Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: J0R0   
Дата:   19-11-14 11:28

Споделям:
Моето дело беше изключително лесно, защото за част от снимките имах негативи, които представих в съда.
Цифровите, за които нямах негативи пък бяха вече публикувани в разни списания, където под снимката ми стоеше името.
Делото се точи около 2 години, може би и малко повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: rx   
Дата:   19-11-14 11:41

В едни други държави ако пък погледнеш без да искаш деколтето на колежката, като нищо може да станеш пиленцето на 2-метров пандизчия за "изнасилване с поглед". Внимавайте какво си пожелавате :) Бързият съд, който се влияе от сълзи, сополи и драматични постановки има други, не по-малко неприятни странични ефекти. Ако прочетеш всички мнения на един дъх, дори тези, които си противоречат в позицията си, са на едно и също становище за следното - трябва ти добър адвокат, и в следствие на консултациите с него - добър доказателствен материал. И в България, и в Гърция. За страните дето висиш по дърветата може би стратегията е друга :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Petkow   
Дата:   19-11-14 12:09

За колегите с канон :)


Canon 5D - CFn-20: Add original decision data (used for image verification with DVK-E2) 0: Off 1: On

Понеже това с доказателството е тънък момент. Джапанките са го помислили. Понеже криминолозите искат и те на цифрово да снимат. Ама ако може и да е сигурно. Примерно това е признато в УСА като достатъчна информация за достоверността на кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ksuhorukov   
Дата:   19-11-14 12:20

Оставам с впечатлението, че някои хора продължават да не разбират, че доказването не е проблем от технически характер, а задача, която в хода на един съдебен процес се решава чрез строго ограничен инструментариум и процесуален ред.
Какво за Бога значи достоверност на кадъра? Ако си дадеш камерата на друг, то той никога не би могъл да докаже авторство на тези кадри? Да, знам че звучи абсолютно несериозно, просто защото не е сериозно...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Petkow   
Дата:   19-11-14 12:22

Е това значи да не си давате камерата на друг ако имате толкова голямо притеснение.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: shamelessEyes   
Дата:   19-11-14 12:27

добре де, нали има тука заместник министър на културата. Някой запознат ли е с това какво става със закона за културата?

Като автор-фотограф, не е ли най-добре да имаш © регистрация и това да ти решава подобни проблеми?


Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Kolev68   
Дата:   19-11-14 12:58

Като си пазя негативите [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: chukov   
Дата:   19-11-14 13:12

С какво регистрацията ти като автор-фотограф (shamelessEyes ) доказва авторството ти

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: shamelessEyes   
Дата:   19-11-14 13:20

ако ти кажа ще трябва да те... [smilie5] ама не би било морално

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: lukcheto   
Дата:   19-11-14 13:29

@ Тед, само това ще кажа:

Адвокатът не е този който заплаща депозита за съдебната експертиза! Ако случайно не го знаеш, да кажа, да си направиш изводите сам. Етиката тук се намесва и не мога да изложа повече подробности. НО, и след като подробности няма, и НЕ СИ наясно какво се е случило "не сипвай с големия черпак" и не ми дръж такъв тон, моля! Направено е всичко което като професионалист съм сметнала че трябва да се направи, на мен ли обсняваш какво е да защитаваш кауза без експертиза, ай нЕма нужда, знам какво доказва тя и защо е съществена.Още повече знам трудността при нейната липса на апелация....но твоето ГОВОРЕНЕ по никакъв начин не решава ситуацията, така че хапвай повечко шоколад, бананки и тн благини...

Понякога "клиентът е най-големия враг" (из мнение колега адвокат). Експертиза е поискана и допусната, НЕ Е ПРОПУСНАТА! Незаплащането на депозита конкретно в случая не е в моята компетенция, а е лично решение...въпреки обяснението за нейната значимост.

Доволен?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: shamelessEyes   
Дата:   19-11-14 13:30

доколкото мога да разсъждавам, дори регистрацията в този сайт би могла да носи запазени права.

Мен ме втрещява това, че става въпрос за автопортрет, в който авторът е и модел. Ако не като автор, то са нарушени други права.

Не знам, не разбирам, просто ми звучи нелепо.. и вместо елементарни неща като този случай в съседната тема ( Правен абсурд и кой е на снимката? ), да се разрешават, не за два часа ами за секунди.., трябва да се допитваш и да ъпдейтваш теорията за относителността [smilie5]



Публикацията е редактирана (19-11-14 13:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: rx   
Дата:   19-11-14 13:53

Ако примерно живота ти е на кантара, под формата на доживотна присъда за тебе, която зависи от уточняването на тази снимка, ще искаш ли нещата "да се разрешават за секунди"? ;) Законът е един и същ и създаването на каквито и да е прецеденти си е доста вредно събитие. Затова и закона не се тълкува - всяка дума трябва да значи точно това, което пише в тълковния речник за нея, а между редовете има единствено бяла хартия.
Вече защо закона е такъв или онакъв не е работа на съда, а на едни 240 люде, които имаш право да джуркаш през 4 години :)

След като защитничката на авторката обясни случката, не мисля, че има нещо неясно - била е информирана, била е предупредена, адвокатката си е свършила работата. Оттам нататък защо авторката е решила да се откаже и да понесе съответните последствия и разходи - може да каже само тя. За мен е по-непонятно защо при това положение са правени циркове в Господари на ефира и са казани неща, които са, да го кажем по-леко - разминавания между твърденията й в ефир и това, което пише в съдебното решение. В другите страни, за които си говорим, обидите към съда и клеветите спрямо съдии, предполагам биха имали доста неприятни ефекти...



Публикацията е редактирана (19-11-14 13:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: M_D   
Дата:   19-11-14 13:54

Нотариусът съставил протокола:
"Може само да се радваме че съдебната практика не е закон.Законова разпоредба която ни оправомощава да съставяме подобни протокол има." :)


Добре де, толкоз ли е трудно да се каже коя е тая разпоредба? Номер, име, алабала.


Има много начини да се докаже, че една снимка е била някъде някога в интернет. Особено за посещаван сайт, който се кешира на не едно и две места по веригата и се индексира не в една и две търсачки, нали тъй?... Ако някой е решил да прави золуми в Интернет, да има предвид, че калните следи с достатъчно желание се откриват и има подготвени хора, които знаят как да си вършат работата.

Чакам да видя. И касата бира чака. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Краси-Чочева   
Дата:   19-11-14 16:12

Здравейте! Надявам се, че мога да използвам темата, тъй като и аз имам подобен проблем.
На 6.08.14 г. в Жълт труд е публикувана моя снимка на първа страница. Снимката е взета от Facebook, от профила на събитието, което снимах. Никой не ме е потърсил, въпреки че в инфото на файла е написано кой е автора и как могат да се свържат с мен, а също в описанието на снимката във Facebook има линк към сайта ми. Снимката е с размери 675 х 900 пиксела, на вестника ясно личи лошото качество на изображението. Друг фотограф не е снимал на това събитие. Фотоапарата е в мен, но е закупен от Ebay и съответно не е на мое име. Пазя RAW файла и други снимки от това събитие, има свидетели, които също са на снимките. На страницата на събитието има и други снимки, които съм предоставила.
Въпроса ми е какво може да се направи по случая и може ли тези от вас, които имат опит с подобни дела, да препоръчат адвокат. Също, ако е възможно, да ми кажат колко може да ми струва, може и на лични. Много се чудих какво да правя, надявам се че можете да ме посъветвате.
Искам да питам и какво става, ако фотоапарата вече не е в автора на снимката или не работи.
Благодаря на всички, които писаха по темата, научих доста неща.

https://photo-forum.net/static/forum/2014-11/omuy5216.JPG


https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/10011397_504032036373633_869612839_n...




Публикацията е редактирана (19-11-14 16:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Iordanov   
Дата:   19-11-14 17:49

Що да са кът вещите лица!?
Аз познавам поне три, и аз самият съм. Това са технически експертизи, изображения и видео и лицева идентификация. И разбира се наѝ-важното нещо е точната формулировка на задачите. Съдът няма специални звания, затова разчита на експерти.
Колкото до депозита, същият се определя от Съдът. Между другото съм виждал сметки от по 15 000 лв., говорим за бюджет.



Публикацията е редактирана (19-11-14 17:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: asahi   
Дата:   20-11-14 01:29

Що да са кът вещите лица?

Те сами по себе си не са кът, но лесно могат да бъдат отзовани, т.к. се познават с ищеца. Изборът им в случая е по-труден.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: imitev   
Дата:   20-11-14 09:08


Аз откога пея да си слагате водни знаци???

Покритото мляко котките не го пипат...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Iordanov   
Дата:   20-11-14 10:11

АСАХИ, единствено не трябва да имат родство и дела. в Бг всички с познават.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Тед   
Дата:   20-11-14 14:15

лукче, извинявай, че съм те засегнал.
Но и ти държиш тон, който не отива. Аз съм дал мнение, понеже някой пита - чуков беше.
Нито съм тръгнал да се дръгна с това дело, което дори да спечелите, едва ли ще вземете повече от 100 лв...
което си е чиста загуба за двете страни.
На никой нищо не сипвам - дали ти или с набис заедно - работата е зле, това е.
Кой какво е правил ...никой не го интересува, резултатът е налице, а има 2 теми и всеки пита
как да докаже, че е автор.

Твърдя, че в случая не е виновен съда, оправете си го на 2 инстанция.
Най-малкото съм писал или засегнал някой персонално - коментирам съвсем безплатно делото.
Не защото съм велик, а чуков пита...в тази или др. тема...

Аз съм ви дал съвет и оценка от страни - вие правете каквото искате.
Клиентът като не плаща експертизата - той губи,ама е смешно да обясняваш на публиката, че няма вещи лица....
Ама защо се излагате по ТВ с голословни твърдения, че съдът е некомпетентен и дори името на съдийката споменавате.
И двете се появихте...значи поддържаш тая щуротия..

Ти тепърва ще видиш камшика на това при спорни дела 50 на 50...как те удрят колегите и през ръце....
В това съм сигурен.

Стига толкова. Оправяйте се. За какво се борите и вие не знаете.



Публикацията е редактирана (20-11-14 14:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: nsirakov   
Дата:   20-11-14 18:37

абе ако въпроса е в таксата, дайте да съберем парички за тази такса, аз давам от сърце 10 лева

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: falcon   
Дата:   20-11-14 22:21

Венета е много права, съда да го ........[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ecobo   
Дата:   21-11-14 21:31

Тед, тук е мястото и времето да споделите и да видим кой повече дела за авторски права има спечелени: ти или колежката, която така самоотвержено обявяваш за некадърна.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ksuhorukov   
Дата:   22-11-14 10:56

Това кой колко спечелени дела за авторски права има зад гърба си няма никакво значение за конкретния случай. Всяа коза виси за свой крак, както се казва и всяко дело е самостоятелно. Не виждам в темата някъде да има лични нападки към когото и да било. Да, посочвани са очевидни недостатъци още от самото начало на водене на делото, но това са обективни положения и не са свързани с личността която води делото. Лично аз по-скоро допускам, че е възможно професионална помощ да е искана на по-късен етап, а не от самото начало. В противен случай много неща остават необясними.

Не виждам причина да нападате някой, който с 5 реда ви казва самата истина, колкото и неудобна да е тя. Най-важното в случая беше последното изречение, но... каузи всякакви.

За мен също е изненадващо, че едно шоу предаване може да бъде използвано като трибуна за несъстоятелни аргументи срещу някой, който на практика си е свършил работата както трябва, при това се е мотивирал достатъчно добре. С интерес ще чакаме произнасянето и на втората инстанция. Дано и там съда не е толкова "некомпетентен" и попаднете на член в състава, който да е поне запален аматьор във фотографията, въпреки че и това едва ли ще помогне.

И наистина моля да продължим без личностни нападки. Не носят полза никому.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: lukcheto   
Дата:   27-11-14 16:38

Тук няма какво да се каже,а?!?! И все пак.... чакам да ми се сипе с големиО черпак, независимо от изхода! Благодаря! @-->-
ПП Само чакам да видя дали ще обжалват, за да кажа, АЛЕЛУЯ!...и НАЗДРАВЕ!

Решение № 85
към дело: 20144100100114
Дата: 11/26/2014 г.
Съдия: Георги Драгостинов
Съдържание
за да се произнесе, съобрази:
Предявен и иск с правно основание чл. 94, ал. 1 във връзка с чл. 18, ал. 2, т. 6 и чл. 3, ал.1, т. 7, предложение първо от Закона за авторското право и сродните му права.
Ищцовата страна – И. Г. И. - излага в исковата си молба, че на 16.08.2013 година случайно открил, че четиринадесет фотографски изображения, създадени от него и публикувани на профила му във Фейсбук с неговото име, са взети от профила му и публикувани на профилната страница, също във Фейсбук, на събитието "B.st.c.", поддържан от ответната Ф., като снимките са идентифицирани вече не с неговото име, а с емблемата на федерацията. Тези снимки той открива и на уебсайта на ответника http:// bsf-bg.com, като отново мястото, на което е поставил името си върху снимките, идентифициращо го като автор, открива логото на ответника като автор. Снимките били създадени на 15.06.2013 година на организирано от ответника атрактивно събитие "B.st.c. 2013" в гр. В. Т. с личен фотоапарат марка Сони А 700 с обектив Сони 70-400Г. Като излага доводи за нарушаване на авторското му право върху посочените фотографски изображения, по реда на настоящото производство претендира присъждане на сумата от 2 000 лв., обезщетение за имуществени вреди, законна лихва върху вземането от предявяване на иска насетне и присъждане на разноски.
Ответната страна – "Б. С.", гр. В. Т. – оспорва иска с възражения ищецът да не е носител на авторско право, защото фотографските снимки не са обект на авторска закрила. За да се вписват в нормата на чл. 5 от ЗАПСП те следвало да са резултат на творческа дейност. В казуса се отнасяло до любителски снимки, публикувани във Фейсбук - общодостъпна мрежа за публикуване на всякаква информация и снимков материал. Ответникът твърди да не е ползвал процесния снимков материал. С ищеца договор не е сключвал, щото да се ползва от правата, дадени му от чл. 36 от ЗАПСП. За отразяване на събитието на 14 - 16 юни, 2013 година ответникът сключил договори с лица, сред които ищецът не попада. Изработените снимки били любителски, подобрени с общодостъпен софтуер , а това елиминирало характеристиката им на обекти, резултат на творческа дейност.
Съдът обсъди доводите на страните и като прецени, по реда на чл. 235, ал. 2 и 3 от ГПК от ГПК, събраните по делото доказателства, приема за установено следното:
Не се спори, установява се от обясненията на страните, че на 14 - 16 юни, 2013 година ответникът е организирал в гр. В. Т. атрактивно събитие "B.st.c. 2013", на което е присъствувал и ищецът. Няма спор, че е изработил процесните снимки със свой апарат, че са публикувани на профила му във Фейсбук, както и че оттам са пренесени в профила на събитието в същата социална мрежа, а са публикувани и на уебсайта ответника http:// bsf-bg.com. Последните два факта са видни и от приложените копия от снимки от въпросния сайт и от справката на " ..."-ООД, гр. С. за посещенията на уебсайта на ответната Ф..
Изложената фактическа обстановка налага извод за доказаност и основателност на предявения иск. Съдът го уважава, водим от следните съображения.
По безспорен начин по делото е установен фактът на създаване на процесните фотографски изображения от ищеца. Те са изрично регламентирани от закона - чл. 3, ал. 1,т. 7 от ЗАПСП като обект на авторско право. Използването им от ответника без разрешение без договор по чл. 36 от ЗАПСП сочи на нарушаване на правото на ищеца по смисъла на чл. 94 от ЗАПСП. В този смисъл искът е доказан по основание.
Обстоятелството, че името на ищеца под снимките е заличено и вместо него е поставена емблема на ответната Ф., че снимките са публикувани на общодостъпно место за принципно неограчинен период от време, както и базата от която вещото лице по изслушаната експертиза е изходило, щото да остойности еднократна услуга по снимково отразяване на едно събитие като пакет, аргументира съда да приеме, че искът е доказан в търсения размер - чл. 94а от ЗАПСП. Така претенцията се явява основателна вцялост и следва да се уважи според заявеното с присъждане на законна лихва от образуване на делото насетне.
Доводите на ответника са неоснователни и затова не могат да повлияят на изхода на спора.
Дали фотографските изображения са обект на авторско право е въпрос решен с позитивен отговор от самия закон - чл. 3, ал. 1, т. 7 от ЗАПСП. Че изработката им е резултат именно на творческа дейност косвено е видно от обстоятелството, че самият ответник е намерил за уместно да ги публикува на своя уебсайт, очевидно с очакване по този начин да афишира дейността си.
В разрез с доказателствата по делото е твърдението ответната Ф. да не е ползвала процесния снимков материал. Публикациите в нейния уебсайт сочат обратното.
Именно защото между страните не е сключвал договор по чл. 36 от ЗАПСП публикуването на снимките съставлява нарушение на авторско право. Този довод всъщност обслужва тезата на ищеца в по-голяма степен, отколкото тази на ответника.
Обстоятелството, че ищецът е публикувал снимките на общодостъпно място в социална мрежа с безплатен обмен на информация не дава възможност за използването им без разрешение. Според чл. 24, ал. 1, т.6 от ЗАПСП е допустимо без съгласие на автора възпроизвеждане по фотографски начин на произведения, свързани с актуално събитие, само при посочване източника и името на автора. Вместо да остави името на автора - аргумент от чл. 6 от ЗАПСП - на снимките, ответникът, при публикуването им на своя уебсайт, е заличил това име и е поставил свои индивидуализиращи белези.
Изходът на спора и правилото на чл.78, ал. 1 от ГПК сочат, че ищецът има право на разноски, по делото доказани като сума от 853,90 лв. Следва да се присъдят с настоящото решение.
По изложените съображения съдът
Р Е Ш И:

Осъжда "Б. С.", гр. В. Т. да заплати на И. Г. И., ЕГН: * от гр. П., ул. "Я. С." № 4, етаж ІІ сумата от 2 000/две хиляди/ лв., обезщетение за имуществени вреди, причинени от използване на фотографски изображения, четиринадесет броя, създадени от ищеца на 15.06.2013 година на организирано от федерацията в гр. В.Т. на 14-16 юни, 2013 година атрактивно събитие "B. st. c. 2013", ведно със законната лихва по чл. 86 от ЗЗД върху вземането, считано от 07.02.2014 година до окончателното му заплащане, на основание чл. 94, ал. 1 във връзка с чл. 18, ал. 2, т. 6 и чл. 3, ал.1, т. 7, предложение първо от Закона за авторското право и сродните му права, както и сумата от 853,90/осемстотин петдесет и три лева и деветдесет стотинки/ лв., разноски по делото, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред Великотърновски апелативен съд в четиринадесетдневен до страните срок от съобщението, че е изготвено и обявено.

Съдия:



Публикацията е редактирана (27-11-14 16:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: chukov   
Дата:   27-11-14 17:20

Тъкмо я пуснах в друга тема да гледат философите

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »