Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: CaracolStudio   
Дата:   25-06-14 14:37

Че то и сега може директно след като се направят DNG file да се импортнат в FCPX ,но това е за Мак потребители .Обаче съм решил и да понауча Адоб Премиере ,че трябва да понауча и някоя програма която я има и за Уин .Въпреки ,че ми е доста трудна .

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   01-07-14 19:00

Тези от Magic Lantrn са истински дяволи. Ето го и най-новият им пробив:

Silent pictures at full resolution

Ако стане номерът, както са го замислили, ще могат да се правят нови чудеса с апарата на пълна резолюция, без да се хаби затворът му. Например, дълги time lapse поредици, абсолютно безшумно снимане в църкви, театри и пр., при това в серия, 4K видео и куп други неща.

Нямам търпение да пуснат стабилна версия, че да го изпробвам. Поклон пред учените и професионалистите от Magic Lantern!!!


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: langel   
Дата:   02-07-14 17:05

Поклон пред учените и професионалистите от Magic Lantern!!!

Ко става с БАН?
Новият университет се бави нещо.
Инак и там може да се открие една паралелка по Маджик Лантърн.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: sickdreams   
Дата:   05-07-14 16:52

какво стана с това SILENT PICTURE, като направя такава снимка и записва не jpeg, а някъв неотваряем файл с неясно разширение, изписава ми на дипслейя, че в момента прави силънт пикчър hi-res, после ОК, и на картата курец[smilie11]



Публикацията е редактирана (05-07-14 16:53)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   05-07-14 22:54

Новата функция, за която писах по-горе, все още е в разработка и още не е включена в последните нощни версии. Моля, следете темата от препратката за развитие.

Старата "silent picture" функция просто копира картината от екранчето на апарата в Life view. Съответно, качеството не е нещо особено, затова не я ползвам. Начинът на употреба е много прост - активираш функцията, фокусираш в Life view и натискаш спусъка до половината. Апаратът записва изображението от екрана в .dng формат. Аkо искаш да го видиш, отиваш във File manager, избираш го и натискаш View. Работи както за еднократни кадри, така и за серия. За time lapse поредици става също много добре, но качеството не е достатъчно добро, поради ниската резолюция. Затова чакаме новата разработка.

Току що проверих, на каква резолюция записва 7Д-то тихи картини:

1) 1728х1150 в нормален режим и
2) 2520х1200 в режим 3х кроп.

Не е много, но за непретенциозни кадри за web и печат до 13х18 см2 става. Хубавото е това, че кадрите са в .dng формат, т.е. обработват се съвсем нормално като всеки друг RAW кадър в ACR, но значително по-бързо, поради малкия размер.



Публикацията е редактирана (06-07-14 13:07)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   06-07-14 09:32

Ето още една страхотна новина за снимащите RAW видео с Magic Lantern и особено за притежателите на 6Д:

Повече буферна памет за RAW видео

Ако това проработи, значително ще се увеличи продължителността на запис на RAW видео клип, преди записът да прекъсне поради запълване на буфера на апарата. Това е адски удобно при запис върху бавни карти и при апарати с ограничена скорост на запис, като например 6Д. Ако при 7Д-то с моите бавни карти, продължителността на запис се увеличи от 6 на 10 с. например, ще е голяма благина.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: nsirakov   
Дата:   07-07-14 01:34

само да ми мине гаранцията

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   18-07-14 14:40

Ето я и дългоочакваната новина. Момчетата от екипа на ML са успели да локализират максимално количество канонска буферна памет и да я предоставят на ML за запис на RAW видео. Резултатът са доста по-дълги времена на запис във висока резолюция. Личният ми тест на 7Д за резолюциция 2048х1152 (16:9) в 3х кроп режим показа над 18 с. време на запис при скорост 24 к/с. Преди едва достигах 9-10 с. и то пряко сили. Когато ми остане време, ще тествам и с по-бавна карта. Ако и там се получи съществено удължаване на времето на запис, това ще ни спести доста пари от купуване на свръхбързи карти, които все още са адски солени.

Ето и цитат от сайта, касаещ 7Д:

"It's in the nightlies now, and its great. 372 MB buffer for MLV, no need to use the sJpeg setting anymore (keep it on raw through the Canon menu), indicate SRM Memory under the MLV menu, and you're in business. 13 full seconds of 23.976 fps 2496x1044 (2.39:1), which may not seem like much for a full-scale production, but would be awesome for compilation videos like car shows or promotional videos. Write speed seems to be more consistent now as well, mostly averaging 79-81 MB/s on my Lexar 1000x except when pushing it to max resolution."

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   10-08-14 14:09

Всички, които желаят да се информират за актуалния статус на ML към днешна дата, както и за последните нововъведения, по които се работи в момента, могат да погледнат следната тема (третия пост на a1ex отгоре надолу):

http://www.magiclantern.fm/forum/index.php?topic=3072.800

Лично изпробвах най-новата версия и смея да кажа, че програмата работи много стабилно и предсказуемо. Според мен, без притеснения може да се ползва за сериозно снимане на RAW видео, както със звук, така и без. С нетърпение очаквам "тихите" снимки с пълна резолюция, което за мен ще е революция в снимането на time lapse поредици, без механично задействане на затвора. Астро фотографите ще се разкапят от кеф.

Обърнете внимание и на диаграмата в края на поста. Според нея, само през последните два месеца, близо половин милион собственици на 5Дмк3 са инсталирали програмата на апаратите си. Същото са направили над 137000 притежатели на 7Д и над 100000 с 6Д. Явно програмата печели популярност с всеки изминат ден и определено има защо.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: stef7   
Дата:   16-08-14 11:34

С новата памет която са докопали ми дава 2-3 сек. повече при кроп резолюция 2144х1076. И от 11 сек. сега са 14-15. Бива но ползвам по-ниските резолюции, защото 14-15 сек. стават само за определен тип неща.

Silent picture е добро за timelapses при пълна резолюция на кадъра, пести щтракане на затвора.

Хубаво е че се разширяват възможностите, но да си призная гледам вече в друга посока. Sony A7S докарва качество на картинката много близка до RAW само с 8битов кодек и 4:2:0 цвят, а и картинката дъжи умерено на grading. Невероятно но факт. Отличния кодек съчетан с подходящи профили включително S-LOG 2 са част от решението. А е много много по-удобна за работа с вградения си визьор, focus peaking, много по-малък размер на файловете, убийствена чувствителност на сенсора и работа при ниска осветеност, два формата в една камера - Full Frame и APS-C и ред други. Отделно възможността за 4К 8bit 4:2:2 с външна записвачка.

Носят се слухове, че и Panasonic GH4 ще получи нещо като запис на RAW видео при това в 4K с нов фърмуер. Както и log профил подобно на Sony A7S. Той и сега си има 4К 10bit 4:2:2 но през HDMI и човек трябва да се ръси 2К USD и за записвачка. GH4 също е много добра камера за видео ( и снимки).

Има бурно развитие във видеото на компактните и DSLR камери напоследък. Така че скоро може да ъпгрейдна хардуера :), просто чакам да мине Фотокина да видим всичките чудесии които ще изкарат а сега са само слухове.

Иначе с новите възможности на Adobe Premiere а и на Resolve процеса на редактиране на Canon RAW се упростява много. Единствената стъпка в повече от редактиране на видео, което идва от други камери е да мине RAW или ML видео файла през някоя програма като RAWMagic или raw2cdng, която да извлече отделните кадри но в Cinema DNG формат. Новия Premiere а и Resolve v10 и v11 виждат тези папки с кадри като клипове. Влачиш ги на Timeline и директно започваш редактиране. Това ми пести страшно много време спрямо предишния workflow, където кадрите първо минаваха през Lightroom след това през Photoshop или Quicktime докато стигна до редактирането на клипа. Целия материал и всички кадри се обработват дори и онези които после ще отрежа.

Но проблема засега е че като минат първо през Lightroom където кадрите получават и първоначална обработка, крайния резултат е малко по-добър. Ще ми трябва още малко време за да доусъвършенствам новия workflow.

@M_D, ти ме амбицира да науча новия Resolve 11. Наистина има си почти всичко, което е необходимо за пълноценно редактиране и вече правя на 80-90% процента онова което правя в Premiere. Това Color Correction и Color Grading си е обаче цяла наука и занаят и според мен най-удачния вариант е да се направят и ползват LUT или използват presets и след това са да се пипат кадри и клипове, които искат допълнителна работа. Т.е. правиш си редактирането на TimeLine, после му прилагаш LUT който отговаря на визията и това което искаш да постигнеш и след това само дооправяш и нагласяш отделни клипове, които по една или друга причина не изглеждат достатъчно добре.

Vision Color имат пресет за Lightroom, който докарва Canon RAW кадрите до LOG формат и след това може да прилагаш техните LUTs, но още не мога да се реша да пробвам този метод.

Но в крайна сметка както вървят нещата, може би една Sony A7S или Panasonic GH4 ще решат генерално проблема със сложения workflow [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   16-08-14 12:51

Stef7, [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Ако всичко върви по план, очаквам до 1-2 седмици "тихата снимка" вече да е факт. Ще ви съобщя, когато излезе съответната нощна версия.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: M_D   
Дата:   16-08-14 14:07

@stef7:
От GH4 нямам лични впечатления. В момента си играя с а7s обаче и мога да кажа, че има какво да се желае. S-log2 файловете са ужасно рехави, разпределението на кривата е напълно неподходящо за 8-битов формат – 1/5 от стойностите изобщо не се използват (т.е. реално се ползват около 7.5 бита) и самата крива не подлежи на контрол, за разлика от останалите криви. Диджик пийкингът на МЛ е откровено по-готин от този на Сони (и всеки друг, който съм виждал, всъщност). Желето на A7s е покъртително във ФФ режим.
Ако човек подходи с реалистични очаквания обаче, може са се изненада приятно.

(с извинение за лекия оффтопик)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: stef7   
Дата:   16-08-14 19:20

@M_D - благодаря за A7S отзивите. От една друга дискусия подразбрах че ти е подръка [smile] и мислех да те питам какво ти е мнението.

Оглеждам се за някаква по-малка и компактна (2ра) камера, нещо за всеки ден и всеки случай, да замести RX100 която ползвам за целта в момента. Искам да има EVF и да е нещо по-добро от RX100 серията, обработката на видео да не е толкова трудоемка като RAW. A7S е доста скъпа за подобна втора камера, но като се има предвид някои уникални способности като работа при много ниска осветеност, 4К запис с външен рекордер и още куп други благинки както и възможността на моменти да замества и допълва първата камера, доста ме изкуши да си призная.

Има доста добри видео клиповете на Vimeo и Youtube правени с A7S. Дръпнах няколко клипа снимани в S-LOG и директно свалени от камерата. Поиграх си малко в Resolve и Premiere с тях. Резултата ми допада. Не може да се мери с RAW естествено, за целите които съм я предвидил обаче става.

Но ще изчакам да мине Фотокина. Слуховете се увеличават с всеки изминат ден. 4К видео + Log profile за Olympus OMD E-M1 с нов фърмуер, а днес отново се появи слух за Canon 7D Марк II с хибриден, многослоен сенсор ала Foveon и с твърдят най-добро видео до момента от тези за DSLR. Вече на няколко пъти плъзват слухове за революционно нов сенсор от Канон. Така че разумното е да поизчакам, може да се наложи да сменям и първата и втората камера :) Мисля че ще скоро ще има интересни нови предложения откъм видео.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: Simbon4o   
Дата:   16-08-14 20:26

Можеби ще има алтернатива на RX100 от панасоник, което значи много по-яко видео. Аз бих изчакал [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   05-10-14 20:27

И така, дългоочакваната мечта на всички любители на нощния time lapse и мокрият сън на всички астрофотографи - "пълноразмерната тиха картина" (full-resolution silent pictures) от няколко дни вече е факт:

full-resolution silent pictures (FRSP)

[thankyou] [thankyou] [thankyou]

Тази функция позволява запис на времеви поредици от кадри (time lapse) в пълен размер и RAW формат, без да се изразходва ресурсът на механичния затвор на апарата, което досега беше възпиращ фактор за много астрофотографи и любители на time lapse видеото, включително и за мен. Времето на експонация на всеки кадър от поредицата е ограничено в обхвата от 1/10 с. до 16 с., а максималната скорост на запис на кадрите е около 5 с./кадър и се ограничава от бавния интерфейс на апарата. Тези параметри обаче са достатъчни за повечето фотографски задачи от този тип, особено когато се снима при оскъдна светлина.

Ето и първите ми опити

За съжаление, вимеото ме ограничава само до 1280х720 пиксела резолюция. Горното видео е заснето с EOS 7D и и 5DMkIII с помощта на интервалометъра на ML, като нощните клипове са снимани при скорост на затвора от 16 с., а дневните на 1/10 с. При последните е използван регулируем филтър неутрална плътност. Качеството на отделните кадри от поредиците е идентично с това на статични пълноформатни кадри, заснети в RAW формат с горните апарати. В случая обаче, всеки клип изисква само едно единствено задействане на механичния затвор, независимо колко кадри съдържа. Това наистина е голяма благина особено като се има предвид, че само при едно снимане се заснемат по няколко хиляди кадъра, например при астрофотографски заснемания, които често траят по цяла нощ.

Кадрите (всеки с размер 18, респективно 21 Мп) от всеки клип са обработени и умалени до размер 1920х1080 пиксела с ACR 8.6, а филмчето е монтирано и озвучено с Фотошоп CS6. Можех да ги умаля и до размер 3840х2160 пиксела (4К-видео), но за съжаление, няма къде да го гледам. За сега се ограничавам само до FHD-размер (1920х1080) и мога да кажа само едно - на 27-инчовия ми монитор качеството е безупречно, значително по-добро от това на RAW-видеото, което показах в началото на темата и което е заснето директно във FHD резолюция. Разликата в качеството е особено осезаема при оскъдна светлина, при което шумът си казва думата. При FRSP поредиците имаме възможността да увеличим експонацията до 16 с. на кадър, което позволява да намалим ISO до 100 или 200. Това, от своя страна, при правилна експонация, гарантира безупречно качество на картината.

Бих могъл да кача в транзита и отделни пълноразмерни кадри (frame grabs) от горното видео в DNG-формат, както са заснети направо от апарата. Обработват се в ACR по същия начин както нормални RAW (CR2) файлове. Ако някой се интересува и иска да си поиграе с един такъв файл, да се обади. Само имайте предвид, че всеки кадър е с размер 39 МБ. На 7-годишния ми лаптоп, един такъв файл, след обработката в ACR, се конвертира в .JPG и записва в продължение на 15 с.



Публикацията е редактирана (05-10-14 20:30)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   05-10-14 21:18

Ето и няколко кадъра (frame grabs) от горното FRSP видео след обработката в ACR и конвертирането в .JPG:

https://www.dropbox.com/s/7dha2fj1ren91r4/5D3_FRSP_frame_grab_1.jpg?dl=0


https://www.dropbox.com/s/ex90isok2q1n4ks/5D3_FRSP_frame_grab_3.jpg?dl=0


https://www.dropbox.com/s/9410y6oqwputu8q/7D_1022%4022mm_iso100_F8.jpg?dl=0



Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: DValkov   
Дата:   23-10-14 14:08

Някой има ли представа дали Magic lantern е съвместим с DSLR Controller? (https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.dslrcontroller)
И ако не, дали има друг вариант за контрол над апаратчето от разстояние ?

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   23-10-14 14:20

Канонските функции не се нарушават при инсталацията на МЛ, който работи пеаралелно с тях. Следователно, и при инсталиран МЛ, този DSLR controler би трябвало да работи с канонските функции. Иначе, ако искаш да командваш МЛ чрез него, не мисля, че това може да стане. Или поне не знам някой да го е правил.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: DValkov   
Дата:   24-10-14 17:31

Инсталирах си МЛ, но в меню Movie не намирам вариант за активиране на RAW видео, не виждам и друго място от къде би могло да стане. Canon 60D

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: stef7   
Дата:   24-10-14 19:07

Ако си в ML менютата, провери дали в Modules има зелена точка на raw_rec модула и/или mlv_rec.mo, т.е. дали за активирани там. В Movies се задават някои от параметрите като резолюция, aspect ratio и т.н. Намери добри упътвания защото в началото е доста объркващо.
Примерно тук:
http://www.dvxuser.com/guides/ml_raw_guide_5DIII_full.pdf


и тук:
http://wolfcrow.com/blog/the-simple-magic-lantern-raw-guide-part-one-shooting-raw/



Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: Simbon4o   
Дата:   24-10-14 19:57

Това с електронния шътър е супер, дано успеят да го направят поне до 1/200.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: DValkov   
Дата:   24-10-14 20:26

Няма меню Modules. Докато се рових из форумите, открих, че явно трябва да ъпгрейдна с Nightly Builds, за да се появи ?!? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: stef7   
Дата:   24-10-14 21:18

Би трябвало да го има в последната версия, но нямам твоя модел, не знам ML хака на какво ниво е.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: DValkov   
Дата:   24-10-14 21:53

А може ли някой да изброи какви биха могли да бъдат рисковете при ползването на МЛ? Постоянно срещам много сериозни предупреждения, но така и не разбрах дали евентуалните повреди са перманентни или все пак за повечето от тях има решение ?


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   26-10-14 08:43

Ето и едно много красиво time lapse RAW видео, заснето със 600Д:

FRSP time lapse with EOS 600D

Вярно, тежички са файловете - към 32 MB/DNG кадър, но възможностите за обработка, които предоставя DNG форматът и качеството на крайния продукт напълно оправдават усилията. И всичкото това може да се снима с трицифрено канонско апаратче за 300-400 лв. от базара. Невероятно, нали?

Поклон пред разработчиците на Magic Lantern! Да живее науката!


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »