Автор: Lalinda
Дата: 11-05-08 13:20
Определено не, но се влияя от собственото си. Но това е напълно нормално, като се има предвид, че гласувайки за някой кадър, независимо дали гледаме на него като на продукт или като на услуга (ще ми е интересно да чуя и вашето мнение по въпроса), а на автора му като на производител или предоставящ услуги, ние, съзнавайки това или не, всъщност оценяваме до каква степен качеството на този продукт или услуга отговаря на нашите изисквания, тоест установени или предполагаеми потребности...
**************************************
В петък присъствах на една презентация на докторант по проблемите на управлението на качеството, и дефинициите, дадени от него на базата на известните международни стандарти за качество ме наведе на мисълта да потърся и как става оценката на качеството на представяната по фотосайтовете продукция.
Качеството е съвкупност от характеристики на обекта, отнасящи се до способността му да удовлетворява установени и предполагаеми потребности.
Качеството е съвкупност от свойства на продукта, обуславящи нейната пригодност да удовлетворява определени потребности в съответствие с предназначението си.
Качеството на изделието или услугата е плод на дейността на отделен производител (предоставящ услуги), но конкретната оценка за качеството се дава от външната среда, от потребителя на качеството или услугата.
Каквото и да е виждането на производителя или предоставящия услуги, от значение е оценката на качеството на клиента.
Последното е от особено значение в конкретния случай, за който питаш... Невероятно, но факт, от значение е дали клиентът, тоест гласуващия, е доволен.
Това обяснява донякъде защо твоята удовлетвореност може да не съвпада с удовлетвореността на другите... Е, освен ако това, което правиш, не е нито изделие, нито предоставяне на услуга. Но какво ли пък ще е тогава?
Тук става изрични за присъщи характеристики, не за приписани...
Съществува обаче и тънкостта, че изискването е потребност или очакване, което е обявено. Очевидно е, поне за мен, че това, което излиза на първа страница, говори за обявяване на определена потребност.
Какво правим, обаче, ако потребността на клиента не е обявена?
Някои твърдят, че не ги интересува удовлетвореността на клиента... В такъв случай, те следва да са единствените потребители на продукта си и качеството на продукта, което е степента на задоволеност на собствените им изисквания, да им е достатъчна. За какво тогава, обаче, предоставят продукта или услугата на пазара (тоест защо качват из сайтовете)? Възможно е, разбира се, съвпадение на изискванията и потребностите на производителя и клиента...
Така де, разсъжденията в тази плоскост изглеждат елементарни, но едва ли са...
***
Въпросът, който поставяш, е дали потребностите могат да са еднакви, дали можеш да заемеш чужди потребности? Съществува вероятност да могат, и това дори да удовлетвори производителя... или предоставящия услуги...
Казват, че слугите често имитират вкуса на господарите си, но... какво от това?
|
|