ръчнофокусно, което бих сложил, е или някой евтин тилт-шифт, или някой по-дълъг обектив, примерно 135 2.8. Но нещо по-късо, по-тъмно, което ще е по-тежко и вероятно ще се представи по-зле от всеки зуйко обектив - не виждам смисъл, дори да е карл цайс или каквото и да е.

И все пак ще ми е интересно да видя семпли.



Публикацията е редактирана (09-05-09 12:10)

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: sstanley   
Дата:   09-05-09 12:10

http://oly43club.ru/forum/index.php?showtopic=351



Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: Jankoff   
Дата:   09-05-09 13:11

exile, няма никакъв спор, че палачинката сигурно върши работа. Няма никакво съмнение, че, ако имам абсолютно излишни 500 лв., ще си купя палачинката. Тук става дума за това, че имам обектив, който стоя в един шкаф 14 години, а, ето, че можело да се използва, и то не съвсем зле. А дали няма да се окаже и добре? Между другото, теглото и обемът не ме притесняват, а и не са чак толкова големи.

exile и pc_genius, снимки ще пусна след малко. Не съм пускал тук никога досега - и, както разбирам, трябва да са в Нета. Трябва ми малко време да ги ъплоудвам - и да видя точно къде.

Edit. Успях да кача една снимка във flickr, където имам регистрация. Тъпа работа, минути по-късно не мога да намеря къде беше копчето за нов ъплоуд. е, малко търпение трябва. Ето портрет, направен на самоснимачка (имам чужди портрети, но нямам разрешението на хората да ги пусна в Нета). Фокусът е улучен. Моля да не очаквате от мен професионални коментари, не мога да ги дам. Вие дайте! На мен тази снимка ми харесва.


http://www.flickr.com/photos/23149406@N06/3514490923/





Публикацията е редактирана (09-05-09 13:24)

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: exile   
Дата:   09-05-09 13:26

Така е [smilie24]

Просто палачинката е незаменим обектив и то не само за оли системата, а по принцип.

А за ъплоудването - photo-zona.net
Използва се името и паролата от фото-форум, правиш албум и слагам вътре снимки, после копираш адреса на снимката във форума.

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: Jankoff   
Дата:   09-05-09 15:41

Ето още две снимки с Zeiss Flektogon 2.8/20 на Олимпус Е-520:

http://www.flickr.com/photos/23149406@N06/3514507181/sizes/l/in/photostream/



http://www.flickr.com/photos/23149406@N06/3514514891/sizes/l/in/photostream/


Не съм пробвал, но ми се струва, че с китовия обектив няма как да извадят тези две снимки.

Edit. Моля, кажете как правите така, че снимките да излизат над линка.



Публикацията е редактирана (09-05-09 15:42)

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: exile   
Дата:   09-05-09 15:54

Защо да не се извадят?
В нито една от снимките не виждам нищо за което това, че използваш флектогона вместо китовитя ще помогне.

Самоцелно ми се струва цялото закачане на флектогона на 4/3... Само ядовете береш от ползването на м42 на оли, без всъщност да усетиш къде е ползата от цялата работа.

Това си е мое мнение, щом снимането с този обектив на това тяло ти носи удоволствие - няма причина да не го правиш [smilie24]

Аз бих си взел някое свястно м42 тяло на което да закача флектогона и да го ползвам по начина, по който се представя най-добре [smile] [beer] Или продажба на флектогона - купуване на 25 2.8 с още някой лев отгоре, или смяна на флектогона за някой наистина добър 50мм светлосилен обектив, който да ползваш за портретен.

Ама това бих направил аз, важното е снимането да носи удоволствие на теб.

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: Jankoff   
Дата:   09-05-09 17:13

Опитвал съм се много пъти да правя снимки отблизо (и на закрито, и на открито) с китовия обектив, автоматичният фокус отказва, даже и ръчно не става. Може и да не го правя както трябва, но факт е, че за китовия обектив дават: closest focusing distance 0.25 m. А Флектогонът според мен фокусира от много по-близо! По моя преценка - 0.10 m, при това и при лоши светлинни условия, и снимките стават (вижда се)! (Съжалявам, ако това ще прозвучи невярно или дилетантско, но тъй като за Флектогон пише minimum focusing distance 0.19 m, дали всъщност това разстояние не намалява при кроп фактора на Олито?)

Иначе има резон в разсъжденията на exile, благодаря за реакцията и съветите - и на другите (и за бъдещите)!

Този обектив мисля да си го пазя за макро, тъмно и под., а да се насоча към 14-52 - или 12-60! Ама второто много скъпо, да му се не види! Чудил съм се и дали разликата от 800 лв. си заслужава.

Ще запазя този обектив, защото е домашен спомен, и защото приоритет ми е екскурзионната фотография. Не, че не съм ходил насам-натам през годините (станаха вече десетилетия), но напоследък все повече ми се разхожда из Европа (и го правя).

Edit. За да проверя собствените си думи по-горе, току-що направих снимка на минимално разстояние на венецианската маска (има я в линка по-горе). Стана перфектно, фокусирано, красиво - в затворено помещение, на доста слаба светлина. Измерих с линийка - точно 9 сантиметра! (Нали от челото на обектива се мери?)
Коментари на това? Дали се дължи на кроп-фактора на Оли-то? Благодаря предварително!



Публикацията е редактирана (09-05-09 17:33)

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: Jankoff   
Дата:   10-05-09 01:06

Това вече е майтап (поне за мен)!

Мина ми през ума, че мога да изровя и стандартния обектив на Зенита, който използвах допреди 15-ина години, и да се опитам да го сложа на Олито - да видим какво ще стане.

Изрових Зенита от съответния шкаф, преписах името на обектива и го пуснах в Гугъл. И какво? Ами какво? Попаднах моментално на едни изказвания от различни точки на Земята (от Чехия до Австралия), според които това било много хубав обектив. Ето го представен тук с много коментари и снимки:

Ха-ха-ха! Не мога да повярвам, че нещо, което е стояло затворено 15 години, може изведнъж да се окаже интересно!


Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: pc_genius   
Дата:   10-05-09 08:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: NiGhtPiSH   
Дата:   10-05-09 10:48

M42 стъклата за Олимпус са супер оферта. Аз лично много обичам Хелиоса за портрети много мек и приятен рисунък има. Недостатък е, че срещу светлинен източник така воалира, че си е**ло майкат.
А за фокуса много работа върши и Live View ;)

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: Jankoff   
Дата:   10-05-09 11:32

Благодаря за последните две реакции!

Моите впечатления са съвсем същите:

(1) Снима добре в затворени помещения - но не и, ако отзад прозира някаква светлина, дори слаба;
(2) Навън не е първа класа;
(3) Става и за макро, но тук другият (Zeiss Flektogon 2.8/20) е по-добър;
(4) Наистина много добри портрети с интересно боке - това (за бокето) е посочено във форума на dpreview!
(5) Действително, както казва NiGhtPiSH, много мек и приятен рисунък при портрети! И вярно, установих го категорично, срещу светлинен източник се получават едни неща .... Не става ... - дори да е слаба насрещната светлина. В това отношение Zeiss Flektogon 2.8/20, обратно, дава добри резултати.
(6) Що се отнася до фокуса, при мен той е по-лесен при Хелиоса отколкото при Цайса.

Извинявам се за невежеството, но какво е глухарче (въпрос към pc_genius)?

Edit. Искам да добавя нещо съществено. Защо досега не се сетих за тези два обектива и не ги закачих за Олимпуса? Защото помня добре поведението им при аналоговия Зенит. Ами то цветовете не бяха цветове (синьото беше зелено [smilie5] , зеленото в природата беше като нацапано с мазут [smilie9], за детайл изобщо няма какво да говорим - и прочие. Снимал съм с най-различни ленти и след това на най-различни места са ми правили снимки, включително и качествено - не искам повече да чуя за фото от онова време! Изглежда, че обективите са били добри, но другата част - аналоговата, драстично е издънвала крайния резултат. Е, признавам, работил съм само със Зенит, не съм пипвал аналогови SLR Канони и пр., но изводът ми, че поне при базовата SLR техника днешните дигитални сензори и пр. работят много по-добре - особено при предаване на цветовете, сигурно е верен. Чел съм и публикации за това: в едно сериозно списание беше направено сравнение (тест с подробни измервания) между аналогов semi-professional SLR Canon и една днешна Канон сапунерка - сапунерчето, оказва се, предавало цветовете по-добре.



Публикацията е редактирана (10-05-09 11:42)

Отговори на това съобщение
 Re: m42 обектив на Олимпус Е-520
Автор: exile   
Дата:   10-05-09 11:40

глухарче е платката за потвърждаване на фокус [smile]

хелиосът може да ме привлече единствено с цената си, или фактът, че по принцип присъства в почти всяка къща [smile]
иначе нищо не му е като хората... бокето му е... интересно е добро определение. цветовете са приятни. Иначе пак - тежък, тромав... Снима се с него, става за някакви експерименти, нещо като макро...

за 50лв. има къде къде по-добри обективи 50 1.8.

Все пак основното при оли е размер и тежест. А в това отношение хелиоса се проваля тотално [smile] И като добавим, че наистина и при най-леката контра става неизползваем...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »