Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: dedopop   
Дата:   11-06-12 13:23

В една тема поповете бяха поставени на разискване. Отговорих, насреща пак отговор, обвинения, въпроси и ... после автора си заключил темата. Що така? Нямам право на отговор ли, или автора го е страх от това, дето ще го кажа?
Най-добрият начин е да се видим на маса и като преборим няколко чашки, накрая ще излезе, че говорим за едно и също, ама от различни позиции.
Емо, живея в гр. Септември. Има една църква, няма начин да я пропуснеш. Казвам се Йордан Василев. С ник dedo pop плещя глупости по всякакви форуми, само не и по "православните".
Длъжник съм на тези, които показаха на Емо, че е допуснал грешка. Тъкмо измислих нещо и Горби така го е написал, че паднах от смях. А напълно правдоподобно е описал нещата.
Когато видя, че човек влиза в олтара, просто няма време да му се обяснявам, хващам го и буквално избутвам навън. От гледна точка на човека това е намеса в личния му живот, грубо отношение и т.н. От моя гледна точка му правя услуга - няма място в олтара, защото Бог поругаван не бива! Аз в олтара извън службата влизам само в краен случай, размотаването там не се допуска.
То и сред нас има едни изцепки, не е за приказване. Сваля си одеждите и ползва престола като маса за събличане. Охх.

Ето го моя случай с мерака за обектива.
Идва венчавката. Влизат фотографа и оператора. Питам човешки следното: "Колеги, осветлението ни е малко, ще слагате ли допълнително, да ви изчакам?" Няма, казват ще се справим. Оператора попита колко продължава службата. Като разбра, че не режем нищо от нея, тръгна да сменя касетата на камерата. Лично му помогнах, щото знам как се прави. Почна венчавката. Разбрахте какво правеше фотографа. А тоя с камерата не се и видя къде застана.
Излизат вън, харесва им двора, решават да правят фотосесия. Изтъпкаха тревата, нейсе, ще я наторим, ще я полеем, за това е насята. За да радва окото де, не за газене.
И после единият решил да къса от розите, дето си ги гледаме като малки деца, за да е красив църковния двор и почнал да хвърля върху младоженците. Ама късал, та се олял. Та видяла клисарката, та му направила забележка.
Да не би той да е садил тия рози? На година дворът струва къде 600 лева, пари за тор, за поливане, за пресаждане на рози, за препарати. Трудът е за нас - тия дето сме в храма.
Значи, за да си направи човека сесията, набарал розите. Дали е имал смелост да направи същото в ресторанта? И там имат рози, ама собственика ич не си поплюва.
Вярно, поп съм, сиреч смирен, кротък по сърце, незлоблив и т.н. (да не вземете да се вържете, че съм такъв). Ама някой да унищожава труда на ръцете ми... няма да стане. Обективът отзад!
Затова настоятелството реши - фотосесии в двора на храма - 20 лева. Поддръжката да не е без пари?
Поздрави на всички. Разбрахте къде живея, служа, СНИМАМ (хехе). Добре сте дошли.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Jim__Beam   
Дата:   11-06-12 13:30


.. Дедо Попе ..... бай Данчо .... [smilie24] [smilie24] [smilie24]



... [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: sirkhann   
Дата:   11-06-12 13:32

[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: burnmaster   
Дата:   11-06-12 13:32

Дедопопе и аз съм ти фен .....и там от едни други теми [smilie24]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: CyberGene   
Дата:   11-06-12 13:32

Винаги съм си мислил, че това ти е само никнейм [smilie10] Нали те знам още от музикантския форум [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Славов   
Дата:   11-06-12 13:32

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: n1x0n   
Дата:   11-06-12 13:33

Пак стигаме до таксуване на всички, заради простотиите на единици... ама явно това е начина.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: taraymito   
Дата:   11-06-12 13:35

dedopop [smilie24]

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: 1vo   
Дата:   11-06-12 13:44

Не съм съвсем съгласен с дедопоп. Църквата не я е строил той, не му е и бащиния. Мен напр. цветята не ме интересуват, ако искам да снимам нещо друго, за което дедопоп няма заслуги, що да му плащам хобито да си гледа китки?

В рилския манастир, без да нарушаваш нито един правилник се държат все едно си им отишъл вкъщи [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: CyberGene   
Дата:   11-06-12 13:49

Иначе по темата. Отгледан съм в семейство на протестанти (адвентисти), водили са ме на църква бая време (предимно срещу моята воля), така че мнението ми може и да е субективно, защото се знае отношението на протестантите (които в България погрешно се се категоризират като "секти") към православните. Но тъй като аз самият съм агностик, да не кажа атеист, може и да не е чак толкова субективно, а може и да го прави още по-субективно [smilie3] Ениуей. Уважавам традициите и ролята на православната църква в историята на България, но в момента от това е останало много-много малко. Дори и да има свестни и готини хора, в това число и ти самият, дедопоп, създаваш впечатление на много точен пич, то православната църква не мога да я възприема като нещо различно от безскрупулна финансова организация. Нещата са толкова изродени, че всичко е една парлама, която разчита на наложени традиции, върху които никой не се замисля, с която се прибират пари от различните ритуали. Да, готино е да си направиш снимки в църква, с попове, одежди и т.н., изглежда някак си екозтично и интересно, но това ли е смисълът на религията??? Не мисля. А вярата - тя е нещо съвсем различно, което в общи линии няма абсолютно нищо общо с ритуали, обичаи, привички, ценоразписи и т.н.

Това е моето мнение, надявам се да не ми се обидиш [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: sirkhann   
Дата:   11-06-12 13:51

1vo - по тая логика и ти твоя апартамент не си строил ти и не ти е бащиния [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   11-06-12 13:52

Ех... и тук ще се кажат толкова много неща...

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   11-06-12 14:02

Една църквичка... в Аспарухово, Варна [smilie7]
Двама млади попа... ведри, усмихнати.
Отивам аз преди церемонията да погледна и да преценя къде ще се наредят гостите, къде "подсъдимите", къде пада светлината и къде мога да застана...
Идва единият поп и пита: - ти ли си фотографа?
- Да - отговарям...
- Не се притеснявай, ние ще я караме бавно, ще спираме на важните моменти за да може да заснемеш всичко, ако трябва казвай...

Ей... като ми стана едно такова, неудобно някак си...
Това беше преди 2 години, на първото ми сватбено/поръчково/ заснимане.
От тогава насетне не съм го забравил [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: taraymito   
Дата:   11-06-12 14:03

Мисля, че бъркате Православието с правилата.

Да си представим, че не беше църква, а банка или офис с помещения с ограничен достъп... Дали бихте могли да влезете да снимате в тях, без да се натъкнете на охраната, която да ви спре и върне, където ви е мястото?

В предната тема фотографът е влязъл в олтара на църквата. Там, както е обяснил дедопоп, могат да влизат само определени лица.

Какво повече има да се каже? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Cristinel   
Дата:   11-06-12 14:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: CyberGene   
Дата:   11-06-12 14:05

Да си представим, че не беше църква, а банка или офис с помещения с ограничен достъп...

Не е трудно да си го представим [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   11-06-12 14:07

Божият храм е във всеки нас...
Църквата е мястото, което би трябвало да ни напомня този факт.

Не съм толкова набожен... колкото бих искал...

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: taraymito   
Дата:   11-06-12 14:08

В олтара на църквата могат да влизат само свещениците и някои църковни служители. Външни лица там се допускат само по изключение, след съответното разрешение. Останалото са празни приказки. [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: 1vo   
Дата:   11-06-12 14:15

Щом държавата плаща за поддръжката на некои храмове, сравнението с напълно частни институции не е уместно.
Колко богоугодно е, да развалиш готов, направен парк, та да построиш черква (на оборотно място, Южния парк в София)? В рилския манастир ще ме пуснат ли да карам колело?

Ако БПЦ си купуваше имотите на пазарен принцип, издържаше се само от дарения и си плащаха данъците щяха да имат право.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   11-06-12 14:17

dedopop [smilie24]

Колкото по темите.

Разбирам и свещениците. Да предположим, че това е бил н-тия фотограф "застанал не на място", хванали са ги нервите и така.[smilie3] Обяснявали са ми преди време, явно за олтара, но аз също не би се усетил ако ми е за първи път.

Това пък да накъсаш градинката за "ефект"!? Ми ако ги нямаше розите к`во правим с арта?[smilie8]

По убеждения по скоро хинтуист/будист, все пак не виждам защо трябва да се асоциира православието със съвременните свещенослужители. Едно убеждение, или идея винаги може да се съсипе от човешкия фактор, а като добавим и новото време[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: localhost   
Дата:   11-06-12 14:25

Според мен dedopop си е напълно прав. Като църковен служител той не може да променя тарифите, които се изизкват за разните служби - сватби, кръщенета и т.н. Но като пряко замесен в поддръжката на градината към църквата може да си сложи някаква такса за поддръжка. А идеята на 1vo, че щом държавата плаща за поддръжката на храмовете и едва ли не ние плащаме данъци не означава автоматично че можем да отидем там и да се изсе...м и да прецакаме всичко като стадо диви прасета. В случая "каквото повикало - такова се обадило".


А дядо попе ако имам път към Септември задължително ще дойда да си лафим за [shtrak] / [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   11-06-12 14:32

dedopop [smilie24]

1vo, верно ли държавата издържа православните храмове? И тя плаща разходите? И тя плаща заплати на свещениците? Ти верно ли си вярваш на това?
Мисля, че не си запознат просто. Има хора, свещеници и не само, които от собствения си залък отделят за издръжката на храма. И то при положение, че не са богати. И след това идва някой и има претенции ... [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: 1vo   
Дата:   11-06-12 14:36

Веднъж искахме да изкараме новогодишната нощ в рилския манастир - да спим на нарове потънали в размисъл вместо в алкохолно опиянение. Обаждаме се на отдела за резервации, казваме че ни трябват две места, отсреща отговорът беше "неприятелите вън, вие сте дяволски изчадия, това не ви е кръчма или хотел има си правила, и ни затвори. А ние искахме да си спазваме правилата.

В друг пък един манастир, попа (видимо пийнал) беше заключил посред бял ден и не пускаше никой, било време за молитви не за посещения. На другия ден пак отидохме, пак не ни пусна заедно с група немци, 20-тина човека. [smilie23]

Повечето църкви и манастири, които съм обиколил, или са превърнати в китни кръчмички-мотелчета, или са кукувици, които си правят каквото си искат [smilie23]

Много приятно изключение беше манастира в Скрино (но дотам се стигаше само пеша, никакъв комерс) [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Ако накой ходи само да яде и пие по манастирите може и да не обърне внимание.



Публикацията е редактирана (11-06-12 14:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: ilcoin   
Дата:   11-06-12 14:38

Ех, другари и другарки фотографчии. Време е да се осъзнаете.

Единия бил агностик, другия незнамкъфсистик, третия майка му и баща му били адвентисти, та сега покрай Илия намразил и свети Илия.

И един куп хора с комплекси и ментални проблеми решават, че това видиш ли е къща с шарени стени и вътре се мотат едни хора с черни дрехи, дето като ги снимаш имаш рейтиг Бъ.

Та така. Еуементарно възпитание драги. Светът не се върти около фотографията и снимките, които вие сте поканени като професионалист да отразите качествено и дискретно. А хората не се женят, за да имат сватбени снимки, колкото и невероятно да звучи това.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: taraymito   
Дата:   11-06-12 14:40

https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/cwgp9827.JPG
http://www.otkrivam.com/img/gallery/lesson_big_54_bg.jpg


Понеже очевидно не се знае, да обясним... [smilie5]

Олтарът е мястото зад иконостаса /стената с иконите в дъното на храма/.
В средата на олтара има две вратички, наричани Двери, през които дори и свещениците преминават само по време на служба.
Иначе в олтара се влиза през странични врати.
В олтара могат да влизат само свещениците и някои църковни служители, например клисари и иподякони, след като над тях е извършен определен църковен ритуал и са прочетени съответните молитви от страна на епископ.

[beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: mr_kras   
Дата:   11-06-12 14:42

Кръщаван съм в християнска църква, но отношението ми към нея не е много положително. Горе-долу като Сайбъра. Сега за прословутия олтар. Ясно, че църквата като собственик може да забраннява достъпа до определени места. Но ми се губи смисъла. Там влизали само свещениците. Да, ама в случая с кръщавания, който не е свещенослужител. И въобще това с олтара ми изглежда като остатък от времето, когато църквата се е забулвала с мистицизъм. Време е и църквата да осъзнае в кой век сме.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   11-06-12 14:43

Иво, за манастирите, особено за ставропагиалните, трябва да се обърнеш към Синода.
Свещениците нямат нищо общо. Те просто си вършат работата в храмовете и енориите, като правят буквално от нищо нещо. Твоят туристически опит пък няма нищо общо с работата на кой да е свещеник в енорийския му храм. Храмът обслужва нуждите на християните от енорията. Не е туристическа атракция.
По същия начин по който ти сега говориш, очевидно без да си наясно, съм чувал много хора да говорят и за фотографите - тъй като някой някъде видял някой фотограф да се държи не както трябва, следователно всички фотографи са презрени папараци ... Това е много глупава логика [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: ilcoin   
Дата:   11-06-12 14:48

А ние искахме да си спазваме правилата. Докато не ви скимне, че не искате да ги спазвате и не се запукате с водките. После, що не пускат никой вътре.

В друг пък един манастир, попа (видимо пийнал) беше заключил посред бял ден и не пускаше никой, било време за молитви не за посещения. На другия ден пак отидохме, пак не ни пусна заедно с група немци, 20-тина човека. Ами, в някои манастири има правила. Ама как да ти обясни човек, че не е къща с шарени дувари.

или са кукувици, които си правят каквото си искат или просто си спазват правилата, пък тебе не ти е кеф. И понеже им е писнало от сякви отворковци с претенции, са ги подкарали наред и просто лопват кепенците като му дойде времето. Етнографския музей също има работно време.

mr_kras, Уважението в случая е въпрос на възпитание, не на отношение и на приемане.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: kaiser.soze   
Дата:   11-06-12 14:49

бе, вие щракачите нали не бихте допуснали попове да ви се мотат в тъмната стаичка [smilie18] [smilie18] [smilie18]

А? [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   11-06-12 14:50

ilcoin написа:

> А хората не се женят, за
> да имат сватбени снимки, колкото и
> невероятно да звучи това.


Е те тука не си праФФ.
Първо питат колко ти е Б-то и после мислят за нещата от живия живот [smilie3] [smilie7] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: 1vo   
Дата:   11-06-12 14:57

написа:

Докато не ви скимне,
> че не искате да ги спазвате и не се
> запукате с водките. После, що не
> пускат никой вътре.
>

няма как да си сигурен в това!!!

Защо тогава поддържат тази услуга и съответното бюро? Ако бях мутра отишла да яде и пие със сигурност нямаше да ме върнат [smilie23]



Ами, в
> някои манастири има правила. Ама
> как да ти обясни човек, че не е къща
> с шарени дувари.
>


Правилата са, че от изгрев до залез слънце всеки има свободен достъп до храма!!! Аз не съм искал да му влизам в спалнята.


> или просто си
> спазват правилата, пък тебе не ти е
> кеф.

Напротив, много ми е кеф като си спазват правилата, но е рядко. Е по-горе примерът със Скрино [smilie24]



Публикацията е редактирана (11-06-12 14:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: ценослав   
Дата:   11-06-12 15:02

Ееее събрахме се! Значи полицай и поп има във ФФ. Нещо кметове и бирници се търсят, че да попълним екипа. [cool] [cool] [cool] [cool] [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (11-06-12 15:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   11-06-12 15:09

Аз поемам ролята на кибик-калпазан, тире пушач, тире бироунищожител. Ако можи[smilie5] [smilie7] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   11-06-12 15:10

Погрешното убеждение във все повече фотографи, че снимките от събитието са по важно от самото събитие и цената за постигането им оправдава сведствата и неудобството, да не говорим и за моралните норми, защото някой ден младоженците ще погледнат великолепните снимки и ще си кажат - ебаси и професионалиста [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: ilcoin   
Дата:   11-06-12 15:12

Защо тогава поддържат тази услуга и съответното бюро? Ако бях мутра отишла да яде и пие със сигурност нямаше да ме върнат
А няма как да съм сигурен и в обратното. Защото, за да не искат да ви вземат парите вероятно има обективна причина. А може би доста хора преди тебе са постъпили точно така и те просто не искат гости в този ден. Това НЕ Е хотел. Има квартирно бюро, защото трябва да плащат данъци, след като извършват търговска дейност. А за мутрите - конкретна информация ще е добре мисля. Ама изводи на общо основание, щото не ти е задоволен каприза [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Правилата са, че от изгрев до залез слънце всеки има свободен достъп до храма!!! Аз не съм искал да му влизам в спалнята. А там може да е различно. Не знам за къде става въпрос. Може да ни осветлиш кой свещенник точно така черно те е онеправдал, като не те е пуснал в поверения му етнографски музей, наричан за кратко "Манастирът Х".

Напротив, много ми е кеф като си спазват правилата, но е рядко. Ех по-горе примерът със Скрино Напротив, ти си си изградил някаква система от правила, която си сметнал за вярна. И когато не стане на твоята, всички са боклуци и смотаняци.

Това е техният начин на живот. Добре или зле, те се подчиняват на определени правила и живеят по определен начин. Различен от нашия. Ако не се подчиняват, си имат началник пред който отговарят. Манастирът не е хотел, не е етнографски музей, не е шарена къща.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: El_Fuego   
Дата:   11-06-12 15:15

А сега си представете такива отворковци-щракачи какъв щяха да го изядат, ако бяха се набутали по същия начин в някой от атонските манастири.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: gorbi   
Дата:   11-06-12 15:18

не бе, аз си държа да ги видя в манастира Шао-Лин като се бутат с духовниците... [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: 1vo   
Дата:   11-06-12 15:21

Гледам, че доста хора не са наясно, но пък са много убедени [smilie25]

Как разбрахте, че съм посещавал храмовете като турист, може да съм най-вярващия човек на земята. Монахът там е служител, "служи" а не се разпорежда както му е кеф. От край време манастирите са се издържали от преспиващи пътници.
И как позна, по телефона, попа от рилксия манастир аз какъв съм и как ще се държа. Да не си го е строил той манастира, че ще решава кой, кога и къде да пуска?

Да не говорим за "спонсорираните" стенописи свети Илия, свети Георги и пр. мутри на прехода - жалка история [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   11-06-12 15:34

Личи ти.. че не си от вярващите.. отдалеко [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Ivo55   
Дата:   11-06-12 15:35

dedopop[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Изключително коректен и възпитан човек, с невероятно чувство на хумор! Лично се убедих в това.
И още се изчервявам от начина, по който се запознахме...
Преди време мой роднина се венча в неговата църква.
Церемонията беше наистина тържествена, с достойнство! Дедо поп бе и като вещ режисьор, който фино ръководеше обряда.
А на мен в последната минута кумът ми набута някакъв Никон с думите "хайде ся, снимай". А аз, горкият, не съм и пипал този модел!

И като ме видя дедо поп как хващам апарата ,как умно го разглеждам, не издържа, дойде при мен и тихичко ми обясни с 2–3 думи....какво държа и как да си служа с него...След церемонията имах възможност да поговоря с него.[smile]
Та, ако има повече като него в Църквата, а дай, Боже, и в Синода,
отношението към нея ще е друго! И нейното място в обществото ще бъде различно!


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: mr_kras   
Дата:   11-06-12 15:37

mr_kras, Уважението в случая е въпрос на възпитание, не на отношение и на приемане.
Уважение се постига с добри дела, да го кажем най-общо. А техните правила ги спазвам от възпитание, без да уважавам институцията. А хората в нея са общо взето като в страната ни, така че против тях - нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Vinsent   
Дата:   11-06-12 15:49

ШВЕЙК ИЗВЪРШВА ПОСЛЕДНО МИРОПОМАЗВАНЕ

...

— Слушайте, Швейк — извика фелдкуратът, — това не е ли свинщина? Като че ли в цяла Прага аз съм единственият фелдкурат. Защо не им изпратят набожния свещеник, който неотдавна спа у нас? Утре, значи, трябва да отидем на Карлака, за да извършим последно помазване, а пък аз съм забравил как ставаше тая работа.

— Ще си купим катехизис, господин фелдкурат, там ще видим как става тая работа — рече Швейк, — катехизисът е все едно пътеводител за духовните пастири. На времето в Емауския манастир работеше един градинар. За да не къса дрехите си, той поиска да го включат между послушниците и да му зачислят калугерско расо. Накараха го да си купи катехизис, та да се научи как да се кръсти правилно и да разбере кой единствен е останал чист от първородния грях, какво значи да ти е чиста съвестта и други подобни дреболии. След това той продаде контрабанда половината от краставиците в градината и напусна манастира опозорен. Веднъж, като го срещнах, той ми каза: „Краставиците можех да си ги продавам и без катехизис.“

...

След тия философски разсъждения фелдкуратът замълча и после каза:
— Нужно ни е, значи, масло, което да е осветено от епископа. Ето ви десет крони, идете да купите едно шишенце. Във военното интендантство по всяка вероятност нямат такова масло.
И Швейк тръгна да търси масло, осветено от епископа, нещо по-трудно и от търсенето на жива вода в приказките на Божена Немцова.

...

Фирмата „Полак“ на улица Длоуха наистина работеше много добре. Там не пускаха никой клиент да си иде, без да задоволят искането му.

...

Когато Швейк влезе в магазина и поиска да му дадат за десет крони масло, осветено от епископа, шефът каза на продавача:
— Господин Таухен, налейте му сто грама конопено масло, номер три.
А продавачът, като увиваше шишенцето в хартия, каза на Швейк с привичния си търговски маниер:
— Първо качество, ако имате нужда от четки, лакове или маджун, търсете фирмата ни. Тук ще намерите най-солидна обслуга.

...

— Ето го, значи, и маслото — каза тържествено Швейк, като се върна от фирмата „Полак“, — конопено масло номер три, първо качество, с него можем да намажем цял батальон. Фирмата е солидна. Продава и маджун, лакове и четки. Сега ни трябва още звънче.
— Защо ни е звънче, Швейк?
— За да звъним из пътя, та хората да ни свалят шапки. Щом сме тръгнали да помазваме с конопено масло номер три, ние все едно, че вървим с бога, господин фелдкурат. Такъв е редът. Да знаете колко арестувани има досега само защото не са сваляли шапка в такива случаи. В Жижков веднъж някакъв свещеник наби един слепец, който не беше свалил шапка. Не стига това, ами слепецът го осъдиха и на затвор, защото съдиите доказаха, че като е бил сляп, не бил глухоням и че макар да е чул звънчето, той все пак се е държал така възмутително. За съда нямаше никакво значение, че всичкото се беше случило посред нощ. Също като на Свети Дух. Друг път хората може и да не ни забележат, но сега ще ни свалят шапка. Значи, ако нямате нищо против, господин фелдкурат, аз веднага ще ви го донеса.
Получил разрешение, Швейк донесе звънеца само след половин час.
— Взех от вратата на странноприемницата „При кръстчетата“ — рече той, — цената му е пет минути страх и дълго време чакане, защото през вратата постоянно минаваха хора...

[smilie25]

Дедо попе, дано не се разсърдиш заради този цитат от Швейк, ама малко хумор да вкарам в темата. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: ninikolov   
Дата:   11-06-12 17:13

А бе това да не ви е лунапарк?!
Църквата е първо молитвен дом и после всичко останало.
Как така си позволявате да смущавате покоя на богомолците?
Давате ли си сметка, че там може да има хора, дошли на среща с Бог!
Кои сте вие, че да ги смущавате и да прекъсвате молитвите им?
Кои сте вие, че да ги съдите? Всички отговори ли знаете?
Човек, когато отправя молитва извършва свръхинтимен акт и в този момент е по-уязвим от пеленаче.
Как ви дава сърце да връхлетите в Божия дом, да говорите на висок глас, да тъпчете тревата, да газите цветята, да се пъхате носа къде ли не и да плющите в църквата, когато вътре има и други хора, вероятно дошли да уталожат мъката си, да успокоят духа си, да намерят утеха.
И какво общо имат свещениците тук? Кажете един поп, пък бил той и най-пропадналия пияница и търгаш, дето е изгонил от църквата човек, докато се моли.


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Todd   
Дата:   11-06-12 17:22

Дедо Попе , ти щом си в Септември требе да познаваш поп Борис - радиловският ???

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: CyberGene   
Дата:   11-06-12 17:26

Добре де, а защо поповете не проверяват колко точно са вярващи тия, дето влизат вътре да правят сватба в църквата и ако не са, да ги изгонят? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: chukov   
Дата:   11-06-12 17:26

Обяснете сега защо не може да се снима в двора на Бачковския манастир?

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: mr_kras   
Дата:   11-06-12 17:40

ninikolov, напомни ми на партиен секретар от едно време.
CyberGene, как ще ги изгонят, кинти падат.
Нашата родна църква колко пъти е организирала нещо в помощ на бедни и нуждаещи се, като изключим някои свещеници, които по собствена воля помагат.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: 1vo   
Дата:   11-06-12 17:56

Ай честито! [smilie5]



Публикацията е редактирана (11-06-12 17:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: asahi   
Дата:   11-06-12 17:59

Сега каква е препирнята? Колко са различни поповете и колко е кофти БПЦ? Нищо ново и така от много време.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: peter_m   
Дата:   11-06-12 18:00

Не знам какво може и какво не, ама ако влезнеш в църквата и решиш да направиш една снимка било то с телефон веднага скачат да те гонят и да ти обясняват как било забранено ...

Но ако има платено събитие може 10 фотографа да има вътре и да се разпорят да снимат ...

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   11-06-12 18:07

Странно... толкова години съм на тоя свят... много обичам да пътувам, бил съм в кой ли не манастир и църква..
Защо досега нито една забележка не съм получавал или проблем [smilie8]

Винаги съм подхождал с уваженеие и съобразителност и каквото съм искал съм го получавал, дори повече...

С каква негативна нагласа подхождате, какво самочувствие и наглост демонстрирате, че така Ви се отвръща не знам...

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Stefanos   
Дата:   11-06-12 18:23

Тук мисля, че е обяснено много добре- Как да се държим в църква


http://www.pravoslavieto.com/docs/povedenie_v_hrama.htm



Публикацията е редактирана (11-06-12 20:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: taraymito   
Дата:   11-06-12 18:49

Дори и да е атеист, човек може да се държи почтително и да спазва нормите и правилата на поведение, когато се намира в религиозен молитвен дом, също както и на всяко друго място, където има определени правила на поведение.
Това показва уважение от негова страна, което никога не остава незабелязано от "домакините"... Съответно после може те да се държат по-благосклонно и да ви позволят дори и да снимате там, където е забранено по принцип... [smilie25]

[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (11-06-12 18:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: n1x0n   
Дата:   11-06-12 19:03

За мен честното в случая е или да се разреши на всички или да се забрани на всички. Разграничаването по финансов признак не е нито справедливо, нито /предполагам/ богоугодно.

Като късат, мачкат и се държат се като шебеци - ми няма да снимат вътре изобщо и толкова.

Искането на пари, от друга страна, е доста "хлъзгав терен" в морален план, имайки предвид, че църквата е много далеч от финансова самостоятелност.
Получава държавни субсидии, не плаща данък имоти /за повечето си имоти/, не осигурява повечето от служителите си, да не говорим за взимането на пари "на ръка" или с някакви измислени бележки.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   11-06-12 19:05

А аз ако трябва да се върна на проблема, от който тръгна всичко... защото взехме много да се разпростираме по тематиката... какво толкова уникално и различно може да се заснеме при едно кръщене, че да се изисква фотографа да се мотка като муха напред-назад и да се навира там, където не му е работата?
Факт е, че за да се уловят всички важни моменти, които не са никък трудни, никак много - са достатъчни двама фотографа!
Ако фотографа е сам, дори да тича в църквата и да обикаля, пак ще изтърве ракурс, който е видим от другата страна при завъртането на попа - ако е решил да вземе детето в другата си ръка и т.н.
И също така искам да споделя, че майсторското снимане в църква НЕ изисква постоянно движение, а преценка отначало на разстояния, осветление, ракурси и подредба на важните хора.
След тази преценка повече от две крачки в ляво или в дясно не се налагат...

А, да спомена, че снимам с твърд обектив [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Стоев   
Дата:   11-06-12 21:42

Имам колега в Септември и често минавам от там. Ще ми бъде приятно да се запознаем.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: 1vo   
Дата:   11-06-12 22:10

дедопоп, който по всеобщо мнение е много готин човек, може да определя цени за рози и т.н. смятайте какво става при "по-малко готините"
Щом са я докарали до там да респектират "миряните" с глоби и забрани... [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Стоев   
Дата:   11-06-12 22:15

Що да няма глоби и забрани? Мен сега като пушач не ми ли режат правата, да не мога да си пуша в офиса, ако искам? И на много други места, при това със закони...


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: TODD   
Дата:   11-06-12 22:16

При мен даването на пари в църквите не седи.
Аз ги давам доброволно - така си мисля че трябва да е .

Скоро трябва да купуваме със съселяните оградна мрежа за нашата църква - нужна е около километър .

Няколко топа ще са от мен .[cool]


А 20-те лева кака ги оставя с всяко влизане в храма без никакъв повод.


[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   11-06-12 22:17

1vo, 2ro, 3to... и така докато не влезеш в правият път, глоби, санкции...
Като не ти харесва - сменяш държавата...
Ако няма добра държава за теб - планетата...

Какво е за един толкова разкрепостен дух като твоя... някаква си слънчева система [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Стоев   
Дата:   11-06-12 22:22

(Офтопик)
Дедопоп, арпаджик отглеждаш ли? Колегата ми в Септември, когато е време за работа по арпаджика - по-добре не го търси служебно....[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   11-06-12 22:26

1vo написа:

> дедопоп, който по всеобщо мнение е
> много готин човек, може да
> определя цени за рози и т.н.
> смятайте какво става при "по-малко
> готините"
> Щом са я докарали до там да
> респектират "миряните" с глоби и
> забрани... [smilie23]

Ами той ги е садил тези рози с ръцете си, гледал ги е, влагал е времето си, събирал е пари за издръжка на храма, от нищо нещо е правел, за да го има този храм за енорията му. В един момент идваш ти и му казваш "това тук не е на твоята енория, това е на всички и аз мога да си го използвам!". Да не говорим пък за случая с Емо, дето допълва и "мога да ти осквернявам светия олтар, иначе ми нарушавате правата, пък моите права са единствени!".

Как ще реагираш ти ако си изкарваш хляба от фотография и някой ти каже на теб, че твоят труд и това, което е твое и го цениш всъщност си е обществено и всеки може да го използва? Може да си го сваля и използва за всимко ...
А между другото да ти изглежда познато? Същата логика, според която молитвените храмове не са на енориите, а са за свободно използване от фотографите е и тази логика, според която всеки кадър, направен от фотограф е обществена собственост и всеки може да го използва, а пък фотографите са алчни някакви гадняри едва ли не, дето си търсят правата!?
Нима не си даваш сметка, че тази самолюбива, горделива, самодоволна и във висша степен консуматорска логика погубва всичко?

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: 1vo   
Дата:   11-06-12 22:31

написа:

> 1vo, 2ro, 3to... и така докато не влезеш в
> правият път, глоби, санкции...

Правия път е, разбира се, тоя който Ти посочиш [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: taraymito   
Дата:   11-06-12 22:33

Прави пътища много... Като не те кефи един, поеми по друг... Без мрънкане... [beer] [smilie21] [smilie21] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: 1vo   
Дата:   11-06-12 22:44

Споделих си мнението ве, споко, дедопоп като си насади розите в личната градина да таксува колкото реши, сегашното дередже ми прилича на частните (платени) приеми в държавните болници.

Имал съм късмета да видя "манастир", в който всички посетители, БЕЗ изключение! се грижат за градина, ред и т.н. и през ум не му минава на никой да опоска цветята.

Но щом Красси казва, че тука си е добре, значи е така. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: taraymito   
Дата:   11-06-12 22:53

Поповете, като служители на Църквата, както и всички останали служители в тази държава, имат грижата да стопанисват добре повереното им имущество.

Свещеник насадил цветя около църквата и се грижил за тях, за да радват хората и да създават красота около храма, в който служи... И един ден някакъв вандал ги накъсва, за да направи двадесетина снимки, които съм сигурен и че не струват, защото свестен фотограф не би постъпил по този начин... Ами... [smilie8]

Ако отидеш и почнеш да късаш цветята или вършиш безобразия пред Народното събрание или сградата на някоя друга организация, най-вероятно е да бъдеш изгонен, може би глобен, а в някои случаи и набит... [smilie18] [smilie18]

Църквата е институция в тази страна и всички трябва да се отнасят почтително към правилата и.

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: chukov   
Дата:   11-06-12 23:07

Krassy написа:

> Странно... толкова години съм на
> тоя свят... много обичам да пътувам,
> бил съм в кой ли не манастир и
> църква..
> Защо досега нито една забележка не
> съм получавал или проблем [smilie8]
>
> Винаги съм подхождал с уваженеие и
> съобразителност и каквото съм
> искал съм го получавал, дори
> повече...
>
> С каква негативна нагласа
> подхождате, какво самочувствие и
> наглост демонстрирате, че така Ви
> се отвръща не знам...

В Бачковския манастир ходил ли си?
Ако си ходил и не са ти направили забележка, вероятно просто си прелетял над манастира.
Става дума за двора на манастира, не в църквата.

А в арменската църква в стария Пловдив?

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Стоев   
Дата:   11-06-12 23:13

Ако не бъркам коя е арменската църква в Пловдив - Ниагарски доста снима там...


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Стоев   
Дата:   11-06-12 23:14

В Бачковският манастир може ли да се снима с жиесем?


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   11-06-12 23:21

Не съм... по принцип обичам да ходя по нормални места, заобикаляйки преекспонираните туристически обекти [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: chukov   
Дата:   11-06-12 23:22

Аве Стоев
вътре има една зла дето са я вързали на дълъг повод тя те захапва още от входа бе няма как да те изтърве

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Analgina   
Дата:   11-06-12 23:22

Чуков, аз дадох пример с Бачковския манастир. Попитах любезно и ми разрешиха да снимам, без да прекалявам. Дразнят ме хората, които не се съобразяват с табелите, че е забранено снимането. Дразнят ме обаче и лелките, които са в храма и събират свещите на вярващите веднага, след като обърнат гръб. Вбесяват ме същите, когато крещят все едно са на къра с овцете, щом видят някой да снима в храма. Направо ти се отщява и да се помолиш, и да се върнеш пак там. Да, има нагли хора, но все си мисля, че църквата не е място за викане. И двете страни има какво да направят.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: orlindraganov   
Дата:   11-06-12 23:24

Дедо Поп [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Стоев   
Дата:   11-06-12 23:50

Чуков, преди 2 дни се върнахме от седмична почивка в гръчко, дето не носих фотоапарат и чат пат снимах с телефона, та се чудя де у БГ ще ми кажат, че не може. В някои от обектите, дето ходя по работа, е забранено внасяне на апарат, ама у телефона никой не се вглежда...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: guesswho   
Дата:   12-06-12 00:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: TODD   
Дата:   12-06-12 00:46

В Германия ако искаш да си християнин плащаш 700 евра на година !!!!

Или не знаете а ?

[smilie5]

Деба и толкоз време социализъм - всичко без пари .


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: mladenov   
Дата:   12-06-12 01:12

На Бачковския манастир, това че не може да се снима дори и в двора му е най-малкия пороблем, ама да невлизам в подробности!
Абе, от толкова писАли тук никой не се сети да честити на Автора...все пак първа тема му е, сефте един вид![beer] [beer] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Стоев   
Дата:   12-06-12 01:14

...да му честити като мушне Патка ли?..[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: dedopop   
Дата:   12-06-12 06:57

Сайбъре, поп съм, свещеник демек.
Ама на мен думата свещеник не ми допада, щото идва от "свещен". А в мен "свещено" с лупа да дириш, няма да намериш. Поп е абревиатура - Пастир на Овцете Православни.
Тоде, познавам отец Борис. Мноого е готин. На вид го докарва малко страшен, иначе е душа човек.

Всеки поп отговаря само за храма в който е назначен. Не съм сляп, виждам на какъв хал сме поповете в момента. Тук там за радост се намира по някой свестен, който служи добре. Както умее.
Църквата се издържа самостоятелно. Каквото влезе в храма се разпределя за храмови нужди - ремонти, поддръжка, заплати на служителите, нещо новичко да купим. От държавата нищо не идва при нас. От време на време от Дирекция Вероизповедания по някой лев за строителството на нов храм.
Конкретно за снимането - един ден дойде указание от Синода, да се взимат такси за фото и видеозаснемане. Кой го е измисли и за какво, не мога да кажа. Мога да предполагам, едното причина е за пари. Другата, че на някой владика са му светнали със светкавицата в очите докато служи.
Аз, като видя, че има поканен фотограф да снима, преди да почне венчавката или кръщенката, се обръщам към гостите и ги моля да не снимат с джобните апаратчета. Има си професионалист, който ще свърши тази работа.

Тъй като е ранко, още не съм си пийнал кайвенцето и не мога да измисля нищо умно с което да ви шащна, спирам.
Ей ме
Аз съм тоя, дето върти копчетата по пулта.



Публикацията е редактирана (12-06-12 07:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Стоев   
Дата:   12-06-12 07:06

Сега ще скочат тези с "джобните апаратчета" [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   12-06-12 10:07

taraymito написа:

> В олтара на църквата могат да
> влизат само свещениците и някои
> църковни служители. Външни лица
> там се допускат само по
> изключение, след съответното
> разрешение. Останалото са празни
> приказки. [smilie25]

В олтара се допускат доколкото знам само мъже. Мен ме кръщаваха на дърти години. Бяхме няколко човека, които ги кръщаваха. Момчетата и мъжете ни въведоха в олтара, като част от церемонията. Момичетата останаха навън.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   12-06-12 10:37

Дъртите мъже и те ли по пишка ги кръщават [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: ilcoin   
Дата:   12-06-12 10:52

Да. Отзад има и специален скрипец, с който ги пускат в легена. В някои по-богати църкви има тенденция да ги заменят с телфери.
[shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: taraymito   
Дата:   12-06-12 11:47

В олтара се допускат доколкото знам само мъже. Мен ме кръщаваха на дърти години. Бяхме няколко човека, които ги кръщаваха. Момчетата и мъжете ни въведоха в олтара, като част от церемонията. Момичетата останаха навън.

Да, в олтара по принцип се допускат само мъже. Предполагам защото само мъже могат да бъдат свещеници. Имаше нещо и в Апостолските правила защо жените не могат да влизат в олтара... Но преди години в Св. Неделя имаше една жена, клисарка, която беше възрастна вече и тя имаше специално разрешение да влиза там, за да се грижи за хигиената. Мисля, че монахини също могат да влизат.

Този обичай, да се въвеждат в олтара момчетата и мъжете при Кръщение, не знам откъде идва... Сигурно нещо свързано с духовното прераждане. Поне аз така си го тълкувам. Дедопоп може би по-добре ще обясни. А момиченцата не ги въвеждат там пак по същите причини.

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   12-06-12 11:55

Независимо къде е позволено и къде не... ми се струва крайно неудобно когато всички стоят смирено и тихо и попа извършва това свещенно действие - някой ей така свободно да се мотка, дори! когато попа е по средата на църквата, зад него.
До колко е свещенно няма да го обсъждам, защото това е лично възприятие и ако някой не вярва, то поне може да уважи вярата на другите.
Обикновенно на сватби и кръщенета идват повече родители, баби... хора, които са крайно вярващи...
Абе с две думи... да мяташ крачоли напред назад между попа и хората за мен е проява на неуважително поведение... към всички [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: promis   
Дата:   12-06-12 12:06

Krassy [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: chill   
Дата:   12-06-12 12:29

Пише се и се изговаря "свещено".

https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/fmup8811.JPG
http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/43167_700b.jpg


[smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (12-06-12 12:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: dedopop   
Дата:   12-06-12 14:20

Честно казано, по въпроса с какво могат и не могат жените, не съм компетентен да отговоря. Доколкото си спомням от наученото, основното е месечното неразположение. Че човек не може да отслужва Света Литургия, ако от него тече кръв. Това важи и за попа, с отворена рана няма право да служи.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: elrisha   
Дата:   12-06-12 17:22

Мдамм..да ме извинява дедопоп, ама от как минах тийн възрастта и акъла взе да ми идва у главата, нещо с Църквата ни се разминаха пътищата. Казвам с Църквата, не с Бог!
Нагледах се на какви ли не простотии, че тия "Божии служители" ме прогониха от Храма. Вече живея с мисълта ,че Бог е нявсякъде другаде, но не и там,където искат такса за да му се помоля.
По-добре да иде човек насред едно голо поле и да се помоли!

А какво е Бог е друга тема,която няма да зачепкваме в момента.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: neuromancer   
Дата:   12-06-12 17:39

Надали е точно заради месечния цикъл, щото и бебета момичета не се допускат там. Вероятно има нещо общо с теологическите спорове от 5-6 век, когато са обсъждали дали жената е човек или не, т.е правилото е останало отпреди това [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: ejko   
Дата:   12-06-12 17:40

и последно човек ли е или само жена?!?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: burnmaster   
Дата:   12-06-12 17:46

Погледнато от правописна и литературна гледна точка......НЕ .....НЕ Е

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Vinsent   
Дата:   12-06-12 20:52

Един оня ден на плажа се изцепи: ако можех да си лапна патката, нямаше да погледна жена! [smilie18]

Дали тази информация е подходяща за тази благочестива тема? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: PolarBear   
Дата:   12-06-12 20:53

Не мисля.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   12-06-12 21:03

Винсенте... лесна е неговата... просто трябва да си намери съмишленик [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: mladenov   
Дата:   13-06-12 00:48

Аз съм тоя, дето върти копчетата по пулта.

Е такова нещо не бях виждал... ПОП ДИЖЕЙ...[beer] [beer] [beer] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 01:45

Имаме поне един поп-сърфист. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: dedopop   
Дата:   13-06-12 08:26

И таковата, ако случайно някой от вас идва по работа в Септември, там сватба, кръщенка да снима, нека се обади предварително, да сложа масата.

В древност не е имало обособен олтар, не е имало иконостас, който да го скрива. Кръщенката, както и Венчавката са се извършвали по време на Литургията и всички, мъже и жени са допускани до олтара (или каквото е било там обособено).
Тук-таме по старите писания между редовете тихомълком се прокрадват някои пояснения. Жените се попрекалили с намесата си в църковните дела и е имало типично "бг-мама точка ком" спорове, не водещи до нищо конструктивно и затова лееекинко настрани.
Спорове относно дали жената е напълно равна с мъжа в Църквата реално не е имало.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: elrisha   
Дата:   13-06-12 10:39

То това мяза на спора кое е първо - яйцето или кокошката...

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   13-06-12 10:54

Яйцето!

Защото една кокошка ВИНАГИ може да долети отнякъде...

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: elrisha   
Дата:   13-06-12 11:20

Глупости![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   13-06-12 11:22

Въри спори с г-н за Един ден [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Todd   
Дата:   13-06-12 11:26

Яйца ми се намират ... търся им кокошка .

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: burnmaster   
Дата:   13-06-12 11:26

От библейски времена е описано ,че неверната жена бива трепана с камъни на площада.
И с това при мен възниква въпроса,ако се беше запазила тази хубава традиция,ще ли намериме толкоз каманяк та да изтрепеме тая неверна гад.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: kkkolelo   
Дата:   13-06-12 11:28

Тодаре, кви са тез небогуугодни приказки ... [smilie18] [smilie5]

Дедо попе, една кирия иска да се изповяда, мозе ли ... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: dedopop   
Дата:   13-06-12 14:27

Може, дедовото.
Първи е пологът, щото ако го няма, няма де яйцето да излюпи кокошка; или няма къде кокошката да снесе яйцето.

Всеки офф в мойта си, така ми скъпа, първа тема се наказва с половинка мастика.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: mitkomk   
Дата:   13-06-12 16:42

Не познавате dedopop, седнете на една маса пиийнете, хапнете поговорете си малко с него,ще установите колко еродиран,начетен образован млад човек е. Незнам що всички са с впечатления, че поповите са дърти,дребнави старчета занимаващи се само с техните си работи там.
Само така dedopop-е[smilie24], не позволявай на наглеци и нахалници да правят каквото си искат,че се препълни с тях вече държавата.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: neuromancer   
Дата:   13-06-12 16:52

"еродиран" [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
нищо против dedopop не искам кажа де [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: gorbi   
Дата:   13-06-12 16:54

еродицията е висша наука, ко знайш ти ...

Гъбаркаме се, извинявай попски [smilie3] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   13-06-12 17:01

Ако е мляд, защо в ник-а е сложил "дядо"?
Всъщност има ли чичо поп?
На младите попове как им викат.... например малките деца в църквата как биха се обърнали към един млад поп? Чичо попе? Дядо попе?
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: jivkojj   
Дата:   13-06-12 17:07

На младите попове им викат "младо попче" [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: gorbi   
Дата:   13-06-12 17:12

на младите попове съм чувал че много им се завирали мацките под расото... ма дедо поп ще каже, дали са само митове... ко не чете попадията... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   13-06-12 17:18

Е аз съвсем сериозно попитах... защото ако трябва да се обърнеш към някой в църквата и той е мляд... или стар...

Всъщност сетих се... Отче!

Мале, че съм отвеян...
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: dedopop   
Дата:   14-06-12 09:51

Тия слухове с ерудицията, начетеността са доста опасни. За радост при лична среща успявам да разсея всякакви съмнения квой туй дедо ви поп.
Ако исках да ми викат чичо, щях да стана доктор. Не е ли тъй? Дори на 75 лазарника да е, пак му казват чичо докторе. А попа си е дедо. То и не върви чичо поп. Не е благозвучно, ухото се дразни, не приема тия две думи една до друга.
Честно казано, но само между нас да си остане, имам сериозен проблем с младите булки. И също толкова сериозен с момите за женене. Лошото е, да не вземе да прерасне в проблем със съпрузите, бащите, братята. Абе не е лесно нито зиме, нито лете с тия черни дрехи. Не само слънцето привличат... някакъв фетиш към черното у жените има.
А попадията чете всико, даже ползва моя скайп, моя фейсбук, моя мейл, леглото ми ползва, колата, стаята, оо и фотоапарата ползва, дори ме засрамя, щото много по-добре от мен го прави. Като се замислям сега, май нищо свое нямам, всичко е й нейно. Няма какво да крия.

Като станах поп (на 27 години бях) една сутрин отивам към църквата. Среща ме един достолепен дядо, спира, сваля си шапката и ми хортува: "Добро утро, дедо попе". Малееййй, паднах. Признавам си, много драго ми стана. От тогаз много харесвам израза дедо поп. Лесно се пише, лесно се помни, така леекинко провокира... Ползвам го навсякъде. Имам тениски с него, дори на рекламната лента на номера на колата го пише.
Краси, официалното обръщение е "Ваше Благоговейнство". А? Как звучи само. Аз харесвам "дедо попе". А съм чувал какво ли не: "поп Данчо", "отец Йордане", "попче", "Даньоооо".
А поповете в Аспарухово са големи пичове. Занимават се с наркозависими и правят от тях хора. Няколко пъти съм бил при тях, те при мен.

https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/siuo5143.JPG
http://storage4.album.bg/24e/img_4394_890a3_29616026.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/tzhq5227.JPG
http://storage4.album.bg/900/img_4396_bd110_29616027.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/fnkw8473.JPG
http://storage4.album.bg/948/img_4397_ddc6d_29616028.jpg

Ето така се прави!
Снимките с момите и булките са за лична употреба.[beer]



Публикацията е редактирана (14-06-12 09:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   14-06-12 10:04

Ей, кефиш [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: obo69   
Дата:   14-06-12 10:41

Различни мнения за едно и също нещо, нищо лошо. Все пак има различни духовници и това е разбираемо, но би следвало да има единни правила.

Някой беше казал нещо от сорта: „Изгонете търговците от храма”

Преди време снимам семейството ми в една малка църквичка на село, няма никой, не преча на никой. Идва някаква баба и ми казва - не снимай да не би ти да си я стрил тая църква. Иронията е че баща ми направи дарение и църквата бе завършена с негова помощ. Като го казах на бабата – уредничка, тя каза – щом е така може. Това беше гадно. Църквата е на всички не е на баща ми!

С нищо не се различавам от всеки средностатистически българин. Защо в единия случай да не може, а после да може да снимам?

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: mr_kras   
Дата:   14-06-12 10:59

Де да имаше повече попове като дедопоп. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: dedopop   
Дата:   14-06-12 17:49

Ето как се прави. Току що се прибрахме от един манастир наблизо. Водихме дечурлига от училището малко на въздух и да потичат на воля. Естествено, носих апарата със себе си, щото фейса чакаааа. Та апаратчето си седеше в чантата. Като дойде игумена, го попитах: "Отец, ще благословиш ли да направя снимки на децата в манастира?" Отговорът беше да.
Така е редно и така се прави.

Грешка е човек да прави изводи за църковния живот от клисарките. Все едно да говори за здравеопазването след неприятна среща със санитарка.

Един доктор преди време ми каза: колкото човек е на по-ниско ниво в йерархията, толкова повече си позволява.

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: gorbi   
Дата:   14-06-12 17:58

Знаеш ли колко десетки години ще са нужни дедо попе да се превъзпитаме като нация... Това да си смирен, почтен, вежлив и възпитан съвсем не е модерно в модерна България. Сега е модно да си нахален, арогантен и груб. И колкото по-лошо гледаш - значи повече нещо в живота си постигнал... Понякога ми се иска да се завра в някое село в Украйна, където още цивилизацията във вид на ток, вода и телефон още си пробива път (за интернет па въобще) и да прекарам остатъка от живота си там, ама сякаш съм млад още за тая работа... Но имам силни колебания вече, животът тук ме изтощава [smile]



Публикацията е редактирана (14-06-12 17:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: mladenov   
Дата:   15-06-12 00:08

Понякога ми се иска да се завра в някое село в Украйна

Aма Горби върти-суче все гледа да се завре някъде в Украйна!
Дали украинките имат нещо общо с това му желание!?!

Опааа...изгорех с половинка мастика![beer] [beer] [beer] [smilie18] [smilie18] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: gorbi   
Дата:   15-06-12 07:00

mladenov: баба ми е от Украйна, жена ми е от Одеса, пъпа ми е хвърлен там... Най-много два месеца издържам без да си ходим[smile] [smile]
Ама наистина има такива села там... Например - на брега на болградското езеро... Хубав път, до него градина, зад градината ограда, къща, лозе и след лозето - езеро... Къщата се продава барабар с двора за 2000 долара. Ток, газ, асфалт.. Там газът - да се побъркаш да го ползваш цял месец - повече от 5-6 лева няма как да платиш... То им е единственото евтино де, ама все пак...

Аз с колко мастики изгорях, трябва да хващам теснолинейската с цяла каса... [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Vinsent   
Дата:   15-06-12 07:42

gorbi, понеже спомена Одеса, та да те питам, има ли на Дерибасовска пивная, като в песента

На Дерибасовской открылася пивная,

Там собиралася вся компания блатная.

...


[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: gorbi   
Дата:   15-06-12 08:04

има колкото искаш... Прекрасна наливна бира и стотици вкусни мезета... МАлко е скъпичко, но си заслужава...[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Todd   
Дата:   15-06-12 09:50

Горби ти кат си от Украйна имаш ли връзки да докараме една стока с камион .Всъщност ми трябва камион .... да ползваме транспорта от там насам [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: wildheart   
Дата:   15-06-12 10:11

за Тода само гребла и галера [smilie7]
.... никви камиони....

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: gorbi   
Дата:   15-06-12 15:06

само мойто камион - Тераното... :) Но пък вече имам познати на границата... :)

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Todd   
Дата:   15-06-12 16:06

Тераното не върши работа - ще трябва ремарке !

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Todd   
Дата:   15-06-12 16:15

https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/auqo9211.JPG
http://usedauto.com.ua/photos/real/11/06/dnepr_k750_134208.jpg


Едно е такова искам да си докарам от там [cool]

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Krassy   
Дата:   15-06-12 16:19

Да ти се опуши гъзъ...

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: gorbi   
Дата:   15-06-12 16:45

оо Днепрович... Може да измислим нещо, ако ги направим 2 броя... :) Може на ход... :)

Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: Todd   
Дата:   15-06-12 16:55

Ами там са без пари ... само мито ще трябва да им се плати .
[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Първата ми тема в зоната (за поповете иде реч)
Автор: ценослав   
Дата:   15-06-12 17:00

Много зла машина. С картечниците ли ти продават или така? [cool] [cool] [cool] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.