Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Защо?
Автор: n1x0n   
Дата:   27-04-08 01:36

Защо всички тия хора се тълпят около църквите, палят свещи, поздравяват се с канонични фрази, на които си отговарят с канонични отговори?

Очевадно "вяра" не е отговора. Вяра в тия хора няма.

Какво е за вас Великден, освен поредния шарен шопинг-праздник, натруфено извинение за тъпкане с яйца и козунаци?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: Coincidentia   
Дата:   27-04-08 01:38

Традиция му се вика на това и основната му функция е да укрепва връзките в социума, ама ти би трябвало да ги знаеш тез нещица [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: n1x0n   
Дата:   27-04-08 01:39

С други думи, ти ходиш на църква, защото това е традиция, така ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: ffwd   
Дата:   27-04-08 01:42

http://zeitgeistmovie.com/ [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: Coincidentia   
Дата:   27-04-08 01:47

Аз съм изключение от правилата, та не съди по мен [thankyou]

Аз донякъде уважавам традициите или поне правото на другите да си ги уважават, но правя това, което на мен ми харесва да правя.

Не ходя на църква, защото не съм вярващ, но пък едно време се впечатлявах от гледката на мъждукащите свещи в гората около Семинарията...
Това и всички подобни впечатляващи аспекти на традиционностите са точно с идеята хората да се почувстват част от някакво цяло, от някакъв социум, да са привлечени от външните аспекти на изразяването на принадлежността им и евентуално да попият малко от другите...


Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: Стоев   
Дата:   27-04-08 01:57

Никсън, попитай същото и за именните дни - какво точно се празнува и защо[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: ffwd   
Дата:   27-04-08 01:58

Лост за управление на тълпата, това ясно - гледайте филма!

http://zeitgeistmovie.com

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: stoychev   
Дата:   27-04-08 02:00

Исус Христос е възкръснал на този ден преди 2008 години. Това празнуваме.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: Amigo   
Дата:   27-04-08 02:11

stoychev написа:

> Исус Христос е възкръснал на този ден преди 2008 години. Това
> празнуваме.



Аз пък мислех, че извънземните са го отвлекли [smilie8] [smilie8] [smilie5] [smilie5]
n1x0n, някои смятат, че ще си купят индулгенции за опрощение на греховете, посещавайки църквата 2-3 годишно, запалвайки свещичка и симулирайки смирение [cool] Други вярват наистина, че там някой накъде... [smilie8] Трети - заради традицията и щото и други го правят [smilie5] Четвърти - за да поснимат [smilie8] [smilie5] И важното е църковният бизнес да просперира, все пак [smilie3] [smilie5]



Публикацията е редактирана (27-04-08 02:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: Стоев   
Дата:   27-04-08 02:30

Долу Джъмбо[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: Skic   
Дата:   27-04-08 02:37

Тази година за първи път присъствах на Великден в католическа държава на техния Pascua/в Италия така се казва/. Какво ми направи впечатление - в църквите имаше хора, но не много повече отколкото на месите в останалите дни. Младите са вярващи, но много от тях просто излизат, както във всеки почивен ден, голяма част от тях минават за малко през църквата, но не задължително в 12 часа. Малко странно ми се видя това с шоколадовите яйца на Паскуа - магазините тогава са залети от опаковани в цветна хартия или целофан/сега не се сещам за точния термин/ шоколадови яйца с различен размер и играчки вътре. Децата се радват де. [smile] Смея да отбележа, че тук наистина са вярващи, каквото и да значи това и вяарта не е поза за повечето обикновени хора. Вероятно за това не се трупат в храмовете господни само няколко пъти в годината. Не се наемам да съдя добро или лошо е това.
Сега пак съм тук и въпреки че има огромна руска църква - Св. Николай, в която се каня да вляза от три месеца, но така и не я намирам отворена - ще мина през катедралата Св. Никола/Св.Никола е патрон на Бари/, където на подземния етаж от дясно на мястото, където са мощите на Светеца има малък кът, където могат да ходят православни християн/ortodossi/. Ще ида, не защото съм най-вярващия/поседните няколко години не съм ходил с тълпите на църква по Великден в БГ/, а защото ме гони носталгия и така... Може би в това е смисъла на традицията, да идеш, защото чувстваш потребност, да повярваш, че си част от нещо и да се усетиш за малко близо до това, за което копнееш. Не зная...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: n1x0n   
Дата:   27-04-08 02:59

Първо, по въпроса с "уважаването на традициите" - тези "вярващи", които се тълпят около църквите по Великден са абсолютно оскърбление за действително религиозните хора.

Второ, за информация на "вярващите" като stoychev: вашият бог се е РОДИЛ преди 2008 години, а е разпънат и възкръснал малко по-късничко.



Публикацията е редактирана (27-04-08 03:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: itilien   
Дата:   27-04-08 03:21

Я е било преди 2007 я не (всъщност гаранция - НЕ). Я е възкръснал, я не :) И я се е родил, я не.

Аз не празнувам никакви празници, даже нова година и рождения си ден обикновено не празнувам :) Напълно обикновени дни като всички останали.

Не казвам на никого "Христос ВОскресе", а още по-малко пък отговарям стандартния отговор. Не поздравявам и с честито рождество христово :)
Мразя заучени фрази, добро утро също не обичам, не обичам и здрасти, как си.
Само чао уважавам, защото има някакъв смисъл :)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: cade   
Дата:   27-04-08 04:00

не всички дни са обикновени, но за всеки е различно [smilie6]

празниците са само дни, които ще се отработват после. т.е. централно глупава концепция [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: тьма   
Дата:   27-04-08 10:06

Много историци виждат в празнуването на
Великден смесване на юдаизъм, християнство и
езичество.
Това, което прави човека християнин, не са нито елхите, нито яйцата, нито върбовите клонки, нито пък козунаците след тях, а още по-малко лицемерното посещение в църквата и паленето на свещ.
Англосаксонското название на Великден – Истър (Easter), произлиза от древната предгерманска тевтонска митология. Еостра (Eostre) е англосаксонска богиня на пролетта. На нея е посветен месец април, а тържествата в нейна чест са организирани по време на пролетното равноденствие.

В желанието си да направят християнството по-приемливо за езичниците, англосаксонските християни започват да използват за Великден названието Истър.
В същото време Великден е свързан и с еврейския празник Пасха.
Под това име Великден се празнува и днес в повечето латиноговорещи страни, като и в Русия. Пасхата се празнува по време на първия в еврейската лунна година месец нисан. Празникът Пасха бележи Божието избавление на еврейския народ от 300-годишното робство в Египет и неговото извеждане оттам под ръководството на Моисей.

Обвинен в богохулство от първосвещениците и религиозните водачи в Ерусалим и по заповед на римския прокуратор в Палестина – Пилат, Исус е разпънат на кръст точно по време на празнуването на Пасха през 30 г.

Винаги съм вярвала,че е същестувал като историческа личност. И тази личност уважавам, така както уважавам Ботев и Левски.
Дали е възкръснал, не знам, но определено е безсмъртен така, както са безсмъртни нашите апостоли.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: Amigo   
Дата:   27-04-08 10:10

тьма написа:

>
> Празникът Пасха бележи Божието избавление на еврейския народ от
> 300-годишното робство в Египет и неговото извеждане оттам под
> ръководството на Моисей.
>
> Обвинен в богохулство от първосвещениците и религиозните водачи
> в Ерусалим и по заповед на римския прокуратор в Палестина –
> Пилат, Исус е разпънат на кръст точно по време на празнуването
> на Пасха през 30 г.
>



То пък било едно робство... [cool] [smilie7] И то измислено и неимоверно преувеличено, каквато е и цялата им история [cool] [smilie23] Що се отнася до Исус... и там нещата не са такива, каквито християните си ги представят [cool] Мдааа... митове и легенди [smilie5] Каквито са впрочем и всички религии! [smilie3] [smilie8]



Публикацията е редактирана (27-04-08 10:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: J0R0   
Дата:   27-04-08 10:25

Хубаво е когато една общност е сплотена.
Така се раждат разни неща като взаимопомощ, толерантност и т.н.
Спойката превръща хората от стадо в общество.
И няма чак толкова значение каква е спойката.
Дали Христос, дали Никон, дали Елтън Джон.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: мара   
Дата:   27-04-08 10:35

жоро бе, а лепа брена?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: Amigo   
Дата:   27-04-08 10:45

J0R0 написа:

> Хубаво е когато една общност е сплотена.
> Така се раждат разни неща като взаимопомощ, толерантност и т.н.
> Спойката превръща хората от стадо в общество.
> И няма чак толкова значение каква е спойката.
> Дали Христос, дали Никон, дали Елтън Джон.





С това не съм съгласен по очевидни причини. [cool] [smilie6] За мен здравата спойка на едно общество са здравият разум и етичност, която не е наложена от религиозни писания. [cool] Общество от свободни и самоосъзнати индивиди. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: Doriyan   
Дата:   27-04-08 10:57

Автор: stoychev
Дата: 27-04-08 02:00

Исус Христос е възкръснал на този ден преди 2008 години. Това празнуваме.

Това ме уби направо [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Аз го приемам, като поредният почивен ден!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: NNNAAAMMM   
Дата:   27-04-08 11:22

а от какво бе, амиго?? от долари ли?? [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: chukov   
Дата:   27-04-08 11:23

Amigo написа:

> J0R0 написа:
>
> > Хубаво е когато една общност е сплотена.
> > Така се раждат разни неща като взаимопомощ, толерантност и
> т.н.
> > Спойката превръща хората от стадо в общество.
> > И няма чак толкова значение каква е спойката.
> > Дали Христос, дали Никон, дали Елтън Джон.
>
>
>
>
>
> С това не съм съгласен по очевидни причини. [cool] [smilie6] За
> мен здравата спойка на едно общество са здравият разум и
> етичност, която не е наложена от религиозни писания. [cool]
> Общество от свободни и самоосъзнати индивиди. [cool]

Амиго, по принцип мислим в една посока по глобалните проблеми, но в случая мисля, че не си прав

здравият разум и етичността изобщо не са спойка на обществото

Поразгледай отделните общности и етноси в България и забележи кои са най-сплотени.

В моя край това за добро или лошо са циганите

Жоро е прав според мен


От друга страна и никсъна е прав за характера на тълпите около празниците

Вярата е слаба или нищо не означаваща когато няма проекция в реалния живот.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: Amigo   
Дата:   27-04-08 11:27

друже chukov, на това спойка ли му викаш?! [smilie3] [cool] Да, ама не... мерси за такива "спойки"! [smilie5] [smilie5]


https://photo-forum.net/static/forum/2008-04/axae8780.JPG
http://www.netspirit.dk/od/images/pilgrim/mekka_stor.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: chukov   
Дата:   27-04-08 11:34

Амиго
не става дума за многобройни тълпи по времето на честване на религиозни празници

Говоря за взаимопомощ, за съпричастност за единство в отстояването на общи цели и такива неща

Отговори на това съобщение
 Re: Защо?
Автор: мара   
Дата:   27-04-08 11:36

абе, хора, принципно жоро си е прав-хубавата емоция хубаво споява....па няма никва, ама никва нужда ЦЯЛОТО общество да е в обща спойка...не ща да се споявам с феньовете на лепа брена...па и традициите(някои, де[cool] ) са си хубаво нещо.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.