Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: serjy   
Дата:   01-11-12 09:38

Знаете ли какъв е този ден и кои са будителите?

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: Todd   
Дата:   01-11-12 09:39

Някой ме събуди тая сутрин ама не помня кой беше ...

[cool] [cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: serjy   
Дата:   01-11-12 09:46

Ето няколко бележити личности от моя роден край, които мога да нарека "Народни Будители":

https://photo-forum.net/static/forum/2012-11/abss9229.JPG

КРЪСТЬО ПИШУРКА (1823-1875)

Виден български учител, театрален деец и народен будител. Роден е във Враца през 1823 г., получава добро образование и учителства в Лом, където основава първото градско читалище през 1856 г. На 12 декември същата година организира там първото театрално представление в България, с постановката на преведената от него пиеса „Многострадална Геновева“. Другата пиеса, която подготвя, „Велизарий“ става причина Пишурка да бъде арестуван от турските власти. Освен двете пиеси, Кръстьо Пишурка превежда редица творби от сръбски език. Автор е и на лична поезия, която публикува в периодичния печат и като самостоятелни книги - „Сбор от български песни” /1864/, „Кудкудячка или разни морални стихове и приказки”/1871, но „талантът му е съвсем скромен, стихотворенията са лишени от качества и са сред типичните стихоплетски изяви на просветителския (даскалски) тип поезия“. Изявява се и като преводач на пиесите „Аделаида, алпийската пастирка“, /1857/ „Опелото на Исуса Христа“ /1869/, „Изпаднал търговец или смъртна жертва“ /1870/ „Момина китка или книга за секого“, „Рахилин плач“. Пишурка умира в Лом на 6 януари 1875 г. Драматичният театър към ломското народно читалище „Постоянство” носи неговото име.


https://photo-forum.net/static/forum/2012-11/lvxi9624.JPG

ДЯДО ЦЕКО ВОЙВОДАТА (1807-1881)

Цеко Петков-Войводата е роден е в с. Дългошевци, днес Замфир, Ломско. С оръжие в ръка кръстосва из горите на Хайдушки дол, та да защити българската чест и българското име. На 27 години е избран за кнез на с. Дългошевци. През 1850 г. участва в най-голямото въстание в Северозападна България – „Раковишката буна”. След събитието лично участва в преговорите с Великия везир в столицата на Османската империя Цариград, където се държи не като роб, а като равен, с достойнство и гордо великолепие. Две години по-късно повежда две хиляди души до Видинския конак, за да се оплачат от обирите, грабежите и золумите на османците. В Кримската война /1853-1856/ прочутият капитан Дядо Цеко получава своята 22-ра рана. Три години се бие редом с русите. Лично руският император Николай I го награждава със сребърна сабя, а адмирал Нахимов му окачва златен Георгиевски кръст. В 1862-1867 г. Дядо Цеко се включва в I и II българска легия рамо до рамо с Левски, Раковски и Караджата. Бие се в Сръбско-турската война през 1876 г. и с незараснали рани и счупени ребра бяга от лазарета, за да се бие в Българското опълчение за свободата на своя народ. В Освободителната за България Руско-турска война /1877-1878/ старият войвода крачи беловлас с 400 души доброволци през заснежения Балкан, за да помага на русите. Народният войвода окачва златно гвоздейче на самарското знаме просълзен: „ Да даде Бог това свято знаме да мине открай докрай българската земя и да изтрие сълзите на нашите майки, жени и дъщери. Да възкръсне България!” След Освобождението е подпредседател на Великото народно събрание.


https://photo-forum.net/static/forum/2012-11/cxde7385.JPG

ДИМИТЪР МАРИНОВ (1846-1940)

Бележит български етнограф, историк, обществен и читалищен деец. Роден е във Вълчедръм, Ломско, но от малък останал сирак и е осиновен от ломския търговец Марин Бонов-Стамболията.Ученик на Кр.Пишурка и Никола Първанов и продължител на тяхното дело. Завършил филологическия отдел на философския факултет на Великата школа в Белград. Димитър Маринов заема много длъжности - главен учител, председател на Ломския окръжен съдебен съвет, окръжен управител на Лом, директор на мъжката гимназия в Русе, директор на Девическата гимназия в София, директор на Народната библиотека, създател и пръв директор на Етнографския музей в София. Димитър Маринов е сред най-изявените строители на съвременна България след Освобождението, като депутат в Учредителното събрание, приело Търновската конституция. Близък на такива политически личности като Стефан Стамболов, Драган Цанков, Петко Каравелов и др. Димитър Маринов е енциклопедична натура с разностранни интереси и изяви. Освен като изследовател-етнограф се проявява и като активен журналист-сътрудничи или редактира в-к “Балкан” /1881/, Цариград, ”Работник” /1881-Русе/, ”Свобода”, ”Новини”/1899-1903/, ”Борба”/1914,Русе/; сътрудничил на списанията “Българска сбирка” и “Български преглед”. Плод на талантливото перо на Д. Маринов са много научни трудове, сред които се открояват “Жива старина “- седем книги, ”История на българската литература”, ”Политически движения и въстания в Западна България”, ”Стефан Стамболов и новейшата ни история”, ”История на града Лом и Ломска околия”, ”Спомени из моя живот или моята биография”. Надарен с жизнено и творческо дълголетие, Д. Маринов оставя ярки следи в нашия обществен живот. Той е този тип личности, чиито живот и дело впечатляват не само съвременниците, но и следващите поколения.


https://photo-forum.net/static/forum/2012-11/jprp0719.JPG

НИКОЛА ПЪРВАНОВ (1837-1872)

Ученик на Кръстьо Пишурка, Никола Първанов се утвърждава като голям книжовник, просветен и читалищен деец. Завършил Историко-филологическия факултет на Велика школа в Белград. Допринесъл за развитието на читалищното дело, а в областта на просветата Никола Първанов създал класното училище, като горна степен след основното. През 1868 г. основал младежко ученическо дружество с 101 членове. Бил е избран за делегат от Лом и Видин за българския Народен църковен събор в Цариград в 1871 г. Оставя значително за времето си публицистично наследство като активен сътрудник на вестниците “Право”, ”Турция”, ”Време”, ”Македония” на П.Р.Славейков, сръбските вестници “Световид”, “Гласник”, българските списания “Читалище”, ”Български книжици”. Никола Първанов е и един от първите научно подготвени филолози у нас преди Освобождението. Автор е на две книги с езиковедски характер “Бележки връхь граматика-та за новобългарския език от Ив. Момчилова ,Русчукь,1868 г.” и “Извод из българската граматика,Русчук,1870г.”-един от първите сериозни опити за системна научна граматика на български език –фонетика и морфология. Личността на Н. Първанов е оценена високо от Л. Каравелов по случай смъртта на просветителя: “Тая година българите изгубиха йоще едно лице, което е достойно за вечна памет. Първанов беше голям патриотин”, в-к “Свобода”, 1872 г.

Има с какво да се гордеем [cool]



Публикацията е редактирана (01-11-12 10:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: dobriman   
Дата:   01-11-12 09:49

Как точно да отпразнуваме празника?

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: serjy   
Дата:   01-11-12 09:51

Нека си припомним на нас и на нашите деца какъв е този ден и кои са народните будители! Гледам на страниците на парламент, президент и правителство няма и дума за това... [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: chill   
Дата:   01-11-12 09:54

За сметка на това Хелоуин всеки е чувал и знае как да го отпразнува. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: serjy   
Дата:   01-11-12 09:59

Да, Чилл, в това е трагедията! Вчера избеснях когато разбрах, че класната госпожа на моя син им е организирала празнуването на хелоуин, а за Деня на Народните Будители една дума не им е казала, ептем пък кои са тия будители. На всичкото отгоре продавали вътре в училището картички за хелоуин за един лев [smilie23]

Децата днес се радват, че не са на училище, само това знаят.

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: Todd   
Дата:   01-11-12 09:59

Значи кат гледам тоя заспал народ .... и будители не могат му помогна !!!!

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: dobriman   
Дата:   01-11-12 10:01

втори опит:

Как точно да отпразнуваме празника?

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: serjy   
Дата:   01-11-12 10:02

Втори опит: "Нека си припомним на нас и на нашите деца какъв е този ден и кои са народните будители!"

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: Rosencho   
Дата:   01-11-12 10:09

Ами след като е неучебен ден поне може да съберат децата в училище за 2-3 часа и да се отбележи деня с някаква предварително подготвена програма (песни, музика, сценки някакви) След това е доста лесно да се поднесат цветя на паметниците. Хич не е трудно [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: dobriman   
Дата:   01-11-12 10:10

Ясно.
Супер празник ще е.

serjy, да разбираме че си започнал да "празнуваш" вече.

Дай повече инфо. Как си ги припомняме? По азбучен ред ли?

Детето днес няма почивен ден, ще си празнува с другите деца в яслата.
Довечера ако не ми изброи поне 20 будителя, ще яде шамари!

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: serjy   
Дата:   01-11-12 10:13

dobriman... немам думи [smilie11]

... ти конкретно, ако искаш просто се напии и празнувай с топовни изстрели.



Публикацията е редактирана (01-11-12 10:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: chill   
Дата:   01-11-12 10:16

Как да отпразнувате?

Ми одите се наяжте, напийте и освинЕте. Като на всеки друг празник.

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: dobriman   
Дата:   01-11-12 10:16

ясно.
просто исках да съм сигурен

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: serjy   
Дата:   01-11-12 10:37

Ами след като е неучебен ден поне може да съберат децата в училище за 2-3 часа и да се отбележи деня с някаква предварително подготвена програма (песни, музика, сценки някакви) След това е доста лесно да се поднесат цветя на паметниците. Хич не е трудно [smilie24]

Поне може всеки да се опита да намери именити личности от неговия роден край и да ги покаже на децата си, да им обясни какви са тези хора, за какво са се борили и какво са постигнали.

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: niagara   
Дата:   01-11-12 12:04

Да, нека си припомним хората, които с примера на живота си са ни учили,
че не всичко е днес да има ядене и пиене на масата....


Ето първия човек, радетел за това:

Стоян Омарчевски, министър на просвещението в кабинета на Александър Стамболийски., човекът предложил през 1922г. Денят на народните будители, за Национален празник:

„...Младите българи трябва да знаят, че животът само тогава е ценен, когато е вдъхновен от идейност, от стремеж; само тогава животът е съдържателен и смислен, когато душите и сърцата трептят за хубавото и родното! Нека този ден се превърне в култ на българския народен гений: отдавайки почит към паметта на ония, които като самоотвержени воини будиха нашия народ в дните на неговото робство и слепота и го водиха към просвета и национална освобождение!”


Сега в директното предаване по Тиви казват, че за пръв път се е празнувал през 1909 г в Пловдив, и през 1923 г става Национален празник.

[smile]



Публикацията е редактирана (01-11-12 12:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: kerabo   
Дата:   01-11-12 12:20


Честит празник!! [smile]

niagara [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: elrisha   
Дата:   01-11-12 12:29

Честит празник! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: Todd   
Дата:   01-11-12 12:30

бях одеве по центъра - звучат възрожденски песни из града , в залата на общината някакави тържества , тичат пременени деца насам натам ....

Кат се прибирах пееха :

- Къде си вярна ти любов народна ...

[cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: serjy   
Дата:   01-11-12 13:45

Браво Тодде!!! [smilie24] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: мара   
Дата:   01-11-12 13:51

в софия много будни не се наблюдават. бех решила да ги заведа да разглеждат разкопките на сердика, ама с тоя дъжд - друг ден ще е.

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: attempt   
Дата:   01-11-12 13:57

Todd написа:

> Кат се прибирах пееха :
>
> - Къде си вярна ти любов народна ...

Тая песен още ли не е станала полит. некоректна [smilie5]

На пояс тънки сабли запашете,
за бащината си земя станете,
колете турски племена,
пълнете с техните тела
пространните равнини,
дълбоките долини!

За нашето отечество и слава,
за нашата свобода и държава
да си пролеем вси кръвта,
да си добием волността
от нашите тирани,
неверни мюсюлмани
!



Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: sunnyshot   
Дата:   01-11-12 15:52

Един учебник по българска история за гимназиални ученици от 1916 стои на нощното шкафче до мен. Книгата е с посвещение на загагиналия в балканските войни син на Д. Мишев, Александър.

Изключително интересна история и фактология. Ще трябва да сканирам няколко страници с имена на възрожденски будители, за които може и да не сте чували.

Димитър Мишев (публицист)

УИКИПЕДИЯ

https://photo-forum.net/static/forum/2012-11/irzp6672.JPG
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c6/Dimitar_Mishev_Vidin.jpg


Димитър Мишев е роден във Видин през 1854. Началното си образование получава във Видин, а след това с помощта на екзарх Антим I следва в Габровската гимназия, която завършва през 1872 година.[1] В същата година учителства за малко в Орхание (днес Ботевград), но при избухването на Руско-турската война (1877-1878) се премества в София, където става преводач на софийския окръжен началник. След войната отново се връща на учителското поприще, като работи в Лом (1879 - 1880) и Видин (1880-1881). В периода 1883-1884 г. издава вестник „Свобода“. В него се поместват обществени и културни статии, а също така и преводи на Тургенев и Гогол.[1] Включва се активно в политическия живот на новоосвободена България на страната на Народнолибералната партия - избран е за народен представител в 4 ОНС (1884-1886) и активно участва в списването на вестник „Търновска конституция“ (1884-1888).

От 1890 година отново става учител — в Сливенската мъжка гимназия до 1894 и в Българското екзархийско училище в Цариград (1894). В Цариград е привлечен от екзарх Йосиф като секретар на Българската екзархия. На този пост Мишев остава до 1901 година. Пътуванията му като секретар на Екзархията из Македония му позволяват да подготви фундаменталния си труд „Македония и нейното християнско население“, издаден през 1905 година в Париж под псевдонима Бранков (D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905). Димитър Мишев е основен учредител на „Църковен вестник“ през 1900 година и негов пръв главен редактор до 1903 и после отново от 1907 до 1915 година.

От 1908 до 1911 година Мишев е депутат в 14 ОНС от Демократическата партия. Участва в списването на вестниците „Балкански сговор“ и „Църковен архив“ и списанията „Свободно мнение“, „Пролет“ и „Отец Паисий“.

През 1916 г. завършва и издава книгата си „България в миналото“. Книгата е преведена на английски език през 1919 г. под заглавието „The Bulgarians in the past. Pages from the bulgarian cultural history“.[1]

След Първата световна война Димитър Мишев работи за помирението на различните македонстващи фракции в България.

Димитър Мишев издава в три големи тома, като издание на Светия Синод, Църковен архив, съответно през 1925, 1929 и 1931 г. Създава всебългарски съюз „Отец Паисий“ и редактира неговият орган сп. „Отец Паисий“. Ръководител е на българската секция на лигата за защита правата на човека и гражданина на Дружеството за мир към Общността на народите.[1]

Димитър Мишев умира през 1932 година в София.[2]

Библиография [редактиране]
„Ръководство по български език“, (3 части, 1887 - 1891).
„Христоматия. За долните класове на гимназията и общинските класни училища“, (1890)
"La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905
„Обществена съвест“ (1908)
„В мир и във война“ (1917)
"La Vérité sur la Macédoine" (1918)
„Начало на българската пробуда“ (1925)



Публикацията е редактирана (01-11-12 16:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Днес е Ден на Народните Будители!
Автор: riddick   
Дата:   01-11-12 16:03

Поднасяхме венци днес. Пред къщата-музей на Станка и Никола Икономови.

Къща-музей Станка и Никола Икономови

(снимките не са от днес [smilie7] )


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.