Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   20-05-14 19:32

Тази тема е за всички, които желаят да изстискат максимално качество от видеото на канонските си DSLR-и. За да бъде максимално полезна за всички интересуващи се, най-учтиво и настоятелно умолявам всички форумци, които не снимат видео, както и онези, които нямат какво да кажат по темата, да се въздържат от спам и ненужни коментари.

Ще съм много благодарен на всички, които са работили с функцията RAW видео на Magic Lantern (МЛ), ако споделят личен опит и полезна информация за тази функция и пуснат препратки към RAW видео, което самите те са снимали.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   20-05-14 19:34

Когато си взех 7D-то, бях голям мераклия да изпробвам видеото. Какво беше разочарованието ми обаче, когато още при първите опити установих, че качеството на вграденото видео никак не ме удовлетворява, особено когато се опитвах да снимам сцени с много фин детайл. Всичко се омазваше, а обработката беше истински кошмар. Тогава реших да пробвам RAW Video с Magic Lantern. Е, направо се родих! Вижте сами.

От тук:

http://tranzit.dir.bg/load.php?id=G4uJ7o9OyiOe1Qkl1928472

можете да си свалите едно мое full HD (1920х1080) филмче в MP4 формат с продължителност от около 2 и половина минути и размер на файла 365 MB, което препоръчвам да изгледате на хубав монитор или телевизор, за да добиете представа за качеството на RAW видеото на EOS 7D. Горният линк ще е активен 5 денонощия.

Качил съм филмчето и във Vimeo, но в момента чака на опашка за конвертиране до размер 1280х720. Като стане готово, ще пусна препратка и към него.

Използвам случая да изкажа сърдечна благодарност на всички учени, инженери и програмни специалисти, които участват в разработката на този уникален програмен продукт наречен Magic Lantern. За мен това е най-революционната, авантгардна и иновативна разработка за цифровите огледално рефлексни апарати на Канон, откакто е изобретен DSLR-ът - един истински триумф за фотографската наука. Благодаря ви, колеги!



Публикацията е редактирана (20-05-14 20:37)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   20-05-14 19:38

Пропуснах да активизирам препратката за теглене. Ето я:

EOS 7D RAW video



Публикацията е редактирана (04-06-14 16:20)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   20-05-14 19:50

Ето и някои технически подробности относно заснемането на горното филмче:

Фото техника:
=============

1) Фотоапарат EOS 7D
2) Обектив EF 28/F2,8
3) Статив
4) Регулируем филтър с неутрална плътност (ND 2-400, куча марка)

Magic Lantern (използвани функции)
==================================

1) RAW (MLV) video, 3x crop RAW video
2) FPS override (за поредиците time lapse)
3) Exposure override (за по-прецизно задаване на експонацията)
4) ISO override (за функцията HTP)

Обработка на RAW файловете:
===========================

1) Rawanizer (за конвертиране в DNG формат)
2) ACR 8.3 (за фото обработките)
3) Photoshop CS6 (за сглобяване на филмчето)

===========================



Публикацията е редактирана (20-05-14 20:01)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   20-05-14 20:26

Ето го и във VIMEO на резолюция 1280х720:

Приятно гледане


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: dido1234569   
Дата:   20-05-14 21:34

IDA според теб сравнен с GH3 как ще се представя най вече при low light

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: ejel   
Дата:   20-05-14 21:38

Бре, много спам в тая тема! А най-учтиво (и настоятелно!!) бяхме помолени да се въздържаме[shtrak] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   20-05-14 22:38

"IDA според теб сравнен с GH3 как ще се представя най вече при low light"

Представа нямам. Никога не съм пипвал GH3. Само ще кажа, че RAW си е RAW. Разликата спрямо малкия компресиран JPG на H.264 (или каквото е там), e като между ден и нощ. Най ми харесва това, че RAW файловете държат на зверски обработки в ACR без или с минимална загуба на качество. MOV-файловете от апарата, малко да ги пипнеш и се скапват тотално, дори и когатото са заснети с максимално неутрални настройки.

Що се отнася до шума, във филмчето има и нощно видео, при това заснето в яка тъмница. Погледни и сам прецени. Според мен се държи съвсем прилично.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: M_D   
Дата:   21-05-14 03:19

Според мен ACR е прекалено бавен за обработка на видео, особено за неща по-дълги от няколко минути. Resolve, от друга страна, се справя в реално (или почти реално) време на всяка машина от последните години (стига да има що-годе прилична видеокарта с CUDA или OpenCL), и освен това е безплатен. Всъщност, справя се толкова добре, че има голяма вероятност ботълнек в обработката да е четенето от диска, при липса на RAID или ssd.

И понеже роу видеото има склонност да пълни бързо дискове, една статия на тема как да се спести място, без да се губи качество: Lossless Compression for DNG Raw Video

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: illuminations   
Дата:   21-05-14 05:58

Изглежда чудесно. [beer]

Доколкото знам FFMPEG съпортва MLV файлове директно,
така че можеш да пробваш http://www.kinoseed.com/virtual-di
дали ще ти свърши работа.
(но той експортва кадрите отделно във фрейм секуенсе)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   21-05-14 14:46

Много благодаря на M_D и Illuminations за полезните материали. Свалих си ги и ще ги изпробвам при първа възможност.

Тук е мястото да отправя запитване към M_D и всички, които се занимават с видеообработка, за конкретна надстройка на компютъра ми, с който си обработвам RAW видео клиповете. Машината ми е стара, но мощна и се справя перфектно, но е бавна. Включва:

1) Intel Q6600 quad core процесор;
2) Дънна платка Intel DP35DP
3) 6 Gb RAM, DDR-2 (800 MHz)
4) Видео карта NVidia GeForce 6200 LE
5) 2x320 GB твърди дискове, SATA-2 (5200 rpm). Не са в RAID масив. На единия е качена ОС (Vista x64), a другия го ползвам за архив.

Идеята ми за надстройка е следната:
-----------------------------------

I. Замяна на видео картата с ДОСТАТЪЧНО мощна и съвместима с горната конфигурация видео карта, която да има VGA изход, тъй като мониторът ми е с такъв. Картата трябва да работи добре с CUDA и/или OpenCL, за да ускорява максимално обработката на DNG видео поредиците и експорта им в ACR 8.3, Photoshop CS6 и DaVinci Resolve.

II. Добавяне на SSD диск (240-256 GB). Ще го ползвам само за съхранение на проектите, които обработвам в момента, както и за "scratch disk" за CS6. За целта ще го разделя на 2 дяла - малък (30 GB за scratch) и голям (226 GB за обработваните проекти).

Въпросите ми са следните:

1) Каква подходяща за горната конфигурация видео карта от средния клас с максимално добро съотношение качество/цена ще ми препоръчате. Предпочитам да е NVidia. Може ли да се намери на старо на разумна цена и откъде? Моля, дайте препратки.

2) Какъв SSD диск, подходящ за горния начин на работа ще препоръчате? Предпочитам да е нов, с гаранция. И тук ще помоля за препратки.

3) Има ли някакви особености за включване на SSD диска към захранване и кабел за данни при горната конфигурация (някакви специални кабели, поддържат ли се от дънната платка и захранващия блок и пр.)?

Предварително благодаря на всички, които могат да дадат компетентен отговор.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: vga   
Дата:   21-05-14 14:53

Цялостно видеото има "странен" вид. Изглежда изкуствено и насилено до хдр, като така се губи естествеността на образа. Доста е шумно и има много артефакти. Мисля, че детайлите са доста, но имаш още да се учиш по обработката на материала. Успех! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   21-05-14 15:56

VGA,

Благодаря за критиката. Така е, още съм в начален стадий с видео обработките. Прав си обаче, че някои от клипчетата (нощните) са доста силно обработени и идват да покажат, че RAW държи на обработка. Ако бяха .MOV файлове, същите обработки щяха да ги омажат тотално.


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: vga   
Дата:   21-05-14 16:09

Абсолютно е така, суровият материал е несравним! Чудесно е да имаш такива възможности за апарата си, просто в този конкретен случай ми се видя насилено, за да се демонстрират възможностите. Малко ти и завиждам, че за Никона ми няма такъв хак [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: radikyokushin   
Дата:   21-05-14 17:04

vga написа:

> Абсолютно е така, суровият
> материал е несравним! Чудесно е да
> имаш такива възможности за
> апарата си, просто в този
> конкретен случай ми се видя
> насилено, за да се демонстрират
> възможностите. Малко ти и
> завиждам, че за Никона ми няма
> такъв хак [smile]

Ето тези юнаци тук са тръгнали по стъпките на ML, но са още доста далече.
Надявам се скоро да ги настигнат!

https://nikonhacker.com/

http://fstoppers.com/nikonhacker-brings-magic-lantern-style-firmware-hacks-to-nikon


Извинявам се на автора на темата, че ще питам тук - някой с Никон пробвал ли е този фърмуер
и ако трябва в отделна тема да сподели какви са му впечатленията?!


Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: ludiakolio   
Дата:   21-05-14 19:56

Като за начало смени вистата със 7 или 8[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   21-05-14 20:13

Това обезателно. Само да купя SSD диска и ще направя чиста инсталация на цялата система. Мисля да инсталирам Win 7, заради драйверите. Трябва обаче да подчертая, че за всичките тези 8 години, откакто го имам компютъра, не съм имал абсолютно никакъв проблем с Vista-64. Нито едно зависване, син екран или какъвто и да било друг проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: M_D   
Дата:   22-05-14 03:39

@IDA:
По въпроса с картата: на старо, nvidia gtx570, gtx580 и gtx680 имат смисъл. gtx5x0 серията се представя много добре в CUDA среда, като компенсира по-малкото ядра с по-широка шина, сравено със следващата серия. За видеокартите на старо винаги съществува риск да са амортизирани обаче. Къде могат да се намерят карти на старо? В prodavalnik.com например.

При новите карти съотношението полезност/цена е доста по-добро при АМД/АТИ, например r9 280x е много добра опция за обработка. За съжаление обаче CS6 е оптимизиран почти изцяло за CUDA, т.е. nVidia карти. За Ресолв значeние няма - той се справя и с CUDA, и с OpenCL.

За fullHD видео в Ресолв 1GB видео памет е задължителна, 2GB е желателна и се изисква от някои инструменти (например, намаляването на шума, което обаче и без това не е достъпно във фрий версията).

Хубаво е да се отбележи, че ACR (засега) не е GPU оптимизиран, т.е. от видеокартата няма да има ефект. Такъв ще има в Ресолв и CS6.


Всъщност, приличен 7200rpm диск е евтино и достатъчно практично решение за роу в резолюции до fullHD, ако няма да се обработва видео постоянно и по много. Например WD Blue 1TB струва по-евтино от SSD 128gb. Най-важното е да се форматира или дефрагментира (хард) диска преди всеки проект и поредиците от фреймове да се записват последователно (което Уиндоус ще направи сам при прясно форматиран диск), за да не се разхожда главата излишно, докато стриймва по време на обработката. Евентуалната компресия на роу файловете също сваля изискванията към дисковата система.

Може и да се шорт-строук-не диска, като само външната по-бърза част се ползва за видео файловете. Отделно, приличните SSD няма да са на пълната си скорост през SATA 2 (но все пак ще са много по-добре от твърдите), докато за 7200rpm дискове SATA 2 е напълно достатъчно. Спестените пари могат да се използват да се вдигне паметта до поне 8гб, макар че не знам какъв е случаят с ddr2 в наши дни.

Но, разбира се, да се работи от SSD е по-приятно. А и SSD има много смисъл за системен диск, а предполагам и за скратч на CS6 - Resolve реално не се нуждае от кеш, ако не се правят някакви сложни композитни неща с повече от един входен видео стрийм. Ако все пак се взима SSD, с идеята, че ще е консуматив - Samsung 840 EVO е напълно ок, въпреки че е TLC технология. Ако издръжливостта е важна - новите Intel s3500/s3700 носят на писане. Нищо особено няма при конфигурация със по-старо дъно, стига да има начин да се сложи 2.5" диск в кутията. Кабелите са същите.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   22-05-14 13:02

Сърдечно благодаря на М_D за иазчерпателния отговор. Ако всички форумци бяха като него, този форум щеше да е едно много по-полезно и приятно място за обмен на идеи и полезна информация, учене и общуване.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   23-05-14 14:57

Странна работа. От близо 107 000 регистрирани в този форум, като че ли само няколко човека ползват Magic Lantern, за да снимат RAW видео и да се възползват от многобройните изключително полезни за практическo снимане с максимално качество функции. Такива са например AETTR, Dual ISO, RAW хистограма, ETTR-hint, зебри, focus peaking, FPS override, Exposure override, ISO override, Audio нива и много много други. Тези функции превръщат дори и стари модели канонски апарати, които се намират за смешни цени в базара, в мощни инструменти за фото и видео заснемане, които не отстъпват по функционалност и качество на изображенията на професионални камери за хиляди долари. В Щатите дори и холивудски продукции все по-масово вече се снимат с канонски DSLR-и и Magic Lantern.

От друга страна, съдейки по многобройните въпроси за Magic Lantern, които форумци ми пращат непрекъснато на лични, явно има много мераклии да опитат. Чудя се, дали да не спретна едно курсче по безопасна инсталация и ползване на Magic Lantern за тези, които се интересуват. Ако има желаещи, нека ми се обадят на лични.



Публикацията е редактирана (23-05-14 18:40)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: CaracolStudio   
Дата:   23-05-14 16:22

Безопасна инсталация какво толкова има да се инсталира елементарно е има много клипчета в нета .ML е хубаво хакче за Видео но не и за снимки поне от моя гледна точка ,пробвал съм я на 5Д и на 5Д2 вървеше без проблеми .Малко интефейса не е много както се казва user frendly ама се надявам да го променят .

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: kvakioh   
Дата:   23-05-14 16:25

Kaто го пуснат за 100/700Д, ще опитам, но не и с видео...Всъщност по-важното е за снимки, поне за мен.
Иначе, добра работа.
Според мен като изгледах заснетото, може да се пробва с малко по-динамични кадри ако може да се заснемат.

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: chrisnoch   
Дата:   23-05-14 18:12

IDA,
Не искам да се заяждам, но нямаше как да се въдържа от коментар. Това твое твърдение просто "кърти миФки":
"В Щатите дори и холивудки продукции все по-масово вече се снимат с канонски DSLR-и и Magic Lantern."
[smilie5] [smilie5] [smilie5]
Защо пишеш глупости за неща, от които и хабер си нямаш? [smilie11]
DSLR + ML става за нискобюджетни продукции, макар че има и по-добри решения в същия ценови диапазон. НИКОЙ холивудски продуцент НЯМА да завре DSLR в лицето на Никол Кидман, чийто хонорар е седемцифрена сума! Разходите за снимачна техника в Холивуд съставляват много малка част от бюджета. Кой ще тръгне да прави глупави икономии чрез непрофесионална техника и хакерски софтуер???

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: IDA   
Дата:   23-05-14 18:37

За да не си помисли някой, че говоря празни приказки, ето:

The Canon 5DMkII has made itself a home in Holywood

Доколкото знам, американският сериал "Dr. Hоusе" също е сниман с DSLR.



Публикацията е редактирана (23-05-14 18:47)

Отговори на това съобщение
 Re: RAW видео с Magic Lantern - качество без компромиси
Автор: Pippo810331   
Дата:   23-05-14 18:52

Нормално е при заснемане на различни каскади да го закачат близо до екшъна и да не им пука ако стане на парчета или изгори.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »