Вега е най-ярката звезда в съзвездието Лира, пета по яркост в нощното небе, и втора по яркост в северното полукълбо, след Арктур. Една от най-известните звезди на небето, Вега е измежду най-изучаваните, поради много причини. Тя е първата детайлно заснета звезда след Слънцето, първата с записан спектър, както и една от първите с пряко измерен паралакс - а оттам и разстоянието до нея.
Вега е звезда от главната последователност, наближаваща средата на своя живот, най-вече поради факта, че е малко над 2,1 пъти по тежка от Слънцето, и поради това изгаряща много по-бързо запасите си от водород. За момента се счита, че Вега е на около 455 млн. години, температурата на повърхността й е ~9600 К, и е 37 пъти по-ярка от Слънцето.
Интересна особеност е, че звездата е сплескана, поради бързата скорост на въртене, която на екватора достига 274 км/сек (за сравнение скоростта на екватора на Слънцето е само 2 км/сек). По тази причина екваториалния радиус на Вега е 2,78 сл. радиуса, а полярния - 2,26 сл. радиуса.
През 2005 г. Космическия телескоп Спицер засне подробно праховия диск около Вега, като се установи, че размера му е по-голям от считания до тогава. Въпреки това, до този момент, около Вега не са открити никакви планети, като използвайки коронографа на телескопа Субару, учените изключват наличието на планети с маса, по-голяма от 5-6 юпитерови маси.