Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: dephil   
Дата:   13-04-12 12:44

Прекрасна статия в Капитал на тема "Защо българите не са толкова щастливи, колкото могат да бъдат и защо за това не е виновна икономиката":
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/obshtestvo/2012/04/12/1807031_bulgarskiiat_paradoks/

Напълно съм съгласен с авторите.
Обречената нещастлива пасивност и всеобхватно-намусен критикарски цинизъм бликат отвсякъде. И във форума нееднократно е ставало дума за парадокса, че "България е бедна, защото е мръсна и нещастна, не е мръсна и нещастна, защото е бедна."
Затова и мрънканията срещу кой ли не (от министър-насекомо до GP-то) са в изобилие, активните действия на практика отсъстват.

И затова - една хубава усмивка и пожелание за светли празници на всички, Животът е прекрасен, което така или иначе знаем, както и - нещата, включително и в България отиват към по-добре!
[smilie24] [beer]



https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/zwij2185.JPG
http://www.capital.bg/shimg/zx620_1807064.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Todd   
Дата:   13-04-12 12:53

Мизерията е духовно състояние !!!

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: chill   
Дата:   13-04-12 13:15

Обречената нещастлива пасивност и всеобхватно-намусен критикарски цинизъм бликат отвсякъде

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: kkkolelo   
Дата:   13-04-12 13:36

Ами защо ли поредната партия, която вземе власта не вземе хубавото от предното управление и да надгражда, а почва яростно да отрича всичко (и на практика да го реализира) И най паче сините и герберчетата ... [smilie3] [smilie7]

Що ли няколко процента от населението присвоиха "законно" най апетитните парчета от баницата, друго продадоха на безценица ... и най много унищожиха, едни 10-15 % се наредиха около тях на софрата ... другите кучета ги яли.

Макар в личен план да считам, че човек първо трябва да е духовно богат и след това да се бори за повече матр'ялни блага ... тезата на статията е лицемерна в днешното ни време ...

Що ли много българи, работещи в чужбина, където държавата е създала правилата на играта (което нашата още не е направила или променя непрекъснато) се замогват и не са нещастни по елементарни причини ...

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: dephil   
Дата:   13-04-12 13:48

kkkolelo

Статията предимно изрежда факти, в по-малка степен гради тези върху тях.

В думите ти има немалко истина, но как би коментирал и тези два съществени факта:
(а) Коментираният парадокс на нещастливост са го наблюдавали и Яворов, и Иречек, и още доста хора, доста назад във времето.
(б) Далеч по-бити от историята, съдбата, катаклизмите, политиците и икономиките си нации са по-щастливи от българите?

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: kkkolelo   
Дата:   13-04-12 14:10

dephil, една от причините е сигурно силния индивидуализъм, българина е щаслив когато е водач ... войвода, министър, началник, обича да се слуша само неговата дума ... Както при соца, така и при сегашното управление считам, че отделния човек е абстрактно понятие за управляващите, третира се и се управлява като някаква обща безлична маса ... а това не му харесва на чиляк [smilie5] По същата причина (силен индивидуализъм и трудна работа в екип) и иначе не слабите ни футболери не могат да направят отбор ...

Темата във филосовски план ми беше много интересна като студент и малко след това, затова и социологията също ме влечеше (Иван Хаджийски ...)

Мисля че и досега не съм си променил вижданията ... Примерно можех да бъда силно приближен на сегашните собственици, съответно на много по платена позиция ... (партньора ми по брич ме канеше на събиранията им) ... но аз харесвах други компании [smilie25] , а и не съм считал че нещата трябва да стават по този начин ...



Публикацията е редактирана (13-04-12 14:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   13-04-12 14:35

абе даже и тва не е...просто съм се нагледала на толкоз много хора, дето мрънкането им е като яденето. отнеми им го - убиваш ги! та даже не не смятам, че "българина е щаслив когато е водач ... войвода, министър, началник, обича да се слуша само неговата дума ... "
не! щастлив е, когато си МЕЧТАЕ И ГОВОРИ за това, как и какво ще направи и може да направи, ако не му пречели [smilie18] [smilie18] [smilie18]
ама за щастие все има кой да пречи, та не се налага да се прави квото и да било [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: batonga   
Дата:   13-04-12 14:39

Просто това не е вярно:
През последните десет години българите стават все по-богати, възможностите им за развитие - по-големи
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: neuromancer   
Дата:   13-04-12 14:51

напротив

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: explorer   
Дата:   13-04-12 16:30

Истината е, че в България не се живее зле. Проблемът е в друго - българите са прекалено интелигентни, емоционални и чувствителни. И не могат да преглътнат "прехода", който се случи пред очите им и превърна няколко хиляди "избрани" в кредитни милионери. Това класическо първоначално натрупване на капитал (така добре описано в "Das Kapital"), беше пагубно за морала и психиката на обществото. Не може да искаш от някой да има цел в живота, да се труди от сутрин до вечер за 800 лева и да плаща солени данъци, при положение, че с очите си е видял как съседа му след една нощ се е събудил милионер. Не защото е гениален и работлив, а защото е свързан с партийната номенклатура.

Разбира се, подобни процеси протичат и в Европа, и в Америка. Но докато на т.нар. "средна класа" се осигурява един приличен жизнен стандарт, а забогатяването (което по дефинициите на Маркс винаги е незаконно и непочтено) на шепата избрани се пази в сянка, както беше до скоро - всичко беше наред.

Светът обаче се променя. Живеем във времената на интернет и общодостъпната информация, която се разпространява със скоростта на светлината в оптичния кабел. От друга страна сме свидетели на нечувана алчност и ограбване - печатниците за пари работят с пълна сила и с всеки изминат час намаляват стойността на изработеното от обикновените хора. При такава перспектива, не е само българинът който си казва, "бах мааму, аз ли ще им работим за 800 лева", и почва да се чуди каква далавера да врътне и от кои данъци да спести.


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: MarinY   
Дата:   13-04-12 16:31

Мара: "... ама за щастие все има кой да пречи, та не се налага да се прави квото и да било ... "
апсулютно вярно [beer]
Страхът от активни действия за реална промяна. Рискът да навлезеш в непознати води.

Понякога си мисля, че сме африканците на Балканите. Ако крушата падне, ще я изядем. Щом сама е паднала, значи е гнила и ще недоволстваме. Ако падне настрани, виновен е "вятърът", а не че ни мързи да си преместим задника.

П.П.Експлорър, Проблемът не е в качеството на живот. Проблемът е в манталитета и личната ни оценка на заобикалящото ни. И най-добре живеещите са мрънкачи. 90% от българите в чужбина притежават това вродено качество и здраво го стискат, да не се загуби. [beer]

П.П.П. А тези, които са в България ... просто си го имат и не им прави впечатление. Като няма с какво да сравняваш ... то си е нормално. Живот.



Публикацията е редактирана (13-04-12 16:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: djogata   
Дата:   13-04-12 16:52

Кколело, не мисля, че българинът е индивидуалист. Индивидуалисти са хората от протестантските култури - германци, англичани, скандинавци, където значението на семейните връзки е сведено до минимум, също така и обществените взаимоотношения извън работата.

В България, точно както си е написано и в статията, сме си шуробаджанаци - трябва да намерим някой роднина или приятел на приятеля на роднината, за да направим заедно далаверката. Народът живее до 40 години с родителите, вижда се редовно с роднините си (за разлика от Дания например, където за да се видят едно семейство с тъста и тъщата, примерно, си правят уговорка няколко седмици предварително, и това става обикновено на Великден или Коледа). Всичките тези семейни и обществени взаимоотношения проникват и в работната среда и ни правят колективисти.


Експлорър пък пише:

"Българите са прекалено интелигентни, емоционални и чувствителни".

Първото определение със сигурност не е вярно.
Второто и третото - може би.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: djogata   
Дата:   13-04-12 16:53

Ааааа, да, забравих да похваля и статията, хареса ми [smilie24]


(какво да правя, все пак съм си българин, трудо се измъкват положителни коментари от мен) [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   13-04-12 16:55

а, да бе...не им прави. прави им, ама кво от тва?
аз викам всеки мрънкач да мине за месец време специализация през нетуристическите дестинации на индия (щото да не се разсейва с разни там тадж махали[smilie21] ) и после да го стоварят обратно на централна гара. мое да ги командироват и в хаити, ботсвана, мозамбик.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: batonga   
Дата:   13-04-12 17:05

мара написа:

> а, да бе...не им прави. прави им, ама
> кво от тва?
> аз викам всеки мрънкач да мине за
> месец време специализация през
> нетуристическите дестинации на
> индия (щото да не се разсейва с
> разни там тадж махали[smilie21] ) и
> после да го стоварят обратно на
> централна гара. мое да ги
> командироват и в хаити, ботсвана,
> мозамбик.


I'm in [beer] Aко може да не ме връщат, още по-добре [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: stoyan_5   
Дата:   13-04-12 17:06

Todd написа:

> Мизерията е духовно състояние !!!
>
> [smilie7]
----------------------------------

Съгласен съм.[smilie24]
Гледам и тук има много такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Wania   
Дата:   13-04-12 18:07

И за какво ви е това щастие? По-добре си пожелайте героичен живот!

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   13-04-12 18:11

ни щем [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: dephil   
Дата:   13-04-12 18:42

мара [smilie24]
Помня, след 1вото ми ходене по едни зачукани места в Южна Индия, как после София ми изглеждаше като най-милия, чист, спретнат и подреден град. Живот [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Виждането на свят и срещите с всякакви хора много, ама много лекуват и помагат. Пък и не струват много.


Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: мара   
Дата:   13-04-12 19:00

па на тва отгоре ония са усмихнати и щастливи...да се чудиш отгоре на кво. ама на! всички по-бедни са усещат по-щастливи от нас. е, къде е дефектът?

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: chill   
Дата:   13-04-12 19:38

Няма дефект. Има ефект, много добре илюстриран от кръговете на Зенон от Елея. [smilie3]



Публикацията е редактирана (13-04-12 19:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ntonev   
Дата:   13-04-12 20:04

Абе щастието на цял един народ се измерва... трудно!

А в Индия съм виждал възможно най-празните човешки погледи... Последното нещо което можеш да видиш в тия очи е щастието.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: Щурче   
Дата:   13-04-12 20:38

ntonev написа:

> Абе щастието на цял един народ се
> измерва... трудно!
>
> А в Индия съм виждал възможно
> най-празните човешки погледи...
> Последното нещо което можеш да
> видиш в тия очи е щастието.


Аз също мисля така. Може да се каже нещо за маса (евентуално), стига човек да е имал достатъчно наблюдения.

Като цяло, мисля, че в Бг нещата се подобряват. Но да се оправят, няма да стане възможно, не и докато не се отървем именно от трагичното-пораженческо мислене, което съпътства всичко НЕслучило се, а после дава "логично" обяснение за станалото (даже и да не е баш така, е поне удобно, ако не друго).

Нека не се лъжем, обаче. Нивото в Бг (къмто масата) е ужасно. Хубаво си седим тук да го бистрим, но масовото ниво на възможности и способи е - жалко. Не са никак малко оптимистите, обаче, когато просто не можеш да изплуваш, всичко опира до връзки, работиш във фирми, чиито началства не оценяват стремежа към качество за сметка на количество (защото обикновено има някакъв дан - нормално), е трудно да си вечния оптимист и да драскаш на всяка цена. Не всеки разполага със собствен генератор за толкова енергия. И се смачкват хората. Малко по малко. И не са малцина. Или пък не-борбени. Нито пък такива, които не могат да се продадат. Просто всеки има някаква устойчивост.

Само шамари и смазване, не става да си на върха на вълната. Всеки има нужда от надежда, нали? Именно затова повечето или се предават, или сменят местонахождението.

Доста по-лесно е да си надъхан, нахъсан, да си видял, че МОЖЕШ, и че МОЖЕ някъде другаде, и тогава да направиш доста неша в БГ. Мисленето е друго.


Негативни сме до не-май-къде. Факт. Също така е факт, че промяната започва от отношението към собствения двор/вход/и т.н., но е тъпо да се чудим защо е така в БГ, когато хората, затънали в проблемите си рухват.

Българите масово не пътуват, "не си сверяват часовника", няма как да е друго отношението към живота. Затворен кръг, в който баби и дядовци избират между мляко и хляб, и между ток и парно (не са малко никак). За какво говорим?

Мара е права, разбира се, много от хората, са именно от категорията, която е споменала. Повечето. По-лесно е. Но и другите не липсват, а подрязвайки крилата на "другите", изброените от Мара са "повечето". Няма какво да се лъжем. Нещата са винаги навързани и един тъжен, нещастен човек, който едва крета, няма как да е позитивен. От какво да е?

Тук имадоста хора, които съдят от собствената си среда, далееч над масовата по качество и т.н. Но говорим общо. Това е друго.


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: MarinY   
Дата:   13-04-12 20:52

Това за "щастието в мизерията" от читанките, толкова дълбоко е проникнало в мисленето, че няма отърване.
Един е щастливец, че днес е ял. Друг, че Кабернето '95 му е паснало на телешкото с гъби. Трети, ... и т.н.
Пак гледаме в чуждата паница и категоризираме по лавиците ...

А нещата ми се струват по-прости. Въпрос на подход - на какво обръщаме внимание.
Поколения наред, не само в последните 50-100 години, ние се съжаляваме и търсим виновника. Гордеейки се със "славно" минало и чужди успехи, ровим за оправдания ... защо сме тормозени, а не тормозещи.

Лошото е, че е непоправимо. Не може да се живее и мисли по начин, който не познаваш.
Е, за мен надеждата е в тези 2 - 3 милиона, които ще видят друг начин, децата им ще се научат на друго мислене и може би, малко по-малко ще обърнат нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Българският парадокс на (не)щастието :)
Автор: ntonev   
Дата:   13-04-12 20:53

Щурче, набързо си спретнала едно есе, гледам...[smilie7]

... Интересното е, че май никъде не си споменала "пари", а като се замисля на доста от основните пунктове от тезата ти мога да сложа като основен маркер именно "пари"...
[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.