- Съдържание
- Галерия
- Въпроси и отговори
-
- A+
- A
- A-
-
Фон
Текст
Из Дебрите на Шри Ланка
Ела
Този път влака нямаше нищо общо с този от предния ден. Нямаше ги тълпите с хора, нямаше ги и продавачите на всевъзможни гадории.
Изключително много се зарадвах. Най-накрая можеше да се повозя на вратата и да се порадвам на обещаните гледки:
Ела е малко планинско градче. За разлика от Хапутале обаче, Ела е пълна с туристи, заведения, магазини и така нататък. Първоначално станала известна с поклонническия връх Адам (Adam's Peak), Ела бързо се е превърнала в сборно място на туристите от целия остров. Всъщност Хапутале беше последното диво място в което бяхме, от Ела нататък, всички места бяха цивилизовани и туристически.
Плана беше да изкараме два пълни дни там, през които да направим две основни разходки:
ден 1: Little Adams Peak & 9 Arch Bridge
Рано сутринта станахме за закуска и се отправихме към Little Adams Peak. Пътя до там не е много, около час и половина, два. От мястото се разкриват красиви гледки. На отстрещния хълм имаше много интересен луксозен комплекс от малки 5 звездни къщи със сламени покриви и басейни. Не напразно по пътя за басейна видяхме и хеликоптерна площадка. Реално до Ела няма как да се стигне бързо и удобно, освен с хеликоптер. Всички останали методи не са подходящи за хората, които си позволяват 500лв на нощувка, при средна цена от 20лв за острова.
Пихме по нещо в близкия до комплекса бар и отпрашихме за моста с деветте арки (nine arch bridge). Красив ЖП мост в гората.
След като слязохме долу до него, си направихме едночасова разходка по ЖП линията до Ела.
След като се върнахме в града отскочихме до близък водопад, който макар да не изглежда зле на снимка, не впечатлява. Най-малкото защото се намира точно до асфалтовия път и е претъпкано с туристи.
Макар не толкова автентична, Ела е превърната в туристически рай. Всички барове и ресторанти са приспособени към западния начин на живот. За първи път от началото на трипа ядох месо, пих бира и слушах музика. С малка доза срам ще призная, че точно тази вечер, автентичността и местния дух не ми липсваха изобщо :)
Ден 2: Ella Rock.
Хайде пак, закуска, кафенце и газ. Разходката до Ела Рок и обратно ни отне цял ден - около 7 часа вървене.
Картинката е подобна на тази от Little Adams Peak, но самата разходка е много разнообразна и приятна. Вървяхме по Жп Линията, през една река, сред високи над 2метра треви, широколистни и иглолистни гори. Добре, че имаше една барачка, от която да си вземем кокос и вода, че пак бяхме неподготвени и щяхме да умрем от жажда.
Край на планинските истории. Следват океан, плажове и залезии, а и столицата остава де, ама тя ще е накрая.
Благодаря за изключително интересния разказ и красивите кадри!
Бравос!