Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: peter73   
Дата:   24-08-14 19:29

Скоро намерих у майка ми една кутия с мои диапозитиви отпреди ок. 15 г. - 50-ина кадъра, които по спомени са заснети в рамките на около година и са по-доброто от 10-ина филма. За съжаление вече нямам карусел и трябваше да ги сканирам, за да мога да ги разгледам. Изненадах се колко са добри (имам предвид като за мен) и то при съотношение ок. 7:1. За много от тях си спомних точния момент, в който съм ги направил и какво съм си мислел тогава. Спомних си и колко внимателно обмислях кадъра преди да натисна спусъка и с какво вълнение "изгарях" един от 36-те кадъра от филма.

В същото време непрекъснато чета във форума изказвания в смисъл колко била скапана батерията на някой апарат, защото изкарвала само 350 кадъра и не стигала за цял ден. Или пък колко бил шумен апаратът на исо 3200. И в същото време гледам огромно количество кадри обезобразени/напудрени до гротескност във ФШ и лишени от всякаква мисъл или емоция.

И си зададох въпроса - направиха ли ни по-добри фотографи несравнимо по-големите възможности на цифровата фотография и как се отрази ниската себестойност на отделния кадър върху неговата фотографската стойност. Питам се и дали самото снимане предизвиква същото вълнение или се превърнално в щракане до безкрай с надеждата да излезе все нещо що-годе прилично. Усещаме ли все още вълнението да си вземем проявения филм от фотото и да заредим проектора, за да си гледаме слайдовете цяла нощ - отново и отново или сме се затлачили с десетки гигабайти със снимки, за които така и не се сещаме втори път? Истински добрите моменти-кадри около нас не са толкова много - въпросът е дали ги улавяме по-често сега, когато имам възможност да пробваме 10 пъти в секунда и 1000 пъти на ден?


Тук изобщо не говоря за истинските артисти - те имат визия и талант и за тях средствата нямат значение. Те могат да снимат със всичко и пак да направят кадри, от които да ни се завие свят. Не говоря и за занаятчиите, които бичат сватби и каталози - те са си избрали да изкарват пари в зоната между таланта и ентусиазма. Говаря за всички нас - любителите, които снимаме за удоволствие. Изпитваме ли същата емоция към процеса и резултата или сме се превърнали в лумпени, за които хобито им е мерене на съвсем конкретни технически параметри? Изобщо колко от темите във форума са на тема фотография?

Ще се радвам да чуя какво мислите - аз, признавам си, съм относително нов тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: dimidumi   
Дата:   25-08-14 00:15

Хубава тема си отворил...беше трепет и ентусиазъм филма и хартията [smile]... Цифровата фотография добави несравнимо по-големите възможности и някои от нас станаха по-добри фотографи, а други все още се опитваме [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   25-08-14 01:14

Мен дигиталната фотография така и не ме грабна. Или по-скоро ме е грабвала, ама бързо ме е пускала. Не снимам много. И като не снимам много, мога да си преценя сам как искам да снимам.

Нещата не са само въпрос на технология. Напълно те разбирам, че виждайки диапозитивите, снимани преди 15-ина години, ти си изпаднал в един риторичен момент да си задаваш сам въпроси на глас... какво стана?

И съвсем логичния отговор - Да, имало е фотография и преди появата на дигиталната технология : )

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: Gravolez   
Дата:   25-08-14 01:41

Съвременните технологии позволяват на повече хора да имат достъп до техника и правят снимането евтино. Така че като цяло много яки снимки нямаше да съществуват ако нямаше дигитална фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: asahi   
Дата:   25-08-14 02:05

Всеки сам за себе си може да даде заключение прави ли по-добри снимки. Това заключение няма да е общовалидно. Аз правя по-хубави снимки от едно време, въпреки че и тогава съм снимал грамотно.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: tzl   
Дата:   25-08-14 07:52

Преди 2-3 дни в блога си писах точно по темата и за мене основната разлика между цифровата фотография и аналоговата е, че има възможност за автоматична експонация (такова нещо имаше и в някои аналогови фотоапарати ако си спомняте).

Та сега хората правят снимки, които са по-близки до нормално експонираните.

И нищо повече.

Останалото е същото — светлината е светлина, работата с нея е същата, има си пак ISO, бленда, скорост на затвора, има пак композиция, позиране, осветление, изражения, история и т.н., които неща са общовалидни и за голямоформатен фотоапарат (тези с капачката отпред).

Та достъпността до цифровата техника не прави снимките "по-яки", а прави достъпността до правилна експонация по-голяма. Който вложи време, за да изучи нещата ще прави "яките" снимки. Но времето е нещо, което днешното забързано поколение му се свиди, защото иска нещата тук, сега и веднага.

Аз се радвам на достъпността на фотографската техника, защото тя показва, че без вникване колкото и техника и пари да има човек, пак снимките му не струват.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: rimohit   
Дата:   25-08-14 09:19

Прекрасна тема.
Навремето със смяната и зенита бързо ми се попари желанието , защото всичко ми беше скъпо и една стипендийка не стигаше .А съм и от хората , които не се учат само с четене, а по скоро с опит грешка. В този ред на мисли цифровата фотография ми дава прекрасна възможност да се уча... Колкото повече се уча , толкова по рядко дигам камерата и натискам спусъка.... Искрено се надявам да не се изуча съвсем , за да не престана да щракам [smilie18]
Пътя в това хоби ми е най-сладък..

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   25-08-14 09:22

Вчера имах екстериорна детска едночасова сесия. Не стигнах и 100кадъра. Опитвам се да снимам , както диапозитив - с възможно най-добра експонация и кадриране, като обмислям всеки кадър.
Има колеги, които са , като "Ана картечарката" и за час биха напълнили няколко карти, което винаги ми е било странно. Някои започват да трият кадри още в апарата по цели серии.[smilie8]

По-добри снимки, едва ли , но определено има по-големи възможности за постпроцес, монтажи, панорами и други.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: tzl   
Дата:   25-08-14 09:30

Аналоговата фотография също дава възможност за правене на монтажи от 2 или повече снимки:
http://bit.ly/1okv3iR


А ако някой снима много или има много клиенти или има пари да сменя затвора и/или да си купува нова техника. Ако не е нито едно от тези, значи не знае какво прави и очаква с много снимане техниката да "свикне" с вкуса на снимащия и да почне да "снима" по-добре.



Публикацията е редактирана (25-08-14 09:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: AseasRoa   
Дата:   25-08-14 09:42

Приятните спомени са изкривени усещания за това как сме се чувствали преди. За да запомни нещо като спомен мозъка трябва да е под напрежение, да има тръпка, да правим нещо което не сме правили до момента.

Възможността за правене само на 36 кадъра е предпоставка за напрежение и запечатване на спомени. Сега е малко по-различно, 50 кадъра можем да направим за 5 минути, което обаче не е предпоставка за вкарване на мозъка в монотонност и липса на тръпка. Дори фотоапарата да е е наистина в състояние да направи снимката перфектна с едно докосване, момента си остава за този който е натиснал спусъка.

Аз например не съм снимал с аналогова техника, но си помня доста моменти на правене на снимки. Дали са шедьоври - определено не, даже някои са толкова лични че не съм ги показвал на никой. Фотографска стойност = 1, лична стойност = 100.

Иначе смятам затлачването за голям проблем. Особено като имам проблем с триенето на снимки - по неизвестни причини не ми се свиди да изтрия неуспешна снимка. А премятането на множество подобни снимки премахва приятната ми емоция от тях, както и опитите ми за обработка на някоя снимка. Но всичко това става след като вече съм ги направил, така че по принцип момента от самото снимане може и да остане незасегнат.

А защо обработваме снимките въобще? Преди не е имало как, а и не е имало защо. Сега гледаме снимки на този и онзи из нета и си викаме "Мауу, тия снимки са по-убафи от мойте, значи мойте за нишу не стават".

Е, човека знае 2 и 200, ако хванем че извадим 50 бройки от плявата дето да ни харесват, не виждам причина защо да не останат в спомените ни.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: asahi   
Дата:   25-08-14 09:59

А случайно да ползвате аналогов часовник? Или поне да го познавате?

Работите ли с аналогов калкулатор?

А яйца на аналогов котлон пържили ли сте?

Други аналогови абсурди?

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: geokar   
Дата:   25-08-14 10:32

Аналогови часовници все още съществуват, само че не са ни по джобовете, те са за големите тузари, които могат и да ги оценят. За дигитални котлони не съм чувал, може и да има някъде. Иначе най-важните процеси в света, като правенето на деца, раждането и умирането са си все още аналогови, макар, че има опити да се дигитализират.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: peter73   
Дата:   25-08-14 12:10

Не мисля, че "правилната експонация" е откритие на цифровата фотография, особено, ао идваш от слайдове. Още повече, че правилната експонация рядко е 18% сиво :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: tzl   
Дата:   25-08-14 12:34

Като казвам "правилна експонация" нямам предвид 18% сиво, а имам предвид това, че хората имат нещо близко до правилната експонация според тях, защото:
- имат автоматична експонация в снимащите си устройства;
- имат дисплейче на гърба на снимащото устройство и виждат дали е "много светла" или "много тъмна" снимката и ако е нужно правят корекции (ако изобщо е технически възможно);

Има снимки, където правилната експонация е недоекспониран кадър или преекспониран. Това имам предвид под правилна експонация, а тази автоматичната, където е 18% сиво не е случайно измислена, защото в голям процент от случаите е много близка до това, което иска обикновеният човек, особено ако светлиннните условия са добри.

Но един колега ме светна, че автоматичната експонация я е имало още 80-те години при филмовите тела, та това показва, че само "лентата" е по-евтина днес. Останлото като принципи е същото. Верно, не можеш да направиш "замръзнал" спортист с голямоформатен стар фотоапарат, чиято експонация обикновено е 4-5 секунди, но ако знаеш принципите, ще измислиш друго решение или ще ползваш друга камера, защото знаеш какво правиш.

Но пак темата е малко по-различна, та не е добре да се отклонява фокуса.



Публикацията е редактирана (25-08-14 12:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: peter73   
Дата:   25-08-14 12:40

Не ме разбирайте погрешно - не съм аналагов фетишист и не съм снимал на филм повече от 10 г. Цифровата технология е прекрасно утилитарна. Въпросът ми беше дали не ни направи по-лениви, по-безразлични и по-небрежни. Иначе със сигурност направи Никон и Канон много по-богати - преди не си сменяхме апаратите на всеки 1-2 години.

И да - имам 3 часовника, 2 от които са аналогови. Механичният часовник изисква внимание, разбиране и най-вече редовно носене, за да върви. Всичко това създава лично отношение, докато кварцовите часовници просто си вървят незабележимо и безизразно. Иначе със сигурност са с с няколко секунди по-точни, ама какво от това, ако в тези няколко секунди не са предизвикали никаква емоция.

Имам и музикален сървър с няколко хиляди албума и никога не ги изслушвам целите, така както правех, когато имах грамофон без копче "next" - мисля че и музикантите схванаха тенденцията и знаят, че ако не те грабнат в първите няколко секунди, са загубени и не знам дали от това музиката стана по-добра.

Не задавам риторични въпроси и не искам да звуча все едно знам истината и ви светвам - не ги знам и ми е интересно какво мислите.



Публикацията е редактирана (25-08-14 12:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: Gravolez   
Дата:   25-08-14 12:45

Опитваш се да поставиш хората под един знаменател, но всъщност зависи от човека. Който наистина иска да надобрее ще надобрее независимо с какво снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: НиколайМиланов   
Дата:   25-08-14 13:09

Аз се запалих по филмовата фотография и вече не ми снима на дигитания. Сега го заменям за среден форmат Pentax 645.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: virosh   
Дата:   25-08-14 14:02

Снимах на филм преди години, така любителски със Зенит-а. Купони, приятелски събирания и разни такива. Не мога да кажа че са шедьоври, даже наскоро като ги разгледах на доста от снимките им липсва фокус, но са запечатани моменти които са емоционални за мен и приятелите ми.

Това което забелязах след като преди няколко години си купих DSLR бе че доста често снимам като "Ана картечарката", както някой се изрази по-горе. Правех по няколко кадъра на една и съща снимка и после се чудех кой да ползвам. Да не говорим за сортирането и съхранението на няколко хиляди кадъра (нямам навика да трия снимки освен ако не е чисто черна или прекалено размазана).

Това което си поставих като задача преди няколко месеца е да започна да снимам само на режим "единична снимка" и да се стремя да уловя момента който искам, и също така да намаля малко вибрациите от бързото вдигане на пръста ми от спусъка.

Трябва да кажа че не винаги се получава но е доста по-добре отколкото човек да пусне картечницата в действие (а и D7100 няма чак толкова голям буфер).

Според мен най-важното е да се снима винаги когато човек има желание и свободно време. Тогава дори и кадрите да не са шедьоври човек изпитва удовлетворение от себе си и това което е постигнал.

А нима това не е целта на всички ни?[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: Gravolez   
Дата:   25-08-14 14:38

Аз почнах да снимам преди около година и в началото снимах малко и на филм със изцяло механични фотоапарати, за да видя за какво иде реч. Беше ми много интересно, нямах търпение после да видя какво ще излезе и снимах доста пестеливо, често се случваше да погледна през визьора да огледам кадъра и да не натисна спусъка. Научих се и приблизително да преценявам настройките без мерене на светлината.
Обаче разходите за филм не са малки, с дигитален фотоапарат можеш да се упражняваш безплатно и освен това нямам търпение да се занимавам с филми и да ги сканирам. А те заемат и физическо място на всичкото отгоре.
Интересно ми е обаче да снимам от време на време с дигитален фотоапарат както бих снимал с филмов. Тогава обикновено имам доста по-малко фира от обикновено.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: batsali   
Дата:   25-08-14 15:42

Аз почнах на филм преди около 15 години. Бях малък тогава и покрай семейните снимки много се зарибих по фотографията. 2006та се сдобих с 400D и снимах година две, но нещо ентусиазЪма ми охладня, а и имах други приоритети. От година и малко започнах да се оборудвам със стара филмова техника и почнах да снимам ЧБ и да си проявавам и копирм сам в хола на 25 годишен Фохар. Ниските цени ми дадоха възможност да се оборудвам доста добре откъм стъкло.

Като цяло най-голямата разлика, която забелязвам е, че станах много по-критичен в момента на натискане на копчето. Преди с цифровата камера щраках и си казвах, че после ще отсявам или после ще нагаждам светлината. Резултатите не бяха впечатляващи. Сега поглеждам, казвам си "не си струва" и подминавам. Често дори не си взимам камерата, ако знам, че няма да има хубава светлина или нямам достатъчно бърз филм, или подходящ обектив. Понеже няма фотошопи ми се наби най-накрая в тиквата, че светлината прави снимката. Няма ли я и не е ли каквато на теб ти се иска, не можеш да извадиш визията, която си си наумил. Като цяло целия процес от щракването до сушенето на хартията ти отваря очите за толкова много тънки моменти във фотографията, за които няма как да се замислиш, ако снимаш с цифра. Дори фактът, че имам скала с разстояние и индикация колко ще е DOF-а ме открехнаха за това какво е hyperfocal distance и как да си улеснявам живота в много ситуации. Правих си и камери от кашони и снимах на хартиени негативи. Ползвах макро лещи за обектив и си смятах и изрязвах диафрагми. От тия занимавки научих доста за оптиката.

Цифровата и сребърната фотографии са различни. Имат си предимства в определени ситуации или за определени цели. Малоумно е да се отричат напълно старите методи в момента, в който дойде нещо ново, на основанието, че били морално остарели и "сега така се прави". Това са просто различни инструменти. Това което прави една вдъхновяваща снимка е ЗАУ.

Цифровият процес дава много и много прецизен контрол в обработката. Това в ръцете на незапознатите е възможност да се изложат много по-впечатляващо, отколкото с химията. В същото време дава възможност на майсторите да блеснат по-ярко.


Като цяло достъпността и спецификата на цифровия процес увеличава най-вече количеството снимки и сеира. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: MarinY   
Дата:   25-08-14 17:11

"... правим ли по-добри снимки?"
Да, защото е по-лесно.
В същност, тези, които не са започнали с лента, не влизат в това обобщение.
За любителите от "старата школа", контролът на кадъра и компютърната обработка позволяват неща, които бяха много трудно постижими във фотолабораторията.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: geokar   
Дата:   25-08-14 17:36

Дали с цифраците правя по-хубави снимки, отколкото с лентаците? Ами не, мисля, че не правя!



Публикацията е редактирана (25-08-14 22:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: MarinY   
Дата:   25-08-14 17:47

Добре де! Как дигиталната камера ви пречи да преброите до пет, да помислите преди да натиснете копчето?!

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: tzl   
Дата:   25-08-14 17:51

Никой не е казал, че пречи, а по-скоро "не ни ограничава да броим до 5". Това кой се възползва от това не-ограничение и защо се възползва от него, е личен въпрос.

Повечето от колегите по-горе писаха, че след досега с аналоговата техника мислят повече и снимат по-малко, та този коментар не казва нещо различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: localhost   
Дата:   25-08-14 17:51

В пъти по-добри правя с дигиталната камера. Имам време да изпробвам поне 5 неща докато ми хареса кадъра. Понякога малка разлика в скоростта или блендата оказва голямо влияние в/у крайния резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: jigsaw   
Дата:   25-08-14 17:53

Правим да.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: MarinY   
Дата:   25-08-14 18:07

"Да броиш до пет" е/не е ограничение. Това е подход. Без него изчезват някои мисловни процеси. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: quazimodo   
Дата:   25-08-14 18:57

То на сегашното поколение с имплантиран таблет в ръката и без това мисловните процеси са ...

П.П. Да не е само спам - и с цифровата техника все тая, щото ептен одъртях и трудно се дигам да пътувам, а хубави снимки без пътуване йок [smilie21].



Публикацията е редактирана (25-08-14 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: AseasRoa   
Дата:   25-08-14 19:01

Явно хората просто обичат да им е трудно :)

Аудиофилите от онова време възхваляват грамофони и лампови усилватели. Били по-шумни, ама издавали по-истински звук. И аз на принципа "око да види - ръка да пипне" взех че си взех един грамофон (2 употреба с нова игличка) за да видя колко пък голяма разлика има с цифровата техника? Съжалявам драги аудиофили, след като направих обстойни тестове не намерих причина защо трябва да слушам музика на грамофон. Вярно, забавно е когато нещо се върти, но откъм звук не е по-хубаво, а и се износва.

Всяко нещо с времето си! Иначе уважавам носталгията, и аз бях фен на магнитната лента до преди 15 години и дебнех песни от радиото за да ги запиша.

Технологията решава проблеми и недостатъци. Но хората сме удивителни същества - ако ни липсват проблеми просто си ги създаваме, така че няма страшно - трудното никога не свършва!

Производителите на фото техника знаят това и затова всеки следващ фотоапарат е само с 1% по-хубав от предишния. За съжаление на всички пишман фотографи като мене дето просто искат перфектния фотоапарат, за да запечатат младините си във възможно най-доброто качество :)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: quazimodo   
Дата:   25-08-14 19:04

AseasRoa, не ти трябва фотоапарат а телефон[smilie21]!


Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: AseasRoa   
Дата:   25-08-14 19:30

А и както вървят нещата, аз предвиждам преминаване към 3D в близкото бъдеще. Ще има много милеещи за старите цифрови 2D фотографии тогава. Ще се търсят кусурите на хаотичните 3D снимки и ще се сравняват с класическия DOF ефект при 2D, защото 3D снимката е точно обратното на 2D снимката. Плиткия DOF ще бъде недостатък, а по-малко от 3 елемента в снимката ще бъде просто скучно. Който може да "види" това, знае :)
http://fc06.deviantart.net/fs70/f/2011/288/6/9/lower_harz_3d_hdr____cross_eye_by_zour-d4cw77c.png


quazimodo, снимките от телефона изглеждат добре само на него, няма зуум, а творческите му възможности се свеждат до това да се развали снимката по някакъв начин. Наскоро обмислях голям 4K телевизор, нещо което съвсем не пасва с телефоните, колкото и да са напреднали. По принцип целта е да се запише и възпроизведе нещото 1:1 :) Иначе да, има творчески шок когато възможностите станат прекалено големи.



Публикацията е редактирана (25-08-14 19:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: MarinY   
Дата:   25-08-14 19:38

AseasRoa, твърде крайно становище. Електронното пиано не фалира производителите на класически пиана, нито микрофонът премахна изискването за глас и слух. Просто повече хора започнаха да включват предварително записани мелодии и кариокито стана модерно. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-08-14 20:14

Прост отговор.
Направи ли ни цифровата фотография по-добри фотографи.

Да за тези които могат. И не за тези които немогат.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: AseasRoa   
Дата:   25-08-14 20:18

Е, предвид някои ограничения на 3D фотографията няма как да навлезе с гръм и трясък, макар че вече има специализирани сайтове за такова нещо. Иначе горката 3D фотография, ако после направят достъпни качествени холограми [cool]

Марин, дето викаш, пианото си е пиано, друго си е да се чуе на живо и да идеш на мястото от снимката. Абе за всеки влак си има пътници, не мисля че технологията може да победи арт-усещането при хората. Едни харесват фотография, други музика, трети танци, други пет пари не дават за тия неща и се чувстват живи само когато се хвърлят от някоя висока скала [smilie10] Носталгията също е неизчерпаема, ако не е за това, то ще е за другото.

А на който му липсват снимки от онова време, мога да препоръчам да си вземе фото принтер. Пак вади снимките на хартия, и пак излиза скъпо :)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: fit_ness   
Дата:   25-08-14 21:06

pd го каза много точно! Цифровата фотография е много по-добра от снимането на филм за тези, които знаят какво правят. Това е по отношение на фотографията. Сантимента от снимането на филм е съвсем друго нещо. Лично аз съм минавал стотици километри за да направя само един кадър...и то с цифров апарат. Правя си кадъра и след това започвам да щракам наволя:) Какво му е лошото да се върнеш с няколко гигабайта снимки. Нали си знам, че съм направил кадъра за който съм отишъл? Другото или се трие или отива в архив.

Относно снимането на филм мога само да кажа, че носталгията идва от това, че когато го правихме бяхме млади и самата носталгия подсъзнателно е към безвъзвратно отминалата младост а не към филма[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: batsali   
Дата:   25-08-14 23:08

А аз като почнах на филм кога бях млад и кога съм още млад? Не разбирам защо е това отрицание на различни методи и техники. Някаква крайна цел ли гоним? Ултимативната техника за снимане, която няма никакви недостатъци и е изключително удобна за всеки и във всички ситуации? Камерите да записват направо видео холограми и имат само едно копче? Не знам. Това, което правим не се ли води изкуство? Защо се стремите да го превърнете в производствен процес?

Защо рисуваш, сега има фотография?
Защо снимаш на филм, сега има матрици?
Защо снимаш единични кадри, сега има видео?
Защо живееш като е по-лесно да не живееш? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   25-08-14 23:14

На мен горното определение ми хареса.
"Цифровата фотография е за тези, които знаят какво правят."
Ми аз ще допиша - А филмовата е за онези, които не знаят.
Аз съм от незнаещите.

Всеки гледа да се похвали, да си похвали чантата колко е лачена, да си похвали жената колко е лачена, ама тачена, без да бъде влачена : )

И един ден като сменим чантите, обръщаме песента.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: peter73   
Дата:   26-08-14 08:02

Няколко интересни твърдения:

- да, с цифровата техника правим по-добри снимки, защото е по-лесно - за мен това твърдение само по себе си е абсурдно, когато се отнася за някакво изкуство, а не за пренасяне на цимент. Не казвам, че трябва непременно да бъде трудно, казвам че дали е трудно или лесно просто няма значение за крайния резултат. Прекрасните снимки могат и много често са технически елементарни, а тези, които изискват часове тежък труд във ФШ рядко си струват. Ще се радвам да ми дадете пример за снимка, която е страхотна (от фотографска гледна точка) заради това, че е направена с цифров апарат и не би могла да бъде направена с филм. Не забравяйте, че историята на фотографското изкуство не започва преди 10 г., когато цифровите камери започнаха да правят прилични снимки.

- цифровата фотография е по-добра за фотографите, които знаят какво правят - кое точно качество на цифровата фотография я прави по-добра от чисто естетическа гледна точка за фотографите, които знаят какво правят? Фотографите, които знаят какво правят нямат нужда от часове прекарани пред ФШ в опити да превърнат посредствени снимки в произведения на изкуството. Отворете галерия на някой гениален фотограф и вижте колко ФШ ефекти има в снимките му или свалете някоя негова снимка и се опитайте да я "подобрите" във ФШ. Твърдя, че хората, които знаят какво правят избират цифровата техника по причини, които нямат нищо общо с фотографията като изкуство - избират я заради фотографията като бизнес, обаче за нас любителите това е ирелевантно, нали?

- аналоговата фотография ни харесва, защото предизвиква носталгия - аз поне не изпитвам никаква носталгия (все пак не съм още толкова стар :-). Просто казвам, че цифровата фотография промени начина на снимане при любителите и вниманието и мисълта, които отделят на всеки кадър. Нещо като коментарите на AseasRoa, който с такава лекота прави обобщения, заключения и прогнози по пет пъти в секунда :-)



Публикацията е редактирана (26-08-14 08:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: batsali   
Дата:   26-08-14 15:23

peter73, тия снимки на момичетата от плажа на филм ли си ги снимал или цифра? Цветовете и динамиката са убиец.



Публикацията е редактирана (26-08-14 15:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: lorddemonic   
Дата:   26-08-14 15:37

По интересна ли е Формула 1 след като колките са по-модерни ?

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: Rand   
Дата:   26-08-14 16:30

Не е много удачно сравнението с Ф1.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: jigsaw   
Дата:   26-08-14 16:33

Хората са странни животни! Като им дадеш в ръцете техника, я отричат, като я нямат, ревът с пълно гърло за нея! Хващайте Pinhole и се изживявайте като арт личности. Аман от лицемерно-философски глупости! [thankyou]



Публикацията е редактирана (26-08-14 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: MarinY   
Дата:   26-08-14 16:33

@ peter73 - "... да, с цифровата техника правим по-добри снимки, защото е по-лесно - за мен това твърдение само по себе си е абсурдно, когато се отнася за някакво изкуство,..."

Без техника не може. Дори и да говорим за изкуство, което пък във фотографията е не повече от 10%.
В изказването си чудесно омешваш, в едно изречение, генерални истини с погрешни, лични впечатления.
Та, не говорим за висше изкуство, а за фотография - документ на момент, емоция, действие ... .
От цифричката 73 мисля, че да обясняваш каква е била фотографията преди да се родиш е доста самоуверено.
Веднага ще ти дам пример за техническата трудност. Снимал ли си залез или стелеща се мъгла на филм? Сега нетът е пълен с подобни кадри, за които преди не се изваждаше апарата от калъфа. А бягащо животно или пиле?! А заигравка с тоналността на кадъра? А ХДР? Да, всички тези кадри се правеха и преди, на лента. Но от малко хора и професионално. С новата техника, всичко това е "на една ръка разстояние".
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: M_D   
Дата:   26-08-14 16:40

Много се отнесохте с това изкуство. Огромната част от фотографията не е нито изкуство, нито дори занаят.

Още първият отговор в тая тема адресира основното предимство на цифровата фотография: ниският праг на влизане води до това, че много хора, които иначе не биха се занимавали с фотография, са станали кадърни фотографи, а някои вероятно и гениални такива. tzl пък е посочил принципното предимство по отношение на (само)обучението - мигновен фийдбек за експозиция, тоналност, кадровка. Може да се правим на непукисти или елитисти, колкото си искаме - истината е, че тоя фийдбек е страхотен плюс за човек, който се учи. А и не само за учещ се. Позволява да се пробват неща в полеви условия, които иначе човек не би пробвал, за да е on the safe side.

Има разбира се и изцяло технически плюсове, влияещи на крайния резултат, например възможността за свръхвисока светлочувствителност. Много астро или подводни снмки например биха били трудни, ако не невъзможни, за снимане на филм.

Също така има откровена разлика в характера на изображението. И ако цифрово изображение е сравнително лесно да бъде моделирано в посока на филмовото (повече или по-малко подробно), то обратното не е вярно - цветното пространство на филма е по правило компресирано, особено при позитивните филми. Тази компресия води до загуба на хроматична резолюция и изместване на някои цветове (особено наситените). Дали това е за добро или лошо е въпрос на цели и вкусове. Разликите обаче си ги има.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: Alsand   
Дата:   26-08-14 17:22

MarinY [smilie24]

И си прав и не съвсем. Че навремето с лентата беше много по-трудно, с оглед на това, че не можеш да видиш на момента, как ти се получава експонацията - факт е, но тогава пък не сме подозирали, че може да се прави по-лесно и някак си снимахме :)
Аз пък се замислих, колко сложно е било да поставиш градиентен филтър ей така на око. И все пак се получаваха кадри:

https://photo-forum.net/i/1801153

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: AseasRoa   
Дата:   26-08-14 17:36

Ето пример за оригинални, очевидно цифрови и обработвани снимки: https://www.flickr.com/photos/adriansommeling/

Не виждам как този пич би направил тези с аналогова апаратура.

Аналоговата и цифровата фотография запечатват сноп светлина върху някакъв носител. Лента или сензор... въпрос на техническо решение. Сензора просто го прави по-добре.

- Photoshop е просто инструмент на цифровата фотография. Както става с всеки инструмент - някои хора се справят по-добре от други.
- Аналоговата фотография също си има своите инструменти за създаване на ефекти. Photoshop е софтуерен еквивалент на тези + още опции.

Аналоговия фотоапарат НЕ Е пиано! Пианото създава звук, то е първоизточника на определен звук, докато фотоапарата е като микрофона - запечатва вече създадена светлина от някой първоизточник. Аналога на пианото е слънцето или лампата, не е фотоапарата.

Прекалено е да се изисква всеки човек с фотоапарат на планетата да прави оригинални професионално изглеждащи снимки. Достатъчно е за него да са такива и ще е доволен, а за повече от това си има професионални фотографи, галерии, групи и т.н.

Огромната разлика между сега и преди е, че има Интернет, съответно хора от всички краища на планетата показват своите "произведения на изкуството". Е, ясно е че при по-голям избор се случват определени процеси в съзнанието на човека дето са различни от тези когато избора е оскъден. Не виждам какво общо има това с машинката за правене на снимки.

Ако прекалено много се вторачваш в чужди произведения, нормално ми се струва всичко да започне да изглежда еднообразно и нескопосано. Прекалено много landscape снимки и ще ти се доповръща от планини и езера. За HDR няма да говорим :)

Ако можеше да покажеш дигитална снимка (от бъдещето) на човек от миналото, на бас че щеше да си скъса потника от кеф и наслада... или по-скоро от ревност че няма такава снимачка.

Аналоговата техника още не е изчезнала, в продавалника (о ел екс) има безброй аналогови фотоапарати на супер ниски цени. Никой не е спрян да снима аналогово, щом това е неговия начин. Със сигурност има останали много такива динозаври и все някъде има и групичка и за това :)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: ZENON   
Дата:   26-08-14 17:54

А... всъщност има ли значение?
Само си представете, че в резултат на тази тема се пръкне абсолютния отговор - ДА/НЕ...
Е, и? Кво от това? Аз пак ще си щракам, както и вие [smilie7]


off/
Искам да разсея едно заблуждение на един колега дето си бил купил грамофон с нова игличка. Ако си купи сапунерка за 10лв. нова от магазина, да не чака особени резулатати от кадъра като качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: peter73   
Дата:   26-08-14 18:38

batsali, самсунг за 400 кинта и яко фотошоп :-)))

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: AseasRoa   
Дата:   26-08-14 19:01

ZENON, грамофона се оказа забавна аналогова играчка и от време на време си пускам по някоя плоча, но не мога да го призная откъм качество, даже някои плочи не ги свири успешно. Има хора за които самия факт, че слушат музика от грамофон допринася за насладата, аз по-скоро предпочитам музика + видеоклип от Youtube. Да, различно е да се слуша на грамофон, но не е по-добро, просто е различно.

Дадох грамофона като аналогия от един друг свят - на музиката. Има запалени аудиофили дето ще те направят на пух и прах ако споменеш нещо в полза на цифровата техника. Просто има хора, които по техни си причини си затварят очите за технологията, но честно казано си мисля, че проблема е изцяло техен. Може да е бреме да вярваш прекалено много в нещо от миналото, докато всички наоколо се радват на новите неща. Склонен съм да мисля, че наистина става въпрос за носталгия от младостта, или е просто навик.

Аз например не възприемам таблетите, а всички тийнове имат таблети. Луди ли са, те гледали ли са телевизия на черно-бял кинескоп и играли ли са на 8 битово Nintendo? Не възприемах и смартфоните, та нарочно си взех един за да видя дали ще се спогодим... спогодихме се! Преди това не възприемах и лаптопите, сега не разбирам защо някой би си купил класическо PC.

Не че нямам и аз някаква носталгия по аналоговата фотография, винаги ми е готино да разглеждам старите снимки дето миришат на... снимки. Гледал съм баща ми как проявява снимки и съм топил магическа хартия в леген като дете. После развалих Зенит-а му от любопитство какво има в него, и отнесох порицание което помня до днес. Имам уважение към тази техника и съм напълно съгласен с всяка дума в първия пост от тази тема, но в същото време не мисля че аналоговата техника има не-носталгични преимущества в наши дни. Всички помним и обичаме играчките си.

Ако нямаше дигитално развитие на нещата, тия дето сега мрънкат че цифровата техника е съсипала душата и морала на хората, щяха просто да мрънкат заради някакви аналогови шумове и изкривявания. Всяко нещо с времето си.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: batsali   
Дата:   26-08-14 22:15

"Не виждам как този пич би направил тези с аналогова апаратура."

Ето тук е проблема. Никой не очаква от художника да нарисува нещо с маслени бои, така че да е неразличимо от фотография, нито пък някой очаква от фотографа да докара кадъра да изглежда като маслена рисунка с релефа на щрихите и прочее.

Филмът и матрицата са различни инструменти и предполагат различни техники в последващата обработка. Някои ги кефи зърно, някои хич. Някои искат цветовете да са като от Алиса в страната на чудесата, някои искат ЧБ. За различни кадри работят различни неща, ако говорим дори за минимални опити за естетика и изкуство.

За да се каже дали нещо е по-добро като цяло от друго трябва да знаем каква е крайната цел. Съмнява ме в случая с фотографията да има само една цел.

А да ви питам аз отрицателите - какво ще кажете за цифрова камера 5 терапиксела, която снима само широкоъгълно и ти кропва каквото искаш от огромния кадър, освен тва ти прави сама композицията и даже да снимаш напосоки вади по 10 уникално композирани и издържани кадъра на всяко случайно натискане на копчето? Даже ше прави различна обработка на всеки и ше си избирате. Това ше е толкова удобно и лесно, няма да трябва да мислиш, да се дупиш да кадрираш, да се цъклиш на шопа, да се спъваш в тъмната стаичка, даже може да хвърчи камерата и да ходи да си снима вместо тебе. Тва за мен е най-доброто, всеки ще е художествен фотограф и ше е много модерно и фецко. Ще дойде и краят на тия допотопни DSLR-и [smilie5]



Публикацията е редактирана (26-08-14 22:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: didesignbg   
Дата:   26-08-14 23:10

Господин Деков беше казал в една тема, цитирам по памет: Цифровата фотография не направи фотографията по-стойностна, а по-достъпна.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: ZENON   
Дата:   26-08-14 23:49

off/
AseasRoa,
значи не си слушал музика от лампово стъпало, грамофон и колони на цена от няколко хилки в долари. Е, аз слушам :) Не случайно дадох пример със сапунерка.
Няма как да се направи аналогия м/у цефров и аналогов източник на сигнал. Казвам го като аудиофил. Ако можех да мина с тубата, до сега да съм го направил 100 пъти :)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »