Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Жив ли е чабуджака
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   04-04-08 22:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: navy   
Дата:   04-04-08 22:55

Ко било? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: ddimo   
Дата:   04-04-08 23:08

Е па само ти си знаеш дали си още жив...

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: Coincidentia   
Дата:   04-04-08 23:09

Първо си помислих за Чубака, ама явно не е за него... та, ко било [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: Dimi2007   
Дата:   04-04-08 23:12

Тук повечето си мислят, че фотографията е откакто те снимат....

..колко ли са ползвали ортохроматични филми..!?!?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: asahi   
Дата:   04-04-08 23:16

Знам за какво говориш.
Преди няколко години в Стара Загора един чичко още практикуваше в градския парк. Заралии да кажат.

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: jekopj   
Дата:   04-04-08 23:30

Няма да навреди,ако изясним значението на думата "ча буджак".Мисля,че на турски означава "ей сега",но ако някой знае със сигурност,нека да изясни за нас-не знаещите...[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: kaiser.soze   
Дата:   04-04-08 23:31

Чабуджак стигна до Чирпан, до Чонините чардаци.
Читак си с чакмак чаткаше, чамена Чона, чарена -
чемерика чунким е пила. Викна си Чанко чутовно:
"Читаче, черно ченгене! Чакал, чурук и чапкънин!
Не ще е Чона във чадра! С мойте челични чомаци
аз ще ти чупя ченето! И ще те чекна на чатал,
с чекия ще те чагъртам, на ченгел ще те закача
ти като чироз да чезнеш!" Чанко чомага размаха
с чалъма си - чобанския. Чело читашко - с чамуга!
Хукна читаче праз чакъл! Чанко отиде на чардак.
Често му чепа сърцето, с ней към чаламар чекорят.
Чевръста Чона, чаровна. Честта й - чисто читава!

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: asahi   
Дата:   04-04-08 23:41

Ролея да обяснява като пуска такива гатанки.

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: IvoZafirov   
Дата:   05-04-08 01:09

кви ги плещиш пак [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   05-04-08 01:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   05-04-08 02:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: e-mil   
Дата:   05-04-08 08:46

Rolleiflex
Доста хора (вероятно и Зафиров) знаят за какво говориш, само че са учудени да видят фотографска тема от теб. Чакат момента, в който ще започнеш да се жалваш, че демокрацията е унищожила старите фотографски методи.
И за прави, защото във всяко твое писание има повече художествено слово отколкото история. Въобще като седнеш да пишеш за историческия период между Вилхелм Орански и късния социализъм става тюрлю-гювеч.

1.
Думата "чабуджак" не е чак толкова известна. В Русе към 82-83-та имаше пред паметника на Альоша един такъв старец. Само че Русе е градът с европейско минало, в който се казва "фараж" и "бутер" вместо "лопатка" и "масло". Там никога не се е ползвала турска дума за фотография или кино.

2.
Въпросният старец дълги часове седеше уморено на столчето без никой да му обръща внимание. На софийския "Стамболийски" може да си хванал първия ден на екзотичен интерес, но въпреки това тълпа развълнувани ученички май има само в сънищата ти.

3.
Хич, ама хич не вярвам през 80-те работници да са се снимали за карти за градския транспорт. На много места снимките за тези карти бяха премахнати още през 70-те. Последната ми карта със снимка беше през 76-та или 77-та. Доколкото всички услуги в държавата бяха с централизирано ръководство, най-вероятно и в София са ги махнали по същото време.
Пък и по него време да занесеш ретуширана снимка в което и да било учреждение... за такава постъпка и Наварският херцог би звъннал на съответните органи.

Иначе за подробното описание на процеса - едно голямо БРАВО! Най-сетне да напишеш нещо полезно за неуките.

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: HP   
Дата:   05-04-08 10:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: neddrag   
Дата:   05-04-08 17:01

e-mil написа:

> 1.
> Думата "чабуджак" не е чак толкова известна. В Русе към
> 82-83-та имаше пред паметника на Альоша един такъв старец. Само
> че Русе е градът с европейско минало, в който се казва "фараж"
> и "бутер" вместо "лопатка" и "масло". Там никога не се е
> ползвала турска дума за фотография или кино.
>
> 2.
> Въпросният старец дълги часове седеше уморено на столчето без
> никой да му обръща внимание. На софийския "Стамболийски" може
> да си хванал първия ден на екзотичен интерес, но въпреки това
> тълпа развълнувани ученички май има само в сънищата ти.

Старецът май ко към 89-90 седеше там. Някъде даже имам снимка от него. :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: e-mil   
Дата:   05-04-08 17:12

Може. Между 86-та и 88-ма ме нямаше там, а като се върнах, не си спомням да съм го засичал.

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: stormfx   
Дата:   05-04-08 19:38

Като деца на това му викахме "Маймун фото". Резултата често оправдаваше името [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   05-04-08 23:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: e-mil   
Дата:   06-04-08 01:06

Хубаво беше почнал с фотографска тема, ама като те хванат публицистичните дяволи:
"Произнася се народа с вот, че не иска демокрация..." и отидоха 5-6 страници. Що не си направиш един блог за успокоение на сърбежа в пръстите?

---
"Правилното е със "Ш" ФАРАШ - лопата"
Знам как е правилно, понеже съм живял 25 години в Русе и знам как говорят там. Правилното е с "ж", защото лесно се членува. По-лесно се произнася "фаражът" и "фаражите", отколкото "фарашът".
В тоя сайт, дето си го изкопал информацията е от етнографи, които са писало каквото са чули из Родопите. Там може и да казват "фараш метла", но в Русе не го правят. И друг път съм ти казвал, като търсиш информация да внимаваш с източниците.
В Русе метлата си е метла. Фараж казват само на лопатката. Произходът много прилича на френски, а във френския дума farach няма. Лопатка за смет е pelle. Дали идва от forage или ferage, или от нещо друго желязно... един господ знае.
Не си измисляй, че съм казвал нещо за "евроманталитет и култура". Западните думи са идвали по реката заедно с техническите новости и владеенето на турски няма нищо общо.

----
За ретуша сигурно си прав. Не съм работил във фотостудио и не знам. Това което имах предвид е: "да са от държавно фотографско предприятие, като на гърба да е поставен печат..."
Само че нещо ме съмнява чак всички снимки да са били ретуширани. Нали не искаш да кажеш, че на 16, когато си извадих паспорт съм имал "плътни кръгове или петна от сенки" Вярно, че съм си грозен, и осветлението не беше кой знае какво, ама чак пък толкова...[smilie5]
Не знам. Тук има професионалисти - да кажат дали всички паспорти между 80-та и 2000 са с ретуширани снимки.

---
"...ако не ти е приятно, че се изразявам така съжалявам"
Въобще не ме притеснява как се изразяваш. Двамата с Дими, сте един бездънен източник на веселие. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: dobriquet   
Дата:   06-04-08 09:17

мъртъв е.

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: anaksagor   
Дата:   06-04-08 09:49

"Въобще не ме притеснява как се изразяваш. Двамата с Дими, сте един бездънен източник на веселие. [smile]"

а дали са двама?! [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: Стоев   
Дата:   06-04-08 12:26

Rolleiflex2005 написа:

3/Изохелията - изкуство или кич 17,12,2007г. В темата стоев помества на с.д. в 22:46 портрет на голо тяло с 4т.злато, 2т.сребро, 1т.бронз, Canon,Simontyy, Vinsent поместват изохелии.
Стоев не знаеше дали е изохелия,затова сложи линка https://photo-forum.net/i/27839
Точките злато/сребро/бронз нямат нищо общо в случая.
Линк към Темата https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=744302&t=742664&phorum_uriauth=


Отговори на това съобщение
 Re: Жив ли е чабуджака
Автор: Стоев   
Дата:   06-04-08 12:28

" Виждам повече агресия, отколкото обективност" - къде видя агресия?


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.