Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: комерсиалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   28-08-15 18:48

Slivenski, много се надявам да не визираш горният ми коментар, защото за читав резултат трябват знания и талант. Много често се случва така, че дори само едното е достатъчно. Нелепа е липсата и на двете.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   28-08-15 18:52

Не, в никакъв случай не съм имал предвид твоя коментар. Просто ми се струва, че твърде много се набляга на дефиницията какво е комерсиално и какво не е, т. е. на парите. Но може би е нормално да е така. В пари всичко се измерва много по-лесно. :-))

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: batsali   
Дата:   28-08-15 20:28

Нека не забравяме, че думите нямат значения, а само начини, по които се употребяват. Затова, за да сме сигурни, че говорим за едно и също трябва да видим с какво се е сблъскал bogdanov. Не смятам, че ще е обидно, защото все пак тези снимки са пуснати, за да ги гледат хора и да си казват мнението. Който си види снимката може да си защити неговата си теза, всички могат да пишат във форума...

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: тьма   
Дата:   28-08-15 21:20

Богданов просто се страхува да каже истината докрай, разчита на някой по-смел да го направи.
Е, няма да стане, Богданов! Вие отворихте темата,

Вие сте на ход - да се аргументирате с факти.

Но съм поне 99% сигурна, че няма да го направите, защото сте смел само на думи, не и на дела.


Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: ninikolov   
Дата:   28-08-15 21:40

Комерсиална фотография - поредното смокиново листо зад което се крие .... едно нищо.
Нещо като социалистическия реализъм. Даже направо същото.

Иначе в комерса лошо няма. Като ти потрябва рендосана дъска, отиваш някой да ти рендоса дъска и не очакваш този някой да си загуби съня заради такава поръчка. Лошото е когато въпросния с рендето почне да иска да му викаш Микеланджело. И крещи оглушително след теб "как може бе раз'ираш ли да не схващаш комерсиалната същност на рендосаната дъска (която несъмнено е и шедьовър междувременно, че как иначе) и как смееш да ми навираш в лицето разните му там естетики и правила, глупости раз'ираш ли, мноо си тъп, ти в кой век живееш бе правила ще спазвам".

П.П. Щях да напиша "Карай да е весело", но то всъщност отдавна вече не е смешно. По едно време беше малко, но вече не е.


Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: ecobo   
Дата:   28-08-15 21:55

borissov написа:

> Я, какво било то комерсиална
> фотография. Дечица, сватби и
> селски постери? И това е същата
> категория като поръчките за 10к
> евро на ден, предполагам? Много
> разбирачи, много обобщения, много
> нещо...
>
> Без много приказки на вятъра,
> работата е проста - първо, всеки
> случай е индивидуален, второ - ако
> искаш да си изкарваш прехраната с
> тази (или подобна) професия, в
> началото правиш много компромиси.
> После по-малко. И още по-малко.
> (Приемаме за даденост, че целта е
> да се прогресира в кариерата и си
> добър в работата си). От личния ми
> опит - колкото повече ти плащат за
> една поръчка, толкова повече
> свобода ти дават, и толкова
> по-вероятно е да те изберат именно
> заради личния ти стил. Повечето
> колеги правят ясна автоматична
> разлика между комерсиален
> клиент/поръчка и работи за личното
> портфолио. Всъщност, един фотограф
> няма как да се развива като такъв
> (имам предвид художествено) без
> добре платени комерсиални
> поръчки, които да му позволяват да
> инвестира време и кинти в лични
> проекти. А претенциозните
> "артисти" са такива, просто щото
> никой не иска да им плаща за това,
> което правят. И затова са най-лесни
> и евтини за купуване :)


[smilie24]
Не бих могъл да го кажа по-добре!
Най-много ми хареса това: "всеки случай е индивидуален".
[beer]

Аз не бих си позволил да съдя някого за това как изглеждат снимките му и как той си ги определя - това си е негова работа. В противен случай би трябвало веднага да направя петиция за затваряне на хилядите страници и сайтове от типа "Хххххх Ххххх Photography" и порицаване на техните собственици. Свят - голям, хора - всякакви! За мен единствения критерий за качествата на един фотограф е количеството high-end поръчки, които получава. Другото е ала-бала, празни приказки...

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: batsali   
Дата:   28-08-15 22:12

Ами ако не снима за пари, а за удоволствие?

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: jino   
Дата:   28-08-15 22:25

Е как така, без пари?!
Чешат си езика, няма добра комерсиална фотография.
Хубава фотография се прави без да се мисли за пари.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: jino   
Дата:   28-08-15 22:35

Я прочетете "Изворът" на Айн Ранд е не е точно за фотографи, но е доста показателен по темата.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   28-08-15 22:40

ecobo,
Всеки си преценява, така ли? :)
Тъма, чуваш ли... не ти, а всеки сам...си преценявал :)
Ей това ще го мисля дълги години:)))))

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   28-08-15 22:42

Тя, фотографията критерии няма, всичко е по ваше осмотрение :)))))))

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: тьма   
Дата:   28-08-15 22:47

Като е така, защо отвори темата? Или ти е кеф да разлайваш кучетата, е, успя, можеш спокойно да спиш[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   28-08-15 23:01

Всеки сам ...
jino, критерии нямало... важни са количеството high-end поръчки, всичко друго е бла-бла:))) (да знаеш) Направо утопичен идеализъм вкарваш... и какви са тези приказки за книги, поне бестселър да беше...;)
...ето за това беше темата и съм изключително щастлив, че се включиха правилните хора накрая.
Успех на комерса и шапки долу!
Те са хората с ясните представи, с критериите, напористите! Те градят сегашните идеали и стандарти. Няма да се изненадвате от следващата мис Русе! То критерии няма, всеки сам си решава според ecobo :)))

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: stoikovv666   
Дата:   28-08-15 23:57

Харесвам темата! Макар и да ме жегват някои истини, които ме засягат от части.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: jino   
Дата:   29-08-15 06:04

Затова се казва фотографско изкуство.Грешно е да се разглежда фотографията отделно от другите видове изобразителни изкуства.
Направо ми е чудно че аз го казвам а не господата професионалисти с фотографско образование.
Естествено и тук както навсякъде освен творчество има и занаятчийство и няма нищо лошо човек да е добър в занаята.
Но аз все си мисля или поне при мен е така, че най-хубавите градивни неща се правят извън рамките на занаята.
Той комерса във всяко едно изкуство от край време е "по-силния на деня" ама до тук.Това което движи фотографията е изкуството.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: jino   
Дата:   29-08-15 06:17

Някой да не ме разбере криво.Не е лошо да взимаш пари за това което правиш, разбира се.Лошо е когато си сваляш гащите преди да дигнеш апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: jino   
Дата:   29-08-15 06:28

Е има и едни други дето просто толкова си можем, за нас надежда нема и нищо от горното не ни касае.
Колкото и да са мъчи човеко винаги 1 на 0 за апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   29-08-15 11:20

Самият Бах е бил виртуозен изпълнител, но никой не го е признавал за композитор. Днес ние нищо не знаем за изпълнителя Бах.
Ван Гог, горкият, не е продал една картина преживе. Днес дори има пасти на негово име, както има и "На Моцарт топките", макар че Моцарт е бил доста добре платен, просто е било хан у тях.
Вивиан Майер е една детегледачка, която дори не си е проявявала филмите, но е продължавала да снима, а Йожен Атже не прави изкуство.
Робер Дуано е снимал за Ситроен и след като го гонят от там, щото закъснявал за работа, снима за едно рибарско списание... и ние нищо не знаем за него като снимач на въдици и рибки... познаваме го от снимките, които е правил в свободното си време, личните проекти, както му викат сега.
Кертес /или Градинарски на унгарски/ е снимал за "Дом и Градина". Не съм виждал негови градинарски изпълнения.
...
Има случаи всякакви. Има фотографи, които са известни, които добре се котират на пазара, но това, че се продават днес, не е гаранция, че ще оставят следа във фотографията. Има такива, които не се продават добре. Те пък може утре да се продават добре. Казва ли ти някой? Всичко е възможно.
Но това го казвам от гледна точка на един съботно-неделен щракач.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: philip   
Дата:   29-08-15 19:13

jino: Е има и едни други дето просто толкова си можем, за нас надежда нема и нищо от горното не ни касае.
Колкото и да са мъчи човеко винаги 1 на 0 за апарата.
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Подписвам се под това изречение с 2 ръце, защото е далеч по валидно за мен, отколкото за автора му[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: J0R0   
Дата:   29-08-15 19:46

Хайде да сложим една много ясна и категорична граница между "комерсиално" и "поръчково", а?
Гледам че никой до тоя момент не го е направил.

Комерсиално е това, което се продава за пари. В голямата си част изкуството е комерсиално. Прави се, а след това се продава.
Поръчково е това, дето един друг човек ти казва, направи ми това и това по такъв и такъв начин.

И двете могат да бъдат направени и добре и зле.
Но не става дума за качеството.
Става дума за нещо друго - изкуството е да изразяваш себе си.
Е, как ще изразиш себе си, чрез поръчка?
Как ще изразиш себе си, когато някой друг ти казва, направи ми еди какво си по еди какъв си начин.

Фотографията няма как да направи изключение от другите изкуства.
Така е и в киното. В литературата, в музиката, в живописта...
Понякога един и същи човек прави и двете.

Сещам се за Никита Михалков с "Изпепелени от слънцето" и "Изпепелени от слънцето 2"

И двата филма са комерсиални, и двата са перфектни като визия, режисура, игра, но вторият е и поръчков.
Всеки който ги изгледа може да направи разликата.
Затова първия филм взе Оскар и всякакви възможни награди, а вторият беше освиркан от публиката. Въпреки че чисто технически погледнато не е по-лош.

С поръчков продукт аз лично не бих се гордял. Колкото и да е добър.
Колкото и пари да съм взел.
Михалков за втората част имаше бюджет от 50 милиона щ.д., но това не направи филма по-приемлив за зрителя, нито за журитата. А първата серия е със символичен бюджет.

Което пък не значи че отказвам поръчки.
Но просто ми е по по сърце да направя нещото, пък после да се опитам да го продам, отколкото някой да ми даде заръка какво и как да направя.
Някакси в първия случай е по-искрено и лично.

Надявам се да съм очертал границата, въпреки че има и някакви размити положения, дето не е ясно точно от коя страна са.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: тьма   
Дата:   29-08-15 20:03

За да го продадеш Нещото, Жоро, ще ти се наложи ли да се съобразяваш с масовия вкус, при което, както се изрази Джино, може и да си свалиш гащите, или ще си го направиш както ти диктува твоето виждане и ще чакаш някой със същото виждане случайно да го купи[smilie3]

и ако направиш първото, няма ли пак да е поръчково - тоест поръчано от масовия вкус


Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: J0R0   
Дата:   29-08-15 21:10

Вярвам че може да се намери баланса между масовия вкус и себеизразяването.
Бийтълс примерно.
Хем е масово изкуство, хем си правят това което на тях им харесва.
Хем посвещават песен на кралицата, хем са на другия полюс от "Нашата полиция ни пази".

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: bg2014   
Дата:   29-08-15 21:19

Интересно е да се залъгваме, че сме свободни, че творим което ни се иска, че живеем както сме мечтали и т.н. Заблуда е според мен, въпреки че нямам шеф на главата, работно време и други подобни. За жалост или за радост сме в 21 век и имаме интернет. Това значи, че всичко около нас е комерсиално - от телевизията до храната. Всичко днес е комерсиално. Дори мислите които ви спохождат в момента са комерсиални в края си.
Единствено ни остава да се опитваме това което правим (а то е комерсиално) да го вдигаме до възможно най-високото ниво на което сме способни. Така е възможно да се объркат хората, че правим изкуство.
Т.е да си помислят, че снимките ни са изкуство.
Дали съм прав?
И когато някоя снимка, която сме направили като изкуство (защото ни е грабнал мига) се продаде дали вече сме направили нещо комерсиално?

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: dekov   
Дата:   29-08-15 21:25

Форума все повече заприличва на Facebook [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: oswald   
Дата:   29-08-15 21:29

@dekov,
И по-лошо: започва да прилича на фото-култ.....[smilie2] Там на ден има по един регистриран потребител и снимка на деня става с 5 гласа...
Малко тъжно, ама то състоянието на нещата в държавата няма как да не се отразят и на сайта..

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »