Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Дизел или бензин?
Автор: Skic   
Дата:   04-08-08 00:33

Ще съм ви благодарен да споделите мнението си по темата!

Питането ми е продиктувано от тенденциите с цените на горивата и ползването на алтернативни - gas, metan и е опит да се погледне в близкото бъдеще, кое ще бъде по-изгодно за джоба.

И за да бъда по-конкретен ще дам два двигателя:

1,6 16v 110 к.с. - 1.5 dci, 86 к.с.(това лесно става на 105 к.с. [smilie7] )

При сегашните цени, ако не се използва газ или метан, дизелът все още води в личните ми предпочитания, обаче...

Вие сте на ход [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Amigo   
Дата:   04-08-08 00:35

газ [smilie5] [smilie5] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: hp   
Дата:   04-08-08 00:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Skic   
Дата:   04-08-08 00:45

Знам, но на автомобил в гаранция, който не се предлага фабрично с газ няма как да стане, а ме притеснява и друго, което се чу - да не вземат за забранят АГУ-тата. ЗА засилен контрол по поставяне и експлоатация на АГУ съм, но знам ли какво ще им хрумне, затова и се чудя има ли смисъл три години да се чака, за да се сложи една газова инжекцийка или да си мааме с дизелчето. А цените на газта могат да ги вдигнат, както направиха с дизеловото гориво, заради голямото потребление.

П.П.На Фиатчето имам газ, на маздата ще изчакам и ако няма забрани ще сложа ГИ - BRC, но това ще си го реша сам.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Skic   
Дата:   04-08-08 00:47

HP и двете са на рено, но става дума за Нисан. На пенсионер човек не му трябват мощни коли, нека си се порадва на нова кола, без зверски мощности. dCi е хубав дизел, това поне го зная [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Amigo   
Дата:   04-08-08 00:47

Абе идиотите само се чудят как да прекарат народа да не ползва по-евтината газ [smilie9] [smilie23] Докато бях сега в отпуска минах около 4 хиляди км и за газ съм дал около 450 кинта. А ако бях на бензин щеше да ми излезе 2 пъти по-скъпо [cool] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   04-08-08 00:47

от март съм на газ и смятам все на газ да карам от тук натам. При алтернатива от 1.21лв. на 2.40лв. изобщо не се чудя

за 4 месеца минах 13 000 км. при среден разход 7,5/100 км ъпреки, че основно са километри въртяни извън софия.

130 х 7,5 = 975 л. газ х 1.21(актуална цена) = 1179 лв.

на бензин 130 х 6,5 = 845 х 2,40(актуална цена) = 2028

За 4 месеца съм спестил от гориво 849 лв., които съм ги изхарчил за друго а не са минали през ауспуха.

Е как да не карам на газ?

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: ffwd   
Дата:   04-08-08 00:49

Skic, последните >4г. (малко над 100 000км.) карам Laguna с точно този двигател 1.6 16v 110k.c. - K4M се казва и съм изключително очарован от ефективната му и приятна работа. Ефективен, еластичен и много икономичен! При мързеливо извънградско пътуване съм имал разход < 5/100. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Skic   
Дата:   04-08-08 00:51

Да, съгласен съм, тук в Италия и аз почти не съм карал на бензин, сипвам колкото да не е празен резервоара и поддържам 10-тина литра да има. Но пък никой не реве за газовите уредби, а все повече се предлагат коли с фабрични такива - Фиат, Хюндай и т.н. Ecologic GPL, дет си ги рекламират [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: ffwd   
Дата:   04-08-08 00:54

Идват електромобилите така или иначе..

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Skic   
Дата:   04-08-08 00:54

ffwd, благодаря! Такива мнения с радост приемам, ще се радвам да чуя и за дизела. Но щом този бензинов мотор е надежден, нищо не пречи след време да се мине на газ. Все още съм раздвоен какво да препоръчам... но се избистря де [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: seith   
Дата:   04-08-08 00:59

Съвсем скоро ще бъдете свидетели на новия двигател на Фолксваген 1.4(бензин) 178 к.с.
Само да уточня, че и метана и пропан-бутана са газове.Пропан-бутан е онова което наричат "ГАЗ" по бензиностанциите.
За близкото бъдеще е трудно да се прецени.От изброените само пробан-бутана се произвежда, останалите са изчерпаеми природни ресурси.Това не означава, че неговата цена няма да се качва.
Аз бих заложил на хибридите и новата система push and start, май така се казваше.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: ffwd   
Дата:   04-08-08 01:00

Убеден съм, че с газов инжекцион би работил прекрасно, но не съм се решил, а и едва ли има смисъл тепърва при мен. Двигателят е с доста модерно управление и не съм сигурен, че сервиз ще инсталира АГУ, което да работи напълно коректно с компютъра му. Има 2 ламбда сонди, има повишаващи трансформатори над всяка свещ и компютърът изработва индивидуални импулси за свещите и т.н.

Иначе съм силен привържаник на пропан-бутана [smilie24] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: pinko   
Дата:   04-08-08 01:03

Абе в хубав комън-рейл е истината. Затова карам вече само дизели - щото са приятни за шофиране. Огромен въртящ момент, мощ, еластичност. Пък и за доста икономични.

Сегашната ми Алфа 166 е 2,4 JTD, 420 Нм и 185 к.с., а тая дето купих на Мариана е 156 1,9 JTD - 360 Нм и 140 к.с.

Хич не ми дреме, че е по-скъпо - кеф цена няма.

Изобщо не ме кефи идеята да карам кола на динозавърска пръдня или оня миризливия бакшишки пропан-бутан. Ако ще и без пари да го дават.

Иначе в момента съм зел една нова Хонда Акорд 2,4 бинзин 201 к.с. - верно, не е лоша колата, ама е толкова спъната горката, ужаааааас. Трябва да я развърташ като миксер до 7000 оборота, за да тръгне що-годе прилично. Как ги измериха тия 201 к.с. направо не разбирам.[smilie10]



Публикацията е редактирана (04-08-08 01:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Skic   
Дата:   04-08-08 01:03

seith, използвам разговорните варианти, нали не е проблем [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: nodoubt   
Дата:   04-08-08 01:03

не е проблем да се сложи пълен газов инжекцион , но съвсем не е наложително.
това е лагуна все пак , не е с кой знае колко интелигентно управление на двигателя , слага се [smilie24]
но няма смисъл , и моя не е газов , върви прекрасно , и по-евтино [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Skic   
Дата:   04-08-08 01:07

pinko ценя мнението ти, но ако кажеш конкретно за двата посочени двигателя, ще си ми от полза. От теб зная, че нищо не пречи на 1,5 dCi, който го има с няколко мощности, само софтуерно да достигне максимума, който се предлага от фирмата производител.(дано не стана объркано) [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: seith   
Дата:   04-08-08 01:09

Аз не се карам на никой, просто исках да знаете в случай, че не знаехте.Освен това на някой може и да му е било интересно да разбере :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Skic   
Дата:   04-08-08 01:10

За жалост на доста хора им дреме за цената, затова и пуснах темата, да чуя повече мнения [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: pinko   
Дата:   04-08-08 01:12

1.5 dCi е чудесничък матор, неслучайно спечели наградата "Дизелов двигател до 1,5 литра" през 2006 г. Хем журито беше предимно немско.

Карах новата Лагуна Комби с тоя матор 110 к.с. и никак не е зле, ама никак - доста пъргаво се движи тоя кораб въпреки на пръв поглед малкото маторче. Да не говорим, че на дълъг път гори около 4/100, че даже и по-малко.

За софтуерното манипулиране си прав, но само за 86-коньовия - той става около 120 коня с едно добро чипче. Иначе 68/70-коньовите версии са с друга турбинка.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Skic   
Дата:   04-08-08 01:13

За 86 к.с. става дума [smilie5] Не, че това е важно на този етап.

Значи до тук:

Има доволен ползвател на бензиновия мотор и препоръка от pinko за дизел. Хм, объркващо е за сега [smile]



Публикацията е редактирана (04-08-08 01:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Стоев   
Дата:   04-08-08 02:54

Едно рамо за дизела[smilie24] - спестяваш място от газовата бутилка, разход около 6/100 извънградско с форд турнео конект и малко над 4/100 с дачия логан[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Skic   
Дата:   04-08-08 03:05

Двигателят на Дачията сигурно е същия, за който говоря(1,5). Иначе 6,5/100 извънградско го правя и на бензин с десет годишна кошница, а на газ ми е макс 7/100, но в града разликата е огромна - 9-10/100 бензин и 11-12/100 на газ. Явно трябва да се прецени колко ще се кара градско и колко извънградско, защото дизелите се представят чувствително по-добре в "джунглата".

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: imitev   
Дата:   04-08-08 03:05


Стоев така е, но все пак разхода в пари е над 11 лв./100 км извънградско, а аз с астрата го докарвам на 9 лв. за газ /100 км.

Астрата е комби и не съм имал проблем с мястото в багажника...

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Skic   
Дата:   04-08-08 03:07

Има вариант за газова и на мястото на резервната гума, а на нея място ще й се намери, още повече, че е от "малките".

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: samara   
Дата:   04-08-08 08:20

...аз чакам Астра Н, хетчбек с 5 врати с комънрейл дизелак 1.9 - 150 коня [smilie21] нова [ezik]
П.П...най-после след хиляди премятания избрах [smilie24] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Insight   
Дата:   04-08-08 08:43

По принцип от повече от 10 години съм на пропан-бутан, единствените минуси според мене са 1. мястото за и теглото на бутилката (не бих си сложил бутилка под 40 л.) и 2. Необходимоста от по-честа смяна на гърнета, което изяжда част от "далаверата" от по-ниската цена на пропан-бутана.

... турбодизелите са голяма мода и наскоро обмислях смяна на системата ... но тц, нещо не са ми на сърцето.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alsash   
Дата:   04-08-08 08:44

[smilie10] де го скриха онзи българин дето караше с вода и няколко капки от нещо?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: cv   
Дата:   04-08-08 08:53

в мойта фирма има три леки коли, Пежо 405, всичките са бензин, с АГУ Ловато, работниците разправят че как вървят на бензин/така и на газ.А не е газов инжекцион[smilie11] [smilie11] [smilie11]. Аз съм фен и на бензин и на дизел. Всичкото си има и +, и -, две добри няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Todd   
Дата:   04-08-08 09:38

Аз карам и трите вида ...бензин , газ ,дизел ...

Газта е евтина , дизела е таралясник ,бензина ....4.0 литров мотор редови шестак 170 магарета вдигнати на 4000 оборота ...там е истината!!!

Пинко е прав - кеф цена няма . А икономията е майка на мизерията !!!

Така че ..няма да се жениш за нея я .Вземай една и и скъсай гъза от каране..

[smilie19] [smilie19] [smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: ogistoev   
Дата:   04-08-08 09:42

Ако търсиш икономична и практична кола то е ясно, че ще е комън рейл дизел. Но да вярваш, че дизелите са по-бързи от бензинови автомобили е леко пресилено. По-точно да вярваш на дизел фанатици като pinko. Алфа 166 2,4JTD сток - ако е 20клапана е 175к.с. ако е 16клапана е 150к.с. т.е. за да е 185к.с. и трябва чип. И разбира се дизелов автомобил 185к.с. е по-бърз от 201к.с. бензин [smilie10] Че има бързи дизели има, на черното бяло не казвам, но като общо заключение да се твърди че дизела е по-бърз, динамичен, пъргав и тн. е смешно. При комън рейл дизела имаш еднакво ускорене както на 2000 така и на 4500оборота, т.е. имаш спокойствие зад волана и не чакаш колата мине 4500 оборота за да дръпне, не се налага да "връщаш" скорост при изпреварване.
Но при по-мощен бензин (>=150к.с.) пък го има момента със тръпката след 4500оборота да усетиш ускорението и да чуеш специфичния звук "та-та-та" от ауспуха.
Въпрос на вкус, предпочитание, възможност и тн.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: boink   
Дата:   04-08-08 10:10

едно рамо за бензина.

и най-вече на този бензин който мирише по-хубаво от виолетки на живо:

двутактови виолетки


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   04-08-08 10:31

от почти 4 години карам пежо с 1.6 16v 110 к.с. моторче. [smilie24] имах големи резерви към дизела, но това нещо надмина всичките му очаквания. изключително тихо, еластично и най-вече невероятно икономично. на няколко пъти ми се е случвало да правя среден разход 3.9/100 (пълниш цял резервоар, делиш на изминатите километри) при официален разход 4.4/100. това разбира се, като карам кротко, до 130 км/ч. този мотор е истинско попадение за французите, не случайно се слага на маса други марки.

също така имам и с по-големия двигател 2.0 136 к.с. но впечатленията ми са че е доста по-тромав, макар и осезаемо по-мощен -- особено в града предавките му идват малко къси [smile]

изобщо, "славата" на дизела идва от едни таралясници на едни марки дето по-добре да не ги споменаваме. съвременния комън рейл дизел е нещо съвсем различно.

напоследък Пежо и (мисля) Ауди разработиха нов бензинов двигател, в по-малкия сегмент (до 1.6л) с въртящ момент и еластичност подобна на дизела. Нямам преки наблюдения но и това трябва да е ок.

но както ffwd коментира, идва ерата на електромобилите.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: truly   
Дата:   04-08-08 10:43

Дай разликата между цените на колата с двата мотора. Сигурно разликата е поне 2000 лева. Сега почваш да смяташ като добавяш и разликата в каското, заради по-високата стойност на автомобила с дизеловия мотор, разликата в цената на горивото и ще видиш, че за да има смисъл да си купуваш дизел трябва да въртиш годишно над 50000 км, че даже и повече.
Аз лично до преди година карах само дизел. Сещай се обаче в момента какъв мотор - бензин 1.6 110 к.с. Не е Рено, но все тая. Среден разход 7.5 л/100км

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: asahi   
Дата:   04-08-08 10:49

Казваш, че ще купуваш колата за баща си?
Сметни колко хиляди километра ще прави годишно. Ако са под 5к. бензинът има само предимства. Ако е над 70-80к. газта взима сериозен превес. Горните разсъждения са за малък автомобил.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Блясък   
Дата:   04-08-08 10:50

Докато дойдат електромобилите , ние ще сме станали на тор [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   04-08-08 10:56

те електромобилите и сега са тук (и са били и преди) само дето в нашата мафиотска държава нещата са малко по-други.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: tonevjr   
Дата:   04-08-08 10:58

В САЩ за хибридите се чака 6 месеца,тук сигурно ще се чака колкото преди 30-40 за кола.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rossko   
Дата:   04-08-08 10:58

asahi го е казал
ако караш повече от 5-6 хиляди - газ
за по-малко не си струва инвестицията.
лично аз патувам по около 60 км на ден.
Карам на газ и средният ми разход на 100 км е под 9 лв. на 100 км

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: cicomanco   
Дата:   04-08-08 11:00

взех на жената една тойота ярис ...печка-1.4 гори 4.2извън и 4.8-5 градско!освен жената и детето вътре не остава място за нищо друго!за града етрепач ама на дълъг път си е живо изтезание!ми ко да ти кажа излиза че като пари съм карал субару-то на газ по-евтино от тая кошница!
Дизел никога повече!и като видя само двигателя ка се тресе ....мерси ти за икономията!
газов инжекцион му е майката ако искаш да си вършиш работа и да ти излиза на добра цена!

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: boreto   
Дата:   04-08-08 11:17

Пежо 307SW. 2л. 143 коня. 7-8/100 навън, 11-12/100 градско. Карам 10-20х. км. годишно. За толкова не си заслужава дизел. А за газ не съм приритал...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: imitev   
Дата:   04-08-08 12:11


Целия форум пълен с тузари [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: asahi   
Дата:   04-08-08 12:13

Не бе, само тузарите се хвалят. Аз какво да се хваля със служебното автомобилченце?

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: мара   
Дата:   04-08-08 12:31

бе не можах да изч1ета сичко, ма нафта по-лесно се крадне[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: cv   
Дата:   04-08-08 13:14

а ако се скапе дизеловия двигател, доста по скъп ремонто от бензина. На бензинов му сипеш калпав бензин или газ, ше кюфка ше сеца докато го исгори, а дизел ако сдобара калпава нафта кво става. Специално за дизел кола не виждам смисъл при тая скъпа нафта. Друго беше кога беше 1,67 до 2,00лв., ама сега.

в момента най-изжгодно е на ГАЗ. да приказва кой кво ще, а че миришело зависи от много работи, защото не не всички мирише.

Иначе бензина си бензин, нема да замръзва за разлика от Нафтата /не всички нафти замръзват - само скъпите от 2,70-2,90л./

Защо Волвото ми е Бензин, прецених че няма смисъл от нафта и така.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   04-08-08 13:37

150, 200, 250 k.c.....[smilie8]

само не мога да разбера за какво са ви? Да се надбегвате с пуберите по светофарите ли?

Аз към "автонобили" отношение нямам. Дето вика Тод всичките са еднакви бангии като се строшат. Важното е да ме кара от т.А до т.Б и да не съм и роб.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: asahi   
Дата:   04-08-08 13:37

Некои другари си краднат нафтата и им е евтинко. Понякога продават. Даже имаше един - топлеше се с нафтова печка пез зимата.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: danbi   
Дата:   04-08-08 13:37

cv, скъпите нафти не замръзват. не за друго, ами защото съдържат по-малко парафин (който именно 'замръзва'). изобщо, 'нафтата' е доста събирателно понятие. някои хора си карат дизеловата кола с растително масло.

дизеловия двигател противно на мнението ти, е много по-прост от бензиновия. няма бобини, няма свещи. новите поколения и на двата имат електроника, да.

ако бензиновите двигатели бяха по-надеждни и т.н., нямаше всичката професионална техника, от трактора до автовлаковете да движат с дизел.
това важи и за експлоатационните разходи (гориво+обслужване)

за газ да: не малко марки имат модели директно оборудвани за работа с газ. интересно обаче, че това важи само за по-скъпите модели.

истината е в електрическите коли обаче. след не много дълго време, петрола ще намалее драстично и цените му ще станат високи.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: hp   
Дата:   04-08-08 13:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: danbi   
Дата:   04-08-08 13:43

най-добре си е пеша :) хем повече неща виждаш наоколо...
ама в жегата си трябва климатик, та затова [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: PuertoVaras   
Дата:   04-08-08 13:45

Карам един стар грохнал пасат 1.8 моноинжекция бензин/газ с газова уредба Ловато
и една нова (2007) астра 1.7 dci

Няма смисъл да сравнявам комфота нов/стар автомобил, разбира се че астрата е супер и е много пъргава с този двигател,
обаче много ме боли като и пълня резервоара.
Пасата на газ ми е 2 пъти по-евтин и върви на газ така както и на бензин - не се усеща разлика и ми върши същата работа :)

Точно за Нисан питах в магазина тук в София
предлагат някакви френски газови уредби
4500 лв и не отпада гаранциата на автомобила и двигателя.

Изродско ли ще е да си взема Qashqai с газова уредба?

Минавам над 60000км на година предимно извънградско

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   04-08-08 14:01

Е що па да е изродско?
Това, че хвърляш луди пари за гориво и "не ти дреме" не значи, че си най-големия гъзар. Защо да ги хвърляш тези пари през ауспуха ако има възможност да не ги? Мисли прагматично. Може за друг "кеф" да ги изхарчиш.

Големи гъзари сме българите еееееййй [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: IvcheTo   
Дата:   04-08-08 14:03

е последно ко да се избере [smilie8] [smilie8]
нещо тия метани газове .. не ми допадат [smilie2] [smilie2] [smilie2]
пък и едно 1000/1300 лв отгоре за тази уредба


казвайте ,че трябва да решавам какво да бъде [smilie5] то марка и модел не съм измислил още амааааа [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: danbi   
Дата:   04-08-08 14:04

Което ме навежда на мисълта, правил ли е някой сравнение за ефективността на дизел/бензин/газ при градско/извънградско?

По един и същи начин ли се променя разхода? Очевидно дизела е най-високоенергийното а газта най-нискоенергийното гориво...

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   04-08-08 14:05

Ивче, вземи елката и си сметни. Сам ще разбереш кое е по-добре за джоба ти.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: danbi   
Дата:   04-08-08 14:08

А коефициента на кефа? [smilie5]

И кое го кефи повече, да вдига високи обороти като гъзе, или да има по-голяма еластичност с дизела? (макар че в последно време нещата започват да отиват на кантар)

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: IvcheTo   
Дата:   04-08-08 14:09

ами дизела поне по -малко харчи ... ако не караш с 200 разбира се

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   04-08-08 14:09

... да ме вози

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: IvcheTo   
Дата:   04-08-08 14:11

Mercedes C250 2.5TD

нещо такова ми се върти в главата
https://photo-forum.net/static/forum/2008-08/ylzv8006.JPG
http://www.mobile.bg/photos/1/big/11217492670152718_1.pic


98-2000 година

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   04-08-08 14:11

мда..
5-6/100 х 2,50лв ли е по-тънко
или
7-8/100 х 1,20лв.
м?


[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: danbi   
Дата:   04-08-08 14:16

Ивчето? Това чудо не е ли с едновремешните дизели.. дето малко пушат? [smilie5]

И с какво друго се колебаеш?

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: IvcheTo   
Дата:   04-08-08 14:23

ами не пушат ...
ако знаеш щеше да е добре [smilie8] [smilie8] [smilie8]

мислих и рав4 и хонда и ауди а4 ииииии незнам кое е по-рентабилно ....
аудито му е по -скъпа поддръжката от на мрцедеса ...
мерцедеса пък си вози като лодка и ... мда кола си е [smilie5]
равчето пък е по-височко (ама не от новите ,че много скъпи) - но ми казаха ,че се чупели

после мислих и фрилендер - но и там ме разубеиха (иначе като кола най-ми харесва)
била ужасно скъпа поддръжката

и се забатачих тотално [smilie8]

[smilie8] [smilie8] [smilie8]

а да попадна ми и едно Е 220 елеганс 4 очка - маняшко за 8000 лв ... елеганс кожени салони махагон и тн . ама харчило 15/18 градско и се отказах .........

и честно казано - нищо не мога да реша ...
а ме чакат да кажа какво искам и да ми го търсят ...

[smilie2] [smilie2] [smilie2] [smilie2] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: danbi   
Дата:   04-08-08 14:38

и аз бях решил на времето да си взема фрилендър!!

май най-добре да си вземеш мерцедеса. все пак е кола [smilie24] [smilie5]

аз впрочем, напоследък съм изумен от рекламата на RAV4 дето върви по радиото... "... да си мислите че колата ви е стабилна..." (или нещо подобно)

но като е стара колата, цената на поддръжката си е фактор. то не че на новата не е!!!
но жалко, не се сещам за някой с такъв мерцедес около мен да питам...

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: imitev   
Дата:   04-08-08 14:42


Форд Мондео комби, Вектра Б комби (или астра Г комби)

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: IvcheTo   
Дата:   04-08-08 14:43

ц250 същият го имам на разположение ама не е мой , а на баща ми .... и си е отлична машинка

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Han_Solo   
Дата:   04-08-08 15:19

Моето скромно мнение [smile] карах / а и още я държа/ Голф-2 1,6 карбуратор автоматик [smilie3] лично си я взех на времето от познати в Германия и колата е на истински 140000км [smilie3] харчлъка и е 6,5 бензин ако я караш кротко... е ама аз не я карам кротко - разход между 7,5 и 8 сложих и газ разхода се вдигна малко 8-10/100 и колата си върви нормално. Сега съм с една нова Фабия 1,2 НТР 12клапана 3 цилиндъра... натоварена с 3-4 човека и багаж я смъквам под 5/100. Пътувам много с много различни хора и за последно се возих в един Сааб 9000 автоматик 2,0 двигател 200 коня някъде и човека му беше сложил газов инжекцион от BRC - возеше си страхотно при разход около 7/100.
Дизела... да има страхотни дизели, ама в България нямаме гориво за тях. Познати шофьори, техници и просто хора кото карат дизели са ми го казвали а от човек който се е занимавал с внос на автобуси от Германия просто ми каза че сипе ли се дизел по на изток от Унгария и двигателя на рейса е с 20-40 катъра по-малко.
Нагледал съм се на нови дизелови коли които са с "изпушили" двигатели и димят като парен локомотив - днес се прибирах към Шопско и от Бургас до София се нагледах на такива примери, като започнеш от Ауди А8 2,5 ТДИ и се стигне до пежо 308СС да били са добри ама вече не бяха...

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: RAFA   
Дата:   04-08-08 15:39

Като ви чета постовете чак ми става смешно, какви са тези коли които харчат токова малко незнам [smilie5] Лъжете по малко де ! В градски условия смятате ли седене по светофари и задръствания? Има значение зима ли е лято ли е ? Няма такава кола която да харчи под 9-10 бензин в градски условия говоря за истински такива, мога да се съглася за дизела, че ще е около 7-8 айде без да е пуснат климатика да речем , за газ какво да говорим такива разходи под 12/100 са жива лъжа.Още едно от мен , далеч съм от мисълта че колкото по малолитражен е един автомобил е по икономичен все същото е мен ако питате [smile]
П.П. Да се има предвид че говоря само за градско , за инвънградско е друга песен [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: ristis   
Дата:   04-08-08 15:47

Ивчето,
Ще направя грешка, като се включа с мнение за автомобил, защото така човек още повече се обърква, но понеже пусна снимка на ...доста читав Мерцедес, да споделя:
- избери CDI версията (2.2) - тд - то често има проблеми с нафтовата помпа, която е скъпа за ремонт или подмяна;
- TD има по-малък въртящ момент от CDI версията;
- по-стар модел е;
- задължително избери автоматик. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: IvcheTo   
Дата:   04-08-08 15:48

автоматик ... то ужасно това [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: мара   
Дата:   04-08-08 15:56

рафа, напрау ми върна усмивката[smilie5] таман си мислех, че само мойте барутарниц горят по толкоз[smilie7]! начи те тука мож да напрайм реклама на:
пасат 78 комби-14 газ градско, 9-10 -извънградско
ауди 80 1985-та- газ градско 12, извънградско-9.5-10.
мерцедес 307 дизел 1982-ра(редактирах, че забрайх да пиша годината), кемпер, 4000 кг натоварен-10 извънградско.
[ezik] [ezik] [ezik]



Публикацията е редактирана (04-08-08 15:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: ristis   
Дата:   04-08-08 15:56

Ами да ти призная и аз така говорех ...преди да седна в него. Спокойствието, което дава и нервите, които неусетно ти пести, няма как да замениш. Не се колебай изобщо!



Публикацията е редактирана (04-08-08 15:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: zaiko   
Дата:   04-08-08 16:24

Дизела е всичко друго, но не и динамичен. Такъв лаг има при натискането на педала, че повече не може. Някаква хонда се спомена горе... ми хондите са така, достигат си максималният въртящ момент при 4000-5000 оборота. Има други марки и модели, при които максималният въртящ момент се достига при 2500-3000 оборота и като са на бензин просто в момента в който се натисне газта, независимо, че съм под 2000 оборота, колата тръгва моментално! Дизела ако не включи турбото просто е мъртвец, а за натоварено движение в София е много важно бързо да можеш да се измъкнеш, да потеглиш и да имаш вървеж при ниски обороти...

Иначе на дизела ме кефи, че включи ли се веднъж турбото, върви като змей... Не че пак е много динамичен, турбото си има лаг... но пък пердаши като луд над 2000 оборота, няма баир, няма нищо [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: danbi   
Дата:   04-08-08 16:30

въх, откога има пежо 308cc, че и с издухан дизел [smilie10]

тия числа за разхода са разбира се на дълъг път, колата натоварена + нон-стоп климатик.

последния няколко зареждания са ми точно 5.0/100 примерно 1/4-1/5 градско, другото извън града, ток таме "колкото пътя позволява".

инак, пробвал съм да настъпвам колкото върви (имал съм и поводи......), и ми направи впечатление следното: оборотомера е до 6000 оборота/мин като пише че до 5500 няма проблем, а на 4000 оборота може да се кара нон-стоп. да де, ама 4000 оборота на 5-та са 200км/час [smilie10]
1 и 2-ра явно няма как да се измери..
3-та макс разход е 23/100
4-та макс разход е 16/100
5-та макс разход е 12.8/100 (малко компютърно число, ама какво да се прави с тия мотори...)
ако му задействаш свръхпълненето, става 13/100.

и въпреки тия числа, не съм успявал да докарам среден разход извънградско повече от 7/100....

разликата между модерните двигатели и едновремешните е доста осезаема, особено в разхода който може да се постигне

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: zaiko   
Дата:   04-08-08 16:42

Ами... ето... относно разхода газифициран стар автомобил пак излиза по-евтино. 14 годишен голф тройка ми дава 8/100 извънградско, много трябва да го настъпя за да качи над 9, досега 10 не съм стигал! Което прави разход като лв/100км еквивалентно на 4-4.5/100 дизел. В града (София) ми е 12-14 в зависимост на настъпването и задръстванията. А двигателят ми е от по-нискооборотните, така че в ниските върви много добре и има по-голяма динамика от еквивалентните дизелови мотори. 120км/ч са на около 3000 оборота, а колата влиза макс въртящ момент на 2600 и ги държи до около 3800 - 4000 [beer] Напълно достатъчно за нашите пътища.


Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: PuertoVaras   
Дата:   04-08-08 17:26

а как стои въпроса с паленето на дизела през зимата
аз не съм имал проблеми миналата зима ама то и не беше кой знае каква люта зима
Мой приятел руснак от сибир казва "При нас дизел няма"
и камионите и те са им на бензин :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: hp   
Дата:   04-08-08 17:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: danbi   
Дата:   04-08-08 17:33

PuertoVaras, и при нас миналите години имаше люта зима. Не ми се е случвало да не запали, дори при -25 градуса. Ако щеш вярвай, не знам какъв е точно ефекта на подгряващите свещи, защото пали на мига в който врътна ключа..

Като каза руснаци, си спомних като се появи този дизел на Пежо, и по руските форуми масово псуваха французите "как може тия идиоти да направят толкова ефективен двигател, при -30 като го опънеш на магистралата, НИКОГА не може да се загрее до работен режим"

за возията... дам. Най-добре да ни се оправят пътищата де, ама то с толкова крадци и баджанаци...

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: ristis   
Дата:   04-08-08 17:41

От продадени в Германия 70% бензинови на 30% дизелови автомобили през 2006г, към 2007г отношението вече е 50% на 50%.
hp, за мен пък е важно да побира багаж и да е здрава. Т. нар. "возия" е на заден план и не определящ фактор при изборът ми, въпреки че пътувам доста.
пп. харесваното от теб ауди (А6) е с по четири шарнира на колело, мерси, по-добре голф! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   04-08-08 17:53

Aaaaaa Рафа! Не мой така баце. Корсака ги докарва в Софето до 10-11 газ ама то е макс. при тръгни спри по светофарите. Навън е 7,3-7,5 зависи колко я шпоря. Ма тя много душа няма та повече от 120-130 рядко.

Корса 1,2 моноинжекция

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: netizen   
Дата:   04-08-08 18:15

нова кола дизел -> може [smilie24] спряганият 1.6 16V HDI/CDTI/CRDI 90HP или 110HP наистина е доста сполучливо решение... с незнаен пробег

кола на старо -> никак не ми се вижда разумен избор дизел... колите в БГ влизат или на около или над 300 000км или със сериозни удари, не ми се спори дали е така и как някой от вас си вярва, че кара 15 годишна кола на 140 000км ...

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: PolarBear   
Дата:   04-08-08 18:15

Дзафи, твоята е уникална...да не си я купувал от някой форумец, нещо?!

Аз с 10-годишна баба Вектра на 1.8 стигам едва 7.2-7.3 на газ навън...

А на въпроса по темата : газ.

Просто разликата в парите е прекалено голяма.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Han_Solo   
Дата:   04-08-08 18:19

danbi написа:

> въх, откога има пежо 308cc, че и с издухан дизел [smilie10]
>

[smilie5] моя грешка чукнал съм 8 вместо 7
ставаше дума за 307СС синичко, караше го едно маце настигнахме го между Ихтиман и София и пушлявеше машинката като пернишка печка [smilie3]

за разхода на 100км в града - на Голфа бутилката за гассс [smile] ми е 30 литра и винаги я изразходвам до последно, километрите които изминавам са между 280 и 320 а на извънградско са над 350
Фабията има бордкомпютър и ако има задръстване след шматкане из града ми показва среден разход 12 и нагоре ако няма може да падне наполовина... на междуградско е ясно

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: kudra   
Дата:   04-08-08 18:37

Някой има ли впечатление от дизела на Рено-Лагуна 2001-2002г.

Двигателя мисля е 1.9 cdi 120 кс.В последно време много взеха да се забелязват по пътищата.Повечето са комбита и дизели.


Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: fundamental   
Дата:   04-08-08 18:44

Газ - за лв/км ....
Бензин - тук щях да пиша за кефа, но не виждам разлика газ/бензин [smilie11]
Дизел - за баирите, за вървенето на самоход ако щете, само, че задължително с турбина иначе на хубав път си е кофти [smilie10] Незнам колко от вас, се дразнят на бензин/газ вървенето по кофти чукари...
А газ,ако е нова колата задължително газов инжекцион, другото е "пунта мара", доста често се случва да "патка" предпазната клапа [smilie18] [smilie18]
Газ, само в комби не се губи някак си пространството, особено ако е на мястото на резервната гума ( тя ест. е в багажника, но поне може да се режисира).
Мирише газта, и нарочно, и по добре да мирише [smilie18]
[smilie18]

Но най важно е км/год и кефа от шофиране, затова, среден клас, голям двигател, комби и бензин/газ [smilie5]


А забравих, кефа ор шофирането идва от удобството. Форд, Ситроен, Пежо, Фиат ( и производните и итал. машини).... БМВ, Мерцедес и Ауди са други коли, или поне първите две [smilie5] Японските също не ме кефят как возят, иначе, са здрави [smilie24] [smile]
И ако искате да нямате проблеми в лумбалната област, не си взимаите ФВ [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: gorbi   
Дата:   04-08-08 18:53

ей не мога да не се включа в тема за коли..[smile]
Все пак лично съм си купувал 24 коли от 1999 насам, като в момента експлоатирам четири от тях. а още три са в семейството.... С тях имам минати над милион половина километра из родината и из комшиите... Повечето ги карах на пропан-бутан..... Обобщеното ми мнение е - метан.

Имам в момента стар дизел, нов дизел (комън рейл), LPG и CHG....
Стар дизел - 50 лева - 150 км.
нов дизел - 50 лева - 330 км.
пропан-бутан 50 лева - 500 км.
метан - 20 лева - 300 км.

Съвсем реалните харчове споделям, колкото зареждам по принцип. Градско, извънградско, климатици - варира малко надолу-нагоре...

според моите наблюдения:

Стар дизел - прост, надежден, дълговечен/неиконмичен, шумен, вибриращ

нов дизел - пъргав, тих, икономичен/за сега лоши страни не съм измислил

пропан бутан - икономичен, просто устройство на газовото, евтино газово, пази двигателя/миризлив, по-малко конски сили, неудобство от бутилка, трябва да загрее на бензин

метан - много евтин, тиха работа на двигателя - много го щади, не се нуждае от загряване на двигателя/тежки и обемни бутилки, много коне умрели

Това е общо взето..... Бих препоръчал -
За автомобил за дълги и чести пътувания - или метан или комън рейл дизел....
За селскостопански машини, в лоши условия да работят, евтина поддръжка - стар дизел
За градска кола - комън рейл, бензин, метан
За дамска кола - комън рейл
За пенсионерска кола - комън рейл...

Какви са марките и моделите на автомобилите е вече въпрос на лични предпочитания. За мен най-надеждните коли си остават японските...

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: boyanb   
Дата:   04-08-08 18:53

а може би това
[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   04-08-08 19:07

Ето на това му се казва "мъжка тема" , и аз се поуграмотих малко обаче [smilie3] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: danbi   
Дата:   04-08-08 19:11

Диди, за теб само дизел комън рейл! [smilie24] [smilie10] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

(уф, сега ще ме питат защо се хиля като пача)

преди години в щатите, се уговарям с една мома да дойде да ме вземе от хотела с колата... и тя пристига с една джипка с платнено (по-скоро пластмасово) покривало. викам и: "тоя твоя мъж защо не ти купи една малка, лъскава,... женска кола, дето ще ти е кеф да я караш?"

пък момата ми вика "ами той точно щото много ме обича, затуй ми е купил такава кола. като ида за покупки, то ясно че като дам на задна ще мина върху някоя спряла кола или някой сергия - ама поне да остана жива"

добре, че европейците правя дизеловите коли красиви [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   04-08-08 19:23

Аз на задна предавка не карам [smilie5] , само паркирам [ezik] [smilie18] [smilie18] [smilie18] . Веднъж един тъпанар беше блокирал пътя, еднопосочно (аз карах в правилната [smilie3] ) , паркирани коли от двете страни , няма къде . И тоя почти ми се скара, че аз съм му била запушила пътя, да съм дала назад (към 200 метра) той да минел. Аз се ядосах , ама нали съм си Жена [smilie5] слязах от колата , връчих му ключовете и му казах - Аз на задна не мога да карам [smilie5] . Доста бързо намери начин да ми направи път [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Skic   
Дата:   04-08-08 21:00

Благодаря на всички!

Писах, писах и както често става поста ми замина... За това на ново и малко по-сбито:

Големи мощности не се търсят, така че ръчките по-светофари и подобни ги оставяме на заден план(имам си спортно купе, старо и японско, не е от най-мощните, но в литража си отнася доста съвременни возила с доста конски сили отгоре, като разход също, но това е обяснимо).
Моделът съм го избрал (не е за мен, но ме оставиха аз да направя избора на мотор) и водещото е цена(защото има лимит)/практичност(на интериора и компактност). Двигателите са френски(може и да са съвместна разработка на рен-нисан, не зная), казал съм ги някъде в началото - запознати и ползватели споделят, че са добри - това ми бе полезно. В края на краищата си реших с оглед на евентуалния пробег - 20-30 000 км на година, половината градско.

1,5 dCi 86 к.с. ако няма вариант за фабрична газ.

1,6 16v 110 к.с. ако дилърът предложи газово на разумна цена.

По спомени разликата между дизел и бензин е 1800 лева, а някой спомена, че нисан предлагали газ за 4500 лева. Не сме говорили с представителите за тази трета възможност и ще го направим.

Още веднъж благодаря! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: danbi   
Дата:   04-08-08 23:13

сигурно си забелязал, че комплектациите с различни двигатели имат и различни други екстри. може да се окаже, че ако вземеш и тях в предвид, разликата в цената на двигателите не е чак толкова голяма.

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: pinko   
Дата:   04-08-08 23:19

Абе Skic, май Sandero ша купувате, а?

Нема лошо, за парите си е пирфектна колица[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: otkata   
Дата:   04-08-08 23:28

Не съм чел нагоре, но аз съм за дизел. Новите ЦРДи фъркат. Очакваме нови мощности от Индия в края на годината... с две думи [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Skic   
Дата:   04-08-08 23:32

danbi, няма разлика, има си ниво на оборудване, има и аксесоари и някои други нещица, които се плащат отделно ако ги искаш.

pinko, Nissan, не Dacia, не че има голяма разлика вече [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: pinko   
Дата:   04-08-08 23:36

Всъщност разликата между Дачия Сандеро (и донякъде Логан), Рено Клио, Нисан Ноте и Рено Модус е само в ламарините (и цената естествено).

Имаше даже и ривърс-инжиниринг - използваха готовата платформа на Дачия MCV (комби) и спретнаха нов модел на Рено - Гранд Модус[ezik] [ezik] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: danbi   
Дата:   04-08-08 23:55

pinko, че нали Дачия правеха колите по лиценз на Рено??? Рено би трябвало да си имат дизайна на платформата...

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: pinko   
Дата:   04-08-08 23:59

Не е лиценз. Дачия е 100% собственост на Рено/Нисан. Даже в Русия и Бразилия например Дачия Логан се продава като Рено Логан.

https://photo-forum.net/static/forum/2008-08/ipoz8406.JPG
http://imshopping.rediff.com/pixs/productsearch/product_images/four_wheeler/Mahindra-Renault-Logan-D

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: navy   
Дата:   05-08-08 00:01

грозна е...

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: Skic   
Дата:   05-08-08 00:05

Така е pinko, но модуса е далеч по-тясен от ноте що се отнася до вътрешно пространство, а и всички останали са ми адски грозни, а нисана е странен, но ми допада. Пък и си мисля, че е важно кое къде се сглобява, не че в Съндърланд работят аристократи де [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: otkata   
Дата:   05-08-08 09:39

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: otkata   
Дата:   05-08-08 09:39























Отговори на това съобщение
 Re: Дизел или бензин?
Автор: IvanShipkov   
Дата:   05-08-08 19:19

Аз съм за новите дизели. Кефят ме повече от бензините. Иначе разликата в цената на дизеловия и бензиновия двигател много трудно се изплаща - поне за 50000 км. На бензиновия двигател можеш да му слагаш газ и метан на модерния дизелов само хубав дизел. Ако си купуваш нова кола цената на горивото едва ли ще те притеснява особено, то трудно може да се сравни с това което тя ти струва на година само за да я имаш без да я караш.
Иначе тествай по салони, в новите коли икономии няма, каквато и да вземеш ще е като нов член на семейството. Ако искаш да караш с минимална цена на км си прави внимателно сметката, защото тя включва: (цената на колата + бензина за изминатите километри + ремонтите + периодичното обслужване + данъци + каско + гражданска отговорност) / изминатите километри.

А относно ремонтите те са неизбежни колкото и да е здрава колата. Но и зависи ти в какво състояние искаш да я поддържаш. Аз винаги държа на добри гуми, добри спирачки, добър съединител и добро окачване и съм давал пари за тях въпреки че не са били в критично състояние по българските критерии. Качвал съм се в чужди стари коли и да ти кажа повечето хора даже не им прави впечатление че нещо не им е наред - нали върви. Зависи за теб кое ще е по-важно - разходите или намаляването на риска от инцидент с неприатен изход.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.