Представяме ви Светлин Йосифов - picsvet, и неговите фотографии изпъстрени с цветове, екзотика и магия
Стартираме нова рубрика "Фотограф на месеца", в която всеки месец ще представяме по един забележителен фотограф, който ще отговаря на нашите въпроси и по този начин ще научаваме малко повече за него. Кое е неговото вдъхновение, с каква техника снима, от кого се е учил и тн.
С удоволствие ви представяме Светлин Йосифов - picsvet , чиито снимки трудно човек може да подмине. От изминалата година имаме удоволствието и възможността да се наслаждаваме на неговите фотографии във Фото Форум, които са изпъстрени с цветове, екзотика и магия.
Разкажи ни повече за себе си? Освен фотографията, с какво друго се занимаваш?
Казвам се Светлин Йосифов и когато не пътувам живея в красивия Бургас. Приятелите ми ме наричат svet или picsvet. Работя в частен спортен клуб с лятна дейност - сърф училище и зимна - ски и сноуборд училище.
Как и кога започна да снимаш? Помниш ли коя е първата ти снимка?
През 2004 година ми подариха лентов фотоапарат POLAROID. По същото време бях участник във ветроходна регата от Черно море до Дарданелите. След края на регатата прекарах у дома безсънни нощи в тъмната стая, в която проявявах резултата от първата си фотосесия.
- Снимка: Светлин Йосифов
- Място: Turkey - 2004 , Princes' Islands
- Описание: Underwater cameras POLAROID Film
Година по-късно се сдобих с първия си Canon 350D. С времето навлизайки дълбоко в тайните и техниките на фотографското изкуство, аз се влюбих в това очарование завинаги.
Безсънните нощи в изучаване на фотошоп и размисли върху снимките на доказали се вече фотографи ми позволиха да обръщам внимание на детайли като: светлината, сенките, отраженията, симетрията на очите, които могат да отразяват миналото или настоящето, на бръчките и белезите по лицата, които трябва да разказват история, а сълзите да подсилват драматизма.
Кое те вдъхновява в ежедневието?
Ежедневното и монотонното определено не ме вдъхновяват. Може би това се случва само при мен. Възхищавам се на тези фотографи, които не напускат градовете си и намират начин да направят добри кадри. Точно това беше една от причините да тръгна на път и да търся нещо различно.
Кои са фотографите, от които се учиш или които харесваш?
О..... такива фотографи има толкова много, че ми е трудно да посоча конкретно. Не бих си позволил да казвам имена, за да не пропусна някого. Тук във Фото Форум се сещам за поне 15... :) такива, които са ме вдъхновявали и даже малко съм им завиждал добронамерено за страхотните снимки.
Имаш ли любима своя снимка и с какво е по-специална?
Оооо.., това е трудно! Помня, че преди време бях поканен от Фотоклуб БГАрт за участие с още девет български фотографи на световното за клубове. Казаха ми.... ти имаш страхотни снимки и трябва да пратиш две... Как да го направя, казах си? Цяла седмица стоях пред компютъра и се чудех коя да избера...! Разбира се, накрая избрах две и тогава заедно със снимките на колегите станахме световни шампиони за клубове. СТРАХОТНО!! Затова ще ви представя двата любими мои кадъра, които са и част от албума "ETHIOPIAN TRIBES EXPEDITION 2018".
Boy from Mursi tribe
Woman from Mursi
Други любими два кадъра са "Woman Mursi“ и "Warrior Mursi tribe“, които заеха първо място на 35AWARDS 2018 в категория "Black and White".
Woman Mursi
Warrior Mursi tribe
Коя е следващата планувана дестинация, как я избираш?
Правя проучване в момента за две интересни дестинации. Мой приятел през октомври ще тръгва на експедиция през Индонезийска Папуа, близо до границата с Папуа Нова Гвинея. Вече имам предложение от него да съм част от екипа. Втората дестинация е Африка-Кения, която е по-достъпна и също толкова интересна.
Проучваш ли предварително местата в дадена държава, на които да снимаш?
Това е най-трудният етап от подготовката за пътуването. Има толкова интересни места, където има различни хора, от това, което сме свикнали да виждаме всеки ден. Племена с изчезваща многовековна култура, но все още съхранили част от ритуали и обреди, които сме виждали само в научните филми по телевизията. Ще дам за пример 2018 година, когато реших да посетя Етиопия. Проучването ми за тази трудна и различна държава започна 3 месеца преди да тръгна. Никога не отивам някъде без да съм проучил и направил план-маршрут, който да следвам. Част от подготовката е да разглеждам хиляди снимки в интернет на доказани травъл фотографи, които са били там, като се стремя да си изградя представа за това какво е привлякло най-много вниманието им. Месец и половина в Етиопия доведе до създаването на третият ми фото албум "ETHIOPIAN TRIBES EXPEDITION 2018".
Някои хора ще кажат, че екзотика се снима лесно, ти какво би им казал?
И да и не....:)! Да, защото съм на чуждо и ново място и всичко за окото е интересно. Например, когато бях в Индия за първи път още при пристигането си в хотела в Делхи хвърлих багажа и след пет минути бях на улицата. Всичко беше шумно, мръсно, хаотично, различно, истинско и натурално, нали за това и бях дошъл. Превъзбуден въртях камерата на 360 градуса и сякаш, за да заснема всичко и всеки стрелях на посоки..., което беше грешка разбира се. Още се учех и за съжаление след 20 дни когато се прибрах с 12 кг. по-лек в България и с 400 ГБ снимки разбрах, че не е толкова лесно и не е достатъчно да съм на екзотично място, за да направя запомнящи се кадри.
Така след четири години се завърнах в Индия за 60 дни, както се казва за сладкото отмъщение. Бях си научил урока вече и на ново екзотично място, освен теоретичната подготовка, аз излизам и проучвам обстановката, без камера в ръка, и някак си след време просто така идва моментът за снимането. Това доведе и до създаването на албума `TEN RUPEES FOR INDIA`.
Мислил ли си си за самостоятелна изложба?
Една изложба изисква много време и средства, които на този етап съм решил да използвам, за да посетя интересни и далечни земи. Когато вече не мога да пътувам по някакви причини и започна да живея с миналото ....:), ще съм готов да се покажа на хартия.
С гордост мога да кажа за участие на мои няколко снимки във международни фотографски фестивали - изложения в Италия и Дубай, но ще се хваля когато настъпи момента...ха ха!
Има ли хора, които ти поръчват принтове на твои снимки?
Да, напоследък все по-често мои приятели искат принтове, за да направят подарък или пък имат празно място в новия си апартамент..ха ха!
Аз лично обожавам да вадя снимки на хартия. Това е истината. Както и бих посъветвал всички да правят хартиени копия, освен дигитални. Моята философия е, че това ще остане след всеки от нас за поколенията. Така при избор на правилната хартия и рамкиране се откроява истинското очарование на кадъра.
С каква техника и оборудване снимаш?
Моята любима камера е Canon EOS 6D Mark II и Leica DIGILUX 3. Тръгвайки на път във фотографската раница, която е от висок клас защита, винаги са тези два фотоапарата.
Използвам стандартния обектив на Canon 24-70 mm, който е страхотен за стрийт портрети, а също така Canon EF 70-200mm, Canon EF 85mm f/1.8 USM за портрети.
Какъв софтуер използваш за обработка на кадрите?
При обработката използвам Adobe Photoshop CS6, Лицензирани: Imagenomic professional plugin, PictureCode-Photo Ninja plugin, Topaz Adjust plugin.
Спечели първо място в първите ни годишни фотографски награди в категория "Травъл". Защо е хубаво да участваме в такива конкурси?
Тази победа за мен беше голяма изненада, както и тръпката да изляза пред толкова доказани във времето майстори на фотографията. Организаторите накараха всеки победител да се почуства специален, беше вълнуващо... БЛАГОДАРЯ! Сега вече се готвя за вторите годишни фотографски награди... :).
За мен участието във всеки конкурс е проверка за нивото на снимките. Мисля, че всеки трябва да го прави, за да знае как върви. Приветствам идеята за Годишни Фотографски Награди най-вече защото е роден български конкурс, създаден от малък екип хора с много труд и упоритост, които ние любителите фотографи трябва да подкрепим в бъдеще с участията си в него.
Какво ново ти предстои?
Мога да си пожелая да имам по-често този приток на адреналин и вълнение всеки път, когато след месеци далеч от дома и после часове пред компютъра получа перфектния за моето око кадър. Наред с това съм си поставил за цел да посетя интересни и все още диви места по света, а те са толкова много, че се страхувам дали ще ми стигне земния живот... :).
Какво ще пожелаеш на хората, които тепърва започват да снимат?
Не съм сигурен дали мога да дам съвет за тези, които сега започват, пътят е дълъг... От моя опит само мога да кажа, че за да има резултати, трябва да се излезе от зоната на комфорт, да се жертва лично време и дори понякога здравето и вярвайки в себе си след години безсънни нощи, и труд да започнат да се жънат успехи, ....и най-важното е всеки да е удовлетворен от собствените си фотографии независимо от субективното мнение на критиците.
Oще снимки на автора може да разгледате тук: Светлин Йосифов - Picsvet