Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: J0R0   
Дата:   30-08-07 15:12

Едни размисли от една друга тема ме провокираха да пусна тази....

-------------

Първата кредитна карта видях, още когато нямаше магнитни устройства и постерминали по света.
По-правилно е всъщност да я нарека кредитна салфетка.
Беше вечер, градът беше малък, т.нар "селище от градски тип".
С Богомил бяхме привършили запасите - демек нямаше вече нищо за ядене и пиене.
И тогава Богомил взе една салфетка от масата, както си замезваше и написа нещо. Каза ми - отиваш с тая салфетка до магазина и само я подаваш на Асен.
Нищо повече.
Взех салфетката много озадачен, хич не обичах такива ситуации.
Пропуснах да кажа, че Богомил беше лекар в това затънтено място и хората много го обичаха. Не вървеше някак си аз да му чупя хатъра. Тръгнах.
По пътя разбира се не се стърпях и погледнах написаното.
Пишеше "Асене дай на Жоро каквото поиска. Ще се разплатим на заплата".
В магазина Асен прочете бележката и се усмихна, казвай момче.
Напълних в две торби наистина каквото ми хареса и колкото можех да нося (то какво ли има чак толкова в един селски магазин, ама и само бирите си тежаха).
И да поздравиш доктора, провикна се на изпроводяк Асен, щото оная вечер го събудих в два часа да ми мери кръвното...


----------

Ей такива ми ти работи за кредитните карти.
Не откриваме топлата вода.
Дали е пластмасова с магнитна лента или е проста салфетка - важното е покритието и доверието.

Та по тоя повод, аз не намирам особена разлика между кредитната и дебитната карта.
Кредитна карта нямам, предлагали са ми няколко пъти, но съм старомоден и някакси ми е тъпо да харча пари, които не съм изкарал.
Дебитни имам няколко и мога да кажа, че съм обиколил доста места по света и никъде не съм имал проблеми с тях. Включително и в оня хотел насред саваната в Намибия, постерминалът не я искаше, хората се обадиха в банката, от там в нашата банка и трансферът стана.



Но вероятно има и други мнения по въпроса...
Интересно ще ми е да ги чуя.

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: Amigo   
Дата:   30-08-07 15:13

Аз си нося парите в джоба [smilie5] [smilie5] [smilie19] [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: джъмбо   
Дата:   30-08-07 15:14

тва е било чек бе [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: J0R0   
Дата:   30-08-07 15:16

Не е чек. На чековете е фиксирана сумата.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: bebson   
Дата:   30-08-07 15:23

Това е тунингована запис на заповед [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: Todd   
Дата:   30-08-07 15:35

Мчи аз и сега мога да ти напиша такава салфетка и също ще важи !!!! Стига да можеш да носиш.

Ма понеже в нашто село нема банкомат сигурно !!!

[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Колкото и да ви е странно все още съществуват таквиз взаимоотношения.[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: tofo   
Дата:   30-08-07 15:40

А админите дали да не издават салфетки ,които да се приемат в базара, а? И базара е форумски. Нали така? [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: PolarBear   
Дата:   30-08-07 15:45

Ами има и други мнения, да. Моето.

Имал съм няколко кредитни карти. И нито една дебитна. Нещо повече, с изключение на една, на всички други нарочно въобще не акртивирах опцията за теглене на пари в брой. Имах си своите съображения за това.

Общо сравнение между дебитна икредитна карта от гледна точка на това, как ги възприема средно незапознатия с нещата потребител е трудно да се направи. Защото този потребител всъщност е един хилядоглав змей и във всяка от главите му се мътят различни неща.

Например аз ползвам кредитна карта въобще не заради кредита, а за други удобства. Никога не съм извършвал плащане, за което парите да не са налице в някоя банка - обикновено не тази, която ми е издала кредитната карта. Но:

- представи си, че трябва да резервираш хотел в Брюксел. Без карта не става. Ако въобще стане с дебитната, то тогава от хотела блокират цената на една нощувка и ако не се появиш на хоризонта ти я дръпват. И така 200 лв ти стоят блокирани две-три седмици, да кажем. Същото е с кредитна карта - но блокират мой КРЕДИТ, т. е. нищо. Или нещо, но не мое, а на Ситибанк;

- трябват ти пари защото неочаквано си налетял на промоция на Пентакс и на сметка искаш да си вземеш нещо скъпо. Имаш пари, но едва ли ги държиш всичките в сметката, от която дърпа картата. Ситибанк обаче има достатъчно пари за теб. И ако ги върнеш бързо - без лихва.

Условията по кредитните карти са различни като абонаментните програми на гсм. Ако анализираш добре нуждите си можеш лесно да избереш добър вариант.

Аз съм фен на кредитните карти и то не заради кредита...

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: boni   
Дата:   30-08-07 15:51

Ами аз споделям мнението на Полар. Не съм старомоден и съм проучил какви са предимствата на кредитната карта. Винаги си покривам сметката навреме, лихви нямам. Дават ми отстъпки на много места, буквам си хотели... Както каза Полар - с дебитната карта рискуваш собствените си пари и никой не ти стои зад гърба. В определени случаи гориш стабилно... С кредитната - банката ти е зад гърба и се намесва ако има нужда и ако си се сблъскал с мошеници. Банката е твой гарант, гарант че си лоялен клиент, че не си престъпник, че не си имал финансови закононарушения и т.н. На тебе гледат по друг начин.
И изобщо от предишната тема, се убедих че маса народ въобще не е наясно какво представлява кредитната карта, но пък за сметка на това исказва мнение по въпроса[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: PolarBear   
Дата:   30-08-07 15:54

Бони [smile] [smilie24]
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

ПП То често и с фотото е така...

[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: PBKPH   
Дата:   30-08-07 15:56

Съгласен съм с PolarBear за повечето му доводи. Аз лично имам и кредитни и дебитни карти. Всяка една я ползвам по предназначение.
Издал съм си една дебитна ВИЗА Електрон специално за разплащания в интернет и я ползвам само за това. Кредитната карта я ползвам главно в чужбина за резервации и за плащане на хотели и транспосрт. А в България си ползвам друга дебитна карта за всичко останало което плащам. Така че определено най-добрият вариант е кредитна + дебитна. Всяка една си има предимства при определени ситуации. А забравих да допълня, че (недай се Боже ти се случи нещо лошо докато пътуваш в чужбина) с кредитната карта имам добра застраховка за стоките и услугите които съм закупил. Става въпрос за АМЕХ.



Публикацията е редактирана (30-08-07 15:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: slivenski   
Дата:   30-08-07 16:00

Тва си е жива вересия, според мен... [smilie18]

Иначе съм абсолютно ЗА кредитните карти.... Но човек трябва да внимава как харчи... [smilie18] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: Amigo   
Дата:   30-08-07 16:02

slivenski написа:

> Тва си е жива вересия, според мен... [smilie18]
>
> Иначе съм абсолютно ЗА кредитните карти.... Но човек трябва да
> внимава как харчи... [smilie18] [smilie21]



За да не се изкушаваш, квото имаш в джоба и до там [smilie3] [smilie8] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [ezik] [ezik] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: meri_an   
Дата:   30-08-07 16:06

Абсолютно точно Полар и Бони!
Това е невероятно удобство,не се притесняваш,че носиш пари в брой и да ги мислиш.А и в чужбина все на по малко места можеш да плащаш кеш.За съжаление българинът още няма навици да ползва кредитна карта,но се надявам,че и това ще стане лека-полека.Да не говорим,че много хора не знаят въобще за какво става въпрос.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: sofianec   
Дата:   30-08-07 16:11

кредитните карти са нещо много удобно, НО трябва да се внимава банката да не те набута с разни общи условия - цена за обслужване, месечна такса за трансфер в чужбина и др. леки сумички, които когато ги сметнеш за цяла година, бая натежават
иначе за разплащане при търговец - супер опция си е кредитната карта[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: джъмбо   
Дата:   30-08-07 16:12

аз се ядосвам че бг мога да я ползвам малко....[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: meri_an   
Дата:   30-08-07 16:13

Кат си отваряш очите,какъв ти е проблема,а условията се пишат предварително[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: sofianec   
Дата:   30-08-07 16:16

и винаги трябва да имаш поне 2 различни, защото има случаи, когат едната не сработва - без обяснения защо - просто устройството не я чете - но бензинът вече е налят в колата, а пари в джоба няма - тогава иде ред на втората карта[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: PolarBear   
Дата:   30-08-07 16:19

Да, добре е с повече от една кредитна карта. Но удоволствието се заплаща.

Аз пътувам с кредитна карта и достатъчно пари в брой...Защото понякога проблемът не е в картата, т. е. всяка карта по някаква причина не върши работа. Говоря за по-екзотичните места. За другите Софиянеца е напълно прав.

Много е изгодно да платиш хотела предварително от Бг. Често излиза дори малко по-евтино.

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: J0R0   
Дата:   30-08-07 16:21

Ми и с дебитната пак не носиш пари в брой, че да ги мислиш...


Я да попитам, понеже не ми е ясно по отношение на сигурността - еднаква ли е тя при двата типа карти?

При кредитната, доколкото знам, просто минава през терминала и транзакцията е извършена. Сиреч ако я загубиш или ти я откраднат, докато се усетиш някой може да е дръпнал сума (в зависимост от лимита).
При дебитната - имаш ПИН-код, който само ти си знаеш и дори да я изгубиш или да ти я свият, картата е неизползваема.

Бъркам ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: PolarBear   
Дата:   30-08-07 16:24

Аха. И при кредитните има код. Използва се при дърпане, а напоследък го въвеждат и при плащания. Друг е въпросът, че кредитната карта не е предназначена за дърпане - нещо като снимане на видео със сапунерка - става, но за това си има видеокамери.

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: slivenski   
Дата:   30-08-07 16:25

по принцип, ако обявиш картата за открадната, всички плащания след този момент ще ти ги приспаднат... друг е въпроса, дали ще забележиш навреме, че са я гепили... освен това май вече започват да въвеждат и изискване за ПИН код при кредитните, както е при дебитните карти... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: meri_an   
Дата:   30-08-07 16:25

Така е!Вадиш си повече от една карта,зареждаш с малки суми и така риска ти е по малък.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: PolarBear   
Дата:   30-08-07 16:28

Мери, "зареждаш"?

Аз разбирам какво искаш да кажеш, но тези, които не са нясно ще ги объркаш безнадеждно.

[smile]



Публикацията е редактирана (30-08-07 16:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Кредитни карти срещу дебитни карти
Автор: meri_an   
Дата:   30-08-07 16:29

Така ли стана Полар[smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.