Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: ivaivalito   
Дата:   27-04-15 09:40

Здравейте

Прави ми впечатление ,че като меря със светломера и снимам с Фуджито снимката е добре експонирана най-ниското ИСО на Фуджито е като на Никона 200.Като снимам с Канона на ИСО 100 снимката ми идва малко тъмна а светломера ми казва примерно Ф5.6 исо 100. Има ли разминаване в Исото на различните марки апарати .Или просто светломера нещо ми е бъгав ?

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: iasen2   
Дата:   27-04-15 09:46

не е проблема ти в светломера :)
Най точна експозиция може да определиш със сива карта.При правилна експозиция трябва да отчетеш цвят в RGB на практика около (110,110,100), като теоретично е (127.127.127) Там няма как да сгрешиш ако знаеш как се мери с нея . От показанията и може да определиш кой вярно отчита.

На флашметъра някъде отзад има копче за корекция и калибровка . Моя флашмтър е калибриран за -2/3 при исо 100 и бленда 8 спрямо моя фотоапарат.



Публикацията е редактирана (27-04-15 10:04)

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: ivaivalito   
Дата:   28-04-15 01:10

Калибрирах го и на мен ми показа тъмничко и -1/3 .А каква е разликата между компенсация на екзпозицията и компенсация на калибрацията ? Exposure compensation -Calibration compensation

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: mihalo   
Дата:   28-04-15 03:17

Има "разминаване". Производителите наистина хитруват. Има цял научен раздел, нарича се сенситометрия. Как се използва светломера също е не прост занаят. Идеята в крайна сметка е да се вмести целият диапазон на яркости в това което може да поеме матрицата или пък филма, т.е. между неразличимото в тъмното и изгорялото в най-светлите места. Рецепта няма, всичо е въпрос на виждането на "автора" за каквото иска да получи като внушение. Отделно има и грешки в схемотехниката, не всичко е изпипано до съвършенство. Няма как да обясня просто, всички си носим отговорността за онова, което все още не сме научили. [smilie22]


Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: iasen2   
Дата:   28-04-15 07:17

ivaivalito , Exposure compensation -Calibration compensation - за флашметъра ли питаш :)

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: alext   
Дата:   28-04-15 09:53

Тук може да намериш разяснение относно сензорите на fuji и iso- то.

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: vgramatikov   
Дата:   28-04-15 10:07

Само Фуджи послъгват с около 2/3 стоп.

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: ivaivalito   
Дата:   28-04-15 14:05

Iassen2 -Да за флашметъра питам каква е разликата между двете

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: iliyanb   
Дата:   28-04-15 14:07

Коректно за какво? Важен е крайният резултат, а дали е коректно исото няма никакво значение. Дълбаенето в техническите въпроси е най-лошото, което може да се случи на човек, който харесва фотографията.



Публикацията е редактирана (28-04-15 14:08)

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: ludiakolio   
Дата:   29-04-15 09:02

В нета четох,че стандартизацията за светлочувствителността са самите стъпки за двойно нагоре или надолу ,а самите резултати имат някакъв толеранс и се мери в Джипег,а не в роу.Така че сравнението между различни марки винаги ще има разминаване.Калибриране на светломера спрямо определен цифрак е най-добрия вариант според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: iasen2   
Дата:   29-04-15 10:29

"А каква е разликата между компенсация на екзпозицията и компенсация на калибрацията ? Exposure compensation -Calibration compensation"

и двете се правят с един същи бутон, който е някъде отзад до батериите на голяма част от флашметрите . Практически правиш едно и също но с различна цел - Calibration compensation - това е за да калибрираш флашметъра , а Exposure compensation е чисто творчески похват - ако искаш да преекспонираш или недоекспонираш снимката за да може да вкараш детайл в краищата на динамичния обхват- примерно снимаш хора с по тъмна или по светла кожа . Много използван и актуален похват в америка заради негрите. Тука циганите се снимат рядко :))))) Това е лично мое мнение разбира се

Миналата седмица снимах едно семейство от Румъния - жената и децата - светли като скандинавци , мъжа с тъмна кожа. Много си личеше на снимката , та мъжа го изсветлявах :)))

В ютуб има доста филмчета за тази компенсация.

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: vgramatikov   
Дата:   29-04-15 10:41

iliyanb ами крайния резултат се влиае от това ,че ако снимаш с фуджи на 1600 исо получаваш скорост като с Никон/Канон на 800-1000 исо. И качеството на изображението е по-ниско за постигане на една и съща желана скорост и излъпняването на задачата. Така ,че крайния резултат е пряко зависим.

При сравненията вече всеки сайт отчтита това "послъгване" от страна на Фуджи.

Х-транс технологията определено увисва пред новите 24мп сензори без АА филтри.

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: iliyanb   
Дата:   29-04-15 10:49

Pd, без фотографски претенции, ето едно 6400 на фуджи без шумопотискане, обработено през продукт на Adobe, за които твърдят, че не са оптимални за този сензор:


https://farm9.staticflickr.com/8632/16363195909_dfba252689_b.jpg



Имах предвид: крайният резултат ме задоволява, а дали това исо не е всъщност 4000 - за мен няма никакво значение.

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: marves   
Дата:   29-04-15 10:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: izabela   
Дата:   29-04-15 10:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: iliyanb   
Дата:   29-04-15 10:54

Лъвче, лъвче [smilie18] [smilie18] [smilie18] [thankyou] ,

Напиши ми някое любовно съобщениеhttps://photo-forum.net/joro/emoticons/original/redrose04.gif



Имаш задача - да завършиш 4 клас. Знам, че на стари години е трудно, ама ще е добре за граматиката и правописа[smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (29-04-15 10:57)

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: izabela   
Дата:   29-04-15 10:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: iasen2   
Дата:   29-04-15 10:59

izabela , темата е за фотография , а не да си мерим пи... опа грешка, фотоапаратите кой повече може да снима на високо исо ............

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: izabela   
Дата:   29-04-15 11:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: iasen2   
Дата:   29-04-15 11:03

izabela [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: vgramatikov   
Дата:   29-04-15 11:03

iliyanb нищо кой знай ко не показваш :)

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: iliyanb   
Дата:   29-04-15 11:05

Ми покажи бе Pd. Аз тестове и сравнения не правя. Дай конкретни примери, при които фуджи издиша, щото еди какво си не е както си трябва ....

Иначе професорски напъни из нета и аз съм чел от много снимачи, дето си наснимали порцелановия сервиз с различни камери - и готово ревю и крайни изводи.



Публикацията е редактирана (29-04-15 11:06)

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: izabela   
Дата:   29-04-15 11:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: tziko   
Дата:   29-04-15 11:08

Кофти е, че послъгват така. По принцип ISO означава стандарт, които трябва да отговаря на определени параметри. Явно Фуджи и някой други марки, вече не отговарят на този стандарт. Съответно трябва да бъдат санкционирани за това, че подвеждат потребителя. Не ми е ясно обаче кой ще наложи тази санкция.

Отговори на това съобщение
 Re: До колко е коректно ISOто на различните марки .
Автор: iliyanb   
Дата:   29-04-15 11:09

Лъвче, издръж мъжки до бана. Близо е [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »