Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Планински Обувки
Автор: Infection   
Дата:   09-01-17 22:18

Здравейте ще споделите ли кой с какви обувки ходи по планината особено по това време сегА?

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: Argo   
Дата:   09-01-17 22:26

Columbia Men's Bugaboot Plus III OH Wide Cold Weather Boot

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: gushev   
Дата:   09-01-17 22:26

От Декатлон
https://www.quechua.fr/chaussure-randonnee-quechua-forclaz-600-high-homme-impermeable-id_8343092

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: BXMarkov   
Дата:   09-01-17 22:47

Ползвам 3 сезонни Salewa Mountain Trainer Mid GTX, а зимни Salewa Snow Trainer Insulated GTX За мен са оптимално съотношение цена-качество, а и са ми много удобни. Това е лично мнение и зависи от много фактори, дори и анатомията на даден човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: Infection   
Дата:   09-01-17 22:50

Благодаря ви, но немога да намеря нито едни от тези посочените в България, а ми трябват спешно. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: BXMarkov   
Дата:   09-01-17 22:56

Ето ти магазина

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: Infection   
Дата:   09-01-17 23:04

Благодаря много [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: gdt   
Дата:   09-01-17 23:09

http://www.decathlon.bg/p/8324356_obuvki-alpinism-sini.html#/449-272-41

Аз си взех тези, но не съм ги пробвал все още.

И нека попитам съфорумците тук: Трябва ли обувките да бъдат малко по-големи (с около 1 номер по-големи) както при трисезонните обувки например, с цел, да не се набиват краката? Или при зимни преходи е желателно обувката да бъде точно по крака?

Моля за мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: ikoveliko   
Дата:   09-01-17 23:10

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13921044_10206973024544414_6316463863152501961_n.jpg?o...


SCARPA ! Много. много доволен! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: BXMarkov   
Дата:   09-01-17 23:21

gdt, кой ти е казал че обувките трябва да са един номер по-големи? Обувките се мерят с чорапа с който ще ги носиш, имай предвид че в реални условия кракът по ред причини, топлина натоварване и т.н. се подува леко, но един номер ми се вижда много и можеш да получиш травми и охлузване ако са ти големи, особно от това че се намалява устойчивостта,защото кракът "мърда" в обувката, при слизане пръстите ще ти се смачкат от плъзгането и ударът в предната част. Правилото е да са ти абсолютно точни с чорапа, но без да ти стискат или да са ти широки. Затова доста от марките предлагат и половинки на номерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: gdt   
Дата:   09-01-17 23:29

BXMarkov, от личен опит е това с номерчето. След 10-12 часа по камъните, особено последните 2,3 спускане и набиване на пръстите е по-добре да има някакво минимално разстояние между крака и обувката. Поне аз така направих с последните си 3сезонки и съм много доволен. По същия начин си взех и Alpin-ките, но не съм сигурен дали трябва. При тези обувки нещата стоят малко по-различно: ще се носят котки, обувката трябва да е доста стегната, доста по-твърди са и не знам дали това разстояние няма да доведе до проблемите посочени от теб. Затова и питах за мнение, благодаря за което :)
Все пак мисля да ги пробвам тези дни с един бърз Черни Връх и ако не ги чувствам удобни, да се възползвам от прекрасната политика на Декатлон. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: BXMarkov   
Дата:   09-01-17 23:33

"Все пак мисля да ги пробвам тези дни с един бърз Черни Връх" - добра идея, след като и така и така си ги имаш [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: E.Stanev   
Дата:   09-01-17 23:33

Колега така зададен въпроса ти звучи, като: с какъв апарат снимате в този сезон сега? Не се заяждам, само ти казвам, че въпросът ти е твърде широко скроен. Сега за да не съм голословен, ще се опитам да ти помогна като ти задам следните въпроси:

1. Само в планината ли мислиш да ползваш обувките или и в градски условия?
2. Само зимата ли ще ги ползваш или търсиш трисезонни обувки за по студените сезони > Пролет, Есен, Зима или за по топлите > Пролет, Лято, Есен?
3. Какъв ти е бюджета?

[smile]

Една преоръка от мен:

http://planika.bg/BG/category/backpacking/backpacking-мъже/



Публикацията е редактирана (10-01-17 00:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: prozium   
Дата:   09-01-17 23:39

Скоро открих марката Hanwag, немски са по произход, но се произвеждат в Хърватска. Ценово погледнато се падат в средата - нито много скъпите, нито евтините. Моделът, който имам аз ми излезна около 260лв с намаление. За сравнение, сходният на Salewa беше около 400лв. Бяха тествани около 12 дни на походи из Норвегия и мога само да ги похваля - няма спарване, държаха глезена перфектно, сцеплението е страхотно. При слизане сякаш леко обират вибрациите и краката са една идея по-отпочинали. И аз винаги меря обувките с чорапите, с които смятам да ги нося и гледам да ми паснат добре, без да стискат никъде, но и без да хлопат.
Зимните, които ползвам са JackWolfskin и тях въобще не мога да ги похваля - спарват, глъзгат се, при все че се водят зимни, има леко отпускане в глезена, което при зимни условия е доста кофти. Налага ми се по-скоро да ползвам сноубордските си обувки със снегоходки, за да се чувствам сигурен.

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: veskofu   
Дата:   10-01-17 00:51

Един merrell gore-tex с подметка vibram и сте вие.

В чужбина има нещото наречено Wide Fit, за хора с по-широки крака. За съжаление още в България нямаме такъв избор. За това много хора се принуждават да купуват по-големи обувки, защото отстрани им стяга.
Нося 41 от Найк, но 41 са ми тесни, затова се принуждавам да взимам 42.

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: Zdram   
Дата:   10-01-17 08:40

През зимата аз съм с тези . Отвреме-навреме излизат такива в olx по 50-60 лв. Най-здравите обувки, които съм имал, но и най-тежките. Моите съм ги ползвал поне за 40-50 сериозни зимни преходи. Другият месец ще станат на 20 години. Може и да ме надживеят. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: EvaJor   
Дата:   10-01-17 09:36

Ако случайно се окаже, че са по-голям номер, причиняват дискомфорт при слизане или пък започват да пропускат влага отпред, по една тънка дамска превръзка отпред на пръстите и леко под ходилото върши страхотна работа. Проверено.

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: m.djorov   
Дата:   10-01-17 14:32

Аз отидох до един ловен магазин и си взех обувки от там. Първите ми бяха Cheruca, с гумен борд отстрани, високи, да държат глезените. Изкараха 5 години. И зиме, и лете по баирите. Накрая просто им изтърках подметките - каучукови. Кожата си остана здрава. Сега съм с едни други, пак подобни, италиански обаче, да видим. Поне сухо пазят, но като, че ли по-малко ми топлят от Черуките.

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: chukov   
Дата:   10-01-17 14:59

Черни връх изисква зимни обувки. Не просто за планината, а зимни. Щото иначе ти се намокрят краката и измръзват

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: Frenchev   
Дата:   10-01-17 15:38

Аз съм с тези:


https://www.sport-schuster.de/out/pictures/master/product/1/162900_44_0_pic1.jpg



Скъпички са, но си заслужават всяка стотинка. Не са точно зимни, но спокойно може да се ползват зимата, ако не се налага да се закачат котки или нещо друго по тях.

Много е важно обувката да се пробва. Никога не бих си взел точно моя размер а една идея по-големи, защото винаги ги нося с дебел чорап (и лятото) и освен това крака малко се подува.

Бих ти препоръчал да са с goretex мембрана и vibram подметка.

Иначе и аз мога да се оплача от Jack Wolfskin. По скоро жена ми. Не е доволна. Доста са широки около глезена и не могат да се стегнат. Освен това не са много удобни. А доколко мембраната им texapore може да се сравнява с GoreTex няма да коментирам.

Съвета ми е да не се скъпите и да си вземете качествени обувки. Това е един от най-важните компоненти на всяка планинска екипировка! Освен това е удоволствие да носите качествена и удобна обувка!

Наскоро в подножието на Ботев, намерихме едни изхвърлени обувки с разлепена подметка. Бяха с "мембрана" GorTec и подметка Vibrom. Не изглеждаха много носени, но са сдали багажа на много кофти място и само се моля човека, който е бил с тях да е имал резервен вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: itilien   
Дата:   10-01-17 16:50

"Автор: chukov
Дата: 10-01-17 14:59

Черни връх изисква зимни обувки. Не просто за планината, а зимни. Щото иначе ти се намокрят краката и измръзват
"

Черни Връх НЕ изисква зимни обувки. Изисква просто читави трисезонни по възможност от цяла кожа (езика да няма шевове). Витоша е планина за еднодневни ходения и дори да ти се намокрят обувките ще слезеш на същия ден и няма да е кой знае какъв проблем. Пък и ако не се качваш веднага след валеж пътеките са отъпкани. Да не говорим колко хора, включително пенсионери, се качват горе с много по-лоши обувки.

Баш зимната обувка е друго нещо - твърда подметка с канали за котки. Това на Витоша не е нужно. Също така не разчитайте на мембраните. Те са ефективни за някакво време в началото на живота на обувката, но бързо се развалят. Ако искам да не ми се наквасват обувките ги мажа с репелентни мазила, съдържащи восък.

Как аз избирам размера на обувка.
1 - най-важното. Първо гледам дали обувката ми стои добре на ширина. Има обувки (Бореал примерно), които са по-тесни от други (Бестард, Гармонт),и това стеснение е още от подметката. Ако не е добре - не вземай. Имах едни бореалки, които направо ми взеха здравето в началото, което беше доста дълъг период. Сега съм с Бестард, които още от магазина ми залепнаха по крака.
2 - При добре разхлабена обувка, с чорап с какъвто ще се носят, си завирам крака така, че пръстите ми да опрат отпред. Трябва да ми остане толкова пространство, че да си пъхна палеца зад петата.

Като цяло пръстите не трябва да се усещат много стегнати - трябва да можеш да си ги движиш малко. За зимни обувки важи в още по-пълна степен, защото въздухът в обувката изолира. Ако пък с тези обувки няма да се ходи много по баири, а ще се стои повече на едно място, тогава може да са и малко по-големи, за да има повече пространство.



Публикацията е редактирана (10-01-17 17:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: chukov   
Дата:   10-01-17 17:32

Итилиене, миналата седмица снегът беше до кръста там. Говорих с човек, подценил ситуацията и тръгнал без снегоходки

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: Frenchev   
Дата:   10-01-17 17:39

Пенчо, итилиен е прав. За Витоша не ти трябват зимни обувки. Дали снега е до кръста няма голямо значение с какви обувки ще си ако нямаш снегоходки.

Итилиен го е казал много добре - мембраната има живот една максимум две години. След това помагат мазилата. Затова си взимам кожени обувки, които са по издържливи и много по-лесни за импрегниране от останалите.

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: itilien   
Дата:   10-01-17 18:47

chukov - Снегоходките нямат нищо общо с обувките, можеш да ги сложиш и на незимни обувки. Половин метър може да е в неотъпканото, но на местата, където са отъпкали се ходи по-нормално. Пък и повечето зими няма толкова сняг. По-важното е обаче, че никой не ходи повече от 1 ден по Витоша. Дори и да ти се наквасят обувките, вечерта ще си на топло у вас. Един познат преди няколко години в хич не малък сняг се беше качил по маратонки, не помня до къде.

Обувките винаги кожени, даже не само кожени, ами от цяло парче кожа - езикът да не е с шевове.

Иначе хубави средно зимни обувки (щото има и баш зимни - с чорап и т.н., дето са 600 и кусур лева) са Бестард Непал.

Отговори на това съобщение
 Re: Планински Обувки
Автор: compur   
Дата:   10-01-17 19:14

и аз да метна моите 5 ст. в темата - избирайте обувки само и единствено след 17 часа. Защото тогава краката ви се се понадули...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »