Автор: Amigo
Дата: 13-05-08 12:45
Само 60 бамбукови панди устояха на кошмара
13 май 2008 / News.dir.bg
Според официалните данни, огласени от представител на китайското правителство са за 11 921 загинали при силното земетресение вчера в провинция Съчуан, югозападен Китай, предаде АФП, цитирана от БГНЕС. Само в град Мянчжу има 2000 убити и 4800 погребани под развалините, уточнява Синхуа.
Рано тази сутрин ново земетресение с магнитуд 5,8 по Рихтер разтърси района на Вънчуан, провинция Съчуан, където бе епицентърът и на вчерашния трус с магнитуд 7,8, предаде БТА. Вторичните трусове, въпреки по-малката си сила, са не по-малко опасни заради големите повреди на постройките.
Най-малко десет хиляди души са затрупани, а 2000 са загинали само в китайския град Мянчжу, в югозападната провинция Съчуан, разтърсена вчера от катастрофално земетресение, предаде Франс прес, като цитира агенция Синхуа. Мянчжу е в една от най-тежко засегнатите зони, на около 30 км югоизточно от епицентъра на труса с магнитуд 7,8 по Рихтер. Около хиляда ученици и техните учители са мъртви или изчезнали след срутването на училището им в района Бейчуан, на десетина километра от епицентъра на земния трус, посочва Синхуа.
Хиляди са загинали или са затрупани под развалините на рухнал при земетресението завод за парни турбини в град Хануан, в Югозападен Китай, предаде АФП, като цитира агенция Синхуа. Заводът рухнал в града с 60-хилядно население. В него работели между 5 и 6 хиляди души.
Китайското министерство на околната среда съобщи, че изпраща експерти в пострадалите от земетресението райони, за да предотврати евентуална екологична катастрофа. Експертите ще контролират сигурността на АЕЦ, на химическите, циментовите и други производства, които може да създадат опасност за околната среда, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Китай мобилизира повече от 50 000 войници, които да оказват помощ при спасителните операции. Спасителни екипи са достигнали района на епицентъра на силното земетресение в Китай, предаде Синхуа. В района на Вънчуан са пристигнали първите 1300 спасители, предимно военни и медицински екипи. Спасителните работи се затрудняват от проливен дъжд и от факта, че пътищата в планинския район са непроходими. Към Вънчуан се отправят и въздушнодесантни части.
В град Ченду, административен център на провинция Съчуан, 60-те "бамбукови мечки" в Центъра за изучаване на пандите са останали невредими, съобщи Синхуа. Пандата е смятана за неофициален символ на Китай.
Последното най-силно земетресение в Китай беше през 1976 г., при което по официални данни загинаха 270 500 китайци.
|
|