Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: kes   
Дата:   21-08-15 09:43

Хобито ми е часовникарството и когато трябва да снема чертеж от механизъм, най- лесно ми е да го снимам, мащабирам и след което да чертая върху снимката.

Обикновено обектите които снимам са плоски с диаметър до 3 см.

Моля да ми препоръчате обектив с възможно най- малкото изкривяване
Досега съм ползвал два метода
1. Canon EF-S 55-250mm 4.5-5.6 IS II на максималното фокусно разстояние от около110 см. Обекта заема около 60 процента от снимката.

2. Полски обектив от Крокус 105 мм фокусно в комбинация с мехче. Обекта заема около 85 процента от снимката.

Но още не съм имал възможност да изпитам частите произведени по такъв чертеж :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: kvakioh   
Дата:   21-08-15 09:46

Макро с 1:1. Между 150 и 3500лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: Pavlov   
Дата:   21-08-15 09:59

Canon EF 100/2.8 USM macro.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: venciwideo   
Дата:   21-08-15 15:17

имам един руски будилник , мога да ти го подаря за части, поемаш си куриерските, ако искаш пиши на лични адрес къде да пращам

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: kes   
Дата:   21-08-15 15:53

Абе и на мен ми се върти този обектив из главата. По принцип харесвам насекомите:), за по малките от тях четох за друг обектив, вече го забравих, то не беше макро а направо микро :)
Това лято щракнах един търтей с моята съпунерчица http://www.amazon.co.uk/Samsung-ES17-Digital-Camera-Optical/dp/B002JM1GXW
докато летеше, но колкото и сулужливо да позираше около камерата не ми се получи особено, с фокуса.

Майтапа на страна трябва да съчетавам нещата за икономия. Ще правя и продуктови снимки на часовници в тента. Там ютуба ме съветва за 50 или 60 мм, така и не разбрах формата на кадъра, пак ще го гледам.
А тази стабилизация IS помага ли ?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: kvakioh   
Дата:   21-08-15 15:58

AКо се иска евтино, подробно и мащабно, се взима един Сигма 50/2.8 макро и стига толкова. И е три в едно- макро, нормален обектив за всичко останало, и портретен ще го докара.
За също компактност има Токина 35/2.8 макро, който за статични кадри, без бързане е точния обектив също. И е две в едно и той.
Нагоре идват 60, 90, 100 макрота, които са по-скъпи и съответно може да затруднят заради размерите си и разстоянието до обектите, т.е не са никак лоши варианти, но малко повече въртене с апарата и обектива над обектите.
Според мен си идеален с една 50/2.8 Сигма или 35/2.8 Токина макрота, има ги за под 500лв, стабилизация не трябва, само чалъми и техника при заснемане, за които ще питаш по-късно немислимо. Но май няма повече да ти отговарят, включително и аз.[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: hrup   
Дата:   21-08-15 16:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: Konstantinov   
Дата:   21-08-15 16:05

Най-малко изкривявания дава обектив над 135мм,аз ползвам един орестор 135мм и снимам от 2 метра,колко площ заема обекта не е от толкова голямо значение,аз така си проверявам профили на зъбни колела, но модулите и частите които правя са над 2-3 мм и съм далече от часовникарските размери.Точностите ,които получавам при такива заснемания не са по-големи от 1,най-често 3-4 десети от мм.Може да сложите свидетел -примерно плоско паралелна мярка или скала от шублер да снимате, за да видите колко са изкривяванията или 2 перпендикулярни линии или скали и между тях обекта.За точни измервания има по фирмите мерителни машини с точност от 2 до 0.1 микрона.
Важно е нещата които снимате да са точно перпендикулярни на оста на обектива да са нивелирани ,апарата също.С макро обектив не съм пробвал и няма представа каква точност ще се получи.



Публикацията е редактирана (21-08-15 16:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: kes   
Дата:   21-08-15 16:23

Гледай ти не знах, че в стабилизацията имало чалъми :)
Обещавам докато не изчета упътването на Д70 да не питам
Костадинов и аз така си ги представям нещата, че телеобектива има най- малко изкривяване и затова снимах с вариото на максимално фокусно.
На този етап не ми нужна по-голама точност от 0,005 мм , на практика и 0,025 ми върши работа. А ти за какви мерителни машини говориш?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: itilien   
Дата:   21-08-15 16:35

kes - не знам дали си правил сметка, ама за да постигнеш точност от 0.005мм при 1:1 макро ти трябват 7200 пиксела по дългата страна. Тогава един пиксел ще ти е 0.005мм. Теоретично това може да бъде постигнато само с 36 мегапикселов апарат и то при макро 1:1. Само че ме съмнява, че има обектив с толкова малки изкривявания, че да се постигне подобна точност. Отделно ме съмнява, че постановката ти позволява такава прецизна перпендикулярност на фотоапарата спрямо равнината на обекта.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: Konstantinov   
Дата:   21-08-15 16:44

От 70-те години има мерителни машини управлявани от компютър -представлява гранитна маса равнинност 1 микрон,детайла се слага на гранитната маса и осезател със сапфирен накрайник по зададена програма отива и опипва точки които искаш да измери,но машините които аз съм ползвал са за по-големи изделия сапфирения накрайник е с диаметър 2-3 мм предполагам че за часовникарски изделия има по-малки и фини машини по фирми занимаващи с фина механика, големи машини има в ТУ, но не знам точно къде,в бившия машиностроителен институт на гара искър по линията на трамвай 20.В ЗММ илиенци имаше 2 такива машини ама вече може и да не съществуват.
Все пак за точности 10 микрона измерване с микрометър,и микрометрични дълбокомери и плоско паралелни мерки трябва да е достатъчно,на мерителна машина аз ходя когато спорим с клиент за точности под микрон,миналата година имах клиент искаше точности 0.3 микрона и някакви секунди отклонения в ъгъла и мерихме.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: batsali   
Дата:   21-08-15 17:07

Едно радикално решение - скенер. Задната страна на повечето механизми май е достатъчно плоска и ще легне идеално на стъклото на скенера. Тази откъм циферблата може да я сканираш след като махнеш стърчащите части за стрелките, които не знам как се казват на български. [smile] При всички положения май ще ти трябват и хубави шублер и микрометър.

Да не би да майсториш копия на скъпи машинки? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: batsali   
Дата:   21-08-15 17:09

"миналата година имах клиент искаше точности 0.3 микрона и някакви секунди отклонения в ъгъла и мерихме."

За какви детайли е било това?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: aldygreen   
Дата:   21-08-15 18:58

Не си казал какъв ти е апаратът, но щом ползваш Canon EF-S 55-250mm 4.5-5.6 IS II, малкото бижу Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM е с почти нулеви геометрични изкривявания, остър по цялата фокална равнина и не е много скъп.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: Konstantinov   
Дата:   22-08-15 00:03

Точности 0.3 до 1 микрон са повърхнини на шпиндели на шлайф машини и вретена на по-новите хай спийд металообработващи машини ,където оборотите са 25-80 хиляди и ако елипсата е по-голяма греят лагерите, намаляват се трайностите на инструментите,изобщо има такива изисквания.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив без геометрични изкривявания за точно предаване чертеж.
Автор: kes   
Дата:   22-08-15 01:45

Италиен не съм правил сметка но го установих на практика по размазаните ръбове. Прав си за равнината. При телеобектива нивелирах корпуса на фотоапарата , после пуснах отвес от центъра на обектива и на отбелязаното място сложих центъра на механизма. Погледнаха във визьора и то се оказа перфектно центриран. За съжаление снимките не ми харесаха и на практика в момента ползвам снимки при които равнинните не съм поравнявал. Ето ги и тях


http://s10.postimg.org/lysxf137d/image.jpg



http://s10.postimg.org/c2wft4mt5/BP2.jpg



Но понеже задачата ми сега не толкова прецизна го давам по смело. В случая правя циферблат и измервам ъгъла на бутоните.
За скенера е интересна идея един приятел е практикува, но на отделни плоски части.
Костадинов ти можеш ли да ми уредиш някъде такава фреза?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »