Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: комерсиалната фотография
Автор: rimohit   
Дата:   28-08-15 11:01

Ето малко мои размисли....
Аз имам майка (то кой ли няма) . Добра женица е , както всяка майка. Със свои възприятия , за красота , уют . Поглеждайки назад във времето , някои домашни решения за интериора в къщи ( там където живее майка ми , защото една част от мен винаги ще възприема това място и за свой дом ) са доста нескопосани и нелепи . Знаейки обаче през какво е преминала женицата няма как да я виня , че не е успяла да се образова във визуалните изкуства и да направи необходимата фъншуй , цветова или каквато си поискате хармония.
Същата тя ако получи от мен подарък снимка с дъщеричката ми много ще се зарадва . Ако снимката обаче изглежда по този начин

http://pre10.deviantart.net/68b3/th/pre/f/2015/237/d/1/los_dos_by_existencia5-d975n09.jpg


... Просто забрави! На мен би ми харесала много ,но в нейните очи ще е една безкрайно мрачна и тъмна снимка , едни намръщени лица , нелеп чадър и неприлично съблечен баща! Но пък за сметка на това всеки "комерсиален" фотограф би направил снимка , която в повечето случаи ще и се хареса.. При всички положения това ще е вероятно сладникавата снимка , за която ти говориш ...

Ха сега де... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   28-08-15 11:03

Като зрител имам изисквания, за повече осъзнати творци. Пак от същата позиция имам правото да се наслаждавам, проумявам, откривам... Окото ми гладува, а някой му дава пластмаса. Гладът озлобява хората. Ако окото се научи да вижда и критериите ще бъдат различни.
Slivenski доста точно е уловил проблема. Без онази част за игнорирането.
Но ми се струва, че се отплеснахме от темата, а тя сериозно ме интригува.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: hrup   
Дата:   28-08-15 11:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   28-08-15 11:14

rimohit, добър пример :)
Но преди да го дискутираме направи опит! Дай и да види тази работа и я сравни с някоя от онези, за които и ти се сщаш. Попитай я коя работа е по-стойностна, коя и носи повече емоция. Когато ти отговори, се върни за да продължим диалога.
Относно примера който даваш... Попитай авторката на кадъра (ако я познаваш) Преди 3 години така ли е виждала една фотография?

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: rimohit   
Дата:   28-08-15 11:21

Знам отговора , защото съм го изпитал. За това и дадох примера.
Снимките трябва да са светли , лицата усмихнати.Това е истински стойностното за нея. Тя иска да вижда щастието...Може би от другото и стига , защото е преживяла. Няма черно-бяла снимка окачена на стената....Старите такива са прибрани по албумите.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: victory13   
Дата:   28-08-15 11:25

Произведение, което е мигновено разпознаваемо и има пряко, директно влияние и послание, има всички шансове да стане комерс. Обратно, произведение с непряко влияние, изискващо изследване и наблюдение, няма шанс.
Строго арт качествата не влияят и в двата случая...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: itilien   
Дата:   28-08-15 11:31

Основната характеристика на комерсиалната фотография е, че тя задоволява някакво търсене - било то конкретна поръчка или не. В първия случай може изобщо да няма причина да се търсят каквито и да е естетически критерии, да не говорим за изкуство.
Второто важно нещо е, че комерсиалният фотограф има за цел да печели от работата си, в някои случаи независимо как.

Идва клиента и иска снимка на стоката си, за да я сложи в каталог или сайт. За целта дава Х лева и изискванията са му снимката да има верни цветове, да не е размазана, предметът да се вижда добре и от различни посоки и фонът да е бял. Фотографът има право да приеме или да откаже, ама няма много работа да се меси в изискванията на клиента.

Другия вариант е, когато се следва масовия вкус. Примерно детски фотосесии с кошници и дрънкулки. Очевидно има търсене на този тип фотография. Мнозинството хора нямат изградени естетически критерии и трудно различават качествено от некачествено. Дори голяма част от фотографите не могат да различат доброто от не особено доброто. При тези обстоятелства има два пътя - правиш нещо читаво и оригинално (което ще бъде оригинално не особено дълго, защото оригиналността в един момент ще се изчерпи) и се надяваш да оцелееш с малкото на брой клиенти, или правиш това, което масово се търси и имаш повече клиенти. Кой път ще избереш зависи от това колко си добър (не само във фотографията, ами и в маркетинга), колко държиш на глад и т.н. :)

Но при всички положения някой ще удовлетвори търсенията на масовия вкус. А мисълта да се превъзпита цялата публика е утопична, просто няма как да се случи.

Има комерсиални фотографи, които са наистина артистични и добри, но те са една шепа на фона на останалите милиони други. Няма как всички ида са такива.

А Климт едва ли е рисувал картината си по нечия поръчка с конкретни изисквания :)



Публикацията е редактирана (28-08-15 11:35)

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   28-08-15 11:41

Добър ден и от мен!

Забелязвам във Фото-форум, че атмосферата от време на време се променя.

Може би защото Авторът прави опит да експериментира и да търси как другите Автори го възприемат и тълкуват .

Ако едно нещо е заложено и замислено да осъществи заданието си .. като съответно, постигне желания резултат, би могло да се нарече комерсиално.

От друга страна Ако авторът експериментира и излезне от комфорта и сигурността на очаквания резултат .., то навярно няма да е комерсиално.

А що се отнася до фотографията.., Тя е комерсиялна .., ако се вземат предвид колко снимки се качват на ден в интернет.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: jino   
Дата:   28-08-15 12:21

А какво означава комерсиален човек?

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: jino   
Дата:   28-08-15 12:23

Ако направиш аналогия комерсиалната фотография би трябвало да е нещо което се прави за пари без значение от крайния резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: s_l   
Дата:   28-08-15 13:34

Много забавна тема. Комерсиална фотография ми изглежда много обобщено.. аз мисля, че тези които са отвръщали "-това е комерсиална ф-я", всъщност са имали предвид Поръчкова. Защото това (поръчката) може да бъде причината, накарала ги да извършат определени действия против принципите си (или не), в интерес на възнаграждение.
Причината за афиширането на резултат от такава поръчка, може да има различни мотиви и първите два за които се сещам са:
1 надяват се да си осигурят още от този тип работа и се рекламират (неутрално/гордо)
2 доволни са от резултата и го споделят (гордо)
3 …
Вече дали това е добре свършена поръчка е доста сложно да се определи.
Дали трябва да съдим хората приели и изпълнили даденото нещо, защото то противоречи на нашите представи..не мисля.
Правилен подход в такива ситуации ми се вижда да направим нашата работа по-привлекателна за клиентите, като се опитваме да следваме нашите представи за естетика или каквото е там специфично за дадената сфера. Другата възможност е да открием защо изпитваме дискомфорт и да работим срещу представата, която ни го причинява. Има всякакви методи - от специализирана помощ, до работа със себе си. Двете практики не се изключват, а напротив подпомагат се.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: hrup   
Дата:   28-08-15 13:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: bg2014   
Дата:   28-08-15 14:58

Е те това е пример за баш комерсиална снимка, ето:


https://photo-forum.net/static/site_pics/154/1440762786_Snimkaa0305.jpg


Какво не и харесвате?[shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (28-08-15 15:01)

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: batsali   
Дата:   28-08-15 16:02

За пореден път опираме до чуденето изкуство ли е фотографията или не. Съгласете се, че това е всъщност темата и на тази дискусия. Може би защото фотографията разчита изключително много на техниката (сложни интрументи), затова много нейни проявления са стерилни, документални, комерсиални, а други крайно абстрактни, философски и висцерални. Наблюдаваме света и крадем от него неща, чието съществуване би следвало да приключи за миг, но ние го удължаваме насилствено в името на някаква цел. Цели много - някои прагматични, някои хич.


bogdanov, ти май просто си се сблъскал с пишман артЪисти, които нямат може би добри умения в самокритиката и сами се успокояват, че ако не се е получил артЪ, то поне е станало нещо "комерсиално", но в никакъв случай боклук. [smilie5] Съмнявам се, че те самите знаят какво имат предвид под "комерсиална фотография".

Все пак няма да е лошо да дадеш снимки за пример.

Лично за мене комерсиално е нещо, за което главният тласък е слава/богатство, а не потребност да си стоплиш душата и тази на другите.



Публикацията е редактирана (28-08-15 16:14)

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: batsali   
Дата:   28-08-15 16:11

"Нима не знаете, че естетика се възпитава?"

Аз бих казал, че е редно да се покаже на някой защо нещо е красиво, но не и да му се наложи какво е красота. В доста случаи обаче се случва второто и затова имаме високомерници, които слушат Бах, и обясняват как класическата музика е по-по-най и винаги ще бъде, но не ги е пленила музиката, а са си внушили или са им внушили, че им харесва, защото искат да излъчват някакво аристократско сияние.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: lamerko   
Дата:   28-08-15 16:11

Според българския закон за авторското право, една фотография МОЖЕ да е обект на изкуството, но може да не е. Изброени са цели категории, където фотосите по принцип са комерсиални, но не директно са изключени като изкуство. С други думи ако искаш да си защитиш фотосите, трябва да ДОКАЖЕШ, че те са изкуство. Та идва въпроса как и кой определя какво е изкуство или не, щом по дефиниция фотографията НЕ попада директно в това определение :)

Иначе много аматьори създават фотоси с изключителна естетическа стойност, но също така има и много професионалисти (по дефиниция - хора, които си изкарват хляба с това), които гледат на нещата по съвсем друг начин и оправдават напълно лафа "какъвто клиента, такъв и майстора".

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: borissov   
Дата:   28-08-15 16:11

Я, какво било то комерсиална фотография. Дечица, сватби и селски постери? И това е същата категория като поръчките за 10к евро на ден, предполагам? Много разбирачи, много обобщения, много нещо...

Без много приказки на вятъра, работата е проста - първо, всеки случай е индивидуален, второ - ако искаш да си изкарваш прехраната с тази (или подобна) професия, в началото правиш много компромиси. После по-малко. И още по-малко. (Приемаме за даденост, че целта е да се прогресира в кариерата и си добър в работата си). От личния ми опит - колкото повече ти плащат за една поръчка, толкова повече свобода ти дават, и толкова по-вероятно е да те изберат именно заради личния ти стил. Повечето колеги правят ясна автоматична разлика между комерсиален клиент/поръчка и работи за личното портфолио. Всъщност, един фотограф няма как да се развива като такъв (имам предвид художествено) без добре платени комерсиални поръчки, които да му позволяват да инвестира време и кинти в лични проекти. А претенциозните "артисти" са такива, просто щото никой не иска да им плаща за това, което правят. И затова са най-лесни и евтини за купуване :)

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: hrup   
Дата:   28-08-15 16:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: hrup   
Дата:   28-08-15 16:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: jino   
Дата:   28-08-15 16:21

Автор: borissov
Дата: 28-08-15 16:11
А претенциозните "артисти" са такива, просто щото никой не иска да им плаща за това, което правят. И затова са най-лесни и евтини за купуване :)


[smilie18] нещо неподготвен се изказа.
Стотици примери в историята за велики артисти на които никой не им плаща дорде са живи.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: jino   
Дата:   28-08-15 16:28

Автор: borissov
Дата: 28-08-15 16:11
...Всъщност, един фотограф няма как да се развива като такъв (имам предвид художествено) без добре платени комерсиални поръчки, които да му позволяват да инвестира време и кинти в лични проекти...

Кой казва че тези добре платени комерсиални поръчки трябва да са непременно свързани с фотография.
Също така има стотици примери на добри фотографи бизнеса на които не зависи от фотографията.
Даже честно казано си мисля че тези вторите са много по добри и креативни фотографи от професионалистите.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: itilien   
Дата:   28-08-15 16:32

Според мен комерсиалността не се определя от цената на поръчката, а от самото наличие или отсъствие на поръчка. В тоя ред на мисли, повечето от големите художници (като Рембранд или Леонардо) също са изпълнявали комерсиални поръчки - било то на местните аристократи или на църквата.
Комерсиално естествено не значи, че не може да е изкуство. Комерсиалните картини на тия художници се приемат за изкуство.

Дали продукта ще бъде качествен и дали ще е изкуство, може да зависи и от фотографа и от клиента, и от цената.

Още по-ясно е какво е некомерсиално. Когато някой автор изрази някакви изцяло вътрешни негови си идеи. Резултатът не е гарантирано качествен, нито гарантирано изкуство.

Иначе фотографът може да се развива като художествено добър без да има нужда от комерсиални фотографски проекти. Само че трябва да работи нещо друго, което да му позволява да инвестира във фотографските си проекти.

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: batsali   
Дата:   28-08-15 16:41

Ееее, hrup, и твоя ник сигурно трябва да ме кара да си представям селски бек, който хрупа фъстъчки бивайки лигаво пиян, но рядко си позволявам да си правя толкова елементарни заключения. Благодаря, че толкова бързо доказа предположението ми [cool]

Ето какво да пуснеш на ваща маса, от наща маса.

https://www.youtube.com/watch?v=H28YlOrnTaA


Айшето вече щрака с пръсти....



Публикацията е редактирана (28-08-15 16:42)

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   28-08-15 18:39

Не се нападайте сега де, ясно ми стана, че всеки има собствена интерпретация относно комерсиалната фотография. Изненада ме малко категоричността на borissov, но предполагам, че това което казва наистина го усеща върху себе си. Иска ми се да вярвам, че е взискателен спрямо поръчките и едва ли ще захароса нацупена бамбина с джуфки на ЖП гарата със стар куфар под мишничка колкото и да му плащат. Понеже това може да е в разрив с личните му приоритети.
Да изключим единиците осмислили значението на този процес и да се върнем на местна почва.
Красива моделка равна ли е на комерсиална фотография. Дете погледнало нагоре с надеждичка равно ли е на добра фотография? Прешарпена баба, равна ли е на фотографско майсторство? Изрязано и сложено равно ли е добра идея и реализация?
Опитайте с критика там и ще ви обяснят, че тяхната цел не е по-различна от комерсиалната фотография! Ще раберете, че и те са хора...да...раними при това, но следващото е дваш по зле от предходното, а критериите плуват в бълвоч от кънтри и латино, само защото чалгата залязва. Щеше ми се повече "комерсиални" фотографи да се включат, не само умници, като вас за да разберете за какво говоря. Няма как да не ви се е случвало. Това вилнее на последък.
Когато вляза тук аз съм повече зрител от колкото автор, защото ако пусна евентуално един кадър, ще видя 1000 и няма как да не се вълнувам или да не приемам лично видяното.
Явно и "комерсалната фотография" има подразделения:
1. комерсиална фотография
2. псевдокомерсиална фотография.
Едната се води по фотографски критерии, а другата само отразява ехото на принципите. Резултата обаче явно е сходен, защото ми се струва, че отзивите при псевдокомерсалните е досущ равнопоставен на комерсиалните, независимо от парите които са получили последните...
И аз, като всички вас имам приятели фотографи, които хранят семейства с това.
Само си представете на една сватба от 400 души, колко ДиЕсЕлЕра ще има? Поне 20, от тези хора 19 със сигурност са тук сред нас. Всички поощрени или излъгани ...от нас. Дест от тях непоправимо!
Защо ми говорите, че трябва да се подминават кофти фотографии?
Достъпното също не е гаранция за успех. Наистина съм на косъм да започна с примерите, но ще бъде обидно, за това няма!

Отговори на това съобщение
 Re: комерсиалната фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   28-08-15 18:41

Пак се отплесна темата на профита срещу обикновени... от ония. [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »