Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: stef7   
Дата:   26-10-14 09:57

Ами тъй като този софтуер не идва от производителя, а бърника по функциите на камерата е естествено да има предупреждения, че може да скапе нещо в камерата. Но досега не съм чул на някого това да се случило. Риск има но според мен минимален, разцъквал съм доста от менютата и досега никакви проблеми. Според мен няма как да счупи нещо по механиката или електрониката. Най-много нещо да блокира при работа. Спира се, вади се батерията, вади се карата за да зареди само оригиналния фърмуер и в 99.99% тава би трябвало да оправи нещата. Оригиналния фърмуер не се модифицира, този хак е един вид надстройка. Не се притеснявам да сложа и ползвам хака, но ако ти се притесняваш, тогава може би по-добре да не го ползваш.

@IDA, според мен timelapses не са видео и затова си има специален термин за тях. Което не означава, че не ми харесват. :) Но може да ги правиш с всички камери на цената на много щракания на затвора. Но повечето от съвременната генерация безогледалки имат електронен затвор, така че не само Canon и ML хака го могат това.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   26-10-14 15:29

"Но повечето от съвременната генерация безогледалки имат електронен затвор, така че не само Canon и ML хака го могат това."

Да, така е Stef7, но сега вече и милионите притежатели на каноски DSLR-и могат да си добавят и тази функция към апаратите, при това напълно безплатно - нещо, което досега не беше възможно. Сега всеки притежател на трицифрено канонче ще може да прави ето такива невероятни неща:

Vincent Laforet

и то, без да хаби ресурса на затвора си. Чудя се, колко ли 5Д марк тройки е потрошил Винсент Лафоре снимайки time lapses по гореописания начин с щракане на механичния затвор на всеки кадър. Сега и той ще може да въздъхне с облегчение. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: siluet   
Дата:   27-10-14 16:41

Инасталирах една от последните нощни МЛ, на 60Д но невиждам да има тихо снимане на висока резолюция, а и нямам такава настройка в подменюто на "тихи снимки". Апарата прави тихи снимки на половин спусък записва ги като ДНГ но са 2мп, нестават и за FHD таймлапс, иначе с интервалометъра става супер.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: Ando   
Дата:   27-10-14 17:18

siluet, в последната Nightly Build модулът за тиха снимка не поддържа Full Res, поне за 550D е така. Изтегли версията от 26-ти септември, там има Full Res, при мен обаче не работи коректно. [smilie2] А и още нещо - вчера апарата ми показа Err 70, но не знам дали МЛ има нещо общо с това. След сваляне на батерията апарата се оправи, но като чета коментарите за тази грешка на някои от потърпевшите камерата е минала през сервиза...

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   27-10-14 17:43

Причината FRSP да е отстранена от последните нощни версии е, че все още не е съвсем стабилна и от време на време дава грешки, особено при първите опити след инсталацията. После обаче се оправя и работи учудващо добре. Вчера в продължение на 2 часа заснех поредица от 400 кадъра в единичен MLV файл със 7Д-то и всичко премина безпроблемно. След последния кадър, апаратът сам си спря и остана на тъмен екран, за да не хаби батерията. Конвертирането от MLV в DNG също мина без проблем.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: siluet   
Дата:   27-10-14 18:25

IDA при мен безшумните кадри са си отделни 2 мп DNG файлове при теб как станаха в един MLV файл?

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: Ando   
Дата:   27-10-14 19:00

siluet, когато инсталираш версия на модула с Full Res Silent Pic имаш 2 опции за файловете - DNG и MLV.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: Ando   
Дата:   27-10-14 22:07

siluet, за Full Res Silent Pic с опции за запис на файловете във формати DNG, RAW и MLV замени модула silent.mo от директорията ML\modules\ с ето този. От един-два часа го тествам с Canon 550D и се държи стабилно за сега - в комбинация с интервалометъра безпроблемно си направи няколко поредици от 25 кадъра с резолюция 5202х3464 пиксела. Утре ще направя един тестов 4к таймлапс. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: siluet   
Дата:   27-10-14 22:19

Благодаря, като свърша работа довечера ще го пробвам, у канадско още работим [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   27-10-14 22:36

Siluet,

Ando го е описал съвсем точно. Това е решението. Аз също ползвам версията от 26. 09. с нейния си silent.mo и при мен работи добре, въпреки че, както казах, от време на време дава грешка. С изваждане на батерията се оправя. В момента момчетата работят по отстраняване на грешките в модула, но за съжаление, това се оказва костелив орех, тъй като всеки канонски модел си има специфични особености и много от нещата изискват сериозни тестове, докато се установи източникът на всяка грешка. Така че, засега ще трябва да се въоръжим с търпение, докато оправят модула и го качат в нощните версии. А дотогава, тестваме с това, което вече имаме.

Впрочем, забелязах, че записът на поредици от отделни DNG кадри работи по-стабилно, отколкото в MLV файл - практически без грешки. Неудобството е, че когато снимаш много поредици, трябва след това да си сортираш кадрите на ръка, което не е никакъв проблем, тъй като имената на кадрите от всяка поредица се отличават от тези на останалите и маркирането и сортирането в отделни директории става много лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   28-10-14 11:26

IDA, видях първите ти опити. Добре си се забавлявал.
Локализирах гледната ти точка + - един прозорец [smile]

Комшии сме /почти/, един км за София е нищо.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: PresMo   
Дата:   07-01-15 19:52

Здравейте !!!

От скоро се чудя дали да взема и аз да си инстална на моето 7D ML и май ще взема да го направя... Причината е, че искам да направя поредица от TimeLapse и да впечатля моите ръководители в ЮЗУ "Неофит Рилски"... Наистина съм много вдъхновен, а и съм първи курс нали трябва да се доказвам... Понеже не искам да попилея моето 7D с хиляди щраквания на затвора и драстично да съкратя живота му, чудех се дали вече е ясно дали този "Silent Pic" наистина работи безпроблемно... А и така и така ще си качвам Magic Lantern... та си мислех и видеото да му ползвам като си взема една бърза карта 64GB ... Изчетох всичко до тук и много се зарадвах, че толкова задълбочено и обстойно разяснявате всичко, супер сте !!!

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: Pink_Kong   
Дата:   08-01-15 21:08

Не разбирам, защо ти e ML за таймлапс. Снимай си RAW статични, отколкото да мачкаш с видео.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: CaracolStudio   
Дата:   08-01-15 22:34

Един тъп въпрос ,може ли да се използва Full-resolution silent pictures и за обикновено снимане приемрно снимаш си сватби така за да не се хаби затвора .

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   09-01-15 14:02

PresMo,

Инсталирах на 7Д най-новата нощна версия на ML от 03. 01. 2015 г., но все още не са вградили функцията FRSP. RAW-видеото обаче работи много стабилно. За постигане на максимално качество, ти препоръчвам да снимаш в режим "3x crop" на максималната резолюция (2496х1200), а след това да режеш по хоризонтала за 16:9 и да умаляваш до FHD. Ако снимаш time lapse поредици и не ти трябва пълната резолюция на сензора от FRSP режима, снимай по същия начин, само че ползвай функцията "FPS override" на ниска скорост, примерно 0,4 к./с.. Качеството е фантастично, видимо трудно отличимо от това на FRSP умалено до FHD размер, а самото видео носи на яка обработка. Със 7Д ползвам EF-S 10-22, който на 10мм дава зрителен ъгъл, както 48 мм на пълен формат. За повечето неща е достатъчно. За по-широк ъгъл, само с FRSP. Естествено, ще ти трябва и регулируем филтър неутрална плътност.

И един приятелски съвет от мен. Ако искаш да станеш добър фотограф, снимай, за да носиш с фотографиите си радост на хората, а не за да ги впечатляваш. Успех!

CaracolStudio,

Разбира се, можеш да снимаш и сватби в FRSP режима, но следва да си наясно със следните ограничения:

1) Функцията работи само в режим на LifeView, т.е. губиш бързина, следящ AF, както и удобството на оптичния визьор. На практика, DSLR-ът ти се превръща в безогледалка.

2) Максималната скорост на затвора ти е ограничена до около 1/13 с., т.е. направо забрави за снимане от ръка на подвижни обекти, освен ако не гониш някакъв арт.

Освен за снимане на time lapse поредици от статив, ползвам FRSP и за нощна улична фотография на статични обекти, (например архитектура), от ръка със стабилизиран обектив, когато не ми се влачи статив. За целта обикновено ползвам EF 24 IS или EF 24-105 IS и с тях без проблем мога да снимам от ръка на скорости до 1/4 с. на ниско ISO. В комбинация с функцията DualISO, постигам до 14 стъпки динамика и така стават много красиви неща, без шум и с безупречно качество. Ако се налага още по-ниска скорост на експонация, снимам по 3-4 еднакви кадъра от ръка, а след това избирам най-резкия. При положение, че не хабя ресурс на затвора, това нищо не ми струва освен тока от батерията. МЛ разполага и с много удобни функции за пестене на енергия, така че дори и това не е проблем.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: PresMo   
Дата:   09-01-15 20:56

Благодаря за изчерпателния отговор и ще се вслушам в съвета ти. Иначе аз така или иначе тия TimeLapsе-ове, който съм решил да правя ще е от статив във всеки един случай, въпроса е в това да не си хабя затвора на фотоапарата, защото тук говорим за поне 5000-6000 снимки, което не си е никак малка цифра... Щом мога да "спася" живота на фотоапарата си, защо да не го направя... Иначе нямам толкова широки обективи все още, но съм се ориентирал към тях... С нашите кропки си е задължително направо... Определено тази функция със "Silent Picture" ще бъде много полезна ... Нямам търпение да я изпробвам и да започна работа по проекта си...

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   10-01-15 09:31

5-6000 кадъра нищо не са. Само за учене и тестове няма да ти стигнат. За проекта сигурно ще ти трябват поне 3-4 пъти по толкова. За такива проекти ML е единственото спасение, ако искаш да си запазиш затвора на апарата. Аз ползвам програмата вече трета година и направо се родих.

Ето едно малко филмче снимано в MLV формат със 7Д по начина, който описах по-горе. Има и time lapse поредици. За съжаление, вимеото смачква тотално, както размера, така и качеството, но поне ще придобиеш представа, какво можеш да очакваш:

RAW видео с EOS 7D


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: presmo   
Дата:   12-01-15 02:03

Да, изглледах филмчето, определяно доста мощно са ги обработвал, малко HDR стой , но е яко !!! Дали може да ми пратиш част от филмчето в оригинано качество, за да видя за какво става дума ? Дори и смачкано от vimeo то отново стой доста добре...

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   13-01-15 20:35

PresMo,

Ето го го горното филмче във FHD (1920x1080) размер:

EOS7D_RAW_Video (FHD)

Имай предвид, че качеството е далеч от максималното, което може да се изкара от 7Д. Това се дължи от една страна на екстремната обработка, която приложих, за да видя доколко RAW видеото държи на обработка, от друга страна, повечето кадри са снимани в нормалната резолюция (1728х972), а след това са увеличени до FHD размер.

Ето и едно клипче с доста по-високо качество, което съм го снимал по начина, който описах три поста по-горе, с минимална обработка:

7D_ef28_Pushek

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   13-01-15 21:01

Ако искаш да видиш разликата между максималното качество, което се постига в FRSP режим и това в MLV режим, снимано на ниска скорост (0,4 к./с.), можеш да погледнеш тук:

FRSP_vs_MLV@04fps

Първите 12 с. от това клипче са снимани в FRSP режим, а останалите 25 с. са MLV RAW видео. Лекото, но забележимо накъсване в FRSP се дължи на това, че записът е правен на бавна (х133) карта, при което времето между кадрите е твърде дълго - около 6,5 с. При записа на обикновено RAW видео в MLV формат, поради по-малкия размер на кадъра, времето между два кадъра е около 2,5 с., което прави движението на облаците и колите много по-гладко и плавно. Ако се записва на бърза карта, времето на запис между 2 кадъра може да падне под 3 с. дори в пълната FRSP резолюция и при това, накъсването вече не се забелязва.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   13-01-15 21:21

А ето и максималното качество на time lapse поредиците, което е постижимо с канонски DSLR в режим FRSP на Magic Lantern:

Noshtni_Time_Lapse_Poredici

При нощните кадри, динамиката, която виждате, е постигната със заснемане в DualISO. Качеството е напълно идентично с това, което се постига и с използването на механичния затвор. С една дума, бих го определил като безупречно.

Препратките към горните 4 филмчета ще са активни 5 денонощия.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: Petri   
Дата:   13-01-15 22:54

IDA, с каква карта снимаш RAW Full HD?

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   13-01-15 23:44

До преди няколко седмици снимах RAW видео с бавни карти на Lexar, Sandisk и Transcend, с които можех да снимам само 5-6 секундни клипчета, но си взех Lexar 64 GB x1066 и сега мога да снимам на скорост 90 МБ/с., докато се напълни картата.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: martin-dm   
Дата:   14-01-15 10:56

Тази карта не я ли дават до 150мб/с??
PRODUCT HIGHLIGHTS
64GB Data Storage Capacity
1066x Speed Rating
Max. Read Speed 160 MB/s
Max. Write Speed 155 MB/s

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: Petri   
Дата:   14-01-15 11:17

Благодаря за отговора, исках да знам дали с тази карта точно ще мога да върша и аз същата работа.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »