Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: dephil   
Дата:   13-04-12 12:44

Прекрасна статия в Капитал на тема "Защо българите не са толкова щастливи, колкото могат да бъдат и защо за това не е виновна икономиката":
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/obshtestvo/2012/04/12/1807031_bulgarskiiat_paradoks/

Напълно съм съгласен с авторите.
Обречената нещастлива пасивност и всеобхватно-намусен критикарски цинизъм бликат отвсякъде. И във форума нееднократно е ставало дума за парадокса, че "България е бедна, защото е мръсна и нещастна, не е мръсна и нещастна, защото е бедна."
Затова и мрънканията срещу кой ли не (от министър-насекомо до GP-то) са в изобилие, активните действия на практика отсъстват.

И затова - една хубава усмивка и пожелание за светли празници на всички, Животът е прекрасен, което така или иначе знаем, както и - нещата, включително и в България отиват към по-добре!
[smilie24] [beer]



https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/zwij2185.JPG
http://www.capital.bg/shimg/zx620_1807064.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Todd   
Дата:   13-04-12 12:53

Мизерията е духовно състояние !!!

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: chill   
Дата:   13-04-12 13:15

Обречената нещастлива пасивност и всеобхватно-намусен критикарски цинизъм бликат отвсякъде

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: kkkolelo   
Дата:   13-04-12 13:36

Ами защо ли поредната партия, която вземе власта не вземе хубавото от предното управление и да надгражда, а почва яростно да отрича всичко (и на практика да го реализира) И най паче сините и герберчетата ... [smilie3] [smilie7]

Що ли няколко процента от населението присвоиха "законно" най апетитните парчета от баницата, друго продадоха на безценица ... и най много унищожиха, едни 10-15 % се наредиха около тях на софрата ... другите кучета ги яли.

Макар в личен план да считам, че човек първо трябва да е духовно богат и след това да се бори за повече матр'ялни блага ... тезата на статията е лицемерна в днешното ни време ...

Що ли много българи, работещи в чужбина, където държавата е създала правилата на играта (което нашата още не е направила или променя непрекъснато) се замогват и не са нещастни по елементарни причини ...

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: dephil   
Дата:   13-04-12 13:48

kkkolelo

Статията предимно изрежда факти, в по-малка степен гради тези върху тях.

В думите ти има немалко истина, но как би коментирал и тези два съществени факта:
(а) Коментираният парадокс на нещастливост са го наблюдавали и Яворов, и Иречек, и още доста хора, доста назад във времето.
(б) Далеч по-бити от историята, съдбата, катаклизмите, политиците и икономиките си нации са по-щастливи от българите?

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: kkkolelo   
Дата:   13-04-12 14:10

dephil, една от причините е сигурно силния индивидуализъм, българина е щаслив когато е водач ... войвода, министър, началник, обича да се слуша само неговата дума ... Както при соца, така и при сегашното управление считам, че отделния човек е абстрактно понятие за управляващите, третира се и се управлява като някаква обща безлична маса ... а това не му харесва на чиляк [smilie5] По същата причина (силен индивидуализъм и трудна работа в екип) и иначе не слабите ни футболери не могат да направят отбор ...

Темата във филосовски план ми беше много интересна като студент и малко след това, затова и социологията също ме влечеше (Иван Хаджийски ...)

Мисля че и досега не съм си променил вижданията ... Примерно можех да бъда силно приближен на сегашните собственици, съответно на много по платена позиция ... (партньора ми по брич ме канеше на събиранията им) ... но аз харесвах други компании [smilie25] , а и не съм считал че нещата трябва да стават по този начин ...



Публикацията е редактирана (13-04-12 14:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   13-04-12 14:35

абе даже и тва не е...просто съм се нагледала на толкоз много хора, дето мрънкането им е като яденето. отнеми им го - убиваш ги! та даже не не смятам, че "българина е щаслив когато е водач ... войвода, министър, началник, обича да се слуша само неговата дума ... "
не! щастлив е, когато си МЕЧТАЕ И ГОВОРИ за това, как и какво ще направи и може да направи, ако не му пречели [smilie18] [smilie18] [smilie18]
ама за щастие все има кой да пречи, та не се налага да се прави квото и да било [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: batonga   
Дата:   13-04-12 14:39

Просто това не е вярно:
През последните десет години българите стават все по-богати, възможностите им за развитие - по-големи
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: neuromancer   
Дата:   13-04-12 14:51

напротив

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: explorer   
Дата:   13-04-12 16:30

Истината е, че в България не се живее зле. Проблемът е в друго - българите са прекалено интелигентни, емоционални и чувствителни. И не могат да преглътнат "прехода", който се случи пред очите им и превърна няколко хиляди "избрани" в кредитни милионери. Това класическо първоначално натрупване на капитал (така добре описано в "Das Kapital"), беше пагубно за морала и психиката на обществото. Не може да искаш от някой да има цел в живота, да се труди от сутрин до вечер за 800 лева и да плаща солени данъци, при положение, че с очите си е видял как съседа му след една нощ се е събудил милионер. Не защото е гениален и работлив, а защото е свързан с партийната номенклатура.

Разбира се, подобни процеси протичат и в Европа, и в Америка. Но докато на т.нар. "средна класа" се осигурява един приличен жизнен стандарт, а забогатяването (което по дефинициите на Маркс винаги е незаконно и непочтено) на шепата избрани се пази в сянка, както беше до скоро - всичко беше наред.

Светът обаче се променя. Живеем във времената на интернет и общодостъпната информация, която се разпространява със скоростта на светлината в оптичния кабел. От друга страна сме свидетели на нечувана алчност и ограбване - печатниците за пари работят с пълна сила и с всеки изминат час намаляват стойността на изработеното от обикновените хора. При такава перспектива, не е само българинът който си казва, "бах мааму, аз ли ще им работим за 800 лева", и почва да се чуди каква далавера да врътне и от кои данъци да спести.


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: MarinY   
Дата:   13-04-12 16:31

Мара: "... ама за щастие все има кой да пречи, та не се налага да се прави квото и да било ... "
апсулютно вярно [beer]
Страхът от активни действия за реална промяна. Рискът да навлезеш в непознати води.

Понякога си мисля, че сме африканците на Балканите. Ако крушата падне, ще я изядем. Щом сама е паднала, значи е гнила и ще недоволстваме. Ако падне настрани, виновен е "вятърът", а не че ни мързи да си преместим задника.

П.П.Експлорър, Проблемът не е в качеството на живот. Проблемът е в манталитета и личната ни оценка на заобикалящото ни. И най-добре живеещите са мрънкачи. 90% от българите в чужбина притежават това вродено качество и здраво го стискат, да не се загуби. [beer]

П.П.П. А тези, които са в България ... просто си го имат и не им прави впечатление. Като няма с какво да сравняваш ... то си е нормално. Живот.



Публикацията е редактирана (13-04-12 16:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: djogata   
Дата:   13-04-12 16:52

Кколело, не мисля, че българинът е индивидуалист. Индивидуалисти са хората от протестантските култури - германци, англичани, скандинавци, където значението на семейните връзки е сведено до минимум, също така и обществените взаимоотношения извън работата.

В България, точно както си е написано и в статията, сме си шуробаджанаци - трябва да намерим някой роднина или приятел на приятеля на роднината, за да направим заедно далаверката. Народът живее до 40 години с родителите, вижда се редовно с роднините си (за разлика от Дания например, където за да се видят едно семейство с тъста и тъщата, примерно, си правят уговорка няколко седмици предварително, и това става обикновено на Великден или Коледа). Всичките тези семейни и обществени взаимоотношения проникват и в работната среда и ни правят колективисти.


Експлорър пък пише:

"Българите са прекалено интелигентни, емоционални и чувствителни".

Първото определение със сигурност не е вярно.
Второто и третото - може би.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: djogata   
Дата:   13-04-12 16:53

Ааааа, да, забравих да похваля и статията, хареса ми [smilie24]


(какво да правя, все пак съм си българин, трудо се измъкват положителни коментари от мен) [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   13-04-12 16:55

а, да бе...не им прави. прави им, ама кво от тва?
аз викам всеки мрънкач да мине за месец време специализация през нетуристическите дестинации на индия (щото да не се разсейва с разни там тадж махали[smilie21] ) и после да го стоварят обратно на централна гара. мое да ги командироват и в хаити, ботсвана, мозамбик.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: batonga   
Дата:   13-04-12 17:05

мара написа:

> а, да бе...не им прави. прави им, ама
> кво от тва?
> аз викам всеки мрънкач да мине за
> месец време специализация през
> нетуристическите дестинации на
> индия (щото да не се разсейва с
> разни там тадж махали[smilie21] ) и
> после да го стоварят обратно на
> централна гара. мое да ги
> командироват и в хаити, ботсвана,
> мозамбик.


I'm in [beer] Aко може да не ме връщат, още по-добре [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: stoyan_5   
Дата:   13-04-12 17:06

Todd написа:

> Мизерията е духовно състояние !!!
>
> [smilie7]
----------------------------------

Съгласен съм.[smilie24]
Гледам и тук има много такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Wania   
Дата:   13-04-12 18:07

И за какво ви е това щастие? По-добре си пожелайте героичен живот!

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   13-04-12 18:11

ни щем [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: dephil   
Дата:   13-04-12 18:42

мара [smilie24]
Помня, след 1вото ми ходене по едни зачукани места в Южна Индия, как после София ми изглеждаше като най-милия, чист, спретнат и подреден град. Живот [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Виждането на свят и срещите с всякакви хора много, ама много лекуват и помагат. Пък и не струват много.


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   13-04-12 19:00

па на тва отгоре ония са усмихнати и щастливи...да се чудиш отгоре на кво. ама на! всички по-бедни са усещат по-щастливи от нас. е, къде е дефектът?

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: chill   
Дата:   13-04-12 19:38

Няма дефект. Има ефект, много добре илюстриран от кръговете на Зенон от Елея. [smilie3]



Публикацията е редактирана (13-04-12 19:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ntonev   
Дата:   13-04-12 20:04

Абе щастието на цял един народ се измерва... трудно!

А в Индия съм виждал възможно най-празните човешки погледи... Последното нещо което можеш да видиш в тия очи е щастието.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Щурче   
Дата:   13-04-12 20:38

ntonev написа:

> Абе щастието на цял един народ се
> измерва... трудно!
>
> А в Индия съм виждал възможно
> най-празните човешки погледи...
> Последното нещо което можеш да
> видиш в тия очи е щастието.


Аз също мисля така. Може да се каже нещо за маса (евентуално), стига човек да е имал достатъчно наблюдения.

Като цяло, мисля, че в Бг нещата се подобряват. Но да се оправят, няма да стане възможно, не и докато не се отървем именно от трагичното-пораженческо мислене, което съпътства всичко НЕслучило се, а после дава "логично" обяснение за станалото (даже и да не е баш така, е поне удобно, ако не друго).

Нека не се лъжем, обаче. Нивото в Бг (къмто масата) е ужасно. Хубаво си седим тук да го бистрим, но масовото ниво на възможности и способи е - жалко. Не са никак малко оптимистите, обаче, когато просто не можеш да изплуваш, всичко опира до връзки, работиш във фирми, чиито началства не оценяват стремежа към качество за сметка на количество (защото обикновено има някакъв дан - нормално), е трудно да си вечния оптимист и да драскаш на всяка цена. Не всеки разполага със собствен генератор за толкова енергия. И се смачкват хората. Малко по малко. И не са малцина. Или пък не-борбени. Нито пък такива, които не могат да се продадат. Просто всеки има някаква устойчивост.

Само шамари и смазване, не става да си на върха на вълната. Всеки има нужда от надежда, нали? Именно затова повечето или се предават, или сменят местонахождението.

Доста по-лесно е да си надъхан, нахъсан, да си видял, че МОЖЕШ, и че МОЖЕ някъде другаде, и тогава да направиш доста неша в БГ. Мисленето е друго.


Негативни сме до не-май-къде. Факт. Също така е факт, че промяната започва от отношението към собствения двор/вход/и т.н., но е тъпо да се чудим защо е така в БГ, когато хората, затънали в проблемите си рухват.

Българите масово не пътуват, "не си сверяват часовника", няма как да е друго отношението към живота. Затворен кръг, в който баби и дядовци избират между мляко и хляб, и между ток и парно (не са малко никак). За какво говорим?

Мара е права, разбира се, много от хората, са именно от категорията, която е споменала. Повечето. По-лесно е. Но и другите не липсват, а подрязвайки крилата на "другите", изброените от Мара са "повечето". Няма какво да се лъжем. Нещата са винаги навързани и един тъжен, нещастен човек, който едва крета, няма как да е позитивен. От какво да е?

Тук имадоста хора, които съдят от собствената си среда, далееч над масовата по качество и т.н. Но говорим общо. Това е друго.


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: MarinY   
Дата:   13-04-12 20:52

Това за "щастието в мизерията" от читанките, толкова дълбоко е проникнало в мисленето, че няма отърване.
Един е щастливец, че днес е ял. Друг, че Кабернето '95 му е паснало на телешкото с гъби. Трети, ... и т.н.
Пак гледаме в чуждата паница и категоризираме по лавиците ...

А нещата ми се струват по-прости. Въпрос на подход - на какво обръщаме внимание.
Поколения наред, не само в последните 50-100 години, ние се съжаляваме и търсим виновника. Гордеейки се със "славно" минало и чужди успехи, ровим за оправдания ... защо сме тормозени, а не тормозещи.

Лошото е, че е непоправимо. Не може да се живее и мисли по начин, който не познаваш.
Е, за мен надеждата е в тези 2 - 3 милиона, които ще видят друг начин, децата им ще се научат на друго мислене и може би, малко по-малко ще обърнат нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ntonev   
Дата:   13-04-12 20:53

Щурче, набързо си спретнала едно есе, гледам...[smilie7]

... Интересното е, че май никъде не си споменала "пари", а като се замисля на доста от основните пунктове от тезата ти мога да сложа като основен маркер именно "пари"...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Щурче   
Дата:   13-04-12 20:54

Не може да се живее и мисли по начин, който не познаваш.



Именно.


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Щурче   
Дата:   13-04-12 20:58

ntonev написа:

> Щурче, набързо си спретнала едно
> есе, гледам...[smilie7]
>
> ... Интересното е, че май никъде не
> си споменала "пари", а като се
> замисля на доста от основните
> пунктове от тезата ти мога да
> сложа като основен маркер именно
> "пари"...
> [beer]



Парите не са цена, а средство, разбира се. Но то осигурява много спокойствие, в много аспекти. Говорех за стандарти и мислене, очаквах да се подразбира, че стандартът на живот е пряко обвързан с възможностите (парите).



[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: MarinY   
Дата:   13-04-12 21:01

Нтонев, да Пари, Но това е факт, и трябва да се приема не като оправдание, защо сме на това дереже, а като начин да се преодолее ситуацията.
Т.е. - бачкане, борба, изпушил мозък или премалели мускули ...
Май пак имате празник!? И в понеделник. И след две седмици ... и след други две.
Празници и Мрънкане.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   13-04-12 21:32

Аз пък днес не знам дали взех правилното решение... В една от големите вериги за хранителни стоки докато се облягах на количката и чаках племеничката и сестра ми да изберат още нещо, което да сложат в нея пред очите ми една баба, на години доста над 70 (според мен). Но облечена спретнато, в свежи тонове, с поддържано лице, носеща една марула в плик и един хляб претегли на кантара за зеленчуци 1 (един) домат. Взе излязлата лепенка с цената, залепи я директно на домата и се загледа. Прочете го поне 2 пъти и ..... накрая остави домата на щанда. Отказа се от него... Аз след нея взех домата с идеята да я настигна и да й го дам със левче за да си го плати. Обаче нещо така ме стисна, почувствах вътрешно, че ще я обидя. Беше достойна дама, остаряваща като катедрала. И ... го оставих и аз на свой ред. Честно казано още вътрешно се терзая дали не постъпих грешно...

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   13-04-12 21:43

Много празници в БГ, наистина.




За мен липсата на позитивно намерение, съчетано с перманентната нагласа за негативно намерение е причината за това българите така да приемат света около себе си.

Също опозицията "вътре-вън".
Всечко което спада към "вътре" - ценностната система (дом от входната врата навътре, група на принсдлежност, семейство) се толерира, а това което е в категорията "вън" (входа на блока, квартала, града, държавата, другите хора) не се толерира.

Ако всеки приемаше града и държавата както приема дома си от входната врата навътре, и ако полагаше същите усилия за опазването на отношенията, светогледа щеше да е друг. И чисто физически околкия свят щеше да е по- добър.

Българите са разделени, един народ от хора които не се понасят един друг. Национална черта.
Мрачността сигурно идва оттам че не винаги може и е сгодно да дръпнеш другия надолу.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: MarinY   
Дата:   13-04-12 21:44

Всичките ни действия, априори са верни. (Извършваме ги, защото вярваме, че са верни). Значи постъпила си правилно. Нещо те е спряло.
[smile] [beer]

Ред. @Диди



Публикацията е редактирана (13-04-12 21:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   13-04-12 21:52

Дано [smile]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   13-04-12 22:13

у нас има един магически балкански микс от амбиция, простотия и лакомия, съчетани с презумпция за собствена невинност.
кат махнем желанието за мерене, състезание и зяпане в чуждото канче, нещата ще се оправят. човек може да е щастлив и от нищото. от простото усещане, че е жив и здрав, ама някой трябва да го научи.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: kirilius   
Дата:   13-04-12 22:15

Много добра статия! [smilie24]

Между другото българите (като общество) НЕ са индивидуалисти. В статията има линк към страницата на България според методологията на Хофстеде, където ясно личи, че сме колективисти:
http://geert-hofstede.com/bulgaria.html
Под графиката е обяснено какво означават петте измерения на културите.

Хофстеде има една основополагаща книга в областта на изследването на културите. Силно препоръчвам: http://shop.pingvinite.bg/?cid=3&pid=2556 [smilie24]



Публикацията е редактирана (13-04-12 22:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: MarinY   
Дата:   13-04-12 22:20

Така е! Бебето като се пръкне е и недоволно и щастливо. После, хората наоколо го оформят, на какво повече да обръща внимание.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Wania   
Дата:   13-04-12 22:27

Нищо по-противно от самодоволни хора. Толкова са жалки!

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Wania   
Дата:   13-04-12 22:28

ПП: И самовлюбени!

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   13-04-12 22:28

а, зависи. наскоро си дадох сметка, че няма нищо по-хубаво от самодоволството. особено па ако има от кво да си доволен [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ntonev   
Дата:   13-04-12 22:36

аз най-много се "радвам" на тия дето се вземат "на сериозно"... Почити винаги стават за посмешище...
а самодоволството по-скоро го разбирам да живееш в мир със себе си... Няма по-добро състояние на духа...
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ivodam   
Дата:   13-04-12 22:48

dephil: В много голяма грешка си, ако си мислиш, че хората, които мрънкат, особено пък по форуми нетски, са непременно нещастни или недоволни от живота. Подхождайки с такъв шаблон може да останеш много изненадан...

За мен такова понятие като щастие е недефинируемо, но имам критерии, по които си определям за себе си един човек дали води повече или по-малко пълноценен живот, от който общо взето е доволен: един от много точните показатели са интересите и хобитата на човека. Хората с добре устроен според собствените им желания и разбирания живот имат интереси и познания в различни области, интересуват се от много неща. Разбира се, не на последно място и защото могат да си осигурят необходимото време за това. Последното е изключително важно - все повече се убеждавам, че в съвременния свят да си успял не трябва да се мери с парите, които притежаваш, или управляваш, а със свободното време, с което разполагаш за себе си...

Та така, хубави празници и на тебе.


[smilie7]



Публикацията е редактирана (13-04-12 23:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Щурче   
Дата:   13-04-12 22:49

написа:

> Така е! Бебето като се пръкне е и
> недоволно и щастливо. После,
> хората наоколо го оформят, на
> какво повече да обръща внимание.


Понеже мен не ми се получи с "есето", да вдигна един палец по подразбиране тук [smilie5]

Макар, че пак. Не са всички на едно ниво и дередже и това е. Много увисват, при все мерак, амбиция, учене и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: kkkolelo   
Дата:   13-04-12 22:52

Автор: мара
Дата: 13-04-12 22:13

кат махнем желанието за мерене, състезание и зяпане в чуждото канче, нещата ще се оправят. човек може да е щастлив и от нищото. от простото усещане, че е жив и здрав, ама някой трябва да го научи.



Всяка власт от древноста до днес се упражнява чрез държане на обществото в страх - страх от такси, данъци, болести, лошо образование, загуба на работа ... и т.н.

Така че Маре, хората няма да бъдат оставени на мира ... Докато не го осъзнаем ... ама все още сме младо общество, ако може да се неречем така ...

И той е роден научен Маро, нормалния човек ... но го забравя в обществения живот ... повечето хора, рано или късно ...

Докато съм отговарял само за себе си съм се справял чудесно ... Сега понякога ако изляза от релси, то е щото понякога проблемите на някои от близките ми хора и приятели, ми идват в повече ... [smilie3] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ntonev   
Дата:   13-04-12 22:56

аз пък мисля, че есето ти се получи много добре, явно криво разбра добавката ми за парите... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: djogata   
Дата:   13-04-12 22:56

Датчаните всяка година бият в класацията за "най-щастливата нация в света".

Живеят в малки къщи, карат малки, неудобни коли (заради данъците). Американците (поне част от тях), канадците, норвежците, и предполагам още няколко нации са с по-висока покупателна способност от тях.

Ама по някаква причина на датчаните им пука по-малко за тези неща, и са си щастливи и спокойни. Не знам, или е въпрос на ценностна система, или също така липсата на стрес оказва влияние (животът в Дания е много по-безметежен от повечето други места на света, особено Америка).

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: chill   
Дата:   13-04-12 23:01

А как е с алкохолизма в Дания?

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Щурче   
Дата:   13-04-12 23:12

Иронизирам, Тонев. :) Не Държа да съм права, ама не си затварям очите като си дойда в бг, мъчно ми е, че хората по улиците са безбожно тъжни. Всеки с празен, "оцеляващ поглед"
Генерално може и да се подобряваме, но е все така страховито по улиците [smilie8] [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Grandpa   
Дата:   13-04-12 23:13

Датчаните ги бяха изтипосали в челото на някаква класация по самоубийства на глава от населението също...

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: TODD   
Дата:   13-04-12 23:14

Първото и много важно условие е че българина е мързелив .А каквото и да трябва да направиш то иска работа ...

А трябва ли работа ... това го прави нещастен .

И другото ... понеже най-обича да гледа на другите в чинията това го прави още по-нещастен че неговата е празна ... а и трябва да бачка за нея ..... деба и нещастиетооо...

Някой да му даде , да дойде да го оправи ,друг да свърщи работата а той да си пие ракията .... голямата му мечта [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   13-04-12 23:17

Винаги съм казвал че мизерията е състояние на духа.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: kkkolelo   
Дата:   13-04-12 23:19

djogata, сещам се ... едно време четох от поредицата "Панорама" едно книжле за датската съпротива срещу хитлеристите ... Бях изумен от гледната точка към събитията, тънкото чуство за хумор ... е разбира се предполагам войната в Дания не се е водела с това ожесточение и омраза както другаде в Европа ... Трябва да е изровя да е прочета пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Щурче   
Дата:   13-04-12 23:19

В изключително човешки план - мисля си, че няма как някой да изживее пълноценно нещо, чакайки на друг. Човек трябва да се бори [smilie8] Да оцени сам плодовете на постигнатото.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: kkkolelo   
Дата:   13-04-12 23:39

ivodam, като се замислих, хората с хоби или няколко такива са наистина по свободни и щастливи ... Пускам приказката от време на време ей толкоз хора научих на диви гъби, места, обработка, ама никой не ме заведе за риба Викам си докато клечим да снимаме, да фърляме по някой прът ...

Един колега откликна и две съботи вече съм за риба на един язовир в Добричко ... Въпреки, че ставам рано в деня на доспиване(4:10 https://photo-forum.net/joro/emoticons/1087.gif) ми е много интересно - ходим с една кола с варненска и една софийска регисрация, там повечето са добричлии - дестки рибари, изключителна толерантност и възпитание, няма чалга, някой ако иска да се настани, макар и на 10 м от нас пита.

Миналата седмица снимах улова от 6 кг екземпляр на бяка риба и пратих снимките ... големи благодарности ... [cool] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ivodam   
Дата:   13-04-12 23:46

kkkolelo: Датската съпротива и последвала окупация от мрачния хитлеристки режим е била пълен ташак. Превзели са ги набързо и почти безкръвно, после такова мракобесие е било, че Нилс Бор си се е занимавал като пич с научните си работи, пък като решил, в един момент се преместил в Швеция...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ivodam   
Дата:   13-04-12 23:50

Джога, от различните ми контрагенти в Европа, датчаните имат най-много отпуски и най-много отсъстват от офисите си. Не си дават много зор, след 15-16 ч трудно можеш да намериш някого на мястото му. Често правят най-различни грешки, за които ги глобявам и си плащат глобите без да се разправят. Наскоро върнах на едни хубавци цяло пале хайвер от сьомга. Сменили доставчика и вида на сьомгата, съответно хайверът визуално силно различен, а нашият пазар на такива продукти е пазар на специални и капризни клиенти, а те изобщо не ни информират за промяната. А, и пият като смоци, и не поддържат много-много физическа форма, ма за това вече е ставало въпрос. [smilie18]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: chill   
Дата:   14-04-12 00:28

Значи, не съм привърженик на мързела и скатавките, но с годините съм стигнал до убеждението, че тези, които се скъсват от работа не са особено щастливи хора. [smilie8]

Мързелите също.

Нещо по средата трябва - да изкарваш достатъчно, но и да имаш свободно време да му се радваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Myth   
Дата:   14-04-12 02:14

Едно мнение с което съм съгласен в голяма степен, с леки забележки:

На всеки, който е живял малко по-дълго по времето на комунизма му е ясно (а масовия човек го усеща и непосредствено), че тогава и храната за мнозинството хора беше по-обилна, и суровините (ток, газ, бензин, нафта...) бяха по-достъпни, и стоежа и придобиването на жилища беше възможно за мнозинството, хората не бяха със задължения, а със спестявания... Строят не струваше, но това, което го смени, също не е никаква демокрация и поне що се отнася до условията на живот - по комунистическо време МНОЗИНСТВОТО хора живееха много по-осигурено и бяха, резонно, щастливи. Въпреки недемократичния строй!

Не съм съгласен, че българина е мързелив, освен това статията е доста повърхностна и в голяма степен манипулативна, не можем да се сравняваме със страни като Конго, Сумалия и... в онези страни винаги е било въпрос на оцеляване, нормално е източник на щастие да е нещо което е повече от залък хляб, съзнанието им е заето ЕДИНСТВЕНО С ФИЗИЧЕСКОТО ОЦЕЛЯВАНЕ. Колко от тях имат образование, колко могат да четат... то какво излиза, колко си по ПРОСТ, толко по щастлив. Все пак тук в нашата страна се опитваме да имаме някакъв стандарт и се сравняваме със страните в ЕВРОПА, в крайна сметка българина не иска много, иска покрив нормално обзаведен покрив над главата си, иска да може да си плаща текущите сметки, да се храни нормално, да може да поддържа евтина кола и отдавна превърналите се в стандарт неща в нормалните страни, компютър, телефон, интернет, да може да се облича спретнато и чисто (не говорим за скъпи дрехи) да издържа и изучи децата си, ако може да си позоволи и 10 дневна почивка по по-евтиното ни черноморие, без изхвърляния ще е доволен. Това са нормалните неща, които нормалните хора работещи на в нормалните страни могат да си позоволят.
Всичките тия неща, българина ги имаше, плюс добро образование, добро и безплатно здравеопазване, плюс ниска престъпност и спокойствие.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   14-04-12 06:35

Мит, нормално обзаведен покрив над главата, средно стара кола и почивка на море 10 дни годишно не е нищо и изобщо не е скромно.

Това е ветоятно средна класа за много хора на запад, а ти разправяш че българите не искали много, само това.

Че и нормално хранене, среден клас облекло, телефон, интернет, не знам си що...

Въз основа на какво?
Казах че това е мечта дори за много хора на запад.
Заради сините ти очи?
Заради това че произвеждат нещо конвертируемо и значимо тези хора? Имат ценз, качества, образование и дисципина?

Или просто щото така са ги свикнали комунистите? Тази престъпна шайка...

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: shtukov   
Дата:   14-04-12 07:22

Голяма уста-малък гъз = нещастие.[smilie18]

"Ако искаш да си щастлив за една нощ се напий. Ако искаш да си щастлив за една година се ожени. Ако искаш да си щастлив за цял живот стани рибар.."
/японска поговорка/

"Не ми давай риба, а ме научи сам да си я хващам"
/японска поговорка/

kkkolelo, заповядай да хвърлиш въдиците при мен, пък каквото дойде..[beer]

Приятно прекарване на всички на Великденските празници!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ejel   
Дата:   14-04-12 10:45

При такива данни, винаги ми е било интересно да видя къде са комшиите, чиито манталитет, религия, език и светоглед възрприемам като много близки до нашите. За мен тези държави са Сърбия и Македония.

И не се изненадах, когато ги видях в „нашата група” – в последната - Част 3 - на доклада, с индекс между 5 и 3. Та личното ми мнение е, че възприемането на щастието е въпрос на култура и културни натрупвания.

В статията, от друга страна, не успях да видя една обща теза, към която да се придържат многобройните й автори, а по-скоро скубане на това-онова от чуждата преса, гарнирано с вижданията на Яворов. Което също ми изглежда тенденциозно, предвид – най-малко! - самоубийството му.

Т.е. ако вместо „В полите на Витоша” за пример се даваше „Бай Ганьо”, статията щеше да ми се стори по-правдоподобна. А Ганьо може и да е мрънкало, но по никакъв начин не го смятам за пасивен нещастник[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: SameButDifferent   
Дата:   14-04-12 11:10

Липсата на пари, предполагам, прави хората нещастни. Но наличието на пари не им гарантира щастие.

На мен лично ми е много трудно да си представя как точно се измерва щастието. Ако проучването се прави въз основа на директно зададен въпрос "Чувствате ли се щастлив?", колко хора биха отговорили положително? Ако въпросът е обърнат - "Чувствате ли се нещастен?" - според мен отговорът има много по-големи шансове да бъде "Не".

Аз мисля, че различните култури влагат различен смисъл в понятието щастие.


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   14-04-12 11:33

Парите имат значение, и то голямо.

И аз ако трябва да бачкам за 3-5-800 или 1500 лева, на по- високи цени от тези тук, че и в панелка да живея... и по транспорта да се бутам... и аз изобщо няма да съм хепи!

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: SameButDifferent   
Дата:   14-04-12 12:07

diandimov, изводът, който можем да си направим, е, че за да се чувстваш щастлив, е важно да имаш пари. Допускам, че това е валидно за консуматорските общества.

Преди време взех един онлайн курс, в който участниците бяха от различни страни по света. Това, което ми направи изключително силно впечатление, беше изказването на един участник от Африка (за съжаление не си спомням държавата), който сподели, че за тях е много по-важно да имат повече деца, отколкото повече пари. Той самият имаше 4 деца от различни майки. (Ако не се лъжа, многоженството беше позволено в държавата им.)

Хората са много различни, нали?


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: orlindraganov   
Дата:   14-04-12 12:11

А на мене ми се карат като лупкам повече от една...

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: TODD   
Дата:   14-04-12 12:52

Автор: diandimov
Дата: 14-04-12 11:33

Парите имат значение, и то голямо.

И аз ако трябва да бачкам за 3-5-800 или 1500 лева, на по- високи цени от тези тук, че и в панелка да живея... и по транспорта да се бутам... и аз изобщо няма да съм хепи!


--------------------------------------------------------------------------------------------
Нямаш идея колко хора с колко много пари познавам .

3 живота да си доктор в щатите няма да им стигнеш парите .

И са абсолютни нещастници !!!!

Нещата никога не са опирали до пари .... колко щастлив народ познавам от тях повечето от тях не са богаташи и нямат намерение да стават .

Мечтата за богаташество също е на нещастници .

Щастливите хора нямат такива мечти !!!!

[cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   14-04-12 13:02

факт

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Myth   
Дата:   14-04-12 17:04

Todde прав си ама НЕ СЪВСЕМ, парите трябва да стигат за основните нужди, храна сметки, облекло, транспорт и покрив, без значение собствен или под наем.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: neuromancer   
Дата:   14-04-12 18:18

Мит, знаем ти възгледите, ама тука става въпрос за друго. Става въпрос че на нас стандарта ни е сравнително висок, пък сме си нещастни. И дори да стане много по-висок, пак ще мрънкаме и оплакваме.
Имам съседи в блока, реститути с няколко апартамента в центъра, които дават под наем. Обаче им се свиди да дадат няколко лева за ремонт и чистачка, нямали били. А като се организирахме всички да чистим около блока, щото така и не събрахме пари, те не дойдоха. Казаха че те у тях си не чистят, та ние входа ще ги караме да чистят... Такъв човек няма никакво значение дали му стигат парите или не. Мизерията у българина не е материална, а духовна.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Myth   
Дата:   14-04-12 18:50

Е това си е мизерщина, ама не им знаеш, болките на хората, може да са болни за лекарства да ги дават те си знаят, по-добре да не им гледаме в канчето.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   14-04-12 18:52

глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   14-04-12 20:21

Добре, поправям се: парите нямат никакво значение.

Много по- яко е да си беден. Да бачкаш за сто лева, да ти бавят заплатата с месеци, да ходиш окъсан и да храниш децата си с мишки които си хванал в мазето. Ето светлия пример на братята от Африка.

Като нямаш кинти, си щастлив. Ако имаш кинти колкото три живота на лекар в щатите, тоест няколко милиона, няма изобщо да си щастлив. Даже - както казва Тод, ще си един пълен нещастник.

Защото щастието не се измерва с пари, както правят кнсумсторските общества. Щастието е да НЯМАШ кинти!
Прибираш се, жена ти с неоформена и небоядисана изтощена коса (откъде пари за фризьор) е приготвила няколко костилки от праскови за вечеря. Вдига ти скандал, но ти си хепи и го потушаваш в леглото. Размирисва се лошо, защото нямате пари за сапун, но важното е че сте щастливи. Още по- хубавото е че нямате никакви пари...

Дааа... лошо нещо са парите. За да е щастлив човека трябва да няма пари.




(Така изказването ми "политически коректно' ли е?)

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ejel   
Дата:   14-04-12 20:26

жена ти с неоформена и небоядисана изтощена коса (откъде пари за фризьор)

-----------------------------------
[cool] [cool]

Няма форма и боя – няма щастие[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   14-04-12 20:28

Просто пример. Можех да напиша за пенюара нещо. Но наблегнах на косата, щото е по- зловещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: orlindraganov   
Дата:   14-04-12 20:39

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   14-04-12 20:57

Аз например като видя на светофара щастливи хора с табелка на която пише "Hungry" да просят кинти, нищо не им давам.

Защото знам че те са щастливи именно без стотинка в джоба, и са заблудени та просят. Някой ги е излъгал.
Не им давам за да не ги направя нещастни.
Щото парите правят хората нещастни, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   14-04-12 21:09

некои даже и без пари смогват.
както и с пари [smilie5]
всякакси

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: boreto   
Дата:   14-04-12 21:14

Нещастникът ще си е нещастник и с пари.
[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   14-04-12 21:20

Има разлика между "нещастник" и "нещастен".

Например нещастник е всеки който има повече от нас - пари, коли, жени.

Нещастен е малко по- възвишено. Поетично някак.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   14-04-12 21:22

Нещастен е човек който се взима насериозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: belbo   
Дата:   14-04-12 21:23

нещастен е този който няма пари

ПС, познавам доста хора които имат пари и са щастливи. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: boreto   
Дата:   14-04-12 21:23

Успокоявай се...
[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: belbo   
Дата:   14-04-12 21:26

мисля, че онези които казват, че парите нямат значение го казват за соббствено самоуспокоение.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   14-04-12 21:34

Естествено.

Аз нямам яхта, но веднага ще кажа че яхтите са дивотия, и не правят човека щастлив.

Ще го кажа щото нямам яхта.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ivodam   
Дата:   14-04-12 23:59

diandimov: Добре бе, Дияне, колко пари имат значение? Къде е разумната граница? Аз съм човек, който особено за условията на България няма право да се оплаква от липса на пари, всъщност вероятно Господ ми е дал повече, отколкото заслужавам. Имам три апартамента в София, две коли, купувам си обективи по 5-10 хил лв., всъщност най-скъпият ми беше 18, "на море" ходя по няколко пъти в годината. Не се имам обаче за богат, а дали съм щастлив изобщо не се замислям, винаги ми е чудно като видя такива теми или изследвания. Затова бях доста изненадан, когато разбрах, че много хора ми завиждат, но това си е за тяхна сметка. Мен единствено ме притеснява дали ще имам все така относително доста сводно време да се занимавам с нещата, които са ми интересни.

Разбира се, имам представа ако ми паднат от тото да речем 2-3 милиона, какво да ги правя. Но се надявам да не ме натовари Господ с такова бреме, щото тогава със сигурност ще знам за какво ми трябват 10 милиона. Или 100.

Та къде е границата? Познавам хора с пари, нашенци, изживяващи се като бизнесмени. Единият прекара тежък инфаркт, едвам го отърваха с четворен байпас в Германия. Другият мина (засега) с лек инсулт и само малко заваля речта. Третият пък хич не е наред с нервите и лексотана го пие като бонбонки...

На теб колко пари ти трябват, Димов? Гледам често споменаваш лекарите - това ли ти е идеалът за доходи, на щатски доктор? [smilie8]


[smilie7]

ПП: Май съм пропуснал да спомена топлия гараж. Това предполагам, че е много важно също зад океана.[smilie6]



Публикацията е редактирана (14-04-12 23:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ivodam   
Дата:   15-04-12 00:01

Прочее, Христос воскресе!!

Мир и светлина в дома ви. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Djogata   
Дата:   15-04-12 00:01

Аз имам по-малко апартаменти от Иводам, и пак смятам, че имам достатъчно [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: chill   
Дата:   15-04-12 00:05

Абе аз съм нещастен поради мисълта, че толкова добре си живея, че от тук - само надолу. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   15-04-12 00:15

Не мога да ти кажа къде е границата като сума.
Толкова да имаш колкото да не мислиш за пари. Харесваш си обектив и го взимаш. Вървиш, оглсдняваш и сядаш в ресторант. Трябват ти обувки или дрехи - купуваш.

Това е. Не казвам да се къпеш в мляко и да караш бентли.
Като ти дойде сметка за телефон, ток или парно ги плащаш и дори не се обсъжда. Бензина и храната да са едни от разходите, но не основните.

Важното е да са токова колкото да не мислиш за тях. За парите де. Не много, просто няколко хиляди месечно.

Да можеш лесно да се решиш да купиш къща като направиш семейство, и да си я плащаш. Защото не всеки има в наследство няколко апартамента.
Да си купиш нова кола а не опел за 1500 лева.
Да запалиш колата и да идеш в Италия, да си вземеш приличен хотел...

Оттам нататък човек може да се отпусне и да мисли за по- възвишени неща. Защото ако го нямаш тоя минимум, затъваш в битовизъм.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ivodam   
Дата:   15-04-12 00:19

diandimov: Е там ти е грешката, ако мислиш, че след като ги постигнеш тези неща, няма да мислиш за пари. Аз досега през живота си не съм срещнал човек, включително от тези, дето стана дума, че въртят милионите, на който да не му трябват поне още мааалко... [smilie3]

Спиралата е много яка и трябва човек да има доста силна философска настройка, за да се държи да не го засмуква съвсем...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: boreto   
Дата:   15-04-12 00:31

Да си купиш нова кола а не опел за 1500 лева.

Ако това ще те прави щастлив, няма по-голям нещастник от теб...[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Djogata   
Дата:   15-04-12 00:40

Иводам, не знам дали е така, аз примерно мисля, че имам почти всичко, което ДианДимов изброява, и смятам, че ми е достатъчно. Предполагам, че с течение на времето доходите ми ще се увеличат заради понатрупан опит, но като цяло увеличението на доходите не ми е самоцел.

Даже в следващите месеци, като си защитя дисертацията, мисля да почна да търся нова работа. Фирмата, с която работя в момента, може да ми предложи работа за много прилична заплата, само че аз предпочитам да си намеря работата, която ще е най-интересна, с повече предизвикателства и неща за учене. И съм готов да работя на по-ниска заплата, но на по-интересна и обещаваща работа (под по-ниска заплата разбираме заплата, която все пак е по-висока от сегашната ми, но е по-ниска от тази, която бих взел за типа работа, който не ме удовлетворява).

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: chill   
Дата:   15-04-12 01:06

boreto написа:

> Да си купиш нова кола а не опел за
> 1500 лева.

>
> Ако това ще те прави щастлив, няма
> по-голям нещастник от теб...[smilie18]

Традиционното бъзикане с diandimov много често ви пречи да схванете същината на това, което е написал. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   15-04-12 01:14

Борето, казвам нова кола вместо стар опел не защото ще ме направи щадтлив, а заради сигурността.
Новата кола е нова кола. Много от старите коли дори ербеци нямат. Често се виси в сервиз... на дълъг път може да те остави...

Не е самоцел, но предпочитам нова кола.

Всъщност има и доза щастие - това че купето е чисто и че седалките миришат на ново.

Нека съм нещастник.





За Иводам и парите: знам за какво ми говориш. За спиралата, и прочее.

Много неща съм видял и съм преживял, ясна ми е работата.
В първите години като гладни българи бачкахме повече, и харчехме доста. Сега ценим повече времето си и харчим по- малко. Оказа се че пак живеем по същия начин, но с по- малко разходи.

Тоест, това са неща които могат и трябва да се контролират.
Но трябва да имаш санитарния минимум от доходи, толкова че да не мислиш за парите. Да си купиш домати ако ти се ядат, а не да отложиш за лятото когато ще са евтини.

Разбирам за какво говориш иначе. Познавам хора дето в добрите времена си направиха басейни за 40 000 долара в дворовете, и сега се чудят как да ги плащат.

Ако нямаш минимума на месец няколко хиляди, нищо не става. Само проблеми и кавги.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: boreto   
Дата:   15-04-12 01:16

Не думай.

Ако парите ме правеха щастлив, още през деветдесетте да съм емигрирал в Щатите или Канада.


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: TODD   
Дата:   15-04-12 01:19

Кефа е да имаш 1 милон и да го похарчиш като един лев !!!!

Аз съм го правил поне два пъти !!!!

Не съм имал повече от един апартамент но когато и него съм нямал

ми е било все тая [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool]

Кога се разведох си взех само мотора - всички материални блага ги подарих на жената .....

Бахти и щастието в материалният свят ... возех най-хубавите пички на задната седалка а ония с колите и апартаментите се прибираха сами !!!!

Лелите в Кореком ми викаха добър ден и изпивахме с литри от най-хубавите уискита и пушехме само бенсън ...

Колко му трябва на човек ...

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: boreto   
Дата:   15-04-12 01:26

Тод[smilie24]

А никой не забелязва, че нещастните не са хората без пари, а тези на които парите не им достигат...
[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   15-04-12 01:48

Не знам дали парите могат да те направят щастлив.
Знам само че ако съвсем ги няма има единмомент в който не си щастлив.

И аз в БГ съм бил без пари и ми беше добре, но се прибирах у нас, ходех по купони и имаше взичко необходимо... но ако трябва сам да си плащаш жилището и да купиш нещо за купона, или да имаш кинти едно момиче на кафе да изведеш нещата са малко различни. Тоест, внимаваш какви доходи имаш.

Иначе за колите - преди години купих кола на старо от познати българи. Колата гръмна след половин година, аз се вътрих 2000 долара и не бях изобщо щастлив.

Оттогава се зарекох само нови коли с гаранция да купувам, пък ми говорете за това че новата кола не можела да те направи хепи.

Старата със сигурност може да те направи нещастен.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   15-04-12 01:59

Като се замисля... ако имах много пари бих помагал на другите. Това е истинската същина на щастието.
Знам го защото съм пращал малки суми за Маркишки и негоеите очни операции, за някакво момиче с проблени със стомаха... и още имаше, но съм забравил. Все от теми тук. Оня ден звънях и на онази майка дето искала помощ за деца, но никой не вдигна.

Ако ударя джакпота от тотото бих основал някакви стипендии за обучение или фонд който да помага на страдащите от заболявания.

Естествено че бих си купил и по- голама къща, но това да помагаш за образование или лечение е наистина мед за душата.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ivodam   
Дата:   15-04-12 02:57

boreto: 

Ако парите ме правеха щастлив, още през деветдесетте да съм емигрирал в Щатите или Канада.

Абе то много народ емигрира, ма много се и върна, други пък останаха ама и там се занимават основно с това да свързват двата края, а се правят на много преуспели като си дойдат тука.
Ти и тука правиш пари, и не се съмнявам, че си разбрал, че тук с малко акъл и находчивост всъщност можеш да изкараш повече, относително и съпоставимо погледнато. [smilie3]

Не е нужно да изпадаме в евтино лицемерие, твърдейки че парите изобщо не ни интересуват - това не е възможно в условията на пазарна икономика, основаваща се на стоково-парични отношения. Въпросът е човек да си знае баланса и да разбере овреме, че не е необходимо непрекъснато да се сравнява с някого по пари или доходи.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ivodam   
Дата:   15-04-12 03:06

Джога, човек с възрастта все повече е склонен да обръща внимание на себе си и своето хоби. Иска да пътува повече, не по работа, а по нещата, които му изпълват живота и му дават усещане, че е жив. Тия неща са свързани с повишаване на разходите... [smilie3]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ivodam   
Дата:   15-04-12 03:11

Абе Тоде, не че не може и на задната седалка и не като да не сме го правили, ма ного си е добре да ти кажа, да си имаш гнезденце за тая работа. [smilie3] Ходенето по хотели също писва много в един момент, на някои каки не им е приятно и т.н.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   15-04-12 05:46

Ти говориш за спирала която те завличала, не знам си какво. И в същото време пишеш че си взел обектив за 18 (хиляди, вероятно. Не може да се отнася за 18 на 24 тая цифра).

Защо не дари тези пари на сираци?

Или нещо от сорта?

Аз обектив за 18 бона не бих си купил освен ако не правя поне 100 хиляди месечно от фотография.
Това е извращение вече. И ако обектива е птичарски, още по- зле. Защото снимките на птици не ги броя изобщо за интересна фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Славов   
Дата:   15-04-12 06:49

100

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   15-04-12 07:09

Минало е покрай 100.

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ivodam   
Дата:   15-04-12 10:05

Добро утро, Димов, Господ здраве да ти дава, на теб и семейството.

Няма да се опитвам да ти обяснявам в детайли, защото няма да ме разбереш. Ако ти кажа пък, че през последнте 10 години за романтични преживявания съм похарчил повече, отколкото за фототехника, съвсем ще те шашардисам. И не, далече не печеля по 100 хилки на месец и няма такава опасност. Познавам вече много хора с подобна птичарска техника, никой не печели толкова, въпрос на житейски избор.

Всъщност номерът е друг, Димов - тук може да изкарваме по-малко пари брутно, но в крайна сметка ни остават повече пари нетно СВОБОДНИ. Разбира се, далеч не всички хора, мизерията по принцип е голяма. Но който има малко акъл в главата, може да си организира нещата. При вас като правило това, което го изкарвате, ти е похарчено още преди да си го получил. Освен това там живеете според рамки и представи, които трябва да запълвате. Ти си един човек, който непрекъснато се сравнява, с хората там, тоя колко взимал, оня колко, с положението тука, и т.н.

Избягвай обаче да даваш квалификации на нещата, които не разбираш.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   15-04-12 10:54

Добро утро, Иводаме, и на теб и семейството Господ здраве и успехи да дава.

Не живеем според рамки и представи, но карай.
Някаква част от доходите ни са похарчени преди да са получени, доколкото изплащаме кредити, но това е стара тема.

Все пак предпочитам всичко тук и сега, защото живота минава, отколкото да събирам за къща и не знам си що цял живот и накрая - нищо. Не сме разчитали на мама и тате, нямаме и апартаменти в надледство.

За парите които ви оставали свободни... преди 10 години правех 750 на месец, нито къща съм плащал, нито кола съм имал, нито по ресторанти съм ходил, нито съм пушил, нито жена и деца, нито съм харчил излишно. И пак нищо не мо оставаше. Не знам сега как става работата, тогава бензина беше лев и десет.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ivodam   
Дата:   15-04-12 16:06

diandimov: Ми щом искаш тук и сега, и си наясно, че животът минава, защо се държиш към живота си като счетоводител - това никога нема да го купя, това вече е извращение. Нищо не е извращение от гледна точка на житейската краткост и преходност. И супер е прав бате Тод - като имаш - пукаш и това е.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   15-04-12 19:18

е па мене не ми се пука. дали имам 2 или 200, все ми е тая. щом 2 ми стигат, докат имам 200, пак карам с 2. винаги има закъсал да му се помогне с разликата. даже не се опитвам да инвестирам. просто не ми пука.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: arakiss   
Дата:   15-04-12 19:43

абе стига с тези глупости - имаш, пукаш.
това бива до време, ама след като завъдиш деца, не става - почваш да мислиш за други работи.
и стига сте го яли димов, че замириса на мухъл цялата работа - нямате ли си си други тараби да си чешете крастите, великден е [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ivodam   
Дата:   16-04-12 22:26

Гледах днес по някой от каналите, даваха някакви гърци, които си купонясват, напук на кризи и всичко, и обясняваха на нашите умници с микрофоните колко било важно човек да не спира да се забавлява. Прекрасна философия, ама се опира в случая на това, че гърчетата си получиха пак бонуси за Великден. Верно, по-малки били сумите, ама явно за забавление стигат.

Та прав е Димов, че без пари не става работата, лошото при него е, че, вероятно понеже както сам изтъква, бил от бедно семейство, и явно доста лишения е търпял като малък, за всяко нещо претегля по сто пъти ще му трябва ли наистина, няма ли, добра ли му е цената "за съответния клас", ще печели ли от това нещо, няма ли... създава тъжното усещане на човек, който не може да си отпуска душата и сърцето... да го стресирам ли още, като му кажа, че нося часовник за 5000 лв., един несъмнено напълно безсмислен разход за него, поредното извращение...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   16-04-12 22:51

един авер прай за тия пари разни швейцарски "уникати", с оригинални части, ама сглобени тука. щото оригиналите са индивидуални и са по 10-20 пъти нагоре [smilie5]
ама хората им се радват[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: diandimov   
Дата:   16-04-12 22:59

Начи викаш съм скрънза и не мога да си отпускам душата? Да, преценявам кое какво е, дали ми трябва и прочее. Не, не черпя цялото заведение като пийна, ако това е "да си отпускаш душата".

Часовник за 5 бона - добре.
Аз имам най- якия часовник, струва ми 750.
По принцип ако бях видял нещо за 5 бона което да ми хареса много, може би щах да си го купя. Но най- вероятно не, защото съм практичен човек а не снобар.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Стоев   
Дата:   16-04-12 23:00

Тод е прав - дупе знае 2 и 200[smilie18]
Навремето, като бачках в Турско, бъзикнах колегите, че чорбаджията (един от най-богатите в Турция) е бедняк, защото няма личен самолет.....[smilie7]
Нека имаме достатъчно стинки за ежедневието и свободно време, за да ги усвоим, другото Патка да го клъвне...[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: imitev   
Дата:   17-04-12 00:05


И амет купи ли си самолет ?

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ivodam   
Дата:   17-04-12 11:34

diandimov:

Начи викаш съм скрънза и не мога да си отпускам душата?

Не мога да твърдя това за тебе, понеже не те познавам лично, а в Интернет хората по принцип много се преструват и играят роли. Никога не съдя за един човек по някакви форумни апокрифни писания. Единствено мога да кажа, че създаваш такова впечатление, че не умееш да разпускаш, за скръндза не съм казвал, то е по-различно. Защо се получава такова впечатление, си помисли, разбира се, ако това ти е била целта, постигнал си я.


[smilie7]



Публикацията е редактирана (17-04-12 12:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: krist   
Дата:   17-04-12 12:24

explorer:
"Истината е, че в България не се живее зле. Проблемът е в друго - българите са прекалено интелигентни, емоционални и чувствителни. И не могат да преглътнат "прехода", който се случи пред очите им и превърна няколко хиляди "избрани" в кредитни милионери. Това класическо първоначално натрупване на капитал (така добре описано в "Das Kapital"), беше пагубно за морала и психиката на обществото. Не може да искаш от някой да има цел в живота, да се труди от сутрин до вечер за 800 лева и да плаща солени данъци, при положение, че с очите си е видял как съседа му след една нощ се е събудил милионер. Не защото е гениален и работлив, а защото е свързан с партийната номенклатура.

Разбира се, подобни процеси протичат и в Европа, и в Америка. Но докато на т.нар. "средна класа" се осигурява един приличен жизнен стандарт, а забогатяването (което по дефинициите на Маркс винаги е незаконно и непочтено) на шепата избрани се пази в сянка, както беше до скоро - всичко беше наред.

Светът обаче се променя. Живеем във времената на интернет и общодостъпната информация, която се разпространява със скоростта на светлината в оптичния кабел. От друга страна сме свидетели на нечувана алчност и ограбване - печатниците за пари работят с пълна сила и с всеки изминат час намаляват стойността на изработеното от обикновените хора. При такава перспектива, не е само българинът който си казва, "бах мааму, аз ли ще им работим за 800 лева", и почва да се чуди каква далавера да врътне и от кои данъци да спести."

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: IvoZafirov   
Дата:   18-04-12 17:20

Уф, ама верно големи нещастници има. Имах среща с един чужденец и отидох да го взема от хотела му. Седнах във фоайето да го чакам и се наслушах на мрънканиците на две лелки и една млада жена. Младата жена дори при всяко издишане въздишаше с патос и една ли не някакъв тормоз беше целия живот за нея...

Баси и драматизма, баси и чудото! Пред клиентите на хотела с една мъченическа физионимия се разнасяше та да я ожали човек.

Всеки има проблеми и всеки понякога е в лошо настроение ама това да ти е начин на живот да показваш колко си истрадал на околните...

Никога не съм го разбирал. От хлапе се карам на майка му когато ми въздиша с патос все едно свършва света и то за някаква дреболия или злободневен проблем.

Мен лично такова пораженческо поведение винаги ме е отблъсквало и ми е действало зле. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ejel   
Дата:   18-04-12 19:29

Оплакваш ли се нещо?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: IvoZafirov   
Дата:   18-04-12 23:44

[smilie18]

тцъ. пцуем вечните мрънкачи. при това с голяма доза позитивизъм.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Grandpa   
Дата:   19-04-12 01:50

написа:
>
> Но докато на т.нар. "средна класа" се
> осигурява един приличен жизнен
> стандарт,...



Мдаа, чакаме някой да ни осигури "един приличен жизнен стандарт". Ше го дочакаме, да знайш...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.