Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 За ЧАЯ...
Автор: Navy   
Дата:   20-11-11 21:38

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ
Автор: Navy   
Дата:   20-11-11 21:38

В тон с темата за ВИНОТО, пускам тази с цел да споделим кой как пие чая, какъв и откъде го купува, как го запарва и пие [smilie7]

Това е една моя стара мания и нещо, което редовно правя лятото в планината - берем и пием, но зимата освен от личните сушени запаси, можем да се докоснем и до много ароматни екзотичи предложения...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: nodoubt   
Дата:   20-11-11 21:39

ми то си има тема, просто не е дигана [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: victory13   
Дата:   20-11-11 21:41

джуча [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: jivkojj   
Дата:   20-11-11 21:43

Аз пък помислих, че пак са го били, Чая. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: iPonche   
Дата:   20-11-11 21:43

Чакам номада да каже [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Navy   
Дата:   20-11-11 21:54

Аз си имам магазинче, от което си купувам насипен в зависимост от случая и вкуса...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Orlin   
Дата:   20-11-11 22:04

За мен има пряка аналогия между виното-чая и бирата-кафето. Виното и чая са "по-тънки" напитки, които не са подходящи навсякъде и на всичко. Бирата и кафето... са си бира и кафе - като ти се пие - пиеш и фърляш.

Смятам се за познавач на билките - познавам повечето от растящите в България, но в интерес на истината рядко пия билков чай. Освен за лекуване.

Чай си купувам най-често от магазините на Дрога - там има много ароматизирани, както и класическите сортове.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CyberGene   
Дата:   20-11-11 22:12

Earl Grey. Какъвто ми падне [smilie18] Заради тоя ърл грей разбрах, че навремето са слагали бергамотова есенция на класическия български локум, защото е със същия вкус [smilie18]



Публикацията е редактирана (20-11-11 22:13)

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Navy   
Дата:   20-11-11 22:15

Дрога [smilie24]

Того того ми е любимия [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: El_Fuego   
Дата:   20-11-11 22:25

Купувам си от Халите. Поне по 2 вида всеки път. 100 грама от един ми стигат за месец, ако пия само него.

Кафе не пия - ако ми се случи е не повече от 2-3 пъти годишно.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Тед   
Дата:   20-11-11 22:30

Обичам турски чаеве като Алтън Баш, на Липтон, ябълковия най-вече. Качеството им е перфектно. Ябълковия чай го предпочитма лятото като варя 1 литър и след като изстине го слагам в хладилника... След това се наслаждаваш на истински студен чай.
Рядко ги подслаждам, понякога с черна захар, понякога с мед.
Понякога ползвам неръждавейка тип яйце, с която слагам билки като кантарион или липа предимно и я потапям във врялата вода.
Приготвям чая по класическия начин, но бих искал да имам и такъв съд (електрически или др.), където го запарват (отгоре слагаш в мрежичка субстрата, а отдолу се намира водата). Търсих да си закупя, но нещо не ми е попадал пред очите.

Обичам да го сервирам /ат/ с плод като ябълка или банан.

Не съм почитател на чаевете с филтри - мисля, че има много аромати, които са повече като парфюм, отколкото натурална есенция. Но по кафенетата нямаш избор /с изкл./.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: asahi   
Дата:   20-11-11 22:38

Пием Алпинист с мед. И греяна ракия.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: kaiser.soze   
Дата:   20-11-11 22:38

което редовно правя лятото в планината - берем и пием

я, я пак? чай ли берете или билки? щото ако са билки [smilie18] за какъв чай говориш [smilie7]


опитвал съм десетки, засега любимият ми е Darjeeling, черен индийски чай с приятен цветен аромат и светъл цвят. Запарвам листата 3-4 минути и го пия без добавки.

най шантавият който съм опитвал е Lapsang souchong [smilie10]

листата са опушени [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Gruyu   
Дата:   20-11-11 22:38

най-обичам липов чай......със Слънчев Бряг много върви

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Navy   
Дата:   20-11-11 22:45

Кайзере, билки разбира се, от които после правим чай [smilie25]

Запарвам го с мрежесто филтърче, не харесвам тези с пакетчетата, рядко има хубави, може би Дилмах...

Запарвам от 3 до 5 минути, повече вече... не е това, което би трябвало.
След като заври водата оставям да спадне температурата, все още не съм се вманиачил да следя кога е 70 градуса хе хе...

Хубавият чай е вкусен и без подсладители [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: ogimag   
Дата:   20-11-11 22:46

Ronnefeldt- Green Dragon- на някой може да не допадне стипчивия вкус. Иначе и Earl Grey също.

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/kypd1979.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/nsnj9838.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/hvlv6532.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/lyns5354.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2011-11/ldro9023.JPG

http://photo-zona.net/images/user1063/album2325/large/1321821774_rsid5747_IMAG0470.jpg



Публикацията е редактирана (20-11-11 22:49)

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: El_Fuego   
Дата:   20-11-11 22:48

От билките си е запарка.

Чай е само Camellia sinensis, с някой уговорки и ройбос и мате. Имам 1 кило истинско аржентинско мате.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: A400   
Дата:   20-11-11 22:48

Аз от както се помня пия Пирински чай..който не расте в Пирин вече....сега е известен като Мурсалски, но е култивиран, а аз го знам като Голешовски....или Али Ботушски чай



Публикацията е редактирана (20-11-11 22:52)

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: SLR   
Дата:   20-11-11 22:50

Чая само билков, с някой не много скъп коняк!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Orlin   
Дата:   20-11-11 22:51

Кайзере, не се хващай за думата. Билковите чайове са чай като всички други. Чаят получен от листата на чаения храст е само един от многото.
Все едно гъби да викате само на печурките в магазина, щото не сте стъпвали в гора.

Пробвал съм различни начини на запарка - с яйце, с порцеланово капаче над чашата и др. Най-добри резултати съм получил с чайник с мрежичка под капака. Можеш да управляваш много точно количеството чай, вода, температурата и момента на изваждане на чая от водата. Майтапа е че са по лев в магазинчетата за китайски стоки.

Чай със захар = Лимонада с температура 80 градуса. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Orlin   
Дата:   20-11-11 22:56

Пирински чай вече почти не може да се намери в Пирин. Има го в Родопите, но не се подлъгвайте да го берете - на изчезване е и там.
Надявам се култивирания да е наистина такъв. Между другото лечебните му свойства не са особено високи, но аромата си заслужава!

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: kaiser.soze   
Дата:   20-11-11 23:03

Orline, мисля, че не си прав. Чай е напитката направена от растението чай. Другите са билкови отвари.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CyberGene   
Дата:   20-11-11 23:08

Съгласен съм с kaiser.soze - чаят си е чай, растението чай, другото са някакви билкови настойки, отвари и т.н. Не че не може да им се казва чай, ама просто... Все едно да кажеш на ИНКА-та кафе [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Navy   
Дата:   20-11-11 23:10

Имам и Мате, с гуарана и гинко...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: kdecheva   
Дата:   20-11-11 23:11

За първи път го опитах с уиски. Сега го пия редовно без.
https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/mbdh3995.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2011-11/clzz1536.JPG

http://www.sofstok.com/language/en/uploads/img_original/products__2/fruit_&_herb_teas_camomile,_hone

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CyberGene   
Дата:   20-11-11 23:13

Ето, Twinings на това горе му казват infusion (настойка, отвара), а не tea (чай).

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: TODD   
Дата:   20-11-11 23:15

Чай .... чаят е за болни хора !!! Сега се пие вино !!!

Иначе имам някакви видове - турски , английски .Понеже имам руски самовар някога се наливахме с некви отвари и Метакса - от корекома !!!

Но наблягахме на метаксата не на чая .

[smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Navy   
Дата:   20-11-11 23:16

Че кой е казал, че чая е за болни хора?

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: TODD   
Дата:   20-11-11 23:21

Аз !!!

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: TODD   
Дата:   20-11-11 23:21

[smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]



Публикацията е редактирана (20-11-11 23:22)

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: jivkojj   
Дата:   20-11-11 23:23

Чай, само когато съм болен!

Ръждясва човек от такива рабути [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: n1x0n   
Дата:   20-11-11 23:28

Чай е само Camellia sinensis

Чай е всяка запарка, която е наричана "чай" от народите, от които сме заимствали думата - Хинди, Урду, Бенгали, Мандарин и т.н. А те в никой случай не се ограничават само с горепосоченото растение, макар то действително да доминира като разпространение.


Обратно на темата: отгледан съм с черен чай, в нашата къща кафе практически не се пиеше, докато не се прибрахме в БГ. До ден днешен го предпочитам пред другите видове.

Купувам си хубав черен чай, купил съм си и пакетчета, в които да го слагам за запарване. Купищата джаджи за запарване - лъжички, цедки, специални чайници и т.н. ги ползвам крайно рядко.

Не робувам на разни дефектни стереотипи абсолютно неподплатени в историческо отношение "не се слага захар/лимон/мляко/whatever" защото го пия за удоволствие.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Orlin   
Дата:   20-11-11 23:28

Според Уикипедия чаят е втората по консумация напитка в света...
... след водата.
Как да го наричаме е въпрос на терминология. По важно е какво пием. Щото и това на кварталното кафене му викат чай и е (много вероятно) от чаен храст, но...
... чай не е.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Princess_lia   
Дата:   20-11-11 23:39

@N1x0n,

чай, не е ли растението, от което се приготвя запарката. От всяка друга трева (растение), се наричана infusion, тоест запарка.


П.С. Преди мнго години, един съученик след около 10-12 годишно пребиваване в Китай (не знам коя част), ни беше донесъл, зелен чай на пъпки. Запари го, пъпките се отвориха за около 3-4 минути. Вкусно беше, но ми раздумтя сърцето сериозно.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CanoniO   
Дата:   20-11-11 23:57

тия пъпки да не изглеждаха така:

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/llco4501.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2011-11/iyeb1665.JPG

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Navy   
Дата:   20-11-11 23:58

А ако освен истинският чай, сместа съдържа и други билки - как се нарича?

Никсъне, ако не робуваш, но не го правиш както трябва, то ти не извличаш максималното усещане и ефективност на чая [smilie7]

Иначе въпрос на вкус, казало кучето...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: ntonev   
Дата:   21-11-11 01:02

Поздрав от "братски" Китай. Тука в Гуанджоу явно тачат жасминовата запарка. Хубав аромат, ама си е топла водица. Предпочитам черния чай в Индия.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: h_bio   
Дата:   21-11-11 08:04

С чай основно се снабдявам от Турция. Различни марки - еднакво добро качество. Често си купувам и пия и английски марки, но там малко ми идват в повече допълнителните аромати.

От билковите отвари консумирам смес от мащерка, липа и борови връхчета (всичко събирано в Родопите). Страхотна е!

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: smoking_weed   
Дата:   21-11-11 10:20

Сега са пуснали един нов - в непромокаеми пакетчета. Страхотен е!
[smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   21-11-11 11:05

h_bio, родопите [smilie24]

ntonev, в момента пия китайски зелен... страхотия...
На мен ми харесват допълнителните аромати, на естествена основа са и целият офис става ароматен, яко е...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: princess_lia   
Дата:   21-11-11 11:08

Nikonio, не.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   21-11-11 11:10

Канонио, за пъпките да не говориш за така нареченият 'дизайнерски' чай, баси педалското звучене ха ха...
Всъщност това са обработени, може би ферментирали, не знам, листа, после нагънати и направени на топче. При слагане в гореща вода се разтварят и отвътре 'разцъфва' цвят... абе хем 'красиво', хем ароматно... за пари какво ли не правят [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: n1x0n   
Дата:   21-11-11 11:56

Никсъне, ако не робуваш, но не го правиш както трябва, то ти не извличаш максималното усещане и ефективност на чая

"Както трябва" при чая е едно толкова разтегливо понятие, че мога да пожелая успех на онзи, който се нагърби да го дефинира.

В Казахстан съм пил черен чай с бучка овча лой, защото там така го правят от времена, в които прадедите ни тук, в Европа още дори не са знаели да си варят водата за дезинфекция.

Така че, това нашето европейско "ние решаваме кое е "правилно"!" отношение към повечето неща в живота, е такъв наивитет, че няма накъде...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   21-11-11 12:09

Никсъне - както трябва не е никак разтегли понятие и е свързано с оптималното разтваряне и извличане на аромат, полезни вещества, вкус и т.н.
За всеки чай си има различни запарки, като градуси, времена и прочее... с каква вода и какви подсладители, ако е нужно.

Така че ако ще и на луната да си пил чай... това нищо не значи [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: n1x0n   
Дата:   21-11-11 12:19

За всеки чай си има различни запарки, като градуси, времена и прочее.

Това е доста разпространена заблуда, ама много хора обичат да се правят на разбирачи и да ходят с часовници и термометри.

Бяха спретнали един blind test на членовете на един от най-снобските лондонски чаени клубове - Postcards. Нито един не можа да хване 30% разлика във времето за запарване, нито един не можа да хване разлика между вода 97 и 85 градуса, бъркаха чайове като произход, вид и не знам още какво...

Просто за бизнеса е полезно да има легенди, ритуали, оборудване и т.н. и т.н. Да кихат наивниците, дето се смятат за разбирачи.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   21-11-11 12:25

Е продължавай да си мислиш така [smilie7]

Направи ли си кръвен тест дали не си осиновен? Щото като гледам във всичко виждаш конспирация [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: n1x0n   
Дата:   21-11-11 12:33

Да, Navy, добре Navy... знам, че денят ти няма да е пълноценен, ако не кажеш последната дума - затова те оставям на мира.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Orlin   
Дата:   21-11-11 13:31

А, не... няма да е на Нейви последната дума :)
В този спор съм по-съгласен с Никсъна. Разбира се, че има значение време на запарка, температура, каква е водата също.
Но най-вече психологически. Резултатът не е толкова различен.

Относно дали да се добавя захар, мляко, лимон - въпрос на вкус.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   21-11-11 13:36

Ем нека Никсъна да държи зеленият чай на вряща вода повече от 10 минути, пък после той да си го пие горчив и с променени вкусови качества [smilie18]

Мен ми е все тая какво си мислите за Великата Конспирация...
Правя един и същи чай по различен начин и вкуса му е различен и психологическият ефект е май само във Вашите глави [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: MapTuH   
Дата:   21-11-11 13:39

Я запарете черен чай за 2 минути и за 10 минути [smilie7]
После същото с бял чай [smilie7]
Освен да има разлика [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Orlin   
Дата:   21-11-11 13:50

Не говорим за такава разлика във времената. (Апропо, запарен по-дълго време черен чай с добавено мляко също е вкусен. Но вкусът му е съвсем друг)

Разбира се, че 2 минути и 10 минути ще дадат голяма разлика.
Но дали ще е 2:30 или 2:50 ... май не.

Абе, я наздраве с един зелен чай! Май е време!

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: MapTuH   
Дата:   21-11-11 13:58

Говорехме принципно за това дали има значение за вкуса или не времето на запарване.
Но, да, най-важното е наздраве [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   21-11-11 14:07

Разбира се съм далече от онея английски изгъзици, дето вида на порцелана имало значение и това, дали слънцето греело отдясно или отляво...

Говоря за принципни неща, които много хора не спазват. Или поне много хора съм виждал... водата ври, те мятат пакетчетата вътре... после спират котлона, слагат мед-а при висока температура, не вадят пакетчетата, онова става горчиво, меда си губи част от вкусовите качества... и още какви ли не неща...

А това дали чая е отлежал или не и т.н. зелен, черен, пимбян и так далее си има оптимално извличане за най-добър ефект, вкус, аромат и т.н.

Нещата са добра вода /не винаги от чешмата е вариант и да, усеща се/, подходяща температура и време, както и това кога и как се слагат допълнителните екстри като подсладители, ако са нужни и лимончета, млека и тем подобни.

Това е... пък нека да нямат значение [beer]



Публикацията е редактирана (21-11-11 15:13)

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Todd   
Дата:   21-11-11 15:49

Язе най обичам чай от люти чушки !!! Много е полезен !!!

[smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   21-11-11 16:31

Абе ... пости са, очакват ни големи и дълги свинско-вински празници... просто си давам почивка на тялото, че като му заседнем от преди Коледа... та чак до 5-6 януари догодина на вилата в балкана... отече се яко [smilie18]

Както всяка година, разбира се [beer]

Ох, тоя последният чай дето си го направих ме държи на два санта над паркета, много силен и ароматен, ококорих [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: tofo   
Дата:   21-11-11 16:44

По студовете ляс вътре една гроздова и става пернишки грог. Със всякакъв вид чай става...[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   21-11-11 16:52

Не върви да лющя гроздова в офиса като ми се моткат клиенти и колеги... а и никаква няма да я свърша като я подкарам от обяд...

То на обяд изобщо глътка за ракия не може да се отвори...
Но виж... към 18-19 часа и тялото ми зове... зовееее... зовееее... кехлибарената блага течност... ибаси, наркотизирал съм се [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Gruyu   
Дата:   21-11-11 16:56

от английските чайове Teacher`s-а най-добре ми действува![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: ejel   
Дата:   21-11-11 19:04

Дарджилинг[smitten]

И през лятото с лед и прясно изцеден портокалов сок, примерно.

Всичко това много рядко, защото определено предпочитам кафе.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: nomadsl   
Дата:   21-11-11 20:12

И аз се придържам към разбирането че чаят трябва да си е "камелийка", а не някаква друга трева, дървесен лист или корен. Както не всичко, което пуши е тютюн и не всичко, което тече е вино.

Даржелинг и ърл грей са ми любими и на мен. Включително някой хубав олонг с цветно-тревист кремообразен аромат.

Предпочитам селекциите на Greenfield и Eilles, както и чудесни "кучи" марки, които могат да се намерят из чаените магазинчета на Виена. А за даржелинга ситуацията е, като със смилянския боб. Цялата реколта даржелинг е 1000 тона, а по света се продават 100 000 тона.

Прочее чаят е най-великото питие.


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: misho   
Дата:   21-11-11 20:41

navi - при цялото ми уважение, ама тръгна в темата с фалстарт. Чаят е растение и запарката от него направена по един или друг начин е напитката ЧАЙ! Отварата или запарка от коприва, лайка, липа или каквито ти идват на ум мащерки си е просто отвара от съответните треви. Логичен е въпросът как да се нарече сместа от чай и ароматни съставки но вероятно пак е чай,ако се набляга на неговото преобладаващо присъствие.
Сега, за видовете чай според произхода, за мен номер едно е цейлонския чай! Искам да споделя нещо интересно, аз съм голям фен на чая, както може би си личи!Преди 20-тина години една моя състудентка от Шри Ланка, бивш Цейлон ми донесе няколко шепи домашен чай, буквално от домашната градина! Е.. нямам думи, аромата не може да се опише. Та тя ми каза че това са листа от връхчетата на растението, които са само за шепа хора от близките на семейството. Иначе 3-4 минути запарка за черния чай в порцеланова чаша и 5-6 мин за зеления!

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: bleki1   
Дата:   21-11-11 20:48

За съжаление рядко пия чай, но когато го правя пия това: http://www.ronnefeldt.com/. Рядко го има по магазините. Поръчвам си го от Софсток насипен в пакети по 100 или 250 грама. Наистина няма нищо общо с комерсиалните боклуци по магазините. Ако сте фенове на чая-пробвайте го няма да съжалявате.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: ken   
Дата:   21-11-11 20:49

Пия зелен, зелен с жасмин, черен, черен lapsang souchong и разни билкови, като спазвам някои правила, за температурата на водата например и слагането на меда (както писаха нагоре).
От нашите билкови запарки, лятото най-тача мента. правя по 1 голяма тенджера и после в хладилника за следващите дни.
Иначе микс мащерка, жълт кантарион, камшик и някои по екзотични билки се пие целогодишно .

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 11:47

Чай... хубу деее ха ха ха, ЗАПАРКА от горски билки и планински плодове като сме в Родопите ми е била най-най-вкусна, не слагам подсладители, защото развалят превъзходният аромат и вкус [smilie24]

Днес съм фен на китайския ПУ ЕР [smilie24]

Такааа... мед-а е ясен.
Кафявата захар - също.

Какво ще кажете за Стевия-та като подсладител?

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Георги   
Дата:   22-11-11 12:00

frida's orangebere [smilie24]

http://www.tee-maass.de/

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: riddick   
Дата:   22-11-11 12:01

Стига сте се драгнели.

Сипете си едно уиски да се постопли, после си направете един Лапсанг Сушонг с него. Всеки чай си има мястото.

Пу-Ера си е класика Морски. Особено след 5-тата минута и става един плътен...

Там някъде някой спомена Ронефелт и правилно ви е насочил. В насипния е истината, повечето пакетчета са си обида за тялото.

Относно подсладителите - хубавия чай е като хубавото вино. Точка.

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 12:04

Аз си купувам чая насипно, не по нет-а, като си 'душа' всеки един буркан собственоносно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 13:00

Да де, ама Стевията не е като захарта, усеща се по друг начин, не толкова натрапчиво... това си е подсладител извлечен от някакви листа...
Хубавите чайове се пият и без подслаждане, но някои леко нагарчат, всичко си е въпрос на вкус де.
Аз в родопите като запарвам онея билки никога не слагам, няма и смисъл...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Георги   
Дата:   22-11-11 13:04

и аз, но лично душил в хамбург и фрида-та беше просто връхта [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Orlin   
Дата:   22-11-11 13:06

Нейви, като ходиш в Родопите, опитай някой път чай от пресни билки. Например мащерка, брана от по-високи места - над 1000 м.н.в.
Ароматът е съвсем друг, не по-хубав, но по-различен. А за билковите чайове също трябва да се внимава с начина на запарване - повечето билки изискват варене, за разлика от традиционния чай.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: ivodam   
Дата:   22-11-11 13:40

Navy: Абе ти хубаво го душиш и си го подбираш чая, но знаеш ли всъщност как трябва да го приготвяш? Знаеш ли какво е запарка (заварка) и как се прави? В частност, че ти трябва ленена кърпа, и т.н. То тая работа с чая не е като оная...



[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 13:47

Иво, разбира се, че знам... [smilie7]
Темата я пуснах за споделяне и за тънкости, които не знаем и желаем да се обогатим [smilie24]

Орлине, така е [smilie24]
Лятото бяхме на хижа на 1600 метра и щерките ми познават билките и берат, после комбинираме и към тях като добавиш и няколко току що откъснати ягодки и става еднооооо...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: El_Fuego   
Дата:   22-11-11 13:54

Компот...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 14:05

Нека [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: ivodam   
Дата:   22-11-11 15:48

Нейви, това с разните треви, билки и прочее, или пък липов чай не е никакъв чай всъщност, това са настойки. Не че е лошо, и много от тях наистина са лечебни, но няма нищо общо с чаепитието.



[smilie7]



Публикацията е редактирана (22-11-11 15:48)

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: riddick   
Дата:   22-11-11 15:49

Запарката става най-готино като улучиш температурата и си залееш листата направо в чашата. Аз си имам 2 чаши само за чай - не се мият. Вече така са натрупали танина, че реално течността няма връзка със стъклото/керамиката и вкуса се подобри. Ама това е за дефектни маниаци като мене[cool] И цедката ми само се плакне с вода - цялата е кафява. А който тръгне да ми обяснява, че не знам какво правя, изобщо няма да го чета. С Ронефелт съм се занимвал година и половина и всички твърдения, които съм тествал, се оказаха верни[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Vinsent   
Дата:   22-11-11 16:03

В това устройство се прави идеална запарка [smile]

https://photo-forum.net/static/forum/2011-11/fffg7894.JPG

Продават го в арабските магазини


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: riddick   
Дата:   22-11-11 16:35

Идеалната запарка? Няма такава. От един вид листа мога да си направя 10 вида чай, просто зависи какво искам в момента[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 16:39

Ей това и аз исках да обясня оня ден - че си има начини и постигаш различни резултати, обаче Никсъна реши друго...

Такааа... намерих още един магазин във Варна за чаищъ... утре ще се разходя и ще си направя колекцийка...

Бях се вманиачил преди години покрай чая, но тогава нямаше такава достъпност, сега като гледам просто свят ми се завива, такова разнообразие и качество... ибаси и кефа [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: riddick   
Дата:   22-11-11 16:44

(си залива малко суха тревичка с гореща водичка)

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 23:17

Трябва да си избера... чай за сутринта, чай за вечерта... и дневен, тонизиращ и дневен разтоварващ чай... мдам, също така и ... хайде, за другото ме е срам да споделям [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CanoniO   
Дата:   22-11-11 23:25

не стават с чай тия работи веее. кво да споделяш...
Или имаш хей, или нямаш. Чая най-много на простата да ти повлияе[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 23:39

Аз за секс не ме е срам да говоря бе [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CanoniO   
Дата:   22-11-11 23:40

значи за запек тогава[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 23:41

Я раздуй за запека [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CanoniO   
Дата:   22-11-11 23:43

стга ве[smilie18] [smilie18] [smilie18]
не знаеш ли, че най-големия враг на запека е зеленият чай?

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 23:48

Не [smilie8]

Аз си транспортирам материала нормално... мразя да се задържа... или да излиза много под тревога [smilie18]
Но това са земни неволи, какво да ги правиш [smilie7]

По принцип кенефа е мястото, в което стоя най-малко и не обичам да се задържам... не повече от 3-4 минути... максимум 5 [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CanoniO   
Дата:   22-11-11 23:49

има хора, и в кенефа пият чай[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CanoniO   
Дата:   22-11-11 23:50

https://photo-forum.net/static/forum/2011-11/znxm8532.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 23:53

Добре де, токато заредя форума, докато се логна... и съм свършил и трябва да си дигам гащите...
Какво толкова се виси в тоя кенеф?
Тоя задник като засъхне после... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CanoniO   
Дата:   22-11-11 23:56

Не знам... и аз не влизам със судоку... Обаче има хора, дето имат нужда да поседят, преди да хвърлят хайвера.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CyberGene   
Дата:   22-11-11 23:57

Мисля, че съм изчел 50% от Уикипедия (ако не и повече) благодарение на тоалетната [smilie18]

Да са живи и здрави смартфоните, че кво щях да правя иначе вътре [smilie18]



Публикацията е редактирана (23-11-11 00:01)

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   23-11-11 00:11

Не разбирам... сядаш на трона и чакаш? Да се 'свлече' товара ли?
Или просто ти трябва време?
Не е ли неудобно по гол задник някак си... на твърдо?
Все още не разбирам...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CyberGene   
Дата:   23-11-11 00:35

На всяко друго място можеш да правиш хиляди неща, не можеш да се концентрираш върху нещо определено, не и без поне малко воля, докато в кенефа можеш да правиш само три неща - да сереш, да разсъждаваш и да четеш. Едното повлича второто, което повлича третото и обратно [smilie18] Никъде не ми е толкова увлекателно да чета и да си мисля нещо, колкото в кенефа - факт. С перисталтиката нямам проблем никакъв между другото [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   23-11-11 00:39

Е добре, само времената не ми се връзват....

Има 3 вариациии...
1. или товара се опъва и минава много време докато се накани...
2. или товара много бавно се влачи надолу
3. или товара се е свлякъл, то задника обича да стои на голо и миризливо докато си четеш и мислиш...

[smilie8]

Защото за мислене или четене си трябва време... да речем... едно 20-30 минути минимум [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CyberGene   
Дата:   23-11-11 00:42

Човек може да си го направи комфортно, но да не превръщаме темата в разговор за това как се виси по час във вецето, най-малкото от благоприличие [smilie18] Който го може - го може. Останалите питат с пълно неразбиране [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   23-11-11 00:46

Е добре де... приятели сме все пак тук у форума...
Много хора съм виждал да висят по ВеЦетата, и приятели и роднини, но никога не съм ги питал... щото не съм бил на чай с ром след половин бутилка домашен пелин /мнооого яко/
Сега взех да се замислям за детайлите и се чудя къде е конфорта на 30 минутното седене на твърдо по гол задник [smilie8]
Щото ако товара идва накрая... то може да си седиш на меко с обути гащи...
... а ако идва в началото, то значи седиш в ароматна среда [smilie8]

Или пускаш водата и чакаш да хване коричка [smilie8]

Все човешки неща... всяващи паника и недоумение в моето просто съзнание [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CyberGene   
Дата:   23-11-11 00:53

Задаваш въпроси предимно по срането, а то срането е преходно - един път е така, друг път - инак, човек трябва да е над тия неща, а те са толкова тривиални, че за тях има създадени също толкова тривиалните т.нар. "удобства" като казанчета и течаща вода [smilie18]

А аз ти говоря за душевния комфорт, всемирното съзерцание, безкрайната медитация, менталния порядък, умствената дефрагментация - мирът на метафизичното [smilie18] Това е съвсем различно ниво, за което схващането на краката и ходенето като инвалид първа степен в следващите десет минути е Нирвана [smilie18]

Ще повторя - само който го може, го може [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   23-11-11 00:55

А-ха, мисля че те разбрах...
Значи... моята Г-точка за тези неща е на 7-8 метра от кенефа [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CyberGene   
Дата:   23-11-11 00:57

Мда, предполагам всеки си има местенце, на което се чувства комфортно, като под комфортно имам предвид наистина комфортно [smilie3] Та моето по зла ирония е там. Може и затова някои хора да казват, че вместо това ползвам форума като нужДник [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Orlin   
Дата:   23-11-11 09:21

... гледа името на темата, гледа последните постове и се чуди къде е връзката...
... аха сетих се, в цвета на течността...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   23-11-11 11:08

В момента си правя зелен чай "Японска череша" [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Todd   
Дата:   23-11-11 11:31

В кварталният магазин на село можете да си поръчате сутрин от към 6 часа - весел чай !!!

Чаят е някакъв от пакет - без значение ... но останала част от съдържанието е 50гр от предпочитаният от вас алкохол .

Това се сервира целодневно особенно сега в студа ... даже бабите които имат сбирка около 9 всяка сутрин маат от него !!!

Така че ...чаят е сериозна напитка !!!

[smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   23-11-11 12:09

Снощи за лека нощ си направих един зелен чай [smilie7]

После се сетих, че мога да му сипя малко ром.

Посегнах и капнах малко хавана...

... и чая умря [smilie8]

Всичко се загуби, изчезна, потъна, реалността ме дръпна от зелените китайски полета обратно в сива Варна [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CanoniO   
Дата:   23-11-11 12:16

да ти кажа кво да капнеш, че да се върнеш в полетета?

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   23-11-11 12:18

[smilie18]

да бе да бе даааааааа.....

Ся ще си направя жасминови перли, елитен китайски бял чай [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   23-11-11 12:29

Абе... нещо как да кажа... тоя Ронефелт нещо не ме грабва толкова, колкото насипният чай от Дрогата [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CanoniO   
Дата:   23-11-11 12:33

https://photo-forum.net/static/forum/2011-11/trad2617.JPG

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   23-11-11 12:54

Тоя прилича на обратен.. къф е?
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CanoniO   
Дата:   23-11-11 12:57

чая

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   23-11-11 12:58

[smilie8]
не, че разбрах нещо ...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CanoniO   
Дата:   23-11-11 13:00

офффф

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   23-11-11 13:02

Говориш с човек, който отдавна не гледа телевизия [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: CanoniO   
Дата:   23-11-11 13:03

е той е от времето, когато си гледал ве....

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   23-11-11 13:06

Такова предаване не съм, както и да е... от много чай педал не се става [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: jivkojj   
Дата:   23-11-11 13:08

И аз в началото се сетих за тоя, като видях името на темата. Тука в немско руснаците яко се наливат с тея чорби. Други не съм забелязвал.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Shtrak   
Дата:   23-11-11 16:23

един доста интересен чай[smilie24]

http://de.wikipedia.org/wiki/Matcha

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: sunnyshot   
Дата:   23-11-11 23:59

Shtrak, ще го пробвам този чай. Интересното е, че на сайта, от който купувам понякога, го рекламират и за печене на бисквити, десерти и т.н. Ето една сладкарска рецепта


Харесвам японски чайове и купувам зелени от японски магазини. В насипно състояние, обикновено. Допада ми един, дето се прави по технологията Sencha. Ето още едно място, където може да се купи Sencha онлайн:

http://www.ayagreentea.com/shopping_sencha_Eng.html

Нравят ми се и персийски чайове с бергамот. Нещо като Ърл Грей. Тях ги купувам от ирански магазини.

А един страхотен Ърл Гей в насипно състояние си купих в Harrods, Лондон

Харесвам и ароматни треви, всякакви: един пример - планински треви от Българските планини [smilie5]

Интересно, старбъксоподобните заведения използват името "ЧАЙ" за течност с мляко (сухо). Ето тук такъв chai tea. Него не го харесвам. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: kaiser.soze   
Дата:   24-11-11 21:42

Чай е името на вид индийски чай [smilie5] имам такъв, държа го заради един приятел. Има канела в него. Та тоя приятел го пие с мляко ( с този чай върви) и не вади пакетчето от чая. Разни хора, разни вкусове [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Navy   
Дата:   24-11-11 22:25

Днес преди да си тръгна от офиса реших за сгряване да си направя един бял чай...

Обаче ми звъннаха по телефона и се отплеснах. Държах го около 10-12 минути...

Викам си - няма да го хвърлям сега я... Малко по горчивичък ще е сигурно, ще го преглътна, все пак 12 лева е 50 грама...
Удрям 2 глътки, хареса ми, много плътен и в началото стипчиво сладникъв, след като преглътнеш и дълбоооко идва една плътна горчилка. Направо като дрога...

И понеже бързах да се прибера малко набързо го изпих...


Малеее, след 5-6 минути като ме хвана, като ми се разтуптя сърцето, като ми стана едно топло... Можех по потник да се прибера в студената вечер... Направо светнах! Толкова силен чай не мислех че може да съществува [smilie8] не говоря за припотяване, а за топлина в кръвта направо, адреналин в чиста форма [smilie5]

Та... Внимавайте с белия китайски чай...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: sunnyshot   
Дата:   24-11-11 22:41

Без да разбирам много от чайове, това като че ли е от кофеина...


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: GuitarString   
Дата:   25-11-11 00:48

https://photo-forum.net/static/forum/2011-11/mkpw6941.JPG
http://www.lasplash.com/uploads//1/mariage_freres_steam_001.jpg



http://www.mariagefreres.com/

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: langel   
Дата:   25-11-11 09:40

Най ми харесва грузинския черен чай. Някой да знае къде във Варна може да се намери?

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   25-11-11 10:04

Звънни в магазин Дрога [smilie7]

Днес в офиса съм си взел ароматизиран ройбос и едно Мате с гуарана и гинко [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: ken   
Дата:   25-11-11 10:26

тая "дрога" е пълна мъгла, от месец имам поръчка при тях и ни звук нистон ...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   25-11-11 10:36

Аз минавам през техен магазин с голямо разнообразие от чайове...

В едни големи стъклени буркани и една готина кака само ми ги подава един по един и аз се дрогирам последователно и паралелно [smilie18]
Избирам си определени разфасовки ...
Удобен ми е, има паркинг, има Ла Пастария там, топло и приятно... релакс...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: langel   
Дата:   25-11-11 10:37

Насипния грузински, а и не само, който продават в Дрога въобще не ми харесва.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   25-11-11 10:43

Наистина всичко е въпрос на вкус...

Бях минал през Супремо Кафе - магазин за кафе и чай във Варна, продават на Ронефелт също... взех си бял чай, също и един ароматизиран...
Еми просто като плътност и аромат бледнее пред насипния от магазин Дрога.
Иначе хубави червени опаковчици, лъскав магазин, изискано обслужване, и скъпо... но чая не ми хареса никък... и аромата му слаб, и воднист един такъв...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: langel   
Дата:   25-11-11 10:53

Е то всичко е въпрос на вкус, ама в случая е въпрос и на доставчик, каечство, цена и икономически интерес, както и на търсене.
Грузинските опаковки не са лъскави, обаче съдържанието им е различно.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   25-11-11 17:06

Смесих току що 5 вида чай... след малко ще го 'тествам' [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: nomadsl   
Дата:   25-11-11 19:21

На два пъти съм си купувал "Мариаж" от магазина на Юлиус Майнл на ъгълъ на Грабен във Виена. Качеството е било превъзходно, НО цените силно нездравословни. Имат чайове по над евро за грам.

Веднъж имах подарък от варненската "Дрога". Дори не си спомням какво точно беше - не блестеше с нищо, освен със завишена цена за качеството си. Сравнена със сходно качество от произволен магазин във Виена. Направо съветвам - по Виенско могат да се намерят отлични чайове на цени в пъти по-ниски от предлагането в БГ.

По отношение на грузинските - имат един висш сорт, шапка му свалям. Черен само, зелен не са ми носили - вероятно нямат традиция там.

Повтарям отново - чаят е най-великата напитка.


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: kaiser.soze   
Дата:   25-11-11 20:24

току що си попълних запасите от Darjeeling 1st Flush и реших да пробвам нещо ново. Взех Pai Mu Tan, китайски бял чай. Първото опитване беше неуспешно [smilie5]. Чаят е много лек и има голям обем. Пакет от 125 грама е с размери 16х10х6 см, което прави 1 литър обем [smilie10] Това ме заблуди и сложих малко чай. Трябва да се слага от 2 до три пъти повече в цедката [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: ценослав   
Дата:   25-11-11 20:35

Еххххх!!! Станахте "Европейци"!!! Майкити и бащите Ви са си по селата, а Вие ми говорите за разни чайове от магазините. Що Ви мързи, бе хора да раздвижите "задните си части" не във фитнеса а малко на село??? "Лайкучка", "Маточина"; "Липа", "Шипка". Да не говорим за разни други "отвари" дето още има хора дет ги познават и няма да Ви искат пари за да Ви ги покажат. Някак неудобно е, вчера да си "изул цървулите" и днес да си забравил що е това "животно" - ошаф. Ма кво ли се чудя, когато и моите деца ги е срам вече да казват КЕКС и му викат ПАЙ. [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: kefalcho   
Дата:   26-11-11 00:30

[smilie18] [smilie18] [smilie18] ... колко са ме жилили пчелите докато съм брал липов цвят по-дърветата като хлапе ... иначе черен грузински или сейлонски май беше съм пил и направо ми се разлупка сърцето .Фен съм на зеления чай , нямам предпочитания към марки[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: sunnyshot   
Дата:   26-11-11 01:02

След малко ще гръмна един турски чай след пая от ябълки и дренки по случай деня на благодарността. [cool]

Любимият го прави в момента в един порцеланов чайник.[smilie5]

Купих пакета с насипен чай от турски магазин в Атланта. Фирмата е Caykur - Altinbas Cay.

https://photo-forum.net/static/forum/2011-11/yqnj9960.JPG
http://www.sultanbakkal.com/images/caykur_altinbas_cay.jpg

This Turkish Black Tea has been grown in the Black Sea Region of Turkey without the use of any pesticides.



Публикацията е редактирана (26-11-11 01:33)

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: TODD   
Дата:   26-11-11 07:17

Турският чай е технология не растение или произход !!!

По тяхните азиатски села такова чудо съм пил че направо ти се схваща ченето .

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Cristinel   
Дата:   26-11-11 08:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Cristinel   
Дата:   26-11-11 08:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: sunnyshot   
Дата:   26-11-11 11:14

TODD-ре за горния чай пише, че растял около Черно море. Значи трябва да е и растение, освен технология [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Todd   
Дата:   26-11-11 11:29

Ако ще и на Марс да расте - не го ли направиш като турчина нема никакво значение от къде е и какво е .

[smilie21]

А там са едни магии ... преливат ,доливат ,топла вода , студена ... абе бетер чайната церемония на жълтокожите .

И това се прави във всяка селска кръчма . Дори в селата дето няма магазин та хората си пекат хляб в пещи на двора .


https://photo-forum.net/static/forum/2011-11/ayht1725.JPG

Ама пък поне е здравословен [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool]

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: sunnyshot   
Дата:   26-11-11 13:35

За пещта [cool]

Todd-ре, нали знаеш? Здравословен, ама ако хибрида им/ жито е от Монсанто, тогава какво става?


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Navy   
Дата:   26-11-11 13:40

Хибридите са при вас


П. П.
Ох, търся чай против махмурлук...



Публикацията е редактирана (26-11-11 13:44)

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: sunnyshot   
Дата:   26-11-11 13:48

Navy, я прочети на етикета на хляба Добруджа за кой номер пшеница става дума [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Navy   
Дата:   26-11-11 13:51

Ние хляба си го правим в домашна пекарна и брашното не е внос [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: sunnyshot   
Дата:   26-11-11 14:18

Еха [cool]

за махмурлука: гръмни няколко чаши сок и си готов.

Ей сега ще пусна нова тема за сокове [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: ценослав   
Дата:   26-11-11 15:32

... и мамалига обичам. [smilie21] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: TODD   
Дата:   26-11-11 18:38

Мамалига ама с пръжки [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool]

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   28-11-11 17:39

Понеже си забравих чая у дома и цял ден ми е едно такова... терсене, никакво... пфууу... та реших да си направя един от ей тоя...

https://photo-forum.net/static/forum/2011-11/fpls6731.JPG
http://cdn.fotex.net/fes/pictures/2/342/product/6/product_picture_795766.jpg


Ша ма извинявате... ама...
[smilie23]



Публикацията е редактирана (28-11-11 17:40)

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Navy   
Дата:   28-12-11 23:04

Направих си микс от бял чай с малко лиций и няколко горски плода за вечерепреди лягане... Страхотна комбинация [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Щурче   
Дата:   29-12-11 07:37

Номаде [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: NShte   
Дата:   29-12-11 09:03

English cuisine is generally so threadbare that for years there has been a gentleman’s agreement in the civilised world to allow the Brits pre-eminence in the matter of tea – which, after all, comes down to little more than the ability to boil water - Wilfred Sheed

бърз превод, ако някой има нужда: в Англия, като не могат да готвят, варят вода

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: kvakioh   
Дата:   29-12-11 10:18

Пия един асама, индийски, не много скъп, от дървена кутия, която после може да се ползва за каквото и да е.
Запарвам 1 ч.лъжица с 500мл вода, и за около час го изпивам, достатъчно силен е, не знам дали има коефин много, но ободрява.
Пия и един японски, на прах, зелен, подарък оттам, пиел се с яденето, няма много вкус, без захар и добавки каквито и да е, гол чай.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: riddick   
Дата:   29-12-11 10:44

На прах? Да не е Матча? Не много подходящо за подарък за ежедневно ползване, но разбираемо, след като е доста известен заради церемонията[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: tutttifrutti   
Дата:   29-12-11 14:22

днес си купих от руския гастроном ей този
http://www.akbartea.com/images/products/ceylon-green-tea-green-emerald.gif
тъкмо го пробвам. не е скъп и е приятен

иначе в последно време пия този:
https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/qbqv7443.JPG
http://www.bgdrogeria.com/images/1_1700/987.JPG



Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   29-12-11 14:26

Аз май открих любимият си чай... бял, сребърни връхчета, нещо такова беше... страхотен е, тънък и деликатен, много кефи [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: riddick   
Дата:   29-12-11 15:48

Да не е "Silver Needles"? Ронефелтския ли?

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   29-12-11 15:53

СРЕБЪРНИ ВРЪХЧЕТА - бял чай
7.30лв.
Наименованието идва от многото бели типси (най-нежните листенца с бяло мъхче по тях), които му дават характерният външен вид. Деликатен и приятен, чай за познавачи.
Цената е за 50гр.
Независимо от ползите за здравето, продукта не е предназначен за лечение или предотвратяване на заболяване. Приготвяне
- Вода: ~ 250-300ml;
- Суровина: ~ 1.2 - 2g
- Температура по Целзий: ~ 65-70ºС;
- Време за запарване: ~ 2-3min.

Край на цитата [smilie7]

Не е Ронефелтския, не ми хареса нещо тази марка... не знам, купувам от Дрога-та...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: victory13   
Дата:   18-01-12 18:54

никсънееее... от къде ги купуваш пакетчетата за запарване, мама му [smilie5]
че тоз в халите ме гледа като гръмнат [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: bleuetoile   
Дата:   18-01-12 18:59

Вярно - моля споделете - от де ги взимате пакетчетата за запарване? Вече на няколко пъти ми сервират така чая - насипен - в отворено отгоре пакетче в заведение и все не се престрашавам да се допитам до сервитьорката за снабдителя им на пакетчета?[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   18-01-12 19:15

Като деца си брахме липа, лайка, мента и мащерка и редовно си правехме чай. С по 3 - 4 супени лъжици захар вътре - по-хубаво от шоколад Кума Лиса!

Имаше и чай Утро и Алпинист, които хич не бяха лоши. Имаше и един за бронхит, на който не му помня името. Сега не можеш да намериш заведение, в което да правят чая с български такъв. Въпреки че от години не съм пил такъв - може и него да са го развалили... Навсякъде се "гъзарят" с разни Туинингси, Минингси... Няма такава отврат - степче, разтворено в гореща вода. Че и в някаква дървена кутия ти носят да си избереш, все едно хаванска пура те черпят. А то една гадост... Чиста химия - също като 90% от кафетата, дето ги продават (инстантни и неинстантни).

Нямам идея, може вече и българските чайове да ги блъскат с подправка "обем". Не знам дали сте забелязвали - в съставките на повечето подправки в пакетчета пише: "мляна печена царевица". Е*ем ти подправката!

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Щурче   
Дата:   18-01-12 19:17

Краси, април си идвам към бг от uk, да видя баба [smile] Ако ти трябват някакви пособия, щуротии, или каквото измислиш, мога да ти взема и да ти донеса. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: kaiser.soze   
Дата:   18-01-12 19:25

Автор: Dani_Koev_BG
Дата: 18-01-12 19:15


просто не си свикнал да пиеш чай, не е и нужно.
това което са ти носили не е върха на сладоледа, но не е и химия.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   18-01-12 19:43

Не съм никакъв "познавач", който да държи чая да му се сервира от приклекнала девственица от порцеланов чайник между 09:17 и 09:36 централно европейско време... Хабер си нямам от чайове. Моят аршин е вкуса. (Не е нужно да си сомелиер, за да пиеш вино, нали?) И казвам, че тая гадост дето я пия за по 1.50 - 2.00лв по заведенията не може да се мери по никой критерий със стръкчетата мурсалски чай, дето ги варя и преварявам вкъщи в тенжерата. И не мисля, че в тия пакчетчета има само и единствено сушени билки, храсти и т. н, както и че в бутилка вино от по 20лв има само и единствено ферментирало грозде.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   18-01-12 20:11

Щурче, ще се радвам да се видим на по един чай... стига Варна да не ти е далеко [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Щурче   
Дата:   18-01-12 21:10

А, бих дошла на разходка! Ще ми е приятно. Ти мисли ако нещо ти трябва, защото ми е лесно да ти го забера и донеса :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: nsirakov   
Дата:   18-01-12 21:15

чай пия като ме боли гърлото

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Щурче   
Дата:   18-01-12 21:16

нищо не разбираш, Ники [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Щурче   
Дата:   18-01-12 21:19

Аз само им се чудя на бритишите с това мляко. Понеже тук наистина се пие чай (примерно всеки от съквартирантите ми си има всякакви приспособления, няма кой да ползва готови и пр..).

Правят страхотни чайове, то не са сортове, подбор, скъпи доставки и какво ли не. И като им люснат по 2 глътки мляко [smilie11]

Верно, не на всеки чай, ама пак... Почти на всеки [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: tan4o   
Дата:   18-01-12 21:45

Аз пък много обичам чай с мляко, някак си ми харесва как кадифено се плъзга по небцето!

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   18-01-12 23:00

Автор: nsirakov
Дата: 18-01-12 21:15

чай пия като ме боли гърлото


За миг да си помисля, че пиеш основно алкохол [smilie7]

Щурче, не знам какво ми трябва, може би нищо... не знам, има време, ако ми дотрябва нещо и то не е такова, каквото би те затруднило, ще пиша [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: aleksandr   
Дата:   19-01-12 14:44

Един мой познат като му предложиш какъвто и да е чай, винаги отказва със заключението: "ВОДУРЛЯК". Аз не съм изпробвал всички чаеве но по мое мнение си е точно така!
С извиненеие към ценителите...:))

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: riddick   
Дата:   19-01-12 14:51

Александре, не се приема! [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   19-01-12 14:58

Александър по принцип е прав...
Ароматизиран водорляк.... ако говорим за 99% от боклука, който се продава в магазинната мрежа пакетиран [smilie7]

Най харесвам оригинален на едри листенца бял чай...
Усещаш му дишичката, дъха, плътността, леко и мазно се излива в гърлото...

След това харесвам тия запарките, дето ги берат щерките ми като сме в балкана. После слагаме някой горско плодче и така на по висока температура и няма такова удоволствие надвечер в хижата като позахладнее...

Сега ще си направя черен чай и ще му сипна 4-5 зрънца лиций вътре...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: El_Fuego   
Дата:   19-01-12 15:03

Да не забравиш и да пуснеш нещо на плазмата и уредбата през iНещо-си и да погалиш Nikkor-ите...


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   19-01-12 15:08

За галенето на вещи си объркал човека, пак е варненец ама не съм аз [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: emzo   
Дата:   19-01-12 15:42

През последните седмици пия всеки ден между 1 и 2 литра чай. Голям кеф [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: riddick   
Дата:   19-01-12 17:15

Морски, Александър се извини на ценителите. Затова не го приемам[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   19-01-12 17:39

Сега ще си направя един Пу Ер... екзотик... и ще му сложа малко енергиен с гинко и гуарана... разбира се ще му сложа няколко зърна лиций [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: riddick   
Дата:   19-01-12 17:44

Прав си, деня едва сега започва[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: victory13   
Дата:   19-01-12 17:44

ще се опитам да внеса малко полезна информация в иначе така ненатрапчивата тема [smilie18] /ако се абстрахираме от тоалетната- и ай-часта[cool] /
с полезната информация от никсъна си купих филтърни пакетчета за чай от магазин дм [smilie24] ... явно са различни размери, в кауфланд в овча купел са само размер 3 /за от 1,0 до 1,6 л./... цена 4,00 лв за 100 бр [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   19-01-12 17:47

Ползвам различни цедки, кефи ме... а и с цедка е по добре, отколкото с пакетче [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   19-01-12 18:01

Ох, колко хубаво горещо ми станааа....

Днес цял ден не съм пускал печка в офиса, само на лекото парно, ама то колкото да не замръзне...

Чая ми дава страхотна енергия [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: snoopoff   
Дата:   06-02-12 20:18

Имам ройбос, зелен чай някакъв + лайка с лимонова трева. На зеления чай пише, че бил естествено с ниски концентрации на кофеин. Сефте чувам че има изобщо кофеин в него. Кой от трите е най-добре да се пие вечер след работа, за релакс?

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Orlin   
Дата:   06-02-12 20:53

Който ти харесва.
Чаят наистина съдържа някакви нива на кофеин, докато ройбосът а още по-малко лайката не съдържат.

Ако е за успокояване на нерви и отпускане - мащерка или риган.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   06-02-12 21:36

Ако това може да Ви успокои... чая е осезаемо по силен от кафето [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: snoopoff   
Дата:   06-02-12 22:06

Ммм да мащерка много обичам. Само, че живея в Англия в момента и тука имат само от техните си там глупави видове... Как си ми липсват липата, мащерката, шипките и т.н. Трябва да видя от къде да намеря.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: tan4o   
Дата:   06-02-12 22:08

ей сега забърках няколко щипки лайка, няколко стръка мента и една шепа липа...и така хубаво замириса с лимончето и лъжичката мед!
Билките сама съм си ги брала, меда е на дядо, само лимона е от магазина![smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: neillmakoli   
Дата:   06-02-12 22:17

Препоръчайте къде в Сф мога да си купя хубав насипен чай [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   06-02-12 22:25

магазин Дрога...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: snoopoff   
Дата:   06-02-12 22:33

тан4о ммм вкуснооо [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: tan4o   
Дата:   06-02-12 22:37

сега се чудя шипките къде са?! snoopoff добре че ми напомни![smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   06-02-12 22:52

Танчо, знаеш ли как се слага меда и лимона?

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: tan4o   
Дата:   06-02-12 22:53

за меда знам че не се слага в горещ чай веднага, ама за лимона нямам идея!

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   06-02-12 22:54

По принцип с чай се работи под 80 градуса... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: tan4o   
Дата:   06-02-12 22:55

(освен шипките се оказва че и термометъра го няма)

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   06-02-12 22:56

Плодовете обаче пускат добре при 90 градуса... но не за повече от 6-7 минути... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: tan4o   
Дата:   06-02-12 22:56

значи и за лимона същото, като за меда![smilie24] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Navy   
Дата:   07-02-12 08:16

Супер антимахмурлууууук...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Krassy   
Дата:   25-01-13 11:39

Направих си УНИКАЛНА комбинация чай... простоооо не мога да не се похваля колко съм изкефен!

Така... вчера купих един енергиен плодов микс, арония, червена боровинка, горски ягоди и нещо още подобно.
Към тези да речем 50 грама добавих и 10 грама корен от женшен.
Добавих и малко ройбос с портокалови кори и накрая - две щипки сушена стевия.

Получи се страхотен аромат и вкус, като тази комбинация я препоръчвам горещо за поддържане на имунната система в това време, много е полезна!

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: langel   
Дата:   25-01-13 11:52

Най-хубавите миксове, които съм пил, ги прави една една семейна приятелка, запалена планинарка - само собственоръчно брани високопланински билки и плодове.[smilie24]

Най-кофтият чай, който съм пил напоследък е "Майский" , от "Березката".[smilie23] Всъщност не го пих - запарих, помирисах, изхвърлих.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Krassy   
Дата:   25-01-13 11:57

Тази зима като бяхме на ски, горе на ски базата имаше една чайна с един голяяям казан върху печка на дърва, сложена посредата на стаята.
На въпроса ми какъв е чая, респективно от какви билки ми отговореха - ние си ги берем, над 30 билки са, специален микс.
Страхотен чай... после можех да карам ски по потник [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Digitalgab   
Дата:   25-01-13 12:01

Чай во всем многообразии: выбираем цвет, аромат, действие

Международный день чая. Как готовить целебный напиток

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: didesignbg   
Дата:   25-01-13 13:49

https://photo-forum.net/static/forum/2013-01/keas1754.JPG
http://botanical.bg/sites/default/files/styles/large/public/field/image/euforia_2.jpg

https://photo-forum.net/static/forum/2013-01/qemj0057.JPG
http://botanical.bg/sites/default/files/styles/large/public/field/image/zelen.jpg


Чаят не е нещо интересно, но рядко виждам толкова добре направена опаковка на български продукт.[smilie24]
Купих си три само заради удоволствието да си ги гледам и отварям.[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Krassy   
Дата:   25-01-13 14:02

Само дето цвета на готовият чай не е зелен [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Digitalgab   
Дата:   25-01-13 14:06

С аромат на карамфил.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Gruyu   
Дата:   25-01-13 14:15

тази зима само от липов цвят, собственоръчно набран, само че липата на село много висока и трудно се бере

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.